Zondag I Maart 1896. d centiemen per nummer. 50sle Jaar. 5063. VERDENKING. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Gevolgen der Dronkenschap. Liberale en socialistische bladen en priester Daens. Democratie of w&t anders. Eensgezindheid. Broedertwist te Aalst DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Poslkantoren des Land. Guique auum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel# van dit blad. Aalst, den 29 Fel). 1896. Dagelijks deelen de nieuws bladen ons de verhalen meé van dieften, walgelijke bal dadigheden, geweldenarijen, wreede messengevechten, brandstichtingen en ijzing wekkende moorderijen. En die nieuwstijdingen moeten ons van wijd niet worden aangebracht;geen stad, geene gemeente, gcene wijk bijna in gansch 't land of er zijn walgelijke en ijsselijke tooneelen opgevoerd geworden waarin de onzichtbare geneverduivel de hoofdrol speelde. Geen weldenkend mensch in 't land, 't is gelijk tot welke politieke partij hij toebehoort, of hij bestatigt die tooneelen met treurnis in het hart en siddert over schandige daden door 't overmatig ge bruik van sterke dranken, of liever, van vuurdrauken veroorzaakt. Wie xou er nu in 't openbaar durven verklaren dat hij het met ons niet eens is om te bekennen dat de sterke dranken oneindig veel kwaad, schande, oneer, j armoede en ellende te weeg brengen Wie niet zou overtuigd wezen dat de sterke dranken alles veroorzaken wat slecht is, hij leze de nieuwsbladen en weldra zal hij in tegenwoordigheid wor den gesteld van allerhande schandige daden door dronkaards gepleegd.... En, wij voorzeggen het hem na weinigen tijd zal hij.met overtuiging uitroepen Nooit zouden wy het kunnen gelooven hebben dat de geneverplaag in een be schaafd land gelijk het onze, die betreur- lijke verwoestingen, die schandelijke misdaden kon veroorzaken Ja, ze zullen hem walgen die aanslagen tegen de zeden onder den indruk van den drank gepleegd Ja, hij zal huiveren bij het vernemen van die wreede messengevechten in dron kenschap ontstaan Ja, hij zal zijn hert vernepen gevoelen bij het lezen hoe huisvaders van den weg der matigheid afgedwaald, de gene- verkrocgeu binnensluipen om er ouma- tiglijk het vergift in te zwelggn dat hun in beulen voor hunne voorbeeldige huis vrouw,voor hunne soms tengere kinderen herschaapt, of beter gezegd, ontaardt. Ja, hij zal de geneverplaag vervloeken bij 't vernemen hoevcle jonge lieden van beide geslachten er hunne eer en deugd door verliezen, hoeveel zelfmoorden zij veroorzaakt, hoeveel onheilen en rampen van allen aard er aan toe te schrijven zijn. Onlangs heeft men in Frankrijk eene statistiek openbaar gemaakt die bewijst dat de gepleegde misdaden voor meer dan de helft hunnen oorsprog vinden in 't drankmisbruik Op 100 moordenaars telt men er 53 .dronkaards Op 100 brandstichters, 57 dronkaards Op 100 echtbrekers en plichtigen aan aanslagen tegen de zeden, 53 dronkaards; EENE VK.EESELIJKE 11819 TXBVOLG. Zij trachtte zich los t« tukken en riep Laat mij los of ik roep «m hulp. Ik zal u op miji.e handen dragen. Ik ban min der rijk dan Koenraid, maar al uwe wenschen zal ik verruilen, zelfs nog voordat ze uitgesproken zijn. Kom, ga met mij meé en word mijne vrouw. Nooit, nooitHoud op, ga heen Het was haar gelukt los te komen. Zij wendde zich naar de deur, haar gelaat toonde zooveel afkeer, dat hij begreep, dat dit meisje liever alles wilde varduren dan aan hem toe te hooren. Hij werd razend van toorn, en