Van tak op tak. Pol en Stant. Zijn kleed bezoedeld Allerhande Nieuws. Foulard-Zijde fr. 1.20 Haems te Aalst gebleven, alles ter vol doening van iedereen rou geregeld zijn geworden, dat hij de werklieden zou heb ben weten te leiden, gelijk ze moeten geleid wordeu. De BtH.Haems aanschouwde die bewe ring van onsen Pie als eene snoode belee- diging en uara de gelegenheid der laatste kiezing te Dendermonde waar om er open baarlijk protest tegen aan te teekenen, en te bewijzen hoe hij de Daensisterij in 't harte draagt. De volgende plakbrief werd te Zele openbaar gemaakt Kiezers van Zele. VVeest op uwe hoede Laat u niet be driegen door vaUche schijn Stemt ALLEN gelijk eenen man voor Mr Emiel Tibbaüt, dien gij reeds voor uwen vertegenwoor diger hebt aangewezen. Toont dat nooit Socialisten noch Scheurmaker» te Zele iets zullen ver mogen Luistert naar uweu Pastoor die niets anders dan uw welzijn betracht en die de DAENSPABTIJ lang genoeg van bii ge kend heeft om ze volgens weerde te kunnen oordeelen. Uw Pastoor J. E. HAEMS. Zele, 1 Januari 1898. Dus de E. H. Haems welke vroeger hier te Aalst onderpastoor was, en de leiders der Daensisterijvan nabij heeft leeren kennen, beoordeelt ze gelijk al de Priesters vau Aal»t zo beoordeel® eu gelijk zo overigens moeten beoordeeld worden door al wie zijne heiligste plichten wil eerbiedigen. De eene veroordeeling der Daensi«terij volgt dus na de andere. Alwie er de gelegenheid toe vindt werpt de groene helden der Daensisterij met klank over boord. Getuige hiervan M. Renkin en andere Carton de Wiarts, gelijk wij hot in ons laatste zondagnummer bewezen kebbeD. De Daensisteu trekken allengs naar den niet terug, waaruit zij in 't belang van den Godsdienst, voor den j Stant. Jaat, Pol. maar 't beeft er giste ren en eergisteren in de Kamera ook schrik kelijk op geweest Pol. Zoo dan, Stant, vertelt-daar nen keer een wat van. Stant, 'k Heb 't gisteren avond hooren lezen in 't beknopt verslag, Pol maar 't ie i te bersten va^acheu Pol. 't Is de vierde man zeker die hem nog nen keer losgetrokken heeft, Stant Stant. Jaat. Pol, hij en de «ocialiat Vandervelde ze zijn immers van tijd tot tijd nog nen keer t' akkoord, die twee mannen Pol. Ja ja, Stant, dat is gekend van iedereen. Stamt. Hewel. Pol, meester Vaadevelde eu den vierden hebban weerom geroepen dat konkelfoes gepleegd is in 't Arrondisse ment van Dendermonde lijk in de kiezingen van Aalst, en dat er de geestelijkheid hem beeft meê bemoeid. Pol. Zoo dan, Stant, dat de vierden weerom op de kazak van de katholieken ge zeten heeft Stant. Jaai, Pol't is weerom omdat de katholieken niet rechtveerdig gehandeld eu hebben, dat de donsjen zoo schrikkelijk ver slagen zijn geweest. Pol. Zouden ze te Dendermonde nu ook misschien meê myriameters saucissen geëten hebben, Stant Stant. Ik en kan al de redens nie aan halen, Pol, die door de twee mannen bijge bracht zijn geweest maar 'k heb er bijzon der wel van onthouden nen uitval tegen Mr den Pastoor van Zele, die ik «eer wel ken en die twaalf jaar lang t' Aalst als Onderpastoor gestaan heeft en die een van de deftigste friesters is die wij ooit in onze stad gehad ebben. Pol. En wat brengen zij in tegen Mr den Pastoor van Zele dan, Stant Stant.Ilewel. Pol, M' den Pastoor, die voor den moment ziekelijk is, had een ge drukt briefkeu gezonden aan zijn parochia nen, waarin dat hij zei de donsjepartij wel genoeg te kennen om ze naar weerde te schat ten, en dat hij al zijn parochianen opwekte om voor dsn katholieken kandidaat, Mr Tib baüt, te kiezen en niet voor den kandidaat van de donsjen. Pol. Hewel, Stant, was dat Mr de Pas toor zijn recht niet Staat. Ah 'k geloof ik dat wel, Pol maar wat geeft dat daar aan Kecht of geen recht, die tegen de donsjen durft opkomen krijgt er af roL. Dat doet mij lachen, Stant iu v ucmug ...u um ..o..w. uvu - jfOL. L»ai aoermij