Donderdag 22 April 1897. 5 centiemen per nummer. 529le Jaar 3152. Landbouw. Oor loef GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Verplichtende dienstplicht. Socialistische landdag. Koninklijke Besluiten. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder agteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week oor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes Baanden; fr. 4-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving indigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont- angen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, n in alle Postkantoren des Land. DE DENDERBODE. Cuique auum. Per drukregel, Gewone 13 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen oji 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 21 April 1897. Wij hebben reeds twee bekentenissen «gedeeld uit de liberalo drukpers ge nipt, die ons het geheime doel leeren men onzer tegenstrevers in zake ulegerherinrichting. liberale schrijvelaars hebben ons ?zcgd dat het niet is'uit vaderlandsliefde if om 't leger te verbeteren dat hunne Heesters de vermeerdering van het con- ingent en de afschaffing der plaatsver- g vragen, maar wel om aan de jon- jn van den buiten hun kristene ieloot te ontrooven en de aanwerving an dc priesters en vooral van de kloos- klingen tegen te werken. Eene redevoering te Brussel in de logie Égesproken door den gepensioeneerden litenant-generaal Bouyet, bevestigt ver- er dat dit wel het geheime doel is der uaconnieke liberalen. Geëerde lezers, ziehier wat die logie- iroér zegde en overweegt het rijpelijk De ware reden, waarom de katho lieken de onrechtveerdigheid van de plaatsvervanging behouden willen, 't is dat zoo de zonen der rijke pachters en eigenaars hun dorp verlieten om een of twee jaren in onze groote garnizoen steden door te brongen, deze jongelin gen zouden terugkeeren verlicht, opge wekt, besloten van het juk des Pas toors af te schudden en te stemmen volgens bun geweten, maar nooit meer blindelings volgens oen ordewoord. Het voorbeeld door de zonen van de aan zienlijkste familiën des Dorps gegeven, zou weldra nagevolgd worden door an dere jongelingen.... en vaarwel dan het overwicht der klerikale boeren in de volgende kiezingen. Wij vragen het u, geëerde lezers Blijkt uit deze woorden niet klaar en duidelijk dat de maconniekc liberalen van de afschaffing der plaatsvervanging niets anders verwachten dan de vergeu- nngen vergoddeloozing van den buiten om op die wijze het bewind te bemees- 1 beweging door de logie op touw ge- ict om de afschaffing van het thans be staande wervingstelsel te verkrijgen,heeft nog een ander geheim doel :de logiegasten hopen bierdoor den val van 't kt itholiek ministerie te bewerken. 't Bewijs hiervan treffen wij weer aan in de redevoering van luitenant-generaal Bouyet De afschaffing van do plaatsvervan ging, zoo drukte de logiebroêr Bouyet zich uit, is dus een vraagpunt, op 't welk in kiezingtijd een verbond tus- schen de verschillige groepen van 't li- beralism kan tot stand gebracht worden en dat door zeker getal blerikalen en de groote meerderheid der socialisten zou gesteund worden. En verder Ik vraag dat de Groot-Ooste, zonder verwijl, al de logies des Lands uitnoo- dige om dit vraagstuk op te lossen. Het mag niet gezegd zijn dat het maconnism a de omverwerping der bestaande katho- n lioko meerderheid kon bewerken en dat a het deze niet heeft willen beletten het a Land naar den afgrond te voeren. Dat is ook klaar en duidelijk denken wij... En zeggen dat de logiebroers op de medewerking rekenen van zekere katho lieke volksvertegenwoordigers en van de groene socialisten die zich ook valschelijk als katholieken voorstellen. Wij hopen dat deze verklaringen van logiebroêr Bouyet, vele"'ware katholieken die tot nu toe militarist zijn geweest, zul len tot inkeer brengen neen, zij zullen niet willen meöwerken om ons Vaderland opnieuw in de klauwen van het macon- niek liberalism te werpen Mos in 't gras. Grasland baart dikwijls zorg. Nu eens doet de wiuter er schade aan, dan komt er te veel onkruid in, dan weder zit het vol mos, en 's zo mers gebeurt 't menigmaal dat 't gras verbrandt. Aan deze onaangename toestanden heb ben we echter dikwijls zelf schuld. Waar we verkeerde zaden