m Zondag 17 October 1897. 5 centiemen per nummer. 35'- Jaar 3202 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. DE SOCIALISTEN AAN 'T WERK. St-Lievens-Zotten Gewichtige bekentenissen. LANDBOUW. De Ecole moienne DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. -- De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique auum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen Qf 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 10 October 1807. Wij lezen in het werk van Pol De Witte 194e aflevering, bl. 290. Anseele spoorde ons steeds aan tot meerdere propaganda, en het ging hem nooit snel genoeg. Tevens werden wij in alle omstandigheden gelast ons strikt aan de taktiek der partij te houdenden gods dienst met rust te laten, den kleinen eigendom te ontzien en steeds te trachten iedereen den vriend to houden do groote kapitalisten uitgezonderd, van wie men overtuigd was dat men ze toch nooit langs zijnen kant zou krijgen. Kortom de heele propagande moest en kel voor doel hebben stemmen te vangen, opdat de macht der socialisten spoedig eene overwegende zou wezen. Was meD eenmaal zoo ver, dan was het gedaan met de bourgeoisie, met het kapitalisme en de rest... Men ziet, voor de socialisten zijn alle middelen goed. Hunne lezers en toehoor ders bedriegen door allerhande schelme ryen en bedriegelijke beloften, daarop komt het voor hen niet aan. Als zij maar aanhangers en stemmen winnen, dat is al wat zij beoogen. Voor hen wettigt het einde de middelen; bedriegen immer bedriegen dat is hunne leus, dat zijn voor die roode hervormers eerlijke middelen als zij daardoor maar party gangers winnen. Wat schurftige party toch Waardige afstammeling van hun grootvader de geuzerij. Op den buiten dus zullen zij den gods dienst met rust laten, maar in de stad kunnen zij daarentegen vrijen teugel aan hunne goddeloosheid geven. Daar mogen zij uitroepen Wij zyn materialisten, wij bekennen ootmoedig Qod niet te be grijpen en cr ook niet aan te gelooven. - (Vooruit). Op den buiten echter, daar waar in den grond van het hert iedereen nog kristen is gebleven en aan den gods dienst blijft gehecht, zie daar zullen zy den verdraagzame uithangen, daar zullen zy uitbazuinen dat zij den godsdienst eerbiedigen, dat deze eene kwestie is van persoonlijke opinie, dat onder hun vaan del zoowel geloovige als goddelooze stry- den kan naar verbetering in zijnen staat. Bij de boeren zullen zij net lied der vry- heid aanheffen en op alle toonen zingen van genegenheid en verdraagzaamheid voor andersdenkenden. In de stad zullen zy bulderen tegen alle eigenaars, geene uitgezonderd, noch groote noch kleine. Alles moet eigendom worden van den Staat of Gemeente. Grond, fabrieken, met een woord, al de voortbrengstmiddelen zullen verbeurd verklaard worden ten profijte der gemeen zaamheid. Van schadevergoeding kan Seene spraak zijn. De bezitters zyn allen ieven, 'tzij men veel heeft, 't zy men weinig bezit. De maatschappij neemt slechts terug wat men haar heeft ont stolen. Op den buiten zal men zoo iets niet rechtuit durven zeggen, want hunnen toe- (14 6 7.) 17** VERVOLG EN SLOT. «o»— De stoet dier afgevaardigden had een statig voorkomen. Talrijk als hy was, bestond hij uit de Schepenen van de hoofdstad van Vlaan deren, die alle ten getalle van 26 aanwezend waren uit de drie Grootdekens, uit de De kens en Gezworenen der 52 Neeringen. Niet zonder reden verleende hun de Hertog dien tijd om hen, bij knarstanden van koude en opgekropte spijt, te laten nadenken op de poets hem éénmaal door de S'-Lievens-Zotten gespeeld al de vernederingen, welke hij hun reeds had doen ondergaan, wilde hy, als bet ware, in deze laatste vernieuwen en beze gelen. Eindelijk leidden de heeren de la Marche en Ëladelin de Gentenaren voor den Hertog. Zij traden in de zaal twee en twee, bloots hoofds en ongegordeld, als misdadigers, die hoorders zouden hun aanstonds den rug keeren en die