BEWEGING Pol en Stemt. Erreur ofte dwaling. Een en ander Nationale Militie. Kerkelijk Nieuws. ZONDA.GRUST Allerhande nieuws. cl: u waar heel an geestelijke Zusters won dereu van liefdadigheid uitoefenen. (Toejuichingen). Ook onze Ouderlingen enWeeskincU-ren lullen hij voortduring verzorgd eD onder richt worden door waardige Nonnen en Broeders,en deze mogen overtuigd wezen dat hunne verhevene menschlievende zen- din- door ons zal geacht en geprezen worden. (Toejuichingen). Van ioverige en bchendigo personen, bel,oorende tot alle maatschappelijke •tanden, zullen do Besturen der Gods huizen en Weldadigheid toevertrouwd blijven, benevens alle andere Besturen welke van den Gemeenteraad af hangen, zot. als do Akademie, de Muziekschool de Spaa7kaCade'"gcnceskuTicIige Kom- j zoo moedig Vrijwillig g Pom missie en ons zoo - pierskorps. (Toejuichingen., De vrede en de goede overeenkomst, zullen wij trachten te behouden tusschen burgerlijke, geestelijke en militaire Over heden onze gemeentevrijheden zullen wij in alle omstandigheden weten kracht dadig te handhaven en aan onze navol gers ongeschonden overleveren. (Toejuichingen.) De Vlaamsche taal zal op ons Stadhuis in eer gehouden worden en wij verhopen dat de beraadslagingen van het Gemeen- i. bestuur altijd zullen geschieden op de deftigste en gevoeglijkste wyze. VNant iudien men nuttige zaken wil verrichten is hetuoodig dat de grootste hoffelijkheid heerscbe onder de Raadsleden, aan welko politieke denkwijze zij mogen hehooreu. In een woord, wij zullen ons steeds ge dragen naar den geest van rechtvaardig heid, toegevendheid en vrijheid. (Langdurige toejuichingen). KA ziet Stant den hof opkomen en loopt hem te gemoet. Ka. Kom algauw binnen, want 't is toch zoo koud, kom en warmt u. Stant. Dank u, Kaken, dank u, hoe kan 't weêr toch op k eenen dag alzoo ver- r anderen; gisteren nog „jE redelijk goed, en van daag zou koud dat d'ooren pikken. Ka. Ja, ja, Scant, Onze Lieven Heer schikt het gelijk hij wilt; met 't zelfde gemak geeft Hij ons warme en koude «la gen, schoon of boos weêr maar hoe is geu, shuuuu vi uw» v.*.... het t'huis nog, Stant? Hoe is t met irien- tjen en meê de kinderen Stamt. Ha, beste Ka, allerbest g'hebt er de komplimenten van en ik moet u, in hunnen naam, wel duizend maal be- danken voor de lekkere watcis van d an der week Ka. En hebben ze gesmaakt, Stant? Waren z'er koutent van Staxt. Wel, Kaken toch I Mijn Cba- relken bijzonderlijk en was er niet van uitgesproken, en dat strop en is nu nog maar vijfjaar oud, en hij wilde per force meékomen om u te bedanken. Ka. En hebben Mieken en Netteken niemendallengezeid, Stant? Stant. Zeker zeker, Kkken maar die en zijn zoo erg niet als mijnen Charel en toch niettemin zien z'u ook dood geern en lezen z'alle dagen voor u, Kaken. Ka, Dat is wel, Stant; en te naaste jaar zullen de kinderkes nog beter varen als 't God belieft. Pol. (Uit de kamer binnentredende) Hewel, Stant, goed gebakken van nacht, he man Stant. Ja. Pol, 't begint wat hevig, 't is schromelijk koud om op de baan te zijn, maar 'k hoop wel dat t niet zal aan houden Pol. 't Ware best alzoo, Stant maar 't is den tijd van 't jaar, en als het niet te veel over zijn hout en gaat. een beetje vorst en is niet slecht voor de land bouw en bijzonderlijk voor 't fernijn. Stant. Ja Ja, Pol, laat ons naar gerust zijn Onzen Lieven Heer zal 't wel ten beste schikken maar 't is moeilijk om iedereen kontent te stellen 1 Pol. 