Zondag 8 Maart 1896. 3 centiemen per nummer, 30s,e Jaar. 5063. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 1 Arrondissement Aalst. VERDENKING. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Verplichtende Verzekering. Eene proefneming van socialis tische samenleving. Landbouw. ONZE SCHOLEN. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, Maart 1896. De verplichtende verzekering tegen de ongevallen of ongelukken bij het werk is een maatregel waarvan de verwezenlijking door alle ware demokraten, door allo werkmansvrienden moet betracht en be werkt worden. Duitschland levert ons onder dit op zicht een voorbeeld op dat in België dient nageleefd te worden. HOE handelt men in Duitschland De nijverheden van gelijken aard zijn in gilden of beroepsgenootschappen ge groepeerd, welke zich uitstrekken over eene streek of zelfs over gansch het kei zerrijk. Dc lasten van een verloopen jaar wor den tusschen al de leden der gilde ver deeld; ze worden gedragen door do bazen en begrijpen de vergoedingen en bestier- kosten, welke in sommige maatschappijen niet zeer hoog zijn, want het werk wordt gratis gedaan. De gilden bezitten de burgerlijke ver persoonlijking, maken zelfs hunne stand- regels, keuren het gevaar der werkhui zen die aldus in onderscheidene klassen verdeeld worden, voorkomen de ongeluk ken door voorschriften en 't bepalen van boeten ook benoemen zij de toezichters. Er gebeurt een ongeluk. Binnen de 48 uren wordt de policie ver wittigd; eenonderzoekwordtingesteld; het bureel der verzekeringsmaatschappij, in gelicht door dit onderzoek, schat de ver goeding te betalen aan den gekwetste, voor 15 weken onbekwaam om te werken, of aan de familie van den gedoode. Als de werklieden niet tevreden zijn, nemen zij hunne toevlucht tot eenen scheidsraad, voorgezeten door eenen ambtenaar van den Staat en bestaande uit een gelijk getal bazen en werklieden. Er kan nog in beroep gegaan worden bij het keizerlijk Officie der verzekerinr gen, waarbij er ook twee bazen en twee werklieden hun woord te zeggen hebben en dat onwederroepelijk beslist. De betaling der vergoeding geschiedt door de Post. Na elke drie maanden betalen dc maat schappij aan de Post, hetgene zij voor vergoedingen heeft moeten uitgeven. Deze Duitsche verzekering is verplich tend; de Staat komt er tusschen met zijne geldmiddelen als de kas der maatschappij niet genoegzaam zou voorzien zijn. VOORZEKER zullen alle ware volksvrienden, alle ware demokraten het met ons eens zijn om te eischen dat dergelijke verplichtende ver zekering hier te lande ook worde tot stand gebracht. EENE VREESELIJKE 12"® TBBVOLG. De commissaris bood baar zijnen arm, geleidde haar naar bet rijtuig, opende het portel, hielp instap pen en kwam tegenover haar zitten, terwijl liauerlich op den bok plaats nam en wegens den kouden febru ariwind den kraag van zijnen jas omhoog sloeg. In snellen draf reed men langs den langen weg van Wilmersdorf naar het commissariaat van policie in de wjjk Moabit. Gedurende den rit werd tusschen den commissaris en Valentine geen woord gewisseld. Zjj had haren sluier voor het gelaat getrokken en in een boek van het rijtuig plaats genomen tusschen beide meende de commissaris hare tanden te hooren klap peren. Toen het rijtuig voor het portaal stilhield en Valen tine uitstapte, vond Bauerlicb, ondanks de waakzaam» heid van den commissaris, toch nog gelegenheid haar toe te fluisteren Valentine, voor het laatst vraag ik u wilt ge mij toebehooren Neen, nooit, fluisterde zij met een gebaar, dat duidelijk haren afkeer verried. Dan gaat uw noodlot in vervulling, mompelde by. Bauerlieh wachtte totdat do deur achter hen dicht viel en stapte toen in het rijtuig dat hem in draf wegvoerde. De liberalen van allen deesem verkla ren er zich vlakaf tegen. En waarom Omdat zij