w w Zondag 20 Februari 1898. 5 centiemèn per nummer. 3S-' Jaar 3238 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en t Arrondissement van Aalst. Dwaze uitvallen. De Moordenaar? GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJ HEID. LANDBOUW. V lies in eerlijkheid A en deftigheid, fö^lloe rechtzinnig! - DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voer de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique »uum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Yonniwen e» 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bq accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen Am dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zieh te wende» te van dit blad. Aalst, 19 Februari 1898. Het is dus een voltrokken feit: Priester Daens zal van Zijne Hoogweerdigkeid de toelating niet meer bekomen zich noch met politiek te bemoeien en zijne candi- datuur te stellen bij de aanstaande kie zingen. Die maatregel genomen door Mgr Stil lemans wordt veel besproken in de de mocratische, socialistische en geusche bladen. Schoone trio 1 Dit bewijst eens te meer boe nauw priester Daens aan bet bert ligt van de vijanden van onzen Godsdienst. Indien de handelwijze van priester Daens niet te genstrijdig is aan dé belangen der catko- lieke partij dan versta ik niet hoe poli tieke vijanden voor hem in bet harnas kunnen vliegen. De democratische bladen zingen en bazuinen uit op de daken dat het dank aan de groene partij is, dat bet socialism op den buiten is onmogelijk geworden en dat aan den vooruitgang der rooden in de steden paal en perk is gesteld. In hunne verregaande verwaandheid roepen zij uit dat zonder de cbristene volkspartij het land onherstelbaar zou verloren gaan, dat zij alleen de-samen leving van den nabijzijnden ondergang redden kau. Dat punt willen wij niet bespreken; wij willen die felle kleppers in huu ketel muziek niet stooren, wel wetende dat het volk zoo gemakkelijk niet is om verleiden en dat welhaast de blinddoek van voor de oogen vallen moet. Hierop nochthans willen wij een oogen- blik de aandacht roepen, namelijk, dat de socialisten gansche kolonnen vullen om tegen den maatregel eener wettige Over heid verzet aan te teekenen ten voordeele vaD iemand die beweert hun onverbidde- lijkste en hun grootste vijand te zijn. De socialisten protesteeren ten voor deele van priester Daens en priester Daens is het die overal het socialism ver plet en op de vlucht drijft. Dat is mij onverstaanbaar. Dat men niet zegge dat het hier eene rechtveerdige zaak geldt en de socialisten voor de rechtveer- digheid en vrijheid zijn. Dat is gelogen. M. Daens is priester en in die hoedanigheid heeft hij aan zijnen Bisschop gehoorzaamheid, volledige ge hoorzaamheid gezworen. Hij heeft dit vrijwillig gedaan, want het stond hem vrij het niet te doen en in de .orders niet te treden. Het is dus eene kolossale dwaasheid een artikel van de grondwet in te roepen om tegen het bevel van zijne Overheid op te staan. Dat de geuzen zoo redeneeron, dat kan er nog door maar dal wij christenen die taal hooren voeren dat is ongehoord. Daarvoor moet men opsteller van Klokke Roeland zijn, daartoe alleen is M. de advocaat De Backet in staat. De socialisten teekenen protest aan niet uit rechtveerdigheidsziu, noch uit vrijheidsliefde. Wij hoeve de bewijzen niet verre te gaan zoeken. De geschiede nis van hunne partij, de gebeurtenissen van alle dagen geven daarvan het klaar ste en sprekendste bewijs van. Waarom gebeuren er in hunne partij zoovele on- rechtveerdigheden en waarom kunnen wij alle dagen uitsluitingen waarnemen indien hunne rechtveerdigheid, indien hunne vrijheid gceue