Pol en Stant. Landbouwers! Attentie! Stedelijke belangen. Een en ander. Landbouw. Vereenigt u Afschuwelijk, verschrikkelijk Ze zien malkander .van in de verte afkomen en ze bereiden zich tot 't parlement. -Pol. Ha, Stant, nu komt ge meè goed weèr af, man l Stant. Ja, Pol, nu is 't goed maar verleden dijnsdag dan was 't iets om op de baan te zijn p0L.'tWas slecht Stant, en g'heel slecht 't en was maar goed om achter de stoof te zitten. Stant. 't Is waar. Pol, maar t een slaat 't ander, en is 't dan allerbest gelijk vandaag, dan hebben we 't ook. Pol. Wel, Stant, dat is d'histone van g'heel ons leren, man; vandaag klod- dekes en miseriekes en morgen clan weerom al wat beter, en daarentusscheu is non mensch zijn tuitjen afgesponnen en zijn rolleken afgeloopen. Stant. 't Is alzoo, Pol; en als nen mensch dan maar goed uit en komt op 't einde van zijn rolleken, dat is alles, 1011 Pol. - Dat is mijn zeggen, Stant g'bebt daar nu dien fameuzen Frere waar dat de gazetten veertien dagen lang vol van gestaan hebben, hewel, Stant, hij is hij opgetrokken zonder biechten of iets, en dat is iets dat mij niet en zou gaan Stant. En myook niet, Pol; maar a propos van Frère, Pol, zeg mij ne keer was dat nu waarlijk zulken feilen bol zulk fameus groot man Pol. Mijnen kozzen Tist die op cou rant is van al die zaken, Stant, die heeft mij gezeid dat Frère eenen van de ver standigste, van de geleerdste en de wel sprekendste mannen is geweest van g'heel ons land maai- daar hing nen grooteu maar aan, Stant. Stant. Eu wat maar was dat, Pol Pol. Maar, zei kozzen Tist, Frère en had geen religie en dat was het mal beur l Stant. Maar zeg nen keer, Pol, hoe verstaat ge dat, dat nen geleerden en nen vorstandigen mensch geen religie en heeft Hoe legt ge dat uit Mij dunkt mij, ge moet blinder zijn als nen mol om niet te zien dar. er nen God is, en stouter als Jezabel, da£ vervloekt wijf dat nu in Amerika zit, om Onzen Lieven Ileer met lo vreezen en met Hem te sjiotten en te lachen 1 Pol. Maar, Stant, laat ons daar eens wijs over raisoneren zie, Stant g'hebt nu de snakkerste oogen mogelijk n ge ziet zoo snel als een vink, maar 'k veronderstel dat z'u in nen zak steken en vier of vijf uren van hier er u uit schudden te midden van den nacht als 't pek donker is, zoudt ge weten waar naar toe, Stant Stant. Wel neen ik, Pol; dat js zoo klaar als pompwater maar hoe is 't mo gelijk dat een groot en een geleerd ver stand in den donker gebracht wordt zoo danig dat het Onzen Lieven Heer niet meer en ziet Pol. Ho, Stant, daar heeft meester Lucifer zooveel middelkes voor hij kent zoo goed do krankheid van den mensch en bij weet hem zoo eoed op te stoken en aan te jagen inde driftekes van zijn bedorven hart dat de sukkelaar welhaast alle gedacht van God en zijn gebod verlo ren heeft en dat hij op niets met. meer en puist als op zijn eigen zeiven 1 Stant. Dat begrijp ik, Pol, en welk is volgens u den gevaarlijksten drift om zijn geloof te verliezen Pol. Wel, Stant, 'k heb dat wel honderd keeren al hooren preêken, dat is den hoogmoed 't is door den hoogmoed dat er meè honderden groote mannen van don rechten weg zijn afgedwaald en ver loren zijn gegaan. Stant. Als 't alzoo is, Pol, we mo een nog kontont zijn van zoodanig veel verstand niet te bezitten en van geen groote mannen te zyn; want 'k zou ik nog liever sterven als kleine jongen en als ar men werkman meê religie en geloof, dan als grooten menheer en als geleerden bol zonder geloof en zonder religie 1 Pol. Ha dat geloof ik wel, Stant; eterven is 't leste, man, en d'eeuwigheid is zoo lang En wat kan 't u dan baten dat de menscheu na uwe dood van u zeg gen hij was toch zoo ryk of hij had toch zooveel verstand Drij weken nadien en spreekt er geen levende ziel meer van u, en is uw ziel dan in d'hel, 't is malheur en miserie voor altijd 1 Stant. 