Pol en Stant. Eerbied voor de vrijheid. Wie rijmt dat saam 17 November 1896. Brusselsche demokraten MEERSCDEN. Volkskamer. Z0NDAGRUST. I Putten iu d'aarde KAATSSP~EL 1896. Moorsel. Stedelijke Werkbeurs Botervervalsching. Allerhande Nieuws. Pol zwerft rond in't veld van d'een partij naar d'ander, als hij op eens hem den goeien dag hoort toeroepen. Stant. Ha dag Pol 1 Goed weer, he man Pol. 't Weèr goed, Stant en bot waar te wenschen dat w'het alzoo nog nen goeien tijd konden bc- houden. Stant. 't Zou wel komen, Pol; zoolang als 't open weèr is kunnen de stielemans en bijzonderlijk de metsers hun werk voortzetten; eu mcè vorst en sneeuw ligt alles seffens stil. Pol. Ja, Stant, en voor den buiten ook waar 't allerveordeeligst, en dat voor verschillige redenen de zaaitijd is hier wel gedaan iu ons streken, maar 't graan komt deerlijk en traag voort, en indien wij nen vroegen en nen strengen winter hebben, we riskeren van nen slechten oogst op te doen 't toekomende jaar. Stant. Dat waar spijtig, Pol Pol.En 't beesteneten is wel gelukt. Stant, maar gaat het vroeg vriezen en slecht weèr worden, er is seffens veel ver lies op en misschien geraken 't wij alle maal kwijt. Stant. Dat waar wreed, Pol maar g'en moogt u alzoo niet altijd 't slechtste voorstellen Pol. 'k Spreek van ondervinding, Staut; 't is nog maar eenige jaren geleden als 't begon te vriezen op den feestdag van Ste-Catharina, en 't vroos mij tweo maanden en half aan een stuk, en dat mcè zulk geweld dat er geenen struik loof over en bleef en dat veel ander vruchten ook gekraakt waren. Stant. Ja, Pol, dat en kan maar een jaar of zeven of acht geleden zijn; 'k rappeleer mij nog wat al erremoei dat er dan ook in de sta-J afgezien is geweest. Pol. Dat en kan niet missen, Stant; geen buitenwerk, dobbelen kost voor kleeding en vnur en zelfs voor voedsel; maar alla laat ons hopen dat alles van dezen winter nog nen keer goed zal ai' loopen. maatregel niet genomen en is als om de boeren to plagen en den duivel aan te doen 1 Stant. Ze zouden die manuen die zulke dingen schryven of uitspreken naar Gheel moeten sturen, Pol, of te wel beu achter d'ijzers zetten Pol. 't Eu waar maar 't geen ze verdienen, Stanten nu meê hun pen sioenen voor d'oude werklieden daar spe len z'ook een schoone rolle meè: iedereen weet dat ons katholieke representanten van over meer als twee jaar die kwestie studeren en alles doen en zullen doen om tot een mogelijke oplossing eu beslissing te geraken; en loopeu die cajevaus nu de boerenprochieu niet rond om aan de menshen te doen gelooveu dat 't de ka- tholiekeu niet en zijn die voor dat pen sioen werken, maar wel zij, do scheur- makers en de gekende voddemans, die dat op 't getouw gezet hebben en die dat zullen afweven Stant. Zagerijen en kniezerijen en vossestreken en vuige lasterriugen, dat kunnen z'afwevcn. Pol; en buiten dat en zit er niets in Pol. Wel gezeid, Stant; daar zit daar alles in buiten 't geen dat goed en waar is. Stant. Maar, Pol, waarom en leg gen «lie artisten aan 't volk nen keer niet uit waarom dat ze over twee jaar den dag voor de kicziug afkwamen meè die schurf tige kanaillestreek van 't wijf? Pol. Ha jammaar, Stant Ge kunt al zoowel aan den «lief vragen waarom dat hij iu den klaren dag in uw huis niet en komt om uwen koffer open te breken en er uwe centen uit te haler. I Stant. Judassen eu schijnheilige volksbedriegers zijn 't, Pol, eu als ze peizeu daarmeè 't geluk of den vrede te vinden, ze pakken den weg op zeven I Pol. 