Donderdag 50 September 1897. 5 centiemen per-nummer. 539U! Jaar 5197 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Tot wiens voordeel en profijt FEEST TE SOTTEGEM. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwilantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique luum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen Cf 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den üijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 29 September 1897. Reed* dikwerf is het door ons en ook door anderen bewezen geworden dat de groene volksfopp ers slechts werken ten voordeele en profijt van liberalen en socialisten. Mon leze de liberale on socialistische dag- en weekbladeren en men zal bemer ken met welk uiterst genoegen zij de aanvallen overdrukken van 'l Land van Aelst, 't orgaan van priester Daens, Klokke Roeland en 't Recht van Soraer- gem tegen de Bisschoppen, Priesters eu Kloosterlingen, 't katholiek Ministerie en voorname de katholieke Burgers, immers tegen do gansche katholieke partij... Ja, de bemerkingen die zij te gelegen heid dezer aanvallen laten volgen, getui gen van eene uiterste voldoening hunne vreugde kunnen zij niet verbergen over den aanstaanden ondergang der katho lieke partij die bet onvermijdelijk gevolg moet zijn van de verdeeldheid door de volksfoppers verwekt. Voor de liberale organen bijzonderlijk lydt het geene twyfel meer, de katholieke partij is mot de zelfde doodelijke ziekte besmet die 't liberalism ten afgronde voerde. -t. Dus de groene volksfoppers werken tot voordeel en profijt van 't liberalism en bijgevolg van 't socialism. Een der leiders van de roode partij, M. Vandervelde, bewijst het in eene cor respondentie aan het Journal de Char leroi, waarop wii de bijzondere aandacht onzers geachte lezers inroepen Men zal bemerken, schryft M. Van dervelde, dat de dagorde van uitsluiting, voorgesteld door den Belgischen .Volks bond, slechts de Vlaamsche democraten bedoelt, de politieke groepen gekend als Christene Volkspartij. Men werpt den Vlaamsche demo craten den steen. Deze laatsten doen daarvoor al wat noodig is en het is te begrijpen dat de katholieken woedend worden bij het zicht van eene democratie die des te meer te duchten is, daar zij schijnt min der leidendo princiepen dan opeenge- itapelden nijd te hebben. Leest, bij voorbeeld, de Vlaamsche democratenbla- den daarin zult gij verklaringen van eerbied voor den persoonlijken eigen- HET wonderlijke avonturen van eenen Zeeman 64' vervolg. Wij wenschen wel, dat juffrouw Darnley de betrekking van directrice op zich nam, als zij daartoe bereid is. Ik dacht eenige oogenblikken na en zegde toen Dan zal zij directrice worden, maar dan moet gij ook haar gezag steunen. Er zijn sommigen ouder u, die een lastig humeur hebben, en ik wil niet, dat een van haar het juffrouw Darnley laBtig zal maken. Er viel verder niets meer voor, dat der vermelding weerdig is. De vrouwen deden haar plicht met de meeste toewijding, totdat wij eindelijk het doel van onzen tocht nader den. Op maandag 28 Augustus 1851 liepen wij eindelijk de haven van Sydney binnen. Het afscheid tusschen de vrouwen en mij was uiterst treffend. Zij drongen zich om mij heen, zij kusten mijne handen, zij wenschten mij Gods besten zegen toe eu kwamen wel twaalf maal terug om mij de hand te drukken. Toen Kate afscheid kwam nemen, vroeg ik haar wat zij nu dacht te doen. Wat ik denk te doen antwoordde zij. Ik ga met de overigen naar het Tehuis voor dom vinden, maar aanvallen tegen de rijken, beleedigingen tegen de eigenaars, tegen hen die peperdure pachten doen betalen, veel heviger dan de artikels van Peuple of Journal de Charleroi. Wil dit zeggen, gelijk sommigen denken en gelijk meer anderen zeggen, dat de democraten van Brugge of Aalat groene socialisten zijn, mannen die beter in de rangen der Werkliedenpartij op hunne plaats zouden zyn - Wat ons betreft, ik denk het tegen deel. u De christene democratie, 'k be doel de oprechte, deelt onze meening op vele punten met zooveel krachtda digheid als wij, protesteert zij tegen de misbruiken van het kapitalisch stelsel, maar in feite aanvaardt zij, en moet aanvaarden, op gevaar af tegen de onderrichtingen van den Heiligen Vader in te gaan, de princiepen welke den kapitalistischen eigendom tot grondslag dienen. Zoo dus, de