grootsprekers naar den bliksem zenden. Anders zullen zij dus tewerk gaan. Den kleinen eigendom zullen zy dus ont zien, zoo beloven zii de overgroote boer derijen alleen zullen ingepalmd worden ae uitgestrekte landerijen der kasteel- heeren of van de renteniers der stad zul len aangeslagen en aan hunne wezenlijke eigenaars worden terug geschonken I Op zulke lage wijze buiten zij de drif ten van den mensch uit, door zulke el lendige, bedriegelijke middelen willen zy de landbouwwerklieden en de kleine boe ren, die de meerderheid uitmaken in hunne garens lokken 1 Ongelukkigen I die aan zulkon ijdelen Kraat gehoor zouden schenken en zich iten vangen in den valstrik op behen dige wijze door de roode aanbidders dor bloedige commune van Parys aan onze gespannen. Moesten de socialisten eens meester worden zy zullen den kleinen eigendom niet sparen. Hij zal mede in den kolk der algemeene verbeurdverklaring en inpal ming verdwijnen. De chefs hebben het beloofd aan hunne volgelingen in de stad. En zou men denken mogen dat zij hunne beste vrienden zoo zouden beliegen zon der dat deze onmiddelijk zouden murene- reeren en oproer stoken. Dat ware te kinderachtig. Men heeft hun immer gezegd dat alles zou ingepalmd worden en nu zou men uitzonderingen makeu Dat is eenvoudig onmogelijk en wilden de groote chefs nog, hunne be loften zouden zij niet houden kunnen. Wat meer is, die belofte is onvereenig- baar met hun programma. Dit zegt klaar en duidelijk dat den grond, 't zij groot of klein, tot Staatseigendom moet gemaakt worden. De grond is een voortbrengst- middel en nog het bijzonderste en alle voortbrengstmiddelen zullen zonder eenige schadevergoeding door omwente ling of oproer, of gelijk op welke andere wijze verbeurd verklaard worden. Landbouwers, weest dus op uwe hoede. Wacht u van de valsche profeten dien u op zoo bedriegelijke wijze willen in hun verderfelijk net lokken. Zij zijn uwe vrienden niet. Uwen godsdienst hebben zij den oorlog verklaard, uwe bezittingen, die gij misschien met uw zuur zweet hebt verworven en gewonnen zullen zjj u ont nemen, als slaaf zult gy misschien ik zeg misschien en dat woord is zeer ge past op dat veld arbeiden mogen waar ;y voorheen meester waart, wat gy voor- ïeen als het uwe mocht aanschouwen. Wellicht ook wordt gij naar andere, u vreemde streken gestuurd, ver van de plaats waar gy geboren zijt. Aan tegen stribbelen valt niet te denkeu want weet dat boven u een Anseele staat, een man met een yzeren arm. "Welke bekenteniaIndien de socialisten aan het bewind kwamen, velen van hen zouden burgers worden 'tls Bebel, welke dit bekent. Natuurlijk vermelden de socialistische bladen deze verklaring niet. Maar wij, we zullen ze uitknippen en zorgvuldig bewaren. Denderbode heeft klaar en duidelijk bewezen dat,volgens het woord van eenen liberalen schrijver, - het geueendom het socialism in eijnen schoot draagt. Het liberalism is oorzaak, het socialism is gevolg. Een socialist is maar een conse quente liberaal die voor de uiterste ge volgtrekkingen welke uit zijne grondbe ginsels vloeien, niet achteruit deinst. De geuzery heeft den werkman het geloof en de hoop op een beter leven ontnomen, welnu die werkman wil zijnen hemel op aarde. Waarom zou zijn lot lijden moeten zijn als hii denkt daaraan een einde te kunnen stellen De groote schriftgeleerden uit de Vrij heidstraat, die niet eens den moed heb ben te belijden of zij aan God en ziel gelooven, hebben op de bewijsvoering van Denderbode nooit kunnen antwoor den. Hun stilzwygen is eene bekentenis. Dat wil juist niet zeggen dat wij aan hun gedacht veel belang hechten. Het zou immers dwaas zijn het oordeel te willen konnen der geringste leerlingen eenor school van wie de groote meesters hebben gesproken. Wanneer een kleine jongen de gezegden loochent of betwist van ge zaghebbende personen dan kau men zulk gewavel slechts met misprijzend schou derophalen bejegenen. Soms