Zondag 22 Augusti 1897. 5 centiemenper nummer. 52ste Jaar 3186. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Deelneming- in de Winsten. St-Lievens-Zotten Maskaraden GRRROOTE Monstermeeting ^Landbouw. Gebroodroofd. r„'tZij"einJe" DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique luum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnissen cp 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel© van dit blad. Aalst, 23 Augusti 1897. Met genoegen mogen wij bestatigen dat de deelneming in de winsten langzamen voortgang doet in het vereenigd Konink rijk. Die vooruitgang, hoe tra&g hij ook zij, laat ons toe veel hoop voor de toe komst te koesteren. Wij kunnen ons im mers van de gedachte, van de overtuiging niet ontdoen dat, benevens zekere andere maatschappelijke inrichtingen ten voor- deele der werklieden, in eene rechtscha pene toepassing van die hervorming, de oplossing der sociale kwestie ligt. De voorbrengst heeft twee faktoren welke even noodzakelijk zijn zij zijn zoo innig aan elkander verbonden dat ze onafscheidbaar zijn. Het zijn de arbeid en het kapitaal. Daar zo beiden even noodwendig zyn, it het rechtvaardig dat beiden de vruchten zouden deelen. Tegenwoordig bestaan er twee scholen. De eene, het socialism, wil alles aan het werk toekennen, de andere, hetmanches- terianisme, door het liberalism der Fran- sche omwenteling ter wereld gebracht, verliest don rol van den arbeid uit het oog. Beide steltels zijn even valsch. De Suldene binnenweg bevat hier wederom e waarheid volgens de latijnsche spreuk in media virtus. Die guldene binnenweg is de deelneming in de winst. Zekerlijk bestaan er tegen die hervor ming vele tegenwerpingen maar niet eene is er "welke eene goede toepassing onmo gelijk maakt voor iemand die kalm en met rechtschapen oog en hert den toe stand en den gang der zaken inziet. Ons doel is het niet om daarover uit te wijden; nochtans aan de mannen van goeden wii zullen wij vragen hoe het komt en om welke rede de socialisten zoo hevig tegen de deelneming in de winsten zijn Wan neer eene hervorming, zoo gunstig voor de werklieden, zooveel tegenstand ont moet by de vyanden der maatschappij, dan is dit het klaarste bewijs dat het oneindig moet bijdragen tot het stichten van eenen duurzamen vrede op sociaal gebied. Over do voordeden der deelneming in de winsten zullen wy eens afzonderlijk handelen. Wij behoeven daartoe slechts het werkje van dr F. R. te openen Do Daghuur. In 1895 waren er in Engeland 78 inrich tingen die te zamen 23,947 tot 26,187 werklieden bezigden. Het verschil dier cijfers komt hieruit voort dat zekere nijverheden, in zekere jaargetijden, hunne werklieden moeten afdaaken. De berekening voor 1896, die onlangs is verschenen begrijpt een gezamenlijk getal van 85 inrichtingen waar te zamen 43,721 tot 45,592 werklieden worden gebezigd. Hier is dus eene merkbaren vooruitgang aan te stippen. Er zijn dus 7 nijverheden en 20,000 werklieden meer dan in 1895. (1 46 7.) VERVOLG. Vervolgens liet hem de Abt de relikwiën eeren en al de kloosterlingen deden Karei van Bonrgondië uitgeleide tot de plaatse waar zij hem hadden onthaald. Dan verbeidde hem de stoet der Gontenaren, die honnen nieuwen Heer en Meester vergezelden tot aan de kerk, die nu hare oude benaming van Sl-Jan voor die van S'-Baafa heeft verruild. Hier werden de zelfde ceremonie-beden gezegd. De Vorst wierp zich voor 't altaar vanS'-Jan ter aarde. Bidder Joos Triest, Greffier van den Bloede, las hem in het Doitsch den inhoud van den inhuldigingseed, en Karei met de hand op de heilige Evangeliën en op het kruis van S'- Blaaius, zwoer aanstonds Vlaanderens onaf hankelijkheid te waarborgen, VlaanderenB rechten en vrijheden, alsmede de voorrechten der stad Gent te verdedigen