hoegenaamd geenen dwang van Staat ot wet willen ver duren en de vrijheid in alles en voor allen willen huldigen ????f?.... En uit liefde voor dat dwaas princiep moeten de misbruiken, de onrechtveer- dighoden blijven bestaan, in een woord, mag het lot der werkersstandeu niet ver beterd worden En die liberale heoren durven zich dan als demokraten, als voorstaanders en verdedigers der belangen van den werk man, van den landbouwer voorgeven 1 De liberalen die vroeger vonden dat Duitschland aan België schoone voor beelden gaf, wanneer het de vervolgiugs- wetten betrof tijdens den Cultuurkampf in leven geroepen om de R. K. Kerk, de Bisschoppen, Priesters en katholieken te vervolgen en tot gevang en boete fe veroordeelen, vinden nu dat de Duitsche verplichtende verzekering een slecht, een allerslecht voorbeeld is. MAAR zie 't is nu geene godsdienstvervolging; 't geldt de verbetering van t lot der werk lieden en de liberalen voelen geene al te groote genegenheid voor de werklieden en landbouwers, omdat zij in groote meer derheid aau ons voorvaderlijk katholiek zijn geloof getrouw gebleven. DE TEGENSTREVERS der verplichtende verzekering beweren ook dat de ongevallen zullen vermeerde ren, dat de werkbazen grootere, zelfs ruï- neerende, hulpgelden zullen te betalen hebben, dat er vele processen zullen uit voortspruiten en dat ze ons den maat- schappelijkcn vrede niet meebrengen kan. Een geloerde, de Franschmau Yves Guyot, welke, tot groote vreugde der manchesteriauen, dacht hetDuitsch stel sel te hebben iu duigen geslagen, heeft zonder den weerd gerekend. Een jonge geleerde, een zoon der stad Kortrijk, welke veel belooft voor de toe komst, de heer Van Overbergh, kabiuets- orerste van Minister Sohollaort, weder- legt den Franschman op zegevierende wijze en ontrukt hom voet voor voet deu grond waarop hij meende zijne stellingen of bewijsreden onomstootbaar te hebben gevestigd. Nemen wij deze gelegenheid waar om meê te deeleu, dat de heer Van Over bergh een vluchtschrift over de werkon gevallen heeft geschreven zeer klaar en duidelijk en 't welk getuigt van grondige kundigheden. De heer kabinetsorerste vertoogt ons dat er in ons land, jaarlijks meer dan 10,000 erge ongevallen bij het werk be- statigd worden en dat de bestaande hulp middelen op verre na niet toereikend zijn om in dien ougelukkigen toestand te voorzien en de slachtoffers eene behoor lijke vergoeding te kunnen gunnen. Mag die toestand blijven voortduren Neen, voorwaar VI. Valentine's aanhouding «as eerst bevolen, nadat de gerechtelijke schouwing van Mcv. Rechlings lijk had uitgemaakt, dat deze dame aan vergiftiging door atropine was overleden, en zulks op grond van het vermoeden, dat dit vergift haar was toegediend tijdens haar oponthoud in de woning van M. 'Zier, to Wilmersdorf. De dienstboden verklaarden, dat mevrouw gezond en wel was uitgegaan, en bij hare terugkomst onge steld was.Wilde men aannemen, dat zjj bij het ontbijt het vergift had ingekregen, dan werd dat weerlegd door de omstandigheid, dat het vergift niet zoo lang op zjjne uitwerking zou hebben laten wachten.Tijdens den rit naar Wilmersdorf en terug kon zij gee.i atropine ingekregen hebben, of zjj moest willens en wetens dit vergift hebben ingenomen en dit was geheel onaannemelijk. Dc koetsier, die Mev, Rechling naar Wilmersdorf had gevoerd, was gevonden. Hjj verklaarde, dat hjj de dame van de Victoriastraat naar Wilmersdorf had gevoerd, daar op haar gewacht had en toen zonder verder oponthoud naar de Victoriastraat was terug gekeerd. De beide dienstmeisjes, die evenals de dokter, de beschuldiging der stervende tegen Valentine hadden gehoord, verzekerden bj] hoog en hjj laag,dat jufvrouw Zier niet in staat was tot zulk een afgrijselijke mis daad. Dc keukenmeid zegde, dat Valentine nooit had kunnen zien, dal zjj