Pol en Slant. Van tak op tak. HeldergemJ Allerhande nieuws. Stant komt al zuchtende den berg opgestoken tegen wind op, en Pol staat vóór hem zonder gezien te zijn. Pol. Ha, Stant, daar is aan te steken, ho man, om 't bergs- ken op tc geraken Stant. Wel, Pol, is mij dat verschie ten En is mij dat een weêr, Pol'k Ge loof dat al do weere- wolven van d' helle losgebroken zijn om't huilen en to brie- schen. Pol. Ja ja, Stant, 't mag wel nen keer zijnde mulders hebben lang genoeg moeten wachten van draaien en de boer- kens van bakken Stant. Hoe dat, Pol, 't waait alle dagen uit zotten 011 klagen ze nu nog van gebrek aan wind Pol. 't Is 't geen ik u zeg, Stant, nu is 't goed maar vorschillige weken laDg was 't naar den molen tc loopen om toch eindelijk aan dc bakte te geraken Stant. Maar, Pol, kunnen de mul ders den wind niet vangen als er te veel is en hem bezigen als 't er uitscheidt van waaien Pol. (Lachende.) Dat en kunnen zo toch op den boer niet, Stant 't kan zijn dat ze dat kunnen in 't stad informeert u nou keer, Stant, en 'k verzeker 't u, kunt gij dien middel van den wind te vangen aan ons mulders aanbrengen, ze zullen er u deftig voor voldoen Stant. 't Is goed. Pol, 'k zal 't nen keer vragen maar heeft dit hier woens dag achternoen ook alzoo gedonderd en geregend Pol Pol. Wij hebben 't hier eenen keer lioorcn donderen, Stant, maar w'hebben schrikkelijk veel regen gehad, en de boerkens waren er koutent van Stant.'k Was juist op weg naar Hofstaai, Pol, als mij door nen kletter gaf, da'k meendege dat al de torekens van do kerken in den lucht sprongen Pol. Geen malheuren gebeurd, Stant Stant. 'k En weet van niet, Pol, maar 'tis toch schrikkelijk dangerous, en ik moet daar uiet veel van hebben van den donder I Pol. Er komt niet veel goed van, Stantmaar 'k peis altijd 't geen onzen lieven Heer bewaart is wel bewaard, en 'k trek er meè betrouwen van door. Stant. g'Hebt nog gelijk. Pol; en als den grooten Meester u moet vindeu, Hij heeft ander middels genoeg om zijn inzichten uit te werken Pol. Zoo is 't, Staut en daaren- tusschen hoeft don regen hier veel deugd gedaan voor do vruchten eu bijzonderlijk voor de metrscheu. Stant. He wel, Pol, dat het dan maar op regent als 't goed is voor de boeren, dan Den ik ook koutent maar dien grooten wind daar ben ik vijand van Pol. Maar moeten dan ons wind molens niet draaien Stant want ee moet weten dat de blazers van den ouden tijd niet meer en bestaan Stant. Van wat blazers spreekt ge, Pol? Pol. Wel, Stant, hebt ge 't al ver geten Weet ge niet dat Berndien ia zijn vertelselkens spreekt van die mannen die zich gingen verhuren bij de mulders om, bij middel van een stopsel meè een holleken in, de windmolensin gang te blazen en te doen draaien Stant. Ja ja, Pol, 'tis pertikulier, maar zien is schoon, zei den blinden Pol. Och, Stant, ge zult ook altijd nen ongeloovigen Thomas blijven maar zeg nen keer, Stant, hebt ge naar 't vas te user moe n geweest zondag Stant. Jamaar jaak, Pol, daar en zou 'k niet geern aan mankeeren 'k zou nog liever een kermis laten vlotten I Pol. En is er schoon gepreêkt, Stant Stant. Schoon en allerschoonst, Pol I maar toch een beetje wreed Pol. En waarop liep het, Stant Stant. Bijzonderlijk op Judas. Pol Pol.Ha, Staut, op den Iscarioot, op den verrader 1 Stant. Ja, Pol, ja, en bijzonderlijk op zijn straf, naar dat hij onzen lieven Heer verkocht had en geleverd voor der tig zilveren stukken Pol. Die siraf is schrikkelijk, Staut Ly heeft hem opgehangen eu is te midden opengeborsten I Stant Ja jaai, Pol maar 't is dat (lat wreed is, als hij hem gaat ophangen ha mij dunkt mij, 'k zien