Donderdag 23 September 1897. 3 centiemen per nummer. 558te Jaar 3193 0 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De vacantie gaat eindigen. w Over den zelfmoord. LOITRDES. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder agteekening Yan den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week oor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes laanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving indigt met 31 December. De onkosten der kwilantiën door de Post ont- angen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, D in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen eg 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalat, 22 September 1897. Onder dezen titel deelt Dender galm «nen oproep meê tot de ouders gericht. De rusttijd, schrijft het orgaan der verkwijnende liberale kliek, voor lee raars en leerlingen loopt teu einde. Weldra worden overal de scholen her opend en de leergangen hernomen. Thans, ouders, is het aan u, de school te kiezen waarin gij uw vertrou wen stelt. Doet uwe keuze met overleg en voorzichtigheid, de toekomst uwer kinderen hangt er grootendeels van af.» Ja, ouders, voor deesmaal zijn wij 't ac- oord met Dendergalm en zeggen wij u Vanneer gij uwe hinders moet ter school mden, doet uwe heus met overleg en toreichtigheid tvant hunne toekomst W r van af. Qedenkt u dat niet alleen den geost Bit kundigheden moet verrijkt worden sur vooral het hart gevormd. Het wereldlijk onderwys, 't is te zeg- in, het onderwijs tonder God, zonder ihristelijke zedeleer is niet in staat om ut hart te vormen. De ondervinding in alle landen leert is dat het wereldlijke onderwys talrijke allerslechtste vruchten voortbrengt. t Reeds dikwerf hebben wij de aandacht igeroepeu op die slechte vruchten, bij londerlijk in Frankrijk. Verscheidene geleerden en openbare Blbtenaars hebben ons gezegd hoe zeer iet Framche volk verdorven is, hoe het leer en meer den afgrond nadert waarin et zal nederstorten indien men het pad Hjft bewandelen dat men over 16 a 17 iron heeft ingeslagen. 't Is nu immers 16 a 17 jaren geleden at de vijanden van God en Kerk in tomkriik de priesters en kloosterlingen an beide geslachten uit de scholen heb- len verbannen en meteen God en zijne wring. Wij willen heden «ie aandacht der nders inroepen op 't gene M. Bonzon, en Fransche advocaat, welke verre is ïn kwezelaar te zijn, meêdeelt van zijn «derzoek over den toestand in Frankrijk Üen het gevolg is der wereldlijke of on- odidienstige scholen. De heer Bonzon heeft daarover een wek geschreven, getiteld Les crimes il l'éeole. De misdaden en de school HET wnderlijke avonturen van eei 64e vervolg. Den volgenden dag, omstreeks den middag ■dden de mannen alles nan land gebracht Ut zij zich dachten toe te eigenen. Volgens iQne berekening hadden zij omstreeks vijftig naan goederen meegenomen. Op den morgend van den vijfden dag sedert Bij op de hoogte van het eiland gekomen nren, wondden wij nogmaals den boeg daar- been, omdat de partij van Brigstock nog eon- fflaal een tocht naar het eiland zou onderne- i. Den vorigen avond waren er met be- lulp van rnyne vrouwen een aantal vaten, loor Brigstock en de zijnen gevuld, op het dele gehee8chen. Op dien morgend kwam Brigstock naar mij toe en zegde Kapitein, de tijd om elkaar vaarwel te «ggen s nu zeer nabij. Ja, die tijd nadert met rassen schreden. Ik hoop dat gij ons het kwaad zult ver- given, die wij u aangedaan hebben. Gij en uwe mansohappen hebt daarvoor volledig boete gedaan. Het gedrag der ma trozen zal een der merkweerdigste ervaringen n mijn leven blijven. in 't welk hij bekent dat er van 1880 tot 1892, sedert het verwereldlijken der scho len, dus in 12 jaar tijds, een vierde meer misdaden zijn bedreven gewordeu door kinders van *7 tot 16 jaren als binnen de 10 a 12 jaren te voren. 