Pol en Stant. t Vrijheid VERBOND Leopoldsorde. Van tak op tak. MASKARADEN KAATSSPEL 1896. In VOORUIT. /VEEKWEEK. Nering- en Burgersbond Stedelijke Werkbeurs ZONDAGRUST. X—S Allerhande Nieuws. Stant is op zijnen post en op d'uur van de kaffetafel steekt hij de deur open. Stant. Beste vrienden, Pol en Ka ken, 'k bon hier; den vricndelijken goeiën dag, en hoe is 't raeê de gezondheid sedert d'ander week Ka. Dank u, Stant, allerbest vriend 1 Wel gekomen en zet u bij. Stant. 'k Geloof, Pol, dat we den winter zullen gaan krijgen 't was van den raorgend bliksems koud. Pol. Ja, Stant, 't was een redelijk goed korstjen gevrozen, en den eersten kou wordt men altijd best gewaar. Stant. 't Is zoo, Pol; maar 'k denk dat wij toch goed weêr hebben, een beetje vorst is iets anders als dien gedurigen regen. Pol. Jaat, Stant, als 't niet te ge weldig is en kan 't geen kwaad; de banen droogen er eens meê op, en 't is veel ge zonder voor de ineuschen. .Stant. Ja, Pol, want 'tisonge- loofelijk lijk er veel menschen meê val lingen loopen, en er wordt zelfs alhier en aldaar weêrom al gesproken van de weuza. Pol. O die tooveres zou die van dees jaar weêrom heur rolle spelen 'k weet er nog van tc spreken, Stant; en had ik ze per force niet afgeëten, wie weet waar dat ze mij zou gebracht hebben. Stant. (Lachende). Ha, Pol, g'hebt ze afgeëten dat is nog 'nen nieuwen middel tegen de flaweiza De doktoors klappen altijd van achter de stoof te blij ven, thee te drinken en van nen keer goed te purgeren als dat slangevel afkomt; maar uwen middel is den plesierigsten als hij wel lukt 1 Pol. Iiewel, Stant, 'kheb 't onder vonden 'k beefde lijk een rijshout, en 'k was permanentelijk ziek, en 'k vroeg mij een goci brok vleesch aan Ka en ik ging daarachter werken da'k zweette, en, mijn woord van cere, 'k was genezen Stant. A la bonne heure, Pol 1 Zulke pillen inslikken en is niet moeilijk, en zulke ziekton zijn rap vergeten Ka. En hoe is 't zondag en maandag t'Aalst geweest, Stant Veel volk en veel devotie zeker meê die schoone dagen Stant. Hewel, Kaken, 'i is van dees jaar weêrom periikelier geweest op Al lerheiligen en Allerzielen zyn er in onze St-Martenskerk meê duizenden en dui zenden communiën uitgedeeld en in al de diensten was er volk zonder einde. Ka. Zoo dat 't geloof daar toch niet uit en sterft dan, Stant Stant. Och, Kaken, er wonen zoo vele brave menschen in ons Aalst; 't is waar de socialisterij en andere deugnie terij, hebben daar veel kwaad gedaan; en den duivel telt er veel slaven aie voor hem werken on 't volk zoeken op te ma ken en te bederven; maar, God dank, er wordt ook meer en meer gedaan voor het goed, en vele verblindde en verleidde menschen keeren terug naar hunne pries ters en naar onzen lieven Heer. Ka. Dat is wel, Stant; want die te gen d'heilige Kerk en tegen de priesters werken, dat ziju wangedrochten, en zulke menschen moeten gevlucht wordeu lijk de pesten hebt g'hooreu preêken over de geloovige zielen, Stant Stant. Jaak, Kaken alle jaren wordt er in ons kerk gepreekt onder het lof van Allerzielendag zelve en dan kunt g'op de koppen gaan Ka. En hebt g'er nog iets van ont houden, Stant, van 't sermoen Stant. Zeker, zeker, Kaken; maar om dat g'heel on gansch af te geven, dat en kan ik toch niet; 'k en weet maar een dingen, en dat is dat iedereen ten diepste bewogen was en dat de geloovige zielekes er veel zullen bij gewonnen hebben. Ka. En wat heeft cr u alzoo het meeste bewogen, Stant? Stant. 