lacuen, ouui vredo onder de menschen ettde algemeene I Stant. Eu mij ook, Pol, en dat doet alle welvaart uooit zouden hebben mogen I brave menschen lachen, maar alla, Pol, ik opstaan!.... Wat moet het er op 't oogen- blik toch spoken op Chipka nu dat ze dui delijk zien en gevoelen hoe vluchtig de Daensisterij naar den dieperik rolt Pol staat vóór de poort aan zijne pijp te trekken lijk nen waren domper als Stant op hem afkomt zij gaan gezamenlijk binnen. Stant. Dag, beste K&kenEn hoe is 't meê de gezondheid En eerst en vooral wel duizendmaal dank van wegede vrouw en de kin deren voor uwe lekkere trippen Ka. En hoe was 't er meê, Stant Heb ben ze gesmaakt Stant. Och, Kaken, of ze gesmaakt heb- ben Ze vlogen er binnen meDsch En nog nooit zag ik in mijn huisgezin zulke vreugde, zulken geestdriftOok, K&ken, hebben wij u bestoken met meer als eenen paternoster Ka. Dank u. Stant, dank u Betere vergelding kunt gij mii niet geven Want t is van onzen heven Heer dat alles moet komen. Stant. Zekerlijk, Kaken, en gelukkig de menschen die dat wel verstaan Ka. Er zouden' zooveel onnoozelheden nie gebeuren, Stant, en er zonden zooveel miseries in de wereld niet te vinden zijn, in dien alleman op tijd dacht aan onzen lieven Heer om Hem zijnen zegen te vragen. Stant. Dat kan iedereen ondervinden, K&ken 't mag zoo slecht gaan als 't moge lijk is in een huishondeu er mogen kruisen en beproevingen komen zoo zwaar als ge wilt indien men zijn betrouwen stelt op God en met moed zijne plichten opneemt, troost en steun zijn verzekerd en welhaast zal da vrede terogkeeren. Ka. Zoo heb ik 't geleerd van mijno moederzaliger, Stant. en nog nooit heb ik mij in 't volgen van die leering bedrogen ge vonden. Stant. En ik ook niet, Kftken meer dan eens hadden wij, ik en mijn Trien, harde •tonden te beleven, meer dan eens hadden wij te strijden tegen moedeloosheid en nei ging tot wanhoop maar telkens namen wij onzen toevlucht tot het gebed, en. God dank, wij genieten hedendaags welstand sn vrede. Ka. En indien ouders en kinderen het zoo verstonden in allo huisgezinnen, Stant, de wereld ware welhaast herschapen in een nieuw aardsch paradijs, terwijl men hem nu in zekeru strekeu en in veel huizen nen bees tenwereld noemen mag want ik schrik op boef nog, Stant, als ik peis op dat stekel verken van S' Amandsberg waar ge mij d'au- der week van verteld hebt. Stant. Hewel, KAken, waar is d'eerste oorzaak van zulke wreede buitensporigheden? Indien vader en moeder hunne kinderen god vruchtig opbrachten, indien zij dagelijks te samen met hen hunne gebeden onderhielden, indieu zij hun van jongs af God leerden vreezen en zijne geboden onderhonden ik vraag het u, zonden er ooit zulke monsters op den eerdbol te vinden zijn Ka. Neen 't, Stant, neen 't't waar ge daan meê drinken en 't brassen, meê 't vech ten eu krakeeleu, en meê al ontuchtig en beestig leven. Stant. Alzoo is 't, KAken en dat al die kerels die hua uitgeven als wereldhervormers eu gsluksprofeteu hunnen tijd besteedden om zulke gedachten onder 't volk te verspreiden in de plaats van hunne revolutionnaire schrif ten eu hunne ophitsende meetingou, dat waar een ander paar mouwen. Ka. Wel gezeid, Stant, en daar ligt 't peerd gebonden maar de jaloezie mensclL 0n den hoogmoed Pol. Ja maar z'hebben daar toch we derom nen fleeter gekregen te Dendermonde, he Stant Stant. 't Ia schrikkelijk, Pol 't schijnt dat ze zoo koleirig loopen als razige honden Pol. 't Is in hun gazetten zeker Stant, dat z'hon galle uitspuwen tan dat toch verdragen dat de donsjen kwaad sijn en koleirig als z'alzoo een muilpeer ont vangen hebben lijk daar te Dendermonde. Pol. 