Donderdag 28 April 1898. 5 centiemen per nummer. 538te Jaar 3237 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. LANDBOUW. Het daensismus en de duivel. Belgische Werklieden bij den Paus. van America. VERLOREN EER DE DENDERBODE Bit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder digteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voer de Stad 8 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 81 December. De onkosten der kwitanties door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men achrijftin bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, n in alle Postkantoren des Land. Cuique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel# van dit blad. De kwade trouw schijnt er los door. En het schijnt er niet te min los door dat de Americanen om zich sehadeloos te stellen voor de milliocnen die de oorlog gaat verzwelgen, Cuba zullen inpalmen. Het algemeen gevoelen der volkeren is tegen den oorlog en overal wordt de wensch uitgedrukt dat de mogendheden de eerste gelegenheid de beste moeten waarnemen om eenen wapenstilstand te vragen en aan de oorlogvoerende partijen een uitdrukkelijk voorstel van scheidsge recht voor te stellen. Aanleg eener weide. Waarde van hooizolder zaad tot zaad gebruikt. M. A. Damseaux, de geleerde profes sor van landbouw van het Instituut, te Gembloers, heeft een bewijsveld inge richt, om te toonen hoe weinig redematig het gebruik van hooizolderzaad als zaad is. Hij geeft als volgt rekening der beko men uitslagen. Men heeft dikwijls gewezen op de nadeelen die het bezaaien met hooizolder zaad na zich sleept om graszoden te vor men. Ook dikwijls toonde men dat net noodig is de zaadmengsels te schikken aan de voorwaarden van den grond, zijne ligging en de bestemming der weiden. Dit alles wordt reeds heel klaar bewezen door de opbrengsten van het 1° jaar van 3 perceeien behoudende 16 aren ieder en bezaaid als volgtHet lu werd bezaaid met 20 kg. hooizolderzaad van eene weide van Gembloers, zooals dit hier gebruikt wordt om weiden aan te leggen het 2° met 10 kg. gezuiverde hooizolderzaad voortgebracht door de verschillige Maas- aanspoelingsweiden, te Eysden bij Visé het 3° met zuivere zaden te weten Beemdgras der weiden 0 kg. 200, 't zij 12 kg. 500 per hectare. Gewoon beemdgras 0 kg. 200, 't zij 12 kg. 500 per hectare: Tharmothoutgras der weiden 0 kg. 125, 't zij 8 kg. 000 per hectare. Italiaansch ray-gras 0 kg. 100, 't zij 6 kg. 250 per hectare. Englisch ray-gras 0 kg. 100, 't zy 6 kg. 250 per hectare. Havergras 0 kg. 080, 't zij 5 kg. 000 per hectare. Zwenkgras der weiden 0 kg. 080, 't zy 5 kg. 000 per hectare. Hondsgras 0 kg. 050, 't zij 3 kg. 000 per hectare. Witte klaver 0 kg. 040, 't zij 2 kg. 500 per hectare Hoppe rupsklaver 0 kg. 020, 't zij 1 kg. 250 per hectare. Deze zaden werden in den vreemde ge kocht. Do Belgische landbouw teelt, om zoo te zeggen geene graszaden. Ieder perceel verkreeg vóór den winter den mest overeenkomstig met 20,000 kg. stalmest, 1250 kg. metaalslakken en 500 kg. kaïniet. De bezaaiing heeft plaats ge had den 12 April. Drie sneden zijn ge daan geweest op 16 Juni, 14 Juli en 1 September, zij hebben per hectare ge geven Produkten. Hooizolder- Gezuiverde Zuivere zaad van hooizolder- zaden. Gembloers. zaad der Maasmeiden. 