't Is alzoo, Stant maar zeg nen keer, hoe was het. t'Aalst op Drieko ningendag meè d'inhaling van uwen Bur gemeester Stant. Ha, Pol, t spijt mij dat ge bij ons niet en waart, man 't was chic Pol, 't was puik p0L> Veel volk, Stant, en iedereen kontent Staxt. Ja, Pol, nen stoet van rond de twee duizend man, 't peerdevolk Tooron, 't muziek achterna, dan al de sociëteiten van de stad, gevolgd van een lange reeks van voituren en de leste van aldevoituur van M. den Burgemeester, en om te sluiten vier geudarms te peerd. Pol. En vreugde cn plezier onder 'tvelk, Stant Staxt. Dat was te lezen op 't wezen van iedereen, Pol; daarbij nog dat was te zien aan de rapeaux die uitstaken want g'en kondt er bijna niet door zien p0L> Zoo dat M. Gheeraerdts wel gekomen is als Burgemeester van Aalst, Stant Staxt. Allerbest gekomen, Pol maar niet alleenlijk hij is wel gekomen maar geheel onzen Gemeenteraad is wel gekomen want 't zijn allemaal felle en deftige mannen, goei katholieken, en be zield met. de boste gevoelens om te wer ken voor de rust, de vrede on den voor spoed van groot en klein, van burger en werkman, van landbouwers en neenng- doeners, in een woord, voor al d'Aalste- naars p0L Zoo moet 't z:j.i, Stant, en Aalst Verdient datde bravo menscheu hebben daar sedert een jaar of twee al genoeg afgezien, en nu wensch ik vol e geluk en zegen aan dat braaf en deftig volk dat dc goei zaak altijd aangekleefd geweest is en dat zijn plichten zoo wel heeft vervuld in do kiezingen. Stant. Dank u, Pol; 'tis daar ook de wensch van ons allen en met een al lergrootste betrouwen zien wij de toe komst te gemoet Pol. En hoe is 't nog altijd in den Katholieken Wrerkmanskring, Stant? Stant. Eerste klas goed, Pol wij zien nog dagelijks het getal van ons leden meer en meer aangroeien, en er komt nog altijd meer en meer geestdrift en konteutement onder ons volk. Ka. Ha, 'k geloof 't wel, Stant, dat de mannen van uwen kring langs ommeer kontentcr worden; 't is 't een feesljen op 't ander, den eenen prijskamp op den an deren, en altijd maar plezier en amu sement. Stant. Ja, Kkken, zondag toeko mende is 't weerom al feest, we vieren onzen Sf Cecilia; 's noenens een goed dineken voor al d'hoofdmannen, de zan gers en de tooueelspelers en 's avonds ten vijf uren eeu schoon concert voor al de leden van den kring meè g'heel hunne familie 1 Ka. Moogde gij ook 's noenens gaan peuzelen, Stant Stant. Jaak zelle, Kaken, want ik ben eeneu van de baszangers in den koor. Ka. Eenen van de baszangers, Stant? Moet er daar in die koor gebast worden ook Stant. Maar, Kaken lief, g'en verstaat mij niet dat wilt zeggen da k eenen van de zangers ben meê zware en dikke stem waut daar zijn vier soorten van zangers in onzen koorKaken de g'heel fijne, de min fijne, de groffe en de g'beele groffe stemmen, en 't is dat dat de zang schoon maakt, als die verschil- ligo stemmen meê akkoord dooreen ge slingerd worden en overal in den zang overeenkomen. Ka. Nu heb 't ik verstaan, Stant,en dat moet inderdaad schoou zijn Stant. Ja, Kaken, dat is schoon, en onzen direkteur van 't muziek heeft ons Tozeid, als w'alzoo voortgaan en ons beste doen, dat we binneu een jaar «>f twee zullen mogen gaan zingen voor prys het land door 1 Ka. Alia, Stant, dat is een plezier, weert u maar, en vivan de Katholieke Werkraanskring van Aalst Stant. Ja. vivan onzen Werkraans kring, maar ook vivau Kaken, de beste wafel'bakster van g'heel 't land 1 En nu, beste vrienden, dat ik goed uitgewarmd ben, trek ik er van door en tot binnen acht dagen Pol. en Ka. Ja, Stant, tot de naaste week en de komplimenten aan de vrouw. Stant. Zouder mankeeren