christen democraten willen getrouw blijven aan de gods dienstige grondbeginselen die ze belij den, dan zullen zij misschien voor ons werken, maar zekerlijk zullen zij niet tot ons komen. Het is waar dat men, bij bet lezen hunner bladen, bestatkt dat velen hun ner sedert eenigen tijd een groot getal hervormingen aannemen, die recht streeks van het socialism voortkomen. Zou men, namenlijk, niet gelooven dat zekere artikels van het Rechtover den klassenstrijd,of van Klokke Roeland over de ophooping der kapitalen, uit de pen eens volgelings van Marx komen. En, om logisch te zijn, moet men daar uit niet besluiten dat zij die ze schrijven, zoo ze voortgaan, noodlottig met het collectivism moeten eindigen Ja, maar als ze zoover komen, stui ten ze op de eucykliek Rerum novarum welke die besluitselen stellig veroordeelt en den persoonlijken eigendom huldigt als volstrekt recht en als onomstootbare instelling. Men neme de katholieke leer tot •ertrekpunt, ofwel de eerste leeringen der christen democraten,dan komt onver mijdelijk 't oogeublik dat de twee leerin gen malkander tegenspreken. Den dag dat zij die tegenspraak vol komen zullen beseffen, dat eene meer doorgronde studio der socialistischo stel sels hun het noodlottig einde zal toonen van de omkeering waaraan zy mede werken, wat zullen dan de christen demo craten doen De eenen, ongetwijfeld, zullen zich landverhuizers en blijf daar, totdat iemand mij als gouvernante huurt. Maar, vroeg ik, zult gij mij uw adres doen weten, als gij eens spoedig geplaatst wordt. Waarheen moetik tijding zenden Zend die aan het adres van MM. Norton en Jacksou.. Den volgenden dag sprak ik met een der scheepsagenten, M. Jackson, en verhaalde hem al de bijzonderheden van mijne reis. Eensklaps kwam een manneke in eene zon derlinge kleeding naar mij toe. Hij maakte voor mij eene eerbiedige buiging en knikte toen M. Jackson toe, alsof hij dezen kende. Ik heb, geloof ik, de eer, zegde hij, met kapitein Charles Morgan te spreken Ik antwoordde, dat dit zoo was. Mag ik de eer hebben, mijnheer, de hand van zulk een held te drukken Ik stond hem dit toe. Mijn naam, mijnheer, is Levy, zegde hjj. Ik ben directeur van den koninklijken schouwburg. Het doel van mijne komst be staat hierin Ik heb een onderhoud gehad met den agent voor landverhuizers, en deze vindt het goed, dat de meisjes in de mans- kleêren, die zij aan boord gedragen hebben, op het tooneel van mijnen schouwburg zullen optreden in een stuk dat ten haren voordeele zal gegeven worden. Wat zeggen de meisjes er van vroeg M. Jackson. Allen, met uitzondering van vijf, zijn onderwerpen. Anderen zullen voortgaan tusschen de uitersten te vlotten dit zullen de radikalen van het klerikalism zijn doch, gelijk deze laatsten zoo ze weigeren vooruit te gaan, zullen zij wel dra door 't grootste deel hunner troepen worden verlaten. Wat er ook gebeure, 't is socia lism 't welk uit de werking der christen democraten profijt zal trekken. - Geachte lezers wat dient u meer ge zegd La Flande libéraleeen der godde looste organen des lands, sprekende over de werking der groene volksfoppers, be wijst op hare beurt dat zij tea voordeele en profijt van 't liberalism werken. Wij maken uitzondering, schrijft hetGentsche vrydenkersorgaan, voorde Partijgangers van priester Daens en van M. Plancquaert. Hunne afgevaardigden in de vergadering van Zondag vertegen woordigden meer dan twintig kringen die op den buiten verspreid zijn. Eu hunne propaganda begint nog inaar Ontembaar, zullen zij den strijd, dien zij met eeno razernij die niet ,t« koelen is, hebben begonnen, voortzetten. Zij zullen sootcel de dtoingelandij der pries ters als de misbruiken op staathuishoud kundig gebied bestrijden. Op verstan dig terrein verrichten zij in Vlaanderen het werk, waartoe het liberalism niet bekwaam is ge weest. Zij maken den benevelden geest der buitenlieden vrij. Zij boren de bres langs welke de liberale partij eens zal doordringen, om daar waar zij heur vaandel zal planten de menschen te bevredigen. Zoo gaat de vooruitgaug onweerstaanbaar I Die weinige regels zyn welsprekend men overwege hot wel Op verstandelijk gebied verrichten de christen democraten in Vlaanderen het werk waartoe de liberalen onbekwaam zijn. Het Gentsche liberaal orgaan spreekt hier waarheid, doet La Patrie - van Brugge bemerken. De