toch komt bij hen ook de aap uit de mouw. Het is immers onmogelijk altijd te huichelen en verliest men uit het oog de rol die men spelen moet. Dat heeft ons de kiezing van Borchworm bewezen waar Dendergalm beweert dat de anti klerikalen den zege behaalden. Hij ook raadde de liberalen aan voor den socialist te stemmen. De boom valt langs waar hy overhelt. De Liberté, het orgaaa der doctrinairen van Brussel bestatigde met de tranen in de oogen dat een groot deel der liberale kiezers naar de socialisten waren over- geloopen en dat bij de herstemming nog maals meer dan 4000 stemmen naar den vyand van onze nationale instellingen waren gegaan. Het besluit dat daaruit to trekken valt is deze Het liberalism is onbekwaam geworden zijne kiezers onder zijn vaandel te houden het liberaal programma is geen dam, geen sterkte tegenover de hevige aanvallen der roode coilectivisten die luidop verklaren van geen God, van geene Familie, van geenen eigendom meer te willen I De geuzen hebben op eene zandplaat gebouwd en by de socialistische storm zien wij hun gebouw verbrijzelen en in puinen storten. Het geuzendom is mach teloos om het vreeslijk woedend orkaan het hoofd te bieden. Deze week nog mochten wy eene kostelyko bekentenis aanstippen. Het was ons immers gegeven iu - Hei Vlaam- sche Volk - van maandag 4 October te lezen onder don titel, die ons schrijven uitlokte De aartsliberale Gazotta di Torino (De Gazet van Turin) heeft voorzeker moeten men ter strafplaats leidt. Elke deken droeg de banier zijner neering of ambacht, vastge knoopt aan eene lans. Allen waren in zwarte kleedij nitgedoscht, en in weérwil van al het onteerende, dat er voor hen in dien toestand lag, was er geene of hij behield die waardig heid in houding en gelaat, welke het ongeluk grootschheid bijzet en huldigen doet. By hun intreden in de zaal, hielden zij hunne vanen met eerbied in de laagte gericht, en zy zeiven bogen zich tot driemaal toe ten gronde. Toen de namen der onderscheidene korporatiën warden afgeroepen, trad er telken male éón der dekens voor, die zyn vaan aan den bas taard van Bourgondië overhandigde, waarop al de boetelingen als met éénen mond riepen: Genade Korts daarna werd er overgegaan tot het lezen van de charter, waarby het groote pri vilegie der Gentenaren eenmaal bekrachtigd werd namelijk, den akt, waarby koning Philips de Schoone in 1301 het Magistraat van Gent in stand bracht. Vervolgens sprak Pieter Van Wedergrate, alstoen kanselier van Bourgondië, terwijl hij zich naar den Hertog wendde Genadig Vont, zei hyen zyn vinger richtte zich naar het zoo goed bezegeld per kamenten blad, dat ter tafel lag, wat ver langt gij dat er van die brieven geworde Dat men ze zonder verwijlen verbreke en vernietige antwoordde de Vorst met innig genoegen. Bij het uiten dier woorden vatte de eerste geheimschrijver en audiencier des Hertogen, Jan Legros, een pennemes op, en na de zegels van het kostbare Btuk te hebben afgesneden, ging hy met het bloote lemmer tot vijf maal toe kervend er over. Bij het zien dezer vernietiging hunner oude voorrechten en vrijheden bogen de Schepenen en Dekens droef en stilzwijgend het hoofd meer dan eene traan van beklemde razernij werd toen door die dappere volksvoorstanders ter sluiks van onder de onverschrokken wim pers weggevaagd. En niet ten onrechte oogenblik was genoeg om daar ter plaatse een werk te verdelgen, voor 't welk zoo veel bur gerbloed in Vlaanderen, in eenen eeuwenlan- gen kryg, vergoten werd. En nu was de Hertog van Bourgondië op gestaan en had het woord genomen. Breed en wijd voer hij uit over de feiten door de Gen- tanaren gepleegd, laakte hoogst hun onbe- ijzer bijten om de volgende bekentenis te kunuen doen 't is zooveel als zeggen met den Paus of met de socialisten, 't eene of 't andere. - Zoo wij de godsdienstige gedachten bij het volk blijven verdooven, loopen wij regelrecht naar het socialism - de muren, die het niet