't Is waar, Staut; maar 'k en versta toch niet hoe dat er nog ecuen meusch iu den wereld de kleinste achting kan bewaren voor die onbeschaamde uit vinders vau 't wijf die den gekenden lief hebber moest bekoren eu verleiden Stant. Ja maar, Pol, die achting is zoo diep gezonken, mau; wacht nog een beetjen en daar zal hun eeu broeksken gepast worden 1 Pol. De schijnheiligheid moet overal outmaskerd worden. Staut; 't en is niet ge- Wij weten reeds lang dat de socialisten de vrijheid van anderen eerbiedigen, j Denderbode heeft er bijna wekelijks staaltjes vau gegeven. Om het volk in te lichten, om te beletten «lat licbtgeloo- vige, eenvoudige werklieden door die gepatenteerde leugenaars worden bedro- Het orgaan van Chipka staat mS Toor, in 5 regels 1° het niemand gedwongen sol- daat 2° de persoonlijke dienstplicht, 't is te zegg- n, al wie een slecht nummer trekt, vervanging tusschen broeders ware ver boden. Maar wat willen wij daar nu van zeggen '1 Ne zöóöt I Ne zóóöt 1 Ne zóóöt I Stant. Ja, Pol; maar weet gij nog t,oe° v.an °Pal wat er heiligst is aanspraak niets van de Kamers m te ma»cn en or zich op te beroemen; on- Pol. Daar weet ik omtrent alles !!^io,Iehn tfeer! Stant, kent't binnenste van, want mijnen kozzen Tist komt bijna 5 'k£1S ^1° V Ujd -i1._ J .J. k devalschbeid en t bedrog latpa begaan, («'hebben het nog gezien ijT de geschie denis) om 't meuschdom te straffen, daar komt daar toch nen eind aao; eu al de genen dia d'heilige Kerk verdrukten en dedeu lijden, al klom hunnen hoogmoed en hunucn trots nog hooger dan 't tore ken van de kerk, op nen gegeven moment zij ploften iu de diepte meê nen klesj dat er g'heel de wereld van dreunde Stant. De dwazerikken toch, Pol o hoogmoed o baatzucht 1 o koppigheid o ezelarij Pol. 't Is d'uitlegging van alles, Stant, en daarmeè tot de uaatsta week. Stant. Ja, Pol, als 't God belieft! al avonden omsteken en hij leest 't leste woord van al dat daar vertold wordt. Stant. Hewel, Pol, is er al iets Tan belang voorgevallen Pol. Wel neen 't, StantM. Beer- naert heeft wcèrom 't presidentschap aanveerd en er gaat eeu nieuw reglement voor de pinne komen voor 't order in de Kamers. Stant. Gaan ze de socialisten mis schien een wat beter manieren loeren. Pol? Pol. Jaas, Stant; die mannen heb ben daar overjaar zooveel onbeschoft heden uitgestoken dat alle treffelijke menscheu er van walgden; cn 't schijnt dat ze nu gaau gekortvleugeld wordeu gelijk 't zijn moet. Stant. 't Is meè reden en recht Pol Pol. Jaat, Stant; zooveel te meer dat er anders geenen middel en is om goed werk to maken in de Kamers; 't was gedurig onderbreken en alle buitenspo rige vragen stellen aan ons katholieke representanten, en alzoo vervloog den tijd zonder dat er iets verricht wierd. Stant. Eu daar achter dan komen roepen en schreeuwen g'heel 't land door dat 't goevernemeut niemendallen en doet voor 't volk, als ze zij zelve gedurig de stokken iu 't wiel steken en niet en laten vooruitgaan. Pol. 't Is alzoo, Stant: maar het schijnt dat't nu zal gedaan zijn; want al wie hem niet en zal voegen, zal buiten gevlegeld worden. Stant. En 't moet alzoo zijn, Pol; nen preseutant moet gedurig aan werken voor 't goed vau'tland, eu die'talzoo niet en verstaat en is daar op ziju plaats niet. Pol. Maar wat zouden we zeggen, Stant Hun eenigste inzicht van die fa meuze socialisten en van nog ecnigo an dore revolutionnairs die daar in de Ka mers zitteD, dat is van de katholieke re presentanten en 't katholiek goeverne ment aan 't volk hatelijk to maken, eu daarvoor willen z'bun beletten van goei wetten en maatregelen te maken en te stemmen. Stant. Ja, Pol, wat dat er daarvoor §edaan wordt om de braafste en de ver- ienstelijkste menschen hatelijk te ma ken, dat is wreed I Pol. 