t Maatschappelijke kwestie. Kieskronijk. Woelingen en onlusten. Alles in glas. Rechterlijk kronijk. Allerhande nieuws. De algcmeene vergadering der diocesane afgeveerdigden ten einde middelen te berame n tot oplossing der sociale kwestie volgens voorschriften van Z. H. Leo XIII Paus, heeft zitting gehouden te Meche- leu op donderdag 5 maart 11., onder voor zitterschap van Z. H. Cardinaal Goosseus. Het volgende programma van sociale werken thans te verwezenlijken, werd vastgesteld 1° Stichting en ontwikkeling van werk manskringen. 2° Stichting en ontwikkeling van be- roepscliolen voor de werkende klas en bijzonderlijk patronagies en huishoud scholen. 3° Stichting van beroepsvereniginge n. 4° Stichting van spaar- en voorzienig- heidswerken, hulpkassen bij ziekten, werkeloosheid en ouderdom en vooral maatschappijen van onderlingen bijstand. 5° Verbetering van de woning des werkmans en aanmoediging der maat schappijen tot het verschaffen van oene eigen woning aan den werkman. Inrichting van fabriek- en verzoe- ningsraden. 7* Inrichting van matigheidsgenoot schappen. 8" De patroons, enz. aanzetten om zooveel mogelijk, door de middelen onder 5 aangehaald, het zedelijk en stoffelijk welzijn hunner werklieden to verbeteren. 9" Werk der katholieke drukpers en stichtiDg van kringen van maatschappe lijke studie. 10° Aanmoediging der verschillige landbouwsyndicaten. De vergadering besluit zich als besten dig comiteit aau te stellen. Intusschcn waren twee bataljons der burgerwacht onder de wapens gekomen, alsook het korps der pompiers, en men kon dus ernstige maatregelen nemen om onlusten voor te komen. Men had het goed gedacht de Gi ooto Markt te ontruimen hetgeen do gendar merie op eenigo oogeubikken deed. Van uit het bovenvenster van een lokaal wierp men met een steen, doch M. Schmeitser, onderkommissaris, en kapitein Peulders snelden naar boven en hielden den dader aan. Al de straten, gevende op doGrootc Markt werden afgesloten, zoodat men op deze plaats van verdere aanvallen bevrijd was. Eenige katholieke lokalen hadden de vlag uitgesteken, doch de liberale lo kalen hadden dit voorbeeld gevolgd, en op de vlag een opschrift gehechtNiet meer 700maar 1400 stemmen. Op de Veemarkt, bij M. Verlinden, winkelier en herbergier, word de vitrien aan gruis geslagen. Ten half negen hadden er in de lokuien Groenendaal ou l)e Doolhof meetings plaats, waarop MM. Van de Walle, Jas pers en Heymans het woord voerden, 't Is na desa meeting dat het gewoel hernam. In den Bruel en op do Botermaikt had de gendarmerie d6 grootste moeite om de orde te handhaven. De gendarmen wer den uitgejouwd en uitgefloten, hier en werden slagen uitgedeeld. Rond 1 uur 's morgens werd de burger wacht vrij gelaten, doch er hadden als dan in den Bruel do betreurlijkste too- De kiezing, die verleden zondag te pont-d-Celles plaats had, heeft voor uit slag gehad dat vier katholieken en zeven liberaal-socialisten werden gekozen. Op 17 november heeft hier geene kie zing plaats gehad, omdat het hoofdbureel wederrechtelijk do volledige lijst der liberaal-socialisten had gekozen ver klaard. Verbreking der gemeentekiezingen te Mechelen. De gemeentekiezingen to Mechclen zijn door de Bestendige Depu tatie der Provincie Antwerpen verbroken geworden uit hoofde van bedrog, om- kooperij, drukking en dwang door de 9yft[UM ooz liberalen gepleegd. Zes stembrieven zijn weggefoefeld ge weest. Het is bewezen dat aan verschillige agenten van policic verhooging van loon werd beloofd om voor de liberalen te stemmen en een hunner kreeg zelfs een flescb champagne Dat talrijko personen geld, kleeren enz. ouz. hebben gekregen om voor de liberalen te stemmen Dat porsonen openlijk zegden wol 25 kiezers voor de liberalen to hebben