B S1 Pol en Stant. Melkerijen.- Van tak op tak. Nieuwe uitvinding TdJr Herzele. - edaart u Vrienden. - Moorsel.^lTZ Een zeer hevige brief kd™f Burgerwacht van Aalst mijn o\Tsi\iu, "teit/S F)aliassen. T Men WMt Open brief. Damas-Zijde fr. 1.40 ZÖNM(mUST-ISs Allerhande Nieuws. Pol is in den meersch bezig meè molhoopen open te werpen. Staxt. Hewel, Pol, dat ia nog al sen good •mplooiken dat ge nu aan d'band hebt 't en vraagt nog den measten arbeid niet en ge kunt terzelfder tijd nog een goed pijpken doen. Pol. Inderdaad, Stant, in 't epet graven ie lastiger maar als de ■ollec hun toeren gespeeld hebben lijk hier, er is djanters toch veel werk aan om alles in order te brengen. Stamt. Ge zoudt toch zeggen, he Pol, waar dat die beestjes bun plezier in vinden Pol. Ja, niewaar Stant, meê de boeren den duivel aan te doen Stamt. Maar ze doen zij toch veel goed aan 't land ookPol Pol. 't Zoa knnnen gebeuren. Stant maar die dat zegt, en heeft toch zelve geenen boer gespeeld want ge moogt uw beste leer- zen aantrekken, Stant, en 'k geef u honderd franken als g'op acht dagen tijd eenen boer kunt vinden die u daarin zal gelijk geven. Itakt. Zie, Pol, 'k eu spreek maar van hooren zeggen 't zou bijzonderlijk op de zware eu vaste landen zijn dat de mollen zou den goed doen met er eeu aoorte van drainage in to brengen en alzoo betere passage te geven aan 't nat. Pol. En ik zeg, Stant, dat wij die drai nage nie van doen en hebben als on* landen te nat zijn, leggen wij er eene ware drainage in meê grachten en buizen, maar w'en hebben de ntollendrainage nie van doen watten die kerels komen daar biever de bover uw vruchten opvroeten eu maken alzoo g'heele bassen in 't graan, in 't vlas en 't is gelijk in welke vruchten, en dat zon voordeel rloen zijn aan de boeren van mijnen kant mogen ze den 1 eet en mol hebben, en overal waar ik kan, zal ik die verwoesters vervolgen. Stant. En hoeveel hebt g'er al gepakt in dezen meersch, Pol Pol. Negen en twintig, Stant, en z'en znllen nu nie veel meer vau hunnen neus maken. Stakt. Ge zondt toch beter zijn meê 29 hazen, Pol Pol. Dat zijn ook al renteniers die den boer missen kau. Stant 't is toch altijd iemands graan, of 't zijn toch ismands kla vers die z'afbijten, en niemand en beeft er profijt van op den buiten Stant. Wat zouden we zeggen, Pol? 't Is alzoo meê veel dingen op de wereld, 't Plezier van den eenen is dikwijls 't verdriet van den anderen, en iedereen vindt zijn kruisen. Pol. Wij hebben 't wij alzoo gevonden, Stnnt, en we zulleu 't wij alzoo laten 't bij zonderste voor iedereen is van goed uit te komen Stant. Jaat, Polmaar dat is toch een weêr niewaar dat wij alle dagen hebbeD t is nu de naaste week al aaachenwoensdag, en w'en hebben bijna nog geenen winter ge zien Pol. 't Is geheel en gazsch buitenge woon, Stantze zijn zeker al volop aan 't zaaien en planten rondom Aalst Stant. Volop en is 't woord niet, Pol maar d'hoveniers zijn voor goed bezig aan d'eerste groen seis. Pol. Hier is ook al veel werk afgelegd, Stant en gaat 't weêr alzoo voort, de somer zaaitijd zal gedaan zijn zonder arbeid veel mest is reeds gevoerd en ingereden en dan is 't planten en 't zaaien spoedig vergeten. Stant. Zooveel te beter, Pol«Ie boerkes hebben 't altijd lastig genoeg, en hoe beter zij varen, hoe liever wij het nebben. Pol. llowel, Stant, w'hebben er van dees jaar trok op alles belooft veel en zonder malheuren znllen oogst en andere vrachten wet opbrengen. Staxt. En als de vastenavonddagen nu maar wel afloopen, Pol maar, lijk ik u verledene week zegde, dat zijn in de stad beestige dagen. Pet. 't Is waar, Stant, maar aangeiien er dan toeh ook zooveel goed gebenrt eo dat er zooveel menschen naar 't veeriiguurgebed komen, zoo mogen wij toch hopen dat 't goed tegen 't kwaad wel zal opwegen en dat er geene straffen znllen van voortkomen maar Apropos, Stant, hoe zou 't zijn meê den rasten van de jaar Stant. 