hem daar nog loopen van uit de stad, 't veld in, meè zijn oogen verwilderd in zijnen kop, mee zijn haar recht in de lucht, hijgende, bevende en benauwd als of al de duivels der hel hem op d' hielen zaten en hij hoorde 't rumoer uit de stad en hij meen de dat al de inenschen hem achterna riepen houd hem tegen, houd hem tegen, den verrader l en slaat hem dood en hij liep voorbij oen beek, en hy hoorde 't water van die beek bruischen en hij meende dat er daar ook mannen zaten in dat water om tc roepen houdt hem tegen houdt hem tegen, den verrader En do wind floot eu schuifelde iu de boomen en hij meende dat ze boven zijn hoofd ook riepen en schreeuwden om wraak en moord I En hij kon het niet meer houden en meè bevende hand en krampachtige vingers sloeg hij een koorde rond nen tak van nen boom en dan rond zijnen nek en, cn Pol. En hij hing er aan, Stant, cn hij was fotu Stant. Och erremen, Pol, ziin oogcu pruilden uit zijuen kop, t razend schuim sprong uit zijuen mond, en bij barst in 't midden open Pol. O 't is schrikkelijk, Stant, 't is schrikkelijk ge doet mij ook kieken- vlceseh krijgen, Stant Stant. En 't is nog niet al, Poleu zegde de predikant, zijn ziel bestemd voor den Iiemel en voor 't eeuwig geluk, wierd ncdergeploft in de vlammen der hel Pol. Wreed, Stant, wreed En toch de waarheid Maar alla, 't was toch nen helschen booswicht ook Stant. Jaat, Pol, maar had bij toch naar zijn verraad nog vergiffenis ge vraagd, hij kon toch nog naar den Hemel ;aan Pol. Jaai, Stant, maar de wraak roepende zonden worden dikwijls publiek en zienlijk gestraft Stant. 't Is waar, Pol en daarom jcenen judas spelen, geeneu verrader ziin van 't goed, maar braaf leven en zijn plichten kwijten, dat is 't manneken Pol. 't Is alzoo, Staut maar 't geen da'k zondag ghoord heb, dat is trooste- lijkcr. Stant. En wat was dat, Pol Pol. Wel, Stant, den val en de be keering van Petrus Stant. Ja, Pol, dat rappeleer ik mij ook nog, van als Petrus hem daar stond te wermen bij de kucchten en de mcissens in den voorhof van Caïphas. Pol. Just, Stant, en als Petrus die zoo dikwijls bad uitgeroepen dat hij nooit zijnen goddelijken Meester zou verlaton bobben, Hem daar tot drij maal toe ver loochent.... Stant. Peis nen keer, Pol, en dat dan nog op 't aanspreken van een simpel dienstnicissen. Pol. Ja ja, Stant, 't was nog al grof, maar 't is toch schoon ook voor Petrus, van zoohaast als zijnen goddelijken Meester hem bezag, van seffens berouw te gevoelen over zijn zonde, van beginnen te weenen, eu vergiffenis te vragen. Stant. 't Is waar, Pol, en had Ju das dat gedaan als de Zaligmaker hem vroeg u mijn vriend, waarom zijt gij ge komen hij zou zoo slecht niet uitge speeld zijn als nu. Pol. Zie, Stant, dat lijden van on zen lieven Heer, dat is nu toch schoon om hooren 'k zou wel een uur ver gaan om daar hooren over te preêkeu en 'k eu versta niet hoe 't mogelijk is dat er raenschen zijn die daar niet naar toe en gaan, als ze ecnigzins kunnen Stant. Bij ons in 'tstad, Pol, gaat er veel volk naar de vastensermoenen, wel te verstaan van ons katholieken maar liberalen, en socialisten zoowel roode als groene, trekken hen dat niet aan, de eenen omdat zij met d' heilige Kerk spotten en d' andere omdat ze rnee- nen meer verstand t' hebben dan d' hei lige Kerk zelve. Pol. Oh die rampzaliuaards 1 Zijn ze dus niet benauwd van d' historie Judas, Stant Stant. Wol, Pol, dat volksken zijn geloof is ver gaan fluiten, eu 't is maar om de inenschen gemakkelijker te kun nen foppen en te bedriegen dat ze nog hun masker van religio en devotie aan trekken maar de fonds of den grond is naar den sis, Pol. Pol. Wel mag het beu bekomen, Stantmaar ze zullen schrikkelijk vies opkijken als hun tuitjen zal afgesponnen zijn waut is onze licvo Heer dikwijls laugmoedig en verduldig, komen doet Hij toch en dan zal 't er stuiven meè al die grooto hoeveerdigaards cn stijve koppen Stant. Hewel, Pol, wij naderen weerom naar den Paschen toe en wie weet of die mannen van dezen keer tot geen beter gevoelens eu zullen komen Er wordt iu Aalst, iu de kloosters er. door de brave menschen toch zooveel gelezen voor hun bekcering 1 Pol. 