gevoelde een woeste haat tegen haar in zich opkomen. Een hoosaardige grijsslach vloog over zijn door woede misvormd ge laat. De wraak is een gerecht, dat het best smaakt, wanneer bet afgekoeld is, mompelde bij tusschen de tanden. Luid vroeg hijIs dat uw laatste woord Het is m|jn laatste woord, antwoordde zij vast beraden. Hoor dan nu ook mijn laatste woord. Ik kan u redden of verderven. Hoe ver dit strekt, zult ge later ondervinden. Zi) zweeg* j Op 100 gevallen van slagen, verwon dingen, geweldadighetlen, 90 dronkaards Op 100 bedelaars en landloopers, 70 i dronkaards. Moest de optelling wat België betreft i gedaan worden, zou ze ecnen beteren uitslag opleveren Wij twijfelen er aan Ten slotte voegen wij er nog bij dat men in twintig jaar, in ons land, op eene bevolking van G millioen inwoners. 2,300,000.000 fr., zegge twee duizend drij honderd millioen franks aan geuever alleen heeft besteed.... Hoevele nuttige werken zou men met die kolossale som niet hebben kunnen tot stand brengen Hoevele armoede en ellende zou men er niet mcê gelenigd hebben Hoevele huisgezinnen zou men er niet meè kunnen gelukkig maken Wanneer dan zullen zij, welke de nood lottige gevolgen van het drankmisbruik betreuren, wakker worden en hier en elders in ons Arrondissement bonden stichten ter bestrijding van dien geesel onzer eeuw 't Wordt tijd dat men er aan denke Het Volk n van Gent, nr van donder dag 20 februari schrijft La Flandre libérale doet veel moeite om pastor Daens en zijnen broeder Pieter Daens, drukker-uitgever, te Aalst, te verdedigen tegen... de katholieken. Laat ons voor het oogenblik niet onderzoeken of do handelwijze van de heeren Daens de gepaste is. Men denke wat men wil over den grond der zaak, iets is zeker nochtans waren de vijanden van den Godsdienst dio in La Flandre libérale de pen houden, niet overtuigd dat de gebroeders Daeus, door hunne houding, groot nadeel berokkenen aan Godsdienst, Kerk en katholieke partij, zy dien priester en dien drukker zoudcu laten varen of beter dat zij hem zouden aanvallen zooals zij het doen met ons en alle katholieken, zooals zij vroeger deden met de Werkman van Aalst. Dezelfde bemerking past op de arti kels van Vooruit nopens Pastoor Daens.» Wij voegen er bij dat die bemerking ook moet toegepast worden op bij na de gansche liberale en socialistische druk pers in ons land en wel bijzonderlijk op Het Volksrechtvan zondag 16 februari 11. een anarchistisch-socialistiach week blad, 't welk het portret en eene levens beschrijving van priester Daens mee deelt. Het Volksrecht bekent dat het veel eerbied heeft voor priester Daens... En waarom heeft u Het Volksrecht veel eerbied voor priester Daons Luistert, mcuschen I Welnu, priester Daens is de man die zich heeft durven verzetten tegen de overheerschende macht der Kerk, al n kon men hot aanzien dat hij zich in den laatsteu tijd wel wat tot zwijgen liet ltoop niet, vervolgde Bauerlich, dat ge u van de beschuldiging van moord kunt zuiveren. Men zai u veroordcelcn en ter dood brengen. Ik vertrouw op mijne onschuld, zegde ze dof. Ge weet zelf wel, boe weiuig die te beteekencn heeft, sprak bij bonend. Maar al waart ge zoo on schuldig als de zon aan dan hemel en zoo rein als versch gevallen sneeuw, dat zou u niat helpen. Lie ver zie ik uw hoofd op het schavot vallen, liever ver richt ik zelf het werk van den beul aan u, dan dat ik u in de armen van een ander zie. Valentine, ge behoort mjj toege moet de mijne