een levenden viscb schoon maakte, hoe zou zjj dan een mensch bet leven bene- De heer Van Overbergh onderzoekt de Duitsche en Oostenrijkscho stelsels van verplichtende verzekering, verrecht- veerdigt ze en leidt er een veel volmaak ter stelsel uit af dat voor België hoogst heilzaam wezen zou. Wij besluiten dus. Wie waarlijk demo- kraat is, wie zich met de zedelijke en stoffelijke belangen van den werkersstand bekommere, eische met ons de invoering van de verplichtende verzekering... Men vergete vooral de landbouwwerklieden niet welke bij 't verveerdigen der sociale wetten soms wel eens in denvergetelhoek gelaten worden In Zuid-Australië hebben de wetge vers eene proef genomen met bet kol- lektivistische stelsel, gelijk ook de socia listen de samenleving zouden willen inrichten. Er werden een aantal dorpen op den voet van het gemeenschappelijk bezit ingericht. Zij kregen 64 hoktaren grond en men gaf aan eiken mannelijken dorpe ling 1,250 fr. ten titel van leening. Het bestuur van het dorp bestond uit drie personen, door het algemeen stem recht gekozen. Dat bestuur was almachtig het schreef voor hoe het land moest bewerkt worden, hoe men de huizen moest bou wen, hoelang men moest werken, welk werk elk moest verrichten, kocht de werktuigen, den voorraad en de kleeren. In vergelding van het verricht werk kreeg elke dorpeling eene soort van bons n welke hij tegen voedsel, klee ren. geneesmiddelen, enz., kon verwis selen. Het getal dier bons was niet in ver houding met het gedane werk, maar volgens de samenstelling van hot gezin des medelids. De goederen der afgestorven leden werden door de gemeenzaamheid geërfd. De bijzondere eigendom was dus afge schaft, het kapitaal behoorde aan den Staat. Dit stelsel, dat volgens de socialisten vrede en geluk op aarde moet doen heerschen, heeft integendeel tot droeve ongoochelingen geleid. Die geldelijke hulp werd weldra onvol doende geoordeeld en men eischte 2500 franks en later 3750 franks. Maar dat heeft niet belet dat Joos in de kas kroop en weldra vielen de leden in ruzie tegen de bestuurders en deze kakelden dan ouder elkander. Men keef en men vocht dat er de stukken afvlogen. De jonkheden waren jaloersch van dc getrouwden en deze laatsten zegden dat hunne aandeden te gering waren. Nadat het stelsel 18 maanden bestaan had, waren de dertien dorpen waar het in voege was in volledige ontbinding. De leden zijn er van door getrokken om elk voor eigen rekening te werken. De verstandigsten dergenen die gebleven men Minna zegde, dat zij eerder zelf zon'n misdaad zou begaan dan jufvrouw Valentine dat was een engel van geduld en goedheid. Beiden verklaarden, dat mevrouw Recbling stellig ijlde, toeu zij die zware beschuldiging uitsprak, en in zijn eerste verhoor had de huisknecht precies betzelfde verklaard De ookter daarentegen verklaarde, dat de stervende volkomen bij haar bewustzijn was geweestde dienst boden moesten naar waarheid ook vertellen welke heilige woordenwisseling tusschen mevrouw Rt-chling en Valentine was voorgevallen, tengevolge waarvan de gezelschapsjuffer op staanden voet het buis bati moeten verlaten natuurlijk was deze verklaring ook niet geschikt om dc beschuldigde te ontlasten. Het gevolg was, dat besloten werd mejufvrouw Valentine Zier in verboor te nemen. Zij moest naar het gerechtsgebouw gebracht worden en met deze taak werd een commissaris van policie belast vau wlen men kon verwachten, dat hij z|jn last met beleid en bekwaamheid zou uitvoeren. De rechter Uausler, die belast was met bet voor- loopig onderzoek, ging eveneens met veel beleid te werk. Zoodra Valentine aan het gebouw was gekomen liet hij haar binnenkomen en bood haar eenen stoel aan. Hij betuigde haar z|jn oprecht leedwezen, dat hij haar nog zoo laat en, naar hij zoo pas vernomen had, op een dag, dat z>j