GRONDWETGEVENDE KAMERS Katholieken overweegt Zondag 24 September 1894. 10 centiemen per nummer, 49',e Jaar N. 2917. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. op 11 October 1894. KIEZIKGEIT voor de Kandidaten der katholieke Vereeniging des Arrondissements Aalst. Voor den Senaat. MM. Liénart Karei, grondeigenaar, Aalst Van Vreckem, Karei, Meerbeke. Voor de Kamers van Volksvertegen woordigers. MM. De Sadeleer Lodewijk, advocaat, Haeltert. Diericx Vincent, brouwer, Geerardsbergen. Van Wambeke Victor, advocaat, Aalst. Woeste Karei, Elsene. t Klokke Roeland Onze demok - raten. De Roep van den oud- pater Daens. DE DENDERBODE. ARONNEMENTPRUTS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitanliën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij c. VAK DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. 4DVERTEiVTIËl\PHUS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. - Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Cuique euum. Wij lezen in 't Laatste Nieuws van woensdag 12 sept. 11. eene godvergetene gazet die wij iedereen afraden te lezen M Daens is geen man, zooals men dagelijks ontmoet. Een priester, in eene herberg, te midden van pint en pot, gezeten, tusschen liberalen, socialisten en katholieken (1) hooren uitvallen op Mijnheer Woeste, den warmsten verdediger der priesters, is dat met voldoende om belangstelling en bewondering te verwekken Die lof riekt aangebrand jaiej Daens. Hoe aardig moet gij doen, om door zulk een blad bewonderd en geprezen te worden (i) 't Is leugentaal te beweren dat er daar katholieken waren tenzij vier of vijf nieuwsgieren en opstellers van katholieke nieuwsbladen. Eerst en vooral. Het eerste en noodigste doel der socialisten is de Kerken ledig maken en doen sluiten desnoods met geweld. (Getrokken uit het Manifest der Duitsche Socialisten.) Hetgeen wij bestrijden dat is de Godsdienst. Er valt hier geen onderscheid te maken tusschen den Godsdienst en de misbruiken der priesters het is de Godsdienst zelfs die onze vijand is. De geboden der H. Kerk onderhouden kan niet samengaan met liberaal Ie zijn. (Getrokken uit La Chronique, liberaal nieuwsblad van Brussel 11 Oogst 1894.) Het is een goed werk te stelen, als men het geslolene goed ge bruikt om de bestaande samenleving te vernietigen. (Woorden van Sebastiaan Faure, een Fransche boezem vriend onzer socialisten en liberalen God is de eerste socialist geweest. (Woorden van jajed Daens op de meeting te Lede, op Zondag 16 September 1894). Wij, socialisten, willen de revolutie, maar geene revolutie met zoet water bereid de revolutie die wij willen is deze van 1793 deze der Herbertisten, deze van 1871, deze der communards, deze die de menschen wegmaait. Wij zullen voor de afschuwelijkste misdaden niet achteruitwijken (Getrokken uit den Almanak opgesteld door H. Denis, Engels, Vandervelde en andere socialisten.) Aalst. 23 Sept. 1894. Is die gazet wel een katholiek blad was de vraag die ik mij zondag stelde na ze van 't begin tot op het einde gelezen te hebben. Mij wierd het duizeling in bet hoofd na al die hevige, bitsige, venijnige aanvallen op onze geachte Senatoren en Volksverte genwoordigers dat ik uitroepen moest Neen,dat is de taal niet van een weekblad dat uitgegeven werd tot de zedelijke en stoffelijke heropbeuring van ons volk n Neen, Klokke Roeland speelt in de kaart van liberalen en socialisten zij breekt de partij af die in ons Arrondissement de schoonste zegepralen heeft behaald en hare vijanden dermate heeft verslagen dat zij het hoofd niet meer durven opsteken. M.Van Langenhaecke,schrikkelijk groot is uwe verantwoordelij heid. Gij hebt de mannen opgeleid, hun den oorlogskreet in den mond gelegd gij zijt schuld dat heden de katholieke partij verdeeld ter stembus trekt, gij zijt schuld dat heden de kinders van uw hert en ziel n het katholiek leger verscheuren en hare vijanden, hare onverzoendbare vijanden toelacht en de hand reikt. Wie zal mij uit Klokke Roeland een enkele regel aanhalen waarin de liberalen worden behekeld En nochtans gij beweerdet dat zij een katholiek weekblad was en zij de gods dienstige