worden of eene schande lijke dood sterven, ge hebt geene andere keus. Den dood, den dood I lispelde z(j bevend zy dacht het koude staal reeds in haren hals te voelen. Zij dreigde in onmacht te vallen. Nu toont ge u in uwe ware gedaante, kreet zij. Ik ben u daar dankbaar voor, nu weet ik wat ik vau u te verwachten heb. Hat zult ge eerst ialer ondervinden siste bij. Ge bebt er zelfs geen zwak begrip van, hoe zeer ik u in rnijiie macht lieb. Doe wat ge kunt, zegde ze niet onderwerping. l)e bedenktijd is voorbij, daar komt bet gerecht, sprak hij. Er werd gebeld en op dat zelfde oogenblik schoof Bauerlich den grendel van de deur weg, en fluisterde Valenliue toeNog is het tijd, reddiug of ondergang, wat kiest ge Zy schudde hel hoofd. Weer vroeg de stem van cencn man in den ging naar mejuffrouw Valentine Zier, en de ontstelde Con stance voerde een bejaard man, in een langen blau wen overjas gekleed, de woonkamer binnen. Zijn brengen door die Kerk, die zooveel invloed uitoefent op allen wie zich onder haar geleid bevindt Op het eerste blad vindt men bet portret van priester Daens en aanvallen tegen M. Woesteop het tweede blad, wordt het R. K. Geloof voor eeuo leugen en eene slavernij uitgescholden, benevens eene spotternij met de biecht op bet vierde blad loochent men het bestaan van den Hemel. Wel bekome u die verheerlijking, priester Daens Een nieuw bewijs, dat M. Woeste niet alleen staat, om het woord «democratie» niet al te zeer te betrouwen Over dit onderwerp hield 11. vrijdag de heer Ferd. Wierdels, redacteur van den Tijd, een belangrijke rede in een druk- bezochto vergadering der R. K. kiesver- ceniging Recht en Orde te Amsterdam. Aan het verslag, door den Tijd van het gesprokene gegeven, ontleenen wij het volgende Zoowel uit taalkundig als historisch oogpunt toonde hij aan, dat democratie is en beteekent de regeering van het volk, d. w. z. niet van de natie, maar van het gepeupel, een rogeering, die zich daartoe leent dat de volksmenners, op het gestoelte komen en, eenmaal de macht in handen hebbende, despoten worden Pericles, Augustus, Napoleon. Ook toonde hij aan met voorbeelden uit de geschiedenis, Aristides, Tbc- mistoclcs, Alcibiades, dat de demo cratie is do regeering van willekeur, on gestadigheid, luim; dat zij heden vergoodt dengene, dien zy morgen verguist, om hem overmorgeu weer te vergoden eu daarna weer te verguizen. Zóó is democraten eeD goede naam voor socialisten en radicalen, hetgeen spreker betoogde, o. a. er op wijzende dat deze zich niet bekommeren om het lot van kantoorbedienden, dienstboden, sol daten, onderwijzers, maar zich opwerpen als beschermers en leiders alleen van de werklieden, omdat dezen als de groote massa hun best dienen kunoen als voet stuk. Maar zoo zijn de Katholieken niet de- mokraat, al beijveren zij zich niet minder dan anderou voorde oplossing der Sociale Quaestie. Zij doen dit al eeuwen lang en betalen de kosten niet zooals de u de mocraten uit de staatskas en de ge meentekas, die hun kinderen ook van onderwijs voorziet, maar uit eigen zak. Behoort de verpleging van weezeu, de verzorging vau ouden van dagen, de op voeding van eeu verwaarloosd kind tot eeu braaf eu nuttig burger uiet tot do Sociale Quaestie? Zouden dc Katholieken dau niet wat belasting-geld eu ook veel moeite en opoffering overhebben voor den werkman, die te zwaar en ongezond ar beidt, slecht gehuisvest is, te laag loon verdient en op ziju ouden dag onverzorgd is De