Pol en Stant. Meeting te Herzele Nog van tak op tak. Redevoering Achterwacht van 't nieuws. Monitorium van Kerkelijk Nieuws. Q Sterrekensvrienden Zj Katholieke Keering- en Burgerstoni ZONDAGRUST. Pol is wederom aan 't mest voeren als hij Stant met verhaasten stap ziet afkomen. PpL. Ha, Stant, ge zijt vandaag achter uit, man, bet is "ten minsten een ^s-Mkiuuren balflater - als naar gewoon- e en ge zult met den avond t'huis komen. Stant. Ja, Pol, 'k ben jrerachterd en 'k zal mij moeten kort keeren maar 'k en heb nog nooit zooveel moeten klap pen als vandaag. Pol. Zoo zoo, Stant, en wat hebt g'alzoo allemaal moeten vertellen Stant. Wel, Pol, eerst en vooral, 'k heb wel verkocht en dat bréngt de praat meê maar 'k en ben, den duivel, niemand niet tegen gekomen van kennis die mij van de saucissen van Aalst niet gesproken en heeft. Pol. (Luidkeels lachende), 'k Had 't gepeisd. Stantvan de saucissen van den albelover, he Stant Stant. Maar 'k en kan er mijn zeven stuivers niet van maken, Pol*k en ver sta d'er mij niet uit: den «enen vraagt mij hoeveel de saucissen t'Aalst kosten van de meter, den anderen of er nog te krij gen zijn, uen derden of z'er de kalseiën niéten gaan raeè beleggen, nen vierden of n'honden er nog niet kreveren van vettigheid, enz. enz.,njaar iedereen klapt v^n saucissen eu van enden zoo lang als van hier naar den toren van de kerk. Pol. (Hem krunkelende van lachen). He wel, hewel, Stant, 'k ging iku ook vragen hoe het staat mee de saucissen van Aalst, want iedereen is hier daar raeè bezig; want saucissen, Stant, dat en is mijn waarheid, nog zoodanig slecht niet. Stant. Maar uieneen't, Pol want 'k heb er my over een week of drij ferm deugd in gedaan op ons ceciliafeest in den Werkmanskring maar peizen de men- acken misschien dat hot t Aalst saucissen regent PqL. Wel zeker, Staat, als Mozes meè zijn volk de woestijn doortrok, het regende daar wel alle dagen 't heinelsch manna, en dat was ook oen allerbeste voedsel. Stant. Ja, ja, Pol; dat verstaa'k en dat heb ik ook nog hooren lezen in de heilige geschiedenis maar zeg nen keer. Pol, alle lachen op een einde, waarom is alleman nu bezig meè de saucissen vau Aalst Pol. Wel wel, Stant. en kent gij de historic van uw geboortestad niet beter Wel, Stant, 't is don albelover die in de Kamers publiek gezeid heeft dat er over tyd meè g'beele myriameters saucissen geëteu zijn t'Aalst en dat ze daar voor niemendallen uitgedeeld wierden. Stant. Meè g'heele myriameters, Pol Wat Is dat nen myriameter Pol. Hewel, Stant, als ik nen klei nen jongen was, bob ik dat nog geleerd by onzen ouden meester: nen myriameter 'is tien kilometers en nen kilometer is duizend metors, en bijgevolg nen myria meter is tien duizend meters; en bijge volg. Stant, zyn de saucissen t'Aalst uit gedeeld meê enden van tien duizend me ters of twee uren lang. Stant. (Op zijno beurt lachende dat hij schokt). Ha, Pol, nu heb't ik verstaan, waarom alleman meè de saucissen van Aalst bezig is; maar weet den albelover nu toch anders niets meer te vertellen in de Kamers als alzoo onnoozelen zeever Pol. Ja maar, Stant, wacht ne keer als 't u belieft 'k zal 't u nen keer uit leggen dien held te samen meê do socia listen bast als nen raxigen hond tegen de katholieken van Aalst omdat ze iti de ge- meentekiezingen -bovea gelegen hebben, en nu zou hij aan g'bcel 't laud willen doen gelooven dat den triomf van de ka tholieken t'Aalst behaald is geworden door uitkooperij, door trakteren eu door eetpartijen. Stant. En dan, Pol Pol. Hewel, Stant, hij zou alzoo willen doen gelooven dat de liberalen en dfe donchisten, die er op gerekend hadden om samen de katholieken vaü 't stadhuis weg te jagen, bedrogen zijn