m Donderdag 17 Februari f#D8. S centiemen per nummer, Ja«r 8f37 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. KADASTRALE HERZIENING. kadastrale herziening te Aalst DE VLASHANDEL IN RUSLAND. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week veer de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. n Culque 8uum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen de« dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zieh te wenden ten B« van dit blad. Aalflt, 16 Februari 1898. Meer dan eens hebben wij gesproken over de kadastrale herziening die heden aan den gang is. De eigenaar» van huizen in onze Stad van Aalst komen met den uitslag der nieuwe schatting bekend gemaakt te worden. Vele lieden begrijpen niet volgens welke bazis de schatting hunner huizen gebeurd is en hierom willen wij er eenigen uitleg overgeven Eenige huizen zijn genomen als type, of vergelijkingspunt ia al de straten en wijken. Bij voorbeeld een huis gestaan in deze straat, wordt vergeleken aan een huis gestaan in eene andere atraat, van de zelfde belangrijkheid, van zelfde grootte of uitgestrektheid ongeveer, van de zelfde waarde voor wat den staat der gebouwen betreft. Het te schatten huis wordt b. v. 400 frs. 's jaars verhuurd of kan tegen den prijs verhuurd worden indien, het door den eigenaar wordt bewoond. Ook een huis kan tegen min verhuurd zijn, bij voorbeeld tegen 300 fr. 's jaars, doch vergeleken aan het huis-type zou het tegen 400 fr. kunnen verhuurd wor den dan wordt het op 400 fr. geschat. Dus die som van 400 fr. geeft het on zuivere belastbaar inkomen. En om het zuivere belastbaar inkomen te kennen trekt men er een vierde af voor herstellingen enz., dus het tuivere belastbaar inkomen van een huis met een ontuiver belastbaar inkomen van 100 fr. is 300 fr. *'t Zelfde zal gebeuren met landeD, mcerschen, bosschen, enz. Het zuivere belastbaar inkomen van bijna al de huizen is vermeerderd, en men besluit hieruit dat de grondbelasting merkelijk zal vermeerderen. Nu, dat is eene dwaling... De heer Minister van financiën ver klaarde meer dan eens in de Volkskamer dat do regeering geen verzwaring der grondbelasting beoogt, maarwei de meer rechtveerdige verdeeling dier belasting. Ia 't jaar 1897 bracht de grondbelasting aan den Staat op de som van 25,293,936 fr. 't is te zeggen 7 ten honderd van 't be lastbaar inkomen van gansch 't land, zynde fr. 361,367,756. Men veronderstelle nu dat de nieuwe schatting het belastbaar inkomen van Eene geheime weldaad ontdekt. 19* VERVOLG. Dit bracht Mark tot het eigenlijk doel van »ijn bezoek bij Michel Jongen, sprak hij, gij weet wel dat ik zonder een uitdrukkelijk bevel niemand uit de gevangenis mag laten. Mark, is dit bevel u niet gegeven Gister zegde mij de vechter i heb moed, mor gen zult gij in vrijheid gesteld worden. Ik ontving niet oen bevel van niemand, doch heb een weinig geduld, het zal komen. Michel liet het hoofd zinken en Weende voort. Luister eens, jongen, sprak Mark ver der, kent gij die twee dochters van den Kre- kolenberg, die terzelfder tijd met u in de gevangenis gebracht wedden Zeker, ik ken ze wel, Mark. En Michel begon door allerhande omstan digheden de twee dochters van Driessens aan den goeden man kenbaar te maken. Deze had met aandacht geluisterd en stond diep bewo- gansch 't land brengen zal op 500 of 600 millioen,welnu dan zal bet ministerie de percent die nu 7 is, vermindereu tot 5 of 4 wat de zelfde belasting van ongeveer 25 millioen