'k Wenschte wel dat go de waarheid zegdet, Stant ik en mijn Ka zullen er ook nog wat aansteken aan den wagen, en daarmeê wensch ik u den goeiën dag, StaDt. Stant. Ja, Pol, vansgelijken en tot de naaste week Voor de baat. Te Lede is een bond van Franscbmans gesticht, 't is te zeggen, van werklieden di« jaarlijks naar Frankrijk gaan arbeiden. De voor zitter is herbergier, de schatbewaarder is herbergier, en eenigen der weinige le den zijn herbergiers. Begrijpen de Franschmdns dan niet dat het weèr eens voor de baat,of liever,om huuue kluiten te wisselen te doenis?..Eii kou rnen aan die bondgenoten dan ook Dc Werkman op draaien, dan ware het een olietje I De Italianen krijgen klopping op kloppiug van do Abyssinicrs. Hadden de Italianen liever thuis gebleven er er hun geld verteerd, ze zouden wijselijk gehan deld hebben, want er beerscht armoede in 't groot iu Italië ondanks den roof der Pauselijke Staten. Men weet dat er bij den Baas der ge broken ruit brand is ontstaan en dat juist op 't oogenblik dat men op Cbipka ge- rook dat er iu do katholieko sektiöa pa- pierkens werden verbrand. De verzeke ringsmaatschappijen hebben aan den Baas een schadeloosstelling betaald van 650 franks. De schade moet nog al ge wichtig zijn geweest maar 650 franks schijnt ons nog al wel betaald als men inziet dat er bij de verslondene voorwer pen ook eenigc dozijnen nagclschrooikcns waren die sedert meer dan twintig jaren gereed liggen. Wie op die wijzo eindelijk van zijne nooit gebruikte nagelschrooikens afge raakt, mag van geluk spreken 1 Hoe de Belgen hunne eigene nij verheid dooden. Herinneren onze lezers zich nog, hoe wij over twee, drie jaren onze steenbakkers den raad gaveu, de schepen die soms iu ballast naar de noordelijke Europeesche landen vertrek ken, met hunne producten te bevrachten? Onze raad werd niet aanhoord. Men vindt het beter dat ons werkvolk het land verlaat en onze eigene nijverheid naar vreemde landen overplant. Zoo vertrekt binnen eenigc dagen eene talrijke groep Luikscho steenbakkers naar Taganrog (Rusland). Andere groe pen trekken korts nadien naar Duitsch- land en zelfs naar het zuiden van Frank rijk. Waarom uiet gepoogd onze voortbreng selen iu den vreemde tc leveren, liever dan de nijverheid over te plauteu? Straatgezangen. Dank zij de strenge bevelen van den heer Gheeraerts, Burgemeester,en dank zij onze ookPolicic die zijn bevelen doet eerbiedigen, worden hier nimmer die gemeenc eu walgelijke liederen langs onze straten gezongen, of liever, gehuild. Vele straatgezangen zijn op onze dagen tot het aller laagste peil gedaald. Waarlijk allo deftige lieden, 't zij burger, 't zij werkman, schamen zich soms om de vuile taal eu gebaren, vooral als er kinderen omtrent zijn. En de argelooze jeugd die deze gezangen hoort, leert ze dadelijk als bij tooverslag aan en zingt ze na. Het ontwakend zede lijkheidsgevoel wordt hierdoor geschokt, en veel al werpen die gezangen de eerste zaadsels der zedeloosheid iu bet hert die op lateren leeftijd ontkiemen. Waai de jeugd zulke verderflijke gezangen te hooien krijgt, moet op den duur het ze