Donderdag 16 September 1897. 5 centiemen per nummer. 5$9le Jaar 5193 LANDVEbllllZERSSCHIP Landbouw. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Ongelooflijk en toch zoo Kiezerslijsten 117/f kleppers toch DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique »uum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen cv 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worchn niet teruggestuurd. ileeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den üijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 15 September 1897. Hebt ge ooit gedacht, lieve lezer, dat wy de Indische kasten verdedigden wan neer wij het goddelijk en natuurlijk recht als basis aan het eigendomsrecht geven Wanneer wij het gebod van God her halen Gij zult met stelen dan ver klaart gij u daarmeê aanhanger dier in stellingen welk in Oud-Egypte en heden nog in Midden-Azië in zwang zijn. Dat schijnt u ongelooflijk maar 't is toch zoo. De groote wijsgeer uit de Vrijheidstraat doet het urbi et orbi luid konde en men weet welk gezag hij op dit gebied ver dient. Wij geven zijn schrijven letterlijk te rug. Wij willen niet dat bij ons beschul- digo zijne gedachten en redeneeringen verminkt te hebben wij kunnen ongeluk- kiglyk zooveel van hem niet zeggen en het aangehaald stuk geeft daarvan een schoon bewijs. Volgens Denderhode, moet men den eigendom eerbiedigen omdat God zulks wil. En de wil van God is, dat de men- schen tevreden zouden zijn met hetgeen zij hebben, in afwachting van het loon, dat hen in het ander leven te beurt zal vallen, voor hunne gedweeheid en ge- duld. Zulke leerstelsels hebben niet alleen voor gevolg de wilskracht te dooden, de menschen te verlagen tot de rol van trekdieren, dagelijks hun rantsoen krij- gende in de onveranderlijke kribbe zij ondermijnen de grondslagen der samen- leving, aangezien zij de sociale instel- lingen overlaten aan den willekeur der- genen die niet in God gelooven. Van het oogenblik dat zij het bestaan van God loochenen hebben de redeneerders, soort Denderhode, geen enkele hiuder- paal meer te stellen tegen de vijanden van het persoonlijk eigeudom. Voor wat een schrijver die zulke eifel- torenachtige dingen uitkraamt zijne lezers houdt, zullon wij liefst niet zeggen had hij het kleinst gedacht van hunne ver standelijke ontwikkeling zulke kolossaal heden zou hij hen niet willen doen slikken en zouden nooit de kolonnen van een dagblad ontsieren. Wanneer de Kerk tot de menschen zegtVerdraagt verduldig uw lijden, weest tevreden met uw lot is dit vol gens onzen geleerden tegenstrever de wilskracht dooden, de menschen verlagen tot de rol van trekdieren, dagelijks hun rantsoen krijgende in de onveran derlijke kribbe, wonderlijke avonturen van eenen Zeeman 63e vervólg. Waarom moeten wij wachten Waarom houden die heesten ons op, terwijl zij aan land gaan en zich vermaken Als ik maar een man was riep Emma Read uit. Dan, ««de ik Alice, zouden wij u op sluiten en met het schip wegzeilen daar is geen kwestie van. Zoudt gij dat doen Zoudt gij dat doen? En terwijl ik mijn arm door den hare legde, voerde ik haar van hare metgezellin nen weg, en verzocht haar toen, hare geme lijkheid te bedwingen en mij te laten hande len. Hot muilzieke vordween daardoor uit haren blik. De boot kwam eerst 's avonds om zeven uren terug. Ik maakte daaruit op, dat zij een plezierige dag op het eiland doorgebracht hadden. In den namiddag vertelde Kate mij, dat zy enkelen der vrouwen had hooren zeggen, dat zy Brigstock dachten te