'k Was gepakt van 't eerste tot't leste, Kaken; maar 't geen ik er best van onthouden heb dat is dat er in 't vagevuur zielekes ziju waar dat nic mand op en peist hier op de wereld en dat 't een plicht is voor ons van voor die verlatene zielekes te lezen en te bidden. Ka. Dat is waar, Stant; nemensch peist eerst en vooral op zijn overledene familie eu vrienden Stant. Eu wat dat ik er ook van onthouden hel), Kaken, dat is dat iemand die cene ziel uit 't vagevuur verlost heeft, mag gerust zijn voor ziju cigeu zaligheid omdat onzen lieven Heer dat groot werk van liefde op buitengewone wijze beloont en dat de verloste ziel uit dankbaarheid alk* geluk eu zegen zal afsmeeken in den Hemel voor haren verlosser. Ka. Dat is de zekere en vaste waar heid, Stant; en waren de menschen daar genoegzaam van overtuigd, ze zouden zij nog meer lezen en bidden voor de geloo vige zieleD. Stant. Zie, Kaken, 'k en kan er niet aan doen maar zeker is 't dat er geen eenen dag van mijn leven niet meer en zal voorbij gaan zonder da'k ten mins ten iets zaf gelezen hebben voor ons vrienden uit 't vagevuur. Ka. En bij mij ook niet, Stant maar hoe is 't nu, komt ge donderdag toekomende naar de jaarmerkt Stant. 'k Hoop van ja, Kaken; en als Pol wilt zal ik hem komen uitroepen. Pol.Ja jaak, Stant, 'k ben kontent; maar daarvoor zult ge mogen vroeg te been ziju man; want ik moet op de merkt zijn als 't klaar wordt. Stant. En ik ook. Pol; maar dat geeft er niet aau; van den drijen van den morgend ben ik op weg, en dan hebben wy tyd genoeg. Pol. T akkoord, Stant; wij drinken ier samen kaffe en wij gaan van hier voort; als 't toch maar goed weêr en isl Stant. Ja. Pol, dat is de groote zaak; alzoo een klein vorstje gelijk van daag dat waar eerste klas; want als het regent, is 't een ware miserie op dc merkt; 't is vuil en smeerig en g'eu kunt er noch over noch door. Pol. Eu daarbij, Stant, 't is een groote schaai voor dc neringdoende men schen van St-Lievens en voor al de kreo- mers die er naartoe komen. Stant. Jaat, Pol; want er wordt daar eeu censken verteerd op dien dag. Van waar dat al dat volk daar bij een komt, dat en weet ik niet. Pol. 't Is gemakkelijk om verstaan, Stant; van twee a drij uren in de ronde, trekt het er al naar toe dat beenen heeft, en van g'heel 't land komen z'er naartoe, 't zij om beeston te koopeu, 't zij om te verkoopen* Stant. 't Schijnt zelfs, Pol, dat er marchands komen van uit Duitschland toe Pol. Zeker, Stant, voor de peerden: en dat en is niet te verwonderen, als ge weet dat er jaren zijn dat er tot zestien honderd peerden komen, meê groot eu klein 1 Stant. 't Is wreed, Pol; en daar komen daar van alle beesten, niet waar Pol. Daar komt daar van alles, Slant; er en is niets in de kommercie «lat gij daar niet en kunt koopen, tot tanden trekkers toe. Stant. De die mogen z'hemmen. Pol; maar wat dak daar over veel jaren nog lekker gevonden heb, dat ziju die heetekoeken die ze daar op de merkt bakken en verkoopen voor vijf eens. Pol. Dat en is niet slecht, Stant; maar cr is daar keus van alles: nen ge- braaien haring meê brood bij voor nen dikken kluit, of nen verscb gebakken trip, of nen end saucissen van een clle lang, en dat allemaal voor de bagatelle van tien centiemen. Stant. Sapper, Pol, dat zouden d'Aalsteneers allemaal moeten weten; er komen er van nu af al vele naar de jaar- merkt maar wisten ze dat de saucissen daar zoo goekoop zijn, 'k geloof