denbederf zich verspreiden en, men weet het, zedenbederf leidt tot verval. Gausch onze zoo eerlijke en deftige be volking keurt de strenge bevelen van on zen heer Burgemeester goed en spreken zijne lof; alleen cenige liberale haantjes- vooruit laten wat beknibbelingen hoo ren. Een andere kwaal dient ook beteu geld tc worden, namelijk het vormen van groepen bestaande uit ongelijke perso nen, in zekere straten en waar propoosten met gebaren worden gehouden die soms eeno openbare schennis der openbare zeden daarstellen. Reeds ook zijn er door den beer Bur gemeester aan de Policie bevelen gegeven eu wij hopen dat zij die kwaal ook zal weten uit te roeien. Schouwburg van Aalst. Zondag aanstaande 8 Maart, zal het Letter- en Tooneclkundig Geselschap 't Land van Riem, eeno buitengewone vertooning geven, met de medewerking van Mejuffer Jeanne Daüne. De vol- gondo stukken zullen opgevoerd worden 1° Nummer 7 lji, blijspel iu één bedrijf. 2" Marthatooueelspel iu één bedrijf. 3° Onze neef' Sixtus, blijspel in één be drijf. Kaarten zijn te bekomen bij don heer A. IIerremans, Albert Liénartstraat. Voorbehoudeue plaatsen fr. 2,00 Bo- nedenplaatsen fr. 1,50 Bovenplaatsen lc rang fr. 1,00; Bovenplaatsen 2* rang fr. 0,50. G'hebt iets vergeten Denderbode, schrijft ons een vriendhand. Wat dan. jongenlief?... G'hebt ons woensdag ge zegd dat men om den naam van zekere socialistische volksvertegenwoordigers te vereeren, nu bun naam aan zekere nijver heidsproducten heeft gegeven en zoo heeft men reeds bitter-Demblon, sigaret- Berloz en binneu kort dessert-Van de Veldecognac-Picard, roggenbrood- An- seeleen waarom zou men nu ook niet saucis-Donche kunnen hebben Dat hebt ge vergeten Denderbode... 't Is waar daar hebben wij niet aan gedacht, maai er is weinig hoop: niemand zal zo Liier willen maken... Moest men er aan Tonen van spreken hij zond u zijn groot beerken op 't lijf en vader Koffijpotjc is dood, ja dood en begraven eilaas I Dus geen lioop jongen 1 Sneeuw. In geheel Zuid-Frankrijk heeft het fel gesneeuwd.Montlugon.Pe- rigueux. Tullo, Angoulème eu andere steden liggen onder eene laag sneeuw. Ook ter Servische hoofdstad Belgrado is veel sneeuw gevallen, zoodanig dat er ongelukken langs de spoorwegen zijn ge beurd en dc gang der treinen gestoord is. Wie Dendergalm leest moet 't Land van Aelst nimmer lozen, want 'i is koekoek een gezang. Wel is waar, dc artikels der beide organen zijn uit de zelfde pen niet gevloeid, doch zeker is 't, dat de gedachten eG wenkt n door den zelfden geest worden ingegeven. Men meiut te drooraen als men liberale scb rij velaars, die nooit den voet in eene kerk zetten, hoort gewagen van den hei ligen tijd vau den vasten en van de rncdidatié op het bitter lijden van onzen Zaligmaker Waarlijk aan zooveel schijnheiligheid hebben wij ons nooit verwacht. Zijn die liberale schrij velaars wellicht ter school geweest bij L Etoile Beige en er geleerd dat het voordeeli- ger is, in schijn, in de Kerk te blijven dan cr uit te gaan, om ze des te beter te kunnen bevechten. Da verstandhouding tusschen Dender galm en Chipka valt niet te loochen. Donderdag trok de Witte, een der voor naamste aktiehouders van Dendergalm regelrecht naar de poort van Cbipka, doch bemerkende dat hij gezien was, week bij wat af, stond eeuige oogenblik- keu op zijne hielen te draaien en ver dween dau iu d' achterstraat, om wat later op zijne voetstappen terug te koe ren. Eu zeggen dat zékere liberalen, die,een viertal jaren geleden, bijna weke lijks de ruiten van Cbipka gingen in werpen, bij zooverre dat men verplicht was maatregelen te nemen om Annatje en Baaske van de Wiele