Pol en Stant. Van tak op tak. De groenen Gestolen De verrader van Chipka Provinciale kiezingen.- DE POLL Wordt daar wijs uit. ZONDAGRUST.-;-;^ Stad Aalst. - Beiveginq Uit Peteghem-bij-Audenaarde. STEREJEKENSVRIENDEN- Rechterlijk Kronijk. Stant heeft het van verre geroken; hij komt meè nen gelanten stap den hof op en is binnen. StfxiiT. Wel, Kaken, is 't hier 4 weerom al ker- I mis Over acht F dagen wafels en nu trippen KaJa, Stant, ge kunt het toch altijd zoo goed passen Wat dat doet, he Stant, van nen goeiën neus t' hebben? Stamt. Hewel, K&ken, God dank, 'k ben nog al wel gegeveW, en 'k was nog wel vijf minuten ver van 't hof, als 't ik al beet bad dat Kaken aan 't kisselen en aan 't braaien was 1 Ka. Ge «ijt meê nen helm geboren. Stantmaar alia, 'k jon 't n toch En 'k zal er voor u nen keer nen dikken vetten gaan opdraaien op de pan Stamt. Als 't u belieft K&ken, 't water komt mij al in den mond Ka. Lijk over acht dagen, he Stant En wat heeft Trientjen gezoid dan Stamt. Ach, KAken, excuseert mij mensch 'k zou moeten beginnen hebben mee u wel duizend maal te bedanken van wege mijn vrouw en kinders voor de lekkere wa fels die ge mij voor hen meegegeven hebt want zie, beste Kaken, wel twintig keer zon der liegen heeft Triene mij herhaald da k toch niet en mocht vergeten van dat braaf Kaken te bedanken, en k was al 't einde van ons straat, als z'het mij nog achternaar riep maar 'k was mij zoodanig gepakt door den goeiën reuk van die trippen da k op anders nie meer en peisde. Ka. 'k Kan 't gelooven, Stanten dat en is niets, man 'fe ben ten uitersten kon tent van de bedankingen van Trientjen en de kinderen, en g'en zult vandaag niet aangaan ■onder wederom iets voor hen meê te dragen. Stamt.Dat is wel, Kaken, dat is wal En moge onze lieve Heer het u loonen Ka. Och, Stant, wij zijn hier op de we reld om den eenen den anderen plezier te doen en t' heinon, en ge inoogt mij waarlijk geloo ven, da'k meer voldoening vrnde in 't geven als in 't krijgen. Stamt. 'k Ken uw goed berte, Kaken en hoe is 't met n, Pol g'Hondt u zoo pit vandaag Pol. Och, Stant, 'k hoor de vronw toch »oo geern afgeven 't doet heur toch zulke deugd, en als z'heur alzoo door een goed praatjen mogen verlustigen heeft, dan is weerom al voor twee of drij dagen goed. Ka. En 't mansvolk en kan niet klappen zeker Pol g'En zijt geen twee uren op nen dag in huis en ge komt alle vijf voet den eenen en den anderen tegen, en g'hebt klaps zooveel Ïe wilt maar er passeren voor mij meer agen da'k niemand en zie als dat er iemand komt. Pol. Wel zekerlijk, vrouw, en g'hebt gij gelijk en 't is daarom da'k n zoo geern noor snoer geven tegen Stant dat ontlast n mensch, en dat verkwikt n, en uw plezier is 't mijne Ka. Ja ja, Pol, merci en antwoord nu maar op de vraag van Stant. Pol. Jaak, vrouw hewel, Stant, we ■tellen 't redelijk goed 't weêr blijft ons voordeelig en de winter begint toch alzoo al etillekens aan te schuiven. Stamt. Jajaai, Polde nieuwjaarsniaand heeftal nen goeiën kapg'hod, en daarachter 't kort maanaeken, en aan worden de dagen al redelijk lang an nen mensch begint te pei- zeu op den zomer. Pol. Wel, Staut, 't is alzoo we weten wij zeer wel dat er nog van alle klodden kun nen afkomen maar t geen dat gepasseerd is, is weg en geeft geeuen schrik niemeer. hm. En hebt ge dat al hooren vertel len van dat stekelvarken van S' Am and» berg Pol? Pol. Van S* Amandsberg, neen 'k Stant maar van Overmeire, daar heb ik hooren van spreken maar daar was spraak van twee ■tekelverkes Stavt. - - Jaat, Pol, inderdaad, en die zit ten nog in volle gezondheid bij Sooi Tack, rechtover 't kapelleken van de Werf, en al die daar een piutjen gaat pakken, die mag die lieve beestjes nen. Pol. Maar, Stant, dat is een vaart he Stamt. Jaat, Pol ik vind dat die man nen van Overmeire felle kerels zijn er zit daar verstand in in die mannen en terzelver tijd koerage. Pol. Maar, 8tant, waarom waren de donsjen zoo kwaad dan op d'Overmeirenaars Zouden ze daar misschien een beetjen onder de broek g'had hebben Stamt. 