zal geven. De eigenaars hebben dus ongelijk to veronderstellen of zich in te beelden dat het verhoogen van het kadastraal inko men eene verzwaring der grond belasting voor gevolg hebben zal. Dus, wij herhalen bet, de opbrengst der grondbelastiug ten voordeele van den Staat zal de zelfde blijven. Alleenlijk wil men tot eene rechtveerdigere verdeeling geraken zij die te veel betalen zullen min betalen en zij die te weinig betalen zullen meer betalen. De herziening zal vooral voordeelig zijn voor de inwoners der mindere steden en van den buiten. De inwoners der groote steden waar rijkdom en weelde zijn samengestroomd, zullen't meest betalen, In zitting van 24 December 11 zegde de heer Minister van financiën betrekkelijk de Het hedendaagsck belastbaar inkomen beloopt tot 660,000 fr, 't zij tegen 7 t. h. eene belasting van 46,000 fr. De nieuwe schattingen doen het belastbaar inkomen klimmen tot 968,000 fr. 't zij tegen 5 t. h. eene belasting van 48,400 of 2400 fr. meer voor de gansche Stad van Aalst. Voor het gebied van Aalst 't welk be- jrijpt de hoofdplaats en 9 gemeenten dimt het belastbaar inkomen van 840,000 tot 1,228,000 fr. De kedendaagscbe be lasting tegen 7 t. b. beloopt tot 58,800 fr. en deze te betalen volgens de nieuwe schatting tegen 51. h. zal beloopen tot 61,400 fr. of 2600 fr. belasting meer. Nu die 2600 fr. belasting meer zullen moeten betaald worden, te weten 2400 fr. door de eigenaars van goederen, gelegen te Aalst en 200 fr. door de eigenaars van goederen, gelegen in de 9 gemeenten van 't gebied Aalst. En wie zijn bet die deze vermeerdering van lasten zullen te dragen hebben De eigenaars van kasteelen en groote huizen die hier te Aalst sedert jaren bestaan en van deze die hier sedert 40 jaren zijn opgebouwd. De eigenaars van burgershuizen en werkmanswoningen zullen allen min be talen. Een voorbeeld Iemand onzer kennis is eigenaar van drij huizen in een der bijzonderste straten onzer stad bet bedendaagsch belastbaar inkomen is 1000 fr. en tegen 7 t. li. be taalt bij 70 fr. belasting. Volgens de nieuwe schatting is het belastbaar inko men dezer drij huizen gebracht op 1330 fr. en tegen 5 t. h. zal hij maar fr. 66,50 moeten betaleD, 't zij fr. 3,50 min belas ting dan vroeger. De eigenaars van zeer groote huizen zullen alleen iets meer betalen. En dat is maar rechtveerdig 1 Onder oogpunt van vlasteelt en vlas- lande is Rusland verre weg bet belang rijkste land der aarde, daar meer dan de helft der totale opbrengst van Europa op zijne uitgestrekte velden wordt ingeoogst. De overgroote handel welke België sinds verscheidene jaren met Rusland drijft in dit produkt (1) heeft ons genoopt eenige bijzonderheden mede te deelen omtrent de wijze waarop do vlashandel giuds uit- uitgevoerd wordt. Met het oog op de vlasteelt en den daaruit voortkomenden handel kan Rus land in drij streken verdeeld worden, waarvan iedere bare officieele markten beeft en hare koopwaren naar bepaalde haven zendt. Zoo behelst do Noorderstreek de di strikten van Vladimir, Melonki, Tomiuki en Kostroma wier produkten rechtstreeks naar de havens van Riga en Arkhangel gevoerd gewordeu. In de haven van Riga, waar da vlas handel dier plaatsen om zoo te zeggeu samengetrokken is, voorzien de Comp- toir», (zoo noemt men daar de handels huizen) zich van vlas door middel van lusscheupersonen, die op zekere tijden van het jaar, de markten der naburige provinciën afloopen en al het vlas inkoo- pen dat de landbouwers er tentoon