't Is wreed om op te peizen. Pol Maar bad Frère zaliger van z'leven nog religie gehad p01j< Jaai, Stant; bij had zijn eerste communie gedaan en had zelfs nog de mis gediend maar in slechte scholen en in de gedachten van 't liberalismus op gevoed, waren de vruchten van zijn eer ste goede opvoeding ras verloren en t is alzoo dat de man zijn geloof is kwijt »e- raakt I StaïitSpijtige zaak, Pol; spijtige zaak maar alia, laat ons hopen dat de man op 't lesta van zijn leven toch nog op Onsen Lieven Heer sal gepeisd heb ben, en vric weet of,,n.„ Pon. Ja ja, Stant, wie weet? Onso Lieve Heer is oneindig goed en berm- bertig maar alla, 't is in alle geval ge vaarlijk, en als ik dat alsoo allemaal hoor van die groote mannen uit de groote steden, van die mannen die zooveel ge rucht maken in de wereld door hun geld m verstand, dan bedank ia dikwijls On sen Lieven Heer van mij te hebben laten geboren worden ala boer en van als boer te mogen leven en sterven. Stant 'k Beu daar in van uw ge dacht, Pol braaf zijn en zijn knstene plichten kwijten, dat is 't manneken dan zal Onzen Lieven Heer de rest doen I Pol. Zoo is 't Stant; en hoe was het verleden zondag in den Werkmanskring i De feest wel gelukt Stant. Opperbest, Pol's noenens was 't eerste klas en 's avonds was het grooten applaus Pol. 's Noenens eens wel geëten zeker, Stant Stant. Sapperdeboeren, Pol; w'heb- bendaar een zielmis gedaan eerst soep meè ballekes, dan bolli meè wortelkes, dan gebraad meê patatten, daarachter saucissen meè spruiten, en eindelijk koes meè boterhammen wat dunkt u, Pol Pol. 't Was wel, Stant, 't was wel, ik allemaal goed gereed gemaakt VEn de volle comportentie Stant. Jaja, Pol I 't Was allemaal om te beter, en wij mogen 't zeggen, ma dame uit den cerkel had er op gepast, en 't was zooveel als meu maar wilde. Pol. En daarbij eeu pintje lekker bier zeker Stant Stant. Zeker, Pol; daarbij voor elk man drij pintjes De Gheest, en daarach ter een fijn potje koffie I Pol. Bravo, Stant. bravo 1 De man nen van den kring halen er eere van 1 En meè hoeveel man waart ge wel Stant. Meê over d'honderd, Pol en mynheer den Deken was er ook, en mijnheer den Kanunnik Thibaut, en bijna g'heel onzen katholieken gemeenteraad en veel brave heeren van de stad. Pol. En was M. den Burgemeester daar ook, Stant Stant. Neen, Pol; in 't begin van de maaltijd kreeg onzen M. dei*Direkteur nen brief van M. den Burgemeester waar door hij zijn spijt uitdrukte van door een kleine ontsteltenis aan de feest niet ie kunnen tegenwoordig zijn, zeggende dat hij toch met zijn hart bij ons was en dat hij ons veel plezier en genot wenschte. p0L> Dat is schoon, Stant; maar 't ziet er tocli nen braven en verdienste lijken man uit ook, wij hebben hier van de week zijn portret gekregen op den plakalmanak van den Denderbode, en iedereen is er hier ook om te kontenter Stant. 't Is in Aalst ook't zelfde Pol; en alhoewel zekere jaloerschen dur ven'beweren dat zijn inhaling treurig en droevig was, 't was precies 't kontrarie op alle wezens was er geluk en geestdrift te lezen en alle treffelijke menschen wa ren in den derden hemel Pol. Ha, 'k geloof het wel, Stant, 't is een geluk cn een benediktie voor g'heel Aalst; maar zeg nen keer, hoe was iet 's avonds in den Werkmanskring Stant. Daar zou 'k u een uur lang kunnen van vertellen, Pol; maar 'k moet voort en 'k zal kort zijn eerst cn vooral, volk zonder einde, meer dan de helft van de menschen konden in de zaal niet; en dan muziek vau de fanfaar, koorgezang, tooneelspel, kluchtliederen, en biizouder- lijk het kluchtspel Naar den Congo, alles meesterlijk uitgevoerd, ter grootste bewondering en voldoening van al de aan wezigen. Pol. 