en te handhaven den arme zoowel als den rijke recht te doen, in een woord, zich als eenen waren ridder en goeden graaf van Vlaanderen te gedragen. Na dit alles geëindigd was, lsidde Mijnheer Het aangroeien van het getal werk lieden, zegt Het Arbeidsblad - van Juli 1897, is bijzonderlijk te wijten aan de versmelting van de firma Sir Soseph With- worth en C°'\te Manchester met de firma Sir W. S. Armstrong, Witchell en O18 van Newcastle. In die twee heden ver- eenigde inrichtingen werken te zamen 21,000 werklieden en de deelneming in de winsten, die in het eerste bestaat is tot het tweede, door het feit der ineen smelting, uitgebreid. Er i waren 23 inrichtingen waar geeu winst bestond. Het gemiddeld beloop der premie beloopt tot 4,9 ten honderd van het gezamenlijke der betaalde loonen. Laat men buiten de berekening de 23 inrichtingen, waar geen winst bestaat, dan beloopt de premie voor ieder werk man tot 10,3 ten honderd van het loon. Wij zijn overtuigd dat daar baas en werkman geen oorlog voeren maar vrien den zijn, lijk het de natuur vereischt en lyk hun welbegrepen belang het wil. Voorzeker daar zullen geene werkstakin gen plaats hebben. De liberalen, maar het zijn goede kris tenen 1 riep Het Land van Aelst erg boos op Benderbode uit. Van zijnen kant verbeterde ons geuzenorgaan dit gezegde en beweerde dat zij liberalen nooit de dogma's zouden aanraken; dat zij eerbied hebben voor alle overtuiging. Schoone eerbied, voorwaar. Wij hebben er reeds eenige staaltjes van gegeven. Wij gaan voortmet duizende bewijzen moeten wij betoogen dat liberalismus en Godsdienst onvereenigbaar zijn en onze Aalstersche geuzerij een masker aanzet wanneer zij, door haar orgaan, beweert dat zij den Godsdienst eerbiedigt en nooit de dogma's aanraakt. In zijn nummer van 23 Augusti 1891 schrijft Dendergalm Als er eene HEL is dan moet er Onz' Heer ook in. Hij kan zich kwaad maken als een Engelsch haantje en in zijn vet schieten als een hemel- n dragonder B die tegen de liberale ga zetten dondert. Het is voor ons te laag om op zulke vui ge godslasteringen te antwoorden. Wij be statigen dat de gemaskerde Dendergalm niettegenstaande zijne beweringen, door 'tLand bevestigd,de dogmat aanraakt. Dat is één. Wij hebben reeds bewezen dat de God heid van Onzen Zaligmaker kras weg wordt geloochend. Hier volgt eenejtweede tekstwat bewijst dat wij hier met eene overtuiging te doen hebbnn. - Jesus, de meest volmaakste mensch gaf der wereld zijne idëec. Zoo schrijft Dendergalm in zijn num mer van 29 November 1891. Men ziet zijne overtuiging is van gisteren niet. Te belachelijker is het nu het tegenoverge stelde te komen verklaren. Zouden wij echter met eenen kazak- keerder te doed hebben Triest den Hertog onder den toren en gaf hem het zeel der klok in hand aanstonds deed de Vorst alsof hij luidde, en inderdaad de klok klepte tot driemaal toe, zoo als een oud ge bruik het vergde. Eene wijle daarna, hief de Bisschop van Doornijk het Tk Dkum aan in den prachtigen tempel, wiens hoogen toren men toen aan 't voltooien was. Nauwelijks had de Graaf van Vlaanderen de kerk verlaten of hij viel in de handen van eenen derden redenaar. Ditmaal was het Meester Peeter Bierman, die den Vorst, in name der Neeringen-Dekens, het woord toe- b tuurde. Na die nieuwe redevoering onderstaan te hebben, begaf zich Karei langs de S'-Jans- strant en het Belfort naar het Schepenhuis, dat gansch in 't zwart behangen was. llij dronk er don eerewijn en benoemde er Niklaas Triest, broeder van den Greffier van den Bloede, tot Opperballieuw der stad. Nu mocht de Hertog vau Bourgondië het einde zien van al die gedwongens en weinig verlustigende plichtplegingen. Na eene pooze ten stodhuize te hebben vertoefd, klom hij •eder te paard en begaf zich