'k En ken er 't fijn niet van. Pol maar Pië en ie er toch niet zot van die mannen. Pol. Hij moet er schrikkelijk kwaad op zijn, Stant, om te durven gaan spreken van stekelvarken. •Stamt. En op wie en zijn de donsjen niet kwaad dan, den dag van vandaag, Pol Pol. 't Schijn# dat ze groen zien van koleire sedert de kiezing van Dendermonde, he Stant Stamt. Jaas, Pol, ze waren 't al van voors, maar nu staan ze wel in denderde eouohe en toch nog victorie roepen, hé Pol p0I„ 't En is toch geen waar zeker, Stant Stamt. Toet, man, ze roepen victorie en ze zeggen dat 't arrondissement in 't vervolg veroverd is door de schijnheilige kristene volkspartij. Pol. 't Zal nen kleej geven, Stant Stamt. Jamaar jaat, Pol, zal 't nen kleej gaven maar die mannen zijn zoodanig ge woon van liegen dat z'hon eigen leugens ge looven luistert,. Pol, vóór de kieziug vuu Deudermoude riepen ze luidop victorie, en er waren zegdeu zij, schijnheilige demokrateu op 10 kiezers. Eu ge kout 't resultaat, nie- waar Pol Pol. Omtrent toch, Stant, maar geef het nog maar nen keer af. Stamt. Luistert, PolMr Tibbaut heeft g'heel bij de 22 duizeud stemmen, de don- chisten iets over de 9 duizend en de socialis ten iets over de 2 duizend. Hewel, Pol, over dry vier jaar hadden de liberalen te Den dermonde iets min als t> duizend stemmen, en aangezien dat de liberalen allen als eenen man, te Dendermonde zoowel als over A jaar t' Aalst, voor de donchisteu gekozen hebben, daaruit blijkt liet klaar dat er iu geheel 't ar rondissement van Deudermoude een 6 a honderd sukkeleers zijn, of iniakoutenten ol krotmauneu of uunoozelaards, die voor die rrroote valscüe kristene voiksparly gestemd Pol. 't Is wreed, zei den nil, en hij be keek zijn jonk maar, Stant, 'k heb hooren zeggen dat er meer als 2 duizend witte brief- kes waren, en. tie donchisten zeggen dat dat van liberalen Tb Stamt. Jajaas zeker zeggen ze dat, Pol maar nog eens, ze weten zij gneel wel dat dat Ïeen waar en is en iedereen ia overtuigd dat ie witte bfiafkes voortkomen van katnolie- ken die zoo hevig voor de kandidatuur waren van Mr de Kerckhove dat zij voor M' Tib- bant niet en hebben willen stemmen. Pol. Dat is de ware explicatie, Stant, en alzoo blijkt het zonneklaar dat de don- chisterij in "t arrondissement van Dender monde zoo machteloos is als nen nachteren mutten, en dat se daar ook gten aanhangers en vindt als bij de geuzen en hij 't elecht volk> Stamt. Ja, Pol, 't is er me& gebeld mensch en nu beginnen al de goeië gazetten te schrijven dat ze niet en kunnen begrijpen hoe de katholieken van 't arrondissement van Aalst toch zoo zachtmoedig en goedhertig en toegevend kunnen geweest zijn voor die val- scke donchekliek. Pol. Hewel, Stent, dat is waar zulk volk en zon meê geen handschoentjes moeten behandeld worden want die wetens en wil lens den booswicht speelt, moet gestraft wor den en behandeld naar verdienste. Stamt. Dat spreekt Tan zelfs, Pol dat er bij n 's nachts kerels kwamen inbreken, zoudt gij de deur gaan openzetten en zeggen kom maar binnen,jongens, en pakt en steelt en breekt maar op i Pol. Ze zonden mij 's anderendaags kunnen naar tiheel voeren, Stant. Stamt. Dat peis ia ook, Pol maar zeg nen keer, kent gij d'historie niet vao dat ste kelverken van S' Amandsberg Pol. Keen ik, Stant, vertelt nen keer Stamt. 