'k Heb g'hoord, Pol, dat 't zal zijn lijk verleden jaar boter en zuivel alle dagsu. eieren alle dagen uitgenomen Asscbe- woensdag en goeiëu Vrijdag, vleesch alle dagen uitgeuomen den woensdag en den vrij dag en nitgenomen ook den zaterdag van kwatertemper en van de goede week. Pol. Ha, Stant, dat kan er nog al door ons Geestelijke Overheid is nog eens genadig, en die wilt kan gemakkelijk zolken vasten onderbonden. Stant.g'Heel gemakkelijk. Pol, en a er kerels gevonden worden die de gebodi van d'heilige kerk niet en volgen, 't en is niet omdat ze te moeiëlijk zijn, maar wel omdat er slechten wil bij is maar alia 't is elk voor zijn zei ven. Pol. 't Is alzoo, Stant; en gaat den Vasten weerom gepreekt worden in St-Mar- tenskerk lijk verleden jaar Stant. Zekerlijk, Pol, hij wordt er alle jaren gepreekt, en 'k zal van dezen keer weerom trachten op mijnen post te zijn, want er is niets in de wereld da'k liever hoor als de sermoenen op 't lijden van onzen lieven Heer. Pol. 'k Hen daar ook liefhebber var .Slant, want dat doet nen menech deugd en dat doet hom nen keer achteruit peizen, en w'hebben dat allemaal op tijd neu keer doen. Staxt. J&am zelle Pol, en daarvoor zijn de Vastan-sermoenen allerbest geschikt. Pol. Jaaz, Stant; maar zeg nen keer. spreken ze nu nog t' Aalst van den vierden Stant. Dees leste dagen is er rog al vau gesproken, Pol 't isnn zeker, want hij heeft Let nu zelfverklaard, dat Zijn Hoogweerdig- heid den Bisschop van Gent, heui verboden heeft vau nog o\te komeu als candidaat voor de Kamers. Pol. Eu zal hij hem aan zijne geeste lijke O varheid onderwerpen, Stant? 8taDat en weet ik niet, Pol ma; r 'k peis 't toeh; daar zijn er die zeggen dat hij in beroep gegaan is naar Kome, maar dat eu weet ik toch meê geen vastigheid. Pol. En da'k ik ia zijn plaats waar. Stant, 'k zoa 'k ik dat beroep daar laten, eu neer serieus bogiuuen peiaen op iets anderr. Stam. Up 't herstellen van al 't kwaad dat die doimjerij overal veroorzaakt heeft, niewaar Pol Pol. Och ja, Stant want wat dat er daax menschen meê op bol gebracht zijn, eu hoeve Ie dat er alzoo leeren opstand maken hebben aan hun wettige Overheid, dat is oaseggeiyk Stant. Maar Pol, zouden die mannen dat kunnen herstellen, Pol Pol. G' heel en gansch herstellen, Stant, dat en knnnen zij niemeer; maar in d'heilige Kerk is er vergiti'e is te bekomen van alle fouten; en ware'kik in de plaats van die oproermakers, 'k zou mijn misslagen publiek bekennen, en 'kzou aan mijn geestelijke Overheid vragen wat dat er mij te doen staat. Stant. 't Ware volgens mij ook den eenigsten middel om ten rechte te geraken, Polmaar den hoogmoed mensch en d'atnbi- tie en de geldzucht Pol. Jajamaar. Stant, meê hoogmoed en ambitie en geldzucht en komt ge me ver bij onzen lieven Heer 't is d' ootmoedigheid en de gehoorzaamheid dat Hij vraagt. Stant. En waar zijn, Pol; en voor eenige jaarkes dat nen mensch hier op de wereld te loopen heeft, 't is toch nog al erg van nie seneus te peizen op die lange eeuwigheid die er moet op volgen. Pol. En dat er tegenwoordig alzoo toch zoovele groote verstanden loopen, Stant, die leven alsof ze van de dood niets te vreezen en hadden Stant. Jaat, Pol. maar als dat kerels zijn die goddeloos leven en die openlijk mei gods dienst en H. Kerk den spot drijven, dat kan nen mensch nog verstaan hoe dat die mannen welhaast versmoord en verzonken liggen in dsn modderpoel van 't verderf en de boosheid; maar hoe dat menschen die vroeger de goeië zaak verdedigden, en die in do katholieke religie opgevoed zijn en geleefd hebben, hoe dat die mannen, tegen den wil op van hun geestelijke Overheid, durven voortgaan meê nen weg te volgen die verderfelijk ie, dat is onverstaanbaar en daar spreken alle treffelijke menschen