HIBBARD Ei\ ARAX ANDEL'POEDER ZAAILANDEN Rechterijk Kronijk. Allerhande Nieuws. De Zoograaf ZEEVISCHHANDEL H. ARYS- DEPAEPE. De W" Frans Keppens en Zonen, ïiieu >iaaöi alle werk> burgers. Aan postzegelliefhebbers. Een schoon jong MELKSCHAAP, De echte Amerikaansche perceel LAMD, HUISMEUBELS HOOI EN NAGRAS Veiiditie vau Meubels, Onroerende Goederen, EEN HITTIS EEN HUIS en LAND LAND en MEERSCH VAN WOONHUIZEN en Meerschen, Voorteekens van sneeuw. Waa neer meu, van november tot einde fe bruari, aan den gezichteinder een grijzen band ziet, die van N.-N. W. naar hetN.- N. O. loopt, en boven den gezichteinder klimt, dan is dat een onfeilbaar voortee ken dat het nog dien dag of ten langsten den volgenden aag zal sneeuwen. Vóór dat de sneeuw valt, trekken de schouwen slecht en de rook wordt naar de kamer terug gedreven de mensch zelf gevoelt een bijzondere, ongewone koude. Een sterke sneeuwval, met N. wind gekomen, wordt gewoonlijk door groote langdurige koude gevolgd. Voorteekens van hagel. Wan neer men, bij een betrekkelijk hevig on weer, koperkleurige wolken ziet, die dicht op elkaar gepakt zijn, dan kau de hagel weldra volgen; dek dan uwe broeikassen en bakken. De hagel valt nooit op een groote breedte, het is zeldzaam dat zij eenige honderden meters te boven gaat; maar de aangetaste strook gronds kan van de eene grens van het land tot de andere loopen. Onweders, die na een langdurige droog te eu na een dag van stikkende hitte los barsten, zijn dikwijls vergezeld van hagel. Hagel valt zelden bij nacht. Donder en bliksem. Bliksem en donder zijn twee uitingen van hetzelfde verschijnsel. Wanneer de bliksem voorhij is, is er geen gevaar meer door den don der getroffen te worden. Men kan gemak kelijk deD afstand berekenen, die iemand van het middenpunt der dondervlaag scheidt. Tel de seconden, die verloopen tusschen het oogenblik, dat gij deu blik sem ziet en het oogenblik, dat gij den bliksem hoort. Iedere seconde wijstop een afstand van 337 meters. Iudieu nu 3000 meters u scheiden van het midden punt van het ouweder (9 seconden ver schil tusschen bliksem en donder), dan is er geen gevaar voor u. Weerlichten en hellichten. 's Zomers vooral in dé hondsdagen, ziet men 's avonds aan verschillende punten van den gezichteinder talrijke bliksems, zonder dat men het gerucht van den don- der hoort: dat is eigenlijk weerlicht. Ko men de weerlichten voor op het punt, vanwaar de wind blaast, dan mag men zich aan nachtelijk on weder verwachten.B. Het gebruik van stekjes. Een Oostenrijk.sch scheikundige heeft een hoogst belangrijke vraag opgelost dio namelijk, in welk land de moeste stekjes gebruikt worden. Engeland staat hierbij aan het hoofd. Byna elk inwoner gebruikt daar dagelijks acht stekjes dat maakt voor hun allen jaarlijks de kleinigheid van 17 miljard stokjes. In België worden er per dag en per hoofd 7 gebruikt, in do Yereenigde-Sta- ten 6, in Duitschland en Frankrijk 5, in Oostenrijk 4. Oostenrijk heeft het grootste stekjes- fabriek dat jaarlijks 25 miljahl stekjes levert. Alleen voor de doosjes worden elk jaar 160,000 kilos hout gebruikt. Om stroohoeden te wasschen. Witte strooihoedeu kau eenieder zeer goed wasschen. Los daarvoor 5 gram citroenzuur in 100 gram water op en wasch hiermeé, bij middel van een sponsje, den hoed af, na hem van zijn band ontdaan te hebben. Na deze behan deling spoelt men hem mot zuiver water af