't Is wreed, man nen jongen krawat van 33 jaar die sedert eenigen tijd verkeerde meê een masken van 19, en die te midden van ^lou klaren dag, om half twee 's noenens, dat masken afwacht op nen weg waar zo moet passeren om naar heur werk te gaan, en die hear eerst vriendelijk aanspreekt en een einde ver meê heur al klappen gaat, en dan op eene nen poeguaart uittrekt en 't masken zeven steken toebrengt, zoodanig dat up morssteeu dood valt. 1'ol. Oh dienen booswichtdienen schelm Dat is meer als een stekelverken, Stant En hebben z'hem bij 't schabbernak gepakt Stamt. Jaas, Pol't monster zit vast en zal voor 't gerecht verschijnen Pol. Dat z'er toch niet te gotd meê en zijn da'k ik moest rechter spelen, 't waar kop of Stamt. En bij mij ook, Pol want 't is te wreed lijk er tegenwoordig schoeliën onder 't volk te vinden zijn Pc«.. 't Is verschrikkelijk, StantEn dat is 't uitwerksel van al die slechte gazet ten, en al die slechte voorbeelden van godde loosheid en opstand tegen 't gezag, en van al die vervloekte meetingen waar ze 't volk gaan opmaken en verbitteren en van 't goed af trekken Stamt. Och jaat, Pol en wordt er niet i gewurkt om 't volk en bijzonderlijlAle jonk heid naar de religie en naar de gewetensplicht terug te brengen, waar zal dat naartoe gaan0 Pol. Naar de wildernis, Stant, naar do revolutie, naar den burgeroorlog, naar de vernietiging van al dat er bestaat Stamt. Ja, Pul, ja, en 't is hoogen tijd dat iedereen zijn oogen open doetdat de geuzen zich bekeeren, dat de valsche scheur makers terugkeereu naar d'heilige Kerk en dat alleman meêwerke em de kinderen wel op te brengen en overal de gehoorzaamheid en d'onderdanigbeid en 't deugdzaam leven aan te leeren en in te prenten Pol. Alzoo zou 't moeten gaan, Staut en laat ons hopen dat onzen lieveu Heer ons zal helpen ea bijstaan Ka. Schep maar moed, Stunt, en pakt nog een endeken, want ze smaken u dat my dnnkt. Stamt. Ze zün fijn en lekker, K&ken, en 'k en heb ze t' Aalst nog nooit beter geeten K*. Jamaar, Stant. de boeren weten ook wol wat dat goed is en ziet hier nu, beste man, 't paart voor de t' huiswachters, voor Trientjen en de kinderen. Stamt. Honderdmaal dank, Kaken, en nw naam zal nog flens te meer geloofd en ge benedijd worden en nu, beste vrienden, tot binnen acht dagen Pol un Ka. Ja, Stant, wel t' huis grrrooie Eebbea. Versleten geld. Het personeel der post- en telegraafdiensten beeft be richt ontvangen, dat volgens de onder richtingen van den minister van finan ciën, de volgende regelen moeten nage komen worden voor bet aannemen der muntstukken door het gebruik versleten: A) Zilverstukken. Welk het gewicht der zilverstukken zij, zijn zij in de schat kist aanneembaar als de vermindering van bet gewiebt te wijten is aau het slij ten door bet gebruik, en de indrukken er op niet verdwenen zijn. B) Goudstukken. De goudstukken van den Muotbond, houden op aanneem baar te zijn in de openbare kassen, als hun gewicht gedaald is op 32 gr. 064, voorde stukken van 100 fr. 16 gr. 032 voor die van 50 fr. 6 gr. 406, voor die vin 20 fr. 3 gr. 203, voor die van 10 fr. en 1 gr. 300 voor die van 5 fr. zijn maar jammer is 't voor hun dat 't Leeuwken zonder maan van Somergem het anders bewijst. - Kom maar af, schreeuwt hij iu 't Hecht van 2 Januari 11, de catho- a lieken toe, kom nu maar met bisschop- pelijke brioveu tegen ous, met predi- - katiëu euz dat zal geen enkel ver- staudig meuscb nog 't luisteren weerd zijn.» Wat eerbied voor de geestelyfee Over heden I... Eu die groene helden noemen dat in 't zelfde nummer do cath. politiek en de cath. werking eene andere baan doen inslaan, iu audere woorden, op den goe den weg te zetteu.... om, Zeggen wij, in 't roode kamp te recht te komen 1 zijuon handel, bedrijf of stiel meer wint dan den wettigen intrest van 