stellen. Wat zonderling klinkt, is dat op die markten de prijs der koopwaar niet be paald wordt door de twee handelende par tijen, maar wel door een scheidsrechter die over de weerde van het produkt oor deelt. Wanneer de koop gesloten is, ont vangt de verkooper het derde van de weerde in geld waarna *de betaling van het overige door den scheidsrechter aan- De slechte staat der zeldzame gemeen schapswegen in dit gedeelto van het on metelijke Russische rijk belet de land bouwers rechtstreeks met de comptoirs te handelen waardoor zij geheel en al aan den wil der tusscbenpersonen overgele verd zijn; bet spreekt van zelf dat de han del op die wijze gedreven en waarin de verkooper do ondergeschikte persoon is, bijna altijd ten zijnen nadeele moet uit komen. En ook, hoe zou hot adres kunnen Indien de lithouwsche boer, ten allen Was Alena, de jongste, dikwijls ziek vroeg hij verder. Is zij ziek riep Michel. Dood antwoordde Mark, en hij wischte eene traan uit zijn oog. De jongeling zonk op de knieën, sloeg de blikken ten hemel en bad weenende voor de ziel van Alena. Na eene lange samenspraak, in welke Mark al de omstandigheden ontvouwde, die Alen a's dood vergezeld hadden, kwam men tot beraadslaging om te weten hoe men best aan Gudula dit droevig nieuws zou mededeelen. Michel bleef van gevoelen dat men er voor haar een geheim moest van maken zoolang ZÜ in de gevangenis zou verblijven het scheen hem nutteloos hot verdriet dat haar folterde door die akelige tijding nog te ver zwaren. Mark had niets liever dan zich met dit gevoelen aan te sluiten, des te meer daar Michel hem beloofde zich met de taak te zullen gelasten, haar de dood van Alena zachtjens aan kenbaar temaken. Ik behoef slechts daartoe, ging hy voort, een weinig papier, een potlood en eenen brievendrager. Dit kan niet zijn, riep Mark, het is mijn plicht te beletten, dat de gevangenen eenige onderhandeling met elkander zouden aan- knoopen. Maar in dit geval nu vroeg Michel zon er kwaad in bestaan dat ik Gudnla eenige regelen schreef om haren moed op to beuren en haar langzamerhand Alena's overlijden kenbaar te maken Kwaad zou er niet in bestaan, doch het is mij verboden de hand daartoe te leenen, en moest ik op dergelijk feit betrapt worden, jongen, ik verloor niet alleen mijne bedie- niug, maar zou nog gestraft worden, en zelf in de gevangenis gezet. Michel zag met groot spijt, dat Mark hem niet zou toestaan eenige vertroostende woor den aan Gudula te schrijven de wachter immers bleef beweegloos in zijne weigering volharden, en nam den sleutel om Michels kamer te verlaten en zich aan verderen aan drang te onttrekken, toen eensklaps eene bol in de gaanderij klonk en Mark, dit teeken kennende, ijlde naar het kabinet des rech ters. Mark, sprak deze. laat dit stuk door den bestuurder teekenen, eu kondig Michel Degraaf aan dat hij op klokslag van twaalf uren zal vrijgelaten worden. Blijdo volbracht Mark dio boodschap hij voelde zich eene groote toegenegenheid voor Michel, en had er altijd aan getwijfeld of die jongen wel plichtig kon zijn van de hem Hoe Michel van vreugde opsprong bij hot vernemen dier tijding, dat is gemakkelijk te veronderstellen doch zoodra de eerste blijch schap over was, kwamen er weder nieuwe teekens van angst op zijn aanschijn, en zich tot Mark prijze, zelf zijne koopwaren naar de markt van Riga wilde brengen, dan blijft er hem niet anders over dan eene gevaarvolle reis te wagen met onvoldoende vervoer middelen, dwars door