K0GELH0EF. Zondag 28 October 1894. 10 centiemen per nummer. 49 ,e Jaar IN. 2926. NIEUWS- EN AANKONOIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST Katholieke Kiezers van Aalst Stemt allen als een man onder nummer 1. Laat u door niemand verleiden van voor dezen of geenen persoon alleen te stemmen. Een enkel wit puntje zwart gemaakt, namelijk dat van 't zwart vierkant dat onder nummer 1 staat, boven aan de namen der katholieke kan didaten. DE LANDBOUW. Schadeloosstellingen Een en ander. Attentie, kiezers van Aelst DE DENDERBODE. ARONNEMENTPRIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar .Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. *DVERTENTIENIMIIJS Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Cuique suum. Aakt, 21 October 1894. EEN WOORD TOT DE OUDERS. Wij bevelen het volgend artikel van het VJaamsche Volk aan de overweging der ouders aan Kinderen kennen geene andere zedenleer dan voorbeelden. Die spreuk is wel wat algemeen doch er steekt veel waarheid in en, nu de scholen weerom open staan, dienden de ouders, zoo burgerij als werkersklas, die eens in gemoede te overwegen. Gij zegt, dat het gezag te niet gaat. Ouders klagen, dat hunne zestien-, twin- jarige kinderen alle vermaning in den wind slaan meesters, dat knecht en dienstmeid hun boven den kop wassen onderwijzers, dat de schoolbengels huu het haar uit het hoofd trekken. Het zij zooLaten wij maar alle andere klachten ter zijde... Waar ligt echter de eerste oorzaak, dikwijls de verborgen oorzaak voor oogen die niet zien willen, meermaals de eenige oorzaak zelfs van een' sleep van kwalen Zij ligt in de eerste opvoeding rond den haard, op den schoot van moeder.... Ja, en dit is zoo Onze burgerskinderen worden heden daags, over het algemeen te delicaat, al te teêrtjes opgebracht en is dit voorna melijk het geval in de stad, het wordt, eilaas ook waarheid voor den buiten. Daaruit volgt, dat mama en papa even zeer, moeilijk gedoogeu,dat hunne kleinen aan 't algemeen reglement ecner school onderworpen worden zij aarzelen met in 't bijwezen der kinderen te zeggen, dat dit te streng, dat geen te onredelijk, en wellicht ook al een derde punt onnoodig is. En zij begeeren tal van kleine faveur- kens zoo niet, bedreigen zij de school- overheid met hunne misnoegdheid, mot hunne colèro Ziet gij van hier welken indruk zulk gedrag op 't gemoed der kinderen maakt I... En ik zwijg nog van honderd soortgelijke gevallen, waai de ouders niet aarzelen de onderwijzers, de priesters zeiven, te beknibbelen, om bun klein Arthurken n voor te spreken. Aldus wordt de eerbied voor bet gezag bij zijn ontkiemen zelf geknakt... Laat. nu 20® Vervolg. Ik geloof u niet, zegde Leuz, en zelfs als gij het gezegd badt, zou ik het niet kunnen geloovrn, omdat ik het beter weet. Zie eens, kent gij dat 1 vervolgde hij, terwijl hij het stuk dagblad, dat hij in de kamer gevonden had, te voorschijn haalde dat heb ik in uwe kamer gevonden hel behoort bij hel stuk, waar in zeker geld gepakt was, dat ik op zekeren dag en <>p zekere plaats in mijn hoed heb gevonden dat geld was dus van u, Nannie gij waart de eenigc. die zich om mij bekommerde. Gij hebt uwe spaarpenningen met mij gedeeld en gij houdt niet van mij Kom. weerspreek u zeiven niet zeg het, dat gij mij bemint, zeg het, dat gij mijne vrouw, mijne boerin wilt wor den 1 de jaren toenemen en de omstaudigheden veranderen, o, indien geene sterke hand, indien geen wijs beleid het verkeerde zulker ouderlijke opvoeding herstelt indien de ouders, onnoozel genoeg, voort gaan met door geene andere oogen te zieu dan door die eener mis opgevatte ouderliefde, dan is bet met dat kind ge daan, bet zal nooit begrijpen, wat eigen lijk eerbied is voor het gezag. En zulke kinderen worden mannen, worden vrouwen, maken eens de samen leving uit hoe wilt gij toch daarvau ver hopen, dat zij geestelijk en wereldlijk gezag zullen verdedigen met die kracht dadigheid, waar beide recht op hebben als zijnde de eerste grondzuilen van het