'k Gelooft wel, Stantg'hebt nu dat uilstrooien hier in 't kanton van Hcrzde van de belastingen op de bloe- luekes- en korsetmaaksters, zoudt ge daar nu toch niet van droomen of zot vau «orden Stant. Ja, Pol, en in de ziele weten dat er daar geen uppareuco van en is en kan zijn, en toch maar dat aan de men scheu willen wijs maken Pol.En 't is alzoo meè alles, Stant; go zoudt zeggen dat al de duivels der hel er meè gemoeid zijn om aan die man nen al hun venyn in te blazen en 't goed tegen te werken. G'hebt daar bij voor beeld den maatregel van 't merken van 't vee. Stant. Bassen ze daar ook al op, Pol Pol. Maar, Stant, zwijgt me daar af; al de verstandigste, de bekwaamste en rechtzinnigste menschen spreken het den minister van landbouw eu 't katbo- i liek goevernemeut tot eerc en verzekeren f dut de boereu daar serieuze eu grootc voorJcelen zullen door bekomen voor den 5 prijs en de verbetering vau huu veeeu komen du scheurmakersgazetten daar niet meè lachen en uitkramen dat die jj Jubelt cn zegeviert o Aalst Dat al wie zijn geboortestad liefheeft met weer- galooze vreugde dien heilvollen kieziugs- dag van 1895 herdenko 1 Dikwijls hebben onze brave en katho lieke inwoners te strijden gehad tegen de vijanden van hun geloof en van hunne vrijheid I Herhaalde malen bevochten zij liberalen en geuzen met heldenmoed 1 Van ever dertig jaren hoorden wij de blijde tonen van onzen beiaard do ver plettering der vijanden van Kerk en Stad bij iedere gemeeutekieziug afkondigen 1 Maar nooit weêrklonken zij met meer welsprekendheid eu met meer nadruk dan den avond van 17 Nov. 1895 En geen wonder! De reuzenstrijd was gewon nen Het katholieke. Aalst zegepraalde niet alleen over zijne natuurlijke en ouds vijandende geuzen en de godsveiloo dienaars, maar ook over zijne verraders Ja, katholieke Aalstenaars, burgers, land bouwers en werklieden gij die, als leeu wen,haud in hand,gestreden hebt om uwe belangen en rechten to vrijwaren en te behouden, jubelt en zegeviert bij de ver jaring van uwe heugelijke eu schitteren de overwinning I Herinnert u nog eens hoe in December 1894, waüneer do held der verraders door alle bedriegerijen eu bijzonderlijk door do vuile kanaillestreek van 't wijf mot 200 stt mmekens meerderheid,op over de zeven en vyftig duizend, gekozen was, herinnert u, zeggen wij, hoe die verra ders dan hunne misleidde aanhangers toeriepen Nu speelt de beiaard niet; maar wacht tot 't naaste jaar, dan zal hij wel spelen, dan veroveren wij 't stadhuis, dan worden wij Burgemeester O verwaandheid 1 O hoogmoed I O bit tere teleurstelling Helaas, alles gedaan om te lukken 1 zich onder de voeten leg gen vau de liberalen cude geuzen,de slip dragers spelen van gekende goddeloozen, ceuskens gaan uitdeden tot iu 't hospi taal voor snuif, alle treffelijke lieden be zwadderen eu belasteren, en dan nog geen Burgemeester worden, en dan nog den beiaard niet mogeu doen spelen I O wreed noodlot van den menschelijken hoogmoed 1 U gezegeuden avond van 17 november 1895 1 Ja, brave Aalstenaren, dan kwam 't geuzengespuis onder dc vensters der Eei w. Paters Jesuïten en der Heeren Priesters van S' Martenskerk niet zingen van Vivan eu hij (den held 1) hij mag or wezen - neen ueeu I I 1 geen brutaal en revolu- tiouuair gezang alsdan, maar