KOGELIIOEF. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN OE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 25 Augusli 1891. 10 centiemen per nummer.18ste Jaar 1VT0 2908. Raiffeisen. Schijnheiligen. Een en ander. DE DENDERBODE. A K0NNE1I ENTPRUIS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 4,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C VAN DE PUTTE-GOOS8ENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. \DVERTENTIËNPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Guique suum. Aalst. 22 Augusli 1894. Wacht u van het socialisme. Elkeen moet bekennen, dat er dient ge werkt te worden tot welzijn van den werk man,niet door den werkman zeiyen alleen maar door al wie belang stelt in hem en klaar ziet in de akelige toestanden,waarin de thans bestaande samenleving verkeert. Het dreigend gevaar moet gekeerd wor den. Alle middelen worden aangewend van den kant der socialisten en anarchisten, om het volk tot hun te trekken. Zij weten op zulke venijnige wiize hunne leerstel sels voor te stellen, dat een werkman er zich laat aanvangen, zonder nochtans te beseffen wat al kwade gevolgen zij na zich slepen. Er wordt op schrikkelijke wijze gear- beidt en niet zonder verbazende uitslagen. Maar in een tijd als de onze, dat de zede loosheid is doorgedrongen van de hoogcre standen tot in de lagere en laagste, mag dit bij niemand verwondering verwekken. Het is immers zonneklaar, dat eenmaal men de Hoogste Wet, heeft weggecijferd en God als Looner of Straffer niet meer erkent, men alle middelen aanwendt, om een wulpsch leven te slijten en neemt wat men krijgen kan, zonder zich te bekom meren, met de wijze, opwelke men er kan toe geraken. Het zou waarlijk te betreuren zijn, werklieden, moest er voor u geene lots verbetering mogelijk wezen, zonder tus- schenkomst van de socialisten. Wat wij willen, gij en ik, en zooveel anderen, die het goeu meenen, is verbete ring van uw lot voor u en voor uw gezin, maar langs vredelievenden weg en niet gelijk zij, die met geweld den boel maar 't onderste boven willen werpen, alsof er geene rechten bestonden dan voor de so cialisten. Er is zeker al veel gedaan voor onze werklieden, en er moet nog meer gedaan worden, maar Keulen en Aken zijn op éénen dag niet gebouwd en ijzer kunt ge toch met de handen niet breken. De socialisten willen het pluimken op hunnen hoed steken, dat zij alleen, het geluk van den werkman bewerken, maar zij bedriegen zich grootelijks, want, waar immers vindt den werkman heil en vrede? Het is te midden der katholieken! Schaart u rond hun vaandel, zij, alleen zullen u geven wat ge verlangt. En wat verlangt ge werkman Een goed bestaan en dat liefst zoo spoedig mogelijk. Gij verlangt een loon, voldoende om met uw huisgezin fatsoenlijk te kunnen leven gij verlangt verlost te worden van uw vrees als ik bij toeval zonder werk geraak, als ik een ongeluk krijg, als ik ziek, als ik oud wordt, ben ik broode loos. Welnu als dat uw verlangen is, wacht u dan voor het socialisme dit im mers geeft u wel prachtige beloften voor eene verre toekomst, als de wereld heele maal op socialistische leest geschoeid zal zijn; maar dan zijt gij al lang dood. Denk aan het spreekwoord Beter éen vogel in de hand dan seven in de lucht. Oogeublik- kelijke verbetering in uw lot wordt door niets zoo zeer belemmerd als door het so cialisme. Wat toch willen de socialisten Eene heele omverwerping van de heden- daagsche inrichting der samenleving. Verbetering in loon, arbeidsduur, zon dagsrust, enz.... noemen zij lapmiddelen, waardoor de geheele verbetering wordt tegen gehouden; zij verlangen dat de toe stand nog hoe langer, hoe slechter worde, opdat de mensch op het laatst van wan hoop naar de revolutie grijpe, als het eenige middel dat nog overblijft. En al de jaren, die we daar nog van af zijn, moet