om gekocht Zonder deze omkooperijen enz. ware de E. V. toegepast geworden, daar de liberale candidaten maar gemiddeld 50 80 stemmen meer bekwamen dan de volstrekte meerderheid. De kiezingen van Mechelen worden ver broken omdat voor minstens 75 stemmen de omkooperij bewezen is en de uitslag der stemming dus de uitdrukking niet is van den wil des kiezerskorps. Zoohaast het besluit der Best. Depu tatie zaterdag II. te Mechelen gekend was, werd het gemeen gepeupel do man nen van den luienhoek los gelaten en er outstonden vechtpartijen en wanorders die de lussckeukomst der gowapeude macht noodzakelijk maakte. De werklieden, de deftige werklieden van alle partijou onthielden zich van alle wanordelijke betooging. Verbreking der kiezing. Wanorder- lijkheden. Opkomst de pompiers, der gendarmerie en der burgertcacht. De verbreking der kiezing heeft aanleidiug gegeven tot betreurlijko wanordelijk heden. Nauwelijks was de uitspraak de besten dige Deputatie gekend of er vormden zich op de Groote Markt talrijke groepen voor de katholieke herbergen. Er werd hier en daar gevochten, ruiten uitgeworden en alles deed voorzien dat de avond niet rustig zou wezen. In den namiddag werd M. Jules Van den Broeck erg mishandeld bij middel van een beenhouweriwerktuig hij werd in eeneu bedenkelijken toestand opgeno men en naar het policie bureel gedrageu. Rond 6 uren was de Groote Markt zwart van volk en begon de toestand zeer onrustwekkend te worden. Het was vooral voor het katholiek lokaal De Proef dat honderde mannon zich in eene zeer drei gende houding bevonden, zij zongon en tierden om ter meest, jouwden tegen de katholieken en wierpen de ruiten uit. De policie was onmachtig om aan die brutaliteiten een einde te stellen en wel haast daagde de gendarmerie op. Do me nigte werd op verren afstand gehouden, doch dit hield niet: het volk groeide ge durig aan, het gewoel werd heviger en heviger en do menigte werd zoo talrijk dat men zich geen doortocht kou maken. Het gezang en het getier werden hevi ger en he vigor, politieke liedereu op den burgemeester werden gehuild en gezon gen, en menige vitrien werd aan stukken geworpen. Eenige burgerwachten, die wat te diep in 't glas hadden gezien, doorkruisten de straat, zingende Broers moet den ketel in, Sus valt maar dood, enz., gevolgd van honderde mannen.Ook hitsten zekere burgerwachten 't gepeupel aan om de ruiten der kloosters in te werpen. In het Café de Arts, lokaal der liberale associatie, ontstond er een gewoel dat hooien en zien verging. M. Bruylant, ko lonel van het 2" regiment, dio M den burgemeester bijstond in het handhaven der orde, vortooude zich in hot lokaal om het volk te verzoeken heen te gaan, wat gebeurde. Bij het uitgaan van dit lokaal werd er met een zwareu kassei geworpen deze kwam terecht op het hoofd van den ge- naamden Nees, woonachtig Stassartstraat. Do man zakte ineen en het bloed stroomde geweldig uit dp erge wonde die hij had bekomen. Hij werd in het lokaal Salie de Paris gedragen, waar hij de eerste ver zorging ontving. Rond half drie was de stad kalm. De dag van zondag, is redelijk kalm geweest tot by het vallen van den avond. Op de Groote Markt was de doortocht bijna onmogelijk. Ten 6 uren was de bur gerwacht onder de wapens. In het Café de Proef begon men op nieuw do ruiten uit te slaan. Rond 7 uren kwam er bevel, de Grooto Markt te ont ruimen, hetgeen op eenige oogenldikken geschiedde, door de medehulp der gen darmerie en der burgerwacht. Op verschillige punten hadden er in den avond botsingen plaats en verschil lige personen werden gekwetst. In den avond van zaterdag werden er talrijke aanhondingen gedaan. Andere inlichtingen. 