maatschappelijk bestaan En nu, de wanbegrippen der burgery vindt ge insgelijks in de werkmansklas, eilaas 1 en dikwijls nog met ruwer onbe leefdheid in het werk gesteld, ja, en aangevoed en versterkt zoo door de slechte raadgevingen van armoede en ellende, als door ae ordeloosheid in het huishouden en de verleiding van straat en werkwinkel. Ouders, vergeet nooit, dat ge uw gezag den doodsteek geeft, met het gezag dei- onderwijzers uwer kinderen te kleineeren! Keurt -ge somsen daar kan wel eens reden toe bestaan de handelwijze dier opvoeders uwer kleinen af, zwijgt er toch vau in tegenwoordigheid der knapen verontschuldigt dezer snakerijen niet, waar vriend of gebuur er over komt kla gen uwe liefde kan uwe kinderen enge len heeten.... maar zegt mij eens, hoeveel engelen zouden er wel op de wereld loopen Ouders, beschouwt den onderwijzer als uwen vriend, uwen steun in liet opleiden der jeugd gij moet wederzijds hetzelfde willen, betrachten en verrich ten waar gij het niet en doet, lijdt er niemand anders door dan uw eigen kind gij meent het wellicht te liefkoozeu, en gij steekt naar zijne ziel, gij doodt het misschien voor de toekomst.,.. Waar uw kind u klachten doet, dient gij veeleer naar de roede te grijpen, om Hij nzderdc haar, eu strekte, evenals vroeger, de armen naar haar uit. Als ik u nu weêr een bloemtuil ontnam doch op deze wijze, Nannie, zoudt gij mij dan ook ontvluchten Zij weerstond hem niet. Ween end zonk haar hoofd i zijnen schouder. Pekdraad Kasper was zoo verbaasd, dat hij moest gaan zitten en volgens gewoonte met de handen op de knieën trommelen. De herfst verdween, de winter kwam eu verdween evenzoo. Doch toen de zwaluwen hunne nesten weer opzochten, werd op de Kogelboef eene bruiloft ge vierd, eu zoo schitterend, als iD de bergstreken zelden gebi urt. De hoeve was gereed gemaakt, alle zaken geregeld en hoewel dit door niemand op die wjjze was verwacht, werd het nu door allen goedgekeurd. Nannie, had die tusschentijd ten huize van den ron doorgebrachtwant zijne dikke boerenwederhcllt was het volstrekt niet met hem eens, toen zij vernam, hoe hij zich tegenover zijne pasgevonden kleindochter had gedragen, en zorgde, dat Nannie aan het huis haars grootvaders kwam. De drijfveer van al hare daden was de ijdelheid ook uit louter ijdelheid, het tot zwijgen te dwingen veeleer dan te wateroogen bij hunne krokodillentraan- tjes en ze te paaien Het zal niet meer gebeuren Ik zal dien heer weten te spreken n O neen zoo niet te werk gegaan let op u zei ven en op uwe kleinen in huis en school...., dan zult gij later zoo licht niet moeten jammeren over uwe jongens en meisjes op de straat en in den werk winkel. Gij zeiven vooreerst,en de maatschappij meteen, zult er des tc beter om varen. Dienst der Staatslandbouwkundigen.— De hoer P. De Caluwe, Staatslandbouw- kundige der provincie Oost-Vlaanderen, heeft de eer hij deze ter kennis der land- houwers en alle andere belangstellenden der provincie te brengen dat zij hem wekelijks kosteloos kunnen raadplegen, over alle zaken die den landbouw betref fen, op de volgende dagen a. Te Gent, in La Maison de Com merce n, Koornmarkt, bij P. De Vos, den vrijdag van 10 1/2 ure 's morgens tot 's middags. b. Te Deynze, den woensdag van 8 tot 10 ure's morgens, ten u Stadhuize n, iu het cabinet van den heer burgemeester. De heer Peiffer,bijgevoegde Staatsland- bouwkundige,zal men kunnen raadplegen te Aalst,den zaterdag van iedere week, van 8 tot 10 ure 's morgens, in de Vier Winden n, lokaal van 't landbouwcoraice (Noord). Ongediert in de hopvelden. Een hopplanter van Orting, die reeds alles had aangewend, om het ongediert uit zijne velden te houden, kwam op het denk beeld,deze met tabaksplanten te omringen en deed dit met goeden uitslag. Men weet hoezeer het ongediert den reuk van de tabaksplanten vlucht. Het middel is dus aan te bevelen. voor rundvee voor het verbruik oneigen verklaard uit hoofde van pokziekte. Omzendbrief aan de heeren Gouverneurs der provinciën. Brussel, 11 October 