vragen zich bij de Is het niet dwaas zoo iets te beweren Wanneer heeft de Kerk ooit aan de werk lieden verboden door rechtmatige midde len naar lotsverbeteringen te streven Die bewering ven Dendergalm grenst aan eeneroekelooze moedwilligheid.Want een man, met gezond verstond begaafd, zal ooit aannemen dat het eigendoms recht tot Gods gebod voortvoeren, het regiem der onveranderlijke kribbe of der kasten aanprediken is. Zulke dwaas heid breekt haar zelvou af. Onze redeneering is ook nog gevaarlijk, beweert onze rechtzinnige tegenstre ver wij stoppen wapens in de hand aan dezen die het bestaan van God loocbonen. Dat is belachelijk. Wij geven aan den eigendom eenen stevigen grondslag met het goddelijk en natuurlijk recht te ver- dedigenrDat wil juist niet zeggen dat buiten dit princiep er geeue redens meer bestaan die dit recht nog slaven. Integen deel wij nemen de maatschappelijke noodwendigheden als eene beweegreden aan maar moeten toch bekennen dat als( grondbeginsel alleen zij tegen de aanval len der socialisten niot bestand zijn. Waren de menschen lijk de socialisten ze gaarne droomen, 'tis te zeggen, vol maakt en de leer van Jesus op do letter toepassende niets zou beletten eene sa menleving op gemeen bezit te bouwen. Nu echter neemt men gaarne zijne ideale droombeelden voor mogelijk en zoo komt het, dat het socialism Let volk meêsleepende, die stroom niet te weer houden is zoodra men den grondslag van het eige ndomsrecht loslaat en den Gods dienst afbreekt. Gij hebt op eene zand- Slaat gebouwd en gij staat verwonderd at uw huis met den stroom meêgespoeld wordt Uitzinnigeu Medeburgers, nooit werden de libera len en hunne bondgenoten in de kiezin gen geklopt of ze scbreeuwden dat het moest toegeschreven worden aan 't kies bedrog door hunne katholieke tegenstre vers met eene ongemeene stoutmoedig heid op groote schaal gepleegd. Dat pleit iu alle geval niet, het zij ter loops gezegdten voordeele der liberalen die beweren al 't verstand en de begaafd heden der wereld in pacht te hebben. Nu het moeten toch maar snullen zijn, zij die zich, gelijk onze Aalstersche libera len en donchisten in de laatste gemeen- tekiezingen, zoo godwee met saucissen laten binden. Dat gejammer over kiesbedrog na eene kiezing dient maar om den slechten in druk te keer te gaan die eene verplette- kolonisten op het eiland te mogen aansluiten. Ik had er reeds op gerekend, zoodra de schoonheid van dat Eden in de Stille Zuidzee ons meegedeeld was, dat verscheidene voor die betoovering zouden zwichten, diegene vooral die weezen en zonder vrienden in En geland waren. Omstreeks zeven uren zag ik de boot zich zachtjes over de zee voortbewegen. De meis jes stapten vroolijk aan boord zij brachten een menigte kokosnoten en bananen meê, die ruimschoots werden uitgedeeld. Brigstock bleef een geruimen tijd in de boot. Ik brandde van nieuwsgierigheid om te weten welk be sluit zij genomen hadden, en daar ik mij niet langer kon bedwingen, riep ik juffrouw CobeB naar mij toe. Welnu, jufvrouw Cobes, zegde ik, wat dunkt u en de andere van bet eiland Kapitein Morgan, het is allerliefst, ant woordde zy. O, wat al bloemen Het gebeele eiland geurt alB een bloemtuil, riep zij vol geestdrift uit. Deukt gij er u op neêr te zetten Zeer zeker, antwoordde zij. Begrijp eens dat de natnur ons met zulk eene schoone woonplaats begiftigd Het is zoo groot als een engelsch graafschap, en wij hebben het maar voor bet nemen, tieene wilde beesten zijn er, schooner vogels dan gij ooit gezien