't Doet mij plezier, Stant, en mij dunkt 't doet u nog deugd als g'er van spreekt. Stant. Ach, Pol, waart gij daar ge weest, man, g'badt gelachen om te ber sten. Ook heeft onzen M. den Directeur ons allen bedankt met de schoonste woor den en heeft hij daar nog eens op ge steund hoe men alles kan voor 't geluk en de welvaart van 't volk als men onver deeld en hand in hand zich samenschaart onder de breede cn weldoeude plooien van 't katholieke vaandel,ons geschonken door God zelve en alleen bestand om de stoffelijke en de zedelijke belangen der menschen te verdedigen en te bewerken Pol. Jaja, Stant, zoo is 't; en aan gezien gij nu haastig zijt, gij kunt er de toekomende week nog eens op terug ko men en nu hcrtelijk bedankt voor uw expiikatics en do komplimenten t'huis 1 Stant. Ja, Polde komplimenten aan Kaken en tot binnen acht dagen Op 't oogenblik dat onze nieuwe Ge meenteraad in werkzaamheid gaat treden, is het niet zonder aangelegenheid de aandacht in te roepen op het belangwek kend vertoog dat de heer Karei Vander- haegen den afgetreden Gemeenteraad heeft aangeboden ter gelegenheid der be pleiting van do Stadsbegrooting voor MIJNHEEREN Biuneu korte dagen eindigt het tegen woordig Stadsbeheer, en het opvolgend Bestuur, zoo men leest in haar program ma, gaat eeue zekere nieuwe richting intreden het betaamt dus dat wij reke ning geven van onze werkingen sedert 1867, en om ze beter te kunueu beoor- deelen, zal ik ze iu vergelijking steden met diegene der twee voorgaaude Be sturen het zal aan onze opvolgers aan leiding geven om nog beter te doen en te onderzoeken hoe die schoone Terbete ringen en verfraaiingen der Stad zijn verwezenlijkt. Vóór 1830, beliep de schuld der Stad tot 39000 fr. op het einde 1848 was zij gerezen tot 175,000 fr., dus vermeerderd met 136,000 fr. De voorname openbare werken uitge voerd gedurende dit tijdstip zijn geweest het maken van hetLandhdis, de Muidel bare Jongensschool, deu Steenweg uaar Opwyck, de Kazern vau het peerdenvolk en het Esplanadeplein. Alsdan zijn gestemd 5 opcentiemen op de grond- en personeelo belastingen. Onder het liberaal Bestuur van 1849 tot einde 1866 is de schuld geklommen tot 585,000 fr. vervolgens eeue ver hooging van 410,000 fr. Onder de voornaamste werken van dit Bestuur rekent men het Slachthuis, het Kerkhof, het Statiekwartier, de Meisjes school, onderaardsche Goten enz. voegt daarbij 15,000 fr. bijlagen aan bt. Mar- tinuskerk en men vindt eene totale som vau 552,000 fr. dit Bestuur heeft de lasten bezwaard mot 55 opcentiemen op de grondbelasting 43 op de personoele belasting 8 op het patentrecht en 2 op het belastbaar cadastraal inkomen. Op 12 November 1864, zegde Mr De I Ryck, Schepen van geldwezen 1 Gezien de gewone ontvangsten niet s meer in evenwicht zijn met de gewone uitgaven; dat de eerste niet kunnen vermeerderd en de andere verminderd worden Overwegende de aangroei- n ende noodwendigheden van 't Armhe- stuur cn de aaugroeiende bevolking, is het noodig nieuwe middelen te vinden voor 20,000 fr. Onder het tegenwoordig beheer beloopt de schuld heden tot 1,819,000 fr, dus eene vermeerdering van 1,234,000 fr. Onzeopcnbaro werken zijn De over dekte Markt, 't oud Stadhuis hersteld, het Posthotel, onderaardsche Goten, bijna al de Buurtwegen gekasseid op Mijlbeek, Schaarbeek en St. Job, Voetpaden in do Stad, Kaaien, Bruggen, Passerelle, Zwem kom de Vischmijn, Stapelhuis, de ge zondmaking van het Damkwartier, de Lanen langsheen den