kiezen, loopeu we groot gevaar, dat de winter nadeel doet. Als men in 't najaar het gras lang laat staan, rot het gewoonlijk 's winters. Onkruid moet altijd in zijn begin onder drukt worden. Heeft het zich aldoor eigen zaad verspreid, dan is alle moeite ver- geefsch.Ook als 't grasland vol mos komt. zijn we er vaak zelfs de schuld van. Onze grond is te koud, te ruw veel mest en kalk hadde dien beter gemaakt. Mos is in 't grasland in elk geval het onaangenaamste wat er is, en als de rechte middelen niet worden toegepast, ook hot langdurigste kwaad. Hiermede wordt niet bedoeld om ten einde het mos uit te roeien een voudig een nieuw grasland aan te leggen. Dat is wel een afdoende middel, maar het kost te veel en bevalt daarom niemand. Men kah het mos ook op andere wijze vernietigen en wel door ijzervitriool. Hiervan lijdt het gras niet, integendeel is het er zeer meê gebaat, wat te zien is aan 't frissche groen, dat er door opkomt. Van yzervitriool neemt men voor 1 hec- taar 350 kilo. 't Is geen duur middel en een proef kost al heel weinig. Hot ijzer vitriool stampt men fijn, zoodat het ge lijkmatig verdeeld en als poeder of meel kan uitgestrooid worden. Voor kleine oppervlakten kan men het ijzervitriool ook in opgelosten vorm toe passen, vooral dan, als in 't begin van 't jaar de aanwending verzuimd is. Men geeft dan 1/2 kilo opgelost in 00 liters water voor elke 14 vierkante meters. Het mos wordt zwart door 't ijzervitriool. Voor grasland, dat niet al te best door den wiuter gekomen is, maar toch geen last van mos beeft, is compostaarde het beste middel om het weer op streek te brengen. Grasland houdt over 't geheel van com post en is er ook 'szomers dankbaar voor. De aanwending ervan is gemakkelijk. Men harkt mot de egge den grond terdege op, strooit er compost over en 't werk is af- geloopen, als men ten minste niet op de kale plaatsen wat graszaad wil zaaien, wat voor het uitstrooien van den com post in den opengescheurden grond plaats heeft. Compost belet ook 't doorwinteren van 't grasland. Daartoe wordt het in 't na jaar uitgestrooid, als 'tgras recht kort afgemaaid of afgeschoren is. Dik behoeft het niet te liggen, 1/2 vinger dikte is vol doende, iets minder is ook al goed. Het gras spruit daaronder uitctckenu uit, om dat het krachtig wordt, van de voedende bestanddeeleu van den compost, en dooi de sneeuw als een.warm dek is beschut. Men behoeft niet te vreezen dat com post onkruid aanbrengen, indien men althans goed bewerkten compost heeft, 't Te voorschijn komende onkruid wordt bij voortdurend grazen en op gazons bij 't bijna wekelijks maaien, vernietigd. (Gr. Ct De socialisten hebben eenen landdag gehouden, waar de secretaris een verslag heeft voorgelezen dat wij, natuurlijk, niet kunnen controleeren. Volgens dat verslag, in Vooruit opge nomen, hebben de socialisten in twee jaar tijd 100,000 stemmen gewonnen niet min of meer. Die hooge winsten hebben echter niet belet dat de rooden op verscheidene plaatsen geklopt werden in de kiezingen, waar zij vooral zeker waren te triom feeren Gedurende het afgeloopen jaar werden wekelijks uitgegeven 185,000 druksels, en ten slotte groeit dat getal exemplaren aan tot milliocnen De opgaaf gelijkt zeer veel op eene oogenverblinding.| HET wonderlijke avonturen van eenen 43* vervolg. Wilt gij ook les gaan nemen vroeg de directrice aan Kate. Het zal een oogenblik van zelfvoldoening TOor mij zijn, als ik dat roer kan besturen en dit schoone schip daarmee eene andere rich- ting kan doen aannemen, antwoordde Kate joveel geestdrift, dat haar een blos op de wangen kwam en hare oogen schitterden. Nadat wij nog een weinig over de zaak ge- «proken hadden, verliet juffrouw Cobes mij, oijn verzoek dat zij de vrouwen zou polsen, lende als een bevel van den kapitein van schip. Kate wandelde nog een half uur mijne zijde. Ons gesprek liep over hare Toen wij afscheid van elkaar genomen had den, ging ik naar beneden en bracht een uur door met hot nazien der papieren van kapi tein Hallerow, om ze daarna weg te sluiten of ze te verzegelen. Dit was een plicht, dien ik aan eenen broederzeoman verschuldigd en ik besloot aanteekening te houden van hetgeen ik van hem leende, opdat hij geen verlies zou lijden, indien het in mijne macht stond hem te