zulk een droevig verlies had geleden, moest lastig vallen. U|j hoopte, dal hun gesprek niet tc veel lijd in beslag zou nemen. Toen, tol bet verhoor overgaande, was hij erop bedacht, dit den vorm van een gesprek tc geven, loodat Valentine had kunnen denken, dat ze een zijn, vragende herstelling van den per soonlijken eigendom en de inrichting eener samenwerkende maatschappij voor den aankoop en den verkoop van hunne voortbrengselen. Ziedaar hoe het gaat met het gelief koosd stelsel van onze roodjes. Het kan het geene 18 maanden volhouden Nog altijd het vreemd mest. In de Landbouwgalm wordt de kwestie van het nietsweerdig mest, door vreem delingen tegen hoogen prijs aan onze landbouwers vorkocht, andermaal be sproken. Het blad zegt In 1896 is er zooveel wondermest ver kocht als in 1895 en hetgeen het schoon ste is, dikwijls in dezelfde gemeente. Als de landbouwers voor de schoone heeren staan die zij noch van verre, noch van nabij kenneu, netjes gekleed, hunne viugers beladen met schitterende ringen, voor de heeren, die het toch zoo schoon kunnen zeggen, staan zij bedwelmd en... zij geven hun handteeken. Woorden vliegen, schriften blijven. De schoone mijnheer met zijne schoone woorden is vertrokken, maar hij heeft de schriftelijke verbintenis meè van den ge- fopten landbouwer. En als het dan te laat is, «ion komen zij geloopen om hulp 1 Die hulp is zeer moeilijk te geven. Inderdaad, op do koopbrieven staat duidelijk gansch de samenstelling van 't mest in volle letters te lezen, en voor iemand, die niet ziende blind is, is het uiterst eenvoudig, de berekening der weerde te doen. Het gerecht alleen kan bestatigen of er bedrog is of niet. Er is nochtans iets nieuws dit jaar. Het wondermest bevat 20 tot 25 ten hon derd doodstof, insectenvernietigend poe der, met stikstofhoudeude mestaarde als hoofdbestanddoelpoeder, door hetwelk den grond, volgens de leerwijze van Pasteur behandeld, gansch gezuiverd wordt van de vyanden der veldvruchten. Arme Pasteur, gij die zoo veel deed tot 's mnschons welvaart, nu uwen uaam zien gebruiken om zulke fopperij te dek ken 11 Weet gij wel, lezer, wat die wondere doodstof is 't Is eene kostelijke waar, uit vreemde landen ingebracht, die aan het mengsel 1 a 2 per honderd organieke stikstof geeft en alom bekend is onder den naam van ricinusmeel, dat 6 fr. per honderd kilo kost 1 Waarlijk het opstellen van de beschrij ving der eigenschappen van het ricinus- poeder is wel 20 fr. weerd, maar do eigenschappen zelve zijn zoo zeker niet Er is nog wat nieuws. Hot meerendcel der hedendaagsche verkoopers zijn Brusselaars en zij staan onder het toezicht van den Staat De landbouwers hebben daar een on volledig gedacht van, tot zooverre dat er gezellig onderhoud had met een beschaafd heer, wan neer ze niet gezien had hoe scherp hij haar gadesloeg en niet had gehoord boe de pennen der schrijvers op hef papier krasten bij hel ueêrschrijveu «au eik woord, dat gewisseld werd. Door eenige inleidende vragen kreeg de rechter Hausler een goed begrip van de omstandigheden, waaronder Valentine was opgegroeid en leidde toen verder het gesprek op hare dienstbetrekking bg mevrouw Rechling. Het meisje gaf zonder eenige terughouding op alle vragen antwoord hel maakte daarbij een gunstigeu indruk op den rechter, dat z(j op zoo'n zachten, toegevenden toon sprak over dc vrouw, die hem reeds zeer ongunstig was afgeschil derd. Dit veranderde echter geheel, loen baar plotse ling ontslag en de rede daarvan ter sprake kwam. Zij werd stil en gaf slechts korle antwoorden, zoodat de rechter ten laatste ronduit vroeg of tusschen haar en din jongeheer Rechling een inniger betrekking bestond. Haar bleek gelaat werd donkerrood, zij sloeg de oogen neer, doch toen sloeg zij die met een schitte renden blik weer op. Ja, zei ze, wij hadden elkaar