't Is g'heel natuurlijk, Stantmaar g nen keer. wat winnen se daar meê Stant. Wel niemendallen, Pol, als hun meer en meer belachelijk en onmachtig ma ken en ons goeië katholieke partij meer en eer versterken. Pol. Da'k in de plaats van de donsjen waar, Stant, 'k zou dat potjen van eerlijkheid en deftigheid in de kieziugen gedekt laten. Stant. En ik ook, Pol als en lag er maar een pak op hunnen nek, dat van 't wijf bij voorbeeld, "tzou al zwaar genoeg wegen Pol. Dat is schande, Stantmaar zeg mij nog nen keer klaar waarin dat dat be staat want dat zon nog kannen te pas komen. Stant. Hewel. Pol. 's zaterdags 's mor- gends. den dag vóór de ballotering van 1894, strooiden de ilonchisten geheel 't Arrondis sement van Aalst door briefkens uit met dui zenden waar dat opstond dat- de katholieken eene vrouw hadden uitgekocht om te pogen van priester Daens in de schande te brengen. Pol. En dat was om de lichtgeloovig« menschen in de laatstrf momenten vóór d« kieziug nog te verleiden, Stant? Stant. Wel zeker, Pol dat was om de eenvoudige menschen te doen gelooven dst de katholieken het schandaligste werk mogelijk hadden gepleegd, en om zoo die sukkeleers niet voor de katholieken maar wel donsjen te doen stemmen. Pol. 't Is schrikkelijk, Stant, 't is wraakroepend Btant. Hewel, Pol, zouden zulke man nen niet beter doen van te zwijgen over oneerlijke middelen die in eene kiezing zou den gebruikt worden, zooveel te meer, dat er bij ons t' Aalst eu nn ook in Dendermonde door de katholieken niets anders gedaan is dan hetgeen treffelijk en deftig is Pol. 'k Geloof hot wel, Stant maar nog eens. man, haat en nijd, eer- en wraak zucht Stant. Maar, Pol, er kunnen zoovele klinkende bewijzen aangehaald worden van de loensche handelwijze aer donchisten 1 Pol. Ik ken er al vele, Stant, maar zeg mij nog maar iets dat zal allemaal wel te pas komen. Stant.Hewel, Pol, wat beteekent het dat nen man die een priesterskleed draagt, ge meenzaam omgaat met liberalen en vijanden van de H. Kerk Pol. Dat betaamt niet, Stantdat zij bij zulke menschen gaan uit noodwendigheid of om hunne plichten te kwijten in zaken van ziel of zaligheid, dat is zeer wel maar daar gemeenzaam meê omgaan als met vrienden eu als met menschen die wel doen, ik herhaal het, dat betaamt niet. Stant. Daar zijn alle weldenkende men schen t' akkoord op, Polen 't is daarom dat zulke handelwijze afgekeurd wordt en aan iedereen de oogeu opent. Pol. Zij hebben het te Dendermonde ondervonden, Stant, dat de menschen klaar zien eu binnen eenige maandekes zullen wij het hun ook tooneu in ons Arrondissement van Aalst. Stant. Jaam, Pol buiten moeten ze Geene komedie meerRechtschapene, deftige, bekwame en volksgezinde katholieken willen Werkrechtersraad van Aalst. De heer Victor Do Winter, commies griffier van het Vredegerecht, i» griffier benoemd van den Werkrechtersraad in vervanging van wijion den heer L. Van Achter. Oogeverblinding.In den gemeen teraad van Gent, heeft men beraadslaagd ovc-r de voorstellen der socialisten: 1° om 6000 kinderen der gemeentescholen voor taan twee maaltijden per dag te geven 2° om hun kosteloos tirog kostumen per jaar te scheuken; 3° om hun in't jaar eenige plezierreisjes te laten doen. Dat zou, volgens de soeialisten, aan de «tad maar eene bagatél kosten. MM. De Vigne en Cooreman hebben die zotternij op hare ware weerde terug gebracht, en doen zien dat deze nieuwig heid met geen millioen zou betaald worden. Do socialisten zaten stom al» de vis- schcn bij de voorgelegde becijferingen doch over do uitvoering van hunne voor stellen bekommeren zü zich nietzij wil len enkel zand iu d'oogen van 't volk strooien, en het is algemeen gekend, dat het arm volk zich licht laat verleidon.door al die voorstellen en beloften. De schepene M. De VigDe, een liberaal, nagelde de bluffers voortreffelijk aan den schandpaal, eu sijne woorden zijn toe- jasselijk op gebeel de doening der socia listen iu België. Hij zei onder andere Al wat gij doet is oogeverblinding. Gij wilt den schijn aannemen bezorgd te zijn met de werklieden, en daarom wilt gij hunne