en tot wederomziens 1 strooi of riet bedekt, Vandaag bouwt men steviger. Reizende metselaars maken buizen van baksteenen, van brokken hardsteen of graniet, enz. De meeste huizen hebben nog de oude onderdeur zij bestaan uit een voorhuis en een of meer slaapkamers, door een dunnen steenen muur of enkel door eene gordijn gescheiden. Zelden maakt men planken vloeren, omdat de thermieten (rijstmieren) die spoedig doorvreten. Men maakt vloeren van eene soort van cement, met koeimest ovorstreken, en vloeren zijn zeer duurzaam. Luxe heeft de Boer niet zijuc woning is zooal gelijk onze boerenwouingen iu den buiten wat er niet ontbreekt is de relc met geicecren en die gijn van de nieuwste soort. Het huis is veelal gebouwd op eene hoogte vau waar de eigenaar, met een scheepskijker. op verren afstand zijn vee kan zien grazen en bewaken zonder zijn huis te verlaten. Koffie en melk worden er veel gedron ken bier of wijn niev,. In de meeste wo ningen is er overvloed van vleesch. Eiken dag wonlt er bij de groote Boeren eeu schaap eu om de zes weken een os of een koei geslacht. Brood, maïs, rijst, pompoenen, aar dappels, groenten, gestoofd fruit, maken de keuken uit. 't Brood wordt in huis zelf gebakken. Brandewijn wordt er nog al eens ruim gedronken Hunne nijverheid. Vroeger had de Boer geen andere uitlandsche goederen noodig dan een geweer, koffie, suiker en andere koloniale waren, gemaakte bo- venkleeren, een huisapotheek en ijzer waren. De Engelschen stellen dit alles te koop in de winkels of venten dit rond om do afgelegen hoeven. Nu zijn or van die winkels in de dor pen, door de Boeren gestichtmen koopt tegen coraptaut geld of bij ruilhandel met vee. Men voert er in wollen en katoenen goederen, aan bet stuk of gemaaktgefa brikeerd in ruw ijzerwerk kleeren, meu hels, geweeren, brood en loon, muziek instrumenten, ingelegde waren, mede- cijncn, leerwerk gereedschappen. Transvaal produceert nog weinigdoch dat begint vrij goed, getuige de uitstal ling in onze tentoonstelling van 1894. De nijverheid zal er wel ontstaan, als men geduld heeft. 1896 toegepast en zijn betaalbaar op voorhand voor een half j aar, 14 bazen betaaiden, 't geen op eeu enkelen dag aan de stad de som van 3200 fr. opbracht. Buiten deze taksen zal er ie«ler maal dat men bal houdt, op het muziek van een orgel, 50 fr. in de stadskas moeten storten. Indien de personen, die gewoonlijk voor een ha! een orgel gebruiken, zich aan de nieuwe taks onderwerpen, zal zulks aan de stad eene jaarlijksche in komst geven van meer dan 30,000 fr. M, de Burlet. Een persoon van de familie des ministers, «lie dezen laat ste een van dees dagen zag, zegt «lat M. de Burlet zich iu zeer voldoenden toe stand bevindt. Dc spraak was zeer vloei end slechts op enkele oogenblikken eenigzins belemmerd en dan nog zeer on beduidend. Men heeft de boste hoop dat de rust in het zuiden veel goed zal doen aan M. den minister. Dat ook is du wensch van allen. De reis van den acht baren minister naar Cannes is voor 14 dagen uitgesteld. Wat tweezakkerij Hier te Aelst stonden de groene socialisten ofte judassenkliek het accooril der par tijen voor. Hunne leus was Alle partijen katho lieken, liberalen, donchisten en socia listen op 't stadhuis vertegenwoordigd. Te Ninove, te Geerardsbergen, te Moorsel, te Herdersem, enz., wilden de judassen van geen accoord der partijen hooren. De voorstellen van overeenkomst werden daar met eene verachtende hoo hartigheid verstooten. Waarom handelden de judassen aldus Te Aelst was meu verzekerd van eene buis en