ój, werkman, aan geene verbetering deu- ieu. Maar als die groote revolutie einde lijk zal zijn uitgebroken, zal de werkman het dan beter krijgen Neen hij juist wordt het slachtofferzoo was het tot nu toe bij elke revolutie, zoo zal het gaan in de toekomst. Werkman, met haat en nijd komt men geen stap verder, wil het tot spoedige verbetering komen, dan moet er samenwerking zijn tusschen hoog en laag,dan moeten er misverstanden uit den weg geruimd worden, dan moet de pa troon zich meer in uwen toestand geden ken Welnu voor dat alles is het socialisme een hinderpaal; zijne ongezonde én onre delijke theorieen belemmeren het streven van hen, die inderdaad verbetering van het lot der werklieden willen de socia listen beijveren zich de klove tusschen patroon en werkman steeds breeder te maken. Daaruit kan voor u geen nut voortkomen. Zij geven u iets prikkelends te slikken, dat op den duur uw gestel ondermijnt, dat wil zeggen uw toestand slechter maakt dan hij is in plaats van hem te verbete ren, hetgeen gij allen verlangt niet waar, en waarop gij ook recht hebt. Niemand ter wereld kan kwalijk nemen dat gij uw recht eischt, en uwe plicht doet maar wat men uw wel zal kwalijk nemen is, dat gij geweld zoudt willen gebruiken, waartoe ge geen recht hebt. In uw eigen belang wacht u voor het socialisme 1 Het bederft uwe eigen zaak in plaats van ze te begunstigen. Raiffeissen is een man aan wien landbouw veel verschuldigd is, om reden van de leenkassen welke hij in Duitsch- lanp ingericht heeft, en welke binnen kier en eenige jaren in België overal zullen aangenomen zijn. Eens dat de boeren dezen man en zijn werk wel zullen kennen, zullen zij zijne gedachtenis zegenen. DE Raffeisen werd den 30 maart 1818 te Hamm-aan-de-Sieg, in Duitschlaud gebo ren. Na zijn lager onderwijs, trad hij in de voorbereidende school voor Avauta- geuren bij de vesting-schutterij te Keulen. Daar werden ongelukkiglijk zijne oogen door eene kwaal aangetast, en Raiffeisen werd verplicht den soldatendienst op te ggen. Dit gedwongen ontslag gaf hem de gele genheid om bestuurzaken na te gaan, en zoo werd Raiffeisen kreis-sekretaris te Maijeu, en twee jaren nadien burgemees ter van Weijerbusch. Den oogst van 1847 mislukt zijnde, was er te Weijerbusch'groot gebreken werd er hongersnood geleden. Maar Raiffeisen was een ware vader voor zijne onderzaten.... De goede burge meester stichtte aanstonds een verbruik genootschap, om de ellende zijner onder danen te verzachten, en hij trok er alzoo velen uit den uitersten noou. Het volgende jaar richtte Raiffeisen te Flammersveld zijn eerste Darlehnskasscn Vcrein iu, om de kleine landbouwers ter hulp te komen. Die wijze man vond alzoo de kunst alle benepene lieden te helpen, zonder ze te moeten vernederen tot het aanvoerden eener aalmoes. ....Van dan af besteedde hii al zijnen tijden zijne behendigheid aan net invoe ren van spaar- en leengilden. In 1866 gaf Raiffeisen een werk uit, waarin de grondbeginsels van landelijke krediet-inrichtingen als Mittel zur Abhilfe der Noth des landlichen Bevöl- kerung n uiteen gedaan werden. Dit schrift bracht veel bij tot het verspreiden zijner genootschappelijke denkbeelden. Veel moest Raiffeisen schrijven en zijne zaken verdedigenwant anderen trouwens hadden ook op hetzelfde tijdstip een stelsel gevonden,en zij waren er in gelukt het door hooge mannen te doen aaune men. Het scheen dus in hun belang, het stelsel van Raiffeisen ten ouder te bren gen. Maar zij hadden zonder de werkzaam heid, de vastberadenheid en de wijsheid an Raiffeisen gerekend. In 1870,1874 en 1875 ontvingen Raif- feisen's spaar- en leengelden van ambts wege de volledigste goedkeuring, en zij werden voorgesteld als het beste middel om den woeker te bestrijden en de boeren in hunnen geldnood te helpen. In 1876 waren Raiffeisen's kassen in de Rhijnprovincie zoo