Dender, aankoop van Gronden en Huizen, Scholen, opening van nieuwe Straten, voltrekking van het Statiekwartier, enz. Alle deze buitengewone werken worden gerekend op fr- 2,346,928.00 Daarbij te voegen het nieuw Hospitaal 465,416.80 Oprichting der S. Jozefs- kerk (waarin begrepen de toelage der Stad en do jmlde giften vau eatho- Nr van 15 januari"spiegelt, hot roode or gaan ous voor oogen wat do samenleving zijn zal onder de heerschappij van t so- cialismus. Een oogenblikje aandacht U Ia de toekomstige samenleving, schrijft Le Peuple n zal de vrouw op gelijken voet staan inet den man en de vrije liefde of verecniging (gelijk bi j de beestenzal deze liefde be ft krachtigen, terwijl voor het kind, in it deze maatschappij waar de solidariteit n nauwer zal zijn dan de onze, het be- perkte en soms slechte vaderlijk gezag n zal iu evenwicht gehouden en volle n digd worden door de werkdaoige be n scherming van de maatschappij die zich met zijne opvoeding en zijn onderwijs zal gelasten. En verder Wij moeten alle hervorming verwer ft pen die tot doel zou hebben de kleiue nijverheid of den kleinen eigeudom te herstellen: dit ware den weg van den vooruitgang versperren. Dus, Medeburgersde kleine nij verheid, de kleine eigendom moe ten vernietigd worden, zoo willen het de socialisten en eeus de kleine nijverheid en de kleine eigendom vernietigd het ware eene groote faut volgens die zelfde socia listen van ze te herstellen. Is het dan te verwonderen dat de socialisten de kleine nijverheid bevech ten. En het wapen dat zij gebruiken om u, neeringdoeners en ambachtslieden, te bevechten is de Coöperatief... En wat moet 't wapen zijn van allen wier broodwinning door die Coöperatief be dreigd is, vau hun die gevaar loopen van tot den bedelzak gedoemd te worden Dit wapen is de vereeniging, stichting van eenen Bond om de beste middelen te beramen en in uitvoer te brengen, ten einde de plaag die de nee ringdoeners en kleine nij veraars bedreigt te bestrijden. Medeburgers kleine nijveraars en nbachtslieden vereenigt u, in de ver wreedheid des tijgers. Eindelijk rolt hij dood dronken in het slijk en wordt alzoo gelijk aan het zwijn, het vuilste der die ren dat liefst in do vuilnis leeft. Zoo is do dronkaard. Satan beeft ook op de stijlen der koornaren het bloed der genoemde dieren gesprenkeld, cn 't is uit dit graan dat men den Genover en Ce stookt. JIllSUOUUlgRlS JLieiuu uijiL-iaaio eu ambachtslieden vereenigt u, in de ver eeniging aller krachten ligt do redding besloten! Democratische maatregelen. M. Vanderpeereboom heeft beslist dat voortaan aan alle werklieden vaa zijn bestuur, volle daggeld zal worden betaald, wanneer deze hun welk zullen moeten verlaten, om de volgende redenen 1Om te gaan loten 2. Om voor den milicieraad te verschij nen 3. Om de j aarlij ksche revue bij te wonen 4. Om den verplichten dienst der bur gerwacht te verrichten. Een koffiehuis van papier. Dit origineele gebouw is te zien aan de ha en te Hamburg, en heeft grooten toe loop door zijne eigenaardigheid. Het ga raamte is van ijzer, maar do wanden ziju van papier en de vloeren van geperst karton. De gevelversieringen zijn ook van papier, evenals het grootste deel dor meubelen. De eetzaal die 30 op 6 meters is, kan ongeveer 150 personen aan den maaltijd vereenigen. In den winter Nationale wedstrijd voor eene teekening; van eenen postzegel. Een wedstrijd wordt geopend onder alle Belgische kunstenaars, voor de teekening van eenen postzegel tot gedachtenis van de Internationale Tentoonstelling van Brussel, in 1897. De teekening moet dienen om gedrukt te worden door middel van de typogra- pkisohc stelsels, na overbrenging op en snijding in staal. 