't Zijn do liberale meetings, welke za terdag avond het volk zoo laat op straat hielden, zoodat men de noodige elemen ten bijeen had, om op het late uur de ergste baldadigheden te laten gebeuren. De herberg Vcrlindeu, op de Vee markt, is letterlijk totaal verwoest. 't Is bij het vcrlaton van dit lokaal dat, rond half elf, een rustig burger. M. Van den Broeck, een dolksteek kreeg, die zijn leven in gevaar stelt. Hij wordt ten zij- nent verzorgd. Twee gewonden, ook door dolksteken getroffen, zijn naar bet gasthuis vervoerd. Rond de Groote Markt zijn in al de straten ruiten ingeworpen bij gekende katholieken. Tot 4 uren in den morgend liepen er kerels rond met stokken en casse-têles gewapend, kortom, het schuim was als uit den grond opgerezen. Bij M. De Coster, katholiek scbepene waar de jonge heer De Coster ziek thuis lag en bij al de katholieke ge meenteraadsleden, ziju ook baldadighe den gepleegd. Algemeen klaagt men over de houding van sommige leden der burgerwacht, waarvan heelo compagnies, ver van de rustverstoorders tegen te gaan, openlijk de baldadigheden aanwakkerden. Zondag avond, ten 6 uren, zijn de woe lingen herbegonnen en het worpen met steenen nam weer eenen aanvang. Rond 7 uren wordeu de pompiers en do burgerwacht opgeroepen en kort daarop sloot men langs alle kanten de Groote Markt af. In den omtrek bloef het gepeupel schreeuwen en het Ongedicrt huilen, en hier en daar ruiten inslaan, maar voor de rest bleven erge onlusten achterwege. MM. De Vos en Marstboom, raadsleden en advokaat Nobels werden eveneens aan gevallen en laffelijk mishandeld. Alle deftige Mechelaars keuren de libe rale uitspattingen mot verontweerdi- giug af. Het huis van M. Paul Ryckmans, pro- viuciaalraadslid, heeft ook veel te lijden gehad van het gepeupel en, zoo als go wel denken kunt, hebben de geestelijke onderwijsgestichten ook hun doel gehad. De geuzcnleiders begiunen het nadeel in te zien, dat deze baldadigheden voor hunne partij zulleu verwekken en be schuldigen de katholieken Tan de balda digheden, die zij zelf plegen. Al de ruiten zijn ingeworpen door do katholieken, al de verwoestingen zijn ge pleegd door katholieken, aide gewonde personen werden verwond door katho lieken De bevolking kent echter de belhamels, zij heeft het schuim aan het werk gezien en de verantwoordelijkheid is niet ver te zoeken. Maandag heeft in de statie van Ant werpen den gauschen dag een trein onder stoom gestaan om op het eerste signaal twee bataljons voetvolk, die geconsig neerd waren in hunne kazerne, naar Mechelen te vervoeren. Een Amerikaansche reporter deelt meè wat hij op dit gebied heeft aangetroffen in het octrooibureel te Washington. De Nijverheid ontleent daaraan 't volgende In de eerste plaats een glazen doodkist. Verder een geheelo trap met treden, leuningen, enz. van glas. Glazen vaten, en wat nog merkweerdiger is, oen biljart van glas. Een octrooi is genomen voor glazen bakstceucn. Een reporter drijft mot deze een weinig j den spot. Hij zegt dat de bewoners van glazen huizen (uit deze -steenen gebouwd) j niet te zien zullen zitten, omdat de stee- I non oudoorzichtbaar zijn, al zijn zij ook i doorschijnend. Zulk een huis moet zeer warm zijn, omdat glas een slechte warm tegeleider is, en niet golioorig, omdat de steenen hol zijn. Hij acht hot niet onmogelijk, dat het een bijzondere woelde zal worden, om in een glazen huis te wonen. Maar dit zal vooreerst zeer duur blijven, en wie zich die pracht kan veroorloven, xal zich dus ook wel glazen kleeren kuuuen aan schaffen. Dit is niet zulk een onzin als men wel denkt reeds vóór 20 jaren was op de tentoonstelling te Philadelphia een aller liefst dameshoedje te zien,dat geheel van glas was, ook do bloemen en linten. Hot zelfde hebben wij immers kunnen bewon deren op de laatste tentoonstelling