van. Pol. Och, Stant, w'hebben 't zoo dikwijls tegen eeu al gezeid, en nu hoor ik zeggen dat de donchisten meê nog meer en meer razernij roepen en tieren in hun gazetten, en dat zo durven schrijven dat ze gezworen hebben van de katholieke partij tot ter dood toe te bestrij den en te bevechten overal waar zij knnnen!?! Stant. Ja, Pol, dat stond in eene van hun gazetten over veertien dagen en daarbij zegden ze nog dat z' hun weinig bekommeren meê de maatregelen die de geestelijke Over heid genomen heeft, of nog nemen zal. Pol. Stouterikken zijn't, Stant, en ellen digaards Stant. Z' en moeten 't maar weten, Pol; maar z' hebben schoon te roepen en te beweren dal. zij kristenen zijn en kristenen zullen blijveu; meê alzoo een kristelijkheid op uwen rngge znlt g' overal voor zes centen een pint hier krijgen, maar waar dat g' er znlt meê komen bij onzen lieven Heer,dat is wat anders! want, zegt Hij die u versmaadt, versmaadt mij sprekeude van de Oversten der H. Kerk. Pol. Eu onzen lieven Heer versmaden, Staut, dat is 't leste van alDanrashter trekt men de leer op Kome men dan nog in de Kerk om daar paternosterbollen zoo groot als knikkers door de vingers te laten rollen, en daar door geveinsde godsvmehtoefeningen dê menschen nen blindeoek te willen aandoen, wat kan dat baten en waar moet men daarmee naartoe Stant. 't Is wreed.Pol, en ellendig droef! maar nog eeps, zij weten wat zij doen, eu die veteus en willens in 't vuur loopt, moet zich noodzakelijk verbranden. Pol. Laat ons lezen en bidden voor de vord ward den, Stant, en voet bij stek houden; na lijden komt verblijden Stant. --Ja, Pol; en tot de naaste week Pol. -- Wel 't huis, Stant, en tot weder omzins. 8amenwerk®Dd© molke- r'Jen 8®roaPea zijn om llTrf 1 koternijverheid te redden en mfier we'stand op den buiten te brengen, dengen ook al niet, of doen niets uit, volgens de helden van Chipka. En waarom Wel omdat de groenen daar geen meester kunuen spelen en 't pluimken op lidnnen hoed niet mogen stekou. Algemeen en vooral de mindere land bouwers zijn te vrede over de uitwerksels der samenwerkende melkerijen. De hel den weten dat en dairom durven zij, alhoewel zij er inweudig vijandig aau zijn ze niet openbaarlijk rechtstreeks afkeu ren en legenwerkonEu de melke rijen moeten hun geweldig op de borst drukken, want in t Land van Aelst van zoudag 11 komen zij er tot driemaal toe op terug. Do melkerijen de raelkerijeu 1.. maar ze zullen toch de dood zijn der boter markten en daarbij de vervalsching der boter met margariua zal ook niet worden te keer gegaan.... Eu daarbij ze deugt niet want schrijft - H Land van Aelst Een liefhebber in 't vak verzekerde ons deze week dat de Melkerij-boter - zeer schadelijk is voor de kokernagie, tiju en zoet voor den boterham maar schadelijk voor do kokeruagie... Wij n vroegen aau iemand uit Brussel Is 't wa.w dat erin d'Halbu kreemboter ontdekt is, vervalscbt met Margarina bJa, was 't antwoord, 't is waar er was voor over de 50 °/0 Margarina iu. En de Melkerij-boter is beter geschikt voor de vervalsching dan de andere. AU 't zoo is, zulleu de Melkerijen ook in achting dalen Ongetwijfeld 1 En wie was de vervalscher dier Melke rij-boter? 'f Land van Aelst wijst hem niet aan, maar wie tuasclieu de regels lezen kau. ziet ter oogen uit dat de Melkerij zelve de vervalsching pleegde, volgens de helden van Chipka. Dus de Meikersen zoo kortelings ge sticht vervalschen reeds hunne boter, volgens U Land van Aelst. Dus onze landbouwers zijn vervalschers hun oer boter, bedriegers, dieven, galge naas.... En die lasterende beschuldigingen wor den hun naar 't hoofd geslingerd zonder eenig hoegenaamd bewijs. Maar de leden der Melkerijen ziju de vrieuden der helden niet en dat is vol doende. Immers van 't oogeublik dat gö tot het Daeusisme niet behoort zijt ge in d'oogen der helden 'wc conservatieve