't kapitaal of 't geld dat hij in zijne onderneming heeft gesteken, is een woekeraar die dief stal pleegt op 't gemeenebest. Zoo schreef M. Do Backer, de hoofd opsteller van Klokke Roeland. Do middelmatige intre«t is heden tot 3 ten honderd gedaald. Dus, bij voorbeeld, iemand richt eene brouwerij, eene weverij, enz op to Den- derbautem of elders. Het noodige kapitaal is 25 duizend fr. en om die som geld bij een te krijgen, moet de oprichter van 't nijverheidsge- sticht 10 duizend franks ontleenen aan Jan of Cies. Dus 25 duizend franks tegen 3 ten hou- derd maakt 750 frauks, waarvan 300 fr. aan den geldschieter en 450 fr. toekomen aan den baai van de onderneming. En al wat die brouwer, die nijveraar meer zon opstrijken dan 450 fr. 'sjaan is woeker, niet verdiende, niet ge wettigde winst, in andere woorden, is diefte op 't gemeenebest. Met die 450 fr. zou die brouwer waar lijk lang dik staan.... Maar hoe moet men de winst bere kenen van personen die geen kapitaal noodig hebben tot het uitoefenen van hun bedrijf, bij voorbeeld, de genees- beeren, de advocaten, enz. Maar hoor ik mij toeroepen Dc som men die hunne studiën gekost hebben, dienen hier als kapitaal. Goed Aangenomen.... Zoodus, bij voorbeeld, Jan wordt geneesheer en zijne studiën hosten aan hem of aan zijne ouders 8000 fr. Karei wordt ook ge neesheer, zijne studiën duren veel langer en :e kosten aan zijne ouders veftien diezend franks. Volgens M. De Backer mag Jan maar 240 fr. en Karei maar 450 fr. 'sjaars winnen indien zij niet als woekeraars, als dieven van 't gemeene best willen aanzien worden. En omdat Jau vlijtig studeerde en dus maar 8000 fr. aan zijne studiën besteden moest, moet bij min verdienen dan Karei die eene luifrak was en de scboone meisjes liever zag dan zijne studiën.. Aardig I Aardig 1 Ja, zeer aardig I I Maar zou de hoofdopsteller van Klokke Roeland ons niet eens willen berekenen hoeveel een boschadvocaat jaarlijks win nen mag zonder van woeker en diefstal op 't gemeenebest kunnen beschuldigd te worden T... Meester De Backer 't woord is aan u 1 Katholieke scholen. Aan de per sonen, die somtijds de noodzakelijkheid van echt katholieke scholen betwisten, geven wij het volgende ter overweging de parochie van O. L. Vrouw vau het Kruis van Menilmoutant, te Parijs, telt 100,000 zielen. Het vierde der kinderen is niet gedoopt en het derde ten minste, gaat nooit te communie. De pastoor der parochie, welke die inlichtingen meè- deelt, schrijft dien ongelukkigen staat van zaken terecht toe aan het gebrek aan katholieke scholen in ganscb die uitge strekte parochie bestaan er slechts twee. Het is droevig I schreef, eenige weken geledeu, dat de E. H. Haems, Pastoor van Zele, eene goede vriend was voor hem en der Daens- partij. Hij voegde er bij dat ware de E. H. Haems te Aalst gebleven alles ter algemeene voldoening zou geregeld zijn geweest eu hij dc werklieden zou hebben weten te leiden gelijk zij moeten geleid worden. Het volgende stuk, te gelegenheid der laatste kiezing in 't Dendermonsche ver schenen, toont ons aan hoe zeer de I. H. Pastoor van Zele, de Daenspartij en hare leiders in 't harte draagt Kiezers van Zele. Wecst op uwe hoede 1 Laat u niet be driegen door valsche schijn I Stemt ALLEN gelijk eenen man voor Mr Emikl Tibbaut, dien gij reeds voor uwen vertegenwoor diger hebt aangewezen. Toont dat nooit Socialisten noch Scheurmakers te Zele iets zullen ver mogen. Luistert naar uwen Pastoor die niets anders dan uw welziju betracht en die de DAENSPARTIJ lang genoeg vau hij ge kend heeft om ze volgens weerde te kun nen oordeelen. Uw Pastoor, J. E: HAEMS. Zele, 1 Januari 1898. Geachte menschen, ziedaar het bewijs dat de E. H. Haems, onze E. H. Ocderpas- toor, iu