zoete en welgemeende vreugde, geluk, en balsem aan 't hert van al onze brave menschen, van priesters, burgers, landbouwers en werklieden. Ja, nog eens, groote en I heuglijke dag van 17 uov. 1895 Eeuwig j gen gaau wij op dien weg voort. Hier dus gedwongen soldaat, want zelfs «1c plaats- weêral een schoon staaltje 1 Over eenige dagen, Vrijdag 23 October wierd er in de kerk van Aimentièrcs in Frankrijk eene zending gepreêkt door do i EE. HH. Paters Redemptoristen. pat konden de aanhangers van Mariane niet. verdragen. In groot getal, boven de 200, trokken zij er naar toe. Hunne houding binst het sermoon was hoogst laakbaar. Na het sermoon wilde een der belha mels den predikstoel beklimmen. Dit wierd hem natuurlijk belet. Daarop begonnen Ie roode schuimers te tieren en to huilen en eeu gerucht ontstoid waarbij zien en hooren verging. Oproerige, onstichtende liederen wier den gezongen. Tocu men dit schuim buiten wilde jagen, ontstond er ecu hevig gevecht... Dat zijn de heldenfeiten dier roode rakkers. Gods tempels willen zij in ecne meetingzaal hervormen ze brullen ei- onzedige liedekous en komen daarna bij de eenvoudige menschen zoggen dat zij noch tegen de Vrijheid, noch tegen den Godsdienst ziju. O 1 gi huichelaars I Sedert drij jaren bestond er te Brussel eene sociëteit van Salon"-demokraten onder de benaming van Kring Leo XIII eu waarvan de tolk is La Justice Sociale. - Die sociëteit geeft den zak op en hield de verledene week eene laatste vergade ring om door eene smulpartij hare uit vaart te vieren. De kopstukken der demokratie waren tot die plechtige uitvaart genoodigd eu ouder de aauwezigen bevonden zich MM. Braun, voorzitter, Renkiu, Carton de Wiart, priester Pottier, MM. Mabille De Baets gebroeders van Geut, De Lants- heero, enz. enz. Eenige genoodigden en onder anderen MM. Arthur Verbaegen, Kurtb, Levie hadden, zich verontschuldigd de verga dering niet te konuen bijwonen. En Paster Donche, hoor ik vragen, hij was daar zeker aan 't hoofd Eilaas van onzen Saucissenman is er iu 't verslag van twee lange kolommen door Le Patriote meêgedceld, niet meer spraak alsof die grrrrooote man nooit het daglicht had gezien. O wreede ondankbaarheid!..O schande 1 Maar nu verwondert het ons niet meer dat een der kopstukken van de Brussel sche demokraten oulaugs zegde Wij keunen dien apostel Muar er is nog meer Gedurende de uitvaart is er een lang gedicht in kara mel verzen afgelezen, getiteld - Salut aux grands Seigneurs de la démocratie. Al de demokraten die van eeuigen tel zijn, worden daarin natuurlijk een pluim- keu op den hoed gestekeu of een bloeme- keu aan de borst gehecht. Ebwel I of men het gelooft of niet ge looft de naam vau onzen Saucissenman wordt er niet eens in vernoemd I En nogthans Pater Saucis geeft zich voor als de uitvinder der cbristeno demokratie, als de eenige waic demo- kraat Welke miskenning toch Wat steek in 't opgeblazen hert van onzen vierden man Nu, als of mon had willen doeu uit schijnen dat de Brusselsche demokraten met den gevierden held der Aalsterscbe geuzen geen gemeens meer willen heb ben, sprak M. Renkiu de volgende woor den uit - Nous enlrons dans la Droilenon en scissionnaires, mais en amis de- - voués, réconnaissants des services ren- dus par nos ainés d la cause dc la libertë civile el de la Religion. In 't Vlaamsch - Wij treden in de a Rechterzijde niet als scheurmakers, maar als verkleefde vrienden, dank- - baar over de diensten door ouderen - als wij bewezen aan de zaak der bur gerlijke