geworden en on recht veordig den strijd verloren heb ben. Stant. Ha die snul, Pol Zekerlijk hebben we ons sterk verdedigd tegen de liberalen eu do revolutionnairs. maar alles in eerlijkheid en deftigheid, zelle Pol, niet in woorden gelijk sommige mannen Jic altijd spreken en schrijven in naam der eerlijkheid en deftigheid, eu die daar en tusschen g'heel do wereld, in xuzie en bisboel willen brengen maar met de daad in eerlijkheid eu deftigheid hebben wij gestreden eu gewerkt want, wij katholieken, zijn eerlijk en deftig, en dat ze 't kontrarie nen keer komen zeg gen bij ons t'Aalst Pol. Maar, Stant, en maakt u niet kwaad, man iedereen weet wel wie de katholieken van Aalst zijn, eu iedereen weet ook g'heel wel wie zij ziin diegene die de katholieken durven beledigen en beschuldigen maar alia, wat kan hoog- moed en wraakzucht teweeg brengen als al dat valsch is en niet eu deugt Stant. 't Is waar, Pol; maar tea is toch met geperraetteerd van zulke dingen in 't publiek te gaan uitkramen en ze moesten dat verbieden I Pol. Ja, Stant, maar in de Kamers mogen die mannen daar zeggen wat ze willen, daar en is daar gocnen pak op, Stant f Stant. 't Is spijtig genoeg, Pol eu mij dunkt mij «lat ze daar iedereen zou den moeten respekteren, zoowel als in de herberg of op do straat. Pol. En zeggen, Stant, dat den al- belover daar durft zeggeu dat de katho lieken van Aalst oü liberalen zijn, ge keerd maar niet bekeerd Stant. Hewel, Pol, daar protesteer ik tegen, ons katholieken vau Aalst zijn deftige mcnschen die bun kristene plich ten kwijten, die hun priesters geern zien en die veel goed doen en schrikkelijk veel aan d'erreme menschen. Pol. Maar 't weet ik dat wel, Stant; maar de donchisten en kunnen niet ver kroppen dat ze om zeep gaan en dat ge heel hun lengen kraam gedurig aan het kraken en 't invallen is. Stant. Hewel, Pol, dat moeten ze weten, kunnen ze dat niet verkroppen; maar z'eu zullen niet ver loopen meè al hun leugens en al hunnen laster. Pol. Ja. Stant, 't is schrikkelijk, 't is afschuwelijk Mannen die de katho lieke godsdienst zouden moeten verdedi gen racer dau iemand, die zelfde mannen, zeg ik, hooi en uitvallen tegeu de braafste familiën vau Aalst, namentlijk tegen de braafste dame niet alleenlijk van g'heel Aalst maar van g'heel den Belgique, die alles doet wat ze maar eeuwig kan voor 'tgoed en bijzonderlijk voor. d'erreme en de lijdende meuschen; die mannen hoo ren uitvallen, zeg ik, tegen nen mauhaf- tigen, geleerden cu allerbraafsten katho lieken strijder gelijk onzen M. Woeste; hen hooren uitvallen tegen uen katholie ken minister en tegen eon katholiek goe- vernement en die zelfde mannen dan broederlijk, gemeenzaam en vertrouwe lijk zien omgaan met liberalen eu ver volgers van priesters en van de II. Kerk ha, Stant, zulke dingen hooren en zien, dat is walgelijk en hertverscheurend, en men vraagt zich dringend af hoe lang zal of kan zulks nog blijven duren Hoe lang nog zullen onze katholieke men schen verergerd en getergd worden Stant Zie, Pol,'k en kan't alzoo niet zeggen' gelij.k gij, maar ge steelt mijn gedachten, en alle brave menschen te Aalst vragen en verlangen dat er een einde gesteld worde aan de droeve ge beurtenissen die wij beleven. Pol. Alle, Stant, schept goeden moed, vriend; lijden ja, dat kunnen do brave menschen, maar door Onzen Lieven Heer verlaten worden, dat nooit 1 Stant. Dank u, Pol, voor uwe goede woorden mijn beenen wegen wel tien kilos lichter, en tot de naaste week 1 Pol. Ja, Stant, goei zaken en wel t'huis I in eene liberale herberg. Zoudag lest is priester Daens per rijtuig te llerzele aangekomen, vergezeld van De Pelsmaeker eu zekere menheer Pie en afgestapt in sene gekende liberale