katholieke Kerk heeft nooit hulp geweigerd, waar die noodig was, maar baardeloos gelaat had eene stereotyp vriendelijke uit drukking, die kleine grijze pogen keken onschuldig rond, doch niets ontging aan hunne aandachtze konden, als bet ware om een boekje zien. De man maakte zich bekend als de commissaris Tan politie Kuknel en begon met eene beleefde ver ontscbuldiging, dat hij nog zoo laat kwam storen. Het was echter noodzakelijk, dat hjj heden nog eenige inlichtingen ontving van mejuffrouw Zier, die hij me vrouw Rechling in de Victoriastraat als gezelschaps juffer gediend had. Mejuffrouw zou wel reeds verno men hebben, dat die dame vandaag plotseling gestorven was, voegde hij er terloops bij en vatie daarbij Valentino scherp in het oog. Tante Constance, die slechts op eene gelegenheid gewacht bad om aan haar gevoel uitdrukking te kun nen geven, hief een luid jammcrgeschrei aan, dat de beambte evenzeer voor een teeken van schrik als van verrassing kon houden. Valeniine echter schudde het boofd. Gedachtig de belofte aan Hendrik, wilde zjj uiet bekennen dat zy reeds bericht had gekregen van het plotseling sterfgeval, maar bel stilt haar toch tegen dc borst te zeggen, dat zy er niets van wist. De schijnbare onverschilligheid Maarmeé het meisje zulk eene onverwachte, aangrijpende tijding opnam, maakte op den beambte een zeer slechten indruk dal was zoo goed als eene halve bekentenis van hare schuld. Is Mevr. Rechling beden morgend bjj u geweest vroeg bjj verder. Valentine antwoordde toestemmend. Hebt ge eene woordenwisseling met haar gebad ook altijd er voor gezorgd, dat ieders rechten bleven geëerbiedigd. Wij zouden niet aarzelen aan alle gestelde eischen te gemoet te komen, iudieu er geen twijfol bestond of zij gerechtvaardigd zijn, in dien dit zoo apert was als de demagogen bet willen doen voorkomen. Juist die de magogen dwingen tot omzichtigheid. Wij moeten voorkomen, dat de noodzakelijke grondslagen voor een goede maatschappe lijke samenleving eigendom, familie, orde, worden ondermijnd. Geschiedt dit wel, de proletariër zou er evenzeer onder lijden als de aristocraat. Ouzo bemoeiing met de Sociale Quaestie komt voor 1° uit een aangeboren ver- langeu, dat het allen welga, 2" uit zorg voor het algemeen welziju, zorg, dat er zoo weiuig mogelijk ontevredenheid zij 3° uit onze gehoorzaamheid aan de god de lij Ice wet der Liefde, en 4° in het bij zonder uog uit toewijding aan onzen Hei ligen Vader Leo XIII. Nadeze vier punten achtereenvolgens ontwikkeld te hebben, besloot de spreker zijn rede in dezer voege Niet Democratie, ivat anders Den naam «Democratie» wijzen wij af, omdat wij verwarring haten eu omdat wij niet onder den naam eu met de leus van ande reu willen strijden. Maar wij hebben bij ons streven naar oplossing der Sociale Quaestie geen naam te zoeken, Wij heb ben een naam, die ons onderscheidt vau alle anderen, dien niemand buiteu ons dra gen zal! Don naam Katholiek {Applaus). Die beteekent behoud en vooruitgang, strenge rechtvaardigheid en liefde I zorg voor allen en voor alles wat goed is. Wij ijveren aldus ongeveer eindigde spre ker voor do stoffelijke en geestelijke belangen van allen, voor de verbetering van het lot van het geheele Nederland- sche volk, elkander opwekkende door woord en voorbeeld, telkens herinne rende aan het goddelijk gejoel der naastenliefde, aan onze dure verplich tingen als Christenen eu staatsburgers wij vereenigen ons tot één machtig leger onder