zeer vermenigvuldigd, dat men goed vond het geldverkeer te vergemakkelijken, met ze allen in een middengenootschap te vereenmende Landieirthsehaftliche Ccntralaarlehns- kasse genaamd. Raiffeisen stierf den 11 meert 1888 te Neuwied-aan-den-Rhein, eenen zoon ach terlatend die weerdig zijns vaders over leveringen voortzet. De Raiffeisensche leengenootschappen hebben een dubbel doel de landelijke -M- 6° Vervolg. Het een ontstelden kreet liet zij hem los, en zonk op eenen stoel neer als zonder kennis staarde zij voor zich, eerst handenwringend, daarna dezelve in haren schoot vouwend, terwijl hare borst onstuimig jaagde en te vergeefs tranen zocht om haar verlichting aan te brengen Het was dus waar 1 Zij was vaderloos zij was een der ongelukkigste schepsels, die voor hare eigene bloedverwanten een verwijt, voor alle anderen een landpost, een voorwerp van minachting zijn; evenals het aan den weg gestrooide zaad. hetwelk onder de voeten van de wandelaars verstreden of ver strooid wordtZij was gelijk aan de verkeerde uit wassen van een regelmaligen stam, welke slechts met onverschilligheid aangezien of met tegenzin geduld worden. Eensklaps was het doek der gelukkige begoocheling, die haar tot nu toe zoo liefderijk had omgeven, ver scheurd verblindend helder, met den gloed van eenen brand, die de hut, welke zoolang haar t'huis was geweest, in asch en puinhoopen veranderde, lag haar heele afgelegde levensbaan voor haar bloot. Menige zaak, die zij nooit goed begrepen en waar door zjj zich beleedigd gevoeld had, zonder eigenlijk te weten waarom, lag nu op eenmaal met eene ij duidelijkheid voor haar... Menig woord, menige gebeurtenis uit den tijd. toen zij op school ging, en uit hare kinderspelen, die zij welwillend van hare armoede had geschreven, was n lijk opgehelderd alle draden die haar aan familie, huis en gemeente bonden, werden, gelijk zoovele levensaders afgesneden, en evenals het verledene, was nu ook de schoone toekomst, waarvan zjj zoo dikwijls gedroomd had, verwoestgelijk een bergdal, welks weiden en hovingen plotseling door eene overstroo ming. of dooreen bergschuiving vernietigd zijn. Daarom was Lenz dus ook overmoedig jegens geweest II. Ofschoon het herfstweer hardnekkig aanhield, be antwoordde de avond niet aan de vooruitzichten van den morgend. Na het vertrek des konings, pakten dikke wolken zich boven de bergen saSm, en de landltè wisten wat het beteckcnde, als de NVachterkop, zoo heette een der punten zijnen hoed opzette. De menigte Kogelhoef verzameld, vloog uiteen, evenals de droppels bevolking onder zedelijk en onder stoffe- lijk opzicht te verbeteren. De zedelijke verbetering is de hoofdzaak, n Het geld immers, zegt Raiffeisen, is geen doel- n wit, maar een middel om een verbeven n doelwitte bereiken, n Ja, christen geloof en christene naas tenliefde moeten deze gilden bezielen. Anderzins beantwoorden zij niet aan het gedacht welk bun inrichter zich beeft voorgesteld. Het was deze geest van chris telijke werking, dien bij gansch zijn leven betrachtte en nog in zijne laatste rede voering verdedigde. Ziedaar den insteller van de leenkas sen, die u zoo zeer aanbevolen" worden door eenen geleerden priester, de E. H. Mellaerts, en die u verbetering moeten aanbrengen. Reeds bestaan er verscheidene zulke lecugilden in ons land. De parochie Oost- kerke, bij Brugge, stichtte de eerste zulke kas in Vlaanderen, dank aau eene wel sprekende voordracht van den heer Staats- landbouwkundigc Bauwens, en aau de bemoeiing van den ievcrigen pastor, de E. H. Van den Driessche. In Duitscbland bestaan er boven de 1700 zulke inrichtingen. Onnoembaar zijn de voordeelen die zij aan de landbouwers verschaft hebben. De eerste Barlehnskas werd ingericht in 1849, en tot nu toe is er nog nooit eene gesprongen. Hunne volle werking hebben zij in Duitschland behouden, zelfs