kinderen kosteloos voeden, kosteloos klecden en kosteloos vermaak bezorgen; maar do som welke gij voor dat alles uitsteekt, is zoo belachelijk klein, dat men nauwelijks gekleurd water aan de kinderen zou kunnen geven voor dat geld. is weeral een dier valscho trek ken, welke gij uitvindt om ons te kunnen uitschelden en hatelijk maken bij het volk, door ons hf te schilderen als herte- loozen, die niets doen voor de kinderen des volks 1 Wat meer is, al wat gij voorstelt is niet gemeend; 't is geveinsd, en gy draagt het ëhkel voor uit kiesbelang, 't is te zeg gen 7om u do stemmen yan de werklieden te verzekeren w Gij zijt volkomen afgeweken van uw collectivistisch programma. Uwe eigen mannen verwijten het u. Uw eenig doe! is, gekozen worden, gekozen zijn en blijven, en eens aan het roer zijnde, door alle mogelijke schijnmid- dels het werkvolk zoeken te paaieu en de lastbetalende burgerij to doen bezwijken onder de drukkende lasten, noodig voor het bekostigen vau al zulke grillige en nuttelooze uitgaven 1 gekocht voor.1000 franks, om u, even als St-Antonius, te bekoren en u zoo voor eeuwig in 't verderf te storten Hebt ge, Priester Daen», uw kleed niet bezoedeld door u als martelaar voor te stellen als ge aan de kiesbureelen te Aalst dit kaartje liet uitdeeleu, waarop te lezen staat Gedenkt den marte laar, Priester Daens Hebt ge, Priester Daens, uw kleed niet bezoedeld door de Pauselijke Encycliek valschelijk uit te leggen Hebt ge. Priester Daens, uw kleed niet bezoedeld door openbaarlijk met de libe ralen,de vijanden van Kerk en Godsdienst aan te spannen Hebt go, Priester Daens, uw kleed niet bezoedeld door die gedurige moedwillige verkrachtingen der waarheid, gelijk b. v. uwe bewering dat ge u met den laatiten kiesstrijd te Dendermonde niet hebt be moeid Hebt ge, Priester Daens, uw kleed niet bezoedeld toen ge Mgr Stillemaus aan Caïphas hebt vergeleken en uwen eigen persoon aan onzen Zaligmaker Jesus- Christus Wij zouden nog meer vraagskens kun nen stellen, doch er zijn er reeds meer dan genoeg om er Priester Daens te laten over mediteeren Melkerijscholen. Eene tijdelijke school van melkbereiding, voor manuen, is geopend le Hansbeke, voor den tijd van vier maanden. Het bijwonen der leergangen is koste loos. De vragen tot inschrijving moeten on middellijk gestuurd wordeu aan d$n beer De Caluwe landbouwkundige van den Staat te Gent. Tijdelijke scholen van melkbereiding, voor meisjes, ziju geopend te Buggenhout en to Beveren (Waas), voor den tijd van drie maanden Het bijwonen dor leergangen is koste loos. Ue leerlingen moeten ten minste 15 jaar oud zijn, een goed lager onderwijs gevolgd hebbeu en de noodig» lichaams kracht bezitten om do werken iu de school te kunnen verrichten. De opening der scholen zal plaats heb ben in den loop der maand Januari te Buggenhout en te Beveren (Waas) in Meert 1890. De vragen tot inschrijving moeten ge stuurd worden aan M. Peiffer, landbouw kundige van den Staat, te Dendermonde. De partij-Daens ofte Daensisterij bestaat slechts in den geest van zekere kwaadwillige lieden en ik zal die legende afbreken, riep Priester Daens ter Volks kamer uit Z. H. Mgr. Stillemans, welke in zijne nota van 23 Oogst 1895, de zoogezegde cbristeno democraten of scheurmakers van Aalst openbaarlijk veroordeelt, spreekt ook van Daens-partijdus ook een dier kwaadwillige lieden. Wat eerbied voor uwen Bisschop.man 1 En bij, de groot» groene held, zou die legende afbreken, ze te niet doen, ze vergruizelen Maar zie, Priester Daens is zoo kort van memorie en hij vergat het.... maar dit heeft toch niet belet dat hij weinige oogenblikken later stoutweg dorst zeggen De logonde der Daens-partij heb ik daar zoo even afgebrokeuEu de gamebe Kamer borst in eenen algemeenen lach uit.... Wat belachelijke snoever toch Onderwijs. Minister Schollaert is volgens onze geuzenbladen