den veldheer, die de Stedehouder van Christus is, en onder de door Hem, ouder voorlichting des II. Geestes, voor ons-gekozen leiders in en buiten het kerk gebouw, onze bisschoppen; ons aandui dende met geen anderen naam, dan dien wij met fierheid dragen, als warme aan hangers der monarchie, als trouwe zonen van het Vaderland, als gehoorzame kin dereu der Kerk, als toegewijde volgelin gen van Leo XIII, als Katholieken vau Nederland. {Langdurig applaus De Gazette de Liege heeft, in een ha- rer laatste nummers, eeu artikel mede gedeeld waaruit eens te meer blijkt hoe zeer Z. H. de Paus houdt aan de cen- drachten oensgezindheid der katholieken. De schrijver vau het artikol zegt De Paus wil de eensgezindheid; hij wil deze eensgezindheid welke alleen in staat is eeno duurzame eenheid te geven. Als burgers en als katholieken, als zonen van België en kinderen van de Kerk, moeten wij, zonder uitstel, met Ja. Eu hebt ge haar toen cognac gegeven Ja. Is daar nog iets van voorhanden O, de flesch is nog voor meer dan de be'fl vol, mijne nicht ontkurkte ze eerst om mevrouw Rechling er van te geven, riep tante Constance. Hebt gij dat gezien vroeg de commissaris, zich lot de oude dame wendende. Ja, zij trok er de kurk af, toen ik in de keuken kwam om het scheerwater van myneD broeder weg te brengen aanstonds ging ik weer naar bipnen. Mag ik die flesch eens zien T En ouk het glas waar de dame uit gedronken heeft t De flesch, met genoegen, antwoordde de spraak zame tante. Maar het glas - dat zal moeilijk gaan, want mijne nicht heeft het spoedig, nadat hel ge bruikt was, afgespoeld eu weer bij de andere glazen gezet. Dc commissaris wierp een doordringenden blik op Valentine. Laten wy dan de flesch halen Waar staat die? Mag ik u verzoeken, mejuffrouw Met de grootste beleefdheid beduide hjj Valentine met een gebaar zjjnen wensch, dat zij de flesHi zou halen en dat hjj met haar meé wilde gaan. Zonder een woord te spreken voldeed zfj aan dit vrrlangeD, voerde hem naar de keuken en liet hem zelf dé flesch uil de kas nemen bjj hield dc flesch even tegen het licht en knoopte z<- loen onder zjjnc jas. In de kamer teruggekeerd, vorderde hij, dat Valentine met hem naar Berlijn zou gaan. Nu kon tante Constance zich niet langer stil- krachtdadigheid, de bron der verdeeld heden doen uiidrogen, welke groote op offeringen dit ook moge kosten. Do ver dediging van onzen godsdienst en van onze haardsteden vereischt het van on». Een zeer hooggeplaatst persoon, die door nauwe banden aan België verbon den is. werd dezer dagen door Z. H. Leo XIII in bijzonder gehoor outvangen. Aan stonds sprak do H. Vader hem over ons land. Er mogen zegde Zijne Heiligheid geene twee katholieke partijen be staan; er mag maar ééne katholieke partij ziju. Waarom luistert men uiet naar mij? Doch, men zal naar mij luisteren, ae Belgen hebben altijd naar den Paua ge luisterd. Wij hopen dat aan den wensch, of beter gezegd, het bevel van Z. H. Leo zal gehoor geleend worden, dat de katholie ken welke door de dwaze beloften van de scheurmakers of valsche demokraten zijn verleid geworden, eindelijk toch de oogen zullen openen en die mannen zullen laten varen die geen ander doelwit hebben dan persoonlijke eer en profijt. Ouder dezen titel deelt Het Handels blad van woensdageenen brief meè uit gaande van den Antisocialistische Werk lieden bond van Antwerpen waarin do verbitteriugwordt betreurd waartoe een betrcurlijke broedertwist de gemoederen in