belangen van ons Arrondisse ment zou behertigen. Gij hebt, wel is waar den strijd gevoerd tegen de benden van Vooruit; gij hebt hunne leerstelsels bevochten; maar 't en was maar in den beginne. Tegenwoordig zou men zijne oogen moeten uitkijken om een enkel woorde ken blaam en afkeuring der maatschap pelijke omwentelaars te vinden Gij schijnt hun zelfs genegen te zijn De baldadigheden van Geerardsbergen, feiten die Vooruit zelf afkeurt, worden door uw verzwegen en de schuld alleen op den rug der katholieken geschoven. En nochtans in den kiesstrijd was het de geschikte gelegenheid eens manmoe dig zijne geloofsbelijdenis te herhalen en ze in 't aangezichte zijner vijanden te slingeren. Roelandcrs dat teekent u afdat doet u kennen Luid op roepen de geuzen te Geerards bergen, dat zij voor priester Daens gaan stemmen Zij de aartsvijanden van onzen Godsdienst verkiezen eenen priester boven M. Woeste, 't Moet zijn dat gene hun meer schrik en vrees inboezemt dan deze 1 Katholieken, dat doet u uwen plicht kennen. De houding der liberalen moet u eenen wenk zijn voor uwe eigene handel wijze. Roelandcrs, gij spaart de liberalen en socialisten, omdat gij op eene balloteering hoopt en dat gij deukt dat zij u alsdan ter zijde zullen springen Zoo redeneert gij IJdele hoop, voorwaar de onafmetelijke buizen liggen reeds gereed.... Wat monsterverbond Dat schouwspel zal ons België nog niet hebben opgele verd Geuzen, socialisten cn zoogezegde katholieken trekken arm aan arm naar de stembus Zij die geroepen zijn om hardnekkig elkander te bevechten, zij handelen 't ak koord lijk de dieven op de foore De Roelandcrs bewegen hemel en aarde om het volk te bedriegen zij doen belof ten, die volgens Het Volk binnen vijftig jaar nog niet zullen volbracht kunnen worden; en dit alles zal uitgevoerd zijn op vier jaar, lijk zij op hunne kiestochten uitbazuinen. Kiezers, wat geloof moogt ge aan zulk gezwets schenken? Hunne grondbeginsels over den basis der samenleving wringen die scheurma kers onbermhertig met den voet; hoe kunt gij denken dat z\j hunne kiesbcloften niet met de voeten zullen treden V Wat ont goocheling en teleurstelling loopt ge te gemoet met 11 aan zulke onhoudbare be loften vast te klampen; zij zijn maar inge geven door den onverzaad baren zucht naar een zetelken inde Volkskamer, door de jacht naar den grooten pot Van den eersten dag van haar bestaan lag bij de mannen van Klokke Roeland de bedoeling eens den politieken strijd aan te gaan tegen de Bewarende Partij. Iedereen kent de geschiedenis van haar ontstaan men weet hoe Klokke Roeland die klept en zal kleppen als 't brandt in 't land den eersten oorlogskreet dreunen deed. Hare tonen zwijgen een oogenblik en het kanton Ninove ziet ongerust en mis noegd het oorlogskind opkomen met den jubelkreet Hier is Klokke Roeland weer. Zij heeft sedert hare natuur niet ver loochend, integendeel. Het zwakke kind nam in krachten toe en de oorlogskreet, die bij de kiezing van M. Van Langen haecke te Ninove opsteeg, dreunde we derom in de lucht voor eeuigen der kin deren van zijn hert en ziel. En mannen, die van den dag van hun politieke geboorte zich van de katholieke partij hebben losgerukt, mannen die sedert jaren de bewaarders aanvallen, mannen die gezegd en geschreven hebben n Scheuren zal de partij, n durven de stoutheid zoo verdrijven te verklaren dat aan de Volkspartij geenen zetel wierd aangeboden Heeft de verwaandheid,hebben heersch- zucht en hoogmoed, dan alle palen verlo ren bij onze scheurmakende demokraten Kiezers, uwe plicht is afgeteekend. Als eeenen man moet gij opstaan tegen de scheurmakers, tegen ae boudgenooten en handlangers der geuzen en liberalen als overtuigde katholieken moet gij stem men tegen degenen die door uwe vijanden worden opgehemeld en tocgejuichd! De vrijzinnige bladen roepen n Moed, pastoor Daens, moed Boelanders, Uw kreet, moet zijn, Weg met scheurmakers en rustestoorders, dat zij terugkeeren tot de vergetelheid, waaruit him onverzaad- baren hoogmoed ze een oogenblik heeft willen trekken De 14 oktober moet hunne verplette ring zijn en hun den lust benemen het hoofd nog op