een vijand, een verdelger van het officieel onderwijs Omdat M. Schollaert, evenmin als welkdanig katholiek minister, niet duit dat men de officiëele scholen bekostigd met hel geld van geloovigen en niet ge- loovigen, tot kweekerijen van vrijdenkers en socialisten ontaarde. Maar wat die geuzenbladen zorgvuldig voor hunne lezers verborgen houden, is dat de officiëele scholen onder de katho lieke rogeering schier iu bevolking ver dubbeld zijn. Onder het ministerie aan Piet Van wij en geene andere Pol. V 't Is alzoo, Stant en veel kompli- menten aan Trientjeu en de kinderen. Stant. Merci, Pol en Kaken, en tot de naaste week. Judas. Io een bijvoegsel van Het Land van Aelst, (2* uitgave 1878) leest men Medeburgers, kiezers, de Geuzen ge- voelen dat hunne nederlaag zeker en verpletterend zul zijn. Ziende dat at hun leugens uitkomenziende dat zij onder ons leger geene mannen n vinden die voor eeuwig den naam - van Judas willen hebben, se he rn ij ui nen u te beloven, en wat beloven a Waar zijt ge gevaren, man, gij die, over twintig jaren deze bovenstaande regelen geschreven hebt Dan voorzeker hebt gij er niet aan ge dacht dat men eens iu u een der manuen zou vinden die voor eeuwig den naam van JUDAS dragen zullen 1 Goede christenen. De li beralen zijn, volgens 't orgaan van Chipka, goede christenen gebleven. Maar eenige jaren geleden schreef dit zelfde orgaan De liberale partij is veranderd; Je jong» liberalen gevcu er de wet; vele bejaard» treffolelijke liberalen zouden - die jonkheid in 'tgoed reglement wil- leu houden; maar 't is onmogelijk; ze n gaan vooruit, ze willen vooruit onder den naam vau Geuzen, gelijk hun con- fraters van Brussel, Gent eu Luik. - Meer dan een liberaal heeft schrik van die jongheid, die niet anders leest dan de Flandre libérale, een gazet die den laalsten priester van het outaar zou trekken en van't bed der sterven- den wegslingeren. Dio bejaarde treffelijk» liberalen heb ben heden meest allen het tijdelijke met het eeuwige verwisseld dear het eenige jarên geleden is dat onze Pie het boven staande schreef. Onze Pie zegt dus heden dat hij te kort bleef aan de waarheid toen hij schreef dat de liberalen echte geuzen warén geworden. Maar, neen, onze Pie schreef toen de waarheid en 't is heden dat hij de waar heid miskent. De liberalen zijn niet veranderd, xe zijn heden nog meer geus dan vroeger, 't zijn de greote chefs der Daensisterij die ver anderd zijn, die Judassen zijn geworden en die de liberalen, hunne bondgenoten, nu de mauw strijken om hunne genegen heid in de kiexingen te verwerven. Zie daar de waarheid 1 Jnbile van de steenkool. Het i: eene uitgemaakte zaak dat ons land de eer toekomt, dit jaar het 700e jubeljaar van het gobruik der steeukool te mogen vieren. De schrijvers zijn het eens over de waarschijnlijkheid, dat een smid van Plaincvaux bij Luik, iu het jaar 1198, T4R4K De heer Minister* van financiën komt een omzendbrief te sturen aan óp provin ciale directors dor belastingen die eene groote voldoening -schenkt aan de laud- bouwers. Wanneer de verkochte tabak ééns ge wogen is en van de accijnskwittancie voorzien, moet hij,op zijne bestemmings plaats, geene tweede maal gewogen wor den. Landbouwers van Lede hadden ten rechte geklaagd over eene verkeerde toe passing der wet door zekere accijnsbe dienden begaan in het naburig distrikt van Dendermonde waar zij hunne tabak moesten leveren. Op verzoek van onzen Volksvertegen woordiger, M. De Sadeleer, heeft de heer Minister van financiën een hooge Fouc- tionnaris naar Lede gezonden de klach ten der landbouwers van Lede werden gegrond bevonden en de de heer minister heeft, zonder uitstel, maatregelen geno men om de belangen der tabakplanters te doen vrijwaren. De heer Burgemeester van Lede had de klachten zijner bestuurlingen aan den heer De Sadeleer doen kenuen. Oumid- delijk zijn ze onderzocht