2. De tcekeninc;, ware grootte, moet stipt een vierkaut beslaan van 35 milli meters hoog bij 24 millimeters breed en twee vakken vormen tusschen dewelke, op de gedrukte bladen, de puntenlijn komt, die toelaat het tweede strookje af te scheuren, In het eerste vak komt do eigenlijke teekening en de meldingen Herstellingswerken aan St. Martinuskerk 111,960.00 Wij hebben vernomen dat de rare vreemde vo gels die verleden jaar menigen landbouwer met hunne kunstvetten heb ben weten te foppen, te rug naar hier zijn over waaid. Verscheidene landbouwers te Mijlbeek en Schaarbeek cn omliggende gemeenten hebben zich weêr eens laten over het ijs leiden door vreemde praters, die het toch zoo wel en zoo schoon kunnen zeggen. Het is dan aan die vreemde vogels, die niemand noch van bek, noch van pluim kent, weêr eens gelukt kunstvetten te verkoopen tegen 20 fr. de 100 kilogr. en die zelfs volgens den opgegeven samenstel slechts eene handolsweerde hebben van 5 a 6 franks de 100 kilogr. Die menschen zijn dus weêr eens gefopt voor 14 franks de 100 kilogr. Moest een Belg dergelijke vetten te koop gaan bieden, bij vloog met klank de straat op, maar door die schoone uitland- sche praters, laat men zich verleiden. Maar hoe is 't toch mogeliik?... En geene rede van 7erschooning kunnen de gefopten bijbrengen, want de landbouw bladen en ook de katholieke gazetten hebben gedurig gewaarschuwd. Landbouwers, laat u dus nimmer beet nemen door die vreemde schoone praters en wendt u tot een Belgisch huis .van ver trouwen voor uwe kunstvetten. En gij, landbouwers, die reeds zijt beet genomen, wat staat er u te doen Denderbode raadt u aan te handelen gelijk die gefopte landbouwers van Aren donck, 'tis te zeggen, dat allen zouden weigeren het kunstvet in ontvangst te nemen of te betalen Eu dan ver eenigt u cn geeft aan elkander 't eere woord van als eem uwer vervolgd zou worden gczamenlijkae onkosten te dragen. Eu in het vervolg laat u nimmer foppen v 168,085.00 Aankoop van het oud Gasthuis Nieuwe gebouwen in het oud Gasthuis - 64,000.00 Aandeel in het Gemeen- tekrediet 10,600.00 Bruxélles 1897 Brussel Postes Posterijen Men houdt er, bovendien, de plaats over voor eenen cirkel tot zeor duidelijke aanwijzing, in twee cijfers, van de weerde van den zegel. Het tweede strookje moet, tot de as 8 van deu puntenband, stipt 7 millimeters hoog zijn daarop staat de melding Ne pas livrer le dimanche Niet bestellen op zondag De teekening wordt geheel in het zwart gemaakt op zeer wit papier en volkomon voltooid, zoodat zij niet moet opgewerkt worden het formaat van het papier zoo, dat er langs elke zijde van het door de twee vakken gevormde vierkant een witte rand van 5 centimeters overblijve. maaKiju vcteeuig vu. au u«u »iuki wordt voor verwarming gezorgd door warme lucht. De machine, die deze lucht levert, is door tegels geheel afgesloten. Een der voornaamste voordeelen van dit gebouw, dat tamelijk groot is, wordt ge vonden iu den goedkoop. Het aandeel beeft, alles inbegrepen, slechts 1500 mark gekost. De jaarwedden der kleine bedien den. Zooals men weet, had het gou vernement besloten 1,500,000 fr. te be steden aan de verhooging der jaarwedden van de kleine bedienden der verschil lende staatsbesturen. Eeu ontwerp werd daartoe neergelegd. De belanghebbende vragen zich nu af wanneer zij voldoening zullen krijgen. Ziehier wat er van ;de zaak is. Het ontwerp besaat niet meer. Het is in verschillende wijzigingen in de bud getten versmolten. De verhoogingen zul len toegestaan worden zoohaast de bud- jetteu gestemd ziju. Men weet dat de maatregel eeue terugwerkende kracht heeft te rekenen van 1 Januari 