rende nederlaag in den geest der men schen achterlaat en om aan de ontmoe digden wat nieuwe couragie in te pompen. Maar dat gebeurt hier nu te Aalst vóór de kiezingen en dit onbetwistbaar om op voorband uit te leggen, waarom men in 't strijdperk niet treden kan of waaraan het toe te schrijven zal zijn dat men wéér eens deerlijk gaat geklopt wor den. Men moet de vriendjes toch wat troosten Zoo heeft men nu voor de vensters des lokaals van 't stervend liberaal kliekje twee transparanten gehangen waarop te lezen staat De kiezerslijsten zijn schande lijk partijdig opgemaakt. Burgers en werklieden komt hier u recht doen gelden. De kiezerslijsten van welke stad of gemeente Men zegt het niet. Zijn het de kiezerslijsten van Geerards- bergen, Ninove, Moorse), St-Lievens- Hautem waar de geuzen en socialisten, roode en groene, roeester zijn die de kleppers bodoelen Voorzeker, neen, want hunne blauwe, roode eu groene vrienden in alle steden en gemeenten zijn de eerlijkste en deftigste tegenstrevers der wereld 't zouden geen liberalen zijn moesten zij partydiglijk handelen... Men vrage het aan de Meo- tingisten van Antwerpen. 't Zijn dus oubetwistbaar de kiezerslij*- ten der stad van Aalst die schandelijk partijdig ziju vervalscbt geworden. Maar de liberale heeren die zich met het onderzoek der kiezerslijsten onledig houden, moeten toch felle kleppers zijn!?] De lysten werden hun bezorgd den 9 September na 5 uren 's avonds, dus des donderdags en dee zaterdag namiddag, waren die kiezerslijsten behelzende 5407 namen gansch nagezien en had men be- statigd dat ze schandelijk partijdig zijn opgemaakt geworden. Waarlijk het moeteu felle kleppers ziju zij die 't liberaal comiteilje van onder zoek der kiezerslijsten samenstellen om op eenen zoo korten tijd al die verval- scbingen te kunnen vaststellen en be wijzen Maar Al dat liberaal geschreeuw zal weêr eens als naar gewoonte op ccne flut zei Meij uitdraaien. Verleden jaar schreeuwden de libe ralen zoo luid als heden De kiezers lijsten zijn vervalscht en toon ze met hunne reklamen te voorschijn kwamen, telde men er ongeveer een hondertal waarvan de 2/3 dan nog ongegrond waren. Maar nu heden zou het er wat ernstiger kunnen toegaan, want z'hadden maar den omslag van de lijsten te bekijken om ge waar te worden dat ze schandelijk ver valscht zijn geworden Men deed ons bemerken dat moest men hebt, zulke heerlijke watervallen ook, door de natuur gevormd, en aan den anderen kant van den heuvel eene gebeele reeks grotten, waar wij ons kannen opbonden, totdat er huizen gebouwd zijn, en later voor bewaar plaatsen geschikt. Nu kwam Brigstock ook naar mij toe. Dus schijnt dit eiland u te bevallen, zegde ik. Het is oen Eden, antwoordde hij. Er is aan niets anders gebrek dan aan woningen. Gij zult bet schip niet langer ophouden dan noodig is, hoop ik Wij hebben hier nu al twee dagen gelegeo; het weêr begunstigd ons, maar het zou wel eens kannen veran deren. Wy znllen morgen toebereidselen tot ons vertrek maken. Het was toen bijna donker, de maan was nog niet opgekomen, maar de lucht was vol sterren, en bet weder kalm. Toen mijn soheepsvolk naar beneden ge gaan was, hief de partij van Brigstook een godsdienstig lied aan. Al de kolonisten stem den daarmeê in, behalve Harding, die op den uitkijk stond, en Coöin die aan het roer was. Toen bet lied ten einde was, hoorde ik de zware stem van Brigstock eene preek houden. Daarna zongen zij andermaal een lied. Juist op dit oogenblik zag ik Kate staan. Ik ver te Brussel, te