men had dus belang het accoord te verkrijgen Te Ninove, te Geerardsbergen, te Moorsel, te Herdersem had men groote hoop van te zegepralen en meu had dus belang het accoord te verstooten. Begrepen, geërde lezers?.... De judas senkliek is samengesteld uit lieden zon der vaste overtuiging bij wien alle mid delen goed zijn om aan eer en profijten te geraken, iets waar zy alleen op uit zijn.... Al de mislukte baksels der sa menleving zijn immers de partijgangers der DonchisterijBekijk ze eens goed die manuen, onderzoek het verleden en liet heden en zegt ons dan of wc geen gelijk hebbou Vroeger schreven wij in onze samen- spaaak tusschen Pol en Stant van Berndicn zaliger. Welnu dat kwam aan d'ooren vau den braven man eu onmiddelijk vroeg hij naar zijnen bril om te zien wat men van hem zegde, 't Stond hem nog al aan, maar hij was gestoord omdat men het woord zaliger bij zijnen naam voegrlc. De goede ziel had gelijk waut Berndien leeft nog eu is nog zeer frisch hij ver klaarde zelfs dat hij nog wel een bezoek zou willen afleggen aan «lengene die hem in d'eeuwigheid meende.'Hewel, Berndieu, 't zal ons plezier doen komt eens naar de Stad en nen borel van 23 gradeu zwaar en een pijpken Appeltcèrschen ouden eu fijnen toewak verwachten u. Mochte onze vriend Berndicn honderd jaren oud wor den Te Elsene zijn dus een socialist en een katholiek tot schepen gekozen, dank aan 't verraad der liberalen, die zich hadden verbonden te stemmen voorde katholieken. Zij hebben met hun 3 man, de macht in handen, 12 katholieken en 3 doctrinairs is 15, en toch heeft de so cialistische schepen 14 stemmen tegen 14 behaald, zoodat by door rang van ouderdom, werd gekozen. Betrouw u liever op eenen gebroken stok dan op eenen doctrinair 1 Transvaal. Eene revolutie is er ontstaan. De vreemdelingen willen politieke rechten gelijk de burgers van Transvaal. En zij staan op, omdat zij die niet ver krijgen van de Boeren. Die opstand is onwettig. Geen een land geeft evenveel rechten aan de vreemde lingen als aan zijne eigene burgers. Transvaal kan niet anders handelen, zooveel te meer dat de uitlandcrs en kleurlingen veel talrijker zyn dan de Boeren eu dezen zouden verpletteren door 't getal. Werden de grillen der Engelschen in gevolgd 't zou welhaast gedaan zijn met het nedèrlandsch bestier, «len nederlaml- schen geest, den nederlandschen aard in Zuid Africa. 't Is dus voor het bestaan van hun land, voor hunne onafhankelijkheid, voor de meesterschap in 't rijk, door hen ge sticht, dat de Boeren strijden. De Bokiis zijn Hollanders, welke zich in zuid-afrika zijn gaan vestigen. Hunne huizen en levenswijze. Vroe ger was de gastvrijheid algemeen aange nomen vandaag nu er zoovee vreem delingen, uitlanders romlloouen, moeten deze huu logies betalen. De Boer is ook gekwetst geworden, om«Jat men hem later in reisjournalen en boekeu, vooral wat leelijk is, uitschold. In woning, kleeding en levenswijze is het leven van den Boer nog zeer eenvou dig doch door den aanvoer van weelde artikels is dat alles reeds veel gewijzigd. De vroeger huizen werden uit plaggen opgebouwd, met leem bestreken en met GemeenteradenDe socialisten zullen ons nog schoone dingen te hooren geven iu de gemeenten, waar zij tot raads leden gekozen werden. Te Seraing, onder anderen, hebben zij het op de eerste zitting deerlijk van den weg gebracht. Het gedrang was in het raadhuis zoo groot dat de trapleuning vernield en de gasbuizen afgewrougeu werden. In de zitting stelde een der socialisten voor, eenen snelschrijver te benoemen met een