't Zijn allerhande misdaden en schelm stukken die gepleegd worden tot zelf moorden toe men zag zelfs een zelfmoor- der van 7 jaar oud. In plaats van 50 zelf moorden binnen de 10 jaar te voren heeft men er nu 87 bestatigd.... Is dat niet verschrikkelijk En gedurende c'e 12 jaren van 1880 tot 1892, waren er te Parijs meer dan 40 duizend kinders die zich aan de ontucht overleverden Al die kinders, voegt M. Bonzon erbij, zijn, op weinige uitzonderingen na, leer lingen der scholen zonder God maar ook zonder zeden. Men moet openhertig bekennen, zegt M. Bonzon verder, dat de scholen (de verwereldlijkte) niet beantwoord heb- ben aan de verwachting. Zo hebben niet geholpen om 't getal der misdaden door do kinders bedreven te vermin- deren. Integendeel die scholen hebben mcêgewcrht om 't getal misdaden te vergrooten. En 't i3 om zulk een droe- vige toestand te bekomen dat wij in Frankrijk eene eeuwe lang hebben ge- - kevon en gevochten En is het om ons droombeeld, een volk zonder Gods- dienst, verwezenlijkt te hebben dat wij acht regeeringon omverre wior- pen 't Is immers eene stale wet een volk zonder Godsdienst is een volk zonder ze- don, een volk zonder regeltucht, een volk zonder eerbied en ontzag dat in volle vaart naar de barbaarschheii eeuwen terug loopt. heid der eerste Nog meer. Een droevige statistiek bewyst dat het getal ongedoopte kinders in Frankrijk, vooral in de groote centrums, jaarlijks vermeerdert. Te Lyon, de tweede stad van Frankrijk, worden een vierde deel der nieuw gebo ren, en wellicht nog meer, niet meer ge doopt. Te Parijs gaat het er nog verschrikke lijker toe twee derden der nieuw gebo ren worden niet meer gedoopt. Wat droevige bestatiging Het katho lieke Frankrijk dat naar 't heidendom terugkeort Ziedaar een der vruchten van het we reldlijke of ongodsdienstig onderwijs 1... De jonge lieden die over 15 jaren ter Hij bedankte mij en zegde Daar wij den eed aan u gehouden heb ben, zult gij zeker ook den eed aan ons wel houden. Zonder twijfel. Er zal eenigen tijd meê verloopen voor dat wij alles op orde hebben, on wij zouden niet geerne weer willen vertrekken, juist wanneer wij ons overeenkomstig ouzen wensch ingericht hebben. Ik zal daartoe geen aanleiding geven. Wij zullen de vlag hijschen. nadat wij een mast opgericht hebben, en dan hot eiland plechtig in bezit nemen. Er is eene schoone vallei aan den anderen kant, aan gene zijde van dien heuvel. Daar denken wij te bouwen. Uwe eerste handeling zal, deuk ik, zijn de huwelijken te voltrekken. Daar zal ik voor zorgen, antwoordde hij. Maar wie zal het huwelijk van u met juffrouw Cobes voltrekkeu. Degene dien ik daarmee belast, in mij ne hoedanigheid van president, antwoordde liij. liet iB een heldhaftige onderneming, zegde ik. Hoe zal men te weten komen of alles naar wensch slaagt Och, zegde hjj. Er zal wel spoedig een gazet bij ons verschijnen. Maar het is een schoon verblijf, door den besten van alle tui niers ingericht, door de natuur, zulk een verblijf, dat mij niet verwondert, dat vele vrouwen geerne met ons meê zouden gaan. school