herberg. Na den groet gebracht te hebben aan de gebuisde liberale kandidaten van 17 november, riep priester Daens van op de trede van 't rijtuig uit Vrienden, wij hebben al vèel moeten lijden, veel moeten strijden, maar met s Gods hulp zullen wij de victorie beha- a len. Amen I zuchte Pie. Dan trokken de leiders der groene socialisterij die geusche herberg binnen waar alle slach van liberale en socialis tische gazetten, iu eeu woord, allo gazet ten slecht voor katholieken te vinden ziju. Dadelijk ving de Meeting aan en pries ter Daeus nam eerst het woord. Mijne collegas van Aalst, zoo begon a hij, gelijken aan meikevers als ik iets a voorstel schieten zij wakker uit hunnen n slaap gelijk de meikovers en werken om a het gevraagde te bekomen, doch het is a ons gelijk hoe en op wat manier wij het bekomen als wij het maar hebben, n Zie, dat is uu eens gausch tegenstrijdig aau de waarheid,want verscheidene malen stelde onze morteleer zaken voor die reeds vroeger, 't zij door M. Woeste, 't zij M. De Saedeleer waren voorgesteld. Meer dau eeue dwaasheid kraamde onze mertelcer uit eu 't ware te lang ze hier allen aan te halen.Maar de volgende verdienen toch aangemerkt te worden Pater Jambonus Saucis bofte er op nu het raiddel gevoudeu te hebbeu om M. Woeste te foppen. Als er mij iemand, zegde hij. iets s komt vragen, dan zeg ik hem Vriend, ik kan niets verkrijgen doe ik den b mond open de minister zeifis de eerste b om uiij tee te snauwen Ga bij de liu- n kerzydé. Nu, vriend, ga tot Woeste en zeg hem Ik beu bij Douche geweest, s maar die vent kout niets eu niet zoo- haast heeft hij de naam van Dacns gehoord en hij schiet er hem op en uwe zaak is klaar. Zoodau, Jambonus, gij bekent zelf dat gij bij «Ie ministers ontvangen wordt als den hond in een kegelspel.... Maar niemand zal zich aau uwe woor den bedriegen want 't is eenvoudig een loozen trek van uwen kant.Gij hebt gedu rende den kiesstrijd te veel.te eeuwig veel beloften van allen aard gedaan en nu,uwe machteloosheid gevoelende om ze te ver wezenlijken, poogt hij u op die ellendige wijze uit den slag te trekken. Doch ondanks uwe leepe trekken, zal het toch de waarheid blijven dat onze achtbare katholieke heeren Woeste, De Sadeleer eu Diericx veel kunnen verkrij gen terwijl onze groene vertegenwoordiger door de gratie der liberalen, van geenen tel is te Brussel en niets verkrijgen kan. Spreken wij uu over eeue andere ezelarij Volgens Jambonus zonden de Fransch- mans zich moeten vereenigeu in groepen van 400 man, om zoo recht te hebben op eeneu specialcn trein. Nu'men ziet van hiér de onmogelijkheid. Al de boeren iu Frankrijk zouden moeten beslissen huune oogst tc begiunen en huune boeten te planten op don zelfden dag. Elke boer vraagt zijne mannen als hij zo noodig beeft eu onze Franschnïans hebben daar gcene wetten te stellen. Voor den terug keer zouden allen dus op den zelfden «lag ookhuunc werken moeten stakeu.Begrijpt men de dwaasheid van 't voorstel Eindelijk sprak Thomas a Kempis en zegde Vrienden, gij zijt maar het 8 vierde deel van een meusch, want gij hebt maar eeue stem en de rijke - smauters hebben er vier, enz, op den - zelfden toon. Eere wie eere toekomtOm te sluiten dan mogen wij zeggeu dat op de meeting zondag te Herzele moest al onze liberalen en zelfs uilen, muishonden, zatlappen en snotneuzen uit andere gemeenten hijeen- getrommeld, tegenwoordig waren. Dat men nu nog bewere dat men katho liek is en katholiek blijven zal, nogthans het spreek woord blijft waarheid Mtt toie men verkeertwordt men geëerd. Bonjououour Lippeu De regeering komt het besluit te nemen de belasting op deuren-en venstors af te schaffen Dit gelukkig besluit zal door iedereen goedgekeurd worden eerst en vooral en zonder eeuigen twijfel door de belasting schuldigen en ten tweede door al de vrienden der gezondheid en wi-lvaart en van het voordeel de s werkersstands. 