gedu rende bet netelig tijdstip van den oorlog met Frankrijk. (Silyesteb, uit de Gazette van Brugge Ne pas attaquer la religion surtontBe religie vooral niet aanvallen, ziedaar het ordewoord dat door het Journal de Liegc het orgaan van den ouden doctrinairen vos Frère, aan de liberalen komt gegeven te worden. Dus de liberalen gaan dan weer eens hunne godsdiensthatende tronie achter hun oud en versleten masker van schijn heiligheid verbergen in de hoop van de kiezers te foppen of om den tuin te leiden. Schrijft maar in uwe dagbladen, doet maar over de daken uitbazuinen dat gij, liberalen, de voorstaanders zijt van onzen 11. Godsdienst niemand ten ware hier en daar er 'nen kneukel zal geloof aan hech ten. Uw nummer isgekcud zoowel op den buiten dan in de steden. Men weet en kent overal welken hard- nekkigen en onverbiddelijkeu oorlog de liberalen van allen deesem tegen, den R. K. Godsdienst altijd hebben gevoerd en blijven voeren, welken baat hen bezielt tegen al wat van nabij en zelfs van verre den R. K. Godsdienst raakt. Achteruit dus, schijnheilige volksfop- pers, want 't is boter aan de galg ge kletst •enen waterval. Allen liepen om ter hardste om hunne woning te bereiken, of ten minste het grootste gedeelte van den weg derwaarts af te leggen, voor het iwe«r loshrak. Dit leste trok in eene geclgrauwe massa steeds dichter saim en naderde meer en meer, ok de Kogel in de wolken verdween, alsof hjj nooit achter dc hoef had gestaan. Ook het rijtuig van M: von Steinerling rommelde over den bergweg zoo spoedig mogelijk, hoe weinig behagen de peerden ook in zoo eene snelle beweging schenen te scheppen Weldra was het op de hoefwedr zoo eenzaam cn stil als op de gewone rustige dagen slechts hier en daar was een enkel persoon bezig, om het spoor van het feest te verwijderen, of voor den dreigenden storm te hergen. De Kogelboer stond in de deur en zag met het bedenkelijk gezicht, waarmeè de landman zulke ver schijningen gewoonlijk aanziet, naar de snel trekkende wolken en schudde het kale hoofd. 't Zal nog op een onwcêr uitloopen, zegde hij. dat van den zomer is achtergebleven. Als het mets doet dan donderen en bliksemen, kan het nog gaan, doch regen of hagel kunnen wij niet wachten. Onder aan de berghelling" en In het dal staat nog Teel koren in de halmen.... Zorg dat gij binnenkomt! riep hij vervolgens Nannie toe, die met den meisje bezig was, het vee uit de wei naar den stal te drijven. Het kan ieder oogenblik losbersten als de wind opsteekt,volgt het onweêr terstond.Mcn zou deuken het is onmogelijk dat zulk een schoone dag in een oogenblik zoo kan veranderen Onze niiasionnai'iasen in den Coiled. Den 6 van de toeko mende maand zullen te Antwerpen in schepen aan boord van den stoomboot Akassa, de paters Berton, Svnden en Van Leuven, van de congregatie van Scheut. De Eerw. Pater Aertselaer, overste van het noviciaat der Belgische missiën in China en den Congo wordt verwacht tegen het begin der maand october. Eene maand later zullen naar Engelsch Indien vertrekken de EE. PP. Jesuieten Van Robaeys, Scharlaeken, Verschraegen en drij broeders. Chrintenezelfopoflering. In sommige gewesten van het Hollaud- sche Guyana heersebt nog voortdurend de afgrijssclijke en ongeneesbare ziekte de melaatsheid. Met de ondersteuning en medehulp van het Gouvernement, zijn er nu gasthuizen opgericht omdieellendigen op te nemen en te verzorgen. Mgr Wuifing, Bisschop der streek,bood zich onlangs te Tilburg aan, in Noord- Braband, in het klooster der Zusters vau Liefde om 6 zusters te bekomen om de raelaatschen op to passen. Het waren zes slachtoffers welke bij kwam zoeken, gereed om bun leven in pand te stellen mot zich aan het verplegen dier armzalige leproezen toe te wijden; want de melaatsheid is eene zeer betrape- lijke kwaal en tot hiertoe heeft de kunst liet middel niet