Was 't ernstig of eene grap? Huwelijk van prinses Josephina. Kerkelijke Diensten. Feestviering van het H. Hart, Allerhande nieuws. geopend.En dat er in die 60,000 bierhuizen meer genever gedronken wordt dan in de afgeschafte herbergen, is niet moeilijk om bewijzen. Binnen de stad worden nog eenige voorzorgen genomen daar is men zoo zeker niet van de klanten. Maar op den buiten heeft men maar in 't eerste 't beste bierhuis te gaan, om zich, zonder vrees van verontrust te worden, zoo zat to drinken als eene snep iEnkel zal men u soms verzoeken in de neven of achter plaats te gaan daar is men meer op 't gemak om maar dapper door te drinken en beter in veiligheid te zijn tegen alle nieuwsgierige oogen. Het gaat zoo ver dat, als er geeno verdachten in 't ronde zijn en die zijn er bijna nooit de bierhouders niet aar zelen met flesch en glazen in de hand, tot buiten de deur te gaan, om er den voor bijganger, een gewonen klant, zijnen druppel te schenken. En om over en weergeloop te sparen, wordt de flesch in de hand gehouden tot dat de verbruiker er n'en tweeden vraagt. Is het dan te verwonderen dat de her bergiers klagen en de wet naar den duivel wenschen Zij zijn verplicht jaarlijks boven hunne patent, van 60 tot 200 fr. voor hunne vergunning te betalen en dikwijls verkoopen zij zooveel genever niet dan hun gebuur,die enkel eene kleine patent voor den verkoop van bier betalen moet. De wet is goed en zeer goed Maar om er al de voordeelen van te genieten moet men er streng de hand aan houden, en ze doen eerbiedigen door iedereen en overal. Eens dat men ondervinden zal dat de overheid niet meer door de vingeren ziet, zooals het nu gebeurt, zal men er wel tweemaal aan denken, vooraleer zich zware straffen op den nek te halen. Ter loops gezegd, de policie, 't is te zeggen de veldwachter, doet in veel plaatsen meer dan door de vingeren zien zij vindt er geene graten in, zelf genever te drinken in de bierhuizen. 't Is van hoogerhand dat er dient gewerkt le worden. Dat men aan alle handhavers der orde hunne plichten en aan alle bierhuishouders de rechten der overheid herinnere I Zoo zal men er toe komen de gestemde wet te doen eerbiedi gen. En dan ook zal het doel der wet kunnen bereikt worden (Standaerd van Vlaenderen.) het koperen geld aannemen tegen betaling van 85 p. h. der nominale weerde. De Belgische staat zal dus op die uitwisseling i een verlies ondergaan van 15 p h. en zelfs van 20 p. h. met al de onkosten bijgere- kend, doch dat verlies zal ruimschoots vergoed worden door het aanmunten van nickelgeld, dat nu zal noodig zijn. Op het aanmunten van 3 millioen nickel, zal de regeering 2 millioen winnen. De regeering is van zin een deel dier winst te besteden om de Belgische centen, waarvan er ook een overvloed bestaat, in te trekken, en te hersmelten. Zooals inen ziet zullen het twee vliegen in een klap zijn, en 't is dan ook te hopen, dat de Kamers spoedig de gesloten over eenkomst zullen goedkeuren. Meezeu. De Meezeil zoeken op de boomen al het ongedierte dat er zich bevinden kan, zoowel in volkomen staat als in gedaante van eieren ol poppen in 'dit opzoeken leggen zij wonderbare vlug heid, behendigheid en geduld aan den dag. Men rekent dat iedere mees jaarlijks 200,000 kerfdieren, eieren of poppen ver slindt. Men verzekert dat een koppel meezen gedurende de omtrent 21 dagen dat het zijne jongen moet azen, ongeveer 40,000 rupsen, onder groole en kleine,verbruikt. Men