vrijheid ou van de Religie. - Klinkender kaaksmeet kan men aan scheurmaker Saucis, aan den gekozene van liberalen en socialisten niet toedie- Praktische onderrichtingen tot het aan leggen en vruchtbaarmaken van meer- scben naar het werk van Alex. Lenay door den heer G. Blondeel-Mcerschaut (1) is de titel van een uitmunteud boekje dat in weinig eu klare bladzijden net gedrukt heel de meerscben-cultuur in al hare byzouderhedeu doet kennen Dit werkje komt ter goeder huur tot nu toe ontbrak daarover aan den Vlaam- schen landbouwer een leerrijk eu prak tisch boekje, alhoewel in den huidigen toestand van den landbouw de noodzake lijkheid van liet aauleggeu vaumeerschen ziek min of meer voordoet. Het is immers onbetwistbaar dat de veldvruchten te weinig opbreugst geven en de stal eu de veekweek onze landbou wers moet recht houden Wel aangelegde meerscbeu ziju dus onmisbaar en winst gevend alhoewel zij min kostelijken oppas vragen dan landen. Het boekje van M. Blondoel onder zoekt opvolgeulijk den keus der gronden, buuue vi uchtbaai making en hunne be reiding, den keus der zaden en der soor ten, de zaaiïng, de aan jonge meerschen toe te dienen zorgeG en eindelijk deu onderhoud en de verbetering der oude meerschen niets blijft dus onaangeroerd noch onopgelost. Wij mogen dus overtuigd zijn dat dit kjeiu maar uitmuntend boekje tot veel bijval geroepen is en tevens ook zal bij brengen tot verbetering van den land bouwersstand. 11) Te Wctteren bij den Schrijver M. G. Blondeel verkrijgbaar tegen fr. 0.50. Zouden de comptabels van - Voor Taal cn Vrijheid nu toch de rekening niet kunueu klaar spinnen Wel wel is die rekeniDg dan toch zoo ingewikkeld P. S. Deze regelen waren geschre ven toen wij eeu brief onl vingen van Voor Taal en Vrijheid nu dat is iets voor Woensdag aanst.,maar wij moe ten toch van beden af doon bemerken dat er bij dien brief geene roode duit js gevoegd. Veel woorden maar goeue oorden 1 Tot Woensdag dus Gewroken weer eens Patriote Le Onze achtbare vertegenwoordiger M. Woeste,diende Donderdag 11.,'t volgende wetsvoorstel in bij de Volkskamer Eenig artikel. «Te rekenen van 1 Januari 1897, wordt de jaarwedde - der pastoors-desservalors van min dan - 60 jaar verhoogd tot 1000 frank, die - der onderpastoors van min dan 60 jaar tot 700 frank, dor onderpastoors vau - meer dan 60 jaar en min dan 70 jaar - tot 800 frank en der onderpastoors van - 70 jaar en daarboven tot 900 frank. In de bespreking van 't wetsontwerp - betrekkelijk 7 gebruikder Vlaamsche ote x een der grootste fcewonde- taal tn de officieele aankondigingen,stond tot hiertoe van politieker Daens, onze moedige vertegenwoordiger de rech- 1 w" te» der Vlamidgen met krachtdadigheid voor. Wat staat er den martelaar nog al te verwachten vooraleer hij zijn reispak voor goed outvangc 't Is de schuld der advocaten Zoo riep M. Bruyndonckx uit iu de 11., zitting des Gemeenteraads om uit te leg gen waarom bij zijno matten moet oprol len en het Gemeentebestuur verlaten waarin bij met Pééken Anné langs 't ach terpoortje der E. V. wasgeslopeu. Maar wat zullen de mannen nu zeggen 'au dat certificaat van behendigheid ui 8 kunde hen door een vriend op zulke klinkende wijze afgeleverd Wanneer Denderbode jaarlyks de 8 heldendaden onzer tegenstrevers iu zake van kiesreklamen afkondigt, dan is 't er op iu den tolk der liberale knoeiers, - 8 Dendcrgalm. Wat zullen die helden nu zeggen Wel ze zullen zwijgen dat ze zweeten. Zoo zal 't zijn zullen wij hem begroeten eu met eeost- t Zondag 22 Novemb. 