trouw beloold. Builen wcler. van uw vader en vau zijne moeder Mijn vader leed aan eene hartkwaal, elke gemoedsaandoening kon hem den dood aandoen en heeft hem ook den dood aangedaan, voegde zij er zacht bij.Voor dat wjj zeker waren van mevrouw Rccb- fing's toestemming, durfde Ik bem er niets van zeggen. zijn, die gelooven dat de verkoopers ge zonden zijn door den minister van land bouw. Het ware misschien goed, eens te la ten weten wat dit toezicht van den Staat eigenlijk wel beteekent. Iedereen weet dat het Staatsbestuur een zeker getal landbouwlaboratoriums ingericht heeft, ten einde het onderzoek van laudbouwstoffen te vergemakkelijken. Nu, de Staat sluit met de groote hau- delaars in meststoffen, die dit begeeren, eeue overeenkomst, waardoor het hau- delshuis jaarlijks ceno bepaalde som betaalt, en al wie ten minste 500 kilos eenor mest- of voederstof gekocht beeft van dit huis, mag een staal kosteloos doen onderzoeken in het gewestelijk Staatslaboratorium Benevens zijnen handelsnaam mag de verkooper op al zijne brieven stellen onder het toezicht der Staatslaborato- riums. Vele menschen hebben dit gansch ver keerd opgenomen zij meenen dat de Staat een waar toezicht uitoefent op de werkingen dier huizen, dat bedienden gedurig nazien of koekon goed en onver- valscht zijn. Daar is niets van Dit toezicht van den Staat is een enkel handelsverdrag tusschen den Staat als scheidkundige en den verkooper, en dit toezicht is bepaald tot do enkele ont ledingen waarvau wij hierboven sprekon. Het is alzoo dat zij, die schrijven op hunne verkoopbrieven; gewaarborgde ontleding door de Belgische landbouw laboratoriums met dubbelzinnigheid te werk gaan en, ons dunkons, misbruik maken van hunne overeenkomst met den Staat. De Belgische landbouw-loboratoriums kunnen niets waarborgen en waarborgen ook niets. Als zij een staal ontvangen van eene stof, gekocht van een huis, dat onder dit toezicht valt, doen zij de ontleding kosteloos voor den kooper. Dat is al. Terwijl wij van die zaak spreken, is het goed te doen bemerken dat dit toe zicht niet spruit uit eene wet. In de wet op do vervalsching wordt geen woord ge zegd over het toezicht. De voorwaarden van dit toezicht zijn bepaald iu een bijzonder reglement, dat maar geldt tusschen de verschillige par tijen. Alzoo de aftrek van oen half percent in die overeenkomst voorzien, de wijze van staalneming enz., ziju allen bijzon dere zaken tusschcu Staat en handelaars, maar wij herhalen het, zij makon geene wet uit. Het ware te hopen 'dat de landbouwers eindelyk toch hunne oogen openden, Hoovelen onder de gefopton die de landbouwleergangcn en voordrachten niet volgen, die de landbouwartikels niet le zen, die geen deel maken van landbouw comiccn Dit alles verachten zij I Zij zijn wijzer dan anderen, maar, oen Heer zij beta len ook eens zoo duur om eene bijzondere les te krijgen. En twjjfeldet gij daaraan t Waarom Zij was zeer rijk en ik ben arm, antwoordde Valentine oprecht co zonder bitterheid. Maar M. Rechling is z|ja eigen meester, hjj was niet afhankelijk van zijne moeder, merkte de rechter op. Hij hield veel van zijne moeder,ondanks haar... zij brak af en vervolgde Hij was een goede zoon, en zou niet geerne iets gedaan hebben, waaraan zij bare goedkeuring ont hield. Dus wat mevr. Rechling eene hinderpaal voor uwe verbintenis, zegde de rechter schijnbaar zonder eenige bedoeling. Dat vreesde ik, bekende zij, de oogen neer slaande. Hoe booptet gij dan uit dien moeilijken toestand te geraken f Dat weet ik zelf niet, bekende zij. ik geef geerne toe, dat bel lafbertig vau mjj was. Ik bad Koen... M. Rechling niet moeten terughouden zijne moeder met onze verloving bekend te makenmaar ik vreesde zoo zeer voor den strijd die onvermijdelijk volgen moest, misschien wachtte ik ook wel op eene gun stige