1° snede 2,500 kg. 11,250 kg. 10,620 kg. 2° snede 1»,750 kg. 7,310 kg. 9,060 kg. 3* snede 3,120 kg. 15,000 kg. 13,130 kg. Totalen 19,370 kg. 33,565 kg. 32,810 kg. Zoo de bezaaide perceeien omtrent ge lijktijdig geschoten hebben, zij hebben toch merkelijk van elkander verschild voor wat de dichtheid van het gras en zijn hoogte betreft. Het perceel bezaaid met hooizolderzaad uit de weiden van Gembloers, was zijn gruen worden ver schuldigd aan grasplanten met breede bladeren die niet groot worden er waren weinig grasplanten en bijzonder weinige grassoorten van boogo en middelmatige gestalte, en veel doorlevende planten waaronder meestal de weegbree. Dit legt de zwakke opbrengst ui., der 'eerste en derde snede. De gGede gfasplanten lijden van de nabijheid hunner mededingsters die in den zomer sterker zijn, meer plaats innemen aan de oppervlakte van den grond door hunne groote bladeren, en in don grond door hunne sterkere wortelen. De totale groene opbrengst is merkelijk kleiner dan voor de twee andere percee ien, maar zij is dit voornamelijk in hare voedende waarde en ook als hooi. Zoo het groene gras van gezuiverd of zuiver zaad dit jaar 10 fr. de 1000 kg. waarde heeft, dat voortkomende van hooizolderzaad heeft slechts eene waarde van 7 fr. daarenboven indien de per ceeien met zuiver of gezuiverd zaad 25 kg. hooi gaven per 100 kg. groengras, dit be zaaid met hooizolderzaad verliest veel meer van zijn gewicht en men bekomt slechts 20 kg. hooi per 100 kg. gras. De vergelijking van de perceeien geeft dus voor het le jaar Produhtsn. Hooizolder- Gezuiverde Zuivere zaad van hooizolder- taden, Gembloers. taad der Maasmeiden. Groen gras 19,370 kg. 33,516 kg. 32,810 kg. Hooi 3,874 kg. 8,391kg. 8,262 kg. Wezentlijke waarde van den opbregst, fr. 271,18 fr. 839,10 fr. 820,20 Wij denken dat de uitslagen van het eerste jaar genoegzaam beslissend zijn om de ongeloovigsten te overtuigen van de noodzakelijkheid slechts goede zaden te gebruiken bij het aanleggen van weiden evenals elders. Het daensismus biedt zich den werk man als redder aan, alsverre gelijk de duivel aan Jezus. 1° Jezus, na veertig dagen en veertig nachten gevast te hebben, had honger en de duivel kwam en zegde Indien gij de zoon Gods zijt, zegt dat deze steenen brood worden. Maar de duivel zelf bracht geen brood om Jezus te laten eten. Zoo ook 't daensismus roept tot de menigte Indien gij de macht zijtoverrompelt de rijken t Is uw recht Maar 't daensis mus intusschen kent geene liefde en brengt nergens onderstand 1 2° Jezus werd daarna door den duivel op het hoogste van den tempel gedragen en de duivel zegde Indien gij de zoon Gods zijt, werp U naar beneden, want God heeft zijne engelen het bevel gege ven over U te waken in al uwe wegen. Maar wat mij betreft, valt gij, ik zal U laten vallen Zoo spreken de leiders van 't daensis mus iu Vlaanderen, te Gent en elders op hunne meetingen Indien gij de macht zijtwreekt u op de rijken uwe verdrukkers. Het volk dat luistert naar die woorden zal opstaan tegen de burgerij. De gelei ders, verre van hulp te bieden, zullen 't volkin den brand laten en de vlucht uemen, zooals de leiders der socialisten in het walenland met de werkstaking. 