hët'Arrondissement Aalst Heeft ge- bracht» en de wensch uitgedrukt dat zij door wederzijdscbe en rechtzinnige toe nadering ten spoedigste verdwyne. Het komt ons echter voor, leest men verder, dat het onmogelijk is, bij ge- brek aau een grondig onderzoek, aan hen, die de Aalstersche toestanden slechts oppervlakkig kannen, een oor deel te vellen en met zekerheid vast te stellen, welke der twistende partijen de zware verantwoordelijkheid te dragen heeft van dien broedertwist. Daarom schijnt het ous te betreu renswaardigerdat er dagbladen, vreemd aau 't Arrondissement Aalst, in dien twist positie genomen hebben eu den zclveu door eene ongewenschto in menging misschien wel hebben aange vuurd. ij Eindelijk verzoekt de Bond den broe dertwist te helpen dempen ou,oin dit doel te bereiken, er voortaan noch in den eeueu, noch in den anderen zin iu Het Handelsblad van te gewagen. Men zal, donken wij, niet durven be twisten dat Denderbodc met volle kennis der zaken spreken kau. Wij zullen in geene uitgebreide beschouwingen treden, maar zeggen dat eene toenadering, eeno verbroedering met het dozijn en half gelukzoekers, generaals en kolonels zonder soldaten, die hier in 't Arrondisse ment en in onze Stad de valsche demokra- tische partij uitmaken ons volstrekt on mogelijk schijnt Wij aarzelen uiet te voorzeggen dat die verbroedering, eeno scheuring zou ver houden. Wilt ge myne niebt gevangen nemen snikte zij. Hue komt ge toch op die gedachte, mevrouw De oude dame begreep, dat zy eene domme streek had begaan en trachtte er om heen te pralen. Als dc politie komt, krijgt men spoedig zulke gedachten. De commissaris lachte fijntjes en bedacht de keuse zijner woorden, om haar nog meer in 'l nauw te brengen, doch nu kwam Adolf er tusschen. Hij maakte zich aan den commissaris bekend als de ren tenier Bauerlich, een bloedverwant des huizes en stelde met de grootste voorkomendheid den commis saris voor, gebruik te maken van zyn rijtuig, dat nog voor de deur wachtte, om met zijne nicht naar Ber lijn te rfjden. Jy staat my dan wel toe meé te rijden dan ga ik by den koetsier op dcu bok zitten, zegde hij tol Valentine met een veelbeteekenden blik op den coui- issaris, diegeerue dif voorstel aannam. Wilt ge ook naar Berlijn, Adolf kreet Con stance met tranen in de oogen. Moet ik dau bij het lijk alleen in buis blijven t De commissaris keek verwonderd en ontsteld op. Toen Bauerlich hem gezegd had, hoe de zaken hirr in buis gesteld warcu, gaf mijnheer Kuhnel dan ook zijn oprecht leedwezen te kennen, dat hy op zoo'n trcuri- rigen dag hier als verstoorder had moeten optreden. Een oogenblik stond hij in gedachten verdiepten zegde toen Ik boop u van dienst te kunnen zyn Er acht iemand builen op rnjj, dat is een vertrouwbaar man. Ik zal hem binnen roepen eD hem last geven hier te blijven tot de terugkomst van uwe nicht. H|j wekken die, voor de ware katholieke en antisocialistische partij, bij de eerste kiezing, de noodlottigstc gevolgen zou na zich slepen. Wat moer is, allengskens komen de kiezers een, oogenblik door de bedriege- lijke beloften der valsche demokraten verleid, tot de ware katholieke partij terug en zoo zal de betreurlijke en ge vaarlijke veldtocht van M. Daens en zij ner sleepdragers, wat 't Arrondissement Aalst betreftweldra tot de geschiedenis der verlcdene tijden behooren. Eene verbroedering met M. Daens on zij no sleepdragers zou gelijk staan met eene verbroedering met liberalen, radi- kaleu