Jacobijnsche vrij heid en rechtveerdigheid ware Wij besluiten daaruit, dat het Daen- sisme het bolwerk tegen het Socialism niet is lijk priester Daens de verwaand heid heeft te durven uitbazuinen. Nemen wij integendeel aan wat gezel Vander- velde eens zegde dat de cbristene demo craten, door hunne ophitsingen, den weg banen voor het roode leger en dan is de handelwijze der socialisten heel klaar en duidelijk en wij begrijpen volkomen hun gedrag. TEELT DER S UI KERB EB T. Bemes ting proeven met superphosphaat en metaalslakken. Welken invloed oefenen superphos phaat en metaalslakken in de lente aan gewend op gewicht en suikeropbrengst der beetwortel uit Deze vraag oplossen was het doel dat wij ons in de lente 1897 voorstelden, met twee proefvelden bevattende ieder drie perceelen van 5 aren, in te richten. Do grond voor deze proeven uitgeko zen is leem-zandachtig, van gemiddelde vruchtbaarheid en daarboven hij had nooit phosphaatmest ontvangen. De geplante soort was de Deppe freres. Voor meer klaarheid, herleiden wij» als naar gewoonte tot de hectare, de ge bruikte hoeveelheden mestende bekomen groen en de rijpheid der beeten was er ten minste drie weken ten achter op Perceel II. Gevolgtrekking. Uit de vergelijking der bekomen opbrengsten leiden wij ai dat, bij de teelt de suikerbeet superphos phaat de voorkeur verdient op metaal slakken, ten minste wanneer deze laatste phosphaatmest bij gelijke hoeveelheid als superphosphaat in de lente gebruikt wordt. L. Van den Berck, land bouwingenieur, De geuzen ook protesteeren. Die hee ren zijn nog niet belachelijk genoeg. Altijd hebben de liberalen geschreeuwd en getierd dat de priester zich met geen politiek mag bemoeien dat zijne plaats in de kerk is enz. enz. En nii zijn die groote mannen kwaad, zij zijn razend omdat priester Daens zich niet meer mag voordragen in de kiezin gen I Reeds hadden zij zich beloofd dat, uit wanhoop, die vieze volksvertegen woordiger op de kap der katholieken zou kunnen uitvallen en dat de geuzerij bij die veldtocht iets zou winnen. En nu vinden zij zich in hunne hoop deerlijk bedrogen en vandaar die dolle kreten, vandaar die belachelijke tegen strijdigheid in het gedrag dier fameuze helden. Ten voordeele van priester Daens schrijven zij plechtig dat al de Belgen het recht hebben vrij te spreken en te schrij ven en een politiek mandaat na te jagen. De Bisschop van Gent schendt de grond wet volgens hen. Die fameuze rechtsgeleerden zijn op het punt Mgr Stillemans voor het gerecht te dagen! Wat is dit alles toch zonderling I Zij zijn razend kwaad, de vijanden van onzen Godsdienst, omdat priester Daens de po litiek moet vaarwel zeggen en als een an dere priester een enkel woord spreekt over de zedeleer dan schreeuwen zij om het meest tegen dien man die zijne plich ten kwijt. Vriend lezer, wordt daar wijs uit als ge kuut. Is het niét om te zeggen dat het woord van den volksvertegenwoordiger M. Van Reeth wel juist is Aardige priester WIE IS KAAK HET HOOGDÜITSCH van EDÜARD WAGNER. Zooals wij het zooeven zegden, bevatte iedere proef drie perceelen. Perceelen I of vergelijkingsperceel ontving geenen scheikundigen mest. Op Perceel II wierd 800 kg. superphosphaat gebruikt, inhoudende 14,24 t. h. pkos- phoorzuur oplosbaar in alcalische ci- troenzureammoniak. Deze meststof wierd, in April 1897, met den nakploeg onder- gedolven. Op Perceel III, gebruikte men op zelfden datum 800 kg. metaalslakken, inhoudende 16,04 t. h. pkosphoorzuur en hadden eene fyDte van 82 t. h. Zij wierden ook met de hakploeg onder- gedolven. De bemesting der perceelen II en III wierd volledigd met het uitstrooien van soda-nidraat berekend aan 250 kg. per hectare. De eerste helft wordt gebruikt na het schieten, de tweede, na het uitduimen der jonge planten. 