Handel en Nijverheid. Kerkelijk Nieuws. Allerhande Nieuws. Hol l and Frankrijk. Coöperatiéf. De liberale werk- manskriDg to Gent gaat ook eene coöpera tieve bakkerij en handel in houille-kolon inrichten. Hier te Aalst is er bij de libe ralen ook spraak van en nog van meer. l)o liberalen zijn toch zulke moedige ver dedigers van de belangen der nering doende burgerij. Kiezing.De kiezing voor een sena- teur te Antwerpen in vervanging van M. Van Put, is bepaald op Zondag 25 October. De kandidaat der Meeting is de heer Camiel Steenackers, een der voor naamste kooplieden van Antwerpen. Volgens - La Gazette zullen de libe ralen den strijd niet wagen. Eigenlof.Alle dagen staat Vooruit nu vol lofartikels over Anseele. De lezers van bet rood orgaantje moeten waarlijk gelooven dat die schreeuwer reeds zoo wit gewasschen is als een lam. Zondag nog schreef Vooruit onder auder het vol gende Het is vastgesteld dat de naaisters en en stiksters iu Vooruit maar acht uren daags werken - maar hij wacht zich wel te zeggen dat zij in de acht uren meer moeten voortbrengen dan vroegen in ne gen of tien uren. - Dat de naaisters die min afleggen dan hare dagtaak, nooit een centiem werden afgehouden maar als zij wat overwerk gedaan hebben, wordt het wat heel propertjes afgehouden, en wanneer zij het bepaald minimumwerk niet ver richt hebben, snauwt men hun toe dat zij hun loon niet verdienen. Dat Vooruit misschien vervolgd zal worden om loon te hebben betaald dat niet verdiend was en eene gratificatie te hebben geschonken, die hij niet geven moest zoodat Voortiit nu beweert dat het overwerk niet moet betaald worden I Hoe eerlijk toch, he en hoe echt socia listisch 1 Rechten op den alcool. De Fransche regeering is van ziG de rechten op den alcool van 156 fr. op 250 te bren gen. De meerdere opbrengst van 118 mil- lioen, die er van verwacht wordt, zou dienen tot ontlasting van den landbouw. Hier eu daar is er eene beweging ont staan tegen de socialistische volksverte genwoordigers, die de vergoeding voor de milicianen gesterad hebben. Men beschul digt hen dit enkel gedaan te hebben uit kicstaktiek, en die beschuldiging is ge grond. Zij hebben zoo ook gehandeld bij de stemming der rechten op den alcool. De socialistische volksvertegenwoordigers vonden de wet rechtveerdig en geschikt ora het alcoolism te bestrijden, en zij hadden besloten ze to stemmen, toen M. Lorand eensklaps in de groep verscheen en uitriep - Oogelukkigen, indien gij de vermeerdering van rechten op den alcool stemt, dan krijgen we al de kiezers tegen ons 1 Het gevolg was dat in de openbare zit ting de socialisten tegen de wet stemden zij wilden hun mandaat redden. Socialistische broeders. Een lid van de socialistische coöperatief te Flénu, maandag avond in het comiteit geroepen om rekening te geven over de boekhou ding, had heel zijne familie meê naar de vergadering gebracht. Nauwelijks was de zitting begonnen, of de hoofden werdeo warm. Vuisten, stok ken en zelfs stoelen, werden opgeheven en kwamen kneuzend op hoofden en neu zen neer, en geen enkele aanwezige ver liet de zaal zonder blauwe plekken, schrammen of zelfs wonden raeê te nemen. Een dagbladvcrkooper is ernstig ge wond. Al do meubelen in de zaal zijn verbrijzeld. Provinciale Raden. Dijusdag 5 October is de gewone zittijd der Raden van de negen Provinciën geopend. In onze provincie Oost-Vlaanderen werd na de goedkeuring der kiezingen over gegaan tot het samenstellen van net bureel. Werden gekozen Voorzitter M. LibbrechtOndervoorzitter :M.Thuys- baert Secretarissen MM. deGelliuck d'Elsegem en Van Winckel. De heer Gouverneur sprak de gebruike lijke redevoering uit hij Jhandelde over de werken die op 't oogenblik aan het provinciaal hotel worden verricht over de laatste kiezingen verder bracht hij hulde aan de leden welke zich hebben teruggetrokken en eindigde met de nieuwe raadsleden wilkom te heeten. Te Seraing. De socialistische volksverteeenwoordig'r Smeets, baas van het lokaal der socialisten te Seraing, heeft met den 1 oclober zijn postje opgegeven en gaat in het omliggende voor eigen rekening herberg houden. De reden is dat de bariDg der citoyens in die strekc niet meer braadt,'t is dat de werklieden hen beter bevinden bij de Almoezeniers van het werk, die ieverige priesters die zich geheel en al toewijden om de werklieden aan den goedkoopsten prijs lekkere spijzen, gulhertig vermaak en goede slaping te bezorgen. 