dat er, niemand niet t'huis en bleef 1 Ka. Ja ja, Stant, dat kan zijn; maar g'en moet gij en Pol daar toch niet veel aan die saucissen hangen van de jaar- merkt want ge weet wat da'k u beloofd heb; ge zult er hier mogen eten buik sta bij, en ge krijgt er een goei provisie mee voor t'buis. Stant. Dank u, Kaken;'k en had hot waarlijk niet vergeten want mijn Trien en de kinderen droomen er al van van de jaarmerkt van St-Lievens, enke- lijk door de beloften van de saucissen Ka. Hewel, Stant, z'hebben gelijk maandag toekomende trekken w'onzon kerel omver, en op de jaarmerkt is bet kermis. Stant. Alla, brave vrienden, nog eens bedankt en nu Pol eu Kaken, tot den donderdag morgend. Pol en Ka. Wij zullen u verwach ten, Stant, en zegt aan de vrouw en kin deren dat ze mogen rekenen op non goeiën St-Mertcn. Stant. Merci, en tot wederomziens! Ter overweging aan den opstelraad van den armzaligen Dendergalm. 1° Wij ook, wij gelooven dat het beter is dit volksken (paters cn priesters, wat eerbied aan de deur van ons laud tc zclton. Dendergalm September 1891.) 2° - Een sukkelaar vraagt ons gedacht over de moorderijen van de Roquctte door de Commune in 1871. Hij besluit dat men ongelijk had die armtierige kle- rikalen (ces pauvres calotins) neèr te maaien. Wij zijn van een ander gedacht. Wij mcenen dat. men met te veel zachtheid, in 1871, tegenover hun is tewerk gegaan. (La Lanternc1883, 4 December.) 3° Nooit zal ik toestaan aan eenen priester dezelfde vrijheid te gunnen als aan eenen burger. (Paul Bert op een banket te Grenoble. 8 October 1883). 4° Het gevang, de boeten, de verban ning zijn wettelijke middelen, waarom ze niei tegen de katholieken in 't werk ge steld. (Pergamiui, leeraar aan de Hooge- school van Brussel Revue de Belgiquc 15 October 1876). 5° Iudien wij ernstig werk willen ver richten dan moeten wij de leeringen van 1830 vergoten en onze schoone droomen van vrijheid ter zij stellen. (Dezelfde 6° Al de wapens zijn goed als het er op aankomt eeneu gehaatten vijand neêr te vellen. Die vijand is Rome. Indépen 7° Er zijn in België veel liberalen die denken dat Zwitserland en Duiisch- land ons een voorbeeld hebben gegeven dat na te volgon is. Flandre libérale). Iu die twee lauden heeft de kerkver volging hevig gewoed in de jaren zeven- 8° - Het werk der geuzen is te herne men eu te volledigcn. Flandre libérale). De geuzen zijn het gespuis dat onder Filips II de kerken plunderden, de pries ters vermoorden en alles vernielden wat hun in handen viel Wij achten het onnoodig verdere tex- ten aan te halen wij zijn uochtaus teu dienste van Dendergalm. cn kunnen de reeks oneindig nog verlengen. Zij zijn echter talrijk geuoeg om ons te veroorlooven het gcuzenblad toe te roe pen dat het zeem aan zijnen baard heeft gesmeerd om eenvoudige lezers te be driegen en dat het partijganger is van die vrijheid die in 1884 op don zevenden September in 't werk wierd gesteld door een hoop jonge miskweekte geuzen. Hadden wij, wat de lu'giek betreft, op Chipka ter schole geweest dan zouden wij er bijvoegen Dendergalm gij zyt niet voor de rechtveerdigheid. Immers H Land schrijft(18 October) Al wie voor de vrijheid is en voor de rechtveerdigheid, is voor de christone volkspartij. Nu Dendergalm is voor de vrijheid, voor de geuzerij en tegen do christone volkspartij Dus tegen de rechtveerdigheid Braeckman volgde de ingevingen van zijn geweten, deed de zaak uiteen lijk zij was. Zijn getuigenis was