250 kg. soda-nitraat per hectare, zou eene zwakke hoeveelheid kunnen schij nen, zoo men uit het oog verloor, dat de proefvelden in herfst 1896, eene middel matige bemesting van goed verteerd stal mest gekregen hadden. De gemiddelde bekomen uitslagen wa ren de volgende Perceel I 28,300 kg. beetwortelen, inhoudende 12,14 p. h. suiker, wier gel delijke waarde 515 fr. was. Perceel li 32,95 kg. beetwortelen met eeue suiker gehalte van 14,40 p. h. wier geldelijke waarde fr. 711 bedroeg. Perceel III 33,350 kg. beetwortelen met eene suiker gehalte van 13,50 p. h. en voor geldelijke waarde fr. 675 bedroeg. Daar de bemestingskosten omtrent de zelfde waren, zoo vinden wij dat Perceel II ons 38,00 fr. meer opgebracht heeft dan Perceel IH. Er dient opgemerkt te worden dat de rijpheid van het perceel met metaalslak- ken gemest, vertraagd wierd Rond half September begon Perceel II, met super phosphaat gemest geel te worden, te rij - pen, cn Perceel Hl was toen nog gansch Kon zij maar 'ergens in een gesticht gaan, opdat ik ook van deze zware zorgen ontheven worde. Zonderling, dat ik er niet vroeger aan gedacht heb wat er van mijne dochter zal worden, wanneer ik niet meer zal zijn Den volgenden morgen verscheen mijnbeer Lepage aan het ontbijt, uitgeput van ver- 14- VERVOLG. Dikwijls verschrikte hem het minste ge- druisch, denkende dat hij voetstappen hoorde en eenige malen sloop hij naar de kamer van zijne dochter, om zich te overtuigen dat zij nog veilig was en sliep. Hij onderwierp de kaarten van Grieken land, Turkije en Rusland aan een nauwkeu rig onderzoek, maar kon tot geen besluit komen. Zuchtend stond hij op en ging langzaam de kamer op en neer. Ik moet mij verder naar het oosten begeven, zegde hij. Hoe verder van Frankrijk verwijderd, des te beter. Het liefste zocht ik eene oase in de woestijn van Sahara op, eene oase zoo klein, dat zij zelfs niet door de Ara bieren bezocht wordt. Daar zouden Sofie en ik, met eenige negers als bedienden, rustig kunnen leven en... sterven. Graaf Beaucourt vroeg, wat er van Sofie zou worden, als ik doed ben. Deze Traag houdt mij ook bezig. en dan besluiten waarbeen wij gaan zullen. Zoodra de, nacht was ingevallen, en zij afscheid hadden genomen van hunne trouwe dienaars, verlieten de banneling en zijne dochter het verblijf. De lucht was somber, en het kwam den vluchteling voor alsof een rouwfloers over de golf en over de bergen lag Toen 't ontbijt was afgeloopen, liet hij al zijne bedienden bij zich komen en deelde hun mede, dat hij zich met zijne dochter voor eenigen tijd ging verwijderen. Ik zal met mijne yacht reizen, vervolg de hij, breng er onmiddelijk mondbehoeften heen, alsook de koffers, welko ik zelf zal inpakken. Ga zoo geheim mogelijk te werk, want Leondari kan ons bespieden. De be dienden gingen heen, om de bevelen van hunnen heer ten uitvoer te brengen. Daarop ging mijnheer Lepage naar zijne dochter. Mijn kind, zegde hij treurig, wij zullen dezen avond onze woning verlaten. Begin dus zoo spoedig mogelijk uwe toebereidselen te maken. Waar gaan wij heen, mijn vader, en wat zullen wij met onzén huisraad doen Onmogelijk het mede te neigen. Gij kunt het de oude Sara aanbieden, die altijd eene trouwe dienstbode geweest is. Wij zullen koers zetten naar den Piraaus vervolgens zullen wij per spoor naar Athene reizen. Daar zal ik mijnen zaakwaarnemer last geven, mijn landgoed te verkoopen, alsook mijne yacht, Dit is de tijd, welke Leondari zou uit kiezen om eenen aanval op ons te onderne men, mompelde Lepage, 't is noodig, dat wij verre van hier