3° De duivel nam nog Jezus op naar eenen hoogen berg, toonde Hem al de koninkrijken der wereld met hunne heor- lijkheid en zegdeDit alles zal ik U geven indien gij nedervalt en mij aanbidt. Zoo ook het daensismus brengt de menigte op den hoogen berg des hoog- moeds zij alleen zijn de Godheid, het koninkrijk en alle heerlijkheid. Edoch... op voorwaarde dat de menigte nedervalle en de geleiders aanbidde Zulk tronk, zulk jonk De duivel 't daensismus Of schijnheiligheid is hunne macht. [Dender en Schelde.) De Belgische werkmansbedevaart, wier aankomst te Rome dezer dagen gemeld, werden ontvangen aan de statie door Mgr de Croy, geheimkamerheer van Z. H., graaf Adr. van Ursel, Mgr 'tSerclaes, M. Dubois consul vau België te Rome, ene. Een overgroot gedeelte van de bee- vaartgangers is in het Vaticaan gelogeerd, waar zij de gastvrijheid van den H. Vader genieten. Zij nemen er ook hunne maal tijden. Groote zalen zijn voor hen beschik baar gesteld, versierd met Belgische en pauselijke vlaggen en wapenschilden. Zij smooren er zonder schroom hunne pijpen en cigaren. Een reglement, in verscheidene talen in de zalen aangeplakt, meldt dat de pel grims ook nog personen aan tafel kunnen noodigen, maar het is niemand veroor loofd, zich zei ven of anderen bijzondere spijzen te laten opdienen. Dit is zelfs aan geenen cardinaal toegelaten. Zaterdag werden de Belgen door Z. H. den Paus ontvangen in de Hertogelijke zaal gelegen boven het portiek van Sint- Pieterskerk. Van op zijnen rood flu woelen troon, die te midden der zaal staat, sprak Z. H. tot de pelgrims, die hem omringden, voorzien van vaandels en cartels hunner maatschappijen en kringen. Indrukwekkend was het oogenblik, toen Z. M. op zijnen draagstool, in wit gewaad met rooden mantel, in de zaal verscheen, omringd van talrijke cardina- len, waaronder ook degenen, die in België het ambt van nuncius hadden waarge nomen. Juichkreten weergalmden in het Vlaamsch en in 't Fransch. Toen Z. H. had plaatsgenomen, las Mgr de T'Serclaes net adres voor. Het antwoord van den Paus werd gelezen door Mgr de Croy. In dit antwoord dringt Z. H. er vooral op aan, dat de Belgen zich zouden gedragen naar de voorschriften der Bisschoppen. Over de maatschappelijke kwestie sprekende, zegt Z. H. dat elk de rechten van anderen moet eerbiedigen, zoowel de patroons als de werklieden. Na de inrichters der beevaart geluk te hebben gewenscht, vertrok Z. H., de menigte zegenend, die in verdubbelde toejuichingen hare genegenheid voor hot Opperhoofd der Kerk te kennen gaf. Aalst, 27 April 1898. Spanje en de Vereenigde Staten Het is dus beslist de oorlog is door de Vereenigde Staten van America aan SpaDje verklaard. Waarom die oorlog De Vereenigde Staten willen de onafhankelijkheid van 't eiland Cuba waar sedert geruimen tijd revolutie heerscht en Spanje wil niet ge dwee zijn rijk domein afstaan. Z. H. Leo XIII, onze roemrijke Paus, heeft zijne bemiddeling aangeboden om 't verschil te slechten en aHus den vrede te bewaren. Maar 'tis niet gelukt. Wellicht op 't oogenblik dat deze regelen zullen verschijnen, zullen er reeds vreeslijke moorddadige zeegevechten zijn geleverd en er velen het leven hebben by ingeschoten. De openbare meening houdt zich den wereld door onledig met den reuzenstrijd waarvan de uitslag niet te gissen is 't is immers de eerste maal dat de verdelgings kracht gaat beproefd worden der reus achtige zeeschepen die zooveel millioenen hebben verslonden. Over de oorzaak van den oorlog,heerscht er veel verscheidenheid van meening, doch bet volk iu 't algemeen is van gevoe len dat het de Vereenigde Staten zijn die er de verantwoordelijkheid van dragen. Het is klaar voor alle onpartijdige lie den dat het niet uit menschlievendheid is, niet om de Cubanen tegen de wreedheden der Spanjaards te verdedigen, dat de Americanen eenen oorlog doen losbreken die stroomen bloeds