en hangt of legt hem to drogen. Blink voor gele bottienen.Men bekomt een allerbesten blink voor gele schoenen en bottienen met het volgende mengsel Vaseline, 60 gr. was, 60 gr. geest van terpentijn, 30 gr. Men doet het was smelten gelijk lijm en voegt er vervolgens vaseline bij, terwijl men roert met een stokje. Op het laatste oogenblik giet men wat geest van terpen tijn in het vocht. Men wryft de schoenen bij middel van dit mengsel in met een lappeken flanel. wezen elk tot 18 maanden gevangenis en 100 fr. boete; alsook tot betaling van 400 fr, schadevergoeding aan Leus. Beiden zijn onmiddellijk aangehouden. Alweer eene ontsnapping. Op 26 april verscheen eene bende valschmun- ters te Brussel voor het assisenhof en on der do leden derzelve telde men Clothilde Adnet, welke met zekeren Godard te Luik- had gewoond, later uit het land was ge bannen eu ten slotte terugkeerde om valsch geld, door Godard gemaakt, aan j den man te brengen. Godard werd tot 12 en Clothilde tot 6 jaren opsluiting veroordeeld. Doch daar zij zich in cassatio had voor zien, werd zij in de gevangenis nog niet aan het regiem der veroordeelden onder worpen, zoodat hare zuster haar nog alle dagen mocht komen bezoeken. Dit was zondag weer het geval. Toen het bezoek afgeloopen was en de non- gevangenbewaakster kwam om Clothilde terug uaar hare cel te brengen, had deze reeds weêr de kap over hot gelaat. Eene andere non leidde de bezoekster aan de deur. Deze laatste verliet weenend, en met oenen zakdoek voor het gelaat, de ge vangenis Eensklaps ontdekte men dat de twee zusters van kleeren verwisseld hadden en de gevangene in hare cel niet was terug gekeerd, maar wel de bezoekster. De an dere was ontsnapt, Het alarm werd dadelijk gegeven en de zuster vau Clothilde ter beschikking van het parket gesteld. Messteken na de meeting.Op zondag 6 meert had er eene cartelmoeting plaats te Bottelare. Na de meeting werd er in de herbergen geredetwist M. Leus, vau Oosterzeele, zegde onder ander tot M. De Saegher zoon Ik weet niet hoe ge u met zulk volk (socialisten meende hij) wilt laten zien. Toen Leus rond half 11 het gemeente huis verliet, werd hij aangevallen door twee personen, niet ver vau de kapel, op het dorp te Bottelare. De eene wierp hem ten gronde, en de andere bracht hem niet minder clan elf messteken toe in het hoofd en in het aangezicht. Leus verloor zeer veel bloed. Twee personen, de genaamdeu G. Waeytens en V. Van Baeveghcm, werden wegens dien laffeu aanval vervolgd. Het zou de eerste rijn, die Leus heeft omvergeworpen eu vastgehouden, terwijl Van Baevegliem stak. De betichten loocitencD. Op de broek echter van dezen laatste, heeft men eene groote bloedvlek be vonden. Beiden zijn plichtig verklaard en ver- Een kerel, die te Brussel talrijke menschcn bedrogen heeft, zich uitgevende voor den bestuurder van den pier te Blaukenberghe, en zoo onder andere van eene dame de kleinigheid van 17,000 fr. wist af te truggelen, is door de Parij- zer politie aangehouden. De zaak werd ontdekt door de onvoorzichtigheid van eenc-n meeplichtige, die eene domheid had begaan en zoo de dame vermoedens deed opvatten. Belangrijke aanhouding gedaan door een 12jarig kind. Een Zwitser, lid vau eene internationale bende pick pockets, hebbende haren zetel te Geneve, stool vrijdag namiddag in de Nieuwstraat, te Brussel, den porte-monnaie van eenen voorbijganger. Het 12jarig