langs de Sche- penhnisstroat naar de Vrijdagmarkt, waar hij een gebouw intrad, dat den naam voerde van Hoochuis, en dat sinds onheugelijken tijd gebezigd wierd ter inhuldiging van Vlaande rens Graven. De kerels, die niet bijten zullen - hebben op onze eenvoudige vragen nog niet geantwoord. Het was zoo gemakke lijk daarop ja. of keek te antwoorden maar onze moedige mannen, die hun artikels gaan onderteekenen ft zal 'nen slaggeven 1durven niet, dat zou hun mis schien kunnen in 't nauw brengen. Onder voorwendsel dat we sermoenen houden ontvluchten zij de bespreking Wat moed ze toch hebben 1 Die groote geleerden schrijven We meenen nog, dat men do preek moet laten doen door mannen van het vak, en een blad de pretentie niet mag hebben konkurrencie te doen aan de - predikanten van stiel. Sedert weken wil Denderbode ons een sermoen doen houden. Hij blijft hard- nekkig beweren, dat wij voor onze lezers de dogma's moeten bespreken, welke de gewone tekst zijn van de zon- dagsermoonen. Ziet ge ons eiken zondag plechtiglijk uitweiden over de mysteriën der H. - Drievuldigheid, der Onbevlekte Ont- vaDgenis, der mirakelen. Wij vragen die heeren Dendergalmers geen beschouwingen over de mysteriën. Wij houden ze daarvoor te onbekwaam alhoewel zij verwaandheid voor duizen den bezitten. Groote heeren, de vragen die wij u stelden, zijn niet uitsluitend van het ge bied der godgeleerdheid zij maken deel van alle ernstige overtuiging van ieder geleerden en ontwikkelden mensch. Zij behooren eerst en vooral tot de wijsbe geerte en, als denkende wezens, mogen de schrijvers van Dendergalm die vragen van uabij beschouwen zonder daarvoor in sermoenen te hervallen. De bewering der Dendergalmers is dus een heel kale uitvlucht, weerdig van mannen die zich genoodzaakt voelen een masker aan te trekken om toch het wag gelend geuzenkraam een oogenblik langer recht te houden, om den doodstrijd eenen stond te verlengen. Wat zeg ik als partij zijn zij reeds dood, zij zijn goede kriste nen geworden en hebbeu bij de demo- kraten plaats genomen. Op hunne mee tings zullen wij de antwoorden moeten gaan zoeken. Zullen wij ze daar wel vinden, want 't zijn hazen 1... Groot Festival te Hofstade, op Zondag 22 Oogst aanst. De katholieke Trompetters-Club zal vergaderen in zijn lokaal bij den heer Frans Tack, recht over Chipka om 2 uren namiddag, om zich met muziek en kartel aan 't hoofd te hegeven naar den Kath. Werkmanskriug alwaar de andere maatschappijen zich zullen vereenigen om zich naar het Feest van het manhaftig Hofstade te begeven. Vertrek om 2 i/z uren stipt. Alle katholieke vrienden worden ver zocht de uitstap mede te maken. Jambonus I. Dit Steen (het is zoo dat men te Gent soortgelijke gebouwen noemde), was breed van omvang, doch niets merkwaardigs trof men er in aan, 't en ware de groote zaal waar de Gentsche gilden niet zelden hnnnen Vorst ten disch verzochten, en die diepe knilen waar het Magistraat, bij oproer op de Vrijdagmarkt, de vastgegrepene muiters oogenblikkeÜjk in opsloot. Heel de voorgevel van het Hooghuis was met zwarte wollen stoffen omhangen, waar witte festoenen eu zilveren franjen op heen kronkelden. In het balkon van 't middenvenster, dat als een spreekgestoelte op de markt uitsprong, rustte een zwart fluweelen kussen, 't welk het wapen van Bourgondië scheen te dragen. De Vrij dagmarkt krielde van volk. Al de gilden wa ren er verzameld. Het ware niet gemakkelijk geweest, al die onderscheidene Neeringen tusschen die krioelende menigte te erkennen, daar dan ook bij het vredetraktaat van Ga vere al hunne vanen werden aangeslagen doch wie een weinig met de toenmaals be staande volkskleedij bekend was, kon licht opmaken, aan welk slach van ambacht, deze of gene gilde toebehoorde. Karei verscheen in