geweest. Wij willen te dezer gelegenheid het volgende herinneren aan onze lezers. De nieuwe wet op de tabak stelt dit groot grondbegin vast dat het planten van tabak gansch vry is, iedereen mag tabak planten zooveel hij wil de oude liberale wet die maar toeliet 80 planten te zetten, zonder betalen, is ten volle afgeschaft. Onze duizende en duizende werklieden en kleine landbouwers der omstreken van Aalst mogen nu planten en rooken zoo veel zij willen, zonder eenen centiem te moeten betalen. De plagerijen der oude wet, de proces verbalen, het uitroeiën derplanten.de vervolgingen, de boeten en gevangenis straffen tegen degenen die meer dan 80 planten gezet hadden, zijn voor eeuwig verdwenen. Het is de koopman, fabrikaut of han delaar, die alléén rechten moet betalen d^ landbouwer is gansch vrij van rechten. Dit punt mogen onze landbouwers nooit uit het oog verliezen wanneer zij hunne tabak verkoopen. Zoo de heer Minister van financiën bet menigmaal verklaard heeft is hij vastbe raden alle verkeerde toepassingen of ver- draaienden uitleg der wet ten nadeele der landbouwers gepleegd te voorkomen en desnoods te beteugelen. Zoo men het ook weet, zijn de rechten op de vreemde tabak derwijze vastge steld dat de inlandscbe tabak grootelijks beschermd is. Ook is de smokkelhandel aan de grenzen, die vroeger tijd op zoo breeden voet gepleegd werd, bijna onmo gelijk geworden. Kiesbedrog .ro,n jS2l hzt klassiek land van 't kiesbedrog... Wie de uitvinder is van «le schandalige kanaljestreek vau de omgekochte Jezabel, man, die u moest bekoren en in 't ver derf storten, heeft meer dan reden van zulk potje niet te roeren. Sstnri Thpinxp Valsch ge- CHCia MJeinze. rucht-_ Sedert eenige dagen wordt het gerucht verspreid dat in deze stad eeno ziekte heerscht veel erger dan Cholera of Pest, en die reeds een groot getal slachtoffers zou gemaakt hebben. Dat gerucht verspreid door onbezonnen lieden, is leugenachtig vau het begin tot het einde, want de gezondheidstoestand van Deiuze is tegeuwoordig zeer vol- doeude. De plaatselijke medicale com missie heeft, in hare vergadering van dijnsdag laatstleden, moeten vaststellen dat er op dit oogenblik in deze stad min zieken zijn dan op hetzelfde tijdstip van voorgaande jaren cv gevonden werden. Ten andere het bulletijn van overlijden» Ier verledeue week vermeldt slechts drie sterfgevallen een kind van 4 dagen eu twee oude, siuds lang ziekelijke personen en dit op eene bevolking van 5000 zielen Elkeen moet bekennen dat bet weinig ie. De plaatselijke Gemecnteoverheid, we tende dat hooger vermeld gerucht groot nadeel moet berokkenen aan de hande laars en neringdoeners van Deinza, heeft een officeel bericht naar de omliggende gemeenten gezonden om dat gerucht te logenstraffen; het is te voorzien dat zulke fbaatregel voldoende zal wezen om het zelve te doen ophouden en om de vrees- aebtigen, die reeds Üeinze schuwden, hunne vroegere betrekkingen met inwo ners dezer stad te zien voortzetten. Humbeek, telden de gemeentescholen toen de prijs van het hout belangrijk was ji:gestegen, op bet denkbeeld gekomen of gebracht werd, eene zwarte aarde, die hij in de buurt van zijue woniug gevonden had, als brandstof te bezigen. Die man heette Hullos, Hullioz of Hulkos van daar bet Fracscbe - houille - dat op sommige plaatsen zelfs vervlaamcht is. Immer, men noemt de steenkool ook wel hoeldekolen. Voor het gebruik der steenkool als brandstof op het Enropeesche vasteland, kan deze bijzonderheid als juist aanzien wereen, want volgens bestaeude, echte oorkonden, werden in ons laud Jin het begon van de 13* eeuw de eerste steen koolmijnen ontgonnen. Het tijdstip der ontdekking van de steeukool kont men echter niet juist. In China was zij een duizendtal jaren voor onze tijdrekening gekend, terwijl Aristo- teles (384 vóór onze tijdrekening) en Theophrasius er gewag van maken. Men vond ze iu het bijzonder in Tbr.i- cië, vandaar Lupus thracius waaraan het anthruciet zijn Daam dankt. 