't Is nu heden wat anders dan ten tijde der liberalen 't was dan niet belastingen afschaffen maar altijd nieuwe belastingen bij smeden, bij zoo verre dat men den zelfs Belg het laatste duitje afperste. Stadhuisorgaan. Dendergalm jj en Chipka bewereu dat Denderbode het orgaan is vau 't Stadhuis ot liever vau A ons Stedelijk Bestuur. Wij weten dat Dendergalm 't orgaan is der vooruit- ij stevers, dat Het Land van Aelst 't orgaan g is van zekere langmoedigo katholieke s aktiehouders wier rechten nog niet ver- i jaard zijn, dat De Volkstem schrijft dat t ze 't orgaan is van de Geestelijkheid 5 onzer Stad even als - Le Bien public - het orgaan is van Mgr. den Bisschop.... maar. wat wij bijzouderlijk weten, 't is dat De Denderbode een vrij katho liek, volksgezind orgaan is en blijven zal, 't wolk slechts afhaugt van de katholieke overtuiging zijner opstellers cn medewer kers. En tot bewijs hoe ongegrond het is ons, Stadhuisorgaan, te heeten, wij zijn ver plicht den hier onderstaanden Grief van dankbetuiging aan Miuister Scbollacrt uit 't Brusselsche Nieuws van den dag te knippen Aalst, 3 februari 1896. Mijnheer de Minister, Het gemeentebestuur van Aalst vol brengt een plicht van dankbaarheid met u zonder uitstel te bedanken, hem in de zitting der Kamer van 31 januari op zulke volledige wijze te hebbeu gewroken over de beschuldigingen tegen hem en tegen de gansche Stad Aalst gericht. Wij bob ben eene diepe voldoening gevoeld met voor uwe meesterlijke redevoering de onrechtveerdkc beschuldigingen te zien verdwijnen, waarvan wij het voorwerp zijn geweest en die geen ander doel had den dau het bestuurlijk gezag te klei- ueeren, waarmede «le duidelijk uitge- drukle wil onzer medeburgers ons bekleed heeft Wij hebben de overtuiging dat uwe welsprekeude tusscheukomst ecu recht- maligcu weerklank iu gansch 't land zal hebben. Zij zal het geweten der ordelie vende mannen aller partijen verlichten, die niet zonder onrust de onrechtveer- digo aauvallen kunnen zien die dc bewer kers der sociale ontreddering tegen al de aangestelde overheden richten. Aanvaard, Mijnheer do minister, de verzekering onzer dankbare gevoelens. Namens het gemeentebestuur Burgemeester en Schepenen, (get.) M. L. Giieebaebdts. De Secretaris, (get.) Edm. Soheeblinckx. Het behaagde aau pater Jam bonus Saucis in de Volkskamer van Den Denderbode te gewagen bij herinnerde eene beoordeeling van onze polemiek aan 't Fondsenblad toegeëigend maar in der waarheid door hem Jambonus neêr- geschreven. Paste het wel, zeer wel aan dien mede opsteller van 't Land van Aelst ons, Den derbode, aldus te beleedigen Eer Jambonus ons nog eens zijn eigen steen en niet dien van 't Fondsenblad toewierp, zou hij niet beter gedaan Lebben zich eens te herinneren dat de Rechtbank- van Audenaarde besliste dat het woord eerloos door a De Stad Ninoveaau b Het Land van Aelst B toegepast of n waarmeê zij dit blad bestempelde vol- komen verreebtveerdig is door de ge- n wone manier van schrijven van 'torgaan - van Chipka En ook nog dat hij Jambonns cn zijne sociusen door die zelfde Rechtbank als vuige ecredieveu werden veroordeeld en dat hot vonnis bestatigde dat zy met eene zoo verregaande miskenning der waar heid hadden gehandeld dat er hunne oneerlijkheid en kwade trouw door be- wezeu zijn? Dat is andore peper, Jambonus, dan de eigene beoordeeling vau eenen tegen strever die u niet loslaat of loslaten zal. Er. als men zulke kaakslagen gekregen beeft, dan is 't best van in gebuurmaus hof geenen stecnen te werpen. 