1894 Mijnheer de Gouverneur, Van verschillige zijden stelt men mij de vraag of ook de beenhouwers recht hebben ac schikkingen in te roepen van liet koninklijk besluit van 26 October 1893, betreffende de schadeloosstellingen in geval van pokziekte. Deze vraag moet bevestigend beant woord worden. Artikel 1 van bedoeld besluit, bepaalt immers dat deze schadeloosstellingen verschuldigd zijn aan iederen eigenaar van runddiereu die, na het slachten, erkend zijn van pokziekte te zijn aange daan eu waarvan het vleesch voor het gebruik totaal oneigen verklaard gewor den is alleen om den schoonen titel, was zij met den armen baron getrouwd uit ijdelheid was zjj jegens Nannie vriendelijk en goedhartig dan kon zjj toch verzekerd zijn, dat dertig uren iu den omtrek nog over haar zou gesproken en hare goedheid zou gepre/en worden. Hoe wel zij meer dan spaarzaam was, toch was haar bij zulke gelegenheden een aanzienlijke uitgave niet te groot. Zij wist den weerstand van den ouden baron te overwinnen, omdat zij begreep, dat de vrees voor den tegenstand zijner vrouw de reden was der hard vochtigheid van den baron Een bruidschat, had de vroegere hoerenweduwe gezegd, kunt gij het meisje niet meégevcn, omdat gij zelf niets bezit, doch een uitzet zal zjj van mij krijgen, zooals dat mij past. Ik zal de menscben toonen, dat ik niet te vergeefs cene baronnes ben en weet wat adel lijk zijn is. Dit was de reden, waarom, toen op den dag van het huwelijk de zoogenaamde karurrwagen naar de Kogel- hoef reed. in alle dorpen bet nieuwsgierige volk het daarover eens was, dat zij zulk eene pracht eu zulk een rijkdom, zoolang zij zich herinneren konden, niet gezien hadden. Dc wagen en de zes daarvoor gespan nen peerden waren geheel met kransen bedektbet Deze schikking maakt dus geen onder scheid tusschen de eigenaars vau zulke dieren, welkdanig ook hun bedrijf weze. Dat zij of landbouwers, of beenhouwers, of kooplieden zijn, de schadeloosstelling moet hun uitbetaald worden, indien zij de formaliteiten, voorgeschreven door het besluit van 23 October 1893, vervuld hebben. Gij zult gelieven, Mijnheer de Gouver neur, den tekst van dezen omzendbrief in het Memoriaal van bestuur uwer provin cie op te nemen. De Minister van landbouw, nijverheid en openbare werken, Leo DE BRUYN. Een dor socialisten te Luik gekozen, met name Witiinck, is herbergier te Jemeppc. Nu die vent is geen lettor geleerd. Zijn grootste verdienste om als kandi daat der socialisten aangenomen te wor den, is 't volgende Zekeren dag dat de Processie te Luik uitging, plaatste hij eenen duivel in zijne venster, tusschen twee braudende was- keersen. Wat zijn programma betreft, 't is gansch vervat in deze kortbondige verklaring Demblou, een andere socialist gc- n kozen gelijk hij, is, zegt hij, de doctri- nair onzer partij binnen zes maanden v kegelen wij hem aan de deur wij heb- ben geene redevoeringen noodig, maar v daden, ik ken niets dan bleed en u schroot, n Dat belooft voor de toekomst. De liberalen hebben den Godsdienst uit de harten der volkeren gerukt door het goddeloos onderwijs, zij hebben den priester hatelijk gemaakt en nu worden zij even als wij bedreigd door hunne kweeke- lingcn. Men beweert dat Wittinck die een Hollander is de groote inburgering niet bezit en dus niet kon gekozen worden. Zou in dit geval M. Francotte, katho lieke kandidaat, welke het meeste stem men bekwam niet gekozen zijn Die vraag wordt gesteld door Le Patriote. Erkend. Liberalen en socia listen, 't is één pot nat f Iu de meeting der Cour dc Bruxelles verleden vrijdag, riep M. Feron uit De werkmansklas is machtiger dan wij dachten zij is gelukt. Wij verheugen er ons over, wij, democraten, zelfs zij die als Honzeau de Lehaie, slachtoffers rijn der stemming van zondag. De socialistische zegepraal komt het liberaal werk versterken zij is dit gedeeltelijk verschuldigd aan al wat de liberalen deden voor het onderwijs, hetwelk de werklie den van heden verstandiger maakt dan die van gisteren. Dus, wie is de schuld