tegenhouden en omstootbaar schijnen, zullen begeven als riet wanneer de storm zal los- breken. - Op den dag, misschien nog wyd van hier, maar die zal komen, waarop het leger van den Paus, machtig en goed geoefend, in het strijdperk rukkeu zal, niet om voorwaarden te ontvangen en te dulden, maar om er zolf te stellen, oh dan, bij dit gevaar van 't socialism dat alles wil omverwerpen, zullen wij misschien,hoe lastig het ook zal wezen, onze hoofdstad Rome aan den Paus moeten wegschenken. Italië zou trou wens, zelfs zonder ingewikkelde moei lijkheden met de mogendheden die de zaken nog zouden verhaasten, eindigen met te moeten kiezen tusschen buigen en bersten. Zulke bekentenis is koatelyk en het is slechts de onoverkomelijke nood welke die geuzen gedwongen heeft ze af tc leg gen. Wij weten het wel in België spannen geus en socialist te zamen en het is reeds lang dat eene liberale gazet van Antwer pen L'Opunion het volgende heeft geschreven Wat er ook van zij wij moeten hier het socialism noch verdedigen noch aanvallen het is genoeg de daadzaak te bestatigen dat het een ernstige partij is met welke men, in het vervolg, zal af te rekenen hebben en die poli- tiek staatsrecht bij ons heeft verkre gen. Wij geloven aus dat in plaats van het socialism af te zonderen men het vasthechten moet aan den groep der liberale macht. Vergeten wij dit punt niettusschen eenen katholieken en eenen liberaal is er een afgrond tus schen eenen doctrinair, eenen progres- sist en eenen socialist maar eene gra- datie, een verschil van min of (meer. - Wij roepen op de punten die wij aange raakt hebben de welwillende aandacht van alle vredelievende menschen, die met gezond verstand begaafd hot gevaar inzien waarmede het collectivism ons be dreigt, en den afgrond waarin het roode janhagel, op root en buit gemunt, onze instellingen wil storten. Dat zij zich bij het leger van orde en verdraagzaamheid inlyven, dat zy hy de katholieken komen die alleen een stevige dam daarstellen waartegen het woelige socialism niets vermag. Bemestingsproeven met scheikundige mesten op weiden onmiddelijk na het inoogsten van het hooi. O. 8d* Reeks. Proeven op eandigen grond, rijk aan organieke stoffen. Zeven bij elkander liggende peroeelen van 25 aren ieder zijn gedurende drie opeenvol gende jaren (1894-1895-1896) tot deze proeven aangewend geworden. Deze laatste hadden voor doel op die grond de vruchtbaarmakende kracht van phosphoorzuur, potasch en stik stof vast te stellen, alsmede er de vruchtbaar- zonnen gedrag, verweet hun hunne ondank baarheid, en eindelijk, als ten slotte, riep hij met ontroerde stemme Eenmaal laagt gij mij nauw aan het harte ja toen mijn geduchte vader op u verbolgen was, stond ik immer daar, om voor u tegen hem het woord te voeren al mijne andere onderzaten mogen benijdend neerzien op wat ik eenmaal voor uw welzijn heb be werkt. Eens schonk ik u mijn vertrouwen, en, nog al ruimen tyd, hebt gy het genoten doch allen, zooveel als er zijn, neem ik voor oproerzuchtigen, die zich nimmer beteren zullen, en die 't gezag van eenen Vorst niet kunnen verdragen. Doch al is dit soo mijne Gentsche heeren, het worde u geene reden mijn erbarmen ten tweeden male op den toets te zetten. Bij S'-Joris, neen Weest slechts op uwe hoede, en herbegint dit spel niet meer. Het mocht u dit maal en onherstelbaar smarten. Gij weet wat Luik en Din&nt ii wedervaren Weluu, ik zweer het u bij de ziel mijns vaders, dat de straf door die steden onderstaan, bij den eersten oproer, die nog plaats zou grijpen, hoe gering en onbeduidend hij dan ook wezen mochte, het lot van de nwe worden zal. makende eigenschap te bepalen van super- phosphaat en metaalslakken. De weide waarop de proeven geschied zijn heeft een grond overal van gelijke samenstel ling, hij is zandig maar niet zuur, ten bewijze daarvan strekke de afwezigheid der planten die de zure gronden kenmerken. Daarenboven is hij wel genivelleerd