Pol en Stant. Van tak op tak. VERZOENING. Rechterlijk kronijk. Handel en Nijverheid. Luisterrijk Avondfeest ZONDAGRUST. KAATSSPEL 1896. Allerhande Nieuws. Pol is volop aan 't zaaien wanneer Stant de Duikemeerabaan komt opgestoken. Stant. Wel, Pol n;in, ge gaat er nog over gelijk ecncn van drijmaal zevenAlzoo ncu Hinkschen stap en alzoo nen zwicrigen erm lil Por.. 'k Iloor u r komen, Stant, en 'k ken uw komplimcn- tjes nochtans 'k en mag niet klag. n maar 't is al zulk groot verschil legen over twintig jaar, dan hingen z'er nog slap aan, Stant, en 'k en kou ze niet moei Irjjgeo. Stant. Ja, Pol, de jaren en komen alleen niet, dat word ik ook gewaar maar alzoo over en weèr door dat gebro ken land slappen en gedurig meé vollen awier 't graan roudzweepou, dat is toch korvee, zelle man Pol. En zeggen, Stant, da'k daar in mijnen tijd niet van eu maakte om van tien tot vijftien dagwaud per dag af te kletsen I Stant. Ge zijt nen sterken geweest, Pol, en ge moogt nog meegaan Pol. We zullen 't vasthouden zoo lang wij kunnen, Stant; maar we trekken wij toen stillokens aan naar den dieperik waar dat al ons voorzaten te rechte ge komen zijn. Stant. 't Is een algemeenen wet, Pol; en alhoewel dat or zoo weinig op ge- {>eisd wordt, zien wij ze nochtans dagc- ijks rondom ons optrekken den ecnen achter den anderen. Pol. Ja, Stant, 't is de wereld eu daarom zijn 't wijze mcnschen die hun zaken en hun gedrag zoo schikken dat ze niet moeten bevreesd zijn als 't begint in to kleppen. Stant. Wijs gesproken, Pol maar zeg nen keer, hoe ver staat ge nu meê de zaaitijd Pol. Nog niet ver, Stant; 't dees is de tweede partij die wij afwerken; w'heb- ben lcelijk tegen g'houden geweest door 't slecht wéér I Stant. W'hebbon droef wéér g'had sedert zondag, Pol, en haballig weèr waaien cn regenen «lat 't niet was om op straat te komen. Pol. 'i Is nen grooten achteruit ge weest, Stant, voor de boeren; maar kon den wij nu veertien dageu schoon weèr krijgen, 't waar er hier toch meê gepast: alles ligt gereed en zaaien dat avanceert zoo I Stant. - Is er hier geen groote schaai gebeurd door den wind, Pol 1 Pol. De boomgaarden hebben veel te lijden g'had, Stantappels en poeren die er nog opstonden, zijn wreed geschud geweest en zelfs zijn er alhier eu aldaar nog fruitboomen afgevlogen. Stant. Wederom al nen tegenslag, Pol; ik vind dat de bocremenschen zou den mogen een akkoord maken meê den regen en den wind om van alle schade bevrijd te blijven. Pol. -- Als de boeren dan maar zelf t'akkoord en zouJen zijn onder een, Stant! Stant. Ja, dat peis ik wel, Pol; ten minsten als er geen doucbisten en zouden onder loopen, want meê zulke vogels is 't moeilijk om akkorderen.' Pol. Dan waar 't spel zeker en vast verbroddeld, Stant; maar zelfs nog zon der Donchisten in 't spel zouden de boe ren nog seffens in ruzie liggen over de kwestie van 't wéér, en ik denk dat het best is gelijk nu Onzen Lieven Heer al leen meester van 't weêr cn van al dat er is. Stant. Ge zoudt nog kunnen gelijk bobben, Polmaar zeg nen keer man, g'hcbt my over aebt dagen verteld dat de patatten overvloedig gelukt waren, en k heb daar over een kwartier nog tegen onzen vriend Gust gesproken en die heeft mij gezeid dat de patatten eerste klas goc-d zijn van eten of van kwaliteit, ma;\r dat er toch merkelijk min van komen als verleden jaar. Pol. Gust heeft gelijk, Stant; 'k hen ik daar in mis geweest, en als z'nllemaul uit waren, hebben wij ook moeten be kennen dat d'opbreugït, alhoewel goed, toch minder is als overjaar. Stant. En waarby zou dat komeu, Pol Z'hebbeu toch altijd zoo schoon ge staan I Pol. 'k Peis dat 't hier by komt, Slant in 't eerste niet genoeg kunnen groeien uit oorzake van do droogte en als «le regen dan eindelijk gekomen is, dan hebben 't de patatten te ras laten steken en zyn'ze te rap droog gevallen. Stant. 