doen vloeien zal. De Americanen beloeren Cuba en om het te kunnen veroveren moet Spanje vooreerst uit den weg zyn geruimd. De Americanen beweren dat Spanje machteloos is van de Cubaansche revo lutie te dempen en het is heden bewezen dat de opstandelingen door hen worden ondersteund door het zenden van geld, wapens en manschappen. De Spanjaards beweren, en niet zon der bewijzen, dat de vrede sedert lang op Cuba zou heerscben, waren de Afheri- canen niet onderduims en zelfs dikwerf openlijk aan de muitelingen ter hulp ge komen. En nu brengt 't Bestuur der Vereenigde Staten dien zelfden opstand in als reden van tusschenkomst of beter gezegd om Spanje uit zijne colonie te verjagen. een verhaal naar het hoogduitsch. 2* VERVOLG. Hij wierp het pakje op tafel en ijlde voort; de waard zag hem hoofdschuddend na, tot het doffe gedommel van den donder hem bewoog in huis te gaan, om de vensters te sluiten. De wind verhief zich en joeg dwarrelend het stof op, het vee brulde in de stallen en de vogels verborgen zich onder het beschermende dak der boomen, door wier toppen de storm bruiste. Een verblindende bliksemstraal doorkliefde het zwarte wolkenvloers, een oor- verdoovende knal volgde, het ratelen van den donder overstemde het huilen van den stormi Wat was deze storm in vergelijking van dien, welke in de ziel van den jonkman woedde Ontrouw de bruid eens anderen, zij, die hem ontelbare malen verzekerd bad, dat zy haar levensgeluk alleen bij hem zocht Be drogen had zjj hem, door haar bedrog was hem zijn laatste steun beroofd In de een zaamheid der gevangenis was de gedachte aan haar zijn eenige troost geweest, hy had met toenemend zielsverlangen de uren geteld, die hem scheidden van het oogenblik, waarop hij haar zou weerzien hy had talloozo plannen voor de toekomst ontworpen en al deze plan nen rustten op de rotsvaste overtuiging, dat zijne Dora hem trouw bleef en hem door hare liefde zou schadeloos stellen voor de droevige en zware stonden die hij achter de traliënven- ster doorleefd had. Zoo was er, als hy de gevangenis verliet, nog altijd een weinig zonlicht op zijn pad ge vallen.... wanneer ook allen hem vermeden en verstooten, hij noemt toch nog een men- schenhart het zijne, tot hetwelk hij zijne toe vlucht kon nemen. Een hart dat hem lief had Neen. hij was niet verlaten, zoolang hij dit hart bezat en wanneer hem ook allen met Bteenen wierpen, dit hart strooide welrie kende bloemen op zijn pad.... En nu... maar neen, het moest een leugen zijn, hij kon niet gelooveu, dat het meer dan een los gerucht was Willem stond voor het kleine huisje, dat Dora en hare moeder bewoonden en nu had hij het liefst willen omkeeren, maar het was hem toch niet mogelijk zijne geboorteplaats te vorlaten, zonder zich eerst de zekerheid verschaft te hebben, die alleen over zyn ge. heel levensgeluk, over zijn geheele toekomBt kon beslissen. Hij opende de deur en ging het kleine, schamele vertrek binnen, waarin hij zoo me nig schoon uur gesleten had. Daar zat de oude vrouw met den gewijden palmtak tusschen de magere knokkels, die haar en hare hut voor het hemelvuur behou den moest. Zij ontving hem met een stuurssh gelaat, terwijl een minachtende trekbaren mond plooide. Zijt gij daar weer vroeg zy koud, zon der hem een stoel te bieden. Wat wilt gij hier Waarom zijt gij niet gebleven waar gij waart Dat zijn kinderachtige vragen, zegde Willem met gedwongen kalmte mijn tijd is heden om nu wil ik werken en