't Land van Aelst schrijft Denderbode kan het in zijn verstand n niet krijgen dat do bespotters, belee- 1. digers en de vervolgers van priesters zi erdikwijls zienlijk gestraft worden. Maar toch noemt men noch de herberg noch de gemeente. Niemand beter dan Denderbode weet dai wij aan onze Priesters eerbied ver schuldigd zijn... Maar.... distinguo.... de kleederen rnaken den man niet. Wanneer eeu priester openbaarlijk metde liberalen de vijanden van zijnenGod en zijner H. Kerk samen.-pant, wanneer hij de katho- j lid.o kudde uit hoogmoed eu baatzucht f vei scheurt,wanneer hij zich op 't politiek S terrein bespottelijk maakt, dau nog ecr- t bicdigeu wij zijn priesterlijk karakter en Sliet kleed dat hij draagt, maar voor 't 0 vorige bevechten wij hem als een vijand en beschouwen wij hein als eenen poli ticken hansworst. Zal 't Land dat nu u zijn verstand kunnen krijgen van Minister SOHOLLAERT Zitting van 31 Januari 1896. Het is ons onmogelijk de gansche redevoering van den achtbaren minister Schollaert meè te deelen, maar toch zullen wij er eenige deelen uitknippen welke eene duchtige afzweeping zijn voor den vier den man Mijnheeren, ik kom tot de kie zing van Aalst. De achtbare M. Heuse die over de kiezingen van Aalst sprak, heelt het, ik moet .het bekennen, met veei gematigheid gedaan, aan de Kamer de zorg latende van den toestand te waar deren zonder er zelve gevolgen uit at te leiden, zonder te bevestigen dat de feiten waarheid zijn. Maar ik betreur dat langs de andere zijde dezer Kamer, een lid is opgestaan om.ondei de toejuichingen der linkerzijde, de zwaarwichtige feiten dat hij hier giste ren bijbracht le komen bevestigen, als of hij ze kende, als ot hij ze beleefd had. Ik betreur dat hij er eene groote partij ver antwoordelijk heeft voor gemaakt, welke, ik mag het ter harer eere zeggen, door die beschuldiging noch zal bevlekt noch zal getroffen zijn. (Zeer wel rechtsIk wil zeggeu die groote katholieke party in welker midden hij nogthans komt plaatsnemen. (Zeer wel rechts). Ik teeken protest aan, Mijnheeren, tegen de taal die gij hier gister hebt gehoord, tegen de onrechtveerdige be schuldigingen die uitgebracht zijn ge weest en die slechts berusten op straat praatjes en op den wrok der overwon nen ik teeken protest aan tegen die beschuldigingen tegen ons gericht en, ware er iets echt van 't gene hij zegde, ik vraag aan het achtbaar lid, welk de eer heeft het priesterkleed te dragen, of hy heden zou kunnen blijven houden staan wat hij gist-'.- beweerde, te weten, dat de overheid zich versterkt, wanneer men haar zwakheden toeeigent, dat zij zich verkloekt wanneer men haar mis bruiken waar of valsch ten laste legtik vraag aan hem welke tot «ie priesters- schaar behoort, of de schaar welke allen eerbied verdient, zich gevoelt grooter worden wanneer «-r zich in haren schoot eene zwakhiii vertoont en of het ter ha rer eer is dat die zwakheden worden ten toongespreid Ik vraag of liet schoon is voor hem welke zich katholiek noemt, zijne vrien den te verscheuren ik vraag of men, bi| de priestersschaar zou gevleid zijn een priester voor het land de fauten te zien aan te wijzen die andere priesters zou den begaan hebben Wanneer hij mij zal geantwoord heb ben, zal ik hem zeggen wat ik denk over do houding die hij geloofd heeft te moeten aannemen. Langdurige toejui chingen rechts Protestation links Nieuwe toejuichingen rechts.) Ik zal hem die wel gekende plaats van den bijbel herinneren waar men ver haalt dat een patriarch die de kracht der druiven niet kende, zich vergeten had. Een zijner zonen veropenbaarde de faut van zijnen vader en hij werd vermaledijd tot in zijn nakomelingschap.