verpletterend voor Anscele en C®. Dat kon die dwingeland niet dulden en Braeckman kreeg zijn 14 dagen. Hij ver trok aanstonds. Dat ziju nu schoone exempels van die fameuze verdraagzaamheid eu vrijheid der socialisteu. Als zij gaau meetingen geven,zijn zij in hun spieken de braafste maunen die er te vinden ziju.Iedereen is vrij, zeggen zij; iu Vooruit, zijn cr zelfs katholieke werk lieden Wij wisten het reeds lang maar men heeft bij onderviuding dus beter leeren kennen wat de vrijheid bij de rooden is. Werklieden overweegt wel die daad zaken. Gij ziet nu weikeu prijs gij moogt hecktcu aan de woorden en beloften dei- socialisten op hunne meetingen. Als men u van vrijheid spreken komt, vraagt die kerels dan eens waarom Braeckman bijv. in Vooruit aau de deur wierd gezet Waarom die gezel volgens ziju geweten niet mocht hamlolen en die misbruiken schandvlekken die in den schoot dier maatschappij bestonden Er is geen uitkomen aan, als de socia listen eens meester worden of te wel eeue onmenschelijke dwingelandij die eindi gen zal in ecu onafmeetbaar bloedbad, of tewel eene onvergelijkelijke bandeloos heid die tot onbeperkte alleenheersching moet voeren Ouder dit opschrift kondigt Dender galm het volgende af Iu den Provincialen Raa«l van Hene gouwen, samengesteld uit 26 catholieke, 20 socialisten en 43 liberalen, verbonden de klerikalcn zich met de socios in de kiezing voor drie leden dor Bestendige Deputatie. Wat belieft Denderbode Felle geschiedschrijver I De heer De Cooman oud burgemeester van Ninovi». komt tot den rang van Officier der Leopoldsorde bevorderd te worden. Proficiat Gezel Braeckman is door de partij- verga«lering van Vooruit definitief uit de socialistische partij verbannen. Men heeft hem niet kunnen vergeven dat hij voor de Rechtbank waarheid sprak cn ver klaarde dat Vooruit zijne werklieden heeft uitgebuit. De bond der zondag^ust, in ant woord op eene vraag van M. Nyssens, aangaande het inschrijven der zondagrust in de wet. gaf ten antwoord Welke ook de voorkeur weze van vc<-l onzer leden voor deze oplossing, den ken wij ontkennend te moeten antwoor den. n Eene regeling der kwestie, hoe wel opgevat zij ook weze, zou te veel in strijd komen met onze gedachten over de vrij heid, en onze manieren van zien en leven. Een centbladje. Le Courrier de Bruxelles vau Donderdag lest zegt dat er spraak is van het stichten, door de chris- iene volkspartij van Aalst, van een cent bladje dat te Brussel zou verschijnen. Eeu der belden van Chipka zou de hoofd opsteller wordeu."Wij wisten niet waa« om do helden zoo gedurig naar Brussel lie pen. Alia, 'tis wel, de hoofdopsteller zal aau de Brusselaars kunnen leeren dat de Hoedeiimakersstraat te Brussel op de Merkt uitgeeft of uitkomt, omdat men, in de oude tijden, in die straat, hoeden pleecht te verkoopen. Maar of de Brus selaars met zulke domme streken in hunnen schik zullen zijn en niet zullen roepenPotvcrdekkosche BiviauauDsmoel toe is eene tweede kwestie ?....Maar wij loopcu van de schreef en komen wij ot 't centbladje terug... Nu, 't bladje zou al verschenen zijn maar men zoekt naar een capitaaltje vau 25 duizend patotterkens. Men rekende sterk op de melkkoe die toch Dendergalmde sukkolaar, hoeft zich een paar nieuwe krukken doen maken do eene heet hij vrijheid van geweten en eerediensten, de andere verdraagzaam heid Verdraagzaamheid op geuzeumanier De - Petit Bleu r Tan 31 October tee- keut ons het portret af van wat