een moerassig land, waar, van Oktober tot April, de waterloopen in het ijs geklemd of iu stort vloeden herschapen zijn gedurende bet overige gedeelte van het jaar. En dan, ter bestemming aangekomen, in eene stad waar alles hem vreemd is, is bij nog niet zeker zijn vlas aan eenen voordee- ligen prijs te kunnen verkoopen, want bij moet verkoopen, niet alleen om de kosten der terugreis te dekken, maar ook omdat anders al do moeite, al de gevaren die bij getrotseerd heeft, te vergeefs zou den geweest zijn. Ongelukkig volk, onbekend met de macht van de vereenigiDg welke de wet u zelfs niet toekent, uw lot is dubbel te beklagen Wanneer nu de vertegenwoordigers der Comptoirs eene zekere boeveelheid vlas vereenigd hebben, sturen zij het onmid- dalijk op naar Riga waar het volgens hoedanigheid en kleur gerangschikt wordt. De braquers t of klasseerders duidden door verschillige letters de hoe danigheid van het vlas aan alsook de klas waartoe het behoort. Zoo teekent men bijvosrbeeld K (krown) kroonvlas; D (dreiband) drei- baadvlas; W (wrack) wrack vlas; S (slanetz) vlas op de weide geroot; II (boff) van den eigenaar komende; Z (zin») voortkomende van de rente welke de russische boer aan den eigenaar moet; P (puick) schoon enz. De hoedanigheid wordt vastgesteld door dc verbinding dezer letters; deze laatsten zijn altijd gevolg door een K, W of D die 'as aanwijzen. De markt van Arkhangel (stad aan de Witte zee gelegen) heeft veel van baren vroegeren luister verloren. Zij ontvangt evenwel nog bet vlas (voortkomende van de distrikten van Valogda, Ustjugo, Ja- roslaw, enz. Het vlas van deze streken is gemeenlijk op de weide geroot, grijsach tig van tint on mager, maar uiterst wel verzorgd. Het wordt gerangschikt volgens hoe danigheid in kronen. Tot de westelijke vlasstreek van Rus land bebooren de distrikten von Pskow, Ostrow, Opotschka, Holm, Petcholy, Smolensk, Twer en Novogorod. Het vlas wordt verzonden naar de havens der Bal- tiscbe zee en voornamelijk naarSt-Peters- burg. Iu die stad worden de handelsza ken door geene Comptoirs meer afgedaan maar wel door de Beur». De vlasbeurs van St-Petersburg is het belangrijkste gesticht van dien aard dat in Europa be staat. De kooplieden of dealers hebben Is Gudula ook vrij vroeg hij. Tot biertoe niet de reckjfer gaf slechts bevelen voor u alleen. Arm meisje, zuchtte de jongen, hoe lang zal zij nog moeten in de gevangenis blijven Maak u gereed tegen twaalf uren, zegde Mark heengaande. Hoor, hoor, riep hem Michel toe, zeg aan Gudula dat ik heden de gevangenis ver laat, en dat ik zal werken zoolang tot dat zij ook verlost zal zijn. Mark gelastte zich met die boodschap en verdween. Het waren eeuwen, die eenige uren die Michel nog in de gevangenis moest overbren gen, sedert men hem zijne aanstaande ver. lossing aangekondigd had. En wat duizeuden gedachten stroomden er door zijn hoofd Plannen van allen aard om ter kennis te kuunen geraken van de onbekende vrouw, die door hare milde aalmoes «ooveel onge lukken over Driessens huisgezin had geroe pen, en iu de eerste vervoering der blijdschap scheen het hem onmogelyk dat zijn ontwerp, om Gudula te verlosseu, zou kunnen misluk ken. Hij zag reeds het meisje aan zijne zyde naar den Krekelenberg stappen. Eilaas Alena zou in Driessens huisgezin ontbreken, en de berooviug harer zuster zou Gudula oneindig veel verdriet haren doch ook die wonde zou genezen en alles zou opnieuw tot vroolijkheid wederkeeren. ter hunner beschikking