schat eindelijk dat een nest meezen bestaande uit 15 of 18 vogelen,op een jaar ons van 24 millioen kerfdieren verlost. Steenuil. Een steenuil, bijzon derlijk wanneer zijne jongen uitgekipt zijn,vangt in eenen nacht evenveel ratten, muizen en verder knagende dieren als de beste kat in acht dagen. Een natuurkundige heeft op zekeren morgend in een uilennest twaalf versche muizen en mollen gevonden en hij gist dat reeds een dergelijk getal door de drie jongen opgevreten was geworden. Zulks geschiedde wanneer deze laatsten klein waren korte dagen daarna de jongen en derzelfder eetlust zich ontwik keld hebbende bemerkte de natuur kundige dat niet alleen iederen morgend het nest opnieuw gevuld lag, maar nog dat er in de nabijheid een of meer berg plaatsen bestonden met evensoortigen voorraad opgevuld. Franach koperen gold. In een vorig nummer hebben wij meege deeld, dat de heer minister van geldwezen een wetsontwerp kwam in te dienen be trekkelijk de intrekking van het Franschc koperen geld. De Belgische regeering heeft diesaan- gaande met het bankhuis J. Allard C®, van Parijs, eene overeenkomst gesloten. Dit bankhuis zal het koperen geldaan- veerden mits een verlies van 15 ten hon derd, indien de hoeveelheid koperen munt hem door de Belgische regeering geleverd de som van 5 millioen bereikt. Wordt deze som van 5 millioen niet bereikt, dan vermeerdert de vergoeding in evenredig heid der min geleverde hoeveelheid. Men schat het Fransche koperen geld 't welk heden in België in den handel is op 5 millioen ten minste. Dit verlies van 15 ten honderd is voor rekening der Belgische regeering, doch het zal meer dan gedekt worden door de winst die de nickelen munt zal opleveren, die zij zal laten slagen. Na de goedkeuring dezer overeenkomst door de Kamers en de koninklijke be krachtiging, zal men in de openbare kas sen, de Fransche koperen munt kunnen uitwisselen tegen gangbaar Belgisch geld, gedurende zes maanden. Na die zes maanden zal er nog een zekere tijdruimte verleend worden, gedu rende de welke men het geld tegen verlies zal kunnen uitwisselen. Naar 't schijnt zal do regeering later ook de Belgische centen intrekken om ze te vernieuwen. Vele lieden vragen hoe zal men hande len met de Engelsche,Italiaansche,Luxem- burgsche, Argentijnsche koperen munten die hier ook tamelijk talrijk ontmoet worden Voor de Engelsche munt is er in Engeland winst, doch onzes dunkens zou de regeering met bankhuizen dezer ver- scbillige landen eene dergelijke overeen komst moeten aangaan ten einde het land eens voor goed te zuiveren van al die vreemde stuivers die een waren last voor den kleinhandel zijn geworden. In alle geval de handelaars, nijveraars, werklieden, in een woord, allen zullen de regeering dankbaar blijven over dezen genomen maatregel. Nadere bijzonderheden. Te rekenen van den tienden dag na de definitieve sluiting der overeenkomst, zul len in de openbare kassen, door de regee ring aangeduid, de Fransche koperstuk ken uitgewisseld worden tegen wettig Belgisch geld. Die uitwisseling zal zes maanden lang mogen gedaan worden. In de eerste weken zal de uitwisseling geschieden zonder verlies, daarna met verlies van 10 p. h., en eindelijk in de laatste dagen met verlies van 20 p. h. Iedereen zal zich dus haasten, om zoo spoedig mogelijk het ongemakkelijk koper, zonder verlies, kwijt geraken. Om die uitwisseling te bespoedigen, zullen de openbare kassen, binnen die zes maanden, geen