't Moet toch allemaal mee gaar, he Pol, om alzoo g'beel en gansch wel te lukken. Pol. Jaat, Stant; en't is van dien kaï.t dat nen bocrenmensch veel qfziet; hij l.ceft te veel getakens, en als er hem i«-is ineenslaat, ligt hij gewoonlijk meê d'us af I Stant. Hoe ziet het er nu uit voor den aanstaanden winter, Pol Pol. Wel, Stant, nog al goed; het bcésteneten is er nog al wel hooi, nen goeivn oogst, ndclijke goei patatten eu belteraven, eu pertikelier schoon loof I Als de boter nu maar aan nen schoonen pi ijs eu blijft, en konden de Tetbeesten wat opslaan, dan zou 't uog al schikken 1 Stant. Laat ons hopen van ja, Pol cn boe was 't meê 't volksbanket en meê 't uurwerk le Borsbcke, Pol W'en bebbeu wij daar over acht dageu uiet vai gesproken. Pol.*- Ha, Stant, 't was allemaal puik, mao, en eerste klas. 'k Eu heb van g'beel rayu leven alzoo nog geen vuurwerk ge- zie u: van alle toe reu hebben ze daaruit- gezet meê 't vuur en kloppen eu slagen dat de kasseisteeuen waggelden, 'k Ben zekér, Stant, had de wiuil gediend, ge zoudt het tot Aalst toe g'hoord hebben. Stant. En hoe was 't op banket Hebbeu de mannen van Borsbeke wel binnen gespoeld Was 't goed en hebben ze zich wel verzet Pol. Zie, Stant. daar en zijn «le mcnschen niet van uitgesproken. Elk heeft er mogen eten volgens beliefte e«i daarenboven 't was goed gereed gemaakt. Daarbij plezier en vriendschap en broe derlijkheid te koop Stant. En was er veel volk, Pol Pol. Z'hebbeu mij gezeid, Stant, dat er rond de di ij honderd en zestig man was; al 't mansvolk van g'beel de prochie van boven de vijftien jaar; en er is nie mand niet thuis gebleven 1 Stant. En was M. de Pastoor van de parochie daar ook, Pol Pol. Wel zeker, Stant; en hij heeft daar toch Zoo schoon gesproken. Hij heeft daar doen uitschijnen welken kostbaren schat het is voor eene parochie van allen in eenigheid van geest ea herto te leven, vau het wettelijk gezag zoo geestelijk als wereldlijk t'erkennen cn t'eerbiedigen, van malkaiuleren te beminnen, t'helpen en bij te staan als broeders, in een woord, van maar één groot huisgezin uit te ma ken, waar Pastoor eu Burgemeester de hoofden van zijn eu waar icdereeu werkt voor 't algemeen geluk eu welvaren. Stant. Bravo, Pol, dat is gesproken zie 1 Dat is eens schoon de waarheid ge zegd Ja gelukkig de prochiëu die dat wel verstaau en die 't voorbeeld vau Borsbeke navolgen. Pol. 't Is t'hopeu, Stant, dat die eenheid iu 't kort overal zal bestaan. De scheurmakers worden alle dagen meer en meer veracht en achteruit gedreven, en 't en zijn maar alhier en aldaar eenige verstokte liberalen meer of sommige an dere voddemans die nog met hen meê doen iu d'hoop van in troebel water ook al eens een suoeksken of een haasken te vangen; maar alle brave en rechtzinnige menschen keereu hun den rug en pakkeu ze voor wat ze woerd ziju. Stant. Ja ja, Pol, ze mogen z'hem- men, en zelfs nog een oordje achter win nen; vivan 't Katholiek vaandel; daaron der is er plaats voor allo brave en rech- schapene menschen, voor arm en rijk, voor jong en oud, voor boer, burger eu werkman 1 Pol. Alia, Stant, g'eu kunt er niets meer aan verbeteren, mau, eu goeien verkoop eu tot de naaste week Stant. Als 'tGod belieft, Pul wie? wie? wie? 8 uren, heimelijk binnen bij 't liberaal advocaatje Galle 't Zal zeker weer eens geweest zijn om over de E. V. te onder handelen Ontmaskering. Als 't er op aan komt de gunst der buitenlieden en der brave stedelingen te winuen, laten de socialisten niet na bij hoog en bij laag te beweren dat zij toch tegon den godsdienst niet zijn. Iedereen weet dat zulks valsch is dat het socialismus door de II. Kerk als