van Antwerpen, waar eene dame gansch in glas gekleed, aan don ingang zat eener glasblazerij. De uitvinder beweert ook halsdoeken, shals, tafelkleeden, enz. te kunnen ver- veerdigen. Bij een glazen kleed behooren ook gla zen schoenen. Een uitvinder te Pitts burg wil glazen schoentjes in vormen gieten. Zoo'n glazen kleed zou men kunnen maken van iriseerend glas do draagster zou er dan uitzien als een schitterende regenboog, hetgeen in eene balzaal zeker effekt zou maken. Men heeft bij opgravingen in Cyprus en elders dergelijk glas aangetroffen, maar dit iriseeren is een gevolg van be derf vau het glas,als men het zoo noemen mag, namelijk van eene ontleding, die kunstmatig kan nagebootst worden, door gesmolten glas bloot te leggen aan de dampen van natronzouton, De jaloezieën van glazen huizen zullen natuurlijk van glas ziju, volgens een be staand octrooi. Kinderen zullen in zulk een huis met glazen blokken spelen en zullen later, als zij uit visschou gaan, geene pieren meer gebruiken, maar gla zen aas, dat van binnen verguld of ver zilverd en met lichtgevende verf geschil derd is. Glazen bedden ziju volgens den uitvin der een waarborg tegen den bliksem en tegen ongedierte. Maar glazeu huizon zullen waarschijnlijk niet vrij zijn van muizen, en daarom zal men gebruik maken van glazen muizenvallen. Deze hebben volgens den uitvinder het voordeel dat, als er eens één muis in is en andere muizen daarlangs komende, zij geneigd zullen zijn ook binnen te gaan, vooral wanneer zij zien, dat uie eerste muis zich te goed doet aan het lekker, dat zij daarin vindt. Tot nu toe heeft die uitvinder weinig bijval gehad en deelt dit lot met vele andereu. Deze opmerking geldt niet voor den uitvinder tan de glazen citroeupers, die thans reeds algemeen in gebruik is men zegt dat hij de uitvinding voor 50.000 dollars verkocht heelt. Belangrijk voor de gemeentebesturen. De rechtbank van Bergou had eene zonderliuge zaak te beslissen. Eene dame van Jemappes werd op den gemeenteweg gekwetst door het omvallen van eenen boom, en deed de gemoente een proces aan. Do gemeente verwierp de verantwoor delijkheid, doch de rechtbank bracht een vonnis uit, krachtens hetwelk de ge meente verantwoordelijk is, omdat het ongeluk voorviel op haar grondgebied, en zij dus met den onderhoud dier beplan tingen gelast is even als een particuliere met de zorg van zijnon hof. De dame vraagt 10,000 fr. schadever goeding. Voor een baaltje tabak. Men zal zich nog herinneren dat over eenigen tijd een persoon vanRethy werd aangehou den aau brug 3. De man wilde een baaltje tabak binnen smokkelen. Toen hij de tol beambten zag naderen, sprong Bij in de vaart om deze over te zwemmen. Aan den anderen kant gekomen, zag hij daar ook eonou tolbeambte staan. Nu wilde hij terugkeeren. Dit ging niet meer en de ongelukkige verdween in de diepte. Hij werd door de tolbeambten gered. Deze brachten hem naar da gendarmerie van Arendonck. Maandag verscheen hij voorgenoemd feit van smokkelarij voor de rechtbank van Turnhout. Hij zegde alleen gesmok keld te hebben, om voor vrouw en kinde ren den kost te winnen. Dat hij inderdaad geen smokkelaar van beroep was, bleek wel uit zijne ant woorden. Hij bekende zelfs voor wien de gesmokkelde waar bestemd was, en dit doen de echte smokkelaars niet. De rechtbank, dit in acht nemend», veroor deelde hem tot eene voorwaardelijke straf. A... bekwam 4 maanden gevange nis en 217 fr. boete, zijnde het 10 dubbel der invoerrechten, oföOdagen gevangenis. Er werden ook nog 4 zaken van smok kelhandel tegen onbekenden behandeld. Dat was te verwachten De vrede rechter van Vilvoorde veroordeelde dezer dagen een 12jarigen knaap, om tot zijne meerderjarigheid te beschikking van do regeering gesteld te