men een echten liberaal noemen mag. Naar hem zouden alle liberalen zich moeten schikken bij moet bun toonbeeld wezen. Wij lezen daarin Komt bij (bet model der liberalen, M. Friok) een arm slochtgokleede duts tegen, van koude bibberend, hij vraagt hem voor wie hij heeft gekozen en zoo het antwoord niet van echt liberalism of geuzerij is, dan weigert hij hem eene aalmoes Dat is de man die door dc geuzenbla- den wordt voorgesteld als de echte libe raal als een tooubeeld van allen Een man, hardvochtig genoeg om een oordje te weigeren aan iemand die iu nood is, die in ellende verkeert, om de belache lijke rede dat hij voor de geuzen niet heeft gestemd Dat is huane verdraagzaamheid Dat is ook de verdraagzaamheid van Dender galm die weleer eens schreef dat men Bismarcfc in Duitschland naiipen moest, dat men het voorbeeld van Zwitserland moest volgen eu de geestelijkheid moest aan de deur van het land zetten Dendergalm, sukkelaar, geef u de moeite niet een mombakskeu aan te trekken bet zal te gauw versleten zijn en weldra zal men in wezenlijkheid uwe afzichtelijke geuzentronie zien vooruit komen. Heb in uwen ouden dag ten min ste den moed van uwe overtuiging. STAD AELST, HOUTMARKT. Zondag 8 November, om 10 uren 's morgens. Beslissing voor den 3d0M en 4d'm Prijs, tusschen do partij van Alfred Van der Heyden en die van René Parent, beide van Hofstade. Om 2 uren namiddag. Groole beslissing voor den Is1®" en 2d,D prijs, tusschen de twee vermaarde par tijen van Denis Cooreman, (Herdersem) eu Arthur Spa ens, (Aelst). «o» Met de partij van Herdersem spelen de twee vermaardste liefhebbers van het land mede. CyCycy Geachte lezers, wij vragen C C het u Wie maakt er het gros uit der don- chisteukliek iu oas Arrondissement van Aalst Kijkt eens rond in uwo sta«l, in uw dorp, in uwe wijk, in uwe gebuurte, en zegt het ons, ziju het de liberalen van allen decsem niet priesterhaters, kerk- vervolgers, mannen die gedurig spotten mot God, de Kerk, de Heiligen cn de kerkelijke ceremoniën Zij die zich door de schoone woorden en belofteu der volksverleiders hebben la ten om den tuin leiden zijn de groote min derheid... Noemt de liberalen weg, en wat blijft er van de volksfopperskliek nog over anders dan een onbeduidend troepken samengesteld uit misleide menschen eu eeuige greeven die nooit te vrede ziju en van den morgend tot den avond zulke zure smoel spinnen alsof zo 'nen hal ven emmer azijn hadden binnen gelapt... Is dat de waarheid niet, geachte lezers, spreekt eens uw gedacht rond uit.... En voor de gelukzoekers die zich ge neraals hebben gebombardeerd vau dat onbeduidend troepken zouden wij het hoofd moeten buigen 1 Neen, neen, dat kan niet zijn Wij zullen tem eens beleefj vragen, j zooteol mclk bote? en kaas voor de 5".'Justice sociale heeft bezorgd... maar digde heet die in den Provincieraad van Henegouwen zetelt Men zal immers toch aannemen dat in een verbond van 26 en 20 de katholieken minstens een zetel zullen gevraagd heb ben 1 Gij hobt uwe lezers bij den neus geleid Dendergalm. Tusschen catholiek en soci alist bestaat er eene klove oueiudig breed die niet kan aangevuld worden terwijl zelfs, volgens de bekentenissen der libe rale Opinion van Antwerpen, tusschen geuzen en socios slechts een verschil be staat van min eu meer. 