1896, dienstdoende -• Mr Meirschaut, Korte irilt eu daukbaarheid aan denkes 1 God htr- j I Apotheker; Zoutstraat. De groene socialisten van Chipka heb ben deze week een manifest uitgegeven waarin zij eeno wagenvracht scheldwoor den naar 't hoofd «Ier Aalsterscbe katho lieken slingeren. De kristene? volksfoppers kunnen niet verkroppen dat er geen half dozijntje geuzen en socialisten in den Gemeente raad van Aalst zetelen. 't Is waarlijk spijtig 1 Maar wat de knoeiers van het manifest nog meer op 't hartje drukt, 't is, zoo 't schijnt, het droevig verval van hun nenbottik 1 ^stiji Pie). Profeet Jercmias op de puinen vau Jerusalem sprak geene hartverscheureu- der weeklachten uit als Snullemans op de puinen vanChipka Luistert 1 8 Chipka nauwer iugesloten, belo- I) gerd als eene vijaudelijko vesting, van n vievers ontrokken, ondermijnd (Brrrrr.... Droef Droef! Droef 1 Maar zeg eens, Jeremias Als iemand moedwillig in 't water loopt, aan wio de schuld dat die iemand nat is Sedert drij jaren, wordeu de katholie ken hier te Aalst en in gansch 't Arron dissement, tot zelfs de dooden, bij woord eu schrift, in mcctiugen, in gazetten, in vliegende bladjes en vluchtschriften, in stnjdpenningeu gedurig aangevallen eu als volksverdrukkers uitgescholden. Deltige en alom geachte priesters welke hunner, persoon eu huuue beurs te pande stellen voor 't welzijn onzer brave werk lieden wordeu beschimpt Eurbiedweerdige vrouwen, welke jaar lijks duizenden franks besteden aan 't kosteloos godsdienstig omlerwys eu allerhande goede werken, worden lomp bespot; In eeu woord Niemand Jie do verra ders der katholieke Partij tegenwerkt, laat men recht in zijne schoenen gaan I Eu dan klaagt men putten in d'aarde. omdat de katholieken wanneer zij één cent te besteden hebben zich, bij voor keur, wenden tot winkeliers ambachts- cu werklieden waarvan zij teu minste eerbied maar geenen stank voor dank te verwachten ziju 1 Nu die zeer natuurlijke en mensche- lijke handelwijze, noemt Jeremias van Chipka de kristene demokraten ten uiterste vervolgen. Arme Jeremias 1 Er schijnt meer om meer sleet in uwe hersenpan te komen 1 raars brengt ons, in zijn nr van Woensdag 11., een schrijven meê in 't welk de overloo- perij van dezen laatsten naar 't militarism op strenge wijze wordt gehekeld 't Spijt ons waarlijk dat plaatsgebrek ons niet toelaat de vertaling van dit schrijvcu heden meê te deelen. Eenige regeltjes willen wij nogthans vertalen 8 De Regeering eu de Rechterzijde ko men uit onze rangen deu twistappel te verwijderen, namelijk, de persoonlij ke dienstplicht in den Pruissucheu zin des woords M. Daens door dc onverwachtste aller omkeeringen, ver- haast zich dien twistappel terug op te b rapen ou hem opnieuw in eene meeting te worpen. Toen de Aalsterscbe katholieken schre ven Politieker Daens is een scheurmaker, dan riep men schandaal van Gent tot Brussel. Wat ziju dc tijden toch veranderd Maar ook wat zijn wij schoon gewro ken lil... En nog meer en nog schooner zullen wij gewroken worden, naar mate men die twistzieke man leeren kennen zal Het wetsontwerp is in zitting van don derdag met 92 stemmen tegen 3 en 1 ont houding aangenomen. 't Is eene schitterende overwinning voor de Ylaamsche zaak. Voortaan zullen de wetten gestemd, bekrachtigd eu bekend gemaakt worden in de Fransche taal en in de Vlaamsche taal. STAD AELST, HOUTMARKT. Zondag 22 November, Om 11/2 uren namiddag. Beslissing vcor den 3deu en 4d#a Prijs, tusschen de party - an Alfred Van der Hey den en die van René Parent, beide van Hofstade. Eene eenvoudige vergelijking. 