het balkon, liet zynen stijven blik over die menigte dwalen, welke hem met de grootste toejuichingen onthaalde, en die hij beantwoordde, met bij poozen en als werktuigelijk toe te knikken. Toen het een weinig stil geworden was, verscheen Ni- te ST. LIEVENS-HOUTEM. Verledèn zondag, zijnde 15 Oogst, kwa men tot St. Lievens-Houtera toe, wijk Krappenijk,vier verlichte en heete bollen meé alle middels in 't zak om do men- schen gelukkig te maken en hun den Hemel te brengen van op aarde, ('t En was niet te verwonderen dat het heet was en doef). Ze trokken binnen in d'herberg van Philemon Fosselle en Fie D'Hondt. 't Volk stroomde er naar toe om naar d'hemelsche leering te gaan luisteren vijf a zes donchisten vreemdelingen, een tiental brave katholieke menschcn die 'nen keer wilden lachen, en daarbij een vijftigtal kinderen, meisjes en vrouwen met hunnen bundel op den arm. Eerste vertoog. Zeeveraar n° 1 met behulp van twee zijner manschappen is op 'nen stoel ge raakt.) Hola opgelet I de pachten moeten af slaan, d'oude menschen moeten een pen sioen hebben, dc Fransmans moeten verdedigd worden, 't werkvolk m'oet min werken en meer winnen in een woord, g'heel de wereld moet omgekeerd wor den en herschapen in een paradijs 1 En de middel om dat te bekomen Wel 't is eenvoudig stemt voor ons, stemt voor .le donchisten, stemt voor de werold- herbakkers, en 't is er meê gepast 1?!? (Of er gelachen werd 1 1) Indien de Bisschop tegen ons is en onzen hoofdman straft, 't is omdat hij omringd is van vleiërs, valschaards en leugenaars I?l? Tweede vertoog. (Knevel n° 2 staat op t gestoelte) Hola menschen opgelet Kiuderen, meisjes en vrouwen, ge moet werken voor de kristene volkspartij, ge moet uw vaders, uwen uwe maunen doeu stemmen voor de donchisten en ge zult allemaal in den derden Hemel zitten. Maar niet te luisteren, zello naar de pas toors die op den preêkstoel of in den biechtstoel zouden uitvallen tegen ons ze doen dat om de rijke menschen te behagen z'en hebbeu hun meê geeu politiek te bemoeien. Wij, wij ziju de redders van 't volk werkt en stemt voor ons en gij zijt gered 1 1 Derde tooneel. (Chiksken n° 3 hij pakt eerst 'nen grooten borrel van vijf eens.) Hola opgelet 't Werkvolk wordt ver drukt wij hebben het ook ondervonden maar, menschen, doet gelijk wij vereenigt u eu richt coöperatieven op en we winnen reeds geld lijk slijk en go zult ook rijk worden Vierde tooneel. (Slodder n° -4 meê 'nen rooden neusdoek rond zijnen nek.) Hola menschen, hier zijn de liekes van de redderspartij 1 Kom maar bii, kom maar bij Vijf centiemen voor een liekeu kolaas Triest, de nieuwe Stadsballieuw, op den voortrap van het Hooghuis, waar de drie Hoofddekens, en al de Opperdekens der am bachten verzameld waren. De trommels sloe gen het sein en er kwam onder de menigte eene plechtige stilte. In den naam des volks, 'twelk zij hier vertegenwoordigden, legden de Dekens, de eene na den anderen, in de handen van Mijnheer Triest den gewonen eed van trouw en onderdanigheid aan den nieu wen Graaf van Vlaandoren af. De Hertog van Bourgondië bereidde zich om het balkon uit te treden, wanneer Philips van Commene die zich aan des Hertogen zijde bevond, hem eene groote woeling, welke on der het venster plaats greep, deed bemerken. Karei boog zich om te zien, en op het zelfde oogenblik naderden eenige Schepenen den voortrap, alsmede den Grootdeken der wo- vers, der ambachten en der burgerijen do deken der 52 neeringou en eeu aantal uan- zieulijke poorters wierp zich met opgeheven handen op de knieën, en bad hem vurig, dat hij uit hoofde zijner Blijde Inkomste, deu Gentenaren al die voorrechten en vrijheden zou terugschenken, waarvan men hen reeds sedert dertien jaren had beroofd. Wel dra verhief het volk zijne stomme om