't Is naar de getuigenis der werklieden een wat beters leven bij die herbergzame priesters, dan in het paradijs der socia listen. De eersten doen 't goed uit liefde voor den eveumensch terwijl de cifoyens maar pogen den werkman eenen dienst te be wijzen, uit eigen belang en baatzucht. Citoycn Smeets, heeft verklaard dat de mannen tegenwoordig zoo geern naar zijn hotel kwamen dat hij, 's zondags wel voor een frank en half tot twee frank drank verkocht. In den beginne nogtans gingen de wa len nog al eentje pakken bij hunne bazen, maar nu de socialiste trape en vangt geen vogels meer, tot grootcu spijt der hooge bazen die do kalandizie van gefopte dom pelaars niet meer kunnen opstrijken. Het slechtste van al is dat het volk al Seraing er ook niet veel meer aan houdt van door {ghikbelovers vertegenwoordigd te zijn. Inderdaad, iö 1894, bekwamen de socia liste bazen 1,500 stemmen meerderheid in de provinciale kicziDgen en hunne vijf mannen zaten preusch in den raad. Iu (Je laatste kiezing echter, van de vijf voo apostels bleven er twee in de mande, terwijl de andere drij maar bij tweede stemming gekozen werdeu. Een naasteu keer zullen ze alle vijf wel hun laatje krijgen. De werklieden van Seraing hebben het reeds good vast dat de socialiste partij maar een samenhang is van volksbedrie gers, luiaards en baatzuchtige kerels die onder den dekmantel van volksvrienden verschuild zitten, maar in praktiek, trouw het gebod ualeven van den duitschen oppergaai, den miljoenrijkeu Bebel. Die socialist zegt immers beste vrienden, citoyens die aan het schotelken zit, wilt gij daar blijven zitten, hewel belooft dan maar aan al die het hooren wilt dat gij uw leven ten beste wilt geven voor den werkman doch zwicht u wel den toe stand der werklieden te verbeteren houdt liever de wonde bloedig open, en maakt het volk nog mistevredener, zoo zult gij bazen blijven. Spijtig, citoyens, dat het volk zoo blind niet is als gij het wel meent. Gij zult het langzamerhand nog meer gewaar worden. MANIER VAN GROETEN BIJ VERSCHILLIGE VOLKEREN. Bij alle volkeren is het groeten in eere zelfs bij de minst beschaafde; zoodanig zit het in de natuur van den mensch vriendschap of eerbied te betoonen aan de lieden die men. tegenkomt of bezoeken gaat. De manieren van groeten verschillen van land tot land en gelijken weinig op elkander. Laat ons eens zien hoe, volgens de beste reisbeschrijvingen, die bij cenige volkstammen van Azia eu Afrika gedaan" wordt. De groet van een Japanees bestaat in het uitdoen van een zijuer schoenen; hij doet ze alle twee uit, wanneer hij een huis binnentreedt. De inwonersder kusteilanden China nemen den voet of de hand van den persoon, dien zij willen eeren, en wrijven er mede op hun aangezicht. Men handelt omtrent op dezelfde wijze in de Dieplood-eilanden daar zet men den linkervoet op den schedel. De inboorlingen van de Philippijucn neigen met het voorhoofd tot dicht bij den grond, terwijl zij hunne hunne handen op de wangen houden en het been uit steken. In het Zuiden van het Hemelsche Rijk richt men de volgende woorden y a fan hetgeen beteekent: hebt gij uwe rust ge geten. Als Chineezen van den ouden stempel elkaar, na eene lange scheiding, ontmoe ten, dan vallen ze tegelijk op de knieën, buigen hun gelaat naar den grond, wer pen vervolgens het lijf achteruit, terwijl zij de oogen puilend naar den hemel wen den en beginnen luid in de handen te klappen. Bij de Chineezen gebruikt men een on gelooflijk getal plichtplegingen buigin gen, knievallen, aanspraken, alles