KATHOLIEKEN, ATTENTIE Zondag 18 November 1894. 10 centiemen per nummer. 49sle Jaar N 2952. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. VERSLAG Wie heeft er Donderdag en Vrijdag lest in de Volkskamer en in 't Senaat de VOLKSFOPPERS ofte DONCHISTEN met razende woede verdedigd De socialisten en radikalen, hunne bondgenoten. SOORT ZOEKT SOORT I Een der opperhoofden van de socialisten heeft, in de Volkskamer, genoeg te verstaan gegeven dat de socialisten, bij de ballotteering, als een man, voor de donchisten, zullen stemmen. Immers 't is aldus afgesproken geworden. Zullen de logenaars en bedriegers nu nog durven loochenen dat de donchisten, liberalen en socialisten Vogels zijn van eender veer en, die le samen vliegen geern Kiezing van Aalst. REDEVOERING DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag; De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C- VAN DE PDTTE-GOOSSEWS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ^DVERTENTIEJVPRIJIS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Cuique guum. Anlsl, 11 rVovcnil>ei* 1894 der Commissie gelast met bet onderzoek der geloofs brieven. De heer Colaert, verslaggever. Bij de Kamer, zegt de heer verslagge ver, zijn twee bezwaarschriften over de verkiezing van Aalst ingekomen. Het eer ste, van de heeren Daens, De Backer, candidaten voor de Kamer, Van Bunnen, candidaat voor den Senaat, en drie an dere inwoners van het arrondissement, waarbij wordt gewezen op onregelmatig heden, bedrog en daden van drukking, die de verkieziegen moeten doen ongeldig verklaren. Het tweede, onderteekend door het comiteit der katholieke vereeni- ging, dat onnauwkeurigheden in de ope ning der stemmen aanhaalt. Volgens de eerste grief van de heeren Daens en consoorten, zou het getal stem men ten minste 7,000 hoogcr zijn dan het getal der uitgcbrachtte stemmen. Men zegt dat er 49,702 geldige briefjes waren: waren er op al de briefjes vier stemmingen uitgebracht geworden, er zouden 198,808 stemmen geweest zijn welnu de verkregen stemmen beloopen 201,282 dus waren er 2,474 te veel. De inzenders van het vertoogschrift be gaan hier dezelfde dwaling als het mid denbureel, hetwelk verklaarde dat er 51,775 geldige brieves en 2,073 nietige briefjes waren. Die dwaling werd reeds 's anderendaags, door den voorzitter van dat bureel aau den heer minister van binnenlandsche zaken kenbaar gemaakt. Bedoelde dwaling, alsmede eenigc an dere dwalingen terechtwijzende, wordt de uitslag vastgesteld als volgt Getal briefjes53,848 Geldige brief] es 51,775 Nietige briefjes 2,073 Volstrekte meerderheid 25,888 De heereu De Sadeleer en Dierckx 27,067 en 26,584 stemmen bekomen heb bende, zijn dus verkozen en moeten tot lid der Kamer worden uitgeroepen van eenen anderen kant moet er eene her stemming plaats grijpen tusschen de hee ren Woeste, Van Wambeke. Daens en De Backer, die wederzijds, 25,156, 25,493 23,498 en 21,875 stemmen bekwamen. De tweede grief heeft betrekking op de samenstelling der bureelen, die zou gebeurd zijn met eene schreeuwende partijdigheid, op do drukkingge pleegd door de openbare overheden, op getuigen die men zou geweigerd heb ben en me.' voegt er bij dat de werklie den die feiten niet voor het gerecht dur ven bevestigen, uit vrees voor weerwraak. Welnu, die feiten zijn hoegonaamd niet bewezen en men kan er ïiiet bij stilblij- ven. De derde grief betreft de onregelma tigheden. 't Gebrek aan verhouding dat. vastgesteld,zou zijn tusschen het getal nietige briefjes voor Kamer en Senaat, is .van weinig belang, vermits er geene on regelmatigheid hoegenaamd uit zou voort spruiten. Wat de te Ninove ongeldig verklaarde briefjes aangaat, de negen tienden waren witte briefjes enkel twee voor de lijst Daens en 4 voor de lijst De Sadeleer wer den vernietigd, omdat do stemming er tweemaal was op uitgedrukt. De commissie denkt dat de vrederechter die de stemopneming voorzat in de plaats van de leden van 't bureel, die hunne taak hadden opgegeven, tot plicht had aldus te handelen. De getuige vau de inzenders