jaarwedde van 1200 fr. Op de bemerking dat de gemeente dit niet kon opbrengen, riep een socialist dat men hot dan maar van het,jaargeld des burgemeesters moot afhouden. Te Sint-Jans-Molenbeek kwam dinsdag de raad bijeen, ouder voorzitterschap ven M. Hollevoet. Een socialistische raadsheer vroeg dat er meer zittingen zouden gehouden wor den, opdat de dagorden niet tozeerge' vuld zouden zijn. M. Hollevoet, die uit de minderheid is gekozen verzette zich daartegen, waarop citoyen De Winter uitriep Gij wilt door die groote dagorden de beraadslaging den hals omwringen. Wij vormen hier de meerderheid on zyn dus baas. Gij zijt hier slechts de voorzitter en rijt gelast onze bevelen uit te voeren. Andere socialisten vragen om den eed der raadsleden af tc schaffen. Een katholiek raadsheer protesteerde tegen de plagerij der geuzeu, «lit b«.*t kruis van den lijkwagen deden wegnemen To Elsene werd, zooals wij reeds meld den behalve twee liberalen, ook een katholiek en een socialist tot schepenen gekozen. Een liberaal protesteerde tegen de be noeming van M. Blyckaerts tot burge meergemeester, omdat bij uit de katho lieke raadsheeren werd benoemd. Een katholiek daagt den liberalen schreeuwer tweemaal uit, te samen hun ontslag te geven en zich opnieuw voor het kiezerskorps aan te bieden, doch Tuchteloos. Wat zal er nog gebeuren. VÏVAUF Vooruit van donderdag deelt een verslag meè over de feestelijke intrede van den nieu wen gemtenteraad ten stadhuizo van Ninove. Vooruit is van vreugde tot in de wolkon verheven... Waarlijk een triomf tocht roept het roode orgaan. De aankomst ten staiihuize was bij- zonder treffend. De beiaard speelde,de n kinderen dansten in kring met de ouderlingen, wijl de roode vaan, naast die barer bondgenoten (de libe ralen en groene judassen) statig boven de volksmenigte wapperde. Dus de voorzegging van gezel Anseele tot de liberalen heeft zich andermaal te Ninove verwezenlijkt. Gij zult, zegde hij tot de liberalen, de roode vaan volgen zoo niet zult gij n niets meer zijn. En om iets te wezen, cm hunne hoog moed te voldoen, hebben de vroeger zoo fiere liberalen de roode en groene vanen Het gelal jongelingen onzer Stad Aelst, ingeschreven om deel te neincn aan de aanst. loting beloopt tot 274. Daar het laagste nummer 52 is, zal het hoogste, ponder sterfgevallen, dus 325 zijn. De zittingen van den militieraad van het arrondissement Aelst, voor de lichting van 1896, zullen gehouden worden tèn Stadhuize van Aelst, om 9 uren voormiddag, op de volgende dagen Den maandag 9 maart voor het 25* kanton, Aelst. Den dinsdag 10 maart voor het 26e kanton, Moorsel. Den woensdag 11 maart voor het 27' kanton, Lede. Den donderdag 12 maart voor 't 28® kanton, Oordegem. Den vrijdag 13 maart voor het 31 kanton, Steenhuyse-Wijnhuyse Den zaterdag 14 maart voor het 30' kanton, Herzele. Den maandag 16 maart voor het 29' kanton, Haaltert. Den dinsdag 17 maart voor het 34 kanton, Idegem. Den woensdag 18 maart voor het 32® kanton, Sottegem. Den donderdag 19 maart voor 't 33" kanton, Geerardsbergen. Den vrijdag 20 maart voor het 35' kanton, Ninove. Den Zaterdag 21 maart voor het 36e kanton, Meerbeke. Den dinsdag 9 april 1896 zal zelfde raad, ten zelfden lokale, om 10 uren voormiddag, zetelen om te beslissen over de zaken nopens dewelke in den eersten zittijd geene uitspraak is kun nen gedaan worden. 