(Toejuichin gen) De andere wierp do sluier over de 'faut zijns vaders en werd het opperhoofd van het edelste volk der menschheid. (Zeer wel rechts). En verder Herinneren wij ons, mijnheeren, het weinig vertrouwen dat het achtbaar lid (M. Daens) stelt in onze instellingen. Gister hekelde hij de bestendige deputatie, de heer gouverneur van Oost-Vlaande ren, het ministerie van inwendigein eene andere zitting beknibbelde hij de wijze op do welke de justicie in ons land wordt verleend hij heeft de kiezers van Aalst beknibbeld hij heeft alles beknib beld omdat de mannen waarop hij reken de hem ontsnappen en dat alles rondom hem in duigen valt. Verdedigd uwe kristene demokratie; goed 't is uw recht Maar verdedigt hier niet de partij der maconieke logiën, die sectarische anlikristen- partij, welke gekende doel is de grondzuilen te onder mijnen uwer religie, van den eeredienst welker minister ge zijt. Neen het is uwe rol hier niet. *r A 1 I r- De Canaillestreek van 1 VV I J r 't omgekochte wijf is buiten mijnen wete gebeurd, zegde pries ter Daeus iu de Kamer en indien ik mij ten policiebureele heb begeven, dan was het om de loslating te eischen van de verspreiders van andere schriften. Dat is de waarheid niet, man I 't Pro cesverbaal van den beer Commissaris be- statigt dat er Jen 8 December 1894 geen ander vliegende bladjes zijn uitgedeeld geweest dan deze der historie van de Zezabel die omgekocht was om u te be koren, lieve jongen Ab ge weet niets van de zaak., ehwel, Denderbode weet bet zooveel te beter en 't is de eerste maal niet dat hij het u gaat zeggen Het vliegende bladje der canaillen- streek is te Aalst bij de gebroeders Boey- kens geletterzet geweest. Er waren op Chipka gcene drukletters meer vrij, zegde men. Vrijdag 7 December, in den avond, is de proef naar Chipka gedragen, en wie heeft ze verbeterd?... Gij zeker niet? Den zelfden vrijdag om 11 uren des nachts werd de plaat op Chipka bezorgd en dadelijk is men begonnen de canaille- streek van 't wijf te drukken. Waarom die plaat in eene andere druk kerij laten zetten En waarom de naam van Sterk zaliger drukker van Klokke Roeland gebruikt Ah 1 om de menschen te misleiden en te doen gelooven dat gij, Jambonus, er voor niets tusschen waart Maar alles komt eens uit, zegt de spreuk, al moesten de kraaien het uit- n 1... Ge wist dan niets van do Nu nog iets uit de redevoering van den achtbaren Vlaming, M. Cooremens. M. Coremans na gezegd te hebben dat het waar kiesbedrog beslaat in het ver- valschen der kiezerslijsten, ging voort het is waarlijk plezierig, 't is be lachelijk van hier van eenige smulpar tijen, van eenige glazen bier, van eenige worsten (gelach) te komen spreken bij middel der welke de katholieken te Aalst de liberalen hebben weten te verleiden. Men wist wol dat het mogelijk is honden te binden met worsten, maar dat men de liberalen met worsten kon kinden en lei den «lat zou ik nooit gedacht hebben uwe bekentenis mijnheeren, is noodig geweest om liet te doen gelooven. Alge meen gelach). En verder M. Cooremans Een woord, mijn heeren, over de kiezing te Aalst. Het is droevig (e bcslatigen dat M. Daens hier als de advocaat der geusche partij, van de anti-cbristene partij van Aelst optreedt. Iedereen zou zich, al u te hooren, mijn heer Daens, verbeeld hebben, dat de ver plaatsing van eenige stemmen waarvan gij «preekt, aan de lijst uwer vrienden de Daensisten, voordeel zou bijgebracht hebben. Ei* is niets van de katholieke lyst bekwam, 3500 stem de lijst der geuzen 2000 stem. de lijst-Dacns, 900 stem. en de socialistische lijst 234 st. Al de tegenstrevers vereenigd, be reiken slechts 3,135 stem., terwyl de katholieke lijst alleen 3500 stem. bereikt. De verplaatsing der stemmen waarvan