1895. De vertraging waarover de kleine be dienden met reden klagen, is de schuld der socialistische leden der Kamer. Door hunne hevige onderbrekingen steken deze stokken in de wielen en belemmeren den regelmatigen gang der besprekingen. Zij hebben tot hiertoe de stemming belet van verscheidene belangrijke wets voorstellen die in het voordeel der wer kende klas zijn, en namelijk de bespre king der budgetten. Zij gaan maar voort zonder zich te bekommeren noch om de klachten der werklieden noch om die der kleine bedienden. Gelukkig moeten, willen of niet, de budgetten tusschen dit en enkele maan den gestemd worden. waren outviugen hunne daging in den voormiddag. Gedurende bet verhoor wan delde advocaat Galle geflankeerd van raadsheer Anné over en weer op den koer van'tStadhuis... waarom? Heden wordt het verhoor voortgezet... Eene vraag aan onze partij genoot en Waarom de kiesomkooperijen door liberalen ge pleegd nu ook niet aangeklaagd 't Spel zou dan volmaakt zijn 1 rtrtTiifWi m li Denderbode vriend, l)|)MUily!- ons Iddergem, al hoewel klein, zal waarlijk vermaard worden. Ge moet weten onze Klohislen kunnen zich niet geduren omdat hunnen burgemeester zoo lang in de ovensteken blijft. Dagelijks staan ze op den uitkijk, maar even als Se Anna zien ze niets aankomenEn dat ongeduld groeit dagelijks in hevig heid aan en men vreest, blij ft het lan ger duren.dat er eenigen het verstand zullen bij verliezen. Maar toch aan alle lyden komt eens een einde en zoo dachten onze Klokis- ten dat ze nu eindelijk uit dat vage vuur gingen verlost zijn. Immers een draadbericht ofte dé pêche gelijk men dat ding in het Fransch neet, was aangekomen, lui dende René Beman Camiel Cobbaert, Burgemeester benoemddonderdag in den Moniteur. Get. Merteleer. De vreugde was groot, oneindig groot, zij, de Klokisten, ademden nu vrij, de zaak was geklonken en voor uit Leve de Burgemeester Dat onze straten van vreugdekreten weêrgaïmden hoef ik er' niet bij te voegen 't was een gejuich, een ge jubel en een gejuil dat hooren en zien er bij vergingen.... En men voege daarbij nog de zware en grove stem des kanons die velden en aaien deed weêrgalmen, om de blijde tijding aan de naburige gemeenten te verkonden. Doch de slimsten van de kliek kre- fen eindelijk achterdocht. Want moest et eens niet waar zijn Moest men de speelbal zijn van eenen onberm- hertigen grappenmaker?... Wat zou er dan gelachen worden In hunne wijsheid besloten zij per telegraaf aan hunnen leider, den Mer teleer, te vragen of de gezonde mede- deeling echt was... De antwoord van den Merteleer liet I zich niet lang wachten en deze was i Ik vjeet van niets. 3,634,743.00 Allo deze vorbeteringeu en verfraaiin gen der Stad zijn verwezenlijkt geworden zonder een opcentiem te stemmen. De verhooging der stadsschuld heeft geene lasten veroorzaakt. Alle die schoone werken hebben voor uitslag den door tocht der voet- en marktgangers en hove niers het vervoer, den handel te verge makkelijken, de onkosten te verminderen en de ontvangsten der Stad te vermeer deren. Het schoonste en prijsbaarste onzer werken is wel zekerlijk de oprichting yan het nieuw Hertshagekwartier, waar alles, profijt, jaarlijks voordeel en verfraaiing aan de Stad bijbrengt. Vergeten wij niet de afschaffing van het 2 'lo kadastraal inkomen gedurende 10 jaren, welke eono weldaad is ge weest voor de ingezeten van 162,549 fr. De taks op de stoomtuigen moei aan zien worden als een klein aandeel der patronen in de groeiende noodwendig heden van 't Armbestuur. Dit is mijn dunkens eene loopbaan over de welke wij een weinig trotsch mogen zijn. Hopen wij, dat onze opvolgers met de werkzaamheid, don