1 KERK VAN DEN H. MARTINUS. Zondag 12 Jan. 1896. Solemniteit van HH. Drie Koningen. Plechtige Hoogmis, des namiddags om 4 uren Lof. Vrijdag 17 Jan. Feestdag van den H. Autonius, Patroon der Slachters De plechtigheid zal gevierd worden op Maan dag 20 Jan Zondag 19 Jan. Hoogmis gelijk gewoonte. Om 10 uren plechtige Mis ter eere van den H. Maurus, Patroon der kleermakers. Ook derde zondag der Nieuwjaarsmaand, feestdag ge naamd Zielkens-nieuwjaar's Mor gens algemeene Communie om 7 iU uren gezongeue Mis 's namiddags om 4 uren plechtig Lof, Sermoen en Processie rond de Kerk met gezang van den Mise- rerie. Deze feestdag is in onze St. Martinus- kerk altijd zeer gevierd geweest eenie der denkt dan aan zijne afgestorvene bloedverwanten en vrienden om, ter ge legenheid van Nieuwjaar, eene H. Com muuie voor bun op te offeren. Een schoon en heilig gebruik onzer voorouders. Maandag avond heeft de gentsche ge meenteraad eene buitengewone zittinf gehouden om de voorstellen der social is ten te bespreken, die vragen dat er een krediet van 5000 fr. zou gestemd worden voor de werkstakers en dat. de eed der gemeenteraadsleden zou veranderd wor den. Auscele heeft het voorstel der toelage krachtdadig verdedigd M. Bruneel, ssh' iiene, heeft het niet min krachtdadig j bes'reden, evenals MM. de Hemptiune j en De Baets. 't Is het weldadigheidsbu reel «lat de beboeftigen moet ondersteu nen, deed M. Bruneel opmerken. Het voorstel betrekkelijk de toelage aan de werkstakers werd verworpen en dat betreffende den eed werd tot de vol gende zitting verschoven. Gemeente taksen op orgels en 1 café-concerten. De gemeenteraad 1 der stad Mechelen heeft over eemgo i maanden een nieuw reglement gestemd dat de taksen op de café-concerten cn op I de orgelbals aanzienlijk verhoogd. I Deze taksen werden sedert l Januari Wat de groene of valsche demokraten betreft deze hadden sedert lang een ver bond gesloten met de socialisten en dit om do verkiezing te verzekeren van den merteleer. Nu terwijl de liberalen, donchisten en socialisten to Ninove feest vierden, zaten de helden der judassenkliek op Chipka te weenen en te knarsetanden van spijt, omdat bet hun hier te Aelst niet gelukt is gelijk te Ninove en elders..:. Hoeveel gal moeter nu toch in die valsche zieleu aan 't bruischen zijn V.... Vooruit schrijft verder - Het Verbond. Dit is de titel van een nieuw weekblad dat voor taak heeft genomen het verbond van liberaal en socialist (roode en groene) in stand te houden en het gezamelijk kicsprogramma te verdedigen. Het eerste nummer is wel verzorgd. Zou hot soms voor de stichting van dat blad niet zijn, dat de hoofdmannen der judassenkliek pogingen hebben aange wend om geldschieters te visschen .Wie weet STAD AELST. van den Burgelijken Stand en der bevolking in 1895. Geboort.nict inbegrepen de doodgeborenen-. Wettige kinder.: man. 446;vrouw. 509; Onwettige kinder.: man. 38;vrouw. 37 Totaal der geboorten 1030. Doodgeborenen Wettige kinderen: mau. 20; vrouw 16 Onwetiige kinderen: man. 5; vrouw. 6 Totaal der doodgeboorenen 47 Overlijdcns Mann. 325; vrouw. 322. Te samen 647 Huwelijken 210. Erkende en beicettige kinderen Mannen 19; vrouw. 19. Totaal 38. I)e bevolking op 31 December 1894, bestond uit: 13,220 mannen, 13,606 vrou- men. Totaal 26,826. Vermeerdering in 1895 222 mannen, 256 vrouwen. Totaal 478. Totaal der bevolking op 31 December 1895: 13,442 mannen, 13,862 vrouwen. Totaal 27304. »o» De zijdeuren onzer St. Martinuskerk blijven, sedert eenige dagen gesloten Alhoewel het voor eenige personen onge makkelijk is, keuren wij den maatregel goed en wij zijn verzekerd dat men het met ons eens zal zijn. Men zal moeten bekennen dat er nu meer stilte heerscht in de kerk; dit gedurig slaan