liberalen hebben altijd gewerkt om de Priesters en Kloosterlingen, de liefde, de genegenheid en het vertrouwen van 't volk te doen verliezen om dit doel te bereiken aarzelden zij niet de schande lijkste middelen in 'twerk te loggen en de eerlooste lasteringen uit te brengen... En wat doen de groene democraten van Aalst en elders Zien wij hun de Priesters en Klooster lingen niet wekelijks in hunne gazetten voorstellen als lieden die den invloed welken zij uit hoofde van den Godsdienst bezitten, aan de rijken voor goud ver- schacheren of om in de rijke salons wijn te mogen drinken en op die wijze do be- langeu der werkersstanden verraden die zij gezworen hebben te verdedigen (En zeggen dat hij die deze laatste onderstreepte woorden neerschreef de grootste tafelschuimer is des lands.) Dus de beide handelwijzen moeten tot don zelfden uitslag leiden, namelijk, de geloofsverzaking, of het apostaatschap bevorderen en zoo werken de valsche democraten op verstandelijk gebied ten voordeele en profijt van 't liberalism en bijgevolg voor zijne zonen de radikalen en zijne kleinzonen, de socialisten. nog in het Tehuis voor landverhuizers. Deze zijn zeer met het plau ingenomen. De andere vijf zijn gemakkelijk te vinden. Kapitein, ik hier gekomen om u te verzoeken mij en de stad Sydney de eer te willen aandoen in gezelschap van uw scheepsvolk op het tooneel te willen verschijnen. Wat zal dat eene aar dige groep zijn Voor geen geld van de wereld, zegde ik. Hoe nu, mijnheer riep hij uit. Ik zegde nogmaals neen. Maar, vervolgde hij, gij zult er toch wel niets tegen hebbeu, plaats in eene loge te Dat weet ik nog niet. Maar toen hij deed uitkomen, dat de ge- heele opbrengst der voorstelling, zonder af trek van eenigen aard aan de vrouwen ter hand gesteld zou worden, en dat mijne afwe zigheid het aantrekkelijke der voorstelling zou verminderen, stemde ik er in toe, tegen woordig te zijn. M. Levy gaf mij toen de hand en ging aan wal, na tegen mij gezegd te hebben, dat ik nader van hem zou hooren, als hij een avond bepaald had. Dien zelfden dag werd my door M. Jackson meegedeeld, dat het commando over de Graaf van Leicester aan mij opgedragen was, en dat ik daarmee naar Engeland zou terugkee- ren met eene lading wol, talk, hoorn en an dere australische producten. Drie dagen nadat ik aan Kate een bezoek in het Tehuis voor landverhuizers had willen Wat ons betreft wij denken dat het getal aanhangers der groene volksfop- perij te goring is om bij machte te zijn het gezag eu den invloed der kath. partij erustiglijk te krenken. Zoolang de wer king der groenen met bezadigheid onder den dekmantel van den Belgischen Volks bond gebeurde was zij gevaarlijk, doch heden dat zij openbaarlijk als ruziesto kers en weerspannigen zijn gekend, zal hun invloed bij allo erstige lieden ge knakt zijn. De kath. partij heeft de gevaarlijke elementen uit haren schoot verbannen die hare eensgezindheid bedreigen en dit is de waarborg van haar behoud, van haren groei en bloei 1 Socialistische samenleving. Zekere Rossi, een Italiaansche roode, heeft in 't hartje van Brazilië eene kolonie gesticht waar men gansch leefde in navol ging der collecfivische leerstelsels voor al de vrije liefde was er uitgeroepen. Alles ging tamelijk goed onder de 250 mannen, maar de vrouwen wilden van de vrije liefde niet hooren één man die de onze is, zegden zij, denkelijk zich de spreuk herinnerende 't Is gezond voor ziel en lijf Elk zijn glas en elk zijn wijf. Nog andere kwalen kwamen de roode kolonie besmetten en na een jaarken was 't er meê opgeschept. Rossi heeft de geschiedenis der roode kolonie geschreven eu eiudigt zijne be spiegelingen met te bekennen dat de ondeugd er meer algemeen was geworden dan op de galeien. Ziedaar eene kleine schets van 't we reldje dat wij zouden beleven moesten de socialisten meester worden. brengen, ontving ik een brief van haar. Zij had eene betrekking als gouvernante aange nomen bij de kinderen van de familie Carrey, die te Darlinghnrst woonde. Zij wist nog niet, of het haar daar zou bevallen. Men had haar vijf-en-twintig pond sterling in het jaar toegezegd, hetgeen niet meer was dan de be looning, aan dergelijke betrekkingen in En geland verbonden. Zy wenschte er mij geluk meê, dat ik het commando over het schip verkregen had, verzocht mij, haar den dag