een allergevaarlijkste dwaling veroor deeld is, en «lat de socialisten onder hen er ook geen doekskens om doen eu wel bekennen dat zij de religie moeten doen verdwijnen om geheel meester te kunnen spelen, 't Is nochtbaus goed nu en dan te doen uitschynen wat zij niet allceu zeg gen, maar inderdaad doen als er kwestie is zich christen monsch te toonen. Zoo was er verleden week te Leuven weêr iets droevig te zien. Eene vrouw werd er burgerlijk begraven. Voorop giug een man eD eene vrouw met «le roode vlag en er was veel muziek bij. Maar van teeken van Godsdienst was er geen spraak, 't Was de huisvrouw van ecneu socialist, die zoo ter aarde besteld werd. Iedereen zegt dat de priester, die zich bij de stervende wilde aaubieden, haar niet heeft kunnen naderen. De Sociaal-Democraat vertelt in een stukje getiteld De katholieke redeleer», het volgende In I860 wierden er in België 4345 priesters door den Staat betaald en 1442 gendarmen in 1874 waren er 5032 pries ters en 2462 gendarmen. Daaraan nu wordt tiegevoegd Ziedaar de onmacht vau het katholicism bewezen, aangezien men het aantal gendarmen moet vermeer deren naarmate het aantal priesters klimt. Dit bericht nu is een woordelijk uit knipsel uit het Belgische socialistisch blad Vooruit van een paar weken terug, waarop toen direct een antwoord werd gegeven door het katholiek Gentscke blad Het Volk, welk antwoord wij hier even eens weergeven ter overweging aan De Sociaal-Democraat Ecu ieder weet dat de bevolking sinds 1860 sterk vermeerderd is welnu hoe grooter de bevolking, hoe meer priesters er noodig zijn boe raet-r priesters, hoe heviger priester-vijanden, hoe heviger roode en blauwe priester-vijanden, hoe meer dieven, zedenbedervers en ander gespuis, hoe meer vau dit anti-katholiek rasje, boe meer gendarmen er moeten zijn...» De Sociaal Democraat mag nu ook dit antwoord op zijn uitknipsel wel uitknip pen, ook zonder daarvan de bron te noe men. Maar de redactie zal hier de schaar weispareu! Volksbanier Het Volk n vau Gent haalt 't geval aan van «le vrouw vaD een werkman die eene klacht zuu neergelegd hebben by 't Gerecht, omdat haar echtgenoot is gaan inwonen bij Emilie Claeys. de uitgeefster van Vooruit Emilie Claeys antwoordt dat dit in zekeren zin waarheid is, doch dat dit iuAonen, bij haar thuis, zeer eenvoudig, niet a keureuBweerdig is Daar er eene klacht bij 't gerecht schijnt gedaan te ziju, laten wij het 't onderzoek over. Nog de meststofvervalschers. Een 20tal personen zullen binnen kort voor de boetstraffelijke rechtbank van Gent verschijnen, oniler betichting vervalscbte meststoffen aan de landbouwers verkocht te hebben, EeniüC dezer personeu ziju reeds voor soortgelijke feiten door de Rechtbank van Kortrijk veroordcehl. Vruchten van de E. V. Wy heb ben meer dan eens beweerd dat de E. V. ons, katholieken, onder opzicht van onze godsdienstige rechten en vrijheden geen voor«)ecl zal bijbrengen. De ondervinding zegt dat onze bewee- riug waarheid is. Te St. Jans-Molenbeek, waar de E. V. in toepassing kwam, bestaat er dus een Gemecuteraa«l samengesteld uit liberalen, socialisten eu katholieken. De Commissie der Godshuizen, geleerd door do onder vinding dat wereldlijke ziekeudieners, onder vele opzichten, grootelijks te wen schen laten, neemt het besluit van ze te vervangen door gasthuisnonnen. De liberaleu eu socialisten van den Gemeenteraad spannen te samen en keu ren die beslissing van de Commissie der Godshuizen af. De Gouverneur der Provincie verbreekt de beslissing van deu Gemeenteraad. De Gemeenteraad moet ccnc audcre beslissiug nemen en nogmaals spannen liberalen en socialisten te samen cn be houden hunne eerste beslissing, 't is te zeggen, uit haat tegeu den R. K. Gods dienst mogen de gasthuisnonucu