vroegere tijden, met kennis van zaken, de Daenspartij en hare groene chefs beoordeelt gelijk al de Priesters van Aalst ze beoordeeleu en gelijk ze overi gens door al wie zijne plichten eerbiedigt, moet beoordeeld worden. De langste bruggen der wereld. De grootste brug der wereld is die over de Tay, in Schotland, welke 3200 meters lengte heeft. Daarna komt die over de Firth of Forth, insgelijks in Schotland, met eene lengte van 2391 meters. De voorname welke volgon, zyn de brug van Moerdyck (Holland) heeft 1470 meiers lengte, die van Wolga in Rusland 1438 meters. De bruggen van Weichsel 1325, van Tceu 1272 eu van Graudeuz over de Elbe 1092 meters, zijndo in Duitschland. De brug van Garabit over de Truyère, Cautal-departement, (Frank rijk), is 564 meiers lang, doch 4-lü meters iu ijzer. Emdelijk, de brug vau Brooklyn naar New-York (Vereenige-Staten, heeft 488 meters. üloorsel Moorsel Dc wet vau Moorsel, wordt altijd zieker om zieker, kamauker om kamanker, maljoni- ger om maljoniger.... Arme Wet van Moorselz'Is gefoutemalheurd... en 'trekt met reuzenstappen naar 't sombere graf... Eu geene remedie 't Is de eene beroerte na do andere En de pillen draaier met xijn donchengezicht staat radeloos naar de lucht te kijken als wilde bij de remedie in de wolken ten I... Vruchteloos, man de kamauke wet van Moorsel is doodelijk getroffen I Het budjet van nijverheid en ar beid, door M. Nysseos opgemaakt, beloopt voor 1898 tot 3,072,410 fr., dat is 198,253 fr. meer dan in 1897. Er wordt 4,500 fr. meer gevraagd voor het bestuur van bet vakonderwijs, teu gevolge der groote uitbreiding voor de beroepsscholen, 8,000 fr. voor opslag aan de bedienden van het armbestuur, 12,650 fr. meer voor den dienst van dynamiet, grauwvuur en ongevalleu in de mijneu 1,700 fr. meer voor reiskosten der mijn- toezichters 6,000 fr. meer voor het toe zicht over de beroepsscholen 3,000 meer om de maatsflhappijen van ondcrliogeu bijstand te helpen een vaandel koopen moet de Staat daar wel juiit in betalen 60,000 fr. met-r 100,000 in de plaats van 40,000 voor toelagen aau de maatschappijen van onderlingen bij stand dit jaar zijn er meer dan twee maal zooveel als verleden jaar die de wettelijke erkenning gevraagd hebben 22,000 fr. meer voor de jaarwedde van eeuo arbeidstoestichter en drie genees- heeren van het arbeidstoezicht. De wet welke de Kamer dit jaar ge stemd heeft «n de werklieden heiast toe- toezicht in de mijnen uil te oefenen, zal 90,000 fr. kosten-72,000 fr. voor 40 toe- zichters aan 1800 fr. 12,000 fr. voor hunne reiskosten 6,000 fr. voor hunne andere onkosten. Er wordt ook 1,000 fr meer gevraagd voor het toezicht op de ontplofbare stoffen. De nijverheidsoptelling zal nog 100,000 fr. kosteD, bij de 275,000 die er reods voor verteerd zijn. In den prijskamp tus- schen maatschappijen van onderliugen bijstand zullen 30,000 fr. prijzen gedeeld worden. a De regeering heeft de kieswetgeving vast gesteld aan de provinciale kiezingen toe te passen. De evenredige vertegenwoordiging is bepaald aan kant gesteld daar de Rech terzijde er in groote meerderheid vijandig aan is. Het rechterlijk Canton wordt aange nomen als kiesomschrijving. Dus ieder Cauton zal afzonderlijk zijne Raadsheeren kiezen, zoodanig dat men in de groote centrums zooveel kiesomschrijvingen zal tellen als er gerechterlijke Cantons be staan. Te Autwerpen, bij voorbeeld, zullen al de kiezers nimmer te zamen 21 Raadsheeren benoemen, maar elk Can ton zal de zijne afzonderlijk verkiezen. Voorde ballotteering neemt men het Fransche stelsel aan. Al de Candidateu bij de eerste ronde niet gekozen, mogen zich opnieuw aanbieden. Geene nieuwe candidatureu worden dan aanveerd. Het getal Raadsheeren zal