is er nauwkeurig bepaald voor iedere gelegen heid. Do inwoners, die aan het Ilof moe ten komen, zijn verplicht zich drie dagen lang in groeten te oefenen. In het zoogenaamde gelukkig Arabië, is er eene streek, waar de menschen geen beter middel gevonden hebben om de vreemdelingen vriendschap te betuigen, dan eon hunner aderen te openen en hun het bloed, dat er uit springt, als een drank aau te bieden. In Nieuw-Guinea bestrooit men het hoofd van diegenen welke men wil groe ten, met de eerste do beste stof, die on der de handen valt. Bij de Turkomannen is er een stam waar, als twee opperhoofden elkander van verro zien opkomen, deze op hunnen buik beginnen te kruipen en elkander omhelzen als ze bijeen gekomen zijn. Eindelijk, bij de inwoners van het eiland Otahiti iu Polynesië, drukt men elkander de handen, terwijl de neuzen in aanraking komen. Om uit te scheiden, een trek, die wel door beschaafde lieden mag overwcen worden Een handelsopzichter uit Europa was, in eene stad van Noord-Amerika, met een rijken Yankee aan 't redeneeren, toen een zwarte slaaf hem in 't voorbij gaan groette. Hij beantwoordt die eerbe tuiging. Wat roept de Amerikaan verbaasd uit, gij groet een ellondigen slaaf Waarom niet? antwoordde de handelsopzichter, ik zou beschaamd zijn te moeten zeggen, dat een slaaf be leefder is dan ik. Deze pogingen werden met goed gevolg bekroond. De uitvoer van levend vee, met bestem ming naar Engeland vooral is het tijdperk der beproeving doorgestreden. To meer is het zeker dat deze koloniën thans bij machte zijn, veel vlcescb uitte voeren. Volgens de slatistiekeu vau 1895, bezitten deze koloniën meer dan 12 mil- lioen stuks runderen en ongeveer 101 millioen schapen. Die cijfers wijzen een voortdurenden aangroei aan. in vergelijking met deze van vroegere jaren.De uitvoer van gezou ten vleescli is gestegen van 1,361,000 pond, iu 1893-94, tot 1,707,000 in het volgende jaarperk. In hetzelfde tijdvak is de uitvoer van geconserveerd vleesch van 22 tot 37 mil lioen pond geklommen. Met de taaiheid en den geest van onder neming der Australiaansche kolonisten, zullen deze er zekerlijk toekomen dien nieuwen handel uit to breiden, die overi gens door de Engclschen zelfs kracht dadig gesteund wordt Landbode Handel in Australiaansch vleesch. Wij hebben reeds de aandacht geves tigd op de pogingen sedert eenige jaren door^de coloniën van Australië aange wend voor den uitvoer van levend vee. Congregatie der Jongelingen. Toekomenden zondag,11 October 1896, algemeeue Communie, om 6 uren, in de kapel der Damen van Maria, Molenstraat. Mis met zang, korte ouderrichting.Vollen aflaat om 10 3/4 uren, openbare opdracht van 21 Aspiranten. Zeven Eerw. Paters Jesuïten der Bel gische provincie vertrekken binnen kort naar de missie van Beugalen. Pater An dreas Grignard en de scolastici Jaak Bakker, Louis Lottens, Ernest Populaire en Pietor Van den Bossche, hebben woensdag Brussel verlaten en zijn maan dag te Genua ingescheept. Zij zullen gevolgd worden door Pater Michel Atten en den scolasticus Arthur Van den Driessche, die den 28 october aanstaande Brussel zullen verlaten en den 2 november te Genua scheep gaan. Deze twee laatste zullen vergezeld zijn door acht Zusters missiounarissen der Dochters van het Kruis, van Luik. waarvan vier naar het aartsbisdom Bombay en vier naar het aartsbisdom Calcutta zullen ver trekken. De eerste groep zal geleid worden door Pater Banckaert S. J., overste van de missie van Bengalen. Pater Banckaert was in mei laatstleden naar België terug gekomen hij vertrok den 27 september uit Brussel en zal op 6 october bij zijne gezellen te Napels aankomen. De Eerw. Pater Banckaert is op 28 januari te Brugge geboren. Den 1 november zullen te Marseille scheep gaan, drij Paters Jesuïten van België en vijl' Liefdezusters van Gent, waaronder de zuster van den Z. E. H. Janssens, provinciaal der Jesuïten en van M Janssens, lid der Kamer van Volks vertegenwoordigers. Congoleesche