worden, dit wil zeg gen, in een verbeteringshuis te worden opgesloten. Weet men wat zijne misdaad was Hij had op straat eene fusij afgestoken. De rechtbank van Brussel, die deze zaak in beroep te oordeelon had, vernie tigde dit vonnis. Zondag is alhier in den gezegenden ouderdom van 81 jaren godvruchtig- lijk overleden Zuster THERESIA, in de wereld Dame Theresia DE DYCKER, Overste van het Hospitaal onzerStad, vereerd met het Burgerlijk Kruis van le klas. Zuster Theresia trad in 't klooster in 1835 en heeft dus meer dan 60 jareu haars levens toegewijd aan de leniging der pynen en smarteu van haren lijdenden evenmensch. Men mag het zeggen, het leven der eer zame overledene is eene aaneenscha keling geweest van onafgebrokene zelfsopoffering en tot zelfs hare laat ste lichaamskrachten schonk zij aan hare lijdende natuurgenoten Ook was Zu8TF.R THERESIA zeer geacht en bemind door allen die haar kenden en bijzonderlijk door dezen welke by haar.in ziekte of ellende,hulp en ver troosting hebben gevonden. De Lijkdienst welke aangekondigd was als heden woensdag te zullen ge celebreerd worden ter kapel van het Hospitaal, heeft ter St. Martinuskerk plaats gehad. Om 9 l/2 uren begaven de Geeste lijkheid, onze Stadsoverheden, de Commissie derGodshuizon,enz. enz., zich naar het Hospitaal om het lijk te halen en alwaar eene lijkrede werd gehouden door den heer baron P. Bethune, Voorzitter van de Commis sie onzer Godshuizen. De Lijkdienst werd door eene talrijko menigte bij gewoond. De Vrouwmis werd om 9 uren gelezen. Het koor was in rouw van 1" klas behangen. Na het voltrokken der kerkolijko Plechtigheden werd oen lijkstoet ge vormd om de stoffelijke overblijfsels dezer Heldin der christene broeder liefde naar hare laatste rustplaats te voeren, aan den welken ouze Kouinklijke Harmonie en ons Vrij- willigPompierskorps deelnamen. Ook volgden onzo Stadsoverheden, do Commissie der Godshuizen en eene talrijke menigte het lijk tot op het kerkhof. R. I. P. schijnelijkheid 3 voor den dienst aange- -reien ivordcn, N" 100 en 111 zijn |e- trokken door eenen tweeling. Het getal te leveren manschappen is thans nog met gekend. .77 !Iet wasschen van linnengoed in militaire waschhuizen te Brussel heefl feverd gunstige uitslagen op; Om die redon heeft het departement van oorlog bovel gegeven een beroep te doen op de private nijverheid voor 't was- schen van het linnengoed van den troep. Prinses Clementine. Er is weer spraak van de verloving van prinses Cle mentine met den prins van Napels, zoon des komngs van Italië. Ik weet dal .Je Koning er niet ere tepei is, maar iedereen weet ook dat prima Ucmentine.die toer christelijk eu horen- dien heel verstandig, absoluut van dit huwelijk mot wilhooren. De prinses is geen kind van 16 jan meer, dat men uithuwelijkt zooals met wil, maar eene jongo vrouw van 23 jaar die weet wat zij wil[HandchU: De provincieraad is vrijdag bijeen- gekomen om zijne kandidaten aan te dui den voor de openstaande plaats van on dervoorzitter bij de rechtbank van eor- sten aanleg te Gent. Werden aangeduid: M. Obrie, eerste en M. Jansseus de Bist- hoven, tweede kandidaat. Peerdenspelm. Men weet dat ha bouwen van peerdenspelen eene specia liteit is van eenen Gentenaar, die hier door eene Europeesche bekendheid heet verworven. Ziehier eenige bijzonderheden over dit zeldzame nijverheid M. Bovyn heeft op dit oogenblik minder dan elf renbanen te bouwer Het Land van Aelst wordt in nr van Le Bicn public van dijnsdag 11. eens duchtig den bol gewasscben. Wij zullen zondag aaust. het art. van Le Bicn public meêdeelen.doch doen wij van heden af bemerken dat bet orgaan des Bisdoms tot twee maal toe herinnert dat de nieuwe demokraten of liever, valsche demokraten van Aelst herhaalde malen door Z. H. den Bisschop werden laakt en veroordeeld. Nationale militie. Maandag II heeft de Militieraad onzes Arrondisse- monts zijne werkzaamheden aangevangen met hot onderzoek of keuring der raili- tianou van 't 31 kanton, de Stad Aalst Ziehier eenige inlichtingen Nr 120 is de 45° loteling goed voor den dienst Nr 121, 46 122, 47 123, 48 124, 49; 125,50; 126,51 128, 52; 131, 53; 133, 54 134, 55 136, 56 137, 57 138, 58 139, 59 141, 60 142, 61 143, 62 145,63. 