smeerlap, cons rvatievê bedrieger, 'ne conserva tieve d^//.... En daarbij 't is de eerste maal niet dat onze landbouwers voor botervervalscbers eu bedriegers worden uitgescholden. Onze vierde man riep in de Volkskamer uit dat er hier iu de omstreken van Aalst wekelijks 60 duizend kilogr. Mar garina aan den mau worden gebracht.... om da boter te vervalsehen. Allen botervarvalschers, tot zelfs in de Melkerijen. Land houwers, onthoudt dat eens sche demoaraten, om met spoed brieven te bestellen. Ziehier - Men schrijft zijne brieven des zater dags, men steekt ze den zondag middag om 12 uren in de bus der Post op een verkeerd adres dan is het rusttijd voor do briefdragers, en zoo wordeu ze des maandags, omtrent 11 uren, besteld op het fabriek, en ziet dan wel toe dat ge sito hunne uitnoodiging beantwoordt of ge doet niets voor de werklieden. Die brieven zijn alle dagen zichtbaar bij M. Alex. Van de Velde, die dit bedrog aan het licht gebracht heeft. Hoeveel heeft Pie ontvangen als advo caat in die treffelijke zaak Lezers,zulke irukken gebruikt men ouder den naam van Alles in eerlijkheid en deftigheid om 10 uren, na de Hoogmis zal de he<-.r Thuysbaert, Burgemeester van Lokeren, inrichter der pensioenkassen dezer stad, alswaar meer dan duizend ledcu inge schreven zijn, eene belangrijke voordracht houden. Deze voordracht wordt alleenlyk gege ven voor de moeders van familie, de jonge dochters, de leden van den studie kring en der inrichtings-commissie. dissemeut ontvaugen wij brieven in de welke men ons het groote spyt uit drukt dat het aan priester Daeus verbo den is geworden nog een nieuw mandaat van Volksvertegenwoordiger te aan veer den. Verscheidene vrienden zeggen ons Denderbode vriend, g'bebt gelijk te schrijven Vier jaren lang onverpoosd moedig werken om den gekozen vau libe ralen, socialisten en eenige misleide lieden, naar de maan te zenden, en die gelegenheid die men met zooveel onge duld afwacht, udÉa zien ontrukken, waarlijk wie zou er niet misnoegd om zijn Andereu schrijven ons Wij hadden er op gerekend onzen Woeste te kunnen wreken en de eer van ons zoo catholiek Arrondissement te herstellen met aan den vierdeu man dien valschen beïover, die volksverleider, die de armen tegen de rijken, de werklieden tegeu de moesters, de pachters tegen de eigenaars aanhitst, die gedurig den weg voor 't socialïsmus baant eene kolosale buis te verschaffen tot straf van al het kwaad dat de groene politieke booswichten hier hebben ge sticht.... Maar Denderbode roept u toe Bedaart u, vrienden Wij, catholieke werkers, hebben roden van misnoegd te zijn, maar wat wil men 't Besluit van Mgr. Stil lemans schijnt onwederroepelijk... maar luistert, er is nog troostPie Daens en De Backer zullen vast caudidaat zijn en, ge begrijpt, is onze leute zoo groot niet er zal er toch zijn Dus, vriendeu, moe dig voortgowerkt en de zegepraal is aan ons En hangt De Backer aan de slippen niet van onzen vierde, dan zal hij aan die van Ome Pie hangen als zij in den ketel vliegen zullen I Het zingen van slechte liedekens is hier te Aalst, bij besluit van den heer Burgemeester verboden en wij ver nemen dat dit besluit door onze Policie streng zal uitgevoerd worden gedurende de Vastenavoudagen. De overtreders zul len gestraft wordeu met de straffeu van enkele politie. M. Begerem, minister van justicie, in antwoord op eene vraag van M. Diercx, Volksvertegenwoordiger en Burgemeester vau Turnhout, heeft verklaard dat de Policierechtbank vau Burgerhout de wet tigheid heeft erkend van een Gemeente reglement't welk het xingen van zeden- schendende liedekens langs de straat en in de openbare gestichten verbiedt. Moorsel met zijne kamanke, maljonnige wet Er stond deze week gramschap, boos heid op vele blauw- groene troniën te lezen... Eu eenieder stelde zich de vraag Wat mag er toch voorgevallen