christenen. Iu het ge sticht van Gyseghem, bestuurd door den eerw. heer Vau Impe, werden zondag niet minder dan negentien jonge Congo- leezen gedoopt. De jonge doopelingen Afaren de meisjes in 't wit eu de jongens in 't zwart gekleed en twee jonge negerkens dienden de Mis. De doopelingen waren vier meisjes eu vijftien jongens. Na den dienst had een feestje plaats, onder 't welk een telegram aan den Ko ning werd gezonden. Wildstrooperij te Wetteren. De aangehouden wildstroopers hebben ge klapt. Vrijdag nacht zijn nog vier personen vanCalken van hun bed gehaald, en za terdag morgend naar Dondermonde over gebracht. Er is gezegd dat een der eerste aange houdene overleden was, dat is onjuist, hij is aan dc- beterhand. Vrijdag der verledene week in den voor- en namiddag heeft de policiecom- missaris De Gieter, vergezeld van den werkopzichter, een bezoek gebracht iu de werkhuizen van Vooruit, Vrijdag markt. Zij hebben de loonboeken aange slagen, op last van den onderzoeksrech te De Bock. De eerste bijzondere trein, die te Brusseleers naar de tsarenfeesten te Pa rijs moest voeren, vertrok maandag na middag, ten 3 uren. En dc reizigers kwa men reeds om 1 uur aan de statie. Ten half 3 was er in de rijtuigen geen plaatske meer beschikbaar. De trein tcldo een vijftiental rijtuigen. Intusschen was een tweede trein gereed gezet, die de overige reizigers opnam en drie kwaartuurs later vertrok. Er werden 1012 reiskaarten ver kocht, voor eene som van 14,000 fr. Voor den pleziertrein van 's avonds, te 10 uren 50 minuten, waren slechts 150 kaarten afgeleverd. De uniform der gendarmen zal ge wijzigd worden wel jammer, want de gendarmerie was een der schoouste uni forms van de armee.De hairen muts eu de karabijn zullen verdwijnen, zegt de Soir, voor den gewonen dienst te peerd. De witte nestels worden door zwarte vervan gen. Van den kepi zal ook de witte band verdwijnen alsook het leèrwerk wordt donker. Er is ook spraak de nestels der officieren door gouden te vervangen en hun de vroegere epauletten terug te ge ven. Wat zullen do gendarmen, bij die verandering gelukkig zijn 1?... Alen stu deert ook in de bureelen van het depar tement van oorlog, eoucn vorm van shako voor het leger, die volgens het wapen zal versierd worden !l! Men weet dat de vermoedelijke moordenaar van Mevr. Herry reeds ver- schillige uitleggingen heeft gegeven over het geheimziunige schrift, door het ge recht ontdekt op ceue adreskaart, van Jeu medebeschuldigde Restiaux. Nu geeft Courtois weer eene andere uitlegging. Het adres rue Chauffoir zou namelijk de woonplaats aanduiden van eene dame, die voor eene plaats van gouvernante bij den graaf van Vlaanderen aanbevolen werd. Courtois roept, om de waarheid, van dit gezegde te bewijzen, de getügenis is van eenen persoon uit de Ruysbroeckstraat; doch deze persoon ondervraagd eu zelfs met Courtois geconfronteerd, kon zich niet de minste bijzonderheid over die historie herinneren. Toen vroeg de onderzoeksrechter aan Courtois den naam der aanbevolen dame en hierop moest de beschuldigde het aut- woord schuldig blijven. Een lieve geschiedenis. Jan Van den Bossche, zegt de Patrie, was van Roeselare naar Meenen gekomen, om zijne vrouw op te zoeken, die de echte lijke woning verlaten had. Hij vond haar, maar de ontmoetin» was alles behalve vriendelijk. Zooveel ge rucht maakten de echtelingen dat de gen darmen moesten komen om hen tot rede te brengen. B ide werden aangehouden. Nu steeg de woede van de vrouw ten top eu, om zich te wreken zegde zij dat haar man nog eene gevangenisstraf van acht dagen te oudergaan had. Eu zij, riep nu de man, heeft nog 27 fr. boet te betalen 1 Intusschen was de schoonmoeder op zoek gegaan naar hare dochter en verne mende dat men deze achter het slot had gezet, liep zij herberg in, herberg uit, werd op den duur dronken en moest ten slotte eveneens worden opgesloten.