gingen, hebben nu den ouderdom van 25 jaren en meer bereikt. Opgevoed in de goddelooze scholen, in de onwetend heid en verachting van de christelijke zedenleer, door meesters die opzettelijk daartoe werden opgeleid, trouwen zij burgerlijk met het oog op echtscheiding en bekommeren zich niet verder met het doopsel hunner kinderen. Brussel, men weet het, aapt Parijs na. De toestand te Brussel moet bedenkelijk worden dan dat La Liberteen libe raal dagblad, oordeelt dat langer zwijgen onmogelijk geworden is. Het liberaal orgaan stelt de afschaffing voor der Normaalschool, waar de Brus- selsche onderwijzers worden gekweekt. En waarom vraagt, La Liberté n die Ter oorzake van den vooruitgang der socialistische denkbeelden, te Brussel, vooruitgang die vooral toe te schrijven is aan de werking der zoogezegde onzijdige onderwijzers, die meest allen tot het socialismus behooren. Endat de socialis ten vijanden zijn van God en Kerk hoeft niet andermaal bewezen te worden. Wij eindigen dus en roepen de oudors nogmaals toe - Wanneer gij uwe hinders moet ter school eenden, doet uwe heus met over leg en voorzichtigheid, want hunne toe komst hangt er van afZendt ze naar de katholieke scholen I Er gaat bijna geen dag voorbij, of 't verhaal van den «enen of den anderen zelfmoord komt ons hart afschrikken, en laat ons tevens toe de diepte der wonde te peilen door de goddeloosheid aan de openbare zedelijkheid toegebracht trou wens, vooraleer de mensch de roekeloos heid zoo ver dreef van God uit zijn hart te durven bannen, was de zelfmoord eene bijna onbekende misdaad. Wonderbare vooruitgang der rede I Zij heeft 't goddelijk woord misprezen en afgewezen, en zij heeft door eigen schepping leeringen gevormd die alles behalve aan te prijzen zijn, vermits deze leeringen den mensch om zoo te zeggen verdierlijken en hom heel dikwerf tot den zelfmoord opjagen. De katholieke godsdienst, met 'toog op een beter leven hierboven, raadt ons steeds aan de twee groote beproevingen van ons strijdend leven, te weten den voor- en tegenspoed, met eene gelijke standvastigheid te verdragen. Maar dat kan niet, dat zou maar aanleiding tot onaangenaamheden geven. Laat ze man non zoeken, en dan zullen zij welkom zijn, als zij ons ton minste kunnen vinden, voegde hij er bij. - Nu zijn wij dicht genoeg bij het eiland, dunkt mij, zegde ik, en gaf aan mijne vrou wen bevel eenige zeilen te reven, waaraan met de meeste vaardigheid en handigheid ge volg gegeven werd. Zijn wij allen klaar riep Brigstock. De zijnen antwoordden hierop door zich onmiddelijk bij de valreep te plaatsen. Corbin, neem het roer over, zegde ik. Zij verving Jackson, die, naar mij toe kwam, zeggende, terwijl hij de hand naar mij uitstak Vaarwel, en God zegene u, kapitein. Moogt gij een voorspoedige reis naar Sydney hebben, en ons stelen van u zulke goede ge volgen hebben, als ons misverstand omtrent u nadeelige gevolgen heeft gehad. Ik drukte hem de hand en hij verliet den achtersteven. Zij lieten de sloep neer, die zij voor zich dachten te behouden, brachten de barkas naar de valreep en gingen de trap af. Brig stock stond op het schip rond te zien, als wilde hij er zich van verzekeren, dat hij niets vergeten had. Na verloop van eeu paar minu ten wendde hij zich tot mij met de woorden Is er niets, kapitein, dat wij voor u kunnen doen, voordat wij vertrekken 't Socialismus, integendeel, wions bij zonderste strekking is de hoop aau een auder leven geheel en