gij spreekt, mijnheer Daens* zou de libe ralen alleen bevoordeeligd hebben, de grootste vijanden van uwen godsdienst, maar geen enkel kandidaat uwer lijst, want gij bleeft in alle veronderstelling verre onder het quorum. Ik herhaal het, 't is droevig te zien dat dit den rol is die gij hier ter Kamer speelt Zeer wel rechts). Bisschoppen te volgen, mogen Wij, hoe pijnclijk deze plicht Ons ook valle, niet langer meer uitstellen de Geloovigen te gen het lezen van dergelijke bladen te waarschuwen. n Zulke schriften moeten voor gevolg hebben de verdeeldheid onder de Ka tholieken, de vijandschap der eene klasse van medeburgers tegen de andere, de be nadeeling der belangen zelve van de werkende klasse, aan dewelke, gelijk het algemeen bekend is, de geestelijke Over heid diep verkleefd is. - Wij hebben het vertrouwen dat de Geloovigen naar de stem hunner Geeste lijke Overheid zullen luisteren liever dan naar de gevaarlijke taal van verdwaalden, die weigeren de richting van vrede en van rechtvaardigheid te volgen hun door den H. Vader en door de Belgische Bis schoppen aangewezen en voorgeschre ven. n Rechterlijk kronijk. Het Hof van beroep te Gent heeft woensdag het vonnis bekrachtigd der boetstraffelijke Rechtbank van Dendermondc 't welk P. Daens-Mayart oplegt eenen brief af te kondigen hem in antwoord gezonden door ons opsteller-uitgever vau Denderbode. 't Zelfde vonnis veroordeelt P. Daens- Mayart omdat bij den brief op tijd niet heeft afgekondigd tot eene boete van 5 fr. daags te rekenen van 21 September 1895 tot den dag der afkondiging dus meer dan 140 boeten verder tot do betaling van eene schadeloosstelling van fr. 25 aan ons, civiele partij. Wij hebben aan 't Land van Aelst 4 brieven gezonden en worden voor drij afgewezen, doch hebben ons in verbreking voorzien betrekkelijk 2 zaken. Een vijfde zaak is nog hangende voor de Rechtbank van Dendermonde. Later komen wij hierop terug. Priesterlijke benoemingen. De E H. L. Aerens, pastoor te Vosse- laere, is pastoor benoemd te Zwyndrecht. zaak O gi Pilatus Maaneklips. Op 28 Februari zal hier te lande eene gedeeltelijke maane klips zichtbaar zijn. Als het weêr helder is, zal men het schouwspel heel goed kunuen waarnemen. De maan komt ten half 6 op en langza merhand zal men haar zien ontkleuren en weldra in de schaduw der aarde ver dwijnen. Circa 7/8 der maan zal verduisterd worden. Daar do zon ten 5 ure 20 ondergaat, zal men de twee hemellichamen terzel- vertijd zien. Ik ben in de kiezing van Aalst niet tus schen gekomen... O, gi Pilatus De redevoeringen van Jambonus Saucis. waren, zegt men, opgesteld door advocaat Sprictvlechter en Thomas d Kempis; het kan waar zijn want ze gelijken hunne proza gelijk twee druppels water. De liberalen hebben de onkosten der kiezing van denmerteleer helpen betalen, 't nij dig Jefken schreef in voor honderd fr. Volgens Jambonus zijn op 17 November 11, de dooden hier te Aalst terug tot het leven geroepen geweest om voor de ka tholieken te stemmen maar Jambonus wacht zich wel eigenamen te noemep. 't Liedje van Pierlala De klokken lui den van bim 1 bom bom de dooden ko men niet weerom 1 n is dus eene leugen. Maar als 't te passé komt van leugen. Jambonus heeft toch in de Kamer moe ten bekennen dat hij gelogen hail iu de zaak van den barbier die een helper had gehad om te kiezen en die den zelfden morgend 50 personen had geschoren. 