betalen. Zoo werd het omstreeks half twaalf en ik ging met een der sextanten van Halerow naar het dek. Brigstock was aan den achtersteven en praatte met Harding. Ik zag gedurende een paar minuten in de ronde en gaf hom toen den last, nog een der zeilen te heischen. De man voldeed onmiddelijk aan dit bevel. Wij moeten ons dezen wind ten nutte maken, zoolang wij hem hebben, zegde ik tegen Brigstock. Ik zag de matrozen het zeil hijschen en bemerkte dat zij dit fiink deden. Het schip neemt meer vaart aan, zegde Brigstock met voldoening. Hoe laat gebruiken de vrouwen het middagmaal Om half een. Ik wil ze eens zien eten. Wilt gij mij daarbij vergezellen Geerne, kapitein. Ik wachtte tot dat het etensuur daar was, gedurende welken tijd Brigstock mij zegde Is het.u dus werkelijk ernst, kapitein, aan de vrouwen les in zoevaartkunst to ge ven. Die er lust in hebben, bodoeKk. Ja, antwoordde ik ongeduldig. Neem mij niet kwalijk, zegde hij, dat ik tot u als kapitein van dit schip, eene vraag richt, maar welke diensten meent gij, dat wij van deze vrouwen zullen hebben Heeft juffrouw Cobes er met u over ge sproken? Ja, kapitein. Zij kan u de reden opgeven, die ik daar voor heb. Er zijn twaalf flinke mannen op het schip, kapitein, die geen hulp van vrouwen noodig hebben. Het is mijn plan, de bemanning van het schip aan te vullen met een werkend korps van sterke meisjes, zulke namelijk, die cr, zooals gij zegt, lust in hebben. Weluu, Brig stock, ik ben óf kapitein óf ik ken het niet. Zeg maar hoe gij er over denkt, zegde ik, terwijl ik hem strak aanzag. Och, riep hij uit, het is mijne bedoeling niet verandering in uwe plannen te bren gen. Ik zal mij gereed houden om half één een bezoek aan de tusschendeks-passagiers te brengen. Op dat uur stond hij mij op het halfdek op te wachten. Al de vrouwen waren beueden do laatsten der meisjes, die eten uit do kom buis aanvoerden, waren in het valluik ver dwenen de matrozen waren insgelijks aan De miseries ontbreken in de partij echter niet, onder ander te Verviers; men kan uit het al te bondig verslag van het blad hierover niet veel opmaken. Ten slotte is alles om ter beste als wij bet verslag moeten gelooven. Het vieren van den 1 mei moet volgens citoyen Van den Dorpe zijn karakter be houden van eene internationale betoo ging, ten voordeele vau het achturenwerk en de arbeidsbescherming Citoyen Anseele zegt dat niemand op den 1 mei de verplichtende werkstaking wil; iedereen moet op dien dag doen wat hij kan. Dat klinkt al beol anders dan vroeger, toen men dc staking als verplichten bo- vool. De militarische betooging wordt insge lijks behandeld wij nemen de woorden letterlijk over Anti-militarische betooging. Citoyen Volkaert draagt bet vei slag voor. Hij zegt, dat nu, dat de militaristen hot hoofd opsteken, de betooging grootscb moet wezen. Honderd duizend manifes tanten moeteu op post zijn te Brussel. Met dit inzicht heeft de commissie be sloten 1. Dat de socialistische bladen artike len beginnen scbrijveu. 2. Een manifest nitdeelen het land door. 3. In alle federation een coraiteit stich ten, dat zich bezig houdt met de inrich ting dezer betooging. 4. Eene reeks meetings geven tegen bet militarism. Met algemeene stemmen worden de besluiten van dit verslag aangenomen. Citoyen Anseele zegt dat in de Kamer de socialisten hunne revolutionnaire princiepen niet in den zak hebben ge stoken. Niet de progressisten, maar wij, zegt hij, zijn vooruitgegaan en de laatste ge- meentekiezingen hebben zulks bewezen. De landbouwkwestie zal behandeld worden in een congres, in juli te Nijvel te houden. In zake van parlementaire vergoeding zal het bestaande stelsel gehandhaafd worden: 250 fr. aan de federatie, cn 250 fr. aan den landelijken raad. In al de herbergen des lands sal hel program der roode partij aangeplakt worden. In al de herbergen 1 De inrichting der wetgevende kiezingen van 1898 wordt overgelaten aan aen landelijken raad, en de propagande voor de gymnastieke maatschappijen verzon den naar bet congres der Jonge Wachten. Het volgend coDgres wordt gehouden te Verviers. het schaften en alleen Harding hield het toe zicht op het dek. Ik klom den trap af door Brigstock gevolgd en stond een paar minuten lang een zonder ling tooneel aan te staren. De vrouwen zaten op