iu 't hos pitaal uiet treden Te Geut ook bestaat er oen gemengde Gemeenteraad en de budjetten der Kerkfa brieken en de vraag vau inrichting eeuer nieuwe parochie, wijk Heiruesse, werden door eene samenspanning van liberalen en socialisten verworpen. Liberalen eu socialisten voeden deu zelfileu haat tegen den R. K. Godsdienst, 't is dus ook niet te verwonderen dat zij samenspannen om hem te vervolgen en zoo veel kwaad mogelyk te veroorzaken. Het is dus bewezen de E. V. zal ons nooit eenig voordeel onder opzicht onzer godsdienstige rechten en vrijheden bij brengen. 't Zijn de Jesuiten. 't Is eindelijk uitgekomen en nu staat het in Vooruil te lezen de aanvallen tegen Anseele, het proces-verbaal ten zijnen laste en al de rest, dat is het werk der Jesuïten. Maar, zegt Voortrit nu,» wij weten met welken veDijnigen vijaud wij te doen hebben, wij weten dat de volgelingen van Loyola voor niets terug deinzen dat de jesuïten de wereld menigmaal in een bloedbad veranderd hebben om hun doel te bereiken, al kostte dit ook duizende menschoulevens. Heere toch Zou«len de Jesuïten nu ook al van zin zijn Vooruil in een bloed bad te veranderen. Gelukkig nog dat Anseele beloofd heeft zich te weeren zijne bakkers staan reeds gereed met hunne schietspalen,de schoenmakers met hunne messen om de volgelingcu van Loyola af te wachten 1 Ons verwondert het nietde socialisten toonen hier dat ze een aardken hebben naar hun vaarken. Hunne liberale ouders en voorouders hebben ook altijd beweerd dat de Jesuïten de schuld ziju vau al kwaleu en plagen die het menschdom doen lijden en soms teisteren.Zoo hoorde men de liberalen eens de Jesuïten beschuldigen van de oorzaak te zijn der aardappelplaag. 't Zijn toch zulke schrandero geesten, die liberale heeren Aan onzen grooten Confrater Le Bien public. Onze gr«)Otc Confrater Le Bien public van Gent gewagende van ons schrijven van zondag 11. getiteld Onze groene stropdragers zegt dat De Denderbode de wetten van den oorlog miskent die verbieden van eenen overwonnen vijand nog verder te vervolgen of ten lijve te willen. Dit verwijt is onverdiend. Wij bekom meren ons geenszins met de zoogezegde partij-Daens gelijk Z.H. Mgr. Stillemans ze beeft geheeteu. Die »partij is uiteen geslagen, of liever, vermorzeld en zal weldra terugkeeren in den niet waaruit zij nooit zou hebben mogen opstaan. Wat wij doen, en wat wij zullen blijven doen, 't is aan de kliek der daensistische leiders beletten dat zij door een ander valsch masker zou kunnen vervangen, datgene welk wij haar hebbeu afgerukt en door 't welk zij er iu gelukt was de ver deeldheid te zaaien in de Cath. Partij tot groote vreugde vau onze eeuwige vijaa den, de geuzeu vau allen deesem. 't Artikeltje «lat Le Bien public ons de eer aan doet van ons toe te wijden, mishaagt ons niet het geeft ons de ge legenheid om voor de tiende maal eene dubbelzinnigheid te verijdelen die de val- scho demokraten trachten in leven te behouden cn door de welke de schrijver van 't artikeltje van Le Bien public ook schijnt bedrogen te zyn. Volgens onzo Geutsche Confrater, be let onze houding tegenover de zoogezegde partij-Daens, de verzoening tusscheu de Calholieke Verceuiging en de Demokrati- scbe Party. Dat onze Coufrater het eens voor goed onthoude: de Catholieke Vereeniging van Aalst hoeft zich niet te verzoenen met de Demokratisehe Partij Du Catholiekeu van Aalst hebben altijd in üc beste verstandhouding geleefd met de ware Demokratisehe Partij, en ten be wijze de aausluitiug, sederi vele jaren, vau deu Cath. Werkmauskriug, der Anti socialistische Vakvereenigingen, tellende meer dau 1600 leden, bij den Belgischen Cath. Volksbond ten bewijze nog de vriendschappelijke betrekkingen dio altijd hebben bestaau