tegen steenwor pen tc besehermennu ook al de poor ten van Cbipka binnengaan net alsof ze naar hun|weik gingen I.... Hoe wraak, eer- en baatzucht toch gc- zworue vijanden iu boezemvrienden kun nen herschapen?.... Veekoning. De eigenaar van 35,000 honden is Gustaaf Jowanowitsi, de veekoning van de Russische steppen in Rusland. De hem toebehoorendc 1,500,000 schapen worden door niet min der dau 35,000 honden bewaakt eu be schermd tegen do wolven. Nauwelijks vertoonden de valscho demokrateu ofte scheurmakers hunne boontjes tc Gent, te Brussel, te Antwer pen enz. enz. of wij hoorden als uit een mond roepen De tusschenkomst der scheurmakers, van hen die de katholieko tucht en eendracht willen vernietigen, heeft hier geeue reilen van bestaan. Eu zelfs treedt men iu 't Geutsche tegen de scheurmakerij krachtdadig op. Wij keuren den strijd tegen de scheur makerij niet af, wel integendeel, en ware het in onze macht, met een enkele penne- trek zouden wij hare leiders naar Congo. Doch, wij zoggen het ronduit, hetdoot ous goed aan 't herte, te hooren en te zien, dat men ous nu heden te Geut eu eiders gelijk geeft en met ons zegt dat het scheurmakers zijn die krachtdadig moeten bevochten worden. Hadde men naar de katholieken van Aalst geluisterd nooit kwam het zoo verre. Op de meeting te Somergem word er door een dor katholieke redenaars ver klaard dat er voetstappen bij de regee ring zullen aangewend won.'cn door de katholieke Volksvertegenwoordigers van Geut (en voorzeker ook van Aalst) om to verkrijgen 1° Vermindering van het reisgeld te betalen door al de landbouwers die naar Frankrijk gaan werken. 2° Dat één Vlaamsche katholieke priester naar Frankrijk zal gezonden worden om voor hunne godsdienstige be langen te zorgen Deze twee voorstellen treden wij bij en drukken den wensch uit dat onze acht bare katholieke gekozenen zich bij hunne Gentsche collegas zullen vervoegen. Moorsel. - Wij hebben ons iufor- meerkazak aangetrokken en toch weten wij nog niet wat M. Alex bediedeu wil als hij achter hoek eu kant, sprekende van den esculaap, hem Douchen-gezicht heet... Wat mag dat wel zijn Ja, wat mag dat toch bedieden?... Is cr dan toch niemand te Moorsel die deze vraag kan beantwoorden Donchen-gezicht aardig 1... aardig Wie ous eene goede oplossing zendt, krijgt van Noóken Nen almanak van Suoeck Als kermiskoek Verleden zondag 1 Maart, verga derden om 3 uren namiddag in do gemeenteschool een der tigtal landbouwers, met het doel eene vecvcrzekering in te richten. De heer A. Van Overstraeten, onderwijzer eu land- bouwleeraar te Kerkxken, deediu korte woorden het nut en voordeel dezer maat schappijen uitschijnen, besprak de voor naamste punten die bij dergelijke inrich tingen dieoen in acht genomen te wor den, en gaf breedvoerige uitleggingen over al de opmerkingen door de landbou wers gemaakt. Daarna gaf hij lezing van een model reglement, dat naar de om standigheid gewijzigd werd, en waaraan al de leden zich moeten onderwerpen. Ziehier de voornaamste beschikkingen: 1De werkende leden worden schade loos gesteld voor de verliezen die zij zon der hunne schuld in hunnen veestapel ondergaan. 2. Het hoornvee van ten minste 15 maanden oud wordt verzekerd. 3. Bij sterfgeval vergoedt de maat schappij de 2/3 der laatst geschatte waarde. 4. Jaarlijks worden er drie schattingen gedaan, en dc leden betalen eeno premie van 50 centiemen per honderd der verze kerde waarde. 