dat de socialisten sedert tien jaar zooveel veld wonnen groote bed, dat in het midden ven den wagen, tus schen gevulde, openstaande linnenkassen pronkte, was een voorbeeld van zachtheid en netheid daar boven verhief zich, volgens het oud gebruik, het spinnewiel, cn achteraan schudde de bont geschilderde onmisbare wieg. Onder de rij der bruidsjuffers behoorde ook Philo- mena, de dochter van den kramer haar gelaat stond nu vroolijk, want door Nannie's iusschcnhomst was hei haar gelukt, het hart haars vaders te vermurwen binnen weinige weken zou zij met den geliefden Ma* denzelfden weg bewandelen. De burgemeester had de bruid onderdanig gesmeekt, haar te mogen geleiden, om daardoor zijn vroegere grofheid te herstellen aan de rechterzij liep Kasper, ditmaal geheel oukenbaar, want hij was goed gewasschen en was gekleed, zooals hij het in zijn geheel leven nooit was geweest. Toch was de meest uitkomende persoon van den stoet de grootmoeder der bruid, mevrouw de baronnes Steinrr- ling auf Stein, vroeger weduwe van een rijken land bouwer, die met ringen, keltingen, broches, armban den en medaillons behangen, als een wandelende juweliers-winkel voortliep, overtuigd dat zij er wezen lijk adellijk uitzag. Wie anders dan de liberalen, die het onderwijs zoodanig hebben ingericht, dat ditsocialisten kweekte. (Handelsblad.) Het volgende telegram is dinsdag avond door de Akensche katholieken gezonden aan M. Beernaert, naar aanleiding van de groote overwinning der Belgische katho lieken bij de kiezingen van 14 cn 21 Octo ber Den Heere Beernaert, n Staatsminister. 3000 katholieken van Aken, veree- nigd om den 50° verjaardag te vieren der katholieke vereeniging Constantia juichen de wakkere katholieken van België, voornamelijk die van Brussel toe, en drukken hunne warme geluk- wenschen uit voor de behaalde schitte rende overwinning. 77 Leven de katholieken! Leve dc Paus! 77 (get.) H. Osteu, 77 voorzitter, n De vernielingsbende van 't Volksrecht ;aat voort met lucht te geven aan hare doeddorstige en roofzuchtige plaunen. De Strijdpenning van Zondag bevat onder andere zetten, deze Voor de revolutie, n Om met dc burgerij gedaan te maken.a Leve de revolutie. - En 't is zulk goedje dat zich voorstelt om het land te bestieren I Goedkoope beweegkracht. Ameri- kaansche ingenieurs zijn van meening dat de arbeidskracht, die de waterval der Nia gara ontwikkelt, zou over te brengen zijn over eenen afstand van 240 kilometers, zoodat men eene beweegkracht van 200,000 peerdenkrachtcn zou hebben bin nen den kring van dien afstand. Zoo zou den dus de steden Buffalo, Rochester, Syracuse, Utique en Albany van elektri citeit iuunen voorzien worden, voldoende om verlichting, verwarming, beweging voor machienen, enz. te bezorgen. Er zijn echter ingenieurs die beweren, dat het ontzaglijke arbeidsvermogen der nederstortende watermassa's nog verder is over te brengen en die dit zelfs uitstrek ken tot Washington, New York, Phila delphia en het geheele gebied van New Engeland. In Canada is reeds eene maatschappij gevormd, die een nog stouter plan bo- oogt. Zij wil onder de bedding van den stroom eene fabriek van electriciteit aan leggen en op deze wijze 250 000 peerden- krachten arbeidsvermogen ontwikkelen, genoeg om in een uitgestrekt gebied alle andere beweegkrachten geheel ter zijde te stellen. Ons Vlaanderen van Waereghem is in zijue uitvallen tegen de katholieken al zoo gemeen als het Volksrecht en 't libe raal orgaan van Harelbckc. Die babbelkous is lijk bezeten van contentement, omdat de... socialisten zulken grooten stap gedaan hebben in do Kamers. Ja, de overgroote katholieke meerder heid en is niets De ware overwinnaars zijn de socialisten 77 Om een gedacht te geven van de ge- meene praat die Ons Vlaanderen tegen de katholieken doet zullen wij er hier eenige staaltjes van geven Volgens hem is de kiezing voor do katholieke bewaarders eene schrikkelijke kastijding. Hoe dat Zeker omdat zij sterker dan ooit uitden slag komen 1 De oude katholieke partij moet zich omwerpen...77 en daarna krijger de pries ters ook hunne les Het is te hopen dat de priesters, de discipelen van den armen Werkman van Nazareth, het wegelken zullen terugvinden, dat zij ongelukkiglijk hebben verlaten en degenen die het vóór hen betreden, met rust zullen laten... 