tusschen onzen Cath. Werkmanskring en den Anti-socialisti- schen Kring van Gent, wiens knappe re denaars ons meer dan eens, in kic-zings- tijd, hunne kostbare medewerking ver leenden. En is het niet van 't reglement der Aalstcrsche Catb. Vereeniging «lat «le uitmuntende Voorzitter der Geutsche Anti-socialisten, M. Verhaegen, zegde, dat het 't meest demokratisehe is van gausch 't laud, aangezien het eene be langrijke vertegenwoordiging in den Ge meenteraad verzekert aan werklieden en landbouwers Neen, Gentsche Confrater, de demokra tisehe geest om zijne ronde in 't land te maken mag Aalst vooibij trekken; en, wij herbalen het de Cath. Partij hoeft zich niet te verzoenen met de werklieden partij nooit hebben ze opgehouden zich onJerlinge te verstaau om het hoofd te bieden aan de gemeene vyanden, het liberalism en het socialism. Maar anders is de demokratisehe party, anders ook is de zoogezegde partij-Daens, of om beter te zeggen, de 5 of 6 geluk zoekers, die ouder het valsch masker der Christene Deraokratie, een verhoud heb ben gesloten met de geuzeu, de vijanden van den Gods«lienst en van onze Priesters, om de Cath Partij te verdelgen. Ah 1 men moet wel blind of wel oner varen zijn in de bureelen van Le Bien public, om te gelooven dat de Catholie- ken van Aalst ooit de hand zullen druk ken aan dit half dozij n verraders die, hunne partij, uit wraak, op de hate lijkste wijze ter Volkskamer hebben beleedigd, de Catholiekeu bij 't Gerecht hebbeu aangeklaagd en voor de Recht bank doen sleuren gelijk verachtelijke misiladigcrs die nog dagelijks in hunne gazetten do ongehoordste versmading naar 't hoofd der Catholieken onzer Stad en van onze Volksvertegenwoordigers slingeren Le Bien public bestatigde het uog 14 dagen geleden. die met medewerking van liberalen en socialisten betoogingen inrichten tegen ons Kath. Stedelijk Bestuur die geene betrekkingen hebben dan met onze grootste geuzen, met maunen die voor de priesters, welke hunne plichten kwijteu en zich eerbiedigen, niets dan diepe verachting over hebben en nooit den voet in eene kerk zetten. Tusschen die bondgenoten der gcuzerij en de Catholieken van Aalst is er eenen afgrond gegraven en 't zullen wij, Catho lieken, niet zijn die hem ooit zullen over stijgen Dat Le Bien public ons toelate hem, op onze beurt,eenen raad te geven Indien hij zich wil blijven hekommeren of bemoeien met de zaken der Aalster- sche Catholieken, dat hij beginne met inlichtingen iu te wiunen over den waren politiek en toestand in ons Arrondisse ment, b. v. bij onze Geestelijkheid dan zal hij vermijueu van heden wit morgen zwart te malen, 't gene waarlijk onwaar dig is van onzen grooten Confrater Geknipt. Op 3 juni, 's nachts wan- delde de agent Herzet langs de Van Dyckkaai, te Antwerpen, toen zijne aan dacht werd opgewekt door eenen per soon, die in eenen baal koffie boorde en daarmeé ging loopen. De agent vervolgde den dief, maar tus schen die balen, pakken en kisten was zijne taak zeer moeielijk. Toch gaf de agent het niet op. Hy zocht immer voort, totdat het gedacht van Klein Duimke hem in 't hoofd kwam. Daar het reeds begon te schemeren, zocht hij nu naar koffieboonen, die de dief in zijne haast zou hebben laten vallen. Inderdaad, hij vond een boontj-, dan nog een, enz., enz., totdat hij ten rechte kwam bij zekeren Leop. Van B., die de 7 kilos gestolen koffie juist onder zyn bed verborg. De rechtbank heeft den betichte eene harde les gegeven. Hij kreeg i jaar ge vangenis en 26 fr. boete. Anseele spant een proces in tegen deu Bien public, omdat dit blad, den leider der socialisten wat al te gevoelig, vol gens hem heeft geraakt. Hechten op den alkool. De fran- sche regeering is van zin de rechten op den alkool van 156 fr. op 250 