van 't be zwaarschrift zou, ten minste, hem moe ten geholpen hebben. Het mogelijk feit van 't uitdooven van het electrisch licht op het stadhuis te Ninove, in drie bureelen, toen de stem opneming ten volle aan gang was, gepaard met de ontvangst van het telegram Ziet wat gij doet, n dat feit bewijst niet dat er onregelmatigheid of bedrog werd gepleegd. Het is overigens bewezen dat het getal stembrieven, in de stembus sen bevonden, overeenkomt met het getal stemmend en. De indieners van het bezwaarschrift brengen, ten anderen, geen enkel be paald feit aan tot staving van hunne be wering. Te Oordegem werden, zegt men, de stembussen niet geopend voor de stem ming en de kiesbrieven niet geteld de getuigen hadden die onregelmatigheden ten minste moeten doen aanstippen in het proces verbaal, doch zo deden er niets van Te Bavegcm werd het proces-verbaal onderteekend door al de leden van 't bu reel, iu strijd met de bewering van de ver- toogers. Dat de bureelen van 't kanton Aalst behalve twee de meerderheid gaven aan de lijst Daens, daaruit volgt niet dat dit feit te danken is aan de aanwezigheid van de getuigen dier lijst. Het is, ten overige, niet waar dat er te Aelst minder kiesbrieven werden vernietigd dan elders: het tegendeel is waar. Eindelijk is het onwaar't is bewezen dat een aantal bureelen als processen- verbaal enkel stukjes papier hebben in gezonden met eenige cijfers erophet ecnig onregelmatig proces-verbaal is dat van het 5® bureel van Herzele, hetwelk aan de lijst Daens omtrent 400 stemmen meerderheid gaf. Wat betreft de klacht als zou c-r bedrog gepleegd en drukking uitgeoefend ge weest zijn, devertoogers beroepen zich voor do andere kantons het feit van het telegram van Aalst u Lijst Daens meer derheid 2000 stemmen,ziet wat gij doet. Dat telegram werd overigens niet over gelegd Er wordt niet gewezen op feiten van wegmoffeling of van bijvoeging van kies brieven gedurende den tijd dat het elec trisch licht te Ninove uitgedoofd is ge weest.. Te Sottegem zou op meer dan 200 kies brieven een stemming uitgebracht zijn geweest boven de lijst n. 2 eu tevens bo ven de lijst n. 3, in een zelfde bureel. De stemming boven de lyst n. 3 zou men na dien hebben gedaan... Dat feit is heel en al valsch; de commissie heeft vastgesteld dat die kiesbrieven in elk opzicht regel matig zyn. Zoo is het ook gelegen met de andere vooruitgezette grieven. Evenmin nauwkeurig is het dat men mei gom het stipje zou uitgeveegd hebben dat boveu de lijst Daeus was zwartgemaakt: geen enkel briefje draagt het spoor van uitschrapping of uitvaging bij middel van gom. Nu komen de grieven aangaande de valsche briefjes. Het geldt modellen van briefjes, uitge geven door het comiteit der katholieke veroeniging van Aalst, waarop de socia listen n. 2 hebben en de democraten n. 3. Welnu, het is voldoende een dier model len te onderzoeken om zich te overtuigen dat deze grief ongegrond is dat model is gedrukt achteraan een manifest der ka tholieke veroeniging. Onder nummers 2 en 3 staan geene na men vau candidaten: ze zijn vervangen door de woordensocialisme, anarchisme, revolutie, scheurmakerijhoogmoedvolks- vcrleiding. Daarin zag de commissie niets anders dan eene overal gebruikelijke taktiek. Wat betreft het teit van drukking op het geweten vanwege leden der geeste lijkheid, heeft de commissie niet gedacht bij dat onduidelijk feit te moeten stil blij ven. Eindelijk, verondersteld dat de klacht der katholieke vereeniging van Aalst ge grond zou wezen, zij zou enkel voor ge volg hebben het getal stemmen, aan de heeren Woeste en Van Wambeke toege kend, eenigzius te vermeerderen, maar de eene noch de andere zou de volstrekte meerderheid vau 25,888 stemmen be reiken. Met een woord, besluit de heer verslag gever, de verkiezing te Aalst gebeurde dus regelmatig de heeren De Sadeleer en Diericx verwierven de volstrekte meer derheid en er is een herstemming noodig voor de vier meest begunstigde candi daten. Die conclusiën werden met eenparig heid gestemd, de heer De Sadeleer zich