't Kan misschien geusch zijn maar 't en, is niet eerlijk zoo hardnekkig met opge zetten zin de waarheid te verdraaien. Dendergalm moet wel weten wat er te Brussel iu den Provincieraad is gebeurd waar die fiere geuzen de stemmen der socialisten, hunne broeders, zij gaan albedelen Er gebeuren te Gent in Vooruit waar lijk stichtende dingen. Even als onzen armtierigen Dender galm schreeuwt Vooruit op alle tonen «lat alleen in het socialism de werklieden vrij van denken en handelen zullen zijn. Geene vrijheid, geene verdraagzaamheid dan onder het roodc vaandel Dat dierf Vooruit alle dagen in zijn blad schrijven De jongste gebeurtenissen hebben be wezen dat die zoogezegde vrijheid niets anders is voor de werklieden dan eene onverdraagzame dwingelandij van wege de fameuze Auseele. Er gebeurden in Vooruit loonaftrokkeu door de wet gestraft. Pol De Witte een socialist, maakte het ruchtbaar iu Recht voor Allen socialisten blad van Hol land. Als antwoord op zijne gegronde klacht wierd hij zonder andere vorm van proces buiten de maatschappij van Vooruit ge smeten 1 Wellicht is bij buitcngecijferd onder den kreet leve de vryheid Een proces greep plaats dat eindigde met dc veroordeeling van Auseele. Als getuige in die zaak moest een socialist, gezel Braeckman, optreden Braeckman was letterzetier in Vooruit. altijd een ieverige werker geweest voor de roode partij. De 2ac jaar- lijksche keuring van het hoorn vee, toebehoo- ronde aan de leden der Maat schappij - S' Niklaas van TollenTyïn; Syndikaat vajLJVêekweckgevestigd te Aalst-Schaarbeek, zal plaats hebben Woensdag 11 November VS' Martensdag), ten 2 '/2 uren namiddag, in de Nieuw- beekstraat. Op de keuring van 7®n Juli laatst, werden 57 dieren aangeboden, waarvan 9 koeien in de le categorie wer den gerangschikt en 7 in de tweede Vier veerzen in 1° en 2 iu de tweede categorie. Do aanmoedigingspremiën, in verleden keuring toegekend, zullen onmiddelijk na de werkzaamheden van den Jury, uit gedeeld worden ten lokaio H Den Post- hoobn, Tien premiën van 1 frank zijn te verloten tusschen de aanwezige dieren die niet in de eerste of tweede categorie worden gerangschikt. 9 Aan Klokke Roeland. Zeg eens Kloklce, past het wel van oneer der drukpers te gewagen aan zekere schrij- velaars die hunne politieke overtuiging tegen de som van 5000 fr. te koop bieden? Dat riekt naar chantage hoorje, Klokke Moest Het Vlaamsche volk weten wat door velen geweten is, voorzeker zou het zulk een aanbod eene verachtelijke daad heeten. Zwijg dus over oneer KATHOLIEKE VAN AELST. Buitengewone algemecne vergadering. De Leden worden dringend verzocht de buitengewone belangrijke vergadering bij te wonen, op Zondag 15 November 1896, om 3 uren stipt namiddag, iu den kring - L'Union, Groote Markt. Dagorde 1. Aanspraak door den heer De Naeyer, Onder-Voorzitter. 2. Aanspmak door den heer Van Oye, Beide Leden van den Provincieraad van Oost-Vlaanderen. 3. Aanspraak door den heer Van der Cruyssen, Bestuurlid van den Katholie ken Burgorskring te Gent. 4. Leurderij. 5. Petitie aan do Kamer van Volksver tegenwoordigers Lezing en onderteeke^ niug. 6. Lezing eu goedkeuring der antwoor den op den brief van deu heer Minister Nyssens. och ongeluk men heeft die melkkoe ook moeten oorringen aanhechten en zie gelijk 't Land van Aelst n van 11 Oct. 11. schreef, - een koebeest is nog al eigen, ze leeft daar eenzaam als nen kluize- naar, ze verschrikte als de staatsman inkwam het branden of snijden in d'oor, te gerucht en 't gerammel van die oorringen, van die decoratieheeft haar buiten baren pas gebracht, doen melankoliok worden en de melk wei- geren. Hoe jammer toch 1... 