't Was niet voor de eer en 't profijt dat hij het katholiek leger heeft verscheurd. Als Pie, in 't Land schreef dat het om den grooten pot van 4000 patotterkers te doen was, wat beteekent «lat?.. Wio liegt of wio heeft gelogen Gedurende de 5 laatste jaren hebben de verscbilligo brandrampen hier te Aalst, te samen om 900 duizend schade veroorzaakt en de Stad zou dau nog volgens Mirrceus, 200 duizend franks '3 jaars winnen. Pater Jambonus heeft dijnsdag 11. zijne redevoering afgelezen en nogthaus 'tLand van Aelst hooft altijd beweerd dat men in de Kamer het woord niet mocht toe staan aan dezen die voor de vuist niet kounen spreken. Hoe men wijn oud maakt. In Amerika cn later in Duitschland, Italië eu Frankrijk is eene nieuwe nijverheid ontstaan, namelijk het kweeken van spinnen. De dieren zijn bestemd om verkocht tc worden aan wijnfabrikanten of kooplie den, die hen dan iu hunne kelders plaat sen zoo dat eeu geheele stock in eenige weken tijd onder eene dikke laag van spinnewebben begraven ligt. En men weet dat dit de wijn oud doet schijnen I Z. H. Mgr. Stillemans, Bisschop. Op bevel van Z. H. Mgr. Stillemans is de volgende vermaningsbrief Zoudag 11. op den predikstoel van verscheidene parochiën afgelezon, waar nieuwe pogin gen om verdeeldheid onder de katho lieken te zaaien dien maatregel noodza kelijk maakten. Ziehier dit monitorium Z. H. de Bisschop last ons do vol gende waarschuwing te doen aan de Ge loovigen onzer parochie Ingezien het kwaad in deze streek veroorzaakt door weekbladen waarvan de opstellers zich katholiek verklaren, en nogtans weigeren Z. H. den Paus en de KERK VAN DEN H. MARTINUS. Onze kerken worden op de dagen dat er huwelijks-inzegeningen plaats hebben veel minder geëerbiedigd als menige openbare plaats. Men zou .zich schamen zich aldus te gedragen in éene schouwburgzaal of in tegenwoordigheid vau iemand voor wie men eenigen eerbied heeft, en nog thans de kerk is het huis Gods en wij, christen weten, datJesus er waarlijk te genwoordig is in het H. Tabernakel. Nu wij vragen on3 af hoo het mogelijk is van christene menschen, ouder de oogenGocls, door hunne uitgelatenheid zooveel ont stichting te verwekken? En de praatjes die er gehouden worden maar zwijgen wij er over. Ook moeten wij bekennen dat de kerkouteerders meest al vruchten zijn van de opvoedingen 'tonderwijs zomfer God. Wij denken dat twee of drie proces verbalen wegens verstooring van eene ceremonie van den eeredienst, weldra effekt zou maken. Heden zondag 9 Februari. Sexagesima, de diensten gelijk gewoonte. Om 10 uren Plechtige Mis van wege de hoveniers (Orkest 1® klas). Maandag 10 Februari, H. Scholastics, Maagd. Mis van requiem om 8 uren van wege de hoveniers. Dijnsdag 11 Februari. H. Pharaïdis, Maagd. Woensdag 12 Februari, H. Vedastus, Donderdag 13 Februari, H. Reimon- dus, Belijder. Vrijdag 14 Februari, H. Titus, Bis schop. Zaterdag 15 Februari, H. Cyrillus, Bisschop. Zondag 16 Februari, Quinquage sima. MAATSCHAPPIJ DE Vereenigde Katholieke Mijnheer, UEd., wordt vriendelijk verzocht de Vergadering te willen bijwonen welke zal gehouden worden op Maandag 10 Fe bruari 1896, om 8 uren 's avonds, tor herberg van Donatus Van Cauwenbebö, (Maanstraat), de Leden der Lange en Korte Sl Janstraat, Scherreveldstraat, Scherrestraat en Postweg (helft). Ter herberg van Domien De Cock, (Hoogstraat), de Leden der Hoogstraat, Windmolenstraat, Vrouwstraat en Maan- 1 straat. Ter herberg van J. Van den Hauwe, i (Katholieke Kring), de Leden dor Zod- j nestraat, Maanstraat, Lange en Korte Zoutstraat en Nazarethstraat. DAGORDE Prijskamp op den Bak. Het Bestuur. AALST. Morgen Zondag 9 Februari 1896, ten 3 uren stipt namiddag, in den kring l'ünion, te Aalst, Groote Markt, alge- mcene vergadering der le :en. Dagorde Kiezing van het Bestuur. Programma van den Bond. N. B. Men is verzocht zijnen kiesbrief ter vergadering mede te brengen. Nieuwe leden zullen aanvaard worden. Zondag 9 Februari, dienstdoende Apotheker Mr Callebaut, Botermarkt.

De Denderbode | 1896 | | pagina 2