onverander lijk worden bepaald en het mandaat acht jaren duren. Het wetsontwerp zal korte lings aaugoboden worden. Influenza. Deze ziekte heerscht tegenwoordig onder de paarden in ver scheidene gemeenten der provincie Hene gouwen. Er zijn reeds vele paarden ge storven. Men noemt eenen stal van 18 paarden waarvan er 4 dood zijn. De ziekte heeft een karakter van bosmettelijkhéid. De voorzichtige paardenhouders zoudereu de zieke paarden van de gezonde af. Gieslmren tot den Senaat 1898- 1899.De Gouverneur vau Oost-Vlaau- deren brengt ter kennis van diegene zij ner bestuurden wie de zaak betreft, dat de plaatselijke besturen der steden nu gemeenten der provincie, van nu af, ge last zijn met bet vereenigen der bestaud- deeleu noodig tot het opmaken van de lijst der kiesbareu tot den Senaat voor 1898-1899, welke lijst, ingevolge n. 231 vau het kieswetboek, door de Bestendige Deputatie voorloopig moet worden vast gesteld vóór 1 Mei toekomende. De minst belaste kiesbare van het vorig jaar kwam op de lijst voor met eeno som rechtstreeksche belastingen ten behoeven van den Sta>it, beloopende tot franks 1149,16. Kikvorschen. De machtiging om op zekere tijdstippen des jaars levende of doode kikvorschen of vorschenbillekens te verzeuden naar den vreemde, geeft voortdurend aanleiding tot talrijke mis bruiken, ondanks de aadbeveling gedaan aan de gemeentebesturen, streng de waak te houden op dezen handel. Indien deze klachten blijven voortduren zal de minister verplicht zijn den verkoop cn het vervoer van kikvorschen, absoluut te verbieden. Bond der catfculieke kringen. De commissie van den Rond der catho- lieke kringen heeft den 10 januari eene zittiug gehouden te Brussel, onder voor zitterschap van M. Wo««te. In deze zitting 1° heeft zij goedgekeurd het verspreiden van korte schriftjes tegea het socialism, 2° verklaart de Conservatieve Vereeni- ging van Autwerpen zich algemeen tegen het voorstel van een referendum, gedaan door de Ligue démocratique. De Rond bcalist dat al de aangeslotene bonden zich zullen te onthouden hebben aan dergelyk referendum deel te nemen en de zelfregeering van ieder arrondisse ment zullen eerbiedigen. 3° Bepaalt de commissie dat de 30° zit ting van den Rond zal plaats hebben den 23 en 24 april 1895 te Luik. De zitting zal plaats hebben onder de bescherming van do Union catholique en met meêwerking der Fédération ouvriere van Luik. is, deugt ook al niet volgens de helden van Chipka maar ook als 't naar iiunnen zin niet gaat, is alles slecht, zeer slecht. 8 'tZiin mij daar ide liefhebbers, zegt onzfl Pie. 100 voorname heeron di# samenkomen,die twee heeren uitkiezen en die aan de menigte van 't volk zeg- ti gen kiest uwen man uit. Maar g'en hebt maar keus tusschen twee door ous aangeduid. Dat noemt a 't Fondsenblad 'no poll. Ja, 'ne poll gelijk de groote Turk een democraat is. Maar hoe handelen de helden der groene socialisterij De voorname hel den vergaderen eenige dagen vóór dat dc caudidaten moeten aangeboden worden niet met honderd man maar hoogstens met een tiental en daar wordt gezegd Gij en Gij en Ik zijn ca'ndidaat en de kie zers moeten het maar gelooven... Zie dat is da poll der groene socialisten.... Indien er iemand groote reden heeft om dit potteken van den poll gedekt te laten, 't zijn wel de groene helden van Chipka. In 1898 is 't zeven honderd jaar dat de kolen, genaamd houïlle, als brandstof in België gebezigd worden. De andere landen kwamen maar ach terna Engeland in 1340. Frankrijk in de jaren 1500. Belgen waren er de eerste koolmijuers Oostenrijk en Bohemen leerden ook van de Belgen in de verledene eeuw, hoe zij moesten hunne kolen zoe ken, gebruiken en verventen. Ous land geeft jaarlijks 20 millioen