te richten. Op kiezers als een man gestenul voor onze achtbare Senatoren, voor onze ge ëerde Volksvertegenwoordigers Niets kan beter de houding der Volks partij in ons Arrondissement doen uit schijnen dan het volgende dat op eene meeting onzer Volksioppers is voorge vallen. M. Daens had eene redevoering gedaan en een socialist antwoordde hem en vroeg onder andere aan onzen te wijd vermaar den Cicero eens te zeggen voor wie hij stemmen zou in geval dat er eene ballo- tcering plaatsgreep tusschen de socia listen eu de partij van M. Woeste. M. Daens was uit zijn lood geslagen en hij die anders altijd 't woord in den mond heeft, zweeg hij zweeg lijk 'uen kerpel, zegt het socialistisch dagblad Le Peuplc, die het geval verhaalt. Hoe M. Daens, gij een priester, gij weet niet voor wie gij stemmen zult of voor den leidsman der roode benden, of voor den warmsten verdediger der priester en van den godsdienst, lijk Het Laatste Nieuws zegt. M. Daens, aarzelt tusschen socialist Anseele en Staatsminister Woeste, het schroombeeld der onverzoenbare vijanden van den godsdienst waarvan hij, M. Daens saccrdos, herder is. j Hoever heeft blinde haat, hoever heb- ben politieken hoogmoed en heersch- zucht, priester Daens niet gedreven dat hij niet zeggen durft of hij bloeddorstige omwentelaars onder vredelievende bur gers en koene verdedigers der maatschap pelijke orde stelt, dat het hem oneer aan brengen is zulke vraag te durven stellen, dat het kleed dat hij draagt, dat zijn ver- I leden en zijn leven daar een hevig protest tegen aanteekenen. M. Daens heeft gezwegen,stom lijk no kerpel wanner het zijne plicht was luid op te verklaren dat er nooit iets gemeens kon bestaan tusschen de roode benden van Vooruit en tusschen de Christene Volkspartij,tusschen degene die de grond- stecnen der samenleving willen afbreken en hen die ze op willen houwentusschen de aartsvijanden van den katholieken Godsdienst en hen die den Godsdienst ver- eeren, achten en verdedigen; tuschen be wonderaars der Commune van Parijs, van omwenteling en opstand, en hen, die de vrede minnen, de verbroedering der klas sen willen bijbrengen, het volk zoeken te verheffen en te veredelen. M. Daens, een priester, zwijgt Zoo een priester niet spreken durft, zoo de leidsman zijn gedacht niet durft laten kennen, wat inogen wij alsdan van zijne korporalen, wat mogen wij alsdan van zijne legerbenden verwachten. De leidsman aarzeltde korporalen en soldaten zouden zonder omweg tot den vijand overloopen om haat en wraakzucht te voldoen I Zijn de feiten van Meire daitr- niet om het ons te laten gelooven Welke andere bewijzen moet een onpar tijdige toeschouwer nog hebben dan het stilzwijgen van M. Daens, in de opgegeven omstandigheden op de gestelde vraag, dan het voorgevallene te Meire dan de verandering van stijl en manceuvers in Klokke Roeland De liberalen zijn nooit aangevallen ge weest, sedert jaar en dag worden de soci alisten gerust gelaten; de oude katholieke partij alleen wordt verscheurd op onmec- doogende wijze sedert het algemeen stem recht in de Wetgevende Kamers is afge kondigd. O blinde politieke hoogmoed 1 Om de gunsten te verwerven van do geuzerij heeft men zo gevleid en de mouw gevaagd om hen te behagen vielen de jonge kristenen hunne oudere broeders alleen aan, die altijd nochthans voor hunne godsdienstige overtuiging hadden op de bres gestaan. Om eenige socialistische stemmekes in te winnen, strijken onze demokraten hun vaandel neer, zij verzaken door hun stil zwijgen aan hunne grondbeginsels over godsdienst, huisgezin en eigendom zij ie ijzeren mannen schieten allen hunne door haat eu afgunst vergiftige pijlen af op de partij van goud lijk zij onze katholieke partij willen bestempelen. Wat zijn wij ver van die Klokke Roe land die in haar leidschrift verklaarde dat zij kleppen ging en wekelijks klep- nen ter verdediging van Godsdienst en Vaderland voor het behoud van eigen aard en eigen zeden, voor de welvaart van den landbouw, voor het handhaven van alle wettige belangen. Dat programma is verscheurd, is met de voeten vertreden. De katholieken zijn op bitsige eu venijnige wijze