zijn, voor de maan doorkomt., maar'wat hoor ik Dat is de wind, welke door de sypressen suist, mijn vader, zegde het meisje, zich dich- ter bij hem aansluitende. Stilzwijgend gingen beiden voort in de richting van den stroom. Sofie dacht aan hem, die had terug te komen. Hij zou het huis verlaten en deszelfs bewoners verdwenen vinden. Nooit meer zuchtte zij jammerlijk, zal ik zijn edel gelaat weerzien, nooit meer zal de klank-zijner stem mijn hart doen opBpriu- geu- Zij kwamen in een boschje olijfboomen, loan Lepage flinks zijne dochter achter eenen boomstam duwde en er zelf nederbnrkte. Een gedruis van voetstappen liet zich hooren. Het was Leondari met zijne mannen, die zich naar de woonstede richtten, met de meeate voorzichtigheid voortstappende. Christusbeeld te gaan uederkuielen en te zeggen O Heer, ik beu de eerlijkheid en deftigheid in persoon... O schijnheiligheid der schijnheilighe den nooit liegen, nooit beleedigec, nooit las teren. Ziedaar het orde woord der cbris tene volkspartij, roept H Land van Aelst. Maar niet alleen dc catholieke Werk lieden, Landbouwers en Burgers, Kloos terlingen, Priesters en Bisschoppen wor den wekelijks door het orgaan der Visch- markt versmaad, beledigd en gelasterd maar zelfs Z. H. Leo XIII bekomt zijn aandeel in de wagenvrachten die worden uitgespuwen,... Z. H. Leo XIII, de Stadhouder van O. H. Jesus-Christus hierop aarde wordt uitgescholden voor iemand die met geld om te koopen is, die voor 't geld zijne opperste plichten miskent, een mein- eedige in een woord. MerPeordeele 1 Men ziet het dikwijls in de geschie denis dat do geldmacht de Bisdommen bestormde, en zelfs in 't Vatikaan dronj met valscbhoid en geweld.... Wat is e Sibeurd met onzen Paus, met Leo XIII? ver 40 jaar streed hij al voor 't werk volk, voor hun vrijheid, voor hun brood- gewin, gelijk wij strijden; hij werk te om eenen nieuwen weg te openen; zijn gedachten botsten tegen oude voor rechten en vastgewortelde vooroordee- len... Hij viel in eene soort van onge nade hij Pius IX en werd verplaatst.... Die voor de rechtveerdigheid strijdt, zal vervolgd worden... En hedendaags is de geldmacht sterker en arglistiger dan ooit. Geëerde menschen gij "die lezen kunt, zegt 't orgaan van priester Daens hier niet1° dat Leo XIII ovor veertig jaar een democraat was, die streedt gelijk priester Daens, in een woord een soort van Daens; 2° dat Z. H. Pius IX, omgekocht door 't geld der l ijken om de werklieden te verdrukken, Z. H. Leo XIII vervolgde en hem verplaatste 3° dat Z. H. Leo XIII nu in zijnen ouden dag even als Z. H. Pius IX, voor 't geld de rechtveerdigheid veroordeelt Ehwel, geëerde menschen, al die be weringen van 't Land van Aélst, zijn vuige leugens en snoode lastertaal! En hij die Z. H. Leo XIII, den Stad houder van Jesus-Christus, aldus durft versmaden, heliegen en belastereu schaamt zich niet in onze kerk voor het De onmacht van 't Socialism. De Duitsche socialist Bernstein, die te Londen verblijft, en briefwisselaar is van het hoofdorgaan der socialisten, De Vör- ivartsschrijft in de Netv Zeitung Indien het socialism zich een ernstig bestaan wil verschaffen, moet het zich onthouden programma's en stellingen vooruit te zetten, welke niet kunnen verwezenlijkt wordeu. De groote omwenteling, waarover Bebel zooveel lawijd maakte in den Reichstag is maar eene hersenschim n aan welke Vooruit niet meer gelooft. Indien het onbuigbaar socialism nu aan het roer moest komen, wat goed zou het verrichten Het zou zelfs de verdwijning van het kapitalism niet kunnen uitvaardigen het zou het kapitalism zelfs niet kun- n nen missen. Van den anderen kant zou het aan het kapitaal de veiligheid