al uit onzen boezem to ukken, leert den zwakken mensch al zijne driften en wellusten in te volgen en te voldoen. Geniet van 't leven, zoo wordt er ons toegeroepen, baadt u in alle slach van zielsgenot en ontziet geene middelen noch hinderpalen om het u aan te schaf fen. Helaas de rampspoed, de wanhoop zien wij verrijzen ginder aan 't uiteinde van deze braspartijen't is een bewijs dat de mensch werkelijk een onsterfelijk wezen is, en dat de aarde vermaken, hoe groot ook, nimmer onze eindelooze ver langens zullen kunnen voldoen. 't Is zoo gemakkelijk niet als men het gemeenlijk denkt, den mensch te bevrc- digen, gezien zijnen tegenwoordigen staat. Immers, door de erfzonde is de mensch van eenen hoogeren en helderen staat vervallen, alhoewel de kennis van onze eerste en verlorene grootheid ons oenigs- zins is bijgebleven. Edoch, wij reikhalzen immer om dezen rang te herkrijgen, en wij kunnen niet nalaten op te staan tegen al de hinderpalen, die onze verlangens komen dwarsboomen. Men heeft schoon onze hoovaardij te vleien door ijdele beloften van onafhan kelijkheid, nooit zal men er toekomen de geheime wonde onzer harten te heelen. Hoe meer men van de orde en van de deugd afwijkt, hoe meer onzo zieleangst toeneemt. Wij hebben den godsdienst en zijne aanmoedigende inspraken van ons afgestooten, wij bobben onze heiligste plichten verloochend, wij hebben de ban den, die ons aan de Samenleving echten, moedwillig afgerukt, wij zijn door ieder een verlaten te midden dor wereld. Zie daar de geschiodenis van een aanhanger der valsche socialistische leeringon do zelfmoord zal 't einde dezer geschiedenis zijn. Voor- en tegenspoed op deze wereld vervelen daaromtrent gelijkiglijk deze die de eeuwigheid verwerpt. Men stelt zich tevreden, of ten minste men leeft in afwachting dat zekere hersenschimmige gedachten zich zullen verwezenlijken dan vermoordt men zich, wanneer men denkt dat er niets meer te verlangen of te lyden is. Zeldzame dingen om den mensch van 't leven afkearig te maken is 't genoeg hem aan de bron aller aardsche wellusten te laten verzadigen. Het duurt geenen tijd, hij heeft alle wateren doorzwommen, de verveling grijpt hem aan en hij is er niet ver van, den dood als eene laatste gewaarwording, of als eene laatste hoop te aanschouwen. Zoo gaat het ook in den tegenspoed. De minste hinderpaal ontstelt den mensch en slaat hem ter neèr. Niets. De ankers zijn op hunne plaats, alles is in orde. Maar hoe moet het met uwe zeilen vervolgde hij. Zoudt gij ons een groot zeil willen afstaan Geen van de meisjes zal deuk ik, in staat zijn daarmee te manreuvreeren. Ik zegde tot hem, dat ik niet meer zeilen in top wilde hebben dan nu het geval was, en deed hem nog verscheidene andere meedee- lingen omtrent de wijze, waarop ik het schip naar dc plaats mijner bestemming dacht te brengen. Toen ging hij naar de verschansing toe, en zoodra hi j zag, dat de booten gereed waren, zegde hij tot mij Kapitein, wij zijn klaar om te vertrek ken. Ik zal u allen bij de valreep een laatst vaarwel toeroepen, zegde ik, en begaf mij daarheen. e vrouwen drongen zich om de kolonisten heen en zagen naar hen, alsof zij ze nu voor het eerst zagen. Toon Brigstock zich bij hom gevoegd had, waren er juist zes-eu-twintig bijeen. Ik kon niet naar hem zien zonder mij eenigszins aan gedaan te gevoelen. Er stond niets op hunne gezichten te lezen, dat mij in eene zwaar moedige stemming by de gedachte aau hunne toekomst