die smeekende bede te staven. Zulks bracht een gerucht te wege zoo hevig, zoo verward, dat er de Hertog als duizelig by werd. Zijne koelbloedigheid hield echter stand en, of- en baas Knevelmans gaat voorzingen Alla mc-nschen, komt en koopt I 1 I (Der tien liêkes wierden er verkocht of uitge deeld). Een plezier dat daar was, een plezier 1 En geestdrift 't Gfoot publiek trok zijn schouders op en de felle redenaars, gevolgd van vier of vijf van hun sleepdragers trokken er van onder, zoopiteus en zoo deerlijk alsof ze grooten honger hadden en beschaamd waren van hunne heldendaden Een oor- en ooggetuige.) En nu een woord tot de menschen van St. Lievens-Hautem Eere aan u, mannen van St. Liovens, voor uwe weerdige en deftige houding Gaat voort met aan scheurmakers en volksopmakers de eer der zotten aan te doen I Blijft ouder u vereenigd voor den vrede en den voorspoed 1 Luistert slechts naar mannon die het wel meouoh met a en die u kunnen en willen ondersteunen en verdedigen De Gemeente Hofstade richt ter gelegenheid der kermis een Veekweek- syndicaat in, dat groot nut. zal bijbrengen voor de landbouwers. De eerste tentoon stelling heeft plaats op Kermis Dijnsdag, 24«t»n dezer, op den Kortenhoek. Dergelijke feesten op kermisdagen brengen nut eu vermaak meé en tevens is er verteer voor de neringdoende inwoners. De Leden van 't Landbouwcomice Aalst, zuid, die begeeren zaaigraan te zuiveren en te behandelen met deu treu zelaar of zaadscheider, mogen zich wen- deu tot den Eerw. Heer Van dee Scihtk- een,.Bestuurder van Sl Martensgesticht, Esplanade. lodze jammer klachten ofte jeremiaden die wekelijks in 't Land van Aelst en De Werkman op gaan. - Chipka wordt belegerd, ingesloten, beschoten, ondermijnd, van vievers be- - roofd... Het is de tortuur en do verker- kering der Spaansche inkwisitie op laugen termiju... Wie zal deu brood- roof, de vervolging en do tortuur be- schrijven Wij deuken dat aan Chipka het spreek woord moet worden toegepast Geeft de sloefer een brood de klager heeft geenen nood, En inderdaad, op Chipka, heden gelijk vroeger, ziju 5 boekdrukkersgezellen en twee persdraaiers werkzaam. Houdt men die werklieden willicht om dc zon te kloppen Nu, dat is fcuiet aannemelijk, want zoo dwaas is men er toch niet. En het tabaklabriek, nauwelijks ge sticht door de heeren van Chipka, heeft reeds eene groote uitbreiding genomen. schoon een innige toorn zijne wezentrekken betrok, en men bespeuren kon dat hij niet ongaarne ter helle hadde willen zenden, wie hem zoo in dergelijken strik had gelokt, gaf hij met een teeken te verstaan dat hij tot «le menigte wilde spreken. Er ontstond aanstonds eene diepe stilte, en ineu hoordo den Hertog met eene van aandoe ning bevende stem de volgende woorden uiten: Wij kennen nu uwe vraag en nu ook verzoeken wij u deze ons schriftelijk in ons paleis te overhandigen wij willen over de punten, welke gij ons voorstelt, rijpelijk be ramen. En zoo blijve n God gewillig eu gena dig Dan, om de algemoene aandacht van zich af te wenden, en een eindo te stellen aan den alleszins neteligen toestand, waarin hij bogon te verkeereu, riep hij tot zijne wupouknech- ten Strooi geld onder het goede volk vun Gent Terwijl er alzoo allerlei munt, gouden, zil veren, koperen penningen ter vereeuwiging van het feest geslagen, over de gretige me nigte regende, verliet de Hertog mot zijn ge volg het Hooghuis. Eenige 6tonden later be vond hij zich vermoeid en misnoegd terug in die vorstelijke woon, welke sedert Lodewijk Van Male immer te Gent, onder de benaming van ïiBT Hof tk Walle, de verblijfplaats van Vlaanderens Graven was gebleven. Klokke Roeland van zondag 11, zegt ons dat het schoonste vooruitzicht zich opent voor bot samenwerkende tabakfa- briek. De overvloed van