^ In zijne laatste zitting heeft de ge meenteraad van Hasselt eene toelage van 5000 fr. gestemd voor de oprichting te Hasselt, in 1890, van eene gedenkzuil aan den Boerenkrijg van 1789. Grootc feestelijkheden zullen ter gelegenheid van dit eeuwfeest ingericht worden. Levend verbrand. Nabij de staats- werkhuizen te 's Gravenbrakel hebben de werklieden de gewoonte, den afval van hout op hoopen te werpen en die nu en dan te verbranden. Eenige kleine meisjes waren op eenen dier hoopen, welke van onder smeulde, zonder dat zij zulks wiston, komen spelen Een der kinderen, 9 jaren oud, zag eensklaps ziiue kleeren in volle vlam en in een oogenblik was het kleine slachof- fer in eene levende fakkel herschapen. Hulp schoot aanstonds toe, doch het was te laat. net kind stierf na eenige oogenblikken. Treinbotsing te Borgworm. Vrij dag avond, kort voor 8 uren, had in de statie van Borgworm eene botsing tus- schen twee treinen plaats. De eene was een goederen- en de andere een mance - vreertrein. De schok was zoo hevig dat de wagons als een verrekijker in elkaar schoven. Onmiddellijk snelde elkeen ter plaatse om hulp te brengen aau het dienstper- sonneel. Een der machinisten was op den slag dood gebleven. De andere machinist eu de twee stokers waren gekwetst. De stoffelijke schade is zeer groot en de dienst heeft gedurende zekeren tijd ernstige vertraging geleden. Een bestuurlijk onderzoek is ingesteld, om de oorzaak van het ongeluk te kennen. Een later bericht meldt, dat de gc- doode machinist Frans Heyrnans heet, woonachtig te Borgerhout. Hij laat eene weduwe met vijf minderjarige kinderen achter. Een stoomketel in de Maas. Te Luik was men bezig met eenen stoom ketel van 14 ton zwaar op een walenschip te laden, dat het stuk naar de zandgroe ven van Moil, bij Antwerpen moest over brengen. Doch op de balken gebracht, waarover de ketel aan boord moest schuiven, begon deze eensklaps te rollen. Hij kwam op het schip te rechte, deed dit overhellen cu zonk met het vaartuig op den bodem der Maas. De schipper en zijne vrouw, die in hunne kooi waren, hebben zich nog bij tijds kunnen redden. Twee inwoners van Edingen, die in Frankrijk aan het binnenhalen van den oosgt hadden gewerkt, kwamen met goed gevulde beurs terug en bezochten bij hunne aankomst een groot getal herber gen. Eensklaps, toen beiden reeds goed Ironkcn waren, kregen zij ruzie. Eeu hunner, een oud-veroordeelde greep zij nen tegenstrever bij de keel en bracht hem tevens met zijn suoeimes eenen steek toe, die de halsslagader doorsneed. De moeder van den gekwetste, die den pleger met hulp van den veldwachter aanhield, bekwam eene woud aan de hand. De getroffene is iu doodsgevaar. Ongeluk te 's Gravenhage. Er is za terdag morgend eene kluis .ingestort bij het bouwwerk tot uitbreiding van de ka tholieke kerk aan den Boschkant. Twee werklieden werden onder het puin bedolven. Een dezer beiden, de 21jarige Baten burg, werd dood opgehaald. De andere werd nogal ernstig gekwetst. Naar 't schijnt had men te vroeg de steunsels onder her nieuw metselwerk weggenomen. De kracht van den storm. Om een denkbeeld te geven vau de windhoos die in het Gooi heeft gewoed, wordt in he1 Algem. Hbd. het volgende meegedeeld In de achterbosschen van het landgoed, vroeger toebehoorende aan de familie Bredius, zijn honderden zware boomen als riet geknakt eu bijtweeén en drieën te gelijk ontworteld.... Er zijn oppervlak ten van een halve hectaar groot, waar geen boom meer staat, maar de een naast den andere tegen den grond is geslagen Boomen, ter dikte van twee voet in middellijn met stukken grond van ver scheidene meters groot, zijn neergerukt; en waar een enkele beuk te vast gewor teld stond, is hij op de helft als een riet gebroken en tot den grond toe voor de helft weggeslagen. Het is bijna onbegrij pelijk hoe eene windvlaag, zij het dan eene draaiende, zoo'n verbazende kracht kan ontwikkelen. Woensdag waren er honderden bezoe kers op het terrein, veleu met rijtuigen, om de zoo zeldzaam voorkomende ver- woqjtiug te zien. Iu hot eikenhakhout ligt een halve