tonnen kolen, Engeland 153 millioen, Vereenigde-Staten 180 miljoen, Duitsch land 110 millioen, Frankrijk 29 miljoeu. Oostenrijk 27, Rusland 8 en Japan 3 millioen. De houille is eene brandstof van alge meen nut, eu 't is aan ons klein landeken dat de eer toekomt ze aan de wereld be kend gemaakt te hebben. Goede clu-istenen. Pie' Donche, in zijn Land van Aelst herhaalt zondag 11 Vele liberalen zijn, God dank, chris- tenen gebleven. Er werd vroeger nog al rap geroepen 't Is 'nen liberaalIu menige liberale familie is er meer godsdienst dan in politieke huisge- zinnen. Dus zij van wie Pie Donche vroeger schreef dat zij vrijdenkers zijn, stekel- verkens van goddeloosheid en van haat tegen God, tegeu zijne Kerk, tegen zijne Bedienaren, dat ze leven als viggekes zijn christenen gebleven... Maar, ook toen,Pie Donche dat schreef, toen had hij de catholieke partij nog niet verraden, dan moest hij de liberalen, de vrijdenkers niet loven en prijzen en de mouw niet vagen om van hun stoffelijken en zedelijken onderstand vooral ten tijde van kiezing te bekomen...... Pi#t man, waar zijt ge gevaren 1... De wet Ooremans-De Vriendt zal op de dagorde der Kamer komen, onmid- delijk na de wetsvoorstellen op de vak verenigingen en de maatschappijen van onderlingen bijstand, en de interpellaties van M. Lorand over de gevallen Eeman en Ahmed Riza. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 kleermaker (leerjongen) 1 loodgieter (leerjongen) 1 schoenmaker (leerjongen). Vragen werk f 1 bakkersgast1 let terzetter 2 schrijvers of bureelbedienden verscheidene, goede daglooners 1 colo- rantbrander 3 doozenmakers. Het Land van Aelst jpbileert voor het groot getal stemmen, te Dendermonde bekomen door de 8 kristene volkspartij Hot blad zegt 8 Do tijd was kort, geldmiddelen ont braken het Arrondissement Dender monde was ten grooten deele met de Kristene Volkspartij nog onbekend en nochtans in die weinige dagen van mee- tiugen, drie of vier ten hoogste, welk een heerlijke oogst is voor de kristene volks partij opgerezen, (sic) Zoo, het arrondissement Dendermonde was ten grooten deele met do Kristene Volkspartij nog onbekend en die onbe kende partij eischte vóór de kiezing, dat de katholieke partij haar, namens de evenredige vertegenwoordiging,den open gevallen zetel zou afstaan. Besluit de Kristene Volkspartij heeft recht op ver tegenwoordig, zells daar waar zij, ten grooten deele, nog onbekend is. Ziedaar eene goede bemerking van onzen Confrater De Landwacht van Gent. Datum der kiezingen. Men bevestigt ons dat het gouvernement stel lig aanhanger blijft van het voorstel, om de wetgevende kieziugen van dit jaar te doen plaats hc-bben op den door de wet vastgestelden datum 't is tc zeggen in de maand Juli. Zondag 16 Januari 1898, dienstdoende ApothekerMr Meganck, Leopold* straat. van der. burgerlijkeu Stand en der bevol- kiDg. De bevolking onzer Stad op 31 Dec. 1896 hestondt uit 28137 inwoners, waar van 13849 van het mannelijk geslacht en 14288 van 't vrouwelijk geslacht. Geboorten in 1897 Mannelijk geslacht 595 Vrouwelijk 532 Te samen 1127 Overlijdens in 1897 Mannelijk geslacht 254 Vrouwelijk 237 Te samen 491 Hebben zich in 1897, te Aalst komen vestigen Mannelijk geslacht 382 Vrouwelijk 455 Te samen 837 Hebben Aalst met der woon verlaten Mannelijk geslacht 406 Vrouwelijk 433 Te samen 839 Dus 636 geboorten meer dan overlijdens en 2 meer die onze stad hebben verlaten zoo dat ouze bevolking aangegroeid is met 634 inwoners. Bevolking op 31 Dec. 1896. 28,137 Vermeerdering iu 1897. 