zijn om zooveel verbolgenheid te verwekken Zouden het soms de loten der Tentoon stelling van Brussel zijn die er aanleiding hebben aan gegeven Als men een lotje heeft gewonnen al ware het maar eentje van 16 baliekens, moet men zich toch zoo gram, zoo boos niet maken Velen zouden lachen... WIE WIE WIE heeft al die gram schap, al die boosheid der blauw- groe nen verwekt Noóken man, waar zit ge Trek eens rap uwe informeerkazak aan en iaat ons eens dc oorzaak kennen van dien gespannen toestand 1 priester Dacns naar 't Fondsendblad ge zonden te worden in den welken hij be- keüt, in date 5 december 11., van wege Z. H. Mgr Stillemans schriftelijk verbod te hebben gekregen de vernieuwing van zijn mandaat van volksvertegenwoordi ger te aanveerden. Aangaande de kwestie of by in beroep is gegaan bij Z. H. den Paus, antwoordt priester Daeus dat het zijne zaken zijn en niet die van anderen. Een andere bijzonderheid wordt bekend gemaakt iu 't epistel van priester Daens, 't is dat de bisschoppelijke brief een postscriptum behelst welk hem verwittigt dat de hooger gezegde bisschoppelijke brief zal openbaar gemaakt wordeu indien de omstandigheden zulks vereischen, Wij denken voor 't oogenblik niet te moeten tusschenkomen in de geweldige polemiek tegen onze confrader 't Fond senblad verwekt, schrijft LeBien pu blic. Bepalen wij ons te bestutigen dat de kwaadaardige taal van M. Daens schijnt te zelfdertijd te dienen om de ca- tholieken te bedroeven en de liberalen en socialisten te verheugcu. In die voorwaarden, moet, enzes dtin- kens, de godsdienstige drukpers zich tor zijde houden in afwachting eener hoogere en meer bevoegde tussehenkomst. Bij koninklijk besluit van 14 Februari 11, is de burgerlijke Revisieraad samen gesteld als volgt Voorzitter M. 0. Vanderhaegen, provinciaal Raadslid te Aalst. Plaats vervanger, M. C. De Vis, provinciaal Raadslid te Aalst. Leden MM. C. Van Je Putte en A D'Hondt, te Aalst. Plaatsvervangers MM. E. Boin en Ed. Scbeerlinakx, Grif fier te Aalst. Secretarie-verslaggever, IA. A. Mahieu, Deurwaarder te Aalst. Volksreelit't orgaan eer Antwerpscbe groene kliek, de verklaring meê dat M. Lebon zijn ontslag geeft als ondervoor zitter der vlaamsche christene volks partij. Dees ontslag vindt zijne oorzaak in de tweedracht die nu weer ontstaan is tus scheu M. Plancquaert en MM. Renkin en Carton de Wiart,de Brusselsche salonsde mocraten, volgens Klokke Roeland. Als 't schip aan 't tinken is, verhuizen de ratten AALST. Syndikaat van Reisigers, Klerken en Patronen. Op Zondag 13 Maabt aanst., om 6 uren 's avonds ter groote feestzaal ten Stad- huize VOORDRACHT met licht-afbeel- dingen over Congoland en de missie van den Kwango. In twee-en-half uren. Eene be langrijke proefneming is in eene papier en koutwarenfabriek in Duitschland gedaan om den kortsten tijd to bepalen, die tot de verandering van een nog in den grond staanden boom tot bruikbaar papier noodig zou zijn. In een bosch in de nabijheid derfabriek werden, in het bijzijn vau den eigenaar, morgeus om 7 uur 35 minuten, drié hoornen geveld en dadelijk naar de fa briek vervoerd. Om 9 uren 34 minuten was daarvan de eerste rol papier gefabrikeerd, tot welke verandering dus 1 uur 59 minuten noodig geweest was. De eigenaar van de fabriek liet nu eene hoeveelheid van dit papier naar eene, op een afstand van 3 mijlen gelegen drukkerij brengen en om 10 uren bevond zich eene gazet ervan in het bezit van alle aanwezigen. In het geheel waren dus 2 uren 35 mi nuten noodig geweest, om uit een leven den boom gazetten te vervaardigen. M--de mannen der M. Justice sociale aan De Backer, Ducatillon en Plancquaert 4000 fr. hebben beloofd te samen 12,000 franks, om in West-Vlaanderen den paljas té gaan spelen en zoo de Brusselsche catho- lieken te dwingen MM. Renkin en Carton de Wiart als candidaten te aanveerdeu