ontdekt om dezelve te ge nezen. De Bisschop vroeg er dus zes en weet gij hoeveel er zich aanboden Negentig Negentig dus die zich gereed gevoelden om het sacrificie van hun leven te doen en bet afschuwelijk lot der melaatschen te deelen Eer aan die edelmoedige zielen 1 Eer aan de zusters vau Tilburg, maar eer ook aan den katholieken Godsdienst,die alleen in staat is om dergelijke zelfopoffering in te boezemen. Moest men aan onze zoogezegde philan- tropen, ofte liberale liefdadigneidsvrien- den dergelijken voorstel doen, zij zouden van schrik achteruitdeinzen en misschien sidderen alsof ze reeds van de melaats heid aangedaan waren De katholieke Godsdienst alleen is de school der ware naastenliefde, daar, en daar alleen, vormt men die heldinnen der ware zelfopoffering, de nederige gasthuis nonnen, welke onze geuzen droomen aan bet ziekbed van den armen werkman weg te jagen, om ze terug te roepen, als cho lera of pokken de wereldlijke ziekendie- ners doen vluchten 1 Ja. ja, antwoordde Nannie, die nog geen tijd had gevonden, om zich van hare zondagsklederen te ontdoen, bet gebeurt meermaals, dat heel andere zaken in een oogenblik met geluk en ongeluk aan het evenzoo. Het zinnebeeld, dat hel meisje van de weerTeran- dering maakte, beviel de boer. Wat zijt gij toch slim zegde hij lachend, gij zoudt voor predikant kunnen studeerenden moet, miust genomen, met eenen onderwijzer trouwen. Maar wat scheelt n 1 vervolgde hij, toen zij naderbij kwam. Gij zijt doodsbleek Gij zijt toch niet bevreesd voor het wefir t Of scheelt u iets anders Dat kan wel zijn, antwoordde het meisje, terwijl ijj in den stal verdween, 't gebeurt meer, dat men goed gezond is ,en in een oogenblik zich gereed voelt om te sterven. Alles goed en wel, riep de boer, die ook ernstig geworden was, terwijl hij zich het voorhoofd wreef, het gaat mij vandaag evenzoo. Ik ben weer precies als strak, hot is of ik dronken benmisschien heb ik van daag t* veeigeéten. Nu hij op het punt stond zijne woning in te treden, kreeg hij Lenz in het oog, die bij de schuur stond om deze te sluiten. Laat alles staan, zooals het staat, zegde hij hem, morgen is er nog een dag om op te ruimen. Pas had hij deze woorden uitgesproken, of de lang verwachte windvlaag kwam. De deuren sloegen uit dc forsige handen van den jongeling cn vlogen krakend toe, zoodat het huis op z|jn grondslagen dreunde. Lenz had tijd genoeg om de deur ie sluiten doch h|j had zich ccn oogenblik opgehouden, toen ISannie met de beesten naderde. Ook bern ontging het verwarde uiterlijke cn de blecke kleur van het meisje niet, maar het was geen meelijden dat hij gevoelde veeleer smaakte hij helscbe vreugde en voldoeiiiug, omdat hij haar hare weerspannigheid zoo gevoelig had doen betalen. Zij kon kwaad en zelfs ziek worden binnen weinige dagen zou zij, naar hij dacht, dat wel weer vergeten zijn, en als hij liaar maar een goed woord gaf, zou het aangename en vriendelijk leven hersteld worden, waaraan de huiskring reeds zoovele jaren gewoon was. De eenige vreemdeling, die de hoef nog niet had verlaten, was Kasper, die in iederen hoek rondliep om Naunie te zoeken, welke hem na het leste gesprek ontsnapt was, en hij nu niet meer kou vinden. Op hem had het gebeurde een sterken indruk gemaakt en zelfs door Int roet heen, zag men dat hij bleek was. De vroegere vroolijke en slimme uit drukking van zijn gelaat scheen hem verlaten ta hebben, Hoe pijnlijk lirm de belcediging, die zijne lievelinge ondervonden bad, ook viel, was hel toch bovenal gramschap, die hem voortdurend onverslaan bare woorden deed mompelen en daarbij met de ban den in dc lucht te molenwieken, alsof hij iemand voo zich had, dien hij het wilde doen zien, dat de kracht met de jaren nog niet geheel uit zijne armen was gegain. Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1894 | | pagina 1