te laten weten, waarop het schip zou uitzeilen, en gaf mij de hoopte kennen, dat ik haar voor myn vertrek een bezoek zou komen brengen. Omtrent eene week na onze aankomst was ik op zekeren morgend met de zaken van het schip bezig, toen M. Norton, een van de agenten, aau boord kwam en mij meedeelde, dat Zijne Excellentie sir Charles-Augustus Fitzroy, gouverneur van New South "Wales, geerne zou zien, dat ik hem dieu namiddag een bezoek kwam brengen. Door M. Norton vergezeld, begaf im my naar het gouvernementsgebouw. Mijne ont vangst was zeer vleiend. Sir Charles was een zeer beschaafd man. Hij stelde mij aan zijne echtgenoote voor, en ik bracht een uur bij hen door, sprekende over de zaken, die ik in dit boek heb verhaald. Ik bemerkte, dat Zijne Excellentie er zeer veel belang in stelde, de ligging van Bull's eiland te weten te komen maar zyne hoffe lijkheid en zyn gevoel van eer verhinderden Op Zondag 19 September 11., werd to Sottegera het zilveren Jubelfeest gevierd van den heer Eugeen de Kebohove als provinciaal Raadslid des Kantons. De 13 Gemeenten van het Kanton wa ren uitgenoodigd tot dit feest en allen beantwoordden in groot getal. Aan 't hoofd de Fanfarmaatschappy van Sottegem, daarna do gemeenten per orde gerangschikt met tusschenpoos der muzieken van Sl Lievens-Essche, Su Ma- ria-Audonhove en Velsicque-Rudders- hove. De stoet begaf zich de Nieuwstraat af langs de Kasteelstraat en kwam op de Hoogstraat den jubilaris uit het huis van den heer Mussely halen. Waren daar ook tegenwoordig MM. Woeste, De Sadeleer, Diericx, Volksvertegenwoordigers, M. Van Vreckem, Senator, M. Mussely Phi lippe, provinciaal Raadslid. De muziekmaatschappijen en de ge meenten verdeelden zich in eene haag en lieten de heeren te midden vooruittre den onder het spelen der Brubanfonne. De hoeden zwaaiden en het Levo do hee ren de Kerchovo en Woeste werden luidruchtig geheven. Vervolgens trok de stoet langs de Mo lenstraat, Kazernstraat, Statiestraat, naar den katholieken Kring. De heer Van der Veecken, Burgemees ter van Erwetegem, nam de eerste het woord namens het Kauton en sprak de eigende redevoering uit. Mijnheer de Kebohove, Dat het mij toegelaten zij, U, namens het Kanton van Sottegem, te komen ge luk wenschen op dezen schoenen dag van uw vijf en-twintigjarigjubelfeest als ver tegenwoordiger van hetzelfde bij den Pro vincieraad van Oost-Vlaanderen. Dank zij U voor al hetgene gij godurend dit tijdverloop van jaren voor dat Kauton ;edaan hebt, inzonderheid voor den land- )ouw, bron van welstand en geluk van al de ingezetenen. Dank voor alle de voet stappen die Gij gedaan hebt voor de Ge meentebesturen, wanneer er spraak was hunne belangen te verdedigen. Daarom zij het ons toegelaten bii deze gelegenheid, niet alleenlijk deze betui gingen te geven,, maar onzen wedorzijd- scben dank te betoonen door het aanbie den van dit geschenk, zinnebeeld van het werk en U dagelijks de berinnering zal geven vau de dankbaarheid en getrou- wigheid van ons Kanton. hem daarnaar te vrageu. Hij bad veel schik in mijne voorstelling van jBrigstock's plan en zegde dat de zaak wel eens heel anders kon loopen, als de tijding omtrent het vinden van goud de kolonie bereikte, want in dat geval zouden zij daar niet lang blijven, zegde hij. Ik vroeg hem, of er maatregelen zouden orden genomen om het eiland te ontdekken de kolonisten naar Sydney over te bren gen. Hij drukte mij hartelijk de hand en maakte mij vele schoone complimentjes, toen ik afscheid nam. m Door Zijne Excellentie werd besloten, dat de vertooning zou plaats hebben op maandag avond, dat is omtrent twaalf dagen na de aan komst het schip te Sydney. Zoodra ik den schouwburg met Kate bin nentrad, ontmoette ik Levy. Hij groette my alsof ik Zyne Excellentie zelf geweest was, en geleidde ons onmiddelijk naar eene loge, waar wij een goed gezicht op het tooneel had den. llij bleef eenige minuten bij mij en liet mij het program van dien avond zien. Zij denken mij naar het tooneel te bren gen, waar ik eene soort van redevoering zal moeten houden, zegde ik. De gedachte daar aan berooft mij van al mijne zinnen. Zeg weinig en denk alleen aan hetgeen gij zegt, niet aan hen, die luisteren. Hebt gij redevoering van buiten geleerd Wel twintig, maar ik heb ze alle ver goten. WORDT VOORTGEZET.

De Denderbode | 1897 | | pagina 1