5. liet verbruikbaar vleesch wordt ten profijte der maatschappij uitverkocht aau de leden dor verzekoring, mits 1 fr. per kilo. Brengtde verkooping moer op dan de 2/3 der verzekerde waarde is dit ten voordeel van deii verliezer. (Afval, huid, vet, enz. blijven ook zijnen eigen dom). G. De vergocdingeu door den Staat toe gekend in geval van afmaking in voordeel der openbare gezondheid, worden iu de maatschappelijke kas gestort. De meer dere gifte dan de som door de maat schappij verleend,wordt den verliezer ter hand gestold. Een twintigtal landbouwers lieten zich als werkende lodeu inschrijven, en ecu vijftigtal hoornbeesten werden verzekerd. Er is tot hedcu 8 Maart tijd om zich te laten inschrijven. Daarna werd er over gegaan tot het kiezen van den bestuur raad. Eene premie van 25 fr. werd door het Landbouwcoraice van Ilerzele toegestaan om do eerste inrichtingskosten te dekken. In deze gemeente begrijpt men dat een dracht macht maakt. X. innmrrU Hier huist ergens een lUuLJ liuijjl. diep geleerde bol die een ander heel t aangezet van te eischen krachtens de wet. Wij wedden tien tegen één dat die ge diplomeerde alweter (in schijn) do wet ij krachtens de welke hij eischen doet, nog jj nooit heeft gelezen en er dus zoo veel vau begrijpt als de nachtuil van de sterrcu- kumie. Ij Wie eischt krachtens de wet, wie do 5 wet te zijner hulpe roept moet ze in hare 3 gevolgen kennen. 2 En j uist omdat die gediplomeerde libe rale held, die eischen doet, er zich heeft op geroemd Denderbode te zullen dwin- geu, is het dat wij tegenstribbelen en hem onverschrokken afwachten op onze beurt te peerde gezeten op wei en recht, al zondt hij den stalen Donchist met al zijne klakkebuszen, vuurmonden ofte kanons op ons af. Hij kan het nu naar Denderhauten en Denderleeuw gaan ver tellen Aalst-Kermis. Jaarmerkt. Wij vernemen dat de Commissie gelast met de inrichting onzer aanst. Kermis feesten, onder anderen besloten heeft aan den Raad voor te stellen dat de Paarden- en Veemarkt des Dijnsdags, op 't zelfde plein, eu namelijk op do Hout merkt zal gehouden worden. Dees voorstel diont volgens ons bijtro- ding te ontmoeten. De peerdeumerkt op 't Esplanadeplein beteekent niets eu zelfs ziet men er nog ten hoogste een dozijn kajuiten. Die twee markten zijn tot hiertoe te verre van elkander gehouden geworden 't volk wil do jaannerkten van paarden en vee op 't zelfde plein hebben. Waar veel volk komt,daar wil iedereen zijn en wie niet heeft moeten drummen om er door tc geraken, heeft naar de jaarmerkt uiet geweest. Die proefneming kan in alle geval toch niet schadelijk zijn, want ouze peerdenmerkt is toch bijna nietig en 't kan toch niet sleechter gaan. Een andere goede maatregel ware ook van te beslissen dat onze Jaarmerkt van St. Martinus altijd zal gehouden worden op den Zaterdag die het naast valt bij den feestdag van onzen Stads- patroon en dat de paarden- en veemarkt alsdan ook op de Houtmarkt zal ge houden worden. De groote volkstoeloop die de Potjes- markt te Deudermonde eu de groote Toog te Geerarilsbergeu uitlokkeu, moet ten grooteren deele toegeschreven wor den aan de omstandigheid dat ze altijd op den gewonen merktdag dezer steden gehouden worden. Wij roepeu hierop andermaal de ern stige aandacht in onzer achtbare katho lieke Gemeenteraadsheeren. Leugens en lasteringen. Terwijl de Paus eu de Bisschoppen spreken van eendracht, schrijft Hel Land van Aelst, terwijl ze smeeken van de christeno Liefde te behertigen en dat verwijten daar to laten, hoort wat De Denderbode durft uitrechten. Dat zij ander zaken als een onbedachte spijtige regel in den strijdpeuning.... En verder zegt 't Land Altijd nieu we spotnamen tegen priester Daens. Wij antwoorden Kijk in den spiegel en indien Het Land [van Aelst lie ver zelf gehoor leende aan de ver maningen van Z. H. den Paus en van H. II. dc Bisschoppeu en hun smeeken om do christeno liefde te behertigen in aandacht nam, dan zou dat orgaan der valsche demokratic wekelijks geene aan eenschakeling zijn van* laffe en laste- rendo zinspelingen, van bloedige steken en gemeene beleedigingen. 