Gent, te Antwerpen trans paranten met zulk een beleedigend op schrift ten toon hangen do Politie ze da delijk zou doen wegnemen. En wij ant woordden: Neen, vriend, niet doenweg- nemen; waarom toch willen beletten dat de liberalen zich nog belachelijker ma- ken dan ze het reeds zijn Boteronderzoek te Berlijn. De Berlijuscho gezondheidspolicie heeft in den laatsten tijd eene methode van boter onderzoek ingevoerd, die veel bijval scbijDt te hebben. Dit onderzoek geschiedt aldus Een brigadier on een agent treden een wiukel binnen in den vroegen och tend, als de boter die des nachts ver valscht werd, zeker nog niet is uitver kocht. De agent draagt een voorwerp in de hand, dat er als een reistasch uitziet. De brigadier laat zich van uit elk ten verkoop gereed staand open vat een proef van een bepaald gewicht geven. Op do verpakkiug van iedere proef wordt de firma met eeu nummer aangeteekend on in een notitieboekje ovorgebracht. Nu doet de agent zijn reistasch open en haalt er een klein kookmachien uit. In de bo venste plaat bevinden zich 6 a 8 kook- gaten in elk waarvan een klein glazen kroesje hangt. Onder deze,bovenste plaat is een ledige ruimte eu daardoor eene andere ruimte, waariu oen spiritusvlam is aangebracht. Van elke proef boter wordt nu een stukje in het kroesje met het overeenstemmende nummer gelegd en de spiritusvlam aan gestoken. Na 10 a 15 minuten worden de proefglaasjos, waariu oudertusschén de boter geheel gesmolten is, eeu voor een opgenomen eu tegen het licht gehouden. Is de vloeistof klaar als goud, dan is de zaak iu orde is daarentegen in een der glaasjes het vocht grauw, dik eu troebel, dan is er sterke verdenking van verval- schiug met margarine of van geheele ver vanging van natuurboter door margarine. Aanstonds wordt dan het vat, waaruit do verdachte proef genomen werd, verzegeld en in beslag genomen, totdat de schei kundige een nader onderzoek heeft inge steld. Do uitslagen van deze doenwijze, zooals hooger gezegd, zijn bevredigend. De kooplieden hebben geen reden meer tot klagen dat zij de smeltproef met hun boter niet kennen, daar zij thans in hun ne tegenwoordigheid geschiedten |het publiek is er aldus mede gebaat evenals de eerlijke handelaar. (Dc Landbodej. De kweekers van fijn tafelfruit die verlangen hunne producten te Parijs te plaatseu, mogen zich wenden te dien ciude tot het Inlichtiugskautoor van het Landbouwmuseum, Augustijnenstraat, 17, te Brussel. telde, dat de menschen besloten hadden, gindsch eiland te bevolken binnen weinige dagen zouden wij den boeg naar Australië wenden in eene maand zouden wij met Gods hulp te Sydney aangekomen zijn. Den volgenden morgend werd de barkas met de drie overige booten neergelaten. Toen werden do luiken opengezet en gingen de mannen aan hot werk om de goederen te halen, die zy dacktten meê te nemen. Bij de balen met kleedoren konden zij ge makkelijk komen, en voor bet ontbijt hadden zij de sloep reeds met pakken mans- en vrou wenkleedereu beladen. Zulk eene toeeigeuing had veel van roof weg, en ik kon dit moeilijk overeenbrengen met de beginselen, door Brigstock voorge staan. Wat nu in de sloep geladen was, ging de gage van de bemanning zeker al ver te boven. Maar ik besloot my stil te houden, als zij my maar gonoeg overlieten om het schip in veiligheid naar Sydney over te brengen. Zooals ik elders heb gezegd, bestond de lading van bet schip vooral uit landbouwge reedschappen, maar deze bevatte ook ver scheidene artikelen, die eene jeugdige kolouie uitnemeud