der deuren, de gedurige doorloop van weg eu weêr van kinderen, scholieren en personen op commissie hervormde waarlijk de kerk in eene openbare straat Nog meer sedert de plaatsing der vuren, was het noodza kelijk deze maatregel te nemen, wilde men de warmte een weinig behouden. Ook is het nu min koud en ismen ook min blootgesteld aan verkoudheden. Weldra zal men er zich aan gewennen langs de groote deur der kerk binnen te ;aan. Priesterlijke benoemingen. De E. H. R. Dumongh, professor te Audenaérde, is onderpastor benoemd te Moerzeke. tot middernacht Zondag 12 Januari, dienstdoende Apotheker M- De Ruyter, Lange- Zoulstraat. Botcrmni'litHeden zaterdag werden 789 klonten boter ter markt ge bracht, wegende to samen 6312 kilos. Onze plakalmanak voor 1896. Eeu kleine tegenslag is oorzaak dat wij onze belofte aangaande de verzending van onzen plakalmanak niet hebben kunnen volbrengen. Zeker deel moet met de meeste zorg gedrukt worden,en dat vraagt wat langer tijd Toekomende week dus. Katholieke Werkmanskring van Aalst. Heden Zondag, 12" dezer, zal er iu Onzen Katholieken Werkmanskriug een vermakelijk avondfeest gegeven wor den door de werkende leden van den Kring voor al degenen die er deel van maken met hunne huisgezinnon. Ounoo- «lig te zeggen dat de eereledeu met hunne familiën insgelijk uitgenoodigd worden. De plechtigheid begint om 5 uren eu zal rond 8 uren eindigen. Verwarming in de treinen. Naar men verzekert, zullen de waterbussen, dienende tot verwarming van de spoor- wegvijtuigen, het naaste jaar uit al onze staatstreinen verdwijnen, om door een verwarmingstoestel bij middel van stoom vervangen te worden. Van M. den procureur-generaal Heynderick vau liet beroepshof van Gent, werd, bij bet uitgaan van eenen schouwburg van Brussel, eene doekspeld van 1000 fr. weerde gestolen. Meerbeke. —De heer Cyriel Foubert, oen jongeling van ongeveer 22 jaren, kwam op nieuwdag 's nachts thuis en vooraleer zich te bed te begeven begaf bij zich naar 't gemak om aan eene be hoefte te voldoen. Hij bad de petrolie- lamp aanstoken/droeg ze meê en plaat ste ze nevens hom. Waarschijnelijk moet M. Foubert zijn in slaap gevallen en de lamp hebben omgestooten of op de eene of andere wijze zijne kleederen in brand hebben gestoken.De ongelukkige bekwam vrceselijke brandwonden die zijn leven in gevaar brachten, want 's anderdaags werden de HH. Rechten hem bediend cn overleed zaterdag 's voormiddags. Dijns- dag 11. werd zijn stoffelijk overschot ter aarde bestelt. J- v. Donderdag avond heeft in den Alca zar te Brussel eene kloppartij van belang plaats gehad. In een° baignoire zat M. Vranken, zoon van den bekenden advokaat te Ant- werpéC. met twee dames; in eene baig noire darrnevens zat M. Vandervelde. lid der Kamer, met M. Grimard en twee dames. Op zekeren oogenblik scheen M. Vranc- ken, door zijne houding, de dames uit de andere loges te beletten het tooneel te zien. Daarop woordenwisseling tusschen MM. Vandervelde en Vrancken, en toen deze met den arm op den boord der loge kwam leunen, stootte de socialistische afgeveerdigde hem er af. M. Vrancken antwoordde met eene klinkende oorveeg. De twee tegenstrevers begonnen daar op letterlijk te vechten en de voorstelling werd gedurende een kwartier onderbro ken. Na de vertooning heeft M. Vandervelde twee getuigen, MM. Eug. Robert en Grimard, naar M. Vrancken gezonden. (Handelsblad.) Schaking fin de Siècle. - Van menestreelen, die schoone kasteeldoch ters over het golvende meer wegvoeren van moedige ridders, die op hunne vurige rossen