w«>rk wordt zoo groot «lat men deze week, 2 nieuwe gasten heeft mooteu opzetten en een nieuw spinmachien bestollen. -« En de coöperatief van Chipka waar men reeds de geneesmiddelen van Mgr. Kneipp, geweefsels tijken, coutils, mat rasse n- goed, velours, demit, lijnwaden, hemdens enz enz verkoopt en waar men later brood zal bakken, specerijen verkoopeu, schoe nen maken, gelijk in den Gentschea Vooruitdie coöperatief doet peerds- devoiren om 't laatste pijltje gras van onder de voeten der nceringdocners en ambachtslieden van Stad en Buiten te maaien.... Men houdt ook herberg op Chipka eu wekelijks slaagt men in 7 Land op de groote trom om er 't volk tc lokken. Bovendien stelt men er petitiën op ca schrijft men er brieven voor do licve- kens.... En dan durft men putten in den grond klagen. Geeft de stoefer een brood do klager heeft geenen nood I Dat de katholieken den penuing niet jonuen aau Chipka, dat gelooven wij vrij zo zouden meer dan goedzak moeten zijn om de helden te bevoordceligen die huu wekelijks in de groene organeu afschil deren als zedelooze lieden, alsjsibbcdo- tninés, flasjeskesmannen, vonten om in d'erwteu te zetten, enz. enz. Maar als de katholieken aan Chipka den penning niet jonnen, wel dan leven zij naar Lie voorschriften na in 7 Land van Aelst van zondag 11. aau de groeuen voorgehouden Och, schrijft 't Landwe naderen tot zulke groote en schoone tijden... Het - volk gaat regeeren door zijne eensge- - zindheid,om als grooten verbruiker de vrienden te ondersteunen en de vijanden te verlaten.... Wij moeten ons vijanden niet sterker maken. 't Ordewoord is gegeven Groenen broodrooft uwe katholieke tegenstrevers Dus, do helden van Chipka, de chefs der coöperatieven,zeggen tot hunne groe ne kliekjanncu Ge moogt uivc vijanden den penning niet jonnen, want ge zoudt ze verstoken, maar van deu andoren kant, jammeren zij dat ze gebroodroofd worden door de katholieken die hun den penning niet willen jonnen eu hun niet willen versterken. Wat zegt ge daarvan geachte lezers Alle verdere uitwijding schyut ons overbodig Posterijen. In September o. k. worden bij den Postdienst wedstrijden uitgeschreven voor honderd bedieningen van hulpklcrk bij helftje ven.'eelen tus schen «leVlaamsche eu de nietVlaamsche candidaten. De jonge lieden, die de voorwaarden van dezen wedstrijd wenschen to keunen, wenden zich tot de postkantoren. De aanvragen worden ontvangen tot 31 Augustus. V. MATTUYS BLOC. In weerwil van de ontijdige en onverwachte poging door de goede Lieden vun Gent bij den Hertog aangewend, was dezo geenszins onte vreden over het onthaal, welk hij in die stad genoten had. Ook wilde hij er openlijk zijnen dank over toonen met in het Hof te Wulle de aanzienlijkste ingezetenen op eeu rijk en kos telijk gastmaal te vereenigon. Op dit feeet mochten ongedwoogene vreugd en de gulhar- tigste eensgezindheid ongekrenkt onder de uitgenoodigden heerschen. Overvloedig wer. den er bekers geledigd op do gezondheid van den nieuwen Graaf elke tong werd er wel- iprekend om er liefde te uiten, welke do wijn des Hertogen in aller herten ontstak dezen kenden hem een hoogst aanminnig voorkomen toe genen spraken met grooten lof over het statige zijuer houding en het lieftallige van zijnen glimlach anderen konden niet genoeg uitweiden over de wonderlijke hoedanigheden van zyn vernuft, en smolten als weg in be wondering over de immer wel gepaste gees tigheid zijner antwoorden allen waren eefiB (iets wat niet zelden voorvalt, nis men zich ter tafel van een nieuw ingehuldigd Vorst bevindt), om den zoon verre boven deu vader te verheffen en in hem allerlei begaafdheden te ontdekken, waarvan zyn voorzaat heel en gansch verstoken was. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1897 | | pagina 1