't Nummer van '(Land van zondag 11. is onder dat opzicht een der verachte- lijkstc die wij ooit hebben gelezen. Nu, 't zijn dan de schrij velaars van die eerloosheden, die aan anderen de los willen voorspellen En tot bewijs willen wij een staaltje leveron van een dier dommebeleedi gingen. Dien Woeste, go moet dat uit- spreken Weuste. n Siska. Weuste. Trien. Ja, Siska, hij is geleerd men kan niet meer in al de talen der wereld, maar zijne gloriositeit kont geene palen, hij meiut alleen alles te s weten; en als iemand vau ziju gedacht niet is,'t zij Geestelijk of Wereldlijk, n hij staat met zij nen kop in de lucht want ge moet weten, siska, hij is van Prui- n sische afkojnst. Siska. Trien, zwijgt! geen woord meer 1 'k weet genoeg I Nooit van zijn loven hobbeu de Pruismans met de Belgen g'akkordeerd. Ziedaar, geachte lezers.cn oordeelt nu Nu, volgens de helden van Chipka,zijn dat geene beleedigingen, maar wel com plimentjes om dc christeno liefde te be hertigen en den vrede te bewerken. Maar de helden vau Chipka zijn zoo gewoon te beleodigen dat het bij hon een tweede natuur is geworden. Eu dan hoort men die helden, even als de musschen ia den krickcnboom, roe pen diefdief dief I Indien Denderbode den politieker met eenen spotnaam heeft bejegend, dan heeft hij het door zijne grove leugens ter Karaqr gezocht en al te wel verdiend en ....maar komen wij daar later op terug. Eens vroeg Het Land van Aelst, wie de ruige hond is die Denderbode schrijft en dat is zeker ook al een com plimentje om aan dc wenschen van Z. H. den Paus en van H. H. de Bisschoppen te beantwoorden Moesten wij vragen wie do ruige hon den ofloriassen zijn die hunne gal in 't Land uitbraken, de wereld ware te klein om de helsche deugnieterij van Denderbode aan te klagen. De hulp van 'i Fondsenblad - zou iugeroepeu wor den om vuur te spuweu tegen Denderbode. Denderbode heeft zulke vragen nooit ge steld en zal ze uooitj neen, nooit stel len. Als Denderbode iets te zeggen heeft, handelt hij vrank weg en ondanks zijne vrijpostigheid, heeft hij zich, gedurende ziju vijftigjarig bestaan,veel min voor het Gerecht te verantwoorden gehad als Het Land van Aelst. De eene veroordeeliug van Chipka, volgt de andere en men heeft liet zelfs zoo verre gebracht dat men bij de personen die men beleedigd heeft nu onder bedreigingen pour Vamour de Dicu moet spelen.... Maar Pieter heeft mou- stachen, hoor jo 1 ril 1D117 Priester Daens heeft ook zijn iÜDiiu.. woonleken willen zeggen in de beraadslaging over de nieu we tabak wet. Die man vol gloriositoit, die meint dat hij al 't verstand en kundigheden der wtreld in pacht heeft, toonde weêr eens dat hij van dia kwestie zooveel verstand heeft als een os van eiers te pellen. Te dezer gelegenheid sprak hij over buurtwegen, belastingen, in een woord,over zaken die niet te pas kwamen. De heer Tack deed het bemerken en na hem strafte de heer minister van geldwezen den verdoolden politieker ongenadig af. Luistert! M. de Smet-de Nayer. Ik ben ver wonderd over de ongelooflijke bewerin gen ran M. Daens, wiens onbevoegdheid (onbekwaamheid) waarlijk buitengewoon is voor een wetgeverAls men niet beter dan hij op de hoogte eener kwestie is, laat men het woord aan anderen. Zijne studiën hebben hem overigens tot de kwestien niet voorbe reid. {Gelach.) In plat Vlaamsch wil dit zeggen: Rare vogel g'hadt beter