77 Wat spotternij 1 en zeggen dat dit komt van een blad dat zegt katholiek te zijn. Verders sprekende van de kiczing van Aalst weet het babbelwijf vanWaereghem dat de christene volkspartij te strijden had tegen de kasteelheeren, de miljon- nairs, 200 pastoors en onderpastoors, 70 burgemeesters, 150 schepen, meestal de gemeenteraden en armbesturen en al hunnen aanhang zij stond voor een Woeste en welingerichte bonden en krin gen, die beschikten over goud in over vloed, over wakkere en invloedhebbende agenten in alle dorpen zoools een 60tal geneesheeren, notarissen, enz. Eindelinge het blad krielt van - oude bewaarders 7?, oude vasthouders n, ja, zelfvan rijke vasthouders-dames. Die onschuldige vrouwen moesten er nog bij zijn Het liberaal Laatste Nieuws en het anarchist Volksrecht en zouden de katho lieken, de priesters, niet slechter kunnen afmalen. Het bovenstaande ontleencn wij aan onzen Confrater De Gazette van Kor- trijk - en wij voegen er bij dat Ons Vlaanderen 77 opgesteld wordt, door zeke ren Ducatillon,de bondgenoot der scheur makers in ons Arrondissement, die hier kwam meetingen geven voor hun. Dit alles zal de oogen meer en meer doen openen MeiiHclien Men weet hoe de scheurmakers met logentaal en bedrog j zijn omgegaan om de menschen te verlei den, in andere woorden, om de Katholieke Kandidaten hatelijk te maken. Niets hebben zij onbeproefd gelaten zelfs oude veoten tusschen familiën, die 20 jaren geleden waren, waar niemand meer aan dacht, hebben zij terug in leven ge roepen. Toen dc huwelijksplechtigheid afgeloopen was, In gaf zich het jonge paar naar het kerkhof, nm de heide hen zoo dierbare graven te bezoeken daarbo ven drukten zij elkander zwijgend de hand. Het huwe- lijksmaal. dat als naar gewoonte den dag besloot, liep in ongestoorde vroolijkheid af, en Kasper was slim genoeg ora bij die gelegenheid de pruik, die hem reeds zoo lang beloofd was, op te zetten. Den volgenden herfst kwam do koning andermaal op de Kogelhoefen ontving de dankbclnigingeu der geluk. I kigen het bericht van al het gebeurde bad tenge volge gehad, dat de koning eenen kleinen omweg maakte. Hij kwam juist op den dag toen hot adellijke 1 paar op de kogclhoef een be/oek bracht de baron smaakte de vreugde, zijn allerhoogste majeste t nu werkelijk zijne gemalin te kunueu voorstellen, die door de buigingen byua op de knieën viel en mei een vroolijken lach herhaalde de koniug dat hij tot zijn leedwezen alleen was gekoaien, eu dus dcu heer baron zijue vrouw niet kou voorstellen. J Hij 's Konings vertrek stond de jonge kogelhoerin. of zooals het volk haar gewoonlijk noemde, de haron- i ncsse-boeriu, aan het portel vau hel koninklijke rij- 1 i tuig, eu reikten den koning, ditmaal zonder hinder nissen een bloemtuil over, die hoewel hij iu haast gebonden was, toch niet vojr dien van het vorige jaar behoefde onder te doen. De schrijver heeft de baronuesse-boerin zelf gekend en menigmaal op zQne reizen door het gebergte, onder het gebruiken van een schotel melk, zich verheugd over de bedrijvige, flinke vrouw, haren mau en hare bloeiende kinderen, die voor hel huis met den ouden Kasper speelden en telden want dezen had zijn hut spoedig verlaten, en vervulde nu uitmuntend deu post van kindermeid. Nu is reeds geruimen tijd «cd zoon van Nannie op de hoefzij zelf is gestorven, veel vroeger dan naar menschelgke berekening noodig was. Het aandenken aan haar blijft echter in die streek bewaard, eu waar nog de oude gewoonte bestaat, dat des winters de meisjes met hun spinnewiel bg elkander komen om verhalen le vertellen, is nog menigmalen sprake van de baronnesse-boerin en van de wonderlijke lotgeval len der twee kinderen. EINDE.

De Denderbode | 1894 | | pagina 1