en socialisten want het zijn bond genoten. Dagelijks zien wij hier enze val sche demokraten openbaarlijk met de liberalen en socialisten omgaan te sa men beramen zij middelen en smeden zij wapenen om do katholieke partij te be strijden,en met die bondgenoten onzer hardnekkigste vyanden zouden wij moeten verbroederen Verbroederen met de bondgenoten onzer hardnekkigste vijanden, dat is voor ons, katholieken, onmogelijk. En de laatste redevoering van M. Daens ter Volkskamer in de welke de katholie ken van Aalst op de ongeboordste, op de schandelijkste wijze werden beleedigd en gelasterd en dit tot uitsluitelijk voordeel der liberalen en radikalen enmaar, neen, gaan wij niet voort, 'tzou ons te verre leiden Neen, neen, geene verbroedering mot bet dozijn en- half leiders der volksfop- perij, want het ware nog eene grootere verscheuring verwekkeu maar de ver broedering met onze gewezene partijge noten welko zij verleid bobben, die wen schen wij, die betrachten wij, die willen wij cn dio zullcu wij blijven bewerken met onverpoosden moed en in de innigo overtuiging dat, langs dien weg alleen, de eensgezindheid en den vrede voor ons te bereiken zijn. Indien de Autwerpsche anti-socialisten bet niet gelooven kunnen dat ze een afgc- voerdigde te Aalst gedurende een tiental dagen laten verblijven en die beer zal dan kunnen bcstatigen wat er bier ge beurt. Wat nu eindelijk betreft het positie no men van dagbladen vreemd aan ons Arrondissement die, slecht ingelicht over de Aalstersche toestanden, door eeno on- goweuschte inmenging den twist hebben aangevuurd, mogen - Het Fondsenblad - van Gent en Le Patriote van Brussel aan 't boofd vau don eersten rang plaats nemen. Het Handelsblad laat den brief volgen door dc verklaring Wij hebben - ons nooit in den twist tusschen de Aalstersche katholieken gemengd. Hooit is 't woord niet, soms wtl eens ware beter gezegd on, neem bet niet kwalijk, geachte Confrater, als ge er soms eens van gewaagde, hebt ge den bal lee- lijk misslagen.... En waarom Omdat de ware Aalstersche toestanden u even als aau zoovele anderen onbekend zyn I zal niet lastig zyn, u niet storen, en mocht het wat laat worden, ga dan gerust slapen, waut ge zyt onder goede bescherming. Zonder een woord af te wachten, ging h(j de .leur achter zich open latend in den gang, riep een naam en keerde terug met een eenvoudig gekleedcn, iets jongeren man, wien hjj zacht eenige bevelen gaf.' Zonder dit te laten bemerken, had bij op die wjjzé met een gezorgd voor de bewaking van het huis, en van de eenige daarin blyvende bewoonster. Mag ik u nu beleefa verzoeken, mejuffrouw zegde hij daarop tot Valentine. Terwijl zij haren hoed opzette en haren mantel omaloeg, week hjj geen oogenblik van bare zjjde. Gaarne zou Valentine nog even by het lijk van ba ren vader gegaan zijn om het een laatste vaarwel toe te roepen, want z(j had een voorgevoel, dat zjj niet zou teru.-kceren, zoolang haar vader nog boven aarde stond. Zij begreep eehter, dat de commissaris baar niet alleen in de andere kamer zou laten gaan, en wilde liever heengaan zonder een laaUten kus' op het voorhoofd van den geliefden dooden te drukken, dan dit te doen in tegenwoordigheid van een vreem den man, die baar met wantrouwen bewaakte. Vol gens haar uiterlijk geheel bedaard, omhelsde zij hare wccnende tante en fluisterde haar toe Tot spoedig wederziens Zelf geloofde zij daar echter niat aan. Wordt voortgezet)

De Denderbode | 1896 | | pagina 1