MM. Renkin en Carton de Wiart loo chenen het, maar 't Leeuwken Planc quaert iu zijn Recht van zondag 11., zegt dat hij het noudt staan, dus dat de be lofte is gedaan geweest... En 't Leeuwken spreekt door persoonlijke ondervinding. Iemand uit de streek van Ninove zegde ons deze week En men is dan verwon derd dat die groene socialisten zooveel geld vorteerou om 't Vlaamscho Land in rep en roer te brengen I Wij weten nu van waar d'oordjes komen Joderij. Men rekent uit dat er in geheel Frankrijk 71,200 Joden zijn, wat niet veel meer is dan er jjCh in Amster dam alleen bevinden. Daarvan wonen er 42,000 te Parys, 300 te Bordeaux, 19,000 aan de Duitsche grens en de 7200 anderen leven spreid. Op de 38 millioen zielen beteekent dat niet veel mog geen 1 Jood op de 2000 inwoners. Maar als men nagaat hoe bij deze ver houding de Joden zich in een hoogst evenredig aantal baantjes en postjes hebben weten te dringen, en hoe zij van de 80 milliard,die Frankrijk aan roerend goed bozit.20 milliard of 500 maal te veel naar verhouding hunner getalsterkte hebben weten te verwerven, dan kan men zich eenigzius verklaren, hoe hot moge lijk is, dat de tegenjoodsche beweging zoo plotselings overvoedsel vindt. 'I Land van Aelst van Zon dag II. deelt, onder handtsekening van Pieter Daens eeneu open brief meê gericht tot Z. H. Mgr. Stillemaus, Bisschop van Gent. De toon van dezen brief is oneerbiedig en zelfs hoogst onbeschoft. Het is de her- baling van al den zeever, van al do ver smadingen, van al de beleedigingen, vau aide lasteringen, van al de schijnheilig heden, van al de jeremiaden over brood roof die sedert vier jaren wekelijks in 'tLand van Aelst zijn gedrukt geworden. Wie die open brief met aandacht leest, bekomt weldra de innige overtuiging dat hij uit de pen is gevloeid van iemand die sterk is besmet met het Auri sacra fames 'tis te zeggen, met de verdoe melijke zucht naar 't lieve geldeken Het toeval. Het tooval wil dat, den dag nadat Vooruit zoo zegt de Bien public, de verdediging apogolie van den diefstal op zich nam, de dieven ten 3 uren met braak, iu het lokaal Vooruit kwamen en er eene som van ongeveer 60 fr. in nickel stolen. Verder eenige- muntstukken buiten loop ook masstellen zijn verdwenen. En zeggen dat Vooruit eeue klacht beeft neergelegd bij de policie 1... Het blad wil dus dat de arme duivel mis schien is het eeue moeder die deze duiten heeft meêgenomen, gestraft worde door dwangarbeid of opsluiting Want diefstal met braak, moet geoor deeld worden door het hof van assisen en rekening houdende van mogelijk verlich tende omstandigheden, kan het hof geen mindere straf opleggen dan drie maan den gevangenis. Deukt Vooruit wellicht dat de diefstal misschien begaan is door eenen fabrikant? Die onderstelling zou dom zijn. Het sociaal blad moet wel denken dat de schuldige een der slachtoffers is van onze maatschappelijke orde in welke men, volgens zijne uitdrukking, moet ste len, om niet van honger te sterven. En dewijl dit zóó is, heeft de dief geen gelijk gehad zijnen nooddruft te zoeken, uiet in een uederigen bakkerswinkel, maar in die groote kapitalistische maga zijnen van Vooruit, magazijnen waar de aktiehouders orergroote dividenden win nen Tijdstip der kiezingen. De mi nister van binnenlandsche zaken heeft van de gouverneurs der provinciën eene statistiek gevraagd van de werlieden, welke op zekere tijdstippen van het jaar in het buitenland gaan. Dit is natuurlijk met het oog op de vaststelling van de datums, op welke da kieziugen zouden plaats hebben. De E. "V. De bespreking inde Kamer over da provinciale kieswet be looft nog al levendig te zijn. Eenige leden der rechterzij zullen de toepassing der E. V. in de kiezingen voorstellen en natuurlijk door de roodeu en groenen worden gesteund. De strijd zal warm zijn. OTTERGEM. De mesting van Daens had geweldig van den mankenhenneD. 