't was zulke goede melkgeefster voor de christene volksfop- pers.... 'tis eene ware ruïne voor die mannen... Waarom openen ze dan ook geene openbare inschrijving De edele officieren. In Duitschland bestaat het alleman soldaat, en weet gij waarover men daar klaagt Dat er overvloed is van officieren met titels, en dat de jongelingen van burger lijke en mindere afkomst er niet kunnen gelukken officier tc worden. Er zijn 31 regimenten, waarvan al do officiers edelen zijn In de lijfwacht zijn er maar twee officieren die geenen von voor huunen naam hebben. Sedert het jaar 1871, is het getal regi menten dat aan de edelen is voorbehou den, schier verdubbeld. Optelling van nijverheden en ambachten. Die optelling is nu over al volop aan den gang. Al de meesters en bazen, hebben eenen vraagboek ontvangen, waarin zij moeten antwoorden. De agenten-optellers, zullen ook ten huize der werklieden gaan, om inlich tingen wegens het werk. Het doel dezer optelling is, te weten hoe het in deu lande staat met werk en nijverheden. Die optelling staat volstrekt in geen gemeens met eene andere regeling of eenige zaken van nieuwe belastingen. Al de personen in kwestie, zijn ver plicht hunne antwoorden ter trouw eu met juistheid te doen, en zelf in te schrij ven of door iemand anders te laten in schrijven, de agenten daartoe in 't geheel niet verplicht zijnde. Weigerde men die inlichtingen te ge ven, men zou zich blootstellen aan rech terlijke straffen. Die optelling van nijverheid en werk, heeft ook geen gemeens met de kadas trale herziening die in gang is. Oordeel der Duitsche socialisten. Zooals men weet zijn de kopstukken der Duitsche socialisten, Liebknecht, Bebel en konsoorten, de afgoden, der mannen van Vooruit. Welnu, ziehier hoe de Vorwarts, het oorgaan van die kop stukken, het vonnis, door de rechtbank van Gent tegen Anseele en konsoorten uitgesproken, beoordeelt Wij moeten, na rijp onderzoek, in hert en geweten verklaren het meerloon maakt een deel van bet loon uit. Zelfs als het eene vermeerdering uitmaakt van het loon door de bijzondere ondernemers betaald, is het nog altijd een loon, want de socialistische kollektiviteit kan niet aangenomen worden ten voordeele van eene enkele groep personen in de kapi talistische samenleving. Wij moeten dus erkennen dat, volgens recht, het vonnis, tegen u Vooruit uitgesproken onaan tastbaar is. Wat zal Vooruit daarop antwoorden Zal hij zeggen dat Liebknecht, Bebel en Singer er niets van kennen Of zal hij die muilpeer opeten cn stil- lekens zwijgen Dat ware slimste en 't voorzichtigste Om te onthouden. Vooruit noemt i zich zelve een materialistisch blad >j 't is te zeggen dat hij het bestaan van God en van de ziel loochent. 't Eu zal echter niet lang duren of Vooruit zal houden staan dat hij den Godsdienst eerbiedigt. De opkoop der granen. Een iroot huis vau Parijs, aangemoedigd door het wellukken der speculatie op de bloem, en misschien 't akkoord met de duitsche huizeu die den stock opkochten, heeft ontzaggelijke hoeveelheden graan gekocht eu dit in hare stapelhuizen ge borgen. Na de markt ontbloot te hebben, heeft dit huis den prijs van 't graan van 19 fr. op 22 gebracht, steeds dreigend de prijzen te doen klimmen. Deze nieuwe opkoop hoeft groote ver liezen doen ondergaan aau vele huizen en eenigen hebben reeds hunne betalin gen gestaakt. Anderen zullen volgen. De prijzen der granen kunnen zoo rap dalen