nickel geld meer aan veer den enkel het Fransch kopergeld zal er ter wisseling worden aangenomen. De Belgische regeering zal het ingetrok ken kopergeld naar Antwerpen in tonnen voeren, en daar leveren aan boord van de schepen, die het uit ons land moeten weg halen. Het bankiershuis Allard Cle zal Zondag in den namiddag, vergaderden in eene herberg, aan den Ledeweg, te Aalst-Schaarbeek, een zeventigtal werk lieden, meest allen werkzaam ter stofver- werij der heeren Moens Gebroeders. Toen onze mannen daar meer dan eene geslagene uur gezeten waren en menig pintje bier hadden gedronken, vroegen zij eindelijk aan den baas. Maar zeg eens,Baas,komt hij dan niet?.. Wie moet hier komen Ik weet van niets, antwoordde de baas. Hoe ge weet van niets !..Wij weten het zooveel te beter.... Weet ge niet dat de domine van Chipka hier moet komen preèken Men heeft er mij toch niets van ge zegd.... Dat is nu eens eene grap Wie houdt er met ons den spot Dat gaat wat over zijn hout De werklieden knokkelden wel, maar wachtten nog een uurtje, schepten nog eenen pot en die niet kwam was de domine.... Eindelijk van wachten moede, verlieten zij de eene na de andere het lokaal al grollend en zeer ontevrede.... Moest de domine daar nu preèken of is het eene grap geweest die men deze werk lieden heeft gespeeld, dat weten wij voor 't oogenblik niet., doch wij zullen onze informeerkazak eens aantrekken. Men schrijft ons uit Herdersem Vriend Denderbodede Klokke Roe- landers geven nog de pijp aan Marlen niet.Over acht dagen zijn twee van hunne apostels naar onze gemeente afgezakt, om er eene geuzenpreek ie houden. Doch alhoewel dat Wannes geen sehrijnwer- j ker is, 'maar wel eenen goeden hovenier- bloemist, heeft hij hun niettemin het gat van den timmerman gewezen. Ze loopen misschien nog, de verloopen sukkelaars, en ik verzoek u van hun eenen goeden i raad te willen geven. Het is immers ker mis in het naburig Moorsel, en er zijn als dan op het dorp twee danstenten, en daarbij nog de dans- en tooneelzaal van het wit kasteelmuziek, alle drij met or gelspel en met de treffelijkste bezoekers van geheel dc wereld en van nog twee parochiën daarbij. Waarom gaan de Klokke Roelanders niet naar eenen hoep- sasa, als er keus is van drij Ik verzeker dat zij er zullen wilkom zijn en met klank en zang ontvangen, want al wie opstaat tegen de geestelijkheid vindt bijval en steun.... in de danskoten.Wat zal Pidon- che nu zeggen aan zijne splinteroude proportionneele vrienden van Moorsel, hij die al 3784 artikels geschreven heeft tegen de orgeldraaierij Met wie men ver keert, wordt men vereerd, waarmede punctum en groet. Maandag is te Brussel het huwelijk vol trokken van prinses Josephina, dochter van den graaf en de gravin van Vlaande ren, met prins Karei van Hohenzollern. Onder de genoodigden bemerkte men den Duitschen veldmaarschalk generaal baron von Loë, aide-de-camp van keizer Wilhelm II, bevelhebber van het 9® leger korps, in garnizoen te Coblentz, vergezeld van den luitenant-generaal Nickisch, den majoor von Krosick, den kapitein von Hendack en den luitenant graaf von Schulenberg, ordonnancie - officier van prins Frederik van Pruisen, Verder generaal Gartner, aide-de-camp van den prins van Wales, buitengewone gezant van koningin Victoria; generaal Vladesco, aide-de-camp van den koning van Rumenië de baron Watzdorf en de baronnes von Pflugtb, grootmeester en grootmeesteres van het buis van den ko ning