340,000 leerlingen. Nu, ONDER HET MINISTERIE SCHOL- LAEBT, TELLEN ZIJ ER MEER DAN 700,000. Dus meer dan het dubbel Dergelijke verdelging van het officieel onderwijs kau nog al tellen. Iu zitting der Volkskamer van Dijnsdag II. riep Priester Daens uit - Waar en wanneer heb ik mijn kleed bezoedeld Bezoedelen en bezoedelen maken twee uit en hier valt dus te onderscheiden. Maar zeg eens, Priester Daeus wij bevestigen niet, 't zijn maar vraagskens die we u stellen. Zeg ons eens Hebt ge, Priester Daens, uw kleed niet bezoedeld door die talrijke vaische en bedriegelijke beloften wanrmeê gij ons volk hebt weten te verleiden en dank zij de welke gij thans ter Volkskamer zetelt? Hebt ge, Priester Daeus, uw kleed niet bezoedold door die talrijke beleedigingen die verachtelijke lasteringen, die gij sedert 1893 tot heden toe op uwe groene meetingen en in 't Land van Aelst tegen voorname cathoiieken hebt uitgebraakt Hebt ge, Priester Daens, uw kleed niet bezoedeld door die zoo ongegronde als ourc-chtveerdige beschuldiging dat wij, cathoiieken, een slecht wyf hebben om- Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 klrermaker (leerjongen)i loodgieter (leerjongen) i schoenmaker (leerjongen). Vragen werk 1 bakkersgast1 let terzetter 2 schrijvers of bureelbediendeu verscheidene goede daglooners i colo- rantbrauder 3 doozenrnakers. De kiezing te Dender- mAiulo Dijnsdag en Woens- II1UHUL. dag ]i>beeft de Volks kamer zich ouledig gehouden met de kieziDg te Dendermonde. Volgens de Daensisten was er weèr kolossaal kies bedrog gepleegd hier had men de Daensisten omgekocht, daar had men gedwongen, ginder heeft men oneerlijke wapens gebruikt, enz. enz. enfin,'t kan niets anders zijn want op 10. kiezers zijn er 8 daensist. Wat hebzuchtige manneu wat volkske moeten die Daensisten en liberalen toch zijn die zich zoo gemakkelijk laten om- koopen 't Waren de roode socialist Vauder Velde en de groene socialist Priester Daens die afgesproken waren om de geldigheid der kiezing te betwisten. De feiten van omkooperij en dwang bestonden slechts in den geest van Pries ter Daens en zij waren zoo onbeduidend dat de socialisten die deel uitmaakten van de Commissie van onderzoek de goed keuring der kiezing stemden. Maar Priester Daens kan de nederlaag van zijn eersten luitenant niet verkrop pen ook gevoelt hij te zeer dat hij er doodelijk in de borst is door getroffen, dat het op 2 Januari 11. zijn Sedan is geweest. Van daar zijne gramschap I.. Want waarom beweren dat M. Thibbaut dauk zij oneerlijke middelen zegepraalde, ten zij om de gewichtigheid van de nederlaag der Daensisten te verminderen Met die verwaande onbeschaamdheid hem eigen dorst Priester Daens bewee- ren dat hij aan den kiesstrijd te Dender monde geen werkzaam deelnam, dat hij eenvoudig toeschouwer was geweest.... Ik heb enkel 't Arrondissement door- loopen zegde hij.... Ja, gij hebt het Ar rondissement doorloopen van zuid naar noord, van west naar oost om overal de hulp der liberalen te gaan vragen Te Wegteren, te Dendermonde, te Zele, te Hamme enz. enz zag men u, Priester Daens, de woningen der liberalen bin nentrekken. Gij, Priester Daens, sijt de inrichter, de leider, de ziel geweest van den strijd. - Dit is wat minister De Bruyu u in zijue aftweependo redevoering heeft bewezen. Priester Daens heeft sich wel gewaeht een enkel feit van steraomkooperij of dwaug te bewijzen hij nam weer eens de gelegenheid waar om te herhalen wat sedert 4 jaren wekelyks door hem en Onze Pie in 'i Land van Aelst wordt uit gekraamd. 