als ze geklommen zijn. De socialisten en de werklieden. Citoyen Van Beveren, een der hoofd mannen van Voaruit, zegde het volgende in den gcntschen gemeenteraad Nie- mand zal betwisten dat de Gentsche werklieden over het algemeen in hun- nen stiel min ervaren zijn dan diegene dor andere steden. De Gentsche werklieden, die voor de socialisten gestemd hebben, zullen daar zeer gevleid over zijn. Op voorstel van M. den burgemeorter Reynaert zal de gemeenteraad van Kor- trijk, op den openbaren weg zooals in Duitschland, huisjes maken (ginder Wet- terliausschen geheeten) om do weerge steldheid en het warmtecijfer aan te dui den. Kortrijk is de eerste stad in België, waar deze nuttige inrichting tot stand komt. Wanneer te Aalst Amerika. Vereenigde Staten. De republikein Mac Kinley is met aan zienlijke meerderheid Voorzitter der Ver eenigde Staten gekozen. 't Is het protectionism en den gouden muntstandaard die zegepralen. De democraten schaarden zich in groo te meerderheid aan de zijde van den zil veren standaard en zegden dat, door de vrije aanmunting van het zilver, de fiuan- cieele en economische toestand van de Vereenigde Staten aanzienlijk zou ver beteren. Wij gelooven dat de democraten gelijk hebben. -VA.1* AALST. Bullelijn van den 8 November 1896. WORDEN GEVRAAGD: Verscheidene werkmeisjes van 17 tot 18 jaren. 30 goede machienbreisters. Verscheidene goede breisters voor fijn werk. 1 bakkersgast. 1 siroopbewerker. 2 ajusteurs. 5 jongelingen van 18 tot 20 jaren. 1 smeder (halve gast) voor de Vlasspin nerij. Loon 0,20 fr. per uur. VRAGEN WERK: 25 fabriekwerkers. 1 huidevetter. 1 kuiper. 1 paardenknecht. Een jongman hebbende verscheidene jaren gediend als huisknecht, vraagt plaats in de zelfde hoedanigheid. P. S. De werklieden die zonder werk. ziju kunnen alle dagen ter werkbeurs in lichtingen bekomen van verschillige werk beurzen des lands. De Bureelen zijn voorloopig open ten Stadhuize Militiezaal, van 8 1/2 toi9 uren 's morgends, en van 11 tot 121/2 uren 's middags. Zondag 8 November 1896, dienstdoende Apotheker: Mr Bonner, Bissghopstraat. /Je notai-iëele Annoncen op (le 4kda Bladzijde. Botermarkt. - Heden zaterdag werden 884 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 6019 kilos. Aalst. Vrijdag namiddag rond 12 uren is eene vrouw, rondleurster, ge boortig van Zeie, alhier ter statie in ba rensnood aangekomen. Niemand wilde haar in zijn huis ver zorgen, doch de heer Frans Druwé nam haar te zijnent op en deed haar in eene zijner best gemeubeleerde kamers bezor gen. Deze edelmoedige daad strekt dien heer grootelijks tot eere. Later werd de vrouw naar 't Moederhuis gevoerd. Oordeelt, menschen, zijnde katholieken dan wel zulke volksverdrukkers 1 Dreef naar 't Kerkhof. Wij hebben woensdag aangekondigd dat de dreef naar 't kerkhof gaat gekasseid wor den. Wij vernemen thans dat die werken kortelings zullen aangevangen worden. Onze Medeburgers zullen het met genoe gen vernemen. Buurtspoorweg Assche-Aalst-Oor- degem. De voorloopige studiën gaan goed vooruit. Donderdag voormiddag, kwam de heer ingenieur Mazy hier te Aal3t om inlichtingen over verscheidene punten te neinen. Dc grootste moeilijk heid is de doortocht door onze stad ver scheidene ontwerpen zijn in studie, doch welk eindelijk zal aangenomen worden, blijft tot hiertoe een raadsel. Een punt schijnt aangenomen te zijn, namelijk, dat de baan zoo dicht mogelijk bij de reizi-

De Denderbode | 1896 | | pagina 2