van Saksen; M. von Arnbim, groot meester van het buis van prins Leopold von Hohenzollern, verscheidene eere- dames en officiers van bet gevolg der vreemde prinsen. Ten 9 1/2 ure kwam een schadron van de gidsen met het vaandel van bet regi ment plaats nemen in de Regenciestraat, tegenover bet paleis van den graaf van Vlaanderen. Vijf minuten voor 10 ure vertoonde de bruidstoet zich op de Koningsplaats.De vaandrig der gidsen reed voor de eerste koetsde majoor bevelhebber van bet regiment reed aan de rechterportel der koets, waarin de bruid zich bevond. le koets prins Frederik van Hohen zollern,broeder van den bruidegom, prin ses Hendrika van België, de kroonprinses van Rumenië. 2' koets prinses Frederik van Hohen zollern prins Albert van België,generaal Frederik van Hohenzollern, oom van bet bruidspaar. 3° koets de koningin van Saksen, de koning en de kroonprins van Rumenië. 4® koets de prinses van Hohenzollern, grootmoeder van bet bruidspaar, de prins van Hohenzollern, vader van den bruide gom en de bruidegom zelf. 5® koets de graaf en de gravin van Vlaanderen en prinses Josephina. Het vijfde rijtuig was eene koets van grooten gala, met pikeurs en voetknech- tenDe graaf van Vlaanderen zat op de bank langs voren, de prinses en bare moeder op de bank langs achter. 6° koets kolonel graaf Theodoor i d'Oultrcmont, kapitein Terlinden, mevr. i van Lintheim, eeredame der prinses van j Hohenzollern en mevrouw von Pflugh, j grootmeesteres van het hof van Saksen. i De menigte, op de Koningsplaats, groette eerbiedig, doch zwijgend de bruid, i die bleek en zeer ontroerd scheen.Op den hoek der Paleizenplaats borsten luide toejuichingen los, en 't was te midden eener geestdriftige ovatie dat de bruid en hare ouders het paleis des konings bin nenreden. De menigte verdrong zelf een oogenblik de agenten en gendarmen, en omringden de koets. De genoodigden waren ontvangen ge- weest in de blauwe zaal van het paleis aes konings een der prachtigste van bet pa leis. Dc koning eu de koningin der Belgen, de koning van Rumenië, de koningen van Saksen en de prinsen namen plaats op de zetels rond de tafel, waarop de scbepene M. Steens den akt en bet trouwboekje ge reed maakte. Prinses Josephina en prins Karei tee kenden eerst de stukken van de Burger lijken stand en de burgemeester van Brussel richtte zich opvolgenlijk tot de ouders van den bruidegom en van de bruid, om te vragen of zij hunne toestem ming gaven tot bet huwelijk. Na bet be vestigd antwoord las M. Steens den hu- welijksakt. Daarna las M. Buis de artikels van het burgerlijk wetboek over de wederzijdsche plichten en rechten der echtgenooten, en stelde de gebruikelijke vragen aan den bruidegom en de bruid. Beiden antwoord den ja met ontroerende stem. De burgemeester verklaarde het huwe lijk gesloten en hield vervolgens eene ge paste toespraak, waarin bij bet paar geluk wenschte namens het Belgische volk. De koning en de koningin der Belgen, de graaf en de gravin van Vlaanderen en de vorstelijke genoodigden teekenden de registers van den Burgerlijken stand. Ten 10 1,2 ure was de burgerlijke plechtigheid geëindigd. Na de burgerlijke formaliteiten werd de bruidstoet door de geestelijkheid, met Mgr Goossens aan het hoofd, afgehaald en processiegewijs naar de kapel geleid, in het paleis ingericht. Toen al de genoodigden plaats geno men hadden, nam de Kardinaal-Aarts bisschop het woord, en hield tot het bruidspaar eene roerende aanspraak. Mgr