eene rij aan beide kanten der tafel, aan welker uiteinde juffrouw Cobes plaats geno men had. Do atmosfeer was bewolkt door den walm van soep, gekookt spek en aardap pelen. Alle tongen waren in beweging, messen en vorken rammelden op de tinnen borden. Ik bleef een weinig onder het luik staan om de antwoorden van Brigstock op mijne \Tagen des te beter te kunnen hooren, en ik vernam nu, dat bij de plaats van den tweeden stuur man had ingenomen in het uitreiken der le vensmiddelen. Ily deed mij eenige mededee- lingen, waarmee ik mijne lezers niet lastig zal vallen, ofschoon zij voor mij van zeer veel gewicht waren. Er verliep eenigcu tijd, voordat de aan dacht op ons viel. Toen wij opgemerkt wer den, stond jufvrouw Cobes op en kwamen de tongen aau dat gedeelte der tafel waar wij stonden tot rust, ofschoon zich nog steeds ge praat en een schel gelach aan het andere ge deelte daarvan deed hooren. Ik verzocht juffrouw Cobos te blijven zitten en maakte haar mijn compliment over hetgeen ik zag Citoyen Anseele sluit de zitting met eene geestdriftige slotrede, en al de aanwezigen beffen de Marseillaise aan. Heel patriotiek I 'urkije aan Griekenland, De oorlog is verklaard door •Turkije aan Griekenland, too luidden de berichten op Paaschdag. Aan wie de schuld dat de oorlog eindelijk is uitge borsten Onbetwistbaar aan de groote mogend heden die de gruwelijke moorderijen door den Sultan op de katholieke Armenianen gepleegd, hebbeD laten gebeuren zonder er protest tegen aan te teekenen en ze,dus doende, goedgekeurd on zelfs aangemoe digd hebben. Gansch het beschaafde Europa heeft over de houding der mogendheden zijne verontweerdiging uitgedrukt. Wat zijn de geheime bedoelingen der diplomatie? Het is gemakkelijk te raden dat uitbreiding van groudgebiea, niet verre te zoeken is, doch dit belang kan de oor log niet wettigen dien mem heeft laten losbreken en die duizenden menschenle- veus, brandstichtingen en verwoestingen zal ten offer eisschen. De oorlog is uitgeborsten en niemand kan er de verdere gevolgen van voorzeg gen; allen staan wij angstig voor deze vraag die zulke bloedige tafereelen voor onzen geest doen verschijnen. i. Bericht aan de Maat schappij en van Bieën- teelt van 't Vlaamsche Land. De inrichtings vergadering van den Vlaamschen Bie- bond is verdaagd en zal plaats hebben op BELOKEN PASCIIEN(25 April 1897), tc Antwerpen op het Stadhuis (ingang Zilversmidstraat), om ill uren voormid- Iedere maatschappij van bieënteelt, welke de stichting van eenen Vlaam schen Biebond bijtreedt, zal gelieven zich op deze vergadering te doen verte- geewsordigen door twee afgeveerdigden. De afgeveerdigden der maatschappijen worden vriendelijk verzocht, hunne na men en die der maatschappij welke zij vertegenwoordigen, bij het begin der zit ting aau het Bureel te doen kennen. Bij koninklijk besluit van 19 Maart 1897, nu onlangs in 't Staatsblad afge kondigd, werd de burgerlijke Medalie van lc klas toegekend aan den heer August Daeseleire, plaatsvervangend lid van den Goedemannenraad van Aalst. alles zag er zeer netjes uit en de gerechten waren voedzaam en wel toebereid. Ik wandelde langzaam naar het andere ge deelte der tafel, door Brigstock op den voet gevolgd. Ik had verschillende reden om dit bezoek af te leggen, maar hoofdzakelijk wenschte ik aan de vrouwen en de matrozen te verstaan te geven, dat ik mij even volledig als heer en meester op het schip beschouwde als Halerow dat gedaan had, met hetzelfde recht naar alles onderzoek te doen. De vrou wen zwegen toen ik voorbij kwam. Ik zag naar Kate en zag haar al spoedig te midden van de overigen zitten. Toen ik aan het einde der tafel gekomen was, bleef ik staan en zegde, terwijl ik een blik op de dubbele rij gezichten sloeg Het is mij hoogst aangenaam te zien, dat gij het hier goed hebt. Deze stiptheid in het uur der maaltijden en de wijze waarop de gerechten worden voorgediend, strekt aan juffrouw Cobes en aan Brigstock tot eer. Ik had verwacht, dat hierop een teeken van instemmingen goedkeuring zou volgen, in plaats daarvan begonnen verscheidene vrou wen te sissen en riep een schelle stem uit Spreek maar niet van Brigstock Waarom zoilen wij niet regelrecht naar Australië (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1897 | | pagina 1