en op het oogenblik dat wij onze proeven namen was hy overal van eene gelyke vruchtbaar heid. Alle perceelen zijn in de Lente van ieder jaar bewerkt geworden (vernietiging der molhoopen, diepe egging en zware rolling. De meststoffen, buiten soda-nitraat, zyn ieder jaar gansch toegepast geworden na het wegnemen van het hooi. Ziehier voor ieder perceel, per hectare be rekend, de gebruikte hoeveelheden meststof fen voor ieder jaar, de kosten van bemesting en het uitstrooien der mesten inbegrepen, de gemiddelde opbrengst in nagras en in hooi, le waarde van den oogst en eindelijk de zui vere winst te danken aan de werking der gebruikte mesten PERCEEL I. Zond.tr mest vergelij kingsperceel. Otmiddtlde jaarlijktch* opbrsngstx) in na gras 1422 kg. b) in hooi 2805 kg. gemiddelde jaarlijkscke waarde van de» oogst fr. 210,08. PERCEEL II. Gebruikte mestenx) 400 kg. superphosphaat inhoudende 14 phos phoorzuur, b) 600 kg. kaïniet. gemiddelde jaarlijktche opbrengstx) in na gras 2013 kg. b) in hooi 4275 kg. gemiddelde jaarlijktche waarde van dm oogst fr. 316,89 bemestingskosten fr. 53,00 gemid delde luivtre winstfr. 62,93- PERCEELIII. Gebruikte mtsten a) 400 kg. metaalslakken van 75% fijnheid en bevat tende 16 phosphoorzuur, b) 600 kg. kaïniet. gemiddelde jaarlijkscke opbrengsta) in na gras 2489 kg. b) in hooi 4611 kg. gemiddelde jaarlijkscke waarde van den oogst fr. 351,33 bemestingskosten fr. 51,00 gemid delde zuivere minst fr. 80,37. PERCEEL IV. gebruikte mesten 400 kg. superphosphaat van 14 phosphoorzuur. gemiddelde jaarlijkscke opbrengst x) in na gras 1748 kg. b) in hooi 3452 kg. gemiddelde jaarlijkscke waarde van den oogst fr. 259,56 bemestingskosten fr. 21,50 gemid delde zuivere winstfr. 27,10. PERCEEL V. Gebruikt mest .- a) 400 kg. metaalslakken van 75 fijnheid en 16 phosphoorzuur. gemiddelde jaarlijkscke opbrengstx) in na- ras 1927 kg. b) in hooi 3709 kg. gemiddelde jaarlijkscke waarde van den oogst fr. 280,35 bemestingskosten fr. 19,60 gemid delde zuivere winstfr. 40,80. PERCEEL VI. Gebruikte mesten a) 400 kg. superphosphaat b) 600 kg. kaïniet 200 kg. soda-nitraat waarvan do helft in Lente. gemiddelde jaarlijkscke opbrengstx) in na gras 2462 kg. b) in hooi4833 kg. gemiddelde jaarlijkscke waarde van de» oogst fr. 363.84 bemestingskosten fr. 95,00 gernid- detde zuivere winst fr. 67,88. PERCEEL VII. Gebruikte mesten a) 400 kg. metaalslakken b) 600 kg. kaïniet en o) 200 kg. soda-nitraat waarvan de helft in de Lente. gemiddelde jaarlijkscke opbrengsta) in na- gras 2644 kg. b) in hooi5008 kg. gemiddelde jaarlijkscke waarde van de» oogst fr. 379,80bemestingskosten fr. 93,00 gemid delde zuivere winst fr. 76,84. Gkvolgtrekunohn. a) De grond waarop wy onze proeven namen (en de grootste meer derheid aer zandige weiden rijk aan organieke stoffen zyn in dit geval) arm aan phosphoor- r en aan potasch. Ten bewijze daarvan Genadige Heer en Vorst, erbarm u over de goede hoofdstad, riepen te gelijk de afgevaardigden, welke die woorden des Her togen, indien plechtigen stond, zoo bedrei gend geuit, met sohrik vervulden. Karei van Bourgondië wilden het niet ver der drijven. Welnu, 't zij zoo Het berouw, dat gij aan don dag legt, houde ik voor voldoende, hernam de Vorst, die, voor dit maal, de strenge uitdrukking van zijn gelaat eenigzins verteederde, vergeving en genade worden u geschonken, doch onder de volgende voor waarde. Toen werden hun deze punten voorgelezen: 1° De aocijnsenwet op de granen zou we der in voege gebracht worden. 2° Al de artikelen van het vredetraktaat van Gavere zonden opnienw gelden. 3° De drie nieuwgeopende poorten zonden ton eeuwigen dagen worden gesloten. 4" De banieren der gilden zouden overge voerd worden naar O.-L.-V. kerk van Bou- lonje, waar men op hunne bewaarnis het oog zou houden. 