onthoudende. Het is onmogelijk gansch het beknopt verslag mee te dcclen en wij zullen ons dus bepalen bij het afkondigen der rede voering van den heer De Sadeleer. van M. De Sadeleer. De heer De Sadeleer. Het moet bij niemand verwondering verwekken dat de lijst van den heer Daens hier zoo le vendig wordt ondersteund door de leiders der socialisten... (Zeer wel rechts). De heer Lorand. Dat is reeds eene kieskuiperij met het oog op de herkie zing Da heer De Sadeleer. Door de dagbladen wisten wc reeds dat er in het Volkshuis der socialisten beslist was ge worden die lijst te ondersteunen. De heer Anseele betaalt overigens zijne schuld van erkentelijkheid ten opzichte van den heer Daens en dezes collega's 1 In eene openbare meeting hebben die heeren ver klaard dat zij, ingeval van herstemming, voor de socialisteuzouden kiezen 1 (Uit roepingen De heer Fléchet. Tot de quiestie De heer Hambursin. Dat alles heeft niets gemeens met mijn voorstel. De heer Anseele. Gij hebt wel gesterad voor de doctrinairen I De heer De Sadeleer. O I Ik be grijp de verbittering van den heer An seele tegen de katholieken in een arron dissement dat hem slechts 2500 stem men gaf Gelachrechts). De heer Anseele. Binnen vier jaar zullen wij er 10,000 hebben. De heer De Sadeleer. Ik begrijp dc gramschap van den heer Anseele, maar wat hij ook moge doen, nooit zal de brave bevolking uit het Arrondissement Aalst de roode vlag volgen. [Toejuichingen, rechts.) Gij hebt dc driestheid gehad te spreken over dc verkiezing der werkrechters te Aalst. Alles wat ge daarover zegdet, moet u de lippen branden I Ik zelf heb de stemming ter gemeente gevraagd, omdat onze boerenarbeiders bij die verkiezing aau den ingang der stad werden afgewacht door gewapende socia listen, die trachten ze te beletten naar de stembus te gaan. (Hechts ah ah Ziedaar hoe de socialisten het te Aalst aan boord legden En 't is eene der beweegredenen die deed besluiten tot het invoeren van de stemming ter gemeente. Wij staan hier tegenover het meest betreurenswaardig en het meest, zonderling schouwspel dat we ooit iu het Parlementte zien kregen sedert 1830 1 De verkiezing had plaats op 14 October en nooit ontstond er hevigere strijd welnu, alles gebeurde regelmatig zonder een schijn van bedrog. Ik beroep mij op uw gezond verstand laat u niet meeslepen door politieken drift. Uwe rol is deze van onpartijdige rechters. Er valt zelfs geen onderzoek voor te stellen, want alles gebeurde op onberispelijke wijze; alles wat beweerd wordt is loutere inbeelding... De heer Hambursin. Te beter dan 1 De heer De Sadeleer. - Wacht watDen dag der verkiezing werd niet de minste klacht geboekt in dc processen- verhaal. Maar reeds 's anderendaags kon men overal plakbrieven zien, namelijk met de woorden kolossaal bedrog En van dat oogenblik af, begon tegen ons die oneerlijke veldtocht welke gedurende vijf weken werd voortgezet. Den navolgenden dag werd de dwaling, begaan door het hoofdbureel waar de broeder van priester Daens ook zitting had, terecht gewezen de tegen ons begonnen veldtocht bleef niettemin voortduren. Ik beroep mij op de drie leden, den socialist, den progressist en den liberaal die deel uitmaakten van de commissie tot onderzoek der geloofsbrieven de cijfers werden nagezien door hen zoowel als door ons De commissie heeft erkend dat de verkiezing eerlijk gebeurde bijgevolg moet men het hoofd buigen voor de uit spraak dier eererechtbank. De commissie is het eens geweest om te verklaren dat in stede aat er 2474 stembrieven te veel in de bussen werden gevonden, er nog zelfs 5,818 stembrieven meer hadden kunnen in zijn, daar som mige kiezers hun recht tot stemmen niet hebben uitgeput. De bezwaren gaan dus uit van een gansch valsch standpunt. Zij steunen hunne berekeningen op het feit dat er 49, 702 stemmen zouden uitge bracht zijn geweest wanneer er werkelijk 51,775 werden uitgebracht. Waarom die onduidelijke zinspelingen naar aanleiding van liet telegram naar Ninove en het uitdooven vau 't electrisch licht 't Is omdat