te brengen. De meerdere opbrengst vau 118 millioen die ervan verwacht wordt zou dienen tot ontlasting van den landbouw. Priesterlijke benoemingen. De Z. E H. Goelhals, D. U.J., kanunnik der hoofdkerk van S Baafs le Gent, die sedert zestien jaren in het Groot Seminarie op zulk eene schit rende wijze de leergangen gaf van Kerkrecht zedelijke godgeleerdheid, heeft zich, om den nog zwakken toestand zijner gezondheid, verplicht ge voeld, van deze dubbele bediening afstand te doen. Dit besluit, door den Z. E. H Goethals geno men, hoe gegrond er ook de beweegreden van moge wezen, zal met veel spijt vernomen worden door al degenen, die de gelegenheid gehad hebben het uitstekend talent van den uitmuntenden pro fessor te waardceren. De Z. E. H. Kanunnik Goethals is vervangen door den E. H. Standaert, J. C. L., die in de Ka tholieke Universiteit van Leuven zich bereidde voor het doctoraat in Kerkrecht. De E. H. K. Walckiers, Ph. Litt. Cand. is pro- fessor benoemd in hetCollegie tc Eecloo. De L. H. E. De Wolf. diaken in het Seminarie, is surveil lant benoemd in het Collcgie van St-Livinus te Gent. gegeven door de heeren meesters der Zondagschool van St-Martinus, in de Kring de Vriendschap, op Maandag 19 October 1896. 1° Openiugstuk voor Sym phonic 2° Rijke Jaak of de edele Werkman, drama iu 2 bedrijven 3° 'k Ben te Parijs, kluchtspel met zaug iu 2 bedrijven. Prijzen der plaatsen Voorbehoudene plaats: 2 fr.; eerste plaats: 1 fr.; tweede plaats 50 cent. Werklieden betalen hn.1f geld. Opening dor zaal ten 5 uren, gordiju om 51/2 urea. MAATSCHAPPIJ Du Rokkexrijdeks, AALST. Iu vergadering van 3 October lest, heeft het Komiteit der Maatschappij - De Bokkenrijders beslist tic 30'le Ver jaring barer stichting met luister te vie ren op Maandag 26 Octobeb aanst. Om 10 uren 's morgens, plechtige Ziel mis voor de overledene Rijders Om 7 uren 's avonds, Avondmaal ten lokale van den Katholieken Kring, Groote Markt. Alle de leden ziju verzocht deze feeste lijkheden bij te woonen. Zondag 11 October 1896, dienstdoende Apotheker Mr De Waele, Kerkstraat. STAD AELST, HOUTMARKT. Derde ronde. Zondag 11 October. Om 2 l/z ureo namiddag. De partij van Denis Cooreman(Her- dersem), tegen die van Alf. Van der Heyden, (Hofstade). Boter ma rkt. Heden zaterdag werden 797 klonten boter ter markt ge bracht, wegende to samen 5579 kilos. IJZERENWEG. Onze uurtabel wijst 't vertrek der treinen aan van 1 October 1896 tot 2 Januari 1897. AALST. Reizigersstatie. Dank zij de voetstappen door ons College van Burgenn-ester tn Schepenen aange wend. heeft de heer Vanderpeereboom, Minister van Spoorwegen, beslist dat onze nieuwe reizigerstatie zal overdekt zijn. Men denkt dat de werken, toeko mend jaar, in den zomer zul en aange vangen worden en in 1900 zullen vol trokken zijn. Het zevenjarig zoontje van eenen landbouwer te Denderwindeke hoedde twee koeien en had de leidsels rond zijn lichaam gebonden. De dieren, die echter door deze of gene omstandigheid ver schrikten, gingen op den loop en sleepten het arme kind meê. Toen er hulp opdaag de, was het jongske reeds dood. Een gewezen apotheker, die voor eene gansche reeks aftruggelarijen door de policie was opgezocht,werd te Brussel ontmoet door een zijner slachtoffers. Hij werd aangehouden en naar de gevangenis van St-Gilles gebracht. Onder zijne heldendaden zyn zelfs twee feiten van meisjesroof. Eenige kinderen speelden nabij de St-Gudulakerk te Brussel en beklommen, zooals zij dagelijks deden,eene brandleer, die daar bestendig gereed staat. Een hunner, die tot boven toe was geklommen, hoorde zijne makkers roe pen daar is de gardevil 1 Verschrikt liet hij zich vallen en kwam met het hoofd op de kasseien te recht. Hij was op den slag dood. Eene vijftigjarige