wending... Eene gunstige wending, herhaalde de reebter, wat bedoelt ge daarmei T Dat kan ik niet zeggen Hoe zou iemand dat kunnen, die de feiten niet in bet aangezicht dorfl zien I zuchtte zij. De straf liet ook uiet lang op zich waabten Werd mevrouw Rechling door andere personen Mochten zy dit tenminste indachtig wezen. M°n zeot ons dat er in de koopwarenstatie to Aalst, deze week, tien duizend kilos chimiek gelost zijn, door boerkens van Mijlbeke en Schaarbeek aan 20 en 22 fr. de honderd kilos. Wij herhalen u, menschen, dat gy be drogen zijt. Volgons de opgaven uwer factuur, is uw vet of chimiek 6 franken weerd. Gelooft gij ons niet, vraagt het aan den landbouwkundigen van den Staat, M. Priffer, dio alle zaterdagen kosteloos kan geraadplcogd worden, in don Meiboom of in de Vier Winden, van 8 tot 10 uren voormiddag, over alle zaken die het landbouwbedrijf betreffen. H. V. D. S. Verleden week verscheen, als byvocg- sel van het Staatsblad, de volledige uit slag der prijskampen, die in 1895 plaats hadden tusschen to atheneums on do beschermde colleges van het land. Die uitslagen zijn, in allo vakken, roomrijk voor de geestelijke colleges die mochten mededingen, en zulke colleges zijn er maar 8 in geheel het land. Wat zou het zijn mochten alle ons katholieke gestichten en dio van de Bisschoppen, en die der kloosterorden, aan die prijskam pen deelnemen. Ik heb die uitslagen wat van dichtcrby beschouwd voor het vlaamsch opstel iu de oude humaniora. Ten eerste, in de Rhetorica 11 athe neums of gemeente colleges deden meê iu den prijskamp van vlaamsch opstel, en 7 gepatroneerde colleges. Tusschen de 30 eerste, die meer dan 60 punten wonnon op 100, tel ik 24 stu denten der geestelijke colleges, en maar 6 der atheneums. Tusschen de 10 eerste, 8 van onze col legios, 2 der atheneums. Ten tweede, voor de tweede klas 10 atheneums ol gemeente - colleges dedeu er aau meè en 7 geestelijke gestichten. Uitslag voor 't vlaamsch De 39 eerste wonnen ten minste 60 p. op 100. Geestelijke gestichten 29. Atheneums 10. Tusschen de 14 eerste tel ik 13 studoe- ten van onze colleges, en 1, zeg, icnen voor de atheneums. Men zegt soms dat,voor het Vlaamsch, het officieel onderwijs boven de geeste lijke colleges staat. Hebben wij hier geen klaar bewijs dat dit onwaar is? (VI. Volk). Duivenvluchten. Om reden dor overgroote onkosten, talrijke moeiythe- den, enz., welke de vluchten langs Frank rijk opleveren zullen er dit jaar, naar men meldt, duivenvluchten plaatsheb ben langs Duitschland. op uwe verhouding tot baren zoon opmerkzaam ge maakt t Valentine knikte toestemmend, met moeite onder» drukte z|j baar snikken. Alsof elk woord met suiart uil haren boezem opsteeg, antwoordde zijEn toen, toen volgde eene woordenwisseling, o verschoon mij die te beschrijven genoeg ik verliet bet buis. En M. Rechling Nog dicnzelfden avond zocht bij m|j op in de woning van mijnen vader, die gelukkig reeda te bed lag, waot die mocht van het gebeurde niets weten. Ik bad hem verteld dat ik eenige dagen thuis kwam doorbrengen, omdat mevrouw op reis was. Ik bezwoor M. Rechling mij niet te komen bezoeken tot dat ik m|jn vader had voorbereid. Wij sprakeo af, dat wij brieven met elkaar zouden wisselen, ik heb slechts eenmaal aan bem geschreven, weinige uren voor dat.... voordat de ramp voorviel.... Zij verstomde de rechter wacbtte eenige oogen- blikken voor hij verder vroeg, want nu kwam b|i aan bet beslissend punt. Mevr. Rechling bracht o een bezoek. Wat ver langde zij van u. Valentine zal onbeweeglijk, zij was nu doods bleek, baar boezem zwoegde hoorbaar, de zweetdrop pels parelden op haar voorhoofd. Ik kan bet niet zeggen, ik kan.... nieL bracht zij met moeite uit. Wilde zij hare toestemming geven T Valentine scbnddc bet hoofd. Wordt vwrlqutl)

De Denderbode | 1896 | | pagina 1