zou behoeven te brengen. Bovendien waren er op het eiland vruchten en visschen in overvloed om daarvan te leven, al mocht het eiland ook jaren lang onbezocht blijven. Hij vergeet dat dit kort wereldach leven eene proef is eu niet een genot, on hy gelooft dat hij mag een einde stellen aan een bestaan dat hem tegensteekt. Ach ware de godsdienst daar niet om ons over onze plichten te onderwijzen,om ons te doen kenuen wat wij zijn en tot wat einde wij hier zijn, wat zou er van de wereld geworden Welke verhevene godsdienst voorwaar deze die ons verwittigt dat er veel is te weenen, veel te lijden voor ons (in dit ballingschap,maar die or tevens bijvoegt: gelukkig dezen die weenen, gelukkig de zen die lijden. Eu welko verantwoordelijkheid aan u, leiders en aanstokers van alle valsche leeringen Zich vrijwillig 't leven ontne men,'tis eene misdaad en wie is er de rech tstreeksche schuld van al deze zelf moorden die steeds aangroeien, zoo niet gij allen. Verleden week had de eerste bedevaart van September naar het heiligdom van Lourdes plaats meer dan zes honderd pelgrims namen er deel aan. Talryk zyn de genaden van alle slach, die Onze Lieve Vrouw bij deze gelegen heid aan hare getrouwe dienaren heeft geschonken mildelijk heeft de Goede Moeder het vurig gebed en de waarlijk stichtende godsvrucht der Belgen beloond. Eene wonderbare genezing hebben wy te voegen bij de lange reeks van schitte rende gunsten, inde bevoorrechte bede plaats van Lourdes reeds verkregen. Eene jonge dochter van Diesl, deelma kende van de Belgische processie, was sedert drie jaar door eene allerpijnlijkste keelziekte aangedaan sedert lang reeds kon zij geen ander voedsel meer nemen dan een weinig vloeistof, dat haar moest ingospuit worden, want slikken was haar volstrekt onmogelijk. Aan de grot gekomen beproeft zij, op aanraden van den priester, een paar druppels water in te nemen; toen de pro cessie met het Allerheiligste Sakrament voorbijtrok, werd do zieke op eens met eenen brandenden dorst bevangen zij loopt naar de bron en drinkt daar twee bekers water achtereen uit in het gast hof komende, eet zij aan tafel mede en dat zonder nog de minste pijn in do koel te gevoelen. Zij was genezen, plotseling en volkomen genezen. Lof en dank aan Onze Lieve Vrouw van Lourdes. Toch kon ik zo niet zonder weemoedige ge dachten zien vertrekken. Kapitein Morgan, zeide Brigstock, ter wijl hij zijn hoed afnam en mij zijn hand toestak, vaarwel en moge Gods oog op u rusten en op al de meiiBchcn, die nu uitslui tend aan uwe zorg zijn toevertrouwd. Brigstock, antwoordde ik, uit den grond mijns harten wensch ik u alle goeds. Moge uwe kolonie bloeien eu moge uw naam dien roem verkrijgen, waarop het heldhaftige voorbeeld dat gij aan de uwe gegeven hebt uw nuuspraak geeft. Op dit oogonblik, waarop de booten ver dwenen waren, begaf ik mij naar de vrouwen en riep En nu hoerah voor Sydney Hoerah voor Sydney herhaalde Alice Perry, terwijl zij in het want klom. Nu staat het aan ons, te toonen, waartoe wij in staat zijn, riep Emma Kead uit. Ik gaf weder een bevel, en de vrouwen gaven daaraan gehoor met zooveel juistheid vaardigheid, als ik maar had kunnen wenschen. Zij waren met haar dertigen, geen daarvan had mij tot dusverre teleurgesteld. Reeds lang waren zij even aan hare kleeding gewend geraakt als ik aan de mijne. Terwijl ik mij op hot dek bevond, zegde eene der vrouwen tegen my (WORDT VOORTGEZET.)

De Denderbode | 1897 | | pagina 1