dame van Brussel onderhandelde met haren toekomenden schoonzoon, over diens huwelijksplannen met hare dochter. Doch, zegt de Ré forme, zij raakte zelf op hem verliefd, wist hem te betooveren, haalde uit de kas van haren man het noodige reisgeld en liet hare dochter met den vader alleen. Zij trok er met den aanstaanden schoon zoon van door. De oudste vrouw van België, de meer dan honderdjarige vrouw Gilliard, van Schaarbeek, maakt nog zonder eenen bril te dragen, het linnengoed voor de drie kinderen van hare kleindochter. Een huurhouder had ztven oude peerden aan den prosser verkocht. Hij gelastte zekeren R. met het afleveren der beesten, het slachten bij te wonen en "er- volgens de koopsom met de opbrengst van den afval mee te brengen. Die som. bedragende een duizendtal franks, wordt 'door den huurhouder nog altijd vruchte loos verwacht. De policie is nu gelast R. op te zoeken. Een waker van de gevangenis te St-Gilles had van zijnen verlofdag ge bruik gemaakt om zich een stuk in zijnen kraag te drinken. Dit had voor gevolg dat hem iets overkwam, waaraan hij stellig nooit zal gedacht hebben, namelijk dat hy zelf het lot onderging, waaraan hij reeds zooveel anderen had gewoon ge maakt: hij vloog de doos in. Het parket heeft zich naar Auder gheni begeven, om onderzoek te doen in zake eene moordpoging. Zekere C. was naar zijne moeder gegaan, om tegen woordig te zijn bij het deelen van eene erfenis. Hy vond daar zijne zuster, zijnen schoonbroeder en eenen persoon, dien hij niet kende. Allen waren dronken. Er ont stond twist, men raakte aan 't vechten en C. bekwam niet minder, dan twintig mes steken. Zijn leven is in gevaar. Brand. In de gemeente Londer- zeel is de groote land bouwhoeve der wed, Goossens zondag avond totaal afgebrand. Alleen de schuur is ongedeerd gebleven. De vlammen sloegen zeer hoog en rooK was zoo dik dat het nomogelijk was te ademen. De woning en de stallen werden ver nield. De schuur bleef gespaard, maar achttien stuks hoornvee, vier peerden, een veulen en zes verkens vonden den dood. Daarenboven werden belangrijke weerden, die in de meubelen der weduwe Goossens waren geborgen, ook vernield evenals al het landbouwgeiïefkarren, machienen, ploegen, enz. De schade bedraagt 60,000 fr. Te Vilvoorde wilde een persoon, die haastig was, in den trein stappen, welke hem naar Brussel moest brengen. Onverwachts vloog de portel van een rijtuig open eu trof den man aan 't hoofd, zoodat hij met gebroken schedel neèrviel. De statieoverste deed den gekwetste voorloopig verzorgen en toen met den volgenden trein naar Brussel voeren, waar hij da lelijk naar het Sint-Jansgasthuis werd gebracht. Een 12-jarige j>ngen, mager, bleek en uitgedut, kwam dezer dagen te Brussel aan bij eene vrouw in de Vossenstraat. De kleine verklaarde dat zijne moeder, eene weduwe, over eenige jaren stierf te Valenciennes en dat eene tante van Namen hem aannam, maar hem weldra mishan delde. Het kind had toen de vlucht genomen en dwaalde van stad tot stad, van dorp tot dorp, levend van hetgeen hij kreeg eu slapend achter hooimyten. De jonge marielaar werd opgenomen in 't gesticht voor verlatene kinaeren. Een onderzoek werd ingesteld. Een garnaalvisscher, met name V.., die onlangs tot 4 maanden gevangenis veroordeeld werd voor diefstal, werd sedert eenige dagen door de gendarmen opgezocht. Hij was er tot nu toe in ge lukt, aan de opzoekingen te ontsnappen, door zich niet aan den wal te vertoonen en dag en nacht in een booije te blijven. Zondag gingen twee gendarmen aan boord der sleepboot van den Staat, om jacht te maken op V., die zich met zijn bootje niet ver van het uiteinde van het staketsel bevond. De kerel vaarde naar het strand, tot waar de sleepboot hem niet kon volgen, doch