iever, den geestdrilt hunner jonge jaren nog beter beter zullen doen. Ch. Vander Haegen. Eene bekentenis. Het eene roode orgaan is rechtzinniger dan het andere het eeno zegt rondweg wat de socia listen bedoelen terwijl het andere door alle middelen het ware Joel der roode kliek poogt te verbergen. Le Peuple van Brussel mag bij de rechtzinnige gerangschikt worden. In zyn Bevolking Europa's. De bevol king der europeosche lauden bestaat, vol gons den Almanach de Gotha uit Rus land, 119,032,750 miljoen inwouers Duitschland 49,428,470 Oostenrijk- Hongariö, 41,019,157 Frankrijk, 38 132,385; Groot-Britanië37,880,764; Italië 30,913,633Spanje 17,673,838; België 6,341,958;—Portugal 5,102,206 Rumenië, 5,038,342 Zweden, 4,873,183 Nederland, 4,795,646 Bulgarie, 3,309,816 Zwitserland, 2,917,754 Denemarken, 2,299,564 Servië, 2,283,435 Griekenland, 2,187,288 Noorwegen, 1,988,674 Tegen den alcool. Eeu onderwijzer van Charleroi, M. Julius Lemaire en een ver dienstelijke teekenaar. M. Jan Heyleraans, hebben een nieuw gedacht opgevat om den alcool- vijand in al zijne afschuwelijkheid te doen opvatten en jonge strijders aan te winnen om hem te keer# te gaan. Zij zullen schrijfboeken in de scholen verspreiden, op wier omslag lessen tegen den geuever, aan de leerlingen zullen voorgelegd worden. Ziehier den inhoud van ecu dier lessen de legende van den wijugaard van Noé. Als Noé deu wijngaard plantte, zoo verhalen de Araben, kwam de duivel den boom bcsproeiën met het bloed van allerhande diereu. Hij doodde aan den voet des druivelaars opvolgenlijk een schaap, ccncu papegaai, eenen aap, eenen tiger, eindelijk een zwijn.'t Is daarom, zoo gaan de Araben voort, dat de mensch, die alkooi drinkt, welhaast gelijk wordt aan deze dieren. Na wat alkool biuneu- geslorpttc hebben wordt hij zacht als een lam doch welhaast begint hij te babbe len gelijk de papegaai, hij maakt muilen eu loopt en springt heen en weer gelijk de aap. De dronkenschap groeit aan en do dronkaard wordt naarmate afschuwelij ker en verschrikkelijker. Hij drinkt voort en niet laug duurt het, of hij geraakt zijne zinnen kwijtdau vreest hij niet te vech ten, tc stelen, te moorden zelfs met dc Het kweeken van kiekens. In de Mcierijsche Courant komt de volgende berekening voor van wat het kweeken van kiekens kan opleveren Er is hier spraak van eenen landbou wer te Stratum, die een aanzienlijk getal kiekens houdt, en dag aan dag, met de grootste nauwkeurigheid, de inkomsten en uitgaven berekent, welke deze dieren hem bezorgen. Daaruit blijkt dat kiekens houden nog al voordeelig is. In 't begin van 't jaar 1895 had hij 93 eierlegsters. Aantal geraapte eieren 7727. Daarvoor ontving hij de som van 252gld. 40 centen. Van jonge kiekens en hanen 59 gulden 70 centen. Totaal 312 gld. 10c. Uitgegeven aan voeder 143 gld. 23c. Zuivere winst 168 gld. 87c. of 354 frank 62 centiemen. i Hij weet van niets Wij zijn dus, 5 riepen zij, verloren, gefopt door 'nen ellendigen grappenmaker door 'nen schelm van,,.' liepen zy te gelijk uit... Maar, zie, vriend Denderbodet was voor mij recht vermakelijk omzien hoe de troniën veranderden dezen zagen er groen uit, genen blauw en grauw, in een woord, allen zagen er uit als of ze in hun broeksken.,- Ze zagen er droef, droef, zeer droef uit. Ms ar ook hoe leelijk kwamen zij gefopt te worden 1..., En de spot lach zijner tegenstrevers, 'tis om.... En zoo verviel men van volle vreug- weér in volle verdriet. In stede van gejuich en gejubbel hoorde men ter straat beklag en gejammer om er een steenen hart van medelyden te doen van breken... Maar 'L gene de Klokisten het meest in verlegenheid brengt,'t is dat hunne Burgemeester toch zoo