een zeker getal vertegenwoordigers wieu zij de noodige fondseu verschaffen om in het binnen land al het beschikbare vlas op te koo- pen. Van zoohaast de braqueurs (zoo noemt men hen) eene zekere hoeveelheid vlas verzameld hebben, laden zij dit op bijzondere booten die, in het voorspoedig jaargetijde, (Juni eu Juli) koers zetten naar St-Petersburg. Men treft in deze streek twee soorten van vlas aan vooreerst het bruin vlas gezegd Slanetz omdat het op do weide geroot i», en ten tweede, het witgeelach tig vlas, gezegd j- Mocbenetz omdat do rooting in stroomend water heeft plaats gehad. Te St-Petersburg worden de verschil lige kwaliteiten door letters aaugeduid die wij niet vermelden daar zij aan te veel verandering onderworpen zijn. De Zuider vla»»treek bevat het vlas groeiende langs de boorden der Caspische zee en van de zee van Azov. Door de groote droogte die daar heerscht is de vlasplant getwijgd, zoodanig dat zij eene korte spinstof oplevert van mindere weer de. Ook kweekt men in die streken maar het vlas om bet zaad waaruit, zooals men weet, eene olie getrokken wordt waar van het verbruik bijna zoo belangrijk is als van liet vla» zelf. T. Cbevalb. (1) Volgens officieele cijfers beloopt de hoe veelheid russisch vlas iu België verbruikt In 1894 tot 19,054,672 kilos hebbende eerde van 7,621,869 fr. in 1895 tot 33,528,529 kilos hebbende eene weerde van 13,411,412 fr. in 1896 tot 32,767,126 kilo. hebbende eenë weerde van 13,102,8#0 frank» Arme peerden. Toen wij verleden week iu een artikel over vreemde peerden de bemerking maakten, dat deze dieren door de lange zeereis veel te lijden heb ben, gaven wij volmondig gelijk aan de Hamburgsche bladen, die zich ook hier meê bezig bielden. En maandag was er eene ontscheping die aantoonde, wat die arme dieren op do reis te lijden hebben. De British King was uit New-York vertrokken met 410 peerden. En do storm heeft die arme dieren zoo zeer gemarteld, dat men er op reis 139 dood of verminkt hoeft moeten over boord werpen. Men kan oordeelen hoe de andere er uitzagen. Velen waren gekwet»t aan do borst, den steert, de knieën, kortom zij zagen er deerniswekkend uit. Arme beesten 1... (Handelsblad). Daaraan dacht Michel sedert langen tijd plotselings hoorde hij de stappen van Mark in de gaanderij het sloeg twaalf uren de deur ging open Michel stond in de gaanderij bereid om uit de gevangenis geleid te wor den. Op een korten afstand klonk er eene vrouwenstem en riep den naam van Michel. Het was de stem van Gudula die, verwittigd door Mark dat de jongeling op slag van twaalf uren zou verlost worden, hare lippen tegen het sleutelgat der deur had geplaatst, en hem in klagende tonen toeriep Michel, bezoek mijnen vader, stel hem gerust De jongeling poogde te antwoorden, maar Mark belette hem dit, zeggende dat in de gaanderij altijd de strengste stilzwijgendheid moet heerschen... doch hij belastte zich met het antwoord van Michel en zou dit zonder vertoeven aan Gudula overbrengen. Zeg haar, sprak de jongen, dat ik eer»t zal naar het gasthuis gaan om haren ouden vader, zoo hij nog leeft, te vertroosten ver der zal ik mij aan het werk stellen, en niet rusten, niet slapen, vooraleer ik de onbekende vrouw zal gevonden hebben die Gudula 8 on schuld kan bewijzen. Mark beloofde nog eens die woorden ge trouwelijk aan Gudula over te zeggen, en dan opende hij de poort van de gevangeni»..,. Michel was vrij. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1898 | | pagina 1