't Is de moeite niet weerd er n iets over te schrij ven. 't Spel heeft acht tot 22.50 den meter alsook zwarte, witte en gekleurde Heunebergr-ZIJdc, van af 95 cent. tot fr. 28.50 den meter elfen, geribd, gekwadrillcerd, b. werkt, Diimas, enz. (ong. '240 kwal. en >2000 kl.-nrscbi.!, - -ringen cn verscb. leekeningen), vraebt-en lolvrij Is huis Lcsteld. Monsters per keerende. G. HeoneDerQ, Fabriek van Ziitfe ik «timr.Zand Doof petrool op het vuur te gieten had een man, te Molenbeek, onvoorzich tig brand gesticht. Do geburen en de policie, die toesnelden om hot vuur uit te dooven, vonden de deur gesloten. De man weigerde zo te openen, beweerende dat hij de zaak zelf wel klaar zou spin nen. Men brak de deur open en toen zag men dat bij inderdaad er in gelukt was den brand te blusschen. Zie notariöole Annonce op de ALd' Rlndzijde. Zondag 20Februari 28$5,di#astdoende Apotheker: IT V. Meirschaut, Korte Zoutstraat. Botermarkt.— Heden zaterdag werden 750 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 5254 kilos. Land van Riem, De Goudboer. Wij hebben aangekondigd dat De Goud- boer voor de tweede maal zal opgevoerd worden op 13 Maart, nu dat is mis, 't is op 6 Maart. Wij vernemen dat de heeren van 'tLand van Riem zullen zorgen dat deze tweede opvoering nog luisterrijker zal wezen dan de eerste. Nu, dat ze ook zorgen dat de vertooningen wat vroeger zouden eindigen en de toehoorders nimmer tot in den nacht ten schouwburge gehouden worden. Ziedaar de algemeene wensch. BOR8TLIJDERS, leest 4e blad, WIT KRUIS. Kerkxken. Dijnsdag nacht is. wijk Berg, de prooi der vlammen gewor den de herberg bewoond door de ervou Callebaut, bijgenaamd Burgemeesters. Nadere bijzondorheden ontbreken. Moorsel. Zaterdag, na midder nacht is er brand ontstaan in het kieken hok der hoeve van M. Pieter De Smedt, wijk Kruisabeel. Het vuur sloeg naar de overige gebouwen over en weldra stond men voor renen vuurpoel waar geen blus schen meer aan was. Alles werd door het vuur verslonden Twee koeien en eeu varken kwamen in den brand om. De schade wordt op ver scheidene duizenden franks berekend doch er bestaat verzekering. Aangaande de oorzaak van den brand- vermoedt men dat dieven die de kiekens van Dc Smedt kwamen stelen, vrijwillig of onvrijwillig brand veroorzaakten. Meu weet dat de kiekendieven solfer doen branden om de kiekens te bedwelmen en zoo 't v breeuwen te beletton. Geen enkel kiekv; u nog te zien geweest. Het Parket van D mdermonde opende een enkwest. r— r— I Mprn biedt kosteloos atD, aaa 111M MLLLn allen die aangetast zijn va- en e ;uidziekte, haarwormen, eczemas puist jes, he d iitslag, chronische bronchieten, borst- blaasziekten, rheumatick, een onfeilbaar ioen keni.cn om zich spoedig te gene- i-)*ii hijzelf volkomen genezen is geweest - ogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebbenirstaan en beproefd. Dit aanbod, waar- iiet menschiicvcnd doel zal inzien, is het -ener belufu. of postkaart schrijven aan den heer VlJXOflt 3, Place Victor Hugo, te Grenoble, die - n rachtvrij per post antwoorden en de nlichtingen opsturen m1. Twee huizen ingestort, te Brugge. Vijf slachtoffers. De zoo bevolkte wijk de Coupure werd dijnsdag mid dag in opschudding gebracht door een schrikkelijk ongeluk. M. Armand Neutens, timmerman en ondernemer, wonende Zwarte leertou wersstraat, is bezig met huizen te bouwen langs de Gentsche vaart, aan het - IJzer- hekken rechtover de herberg Alteby op het grondgebied van Brugge. Dijnsdag eenige minuten voor middag, toen do werklieden bun gereed maakten om de gebouwen te verlaten, die zoo goed als voltrokken waren, scheurden de bo venste deelen der zijdsmuren van een en stortten met een ijselijk gekraak naar beneden, alles meêslepende wat hen on der den weg kwam, en vijf werklieden lagen onder de puinen