5° De oude kieawijze van het Magistraat werd vernietigd. diene de groote vermeerdering in de op brengst bekomen door het gebruik van plios- phaat- en potaschmest (vergelijk de opbrengst van perceel I met die van perceelen II, III, IV eu V). b) Kalk ontbreekt ook, zoo niet als recht streeks voedingsmiddel, dan toch om de ont binding der organieke stoffen te bevorderen en om de vervorming van hunne organieke stikstof in salpeter stikstof te begunstigen. Aan deze eigenschap van de kalk moet de vermeerdering in de opbrengst van perceel III of perceel II toegeschreven worden. Men weet inderdaad dat de metaalslakken onge veer 50 kalk bevatten. c) De soda-nitraat is niet winstgevend (vergelijk gemiddelde zuivere winst van per ceel III met die van perceelen VI en VII.) In 't kort uit onze proeven leiden wij af dat in 't algemeen op weiden in zandachtigen grond, rijk aan organieke stoffen, de meeat winstgevende uitslag, zal bekomen worden door eene jaarlijkscho bemesting met metaal- slakken en kaïniet. Om de ealpetervorming te bevoordeeligen zal men zorg dragen, in de Lente de weide diep te eggen, zooveel moge lijk na drie vier weken zal men de geëgde weder vastleggen by middel eener zware rol. In een volgend artikel, zullen wy onze be mestingsproeven op leem-zandachtige weide, rijk aan organieke stoffen mededeelen. L. VAN DEN BERCK, Landbouw-ingenieur. De middelbare Schoolgelijk de Sibbedo miné van Chipka dat schreef, werd des tijds dikwerf in Land van Aelst aange vallen. Tot bewijs zouden wij desnoods vele voorbeelden kunnen aanhalen. Een enkel voorbeeld willen wij heden herinneren In n' Land van Aelst 12 Januari 1890, treft men eenen buitenge- wonen hevigen aanval aan niet alleen de ongodsdienstige opvoeding aanklagende die er aan de jeugd gegeven werdt, maar ook de professors voorstellende als vijan den der Kerk en van 't christene Geloof. Aan M. Marcbandise, alsdan Bestierder der School wordt in eenen openbriof ge zegd dat Aelst op korten tijd eene stad van vrijdenkers zou worden, indien er nevens de Ecole moyenne geene cath. Middelbare school bestond. Betrekkelijk het leeraarskorps worden, door den Sibbedominé, aan M. Marchan- dise de volgende vragen gesteld M. Marchandise durft ge loochenen dat al uwe meesters vijandig zijn aan de Kerk, aan 't christene Geloof dat ze tegen hun gedacht de kinders naar de kerk vergezellen b M. Marchandise durft ge loochenen dat uwe school gelijk ze waait en draait door de logiebazen in bun hert wordt gedragen Sedert 1893 is er in 't Land van Aelst tegen de Ecole moyenne geen onkel woordje van afkeuring meer verschonen, niet tegenstaande er geene groote veran deringen of verplaatsingen in 't leeraars- korps gebeurden. MoeteD wy zeggen waarom de Sibbedo miné zijne aanvallen tegen de Ecole moyenne heeft gestaakt, wij denken het niet, want iedereen weet het te Aalst. En nu heden min dan vroeger zou de Sibbedominé de middelbare School voor jongens aanvallen want alle liberalen tot zelfs de logiebazen die ze in hun hert dragen zijn nu, volgens hem, goede chris tenen geworden 6° Doorgaans zou de groote Vergadering der Collatie slechts uit 300 leden bestaan. 7° De stad Gent zou eene geldboete beta len van 37,000 guldens. In dit verdrag werd het godvruchtig feest uiet vergeten, dat zoo onschuldig tot al die onheilen aanleiding had gegeven voor het toekomende werd het verboden, S'-Lievens- beenderkas nog anders te vervoeren dan by middel van eenen wagen. Wel waren de Gentenaren gedwongen die ruwe voorwaarden met deemoed en in dank aan te nemen. Slechts ten dien prijze wofi de Hertog van Bourgondië het verleden verge ten en nogmaals in hanne stad terugkeeren trouwens in de Meimaand van het loopends jaar vierdo men te Gent de nieuwe plechtige intrede van Karei en zijne dochter Maria. Wat het vredeverdrag betreft, 't welk op 8 juni 1468 (1469) werd gesloten, om den droe- vigen oproer waarover wy gehandeld hebben in gedachtenis te bewaren, werd het nimmer gekend dan onder de benaming van Sl-L«- VKNBVRKDE, «EINDE.*

De Denderbode | 1897 | | pagina 1