634 Totial der bevolking op 31 Dec: 1897 28,771 inwoners. In 't jaar 1900 zullen wij voorzeker 't getal van 30,000 inwoners bereikt heb ben. In 1897 werden er 233 huwelijken vol trokken. Het getal der onwettige kinde ren beloopt in 1897 tot 66, te weten 39 jongens cn 27 meisjes. Het getal der be- wettigde kinderen ten gevolge van huwe lijk is 47, waarvan 25 jongens en 22 meisjes. In 1887, telde men 36 onwettige kinde ren op 837 geboorten en in 1877, 32 on wettige kinderen op 660 geboorten. Eene Vlaamsche spreuk Beter laat, dan nooit, - wordt voorzeker zeer wel toegepast, als er spraak is van een ver diende eerbewijs aan schoone kunsten, en roem aan zijne offeraars Op 19 De cember II, waren wij gelukkig genoeg alhier tp ontvangen eenige zangminnaars van Aalst, die onder bestier van hunnen toonkundigen orgelist,M.Teurrekens, ons met solemneele Mis en Lof, zijn komen verrassen. Ob welk welluidend gezang, en hoe zoetluidend onder zijoe ervarene hand was het orgelspel.Nog nimmer had den wij gedacht dat ouzo oude versletene orgel zulke wegsleppend muziek zou kunnen voortbrengen. Dien geheugelijke Zondag zal in gedachtenis en verheer lijking blijven bij de geloovigen.'t Was uit genegenheid van een medeburger, en om hulde te brengen aan een kunstgevrocht van deu jongen beeldhouwer R. Van Caelenbergh dat zij dezen uitgaDg hadden ondernomen. Een in eiken hout gebeiteld Altaar een meesterstuk van begrijp en uitvoeringen op dien dag wierd het ingehuldigd eu aan den H. Martinus, patroon der kerk, toegewijd.Breedvoeriger uitbreiding ware onnuttig, wij zullen eukelijk een oproep doen aan minnaars van het schoon, dat zij zouden komen aanschouwen en oor deelen. Nog te meer dat zij nog andere kunstgewrochten, van den zelfden beeld houwer, als Altaar aan de H. Maagd Maria toegewijd, en allerprachtigste Com muniebank zullen kunnen bewonderen. In ona verslag zoude er eene ruimte aijn, iudieu wij de weldoeners van de kerk kwamen te vergeten. Hulde dan aan den edelmoedigen gever vau de Communie bank, hulde en dank aau den gever van het Maria's Altaar, hulde en dank aan den Edelen Baron Pycke-T'Serclaes gever van St. Martinus-Altaar. Onze kerk arm aaugoedercu en inkomsten heeft geen roode duit moeten verleggen. MAATSCHAPPIJ DE Vergadering Maandag 17 Januari om 8 uren 's avonds 1° Tsr hsrberg van M' Hippolttm Van dhr Stockt, (S' Janitraat.) Voor de leden der Korte- en Lange S' Janstraat, Scherrestraat en Poatweg (helft). 2° Ter herberg van Mr Camiil Matthts, (Zonnestraat. Voor de leden der Zonne- straat, Nazarethstraat, Korte- en Lange Zont- straat en Maanstraat. 8° Ter herberg van Mr Joseph Mkoahck, (Zonnestraat.) Voor de leden der Hoog straat, Vrouwestraat, Klapstraat, "Windmo- leuatraat en Scherreveldstraat. Vuile druksels. Het proces, door cath. heeren Tan Antwerpen ingespannen tegen den uitgever der vuile drukseltjes, die in Antwerpen op zoovele duizende exemplaren werden verspreid, zal toeko mende week opgeroepen worden. In het j usticicpaleis wordt de zaak veel be sproken. Liberale personen zijn van gevoelen dat niemand veroordeeld kan worden, om zoo'n druksel in iemauds brievenbus te steken. Waar blijft dan de vrijheid zeg gen zij. Maar zij vergeten wellicht dat het niet alleenlijk vrijzinnige, maar ook vuile papïerjes zijn, die niet alleen tegen den godsdienst zijn gericht, maar waarvan de opstellers ook de openbare moraal, de goede zedelijkheid willen aanranden. Het uigeven dier drukaeltjes is ook geene nieuwigheid. Op 't einde van den zomer werden er zelfs reeds in de gangen on gaanderijen van 't justitiepaleis ge vonden. M, de voorzitter had er van gehoord en had, volgens ons werd verzekerd bevolen van het personneel de uitstrooien dier zedeloosheden te knippen, ongetwijfold met het iuzicht hen te vervolgen. Sinds ditn worden zulke papiértjes niet meer rondgestrooid in het paleis.

De Denderbode | 1898 | | pagina 2