men zulks noodig had om te doen gelooven aan knoeierij, door de duisternis vergemakkelijkt Welnu, het is bewezen dat er geen oodrog hoege naamd werd gepleegd, 't Is omdat men wilde doen aannemen dat er 2474 stem brieven op bedriegelijko wijze in de bu9 werden gestoken welnu er was niet oen stembriefje teveel in de bus endebewijs voering houdt geen steek. Wat meer zegt, hij die het electrisch licht uitdoofde, was getuige voor de lijst Daeus (Gelach, rechts.) Sedert vijf weken hceftmen zijnen naam genoemd hij werd op al de hoeken der straten aangeplakt, en niemand tee- kende protest aau Ik daag iedereen uit mij tegeu te spre ken 1 Ziedaar het bedrog door de duisternis bevorderd Wat het telegram uit Aalst betreft, waarbij eenvoudig de meerderheid onzer tegenstrevers in het kanton Aalst aange kondigd werd, het kwam te Ninove, in den katholieken kring slechts een uur na de uitdooving aan. Ziedaar welke schim men eene fantastische inbeelding kau ver wekken 't Was voldoende er op te blazen om al die schimmen te doen verdwijuen Ik zou de taal der heeren Defnet en Anseele begrepen hebben, hadden zij wezenlijk het bedrog bewezen, ja, dat ontcerend bedrog,zooals in twee gevallen, door de vertoogers opgegeven. En waar schijnlijk zal elders daarover rekenschap wordeu gevraagd aan den heer Daens. Ziehier het eerste feit Te Sottegem zouden door stemopnemers van een bureel 200 kiesbrieven vervalscht zijn geweest door er eene stemming op aan te teeke nen voor onze lijst, terwijl ze ten voor- deele waren van de lijst Daeus. Welnu, de leden van de commissie hebben al die kiesbrieven onderzocht niets, hoege naamd niets dergelijks werd echt be vonden Volgens het tweede feit zouden ten nadeele van de lijst Daens talrijke kies brieven vernietigd zijn geworden in het kanton Sottegem, by middel van een be paald bedrog men zou met gom de stem ming uitgebracht op de lyst Daens, heli- ben uitgewreven. Hier weeral werden al de kiesbrieven nawukeurig nagezien door al de leden van de commissie en geen enkel bedrog werd vastgesteld ik beroep mij op de getuigenis van mijne politieke tegenstrevers Wanneer men stout genoeg is zoo roe keloos de Kamer te misleiden, dan han delt men hetzij met eene vermetelheid die niet streng genoeg kan bestempeld worden, hetzij met onbewustheid eu ik hoop dat dit laatste het geval zal wezen Er worden nog andere herbergpraatjes aangehaald, 't Bureel van Bavegem zou het prOces-verbaal niet onderteekend hebben 1 Welnu, het werd door al do leden onderteekend Men zegt dat het 11' bureel meer stem brieven vernietigde dan de andere.Welnu, na onderzoek, blijkt het dat juist dit bureel het minst ongeldigverklaringon uitsprak Op dien toou zou ik kunnen voortgaan, doch waartoe zou het strekkeu Wanneer men in een aan dc Kamers gezonden openbaar stuk feiten vermeldt die willens en wetens valsch zijn, of die niet eens werden onderzocht, wat moet men dan an de onderteekenaars wel deuken Wanneer men «vijf weken tijds heeft gehad tot hot opeenstapelen van beschul digingen die iu duigen zijn gestort voor de meest onpartijdige commissie die ooit in deze Katoor werd samengesteld... (Ge mompel.) Voorzeker, want ze bevatte mannen behoorende tot iedere iu de Kamer vertegenwoordigde denkwijze. De heer Tack. Eu ze werden door het lot aangewezen De heer De Sadeleer. Inderdaad I Dan moet men zich afvragen wat de andere feiten wel kunnen waard zijn. Hot spijt mij te moeten zeggen dat de veldtocht onbewimpeld voor doel had mij en mijne vrienden te doen doorgaan als bedriegers die hunne verkiezing aan list en bedrog hebben te danken. Men is teruggedeinsd noch voor smaad noch voor bcleedigingcn men heeft ze uitgestort op al wat het meest achtbaar oneerlijk is in het arrondissement Avlst. Men spaarde geene enkele overheid burgemeester, schepenen, provinciale raadsleden zijn aangevallen geworden zelf dc magistratuur werd door de modder gesleurd om volledig te zijn, eindigde men met eenen bitteren uitval tegen üq geestelijkheid van Aalst

De Denderbode | 1894 | | pagina 1