niet kunnen geven, welke dit noodig heeft om zijne functiëu wel te kunnen ver- vullen. Deze tegenstelling zal de ondergang van het socialism zijn. Daaruit moet men besluiten dat een socialistisch Gouvernement eenen tijd van woeling zou medebrengen, welke handel en nijverheid ten gronde zoude richten. De Aalstersche correspondent van La Gatette van Brussel schreef aan zijn dagblad dat hij uit goede bron had vernomen dat priester Daens van Z. H. Mgr Stillemans verbod had gekregen van nogeen nieuw mandaat van volksver tegenwoordiger te aanvaarden, maar dat het Daensisme hierdoor niet dood was, dat Pie Daens in de plaats van zijnen broe der als candidaat zal optreden. Nu men weet dat die correspondent de poorten van Chipka binnentrekt juist alsof hij naar zijn werk gaat. Dat is een I Argus van V Laatste vuil Nieuws kwam naar Aalst om., nieuws en deelde meè dat er aan priester Daens verbod werd ge daan nog meetingen te geven of sich als n candidaat voor de wetgevende Kamer aan te bicden. En Argus voegt er bij dat de gebroeders Daens hem het feit hebben bevestigd. Dat is twee Aau de corresponden van L'Indé- pendanceverklaarde priester Daens uit drukkelijk Het is mij verboden van nog met mijne Meters te sprekenhoe n wilt ge dat ik mij nog voorstelie Dat is drij Jef van 't Scheld de zoogezegde Ant- werpsche correspondent vau Klokke Roeland schreef dat hij uit goede bron vernomen had dat het verbod sedert het begin van december bestaat. Dat is vier Klokke Roeland an zondag 11., deelt meê dat zijn Paljas N° 1 priester Daens is gaan spreken en dat hij hem de vol gende vragen stelde - M. de volksvertegenwoordiger, wij zouden u geern iets vragen Bestaat het verbod van Mgr Stillemans Ja, het bestaat. Moogt gij geene meetings meer geven Neen, ik mag niet. Eu u niet meer voorstellen Neen.... Dat is vyf Men leze nu 't Land van Aelst Land van AelstVrienden. Mogen wij u iets vragen Ja, zekerlijk, waarom niet? Heeft priester Daens verbod gekre gen nog een nieuw mandaat van volks vertegenwoordiger te aanveerden Neen, het verbod is nog niet toege komen, doch er wordt straf gewerkt in dien tin. Dus 't Land van Aelst houdt met zijne lezers den aap en dat weten en wil lens, want onbetwistbaar weet het beter dan iemand, sedert 't begin van Decem ber 11., dat het verbod is gegeven gewor den en dat het wesenlyk bestaat I Wereldlijke verzorging. De genaamde Jordi, sedert eenige jaren bestuurder van een verbeterings- en toe vluchtshuis voor meisjes in het kanton Bern, komt verwezen te worden tot 5 jaren gevang, wegens mishandelingen gepleegd op zijne ongelukkige kostgane- sters met de medeplichtigheid van de bewaaksters en onderwijzeressen. Koude stortbaden, berooviug van voed sel, de dwangbuis, den ijzeren bol aan de voeten, zware ketens te slepen, ziedaar eenige opvoedingsmiddelen door dien bestuurder in zijn gesticht in 't werk gosteld. Jordi is een gekende vrijmetselaar. 't Is zeker wel daarom dat onze Belgi sche geuzenbladj es van dat ongevalleken aau Jordi overkomen niet gewagen. De voetstappen kwamen steeds nader en weldra zag men een aantal mannen die voort gingen. Zij waren de vluchtelingen reeds voorbij, toen plotseling de stem van Leondari 'eerklonk. Wij zullen ze geheel en al zegde hij. De wolken aan den hemel zijn onze bondgenooten en begunstigen onze onderne ming. Aleer de maan zichtbaar is, zijn wij met het meisje op weg naar onze bergvesting. De geestelijke zit gevangen en ik zal hem dwingen. Voor dat het meisje de oogen sluit tot den slaap, zal zij mijne vrouw zijn. Zoo viert Leondari zijn triomf Die woorden hoorende, drukte mijnheer Lepage met krachtigen arm zijne dochter aan zijn hart, tot