't Gezelschap 7 Land van Riem voer de Iicein van Aalst op ten voordeele van 't Armbureel den 8 Jauuari 1893 en reeds den 13 Januari volgende werd door de comptabels van 't Gezelschap de som van fr. 618,Iff aan den beer Ontvanger des Bureels overgeteld. 't Land had, mits do voorwaarde van eene vertooning voor de Armen to geven, eene toelage op stadskas genoten van slechts 500 fraDk en de onkosten der opvoering van Iwein beliepen tot over de 1400 frank. De Maatschappij "Voor Taal en Vrijheid gaf in't begin van October 11., ter gelegenheid van haar Zilveren hulfeest, ook eene vertooning ten voor deele van 't Armbureel en dit in uitvoe ring van de voorwaarde mits de welke haar ook eene toelage van 500 frank door onzen Stedelijkeu Raad werd toegestaan. Tot heden toe heeft de heer Ontvanger van 't Armbureel nog geene roode duit ontvangen. De heer Alex Van de Velde heeft den volgenden brief gezonden aan M.P. Anné, Gemeenteraadslid alhier dank zij 't ach terpoortje der E. V. Aalst, 16 November 1896. Mijnheer, Als antwoord op Uw schrijven van 14 dezer, heb ik de oer Ued. het volgende te sturen Heer Collega, een goede soldaat die niet bang is voor den strijd, bezon- derlijk wanueer hij niet plichtig is, weet zich te verdedigen op de plaats en stond waar en wanneer hij aangevallen wordt. Ik vergeef Ued. uwe kleingeestige kinderachtigheid der zitting van negen sten dezer eu verwacht U op de eerst komende zitting des Gemeenteraads. Gij ziet dus dat ik uw voorstel aanneem. Dus tot de eerstkomende zitting des Gemeen teraads, heer Collega. Aanveerd mijne groeten. A. Van de Velde, Gemeenteraadslid te Aalst. Bfi het ter pers leggen vernemen wij dat M. Auné hot debat in openbare zit ting des Gemeenteraads weigert de man vreest zeker dat 't bewijs der beschuldi ging door M. Van de Velde tegen hem ingebracht, ten eeuwige dage ten stad- huize zou aaugeboekt staan. Wat Groot spreker Hoor eens PieAls men met de maat gemeten wordt, waarmee men anderen met zooveel leute, in 1894, beeft geme ten, dan moet men zich niet beklagen maar op de borst kloppen roepende Mea culpa Mea maxima culpa Boontje komt eens om zijn loontje, man ïond 8 1/2 uren des avonds, hoorde men het kanon brommen. Niemand wist wat er gaande was, ein delijk toch kwam men het aan den weet. Een groot geleerde waarschijnlijk uit een zothuis ontsnapt, had ondervonden dat het dien dag, 17 November, juist eeu jaar geleden was dat de doncliistcn te Moorsel gezegepraald hadden, en dit, zoowel als een vijf eu twintigjarige verjaardag, moest gevierd worden. Men moest het kanon doen spreken, het muziek moest serenade geven 1 Mon vertelt nochtans dat een der hoog- geplaatsten dit feestje niet goedkeurde. De man dacht iuderdaad dat er hem nu maar drij jaren meer overbleven en dat hij dan weer eens in den azijntobbeu, waar hij reeds lange jaren ingezeten had, zou gelegd worden. Het feestje liet dus ook nog al te won- schen eeu vijftiental muzikanten waren bijeen geraakt en het liep natuurlijk zeer droogjes af. VARI AALST. Bulletijn van den 22 November 1896. WORDEN GEVRAAGD: Behendige werkmeisjes voor het ver-1 vaardigen van Halsdoeken, bij de heeren Smits en C'e. 2 ajusteurs. 1 bakkersgast. i smedersgast. 1 vuurstoker by de heeren Callebaut. VRAGEN WERK: Verschillige fabriekwerkers. Verschillige daglooners. 1 doozenmaker. 