sparen, om mijne bruid spoedig in mijne woning te kun nen binnenleiden. Een schorre, kwaadaardige lach was het antwoord der oude vrouw op deze verklaring. Dora was de bruid van een eerlijk man, zoolang tot deze man een dief werd, sprak zij eindelijk schamper, toen brak zij alle ver keering met hem af en.... Verkeert met een ander viel Willem haar opbruisend in de rede. Is het niet zoo Ja, het is zoo, en gij hebt waarlyk geen recht, haar daarom verwijtingen te doen. Een felle-bliksemstraal verlichtte de kleine kamer, de oude vronw maakte het teeken des kruises en zwaaide hetpalmtakske. Als gij het reeds weet, waarom zyt gij dan gekomen vraagde zij. Om het uit haar eigen mond te verne men 1 Valt het u zoo moeilyk te gelooven, dat een eerlyk meisje niets te doen wil hebben meteen ontslagen dief? Het valt mij moeilijk te gelooven, dat Dora zoo spoedig haren eed zou vergeten hebben, zegde de jonge man verbitterd. Gy scheldt mij uit voor een dief en toch weet gij, waarom ik mij toenmaals aan een anders eigendom vergrepen heb. Ik deed het voor mijne stervende moeder, niet voor mij... Het doet er niets toe voor wie men ge stolen heeft, viel de oude vrouw hem scherp in de rede. Gij hebt gestolen en in de gevan genis gezeten, uwe eer is voor altijd verloren. Gij kunt toch niet verlangen, dat mijn kind n door het leven zal vergezellen, het is ge noeg dat men u met de vingers nawijst. Waarom ook zondt gij eene vrouw willen onderhouden Denkt gij, dat gij in elk huis werk zult vinden Voor den ontslagen dief slnit men de deur geloof niet dat men u ergens werk zal geven Met de armen op de borst gekruist, den vlammende blik doorborend op het verwelkte aangezicht gevestigd, stond Willem voorde oude vrouw, die bij tusschenpoozen, zoo dik wijls een bliksemstraal zijn verblindend licht in het vertrek uitgoot, met den palmtak voorhoofd en borst aanraakte. Waarom draait gij om den waren grond heen, als de kat om do heete pap? vraagde hij. Waarom komt gij er niet voor uit, dat Dora den mulder genomen heeft omdat hy rijk is ludien gij het weet, waarom zou ik het dan zeggen spotte de vrouw. Als men het geluk vangen kan, moet men het vasthouden Waar is het meisje Bij hem Wat gaat u dat aan De mulder is haar verloofde, na den oogst wordt zy zijne vrouw. En al was hij niet rijk.... hij is een eerlyk man en de zoon van bravo ouders. Wat wilt gij daarmeS zeggen viel de jonkman uit. Niets meer dan wat ik gezegd heb I ant woordde de oude vrouw bedaard. Hoe men over uwe moeder sprak, zult gy niet vergeten hebben, ik weet niet of de menschen gelijk hadden, maar de oude Lena verzekert heden nog, dat zij den duivel met eigen oogen ge zien heeft, toen hij in de gedaante van eene zwarte rookwolk, uit uw schoorsteen kwam vliegen. En de onde Lena heeft twee goede oogen, die zich niet laten bedriegen. De oude Lena is een hoosaardig wijf I riep Willem dreigend. Wanneer hier iemand in het dorp een verbond roet den duivel gesloten heeft, dan is zij het, en de hooze die in haar is, verleidt er anderen met hare giftige laster tong te bezoedelen Laster mijne moeder niet, vrouw Ik kon vergeten dat Dora uwe dochter is, ofschoon ik eigenlijk niet inzie waarom ik daaraan denken zou Aan u ver bindt mij niets meer, derhalve moogt gij dub bel acht geven op uwe tong, dat zij geen plek raakt, waar ik zeer gevoelig ben 1 Laat de dooden rusten, vrouw Stalman (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1898 | | pagina 1