de troep een eindwegs voorbij was. Zonder een woord te spreken trok hij haar toen gezwind voort tot aan den oever. Eene sloep, met twee roeiers bemand wachtte hen. Zij stapten er dadelijk in en werden naar den Elysk gebracht. (Elïsk was de naam van de kleine yacht, die op eenigen afstand 'van den oever voor anker lag.) Toen vader en dochter in de sloep gezeten Waren, wierpen zij nog eenen laatsten blik naar de woonstede, welke zij hadden verlaten. Eensklaps slaakte Sofie eenen kreet van ontzetting. Ziet., riep zij uit, onze dierbare oude woning staat in brand Inderdaad, schitterende vlammen stegen dwareleud in den donkeren nacht omhoog, van tijd tot tijd verschillende figuren vor mende, welke zich als duivelen bewogen, om helsch werk te volvoeren. Mijnheer Lepage onttrok zijne dochter dit droevig schouwspel en bracht haar in de boot, waar zij zich op eene sofa neerlegdt Bij het aanbreken van den dag landde de yacht aan den Pinéus. De reizigers zetten voet aan wal en l ven zich onmiddelijk naar de Btatie van den spoorweg. Te Athene aangekomen, name hunnen intrek in een klein hotel. Sofie bleef daar alleen, terwijl haarvader zijnen zaak waarnemer ging opzoeken, wien hij de be weegredenen toevertrouwde, waarom hij ver plicht was geworden zijn landgoed te verlaten. Hij verzocht hem tevens er heen te gaan, om te zien in welken staat het zich na den brand bevond hij verkocht hem ook zijne yacht die hem van geen nut meer kon zijn. Bij zijne dochter teruggekomen, zegde zij hem Eene groote afdeeling militairen is, ten gevolge van de mededeelingen, die graaf Beaucourt aan den gouverneur en den Fran- schen konsul gegeven heeft, reeds in de rich ting van Korinthe vertrokken om hem te zoeken. Mogelyk nemen zij hem gevangen. Het ia mogelijk, antwoordde mynheer Lepage met eenen spotlach, maar niet waar schijnlijk. Ik zal eene plek grond uitzoeken, die meerdere zekerheid voor leven en eigen dom aanbiedt, Sofie ik geloof dat g\j goed zult doen de Het groote middel. Het Alge meen Handelsblad van Amsterdam, or gaan der Hollandsohe liberalen, erkent eene groote waarheid met de volgende woorden Er is maar één middel om te zorgen voor de handhaving der beschaving en voor den vooruitgang der menschheid, en dat is gerechtigheid 1 Onderwijs, dat keunis geeft en het verstaud ontwikkelt is noodig. Maar veel ononlbeerliiker is alles wat tedelijkheid doet lief hebben en eerbiedigen, is alles wat hartstocht voor gerechtigheid wékt. Daarom is en blijft de Godsdienst de heilige beweeg kracht. Wij zouden wel eens het oordeel van de Belgische liberalen over die bekente nis in volle woorden willen vernemen. Grieksehe kleeding af te leggen, want gij zult te veel de aandacht trekken als wij buiten dit land zijn. Hebt gij de plaats gekozen, waar wy heen gaan, vader - Nog niet. Ik heb gedacht naar eene in eene woestijn, naar een eiland van den Stillen Oceaan of wel naar de steppen van Ruslaud.... Maar ik zou wel zelfzuchtig zijn, niet waar, als ik u naar zulke eenzame oorden bande Och mijn vader Ik heb nimmer iemand dan u en Alfred Beaucourt gekend, en daar ik aau het maatschappelijk leven niet gewoon ben, kan het geene derving voor mij zyn. Geloof zeker, mijn kind, dat zoo ik aldus handel, ik daartoe door het noodlot ge dwongen ben. Daar ben ik van overtuigd, mijn vader, maar het bedroeft my u uwe smarten te zien dragen, zonder dat gij mij een gedeelte van dien last kunt opeggen. Mijnheer Lep^fe schudde het hoofd Veronderstellen wij eens, dat ik uw geheim geraden hadde, vervolgde Sofie met bewogen stem. Onmogelijk, riep hij met verwrongen stem. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1898 | | pagina 1