lang onder weg blijft en soms door de moeilijk heden die hij op zijne baan ontmoet, ergens in eenen put zou sukkelen en dan voor hen voor eeuwig verloren Z'jn Het haantje van den Toren. Iddergem, 15-1-96. Hij durft niet. Meer dan eens heeft men van op Chipka uitgebazuind Nu is 't woord aan de Kamers en aan de Tribunalen, n Dit wil in andere woorden zeggen Er zal iu de Volkskamer geïnterpelleerd wor den over de goedkeuring der kiezingen te Aelst, Dendergalm van zijnen kant kondigde insgelijks die interpellatie aan. En het lid van rechtswege aangewezen om die interpellatie te doen, is de vierde man, de gekozene van liberalen en socia listen. En zie dit kon niet anders hij is, zoo hij beweert,s bekend met al de schelmerij en door Menheer Men bedreven, en niemand beter dan bij dus is in staat om ze den lande aan te klagen... En 't zal er stuiven Le XXe Siècle kondigde zelfs aau dat de interpellatie reeds dijnsdag bij de herneming der werkzaamheden zou ge beuren, maar onze Brusselsche Confrater was slecht ingelicht,want tot hiertoe heeft de vierde man den hek in do pluimen ge houden. Een gansche week is verloopen en er is zelfs nog geene interpellatie aangokon- died geworden. Wat mag daar ouder schuilen PARKET. Gister vrijdag kwam het Parket van Dcndermonde hier een onderzoek doen aangaande de feiten van dwang en omkooperij die door de helden van Chipka en de liberalen zijn aange klaagd geworden. De heer onderzockrechter zetelde ter gehoorzaal van 't Vredegerecht, van den middag tot 6 uren 's avonds, eu ondor- boordo vijftien personen, getuigen of aangeklaagden. Dejpersonon die geroepen Onder dezen titel verhaalt Het Land van Aelst het geval van een man uit eene naburige parochie die t'Aelst in eene herberg, achter 't stadhuis, is ko men verergenis geven met «enen priester te beschimpen en te belasteren. Die man zou met eene geraaktheid zijn getroffen geworden en het geluk niet meer hebben gehad een woord tot eenen priesters te spreken op zijn sterf bedde. Roeds twee maal is Het Land van Aelst hierop teruggekomen. Volgens 't orgaan van Chipka dus, zou die man door den straffenden arm Gods zijn geraakt geworden, dus openbaarlijk gestraft, omdat hij met eenen priester- zou gespot au hem gelasterd hebben. Wanneer het gebeurd is, of het lang of kort geleden is Ia welke herberg achter t stadhuis het is voorgevallen, of welke gemeonte: die man bewoonde Ziedaar wat men niet zegt. Zou 't Land, ons dan niet willen de- herberg aanwijzen waar 't gebeurde en- ook de gemeente noemen die de zoo zien lijk gestrafte man bewoonde Dan ten minste zullen wij kunnen na gaan of het vertelselken eenigen grond; van waarheid bezit. Dan ook zullen wij kunnen nagaan ot die man met den priester, met den ge- zalfdon des Heeren heeft gespot, ofwel met den politieken tegenstrever, met den held die hier samenspant met de gezwo ren vijanden van God, Kerk en Priesters. Zwygt Het Land dan zullen wij 't recht hebben tc zeggen dat het weèr eene van die domme uitvindsels is op Chipka ver zonnen om indruk te verwekken by ze kere vreesachtige lieden. Priesterlijke benoemingen. De Z. E. H. Kanunnik I. De Sitter is diocesane hoofdopziener van he: lager onderwijs benoemd ziin diocesane opzieners benoemd voor het gebied van Geni de E. H. H. Van Cauwenberghe voor het gebied van Aalst, de E. H. J. Vlenck. Is onderpastoor benoemd te Elverzele. de E. H A Callewacrt, onderpastoor te Moerbcke Gceraerdsbergen hij wordt vervangen door den E. H. C. Taragola; gewezen prolessor in S. Orego- riusgesticht te l.cdeberg. Is professor benoemd te Audenaerde, de E» H» E. Verrue priester in het Seminarie.

De Denderbode | 1896 | | pagina 2