Goossens legde vervolgens den mijter en den staf neder en ging over tot de inzegening van bet huwelijk. In de verte klonken geheimzinnig de prachtige akkoorden van het godsdienstig voorspel van Lohengrin. Het was een waarlijk plechtig en indrukwekkend oogenblik. De zeer eerw. beer pastoor van Sint- Jaak-op-Caudenberg las vervolgens de Mis, gedurende dewelke het orkest ver scheidene gepaste muziekstukken uit voerde. Rond 12 uren was de godsdien stige plechtigheid ten einde. De stoet hervormde zich en de geestelijkheid met Mgr Goossens aan het hoofd, deed de jonggehuwden en de vorstelijke person- nagics uitgeleide tot voorbij de deur der kapel. Dc familie en de genoodigen begaven zich vervolgens naar do groene raarmcr- zaal, waar een lunch was opgediend. De ledige koetsen begonnen reeds weg te rijden, toen de menigte aan een venster van het verdiep van het paleis van den graaf van Vlaanderen prins Albert en den graaf bemerkte. Aanstonds stegen geest driftige toejuichingeu op. Zij verdubbel den, toen men den graaf van Vlaanderen zag gaan naar de vensterdeur die op het voorhof van het paleis uitgeeft. Hij deed ze zelf open, terwijl prins Albert de uraperij- ender gordijnen oplichtte en de jongge huwden toonde die arm aan arm vooruit traden en van uit het balcon de menigte- groetteu. Het volk bracht hun eene oprecht geest driftige ovatie, en aan de toejuichingen scheen geen einde te zullen komen, wan neer de graaf van Vlaanderen plaats nam rechts van het jonge paar, de gravin links, prins Albert en prinsses Hendrika zich achter hen schaarden. 't Was een treffend en aandoenlijk fa- milietooneel noch officieel gevolg, noch kamerlingen, noch eeredames waren te zion. 't Was juist dit gemis van officieele plechtigheid, die het volk verrukte en allen een welgemeend gejuich uit den grond van het hert afdwong. De ontroering steeg ten top, toen prin ses Josephina diep bewogen, den zakdoek aan hare oogen bracht, en eenige tranen van geluk afdroogde. Men vreesde,in het paleis der Regencie straat voor het oogenblik van het afscheid tusschen prinses Josephina en prinses Hendrika, de twee zusters, die hunne jeugd samen hebben doorgebracht. Het was een aandoenlijk tooneel, toen de jonggehuwden uit het paleis moesten vertrekken. Prinses Hendrika hield hare zuster omarmd en overdekte haar met kussen en beide snikten. Prinses Hendrika was zoo bedroefd, dat zij hare zuster geen uitgeleide heeft kunnen doen naar de statie. Het afscheid in de statie was zeer kort. De graaf en de gravin omhelsden de jong gehuwden en gaven hun teeken in den trein te stappen. Prins Karei omhelsde ook zijne schoonouders, die hunne tranen niet konden bedwingen. Eenige minuten na 3 ure, gaf de trein- overste teeken tot het vertrek. De jonggehuwden zijn dinsdag naar het kasteel van Sigmaringen vertrokken,waai de moeder van prins Karei hen wacht. Zondag 3 Juni in de Vlaamsche Congregatie, Klapstraat. 