gedaan van uwen bek in de pluimen te houden. Wij gaan voort en knippen nog 't vol gende uit beknopt verslag - De heer Daens opperde zekere vrees maar die vrees is zoo ongegrond, dat als men enkel dergelijke vrees ie uiten heeft, men ze voor zich houdt (Herhaald gelach.) In zake van prijzen, behoort men enkel te letten op 't bedrag van de bescherming. Vergeet dan de lieer Daens dat de linker zijde verklaarde dat het monopolie de eenige oplossing was, terwijl wij de bescherming overdreven om aangenaam te zijn aan de agrariërs 1 De heer Daens. Ik houdt mij niet bezig met de argumenten der linkerzijde. De heer de Smet de Naeyer, minister van financiën. De linkerzijde gaat zelfs zooverretezeggen.dat de bescherming ongehoord zal wezen, en nu beweert de heer Daens dat de bescherming zal ver dwijnen Dat alles is niet ernstig eu ik dring derhalve niet aan. De heer Colaert. De heer Daens heeft willen schertsen. De heer de Smet de Naeyer, minister van financiën. In dat geval kan ik enkel den tijd betreuren, die hij de Kamer deed verliezen. De bolwasschijig is volledig nog nooit deed mende verregaande onbekwaamheid van onzen raerteleer beter uitschijnen. 7 Land van Aelst van heden zal voor zeker weêr eens de redevoering van o«2 zen broeder afgekondigen maar de ant woord des heeren ministers zal voorzeker niet volgen. De tabakwet is eindelijk door de Ka mer gestemd met 84 stemmen tegen 32 en 4 onthoudingen. STERREKENSVRIERDEN. De leden worden vriendelijk verzocht de vergadering te willen bijwonen welke zal gehouden worden op Maandag 9 Maart 1896, om 8 uren 's avonds. i° Ter herberg van den heer Frans Van Holder, (Postweg), de leden der Korte- en Lange S' Janstraat, Scherre- straat, Scherreveldstraat, en Postweg (helft). 2° Ter herberg van den heer Domien Van den Brempt, Scherreveldstraat, de leden der Hoogstraat, Klapstraat, Windmolenstraat en Vrouwestraat. 3° Ter herberg van den heer Odilon Litvens, (Nazarethstraat), deleden der Zonnestraal, Maanstraat, Lange- en Korte Zoutstraut en Nazarethstraat. DAGORDE: Prijskamp op den Bak. Het Bestuur. Overlijden. Men meldt uit Antwerpen het afsterven van den heer Frans WILLEMS, hoofdopzichter van het lager onderwijs, gekend Vlaamsch letterkundige, verdienstelijk dichter en taalkundige en Lid der Vlaamsche Aca demie. Priesterlijke benoemingen. Z. H. Mgr de Bisschop heeft pastoor benoemd te Aspolaere, den E. H. Van Butsel, onderpastoor te Hamme Bestuurder van het Weezenhuis te Maltebrugge, den E. H. C. Wackens, Surveillant in het College te Audenaarde, die vervangen werd door den E. H. Van Lierde, priester in het Semiuarie professor in het College te Dendermondc, M. Muyshondt, diaken in het Seminarie. Zie notarieele Annoocen op <1© 4d' Bladzijde. Botermarkt. Heden zaterdag werden 896 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 7168 kilos. Nieu werkerken. Dieven zijn ter wijk Laar binnengedrongen in 't huis der weduwe R... en stolen al het geld, waarden, een deel der meubelen, bedde- goed, kleederen, enz. W* R... zat met haar zoon die schoenmaker is in eeno na burige herberg. Erpe. Moord. Zondagavond 11., omtrent 10 ljt uren, kwam de ge naamde Emicl Van Cauter, oud 21 jaren, wonende op de Gentschensteen- weg, nabij do herberg De Slerre, t' huis, gewapend met een groot mes, waarmede hij in volle gramschap zijn vader Franciscus Van Cauter (bijge naamd Boerken -) die reeds te bed lag aanviel, hem onder den hoofdschedel bijna letterlijk den hals afsneed en boven dien nog andere steken in het hoofd toe bracht. De moeder nam de vlucht en op het gerucht kwam zekere Van Impe toe-

De Denderbode | 1896 | | pagina 2