begraven. Aanstonds kwam men van alle kanten toegesneld om hulp te bieden eenige oogenblikken nadien waren een vijftiental politieagenten ter plaats die met de toe gesnelde lieden de reddingswerken- be gonnen. Met veel voorzichtigheid moest men te werk gaan, want de kroonlijst, dweersbalken en andere deelen van het gebouw dreigden insgelijks naar beneden te storten. Men nam de noodige voorzor gen en eindelijk gelukte men er in de vijf werklieden uit hunnen netelachtigen toe stand te redden. Joseph Axters, metser, oud 49 jaren, wonende Prcdikheerenrei, werd in deer lijken toestand naar zijne woning ge bracht. 's Avonds is de ongelukkige de H. Sacramenten toegediend. Albreeht Van Brussel, geboren te Oosteamp, oud 27 jaren, wonende te Assebreuck is den linkerarm gebroken en heeft erge wonden aan 't hoofd Lod. Roos, oud 60 jaren, wonende Roodestraat alhier klaagt aan inwendige pijnen, doeh men kan niet met zekerheid vaststellen of er hem iets ge broken is. Beiden worden in het gasthuis verzorgd. Twee andere, Leopold Siersack en Cy- riel Plouvier, zijn er gelukkiglijk met eenige kneuzingen van afgekomen. Zooals wij hooren zeggen waren de hui zen zoo goed als voltrokken de vlaggen staken op het dak en alles was gereed gemaakt om dijnsdag avond het voltrek ken der gebouwen te vieren. Het parket kwam ter plaats om 4 en half uren en was samengesteld uit de heeren de Kerchove d'Exaerde, procu reur des Konings, De Neckere, onder zoeksrechter, De Cloedt, greffier. M. De Wulf, bestuurder der stadwer- ken en M. Maladry, hoofd-politiecom- missaris vergezelden de heeren van het Gerecht die lang ter plaats zijn gebleven. Alles is nauw onderzocht geweest, on der andere de materialen. M. Neutens heeft lang ondervraagd geweest door den onderzoeksrechter. Twee personen, de eene van Emel- gem, de andere van Isegem, zijn aange houden voor poging tot ontriggeliug van eenen trein, op 30 januari te Ingelmun- ster. Een huuuer werd reeds vroeger ver oordeeld. Dramatische dood. Een inwoner van Burght is donderdag te Antwerpen in de Schelde gevallen cn verdronken. Ziehier in welke omstandigheden dit ongeluk gebeurde Willen» Hellemans, nachtwaker, wo nende te Burght, vaarde met zijn 14jari- geu zoon Hypoliet in een bootje de Schelde over. Eensklaps kwamen zij in aanvaring met een otterschip het bootje sloog om eu de kleine Hypoliet kon zich aan de kiel vastklampen, zoodat de twee man schappen van den otter hem aac boord konden nemen. Ook de vader haalden zij uit het water op en, daar bij reeds geheel bewusteloos was, zetten zij hem op eene sleepboot en deze bracht de twee drenkelingen op een schip dat aan de kaai lag. Dadelijk werden de policie en dokter Van Ermenghem geroopen, en deze laatste heeft, na drie kwaart utrs werken er niet in kunnen gelukken, den ougeluk- kigen vader terug tot het leven te roepon. Het lijk van Hellemans is naar het Sinte-Elisabethgasthuis gebracht, terwijl de zoon de treurige tijding naar huis kon brengen: Roe de kiekendieven werken. Te Oeleghem werden twee kiekendieven aan hun werk verrast. Zij pleegden hunne diefstallen met de hulp van een gedres- seerden hond, die de kiekens dood beet en ze bij hen bracht. Zich verrast ziende hebben zij de vlucht genomen, drie kie kens achterlatende. Zij zijn gekend en zullen dus spoedig in handen zijn. Eene plechtige uitvaart tot gedach tenis van do slachtoffers der koolmijn ramp had in de kerk van Wasmes plaats. Eene schoone praalbaar was in t mid den van den tempel opgericht. Zoo groot was do volksmenigte, dat het de overhe den, gouverneur, arrondissementscom missaris, enz., moeito kostte om de voor behouden plaatsen te bereiken, Eene lijkrede werd gehouden door eeuen kauunik van hot bisdom Doornik. Gedurende deu dienst heeft de beroem de Harmonie de Wasmes, zich doen hoo ren.

De Denderbode | 1898 | | pagina 2