't Spijt ons dat tijd en plaats vooral ons ontbreken om er verder over uit te weiden. Eindelijk werende kieziug te Dender monde bij opstaan en zitten goedgekeurd. Al de christene democraten, M. Renkin en Carton de Wiart bij begrepen, stemdeu met de Rechterzijde terwijl Priester Daens alleen met de socialisten met zijne roode vrienden stemde. MM Renkin, Cartou de Wiart, Jans- seus enz., wierpen dus Priester Daens met klank over boord.... 't Is de ecue veroordeeling en verloo chening na de andore en wij herhalen hetWat moet het er spoken op Chipka eu - Inde gebrokene Euit Woubrechtegem. - 3 uren begaf zich de genaamde J.-B. Van Keymolen, herbergier en veekoopman te Woubrechtegem, naar de markt van Gee- raardsbergen, met omtrent 2000 fr. op zak. Gekomen op den weg gelegen tus- scben Woubrechtegem en St-Antelinckx, ontwaarde hij twee personen die zich in de haag verdoken hielden. Op twee stap pen van hen genaderd zijnde, lostte een vau beide bandieten een schot van eenen tweeloop. Het lood doorboorde gelukkig- lijk enkel den vest en kiel van den vee koopman.Onmiddellijk knalde een tweede, een derde schot ook zonder hem te treffen. De afgewachte greep iutusschen zijnen revolver, vuurde ook en achtervolgde zelfs een twintigtal meters zijne aanvallers. Van de markt wedergekeerd deed Van Keymolen zijnen inkeu aan de gendar merie van Herzele, en bevestigde de alom gekende broeders T., van Woubrechtegem herkend te hebben. Dadelijk werd een onderzoek ingesteld. Het parket van Audenaarde verwittigd, is dijnsdag ter plaatse geweest. Do gebroeders T. zijn aangehouden en in het gevang van Auden aarde opgesloten. Weerwraak schij ut de oorzaak van dit schelmstuk te zijn. Immers meu zal zich nog herinneren, dat het op aanklacht was van Van Keymolen, dat de eerste huis zoeking bij de gebroeders T. gedaan en zoo den dievaukuil ontdekt werd. Rechterlijk Kronijk. Geschiedenis van eenen peper koek. Sommige winkeliers hebben voor stelsel aangenomen, bij wijze van nieuwjaarsgift, aan hunne kalanten lotjes tor hand te stellen voor het eene of andere voorwerp, dat zij in Verloting stellen. Zoo bad een Brusselscbe kruidenier ook gedaan een monsterpeperkoek werd verlot onder de klanten, die hem lotjes konden vertoonen. Maar onder die klanten was de vrouw van eenen policieofficler en deze laatste vond dat de handelwijze van den winke lier streed tegen artikel 301 van het straf wetboek, waardoo? verboden wordt winst door middel van lotery te bezorgen. De winkelier die zich reeds in het wel- gelukken van zijne onderneming ver heugde stond niet weinig te zien toen hij plotseling voor het vredegerecht werd geroepen. Hij werd voorwaardelijk tot 10 fr. boete veroordeeld. Daarbij werd ook de schooue peperkoek verbeurd verklaard. 't Is onbeduidend, maar 't is eene waarschuwing voor degenen onzer lezers, die ook zoo zouden willen handelen. Botermarkt. Heden saterdag werden 748 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te tarnen 5127 kilos. Aan eenen spoorwegbarreel tus- schen Liedekerke en Denderleeuw heeft een zinnelooze zieh door den trein willen laten overrijden. Hij werd door de loco motief naast de baan geworpen en in deernisweerdigen toestand opgenomen. Een dronkaard te Brussel, die op eene elleudige zolderkamer woout, vond bij zijue thuiskomst geen eten gereed, daar de vrouw geen geld had om zich iets aan te schaffen. Daarop bracht hij de on gelukkige twee geweldige slagen met den stoofhaak op het hoofd toe; zij stortte neer en bij zou haar stellig doodgeslagen hebben, waren de geburen niet binnen gekomen om hem aan de politie over te leveren. De wouden der vrouw schij nou doodelijk. tot S IS '1«b mtler cliineesch, japa*n«eh, ant., in ie nieuwate kleur» en teekeningen, alaook zwarte, witte en gekleurde Hunn«(»er|r-ZIJde, van af 95 eent. tot fr. 28.50 den meter effen, geribd, gekwadrilleerd, bewerkt, Oamas, enz. (ong. 240 kwal. on 2000 kleurscha keringen en versch. teekeningen), vracht- en tolvrij te huisbeateld. Monsters per keerende. e. Heiieterg, Fm vu ZurlcL

De Denderbode | 1898 | | pagina 2