's Morgens, te 6 ure. Mis en Algemeene Communie 's Namiddags, te 2 i/z ure, plechtige Vergadering voor de Afdeeling der Juf vrouwen. Te 5 1 li ure, plechtige Vergadering voor de Afdeeling der Damen. De Processie van liet KI. Sacrament dee Autaai-s deed hier zondag 11. haren gewoonlijken ommegang. Het weder was gewenscht. Al de huizen op den doortocht waren bevlagd en versierder werden bijna geene uitzon- ringen bestatigd. De godsdienstige stoet was uit fraaie en rijke groepen samenge steld. Al de Congregatiën,Confrcriën, enz. waren talrijk opgekomen. De Processie was voorafgegaan door eene afdeeling van ons vrijwillig gewapend Pompierskorps. Het muziekkorps der Pupillenschool des legers bevond zich aan 't hoofd en de leer lingen, hier beter gekend onder den naam van kleine soldaatjes vormden de haag. Rond het II. Sacrament werd de haag ge vormd door de heeren leden der Congre gatie en van de Sociëteit van den H. Vin- centius a Paulo. Het H. Sacrament werd beurtelings gedragen door de EE. HH. Raemdonck, Pastoor-deken, Willems, Pastoor van St-Joseph. en Van den Abeele, Pastoor van 't Hospitaal De wereldlijke Overheden volgden het Allerheiligstemen bemerkte onder ande ren de heeren De Clippele, Arrondisse- inents-commissaris, Van Wambeke, Bur gemeester, Ghecraerdts, Verbruggen en Meert, Schcpens, de Gemeenteraadsleden en officieren der Burgerwacht De Congregatie der Dames en eene talrijke menigte sloten den stoet. Het loffelijk oud gebruik, namelijk het volgen van net H. Sacrament door het Magistraat, was hier gedurende de libe rale heerschappij afgeschaft, doch ons katholiek Bestuur herstelde hot. Moesten de liberalen hier opnieuw meester wor den, dit eeuwenoud gebruik zou weer verloren gaan en nog bovendien de Processie gedwarsboomd worden, door tal van kleingeestige vitterijen en maat regelen door godsdiensthaat ingeblazen. Voegen wij er ten slotte nog bij dat vreemdelingen welke onze Processie bewonderden luid op moesten bekennen dat het verre uit eeue der prachtigste, in groepen en talrijkheid, is die zij ooit zagen. Maf ionale militie. De over handiging aan de militaire overheid der militianen geroepen om deel uit te maken van het contingent van dees jaar, zal voor het Kanton Aalst plaats hebben, inde kazern N° 3, Sl Pietersplein, 6, Gent, op maandag 25 juni om 9 J/2 ure. De Brusselsche policie is op de been om eene premie van 2000 fr. td verdienen, uitgeloofd voor de aanhouding van eenen Duitschcr, een postbediende van Leipzig, die daar 100,000 fr. ontvreemd heeft en welke men denkt te Brussel verscholen te zijn. Wijding van Mgr De Brabandere. In afwachting schrijft De Standaerd van Vlaenderen dat het volledig pro gramma der feesten, die ter gelegenheid van de wijding van den nieuwen Bisschop zullen plaats hebben, uitgegeven worde, kunnen wij reeds 't volgende mededeelen. De plechtige wijding zal plaats hebben in de Kathedrale kerk, op maandag 11 juni, om acht ure en half 's morgens. Na de plechtigheid zullen Z. E. de Kardinaal en HH. HH. de Bisschoppen stoetsgewijze naar het bisdom geleid worden door de Steenstraat, den west kant der Simon Stevinplaats, de Maria- straat en de Pijperstraat. 's Anderdaags om 3 ure namiddag zal Mgr zijne plechtige intrede doen in de bisschoppelijke stad. De stoet zal gevormd worden aan het klooster der Collettienen. Als de cerbiedweerdige kerkvoogd zijn bisschoppelijk gewaad zal aangedaan heb ben zal de stoet vooruitzetten in de vol gende richting St. Catharinastraat, Gruuthuusestraat, Dijver, Wollcstraat, Groote Markt en Steenstraat, naar de hoofdkerk. Na het wederkeeren in het bisdom, zal Mgr de burgerlijke, rechterlijke enkrijgs- overheden ontvangen. 