4 lotelingeu moeten zich in den 38 zit- iijd op Dijnsdag 7 April voor den Raad aanbieden N" 80, 100, 111 en 118. Van deze vier zullen er naar alle waar waar-van twee in Igie en negen Frankrijk. Eerstdaags zal hij met eer talrijke groep Gentsche werklieden ver trekken om het opbouwen te beginnei- Door overlast heeft hij verscheidene be stellingen voor Holland en Engeland moeten weigeren. Voor zij no cirken op het plein en ij den Hippodroom te Gent, heeft hij vr bintenisscn aanggaan met twee gro troepen De troep Allegria en de tri Ducos. Door het uitbreiden zijner specialiteit renbanen te bouwen, verschaft M. Boi eene bestendige broodwinning aau t zeer groot getal werklieden van Gent. Oj) de jacht. Te Hoboken he zondag morgend een erg jachtongci plaats gohad. MM. Gerard De Cock Collin, Groenplaats, waren in den Polnw aau 't jagen op waterwild. Op zeker oogenblik ontsuaptc hi geweer, dat M. De Cock bij den loop hit' om er do kardoes op te steken,zijne ban. het schot ging af eD trof zijnen gezel bov« het dijbeen. M. Collin viel, eu M De Cock liet naast hem op de knieën vallen en oi wond de wonde met zijnen zakdoek. Spoedig werd M. Coon, doktor burgemeester van Hoboken goroept die den gekwetste do oerste zorgen tc.. diende en hom ie zijn rijtuig naar hui liet brengen, waar tweo dokters er tege den avond do loodkorrels uithaalden, i De toestand van den gekwetste is z« ernstig, doch de wondo is niet doodelijkl Hij was toch zoo eerlijk En nr stak men hem in de doos. Een man werd zondag nacht rond halfi ontmoet in het klapdorp to Antwerp door den policie-officior Van de Wal die hem kende als eenen bewoner Falconrui. Daar hij twee zware planken dn vroeg de policieman hem, waar bij m; dat vrachtje naartoe ging. Die planken heb ik gevonden, ouii ga ze naar hot policiebureel dragen, ws het antwoord. Maar dan loopt ge verkeerd. H' policiebureel is op de St-Pauluaplaatst I)at der eerste wijk, ja; maar ik; naar dat dor vierde wijk. Waarom Wel.... op het bureel der oeri: wijk kom ik niet geerne. Welnu, zegde de policieman, feloof dat gij mij vodden wijsmi 'olg mij. Draag dan de planken zelf, spr de eerlijke man, en wilde hiermee plaat poetsen. Doch dat ging niet zóo gemakkelijl want met de medehulp vau oeuen soldi en een paar agenten, die middelen waren toegekomen, werdea de mau de planken naar den berroo gebracht. Die zal gezweet hebben. Dat m? bij schoonen meiavond in het Park Antwerpen den nachtegaalzang zit nat luisteren, is aan te nemcu. Maar dl men in eenen meerl schen nacht, wannen nijdige buien en rukwinden beerschett daar in slaap valt, dat is onbegrijpelijk.! En toch is dat dijnsdag nacht gebeid aan eenen inwoner der 6* wijk. Maar bij heeft het moeten uitzweet®* Toen hij wakker word had bij niets mee dan ziju licmd en zyne zokken. Al b«f overige, hoed, frak, broek, vest, col' schoenen, ouderbroek, alles, tot zijne portemonnaio toe, was.... rivo. In dat costuum is hij naar het policih bureel gegaau. Hij vertelde daarbij df do menschen, die hem zagen passeereil op den loop gingen. Is liet een aanslag De trein dé om 3 ure 33 min. uit Antwerpen nae Turnhout vertrekt, was zoudag le* tusscheu Hove en Contich gekomen, toei er langsheen de bw een schot gel<£ werd.

De Denderbode | 1896 | | pagina 2