daar zag hij een derden gendarm staan. Hij vaarde dan langsheen de kust voort, altijd van nabij achtervolgd, tot hij eindelijk aan wal kon springen om in de duinen te ontsnappen. Die garnalenvisscher, te Oostende, die over eenige dagen de gendarmen zoo veel spel leverde, is eindelijk in hunne handen gevallen. Hij weerde zich echter zoo zeer tegen, dat men hem heeft moe ten binden, om hem te kunnen wegbren gen. Een groote diefstal met braak is dinsdag avond te Heyst gepleegd geweest ten huize van M. Hippoliet Van den Abeele nabij de kerk. Man en vrouw waren bij geburen een bezoek gaan afleg gen. Bij hunne terugkomst vonden zij de voordeur opengebroken en binnenhuis een meubel dat ook opengebroken geweest was en waaruit eene som van 800 a 1000 franks verdwenen was. De policie doet neerstige opzoekingen. De genaamde Karei Van de Velde, een der aangehouden wildstroopers, wo nende te Kalken, is dinsdag morgend ten 6 ure, in de gevangenis te Dendermonde overleden, na de HH. Sakramenten ont vangen te hebben. De ongelukkige had zich, volgens men zegt, den adem afgeloopen. Om uit de handen der gendarmen te geraken, had hy anderhalf uur lang geloopen. De zes andere wildstroopers blijven Iets wonders. Eene wondere geschiedenis is dinsdag voorgevallen. Zonder te zeggen dat bet een mirakel is, is het feit volgens ons belangrijk genoeg om gemeld te worden. Sedert minstens 10 jaar verblijft de genaamde Philomena Coucke, 44] jaar oud, in het klooster der Zusters van Liefde. De vrouw is gebrekkelijk en zij moest altijd sedert 21 maanden in een rolstoel vervoerd worden, daar zy in de onmogelijkheid verkeerde van te gaan. Telkens zij trachtte op le slaan sloegen hare beenen door. Nu dinsdag morgend vroeg de onge lukkige de H. Communie en drukte den wensch uit tan naar O. L. Vrouw van Assebroucke gevoerd te worden. Aan haar wensch werd voldaan en met eene dienstmeid en eenetzuster werd zy in een rijtuig naar Assebroucke gevoerd. Zij moest natuurlijk in en uit het rijtuig gedregen wórden. Nauwelijks had zij eenigen tijd gebeden of zij stond op, tot groote verwondering van hare gezel linnen die haar zagen voortgaan. Zij wilden haar tegenhouden om haar te liel- peu, maar zij gaf haar teeken dat zy alleen kon gaan. Philomene Coucke kan dus gaan. Men oordeele over hare blijdschap en over de gevoelens van dankbaarheid waarmede zij ging bidden voor hut mirakuleuze beeld van O. L. Vrouw. Na nog een vurig dankgebed gezegd te hebben, deed de genezene nog tweemaal de ronde van de kerk. En dan stapte zij nog geheel alleen in het rijtuig, met het welk zij weergevoerd werd naar het gesticht. Toen de zusters haar zagen binnen komen sloegen zij hunne handen te samen en de andere kranken en gebrekkigun, die in het gesticht verblijven uitten kreten van bewondering en gelukwensching. Woensdag morgen is Philomena zelf opgestaan en alleen te voet naar de kerk gegaan. Toen de doktor by haar kwam stond hij heel verbaasd over de genezing zijner zieke. Hy moest baar geen ander raad meer geven dan nu voortaan wat weg en weer to wandelen, zonder haar nogthans te vermoeien. Dat zijn kenners geweest. De baas uit de Gouden Roos, M. De Vos, van de Torfbrug, te Antwerpen, heeft zijn wijnkelder onder het oude kapelleken der Korte Nieuwstraat. Dieven, die liefhebbers zijn van eene lekkere flesch, echte tijoproevers, moeten dit geweten of ontdekt hebben, want woensdag morgend bevond men dat zij daar een razzia hadden gemaakt die van geen strooi is. Een aantal flesschen champagne, cog nac, tine champagne, bordeaux, enz. waren verdwenen en daarenboven hadden de dieven ter plaatse zelve duchtig op do gezondheid van den baas gedronken. En de feestgenoten moeten nog af in

De Denderbode | 1896 | | pagina 2