te stade konden komen. Brigstock had zich, voordat ik aan boord kwam, zeker reeds met den aard der lading van de Graait Gezondheidstoestand van het vee gedurende de tweede helft van Augustus. Snotziekte werd vastgesteld op één paard te Elsene, Laken, Gbistel, Aalst en Uykbo- ven, op 2 paarden te Luik en 4 te Gent. Deze laatste paarden be- hooren toe aan twee smetzetels, die de veeartsedijkundige dienst bezig is volledig te zuiveren. Onder de paarden afgemaakt in de slachthuizen werden er 8 snotziok herkond, waarvan 3 uit Engeland. Een paard, uit Engeland, dat tijdens zijn invoeren gemalleïneerd werd en reageer de, werd ook afgemaakt. Van besmette lijke longziekte werden geeu gevallen vastgesteld. Mond- en klauwzeer neemt wederom toe. De regens, ontoereikend toezicht op zekere markten en ook frau duleuze invoer zijn daar oorzaak van. In de provincie Autwerpen waren besmet 8 stallen «n 7 gemeenten in Braband, 9 stallen in 6 gemeenten, zonder de be smetting to Andcrlecbt te rekenen in West-Vlaanderon werdeu 2 stallen besmet bevonden ;in Oost-Vlaauderen 42 stallen, waarvan 22 te Zwyndrecht alleen en de overige in 13 gemeenten; in Henegouwen, waren in 11 gemeenten, 17 stallen door de ziekte bezocht ook iu de provincie Luik, Luxemburg en Namen zijn er een zeker getal stallen besmet. De koolziekte werd vastgesteld op 15 heesten onder bactcridiaanschcn en op 21 beesten onder bacteriaanschen vorm. De fabricatie van margarine, in België, beliep gedurende do maand Juli tot 672,000 kilogr., waan au 641,500 kil. iu bet Laud verbruikt en 30,500 kil. wer den uitgevoerd. Het mond- en klauwzeer dreigt eene algemeene ziekte, in Holland, te worden. Niet alleen runderen, varkens en schapen worden er door aangetast maar ook de paarden en de menschen. Men seint dat zelfs kiekens aan de ziekte bezweken ziju. Do Belgische grensbe woners moeteu zich mot de overheden verstaan om, door alle middelen, hot fraudeeren van rundvee en varkens uit Holland te beletten, anderszins zal de Belgische veefokking harde dagen bele- veD. Alwie de hand leent aan ae smok kelaars, eu dat gebeurt vooral in de grensgemeenten van Oost - Vlaanderen, begaat eeu selndmstuk tegen de vader- landscho belangen. De Belgique militaire, een blad uitsluitend door officiers geschreven voor officiers, brengt eene warme hulde aan M. Vandenpueroboom, voor zijne stem ming ten opzichte der officiers. Dat kliukt anders dan de geestigheden dor Chronique. van Leicester bekend gemaakt dit was het misschien wat tot het geheele plan aanleiding gegeven bad. Zij hadden rich vier booten toegeeigend, en deze waren omstreeks don middag, alle volgeladen. De barkas beeech het zeil en nam de overige booten op sleeptouw. Brigstock voerde het bevel en vertrok met acht man nen, Harding en twee andere latende. Zy bleven twee uren weg. Zij vertrokken omstreeks twee uren voor zonsondergang met een tweede volle lading. Ik hield mijne vrouwelijke matrozen in mans kieeren op den achtersteven, ten einde de me nigte op het dek wat te verminderen, die de mannen maar in den weg stond en lichtelijk onaangenaamheden hebben doen ontstaan. De vrouwen, die het eiland zouden bevol ken, waren vol geestdrift. Zij waren don geheelen dag bij elkaar, lachende en zin gende. De nacht daalde weêr, eon heerlijke nacht, door het maanlicht beschenen. Weêr hief de partij vau Brigstock liederen op bet dek aan tot negen uren, eu tot elf uren zaten zij nog met elkaar te praten. (WORDT VOORTGEZET.)

De Denderbode | 1897 | | pagina 1