aangevallen, de liberalen zijn gespaard gebleven, do socialisten heeft men gevleid. Baldadige feiten zijn op eene meeting te Geeraerds- bergen voorgevallen Vooruit, het socia listisch dagblad van Gent, keurt die wal gende daadzaken afKlokke Roeland niet zij vindt het geraadzamer voor hare ongezonde politiek de oorzaken op den rug van katholieken te schuiven het voorbeeld, schrijven zij, kwam van hoe der hand. Hecrcn in uitgedosschen klecding, ge hoed, gemanchetteerd, tot aan den knok kel hebben het sein van den aanval gege ven b tot zelfs in hunne beschrijvingen vieren zii hunnen haat en nijd hot. Overal straalt do afgunst door, lijk hij echte socialisten, tegen de hoogere standen der samenleving. Gij, kiezers, moet den 14 October zulk gedrag bcoordeelen 1 Zult gij een oogenblik aarzelen eene duchtige les te spellen aan de scheurma kers, die bekwaam zijn alle overtuiging te slachtofferen aan den zucht van het zetelken die, om Volksvertegenwoordi ger te kunnen worden alle middelen ge bruiken zelfs vleierijen der socialisten, die de tegenwoordige samenleving onder rookende puinhoopon willen begraven. Aan dien onmeetbaren hoogmoed, moet gij paal en perk stellen opdat de goede orde, de eendracht in do rangen van het katholiek leger weerom lijk in't verledene terugkcerc en I)lijve heerschen cn den genadeklop geve aan de geuzerij en aan de omwentelingsbcude van Vooruit. Wilt gij weten,brave lezers, die door het gedrag van jojrJ Daens gedurig verer gerd zijt, hoe de hooveerdige totzijue zoo gezegde zending geroepen wierd Hoort naar zijne eigene woorden zij zullen h den danskotenpredikant nog beter doen kennen. Ik draag alle dagen de H. Mis op, zoo sprak hij, ik had mij ter beschikking gesteld van mijnen Bisschop, die my pastoor, ouderpastoor, enz. enz. benoe men moest, toen de Encycliek van Ouzen Heiligen Vader over den toestand van 't werkvolk verscheen. Ik, ilc had ook al lang over de verdruk king van 'tvolk nagedacht, maar alsdan zei ik tot mijn zeiven Ik wil noch pastoor, noch ouderpastoor, noch professor (en heel zeker ook geen pater) meer worden jk ga mij uitsluitelijk slachtofferen voor tgeluk van 't volk eu van de werkende klas Wat dunkt u, lieve lezers van die zelf opoffering van jotuj Daens Hij is zeker bereid om zich aan 't kruis te hechten gelijk Christus, onzen Zalig maker Maar, lieve lezers, wat heeft die bclo- ver al gedaan voor armen en werklieden Maar zijn de gestichten, de patrona- giën, de sociale werken, de bonden van onderlingcn hijstand welke hij gesticht heeft Nochtans met zijne beloften hoopt hij u, kiezers te verleiden, zendt hem liever naar den weerlicht God is de eerste socialist geweestn zegt joibj Daens. Wat zegt gij, lieve lezers, van deze nieuwe benaming of eigenschap van den goeden God En het is een priester, die den walge lijken naam van socialist aan God toepas sen durftMaar neen, ik bedrieg mij t is een tweemaal gedeserteerden pater 1 Sprekende over de evenredige vertegen woordiging, riep hij uit Indien de katholieken door het tegen woordig stelsel der volstrekte meerder heid te Brussel moesten doorgaan (bijv. met 120 duizend stemmen tegen 110 dui zend aan al de liberalen te zaraon gege ven) de revolutie zou terstond te Brussel cu het Laud door uitbersten Wat zegt gij van die revolutionaire princiepen Eu dit is een priester, die de vrede moet aauleeren die zulks uit- kraait Een vraagsken .iojbj Indien de liberalen do bovenhand had den zouden de katholieken revolutie ma- keu? Neen, niet waar, groote staatsman? Dus als besluit volgt hieruit, dat gij, om uwe E. V. iu te voereu, tot opstand en revolutie uwe toevlucht moet nemen. Ach arm Vaderland, moest gij in han den van zulke dwaze bestuurders vallen JOjBj Daens heeft, zoo er ons gezegd wordt, aangekondigd dat de caudidaton der Christene Volksopmakers deze week zullen gekend zijn, want zij zijn nog op zoek naar hunnen vierden man. Een vraagsken als het u belieft jojbj Waar zijt gij nu met uw systeem, het eenige waar, het eenig rechtveerdig systeem, buiten hetwelk er geene zalig- heid mogelijk was, te weten dat al de

De Denderbode | 1894 | | pagina 1