de freules uit de kasteelen rooven, is hier geen spraak. De zaak is alledaag- scher, eenvoudiger, minder poëtisch, maar daarom niet minder meldensweer- dig. Eene knappe brusselsche beenhou wersdochter had leeren rijden op den tandem vau haren broer, en dit op aan raden van eenen gast baars vaders. Nu, deze gast kon ook velorijden en profiteerde van de eerste gelegenheid, die zich aanbood, om er met den tandem en de dochter van den baas van door te trekken. Ongelukkig weet men dat de vluchte- lingeji zich naar Parijs hebben begeven en, daar het meisje minderjarig is, zal de politie wel zorgen dat het ontvluchte duivinneke terug naar den kijker kome. De schaker zal verder met het gerecht moeten afrekenen. Mislukte diefstal. lomand, die er verstand van heeft, de dieven af te vaneen, is M. Corn. Rotens, die een elle- goedwinkel houdt in de Brouwerijstraat te Antwerpen. Rond half 7 des morgens hoorde hij dat er aan de straatdeur werd gepeuterd. Hij stond op, nam zijn revolver en ging in den donkere naar beneden. Daar zag Lij hoe een kerel langs de straat een blaaike van de straatdeur wist uit te hangen, en vervolgens de ruit met zeep besmeerde. Daarop hing de kerel het blaaike weer in, ging weg en kwam een oogenblik na dien terug met twee andereu. Juist toen zij de ruit wilden instooten trok M. Iiotens ce deur open en loste een revolverschot. Daarop loste hij cr nog twee of drie, en of de dieven, do vlucht nemen, hoeft men niet te vragen. Een hunner is met zijn hand achter zijn broek weggeloopcn, jankend als een hond, dien men op den steert had getrapt. Ongetwijfeld heeft hij eenen der kogels van M. Rotens, meê te dragen gekregen en wel op eene plaats waar deze hem het zitten moeilijk zal maken. M. Catrice handelaar in wijnen te Duiukerke keerde uit België terug, waar hij geld ontvangen had. Op den weg van Veurue werd hij aangesproken door eene oude vrouw die hem verzocht te mogen plaats nemen in zijn rijtuig. M. Catrice stemde toe op 't oogenblik dat dc goede oude vrouw in zijn rijtuig stapte,bemerkte bij dat het een vorkleede man was. M. Catrice stootte hem weg cn legde onmidilelijk de zweep op het peerd. In de mande die de vrouw eerst in het rijtuig had gezet, lag een revolver en een dolk. M. Catrice overhandigde alles aan de gendarmerie. Dijnsdag avond ging de baas uit de herberg Het nieuw peerd Thieltsche steenweg, te Meulebeke, op zijnen hooi zolder en trapte op de beeneu van een man. Eerst verschrikte hij, doch aan stonds daarna sprong hij hem op het lyf, ontnam hem een mes, een revolver met vier schoten geladen, een beitel en een passe-partout. Hij leverde hom over in de handen der policie, die hem naar Kort- rijk bracht waar hij in het gevang opge sloten werd. Zondag namiddag is de apothekerij van M Fernand Van Windekens, te Komen, bijna de prooi der vlammen ge worden. Eene kat was in de apothekerij gedron gen eu bad eene flcsch benzine omge worpen die dicht bij den toog stond. De flesch brak in stukken, de naphte ver spreidde zich over den vloer en kwam in aanraking met Jde brandende kachel. In een oogwenk verhieven de |vlammen zich meer dan twee meters hoog en alles, toogon, kurken, zakken, de venstergor dijnen der uitstalling,euz. werd verbrand. Zonder de tegenwoordigheid van geest van «len apotheker en dc bereidwillige tussclieukomst der geburen zou er niets gespaard gebleven zijn. Het is bijna onbegrijpelijk hoe de apo thekerij niet gesprongen is, ter oorzake van al de ontplofbare voortbrengsels die zij bevatte.

De Denderbode | 1896 | | pagina 2