1 koperslager. Een deftige jongeling vraagt plaats als dienstknecht. P. S. De werklieden die zonder werk zyu kunnen allo dagen ter werkbeurs in lichtingen bekomen van verschillige werk beurzen des lands. De Bureelen zijn voorloopig open ten I Stadhuize Militiezaal, van 8 t/2 tot 9 uren a Men beeft nogthans gesproken van 50 's morgens, en van 11 tot 12 ï/i uren frank en van bijleggen tot 100 frank... |j 's middags. Men zal zich nog wel herin-, neren dat,toen op 29 augusti 11. de heer Vanderschueren deL boter op onze merkt te koop kwam keuren, de genaamde Sophia D Hondtvan St-Lievens-Hautem met twee klonten vervalschte boter de vluoht nam maar door den heer Vernaeve, adjunkt- commissaris van politie, toch geknipt werd Maandag 11 16 Nov. verscheen Sophia D'Hondt, voor de correctionneele Recht bank te Dendermonde en werd veroor deeld 1° Tot 6 weken gevangzitting; 2° tot 300 frank boete of drij maanden gevang; 3° tot 26 frank boete wegens opgeven van eenen valschen naam. Dat is een lesje voor de boterverval- schers, voor die bedriegers vooral van den werkman. Xig notariëele Ann on een op de 4da Bladzijde. Botermarkt. - Heden zaterdag werden 873 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 5238 kilos. Aalst. Koninklijke Harmonie. Het Ceciliafeest is bepaald vastgesteld op Zondag 6 December aanst. Aangestelde Rijks veearts. F. GOWIE, Molenstraat n°67 te Aalst. Land van Riem. Morgen zon dag 22 November zal liet Zang-, Tooneel- en Letterkundig Gezelscnap eene luis terrijke vertooning geven ter Stede lijke Schouwburgzaal. ORDE DER VERTOONINGieOpening door Symphonie 2' Miss Topsy blij spel mot zang, één bedrijf; 3e De twee Invalieden, comedie, één bedrijf; 5e Symphonie, en 6e Hotsebotse, één bedryf. Bureel 5 uren. Gordyn 5 uren. Prijzen der plaatsen Genummerde voor- behoudene plaatsen fr. 2,00beneden plaatsen: fr. 1,50 bovenplaatsenfr.1.00 en fr. 0,55. Kaarten zijn te verkrijgen ten lokale van 't Gezelschap, Albert Lienartstraat. Diefstal. In den nacht van zondag tot maandag 15 dezer, hebben onbekende kwaaddoeners ten nadeele der Eerw. Zusters der vrije school, Zoutstraatpoort, ii kiekens gestolen by middel van beklim ming. De gestolen kiekens hebben eene geza menlijke waarde van 22 a 25 franken. Brand. Donderdag 11.19 dezer, was er brand ontstaan in den winkel van juf. Octavie Van Belle, Brusselschestraat. De petrollamp die aan het plafond was opgehangen, is bij toeval gevallen en op den winkeltoog te recht gekomen. De brandende petrool liep snel voort en zoo geraakten verscheidene voorwerpen in brand. Dank zij de spoedige hulp der geburen, MM. J. Van Kerckhove en Michel Francois, was het vuur weldra uitgedoofd. Schade gering,doch verzekerd by de maatschappij Urbaine de Paris. De Fanl'aar-Maatschappij De Jon ge Aalstenaars zal het S" Ceciliafeest vieren op Zondag 29 Nov. aanst. en te dezer gelegenheid, gedurende de Mis van elf uren ter St-Martinuskerk, twee puike stukken uitvoeren. Moorsel. Dynsdag toekomende viert de Harmonie-Maatschappij S* Ceci lia aldaar haar jaarlijkss* Ceciliafeest.Dit jaar zal in de kerk gedurende de Mis van 8 lh uren, onder de behendige leiding van den heer G. Pape.hH moeilijk stuk La Bohémienne geschikt door Brilfaux, uitgevoerd worden. Verder zal ook uitgevoerd worden Caprice de Guido et Genevra, door X. Al de leden worden verzocht de H. Mis om 8 Vt uren bij te won« Volgens ons ook is ter oore gekomen, is het dit jaar de eerste maa! dat er zooveel leden voor 't feest ingeschreven hebben. Eere aan onze dappere vriondei van Moorsel.... Houdt goeden moed,ni3enen

De Denderbode | 1896 | | pagina 2