's Avonds zal er geene verlichting zijn. Een jongeling is te Ronse verstikt gevonden op eenen kalkoven, waarop hij zich had nedergelegd om te slapen. Zaterdag avond, bij de aankomst van den trein van 6 ure 35 zag men stukken vleesch aan de wielen der locomotief han gen. Men deed een onderzoek en bevond dat een man, aan den overweg tusschen Husseignies en Ronse, door den trein in stukkeu gereden was. Men heeft de men- schelijke overblijfsels in eenen zak moe ten wegbrengen. Erg ongeluk in de Veldstraat te Antwerpen Een kind levend verbrand. Zondag morgend, tijdens de afwezig heid der ouders, waren drie kinderen in eene woning der Lange Veldstraat een vuurke aan 't maken met stekskens, die zij in hun bereik hadden gevonden. De kleederen van een der kinderen vat ten vuur en in een oogwenk stond het volop in de vlammen. De andere kinderen schreeuwden en riepen om hulp doch, toen men kwam was het te laat. Het kind was reeds bijna geheel verkoold, zoodat er geen redden aan was. Margarine. De vrederechter van Turnhout heeft uitspraak gedaan in deze zaak. Men weet dat twee winkeliers ver volgd werden, omdat zij de margarine hadden opgemaakt in ponden, zooals de landbouwers dit doen. De wet verbiedt zulks. Een der verkoopers werd veroordeeld tot eene botte van 10 franks. De andere verkooper, die door M. Van Hal verdedigd werd is vrijgesproken. Boschbrand. Op het grondgebied van Poppel en Baerle-Hertog heeft een geweldige boschbrand gewoed. Het vuur had spoedig zulke uitgebreidheid verkre gen dat het blusschen bijna onmogelijk was. Na lang werken gelukte men er noch tans in het vuur te omschrijven en lang- zamerheid uit te dooven. Omtrent 400 bunders mastebosschen en heide zijn de prooi der vlammen gewor den. De bosschen hoorden toe aan M. Rolin- Jacquemyns, oud-minister. Nieuwe mijnramp te Anderlues. Talrijke dooden en gekwetsten. Nog zijn de verkoolde overblijfsels der ramp van 13 meert 1892 niet opgehaald en weer is deze zoo zeer beproefde gemeente onder den indruk eener nieuwe ramp. Zondag morgend rond half twee werden de 52 werklieden, die in den put du Vier- nois werkten, verrast door eene ontplof fing, welke plaats had op de diepte van 550 meters. Een porion zocht in de duisternis naar den ophaalput en de signaalbel, ten einde den ophaalbak te doen neerdalen en bo ven de tijding der ontploffing te brengen. De bestuurders, conducteurs en pori- ons daalden neêr en vonden ter plaats der ontploffing vijf gekwetsten en even zoo veel dooden. De porion Brakerenne kon min of meer uitleggen wat er gebeurd was. Het grauw vuur had vlam gevat op 't oogenblik dat men vuur aan de mijn Dracht. Het overbrengen der slachtoffers ging zeer moeilijk ten gevolge der instortin gen, die zich op verschillige punten had- deu voorgedaan. Eens boven gebracht stierf een der gekwetsten, waardoor het getal dooden of zes werd gebracht. Rond negen ure waren al de lijken bo ven gebracht, terwijl eene aanzienlijke volksmenigte reeds aan den ingang van den put had post, gevat, en hadden er de gewone dramatische tooneelen plaats, welke de mijnstreek zoo dikwijls in rouw brengen. Dooden en gekwetsten waren in de be- taalzaal gebracht en door geneesheeren verzorgd. Zij zagen er verschrikkelijk uit. Hoofdschedels waren afgerukt, beenen afgesneden en gebroken en bij sommigen was den huik en de borst opengereten. Acht van de tien slachtoffers zijn ge trouwd. De meesten werden op verzoek der fa- miliën naar hunne woningen gebracht. De toestand der gekwetsten is zeer ge vaarlijk. Sommigen zijn zelfs, naar men zegt. door het inademen van het mijngas, van binnen verbrand. Het parket is ter plaatse gekomen, om de verantwoordelijkheid vast to stellen.

De Denderbode | 1894 | | pagina 2