boom, die van verre daar door de hoos schijnt hcengedragen, want in den om trek is geen stam te zien. Iets verder ziet men een reuzen-den ontworteld en een beukenboom over zijne geheele lengte in tweeën gescheurd. Afschuwelijke misdaad. Te Caluire, bij Lyon, is eene afschuwelijke misdaad gepleegd. Soldaten van het 157* linie keerden van de krijgsbewegingen terug langs den weg van Rillieux. Een van heu verliet de rangen en zette zich neer op eenen steen. Een bewoner van den omtrek, M. Mai- sonneuve 64 jaar, deukende dat hij ziek was, noodigdo hem welwillend uit om biunen te komen en bood hem een tas koffie aan. Weldra gedroeg zich de soldaat op de onbeschofste manier en braakte de walge lijkste voorstellen uit tegenover de doch ter van M. Maisonneuve. Deze gaf hem daarom bevel heen te gaan, maar bij weigerde eu wilde vol strekt het meisje omhelzen. De vader dreigde de garde te roepeo. Daarop trok de soldaat zijne bayonneten bracht den ouden man drie steken toe, waarvan eene in het hart trof zoodat de man dood neer viel. De moordenaar, Blaise Alliére, reser vist van Thiers, werd door degeburen aangehouden. Hij heeft alles bekend. Hoe men de tsarenfeesten exploi teer d. De Parijsche feesten ter gelegen heid van het tsaren bezoek, hebben na tuurlijk in de Fransche hoofdstad eene massa booswichten doen samenstroomen, die op alle manieren de lichtgeloovigheid van het volk te hunnen voordeele ex- ploiteeren. Vooral de personen uit de provincie, die in do woelige hoofdstad reeds niet op hun gemak zijn, worden door de geoefende schelmen behendig in het net gelokt. M. André M., een brave jongen van 20 jaar, donderdag avond uit Rijsei te Parijs aangekomen, om den vriend van Frank rijk toe te juichen, heeft er de droe vige ondervinding van opgedaan. Hij wandelde rond middernacht op den Bou levard des Italiens, groote oogen opzet tende voor al die bewoging, die masten en ballonuekens, toen hij eensklaps, bijna rechtover het Credit Lyonnois, eene zware hand op zijnen schouder voelde, terwijl eene half heesche maar dreigende stem aan zijne ooren de onrustwekkende woorden fluisterde In naam der wet neem ik u gevangen. Verbaasd keerde hij zich om en stond voor een sterkeu kerel, met ruwe knevels, dichtgeknoopte redingote, eene veelkleu rige rozei in het knopgat eu een dikken knuppel in de hand. Geen schandaalvoegde de onbe kende er bij. Gij zult uitleggingen geven op de prefectuur, stap in 1 En hij stootte den verbouwereerden provinciaal in een rijtuig. Koetsier, naar de prefectuur van policie. Onderweg haalde hij een blad papier uit den zak, dat er uit zag als een signa lement en gebaarde aandachtig het ge laat van zijnen gevangene te bestudeeren. Blauwe oogen, opkomende knevels, trompetneus. Juist, zegde hij op tevreden toon. Wij hebben u vast kerel. Ik zou uwe zakken moeten onderzoeken, maar ik wil er van afzien, als gij mij zelf geeft wat gij in uwe zakken hebt 1 André M. alleen zijndo met dien men- schelijken dog, gehoorzaamde, denkende dat er eeu misverstand in 't spel was en alles op de prefectuur wel in orde zou komen. Hij haalde zijne portefeuille uit den zak, welke 300 fr. bevatte, zijn por- temonnaie met eene nagenoeg gelijke som iu goud, zijne horlogie, enz. De poli- cieman knoopte die voorwerpen in zijnen zakdoek. Dat alles zal op de greffie worden neêrgelegd Onderweg reed men voorbij de post. Hij deed het rijtuig stil houden en zegde aan den koetsier Ik ben policiecommissaris der rechterlijke afveerdigingen ik heb een nihilist aangehouden, ons door de Russi sche policie gesignaleerd. Ik moet een oogenblik in de post om per telegram be richt te geven van die belangrijke aan houding. Neem plaats aan het portel en indien de gevangene poogt te ontsnappen, slaat hem maar zonder genade dood. De ellendeling wilde den tsaar vermoorden. De koetsier liet het zich geen tweemaal zeggen. Hij sprong van zijnen bok en, zijne zweep krachtig aanvattend, stelde

De Denderbode | 1896 | | pagina 2