zoontje van M. Fronville, politieofficier, bad zulks gezien en klampte zich aan den schelm vast, roepend Ik zal u niet loslaten, gij zijt een dief Vruchteloos bracht de kerel het kind vuistslagen toe op het hoofd. Eenige personen, getuige van dit zeld zaam tooueel, hielpen het moedig jon gentje en leverden deu kwaaddoener over in de handen der policie. Meu vond den porte-monnaie op den gauwdief. Een zonderling ongeval had in de Graaf van Vlaanderenstraat te Gent plaats. Kinderen speelden met meikevers en een dezer dieren vloog in 't hair van eene vrouw, die daar met eeuen pot melk voorbijkwam. Dezo schrikte zoodanig dat zij in zwijm viel, eene wond aan 't hoofd bekwam en haar polsader doorgesneden werd door de scherven van den gebroken melkpot. Schrikkelijk ongeluk te Borgerhout. Twee kinderen omgekomen in eenen brand. Aan de Steenebrug, in het huis n. 27, woueu de echtgenoten Van Uffelen- Verpoorten met hunne kinderen cu eenen kostgast. De vader is nachtwaker, en gaat dus 's avonds van huis, wanneer zijne familie ter ruste gaat. De bovenste verdieping van het huis bestaat uit twee zolderkamers, waarvan de eene tot slaapvertrek dient aan den oudsten zoon, een jongen van 17 jaar en den kostgast, en de andere tot slaapver trek voor twee jongere kinderen, Louis en Jan-Frans, oud 11 en 10 jaar. Gewoonlijk,wanneer de kiuderen slapen gaan, nemen zij een petrol-nachtlichtje mee, maar daar nu, door het springen van het glas, dit lampke niet branden kon, gingen de huisgenooten, nadat vader naar zijne waak was gegaan, ter ruste, ditmaal met eene keers. De oudste jongen en de kostgast gingen het eerst slapen rond 10 ure. Korts nadien volgden de kleinere jongens, en dezen moeten toen, de keers, door de aDdcre uitgeblazen, weer ontstoken en zoo op de oono of andere wijze brand gesticht hebben. Het vuur bleef smeulen tot 11 ure, toen het eensklaps in volle kracht uitberstte. Do kostgast werd het eerst gewekt door den brandreuk. Hij gaf het alarm, wekte zijnen slaapkamcraad, en samen snelden zij naar beneden om water te gaan halen en deu braud te blusschen, in plaats van eerst op de redding der jongere broerkens te deuken. Toen zij met het water boven kwamen, had het vuur zich reeds zoozeer uitgebreid eu was de rook zoo dik geworden, dat er niet meer door te komeu was. De moeder, die middelerwijl ook gewekt was, wildo in nachtgewacht naar hoven snollen om de kindereu te redden, doch daar zij hierdoor een zekeren dood te gemoet liep, belette men haar die poging. Nadat de brand den zolder eu het dak vernield had, werd het vuur door de vercenigde pogingen vau policie, pompiers en goburen uitgedoofd cu men vond op eone der zolderkamers de lijkeu vau de twee zoontjes, Louis en Frans. Een der kinderen was waarschijnlijk, bij eene poging om to vluchten, door den rook bevangen en voor het bed" neerge vallen. Het andere lag diep onder het deksel verscholen. Beiden waren verstikt, en niet verbrand. Nadat dokter Ost de dood der kinderen vastgesteld en de moeder verzorgd had, werden allen uaar St. Erasmusgasthuis gebracht. Er is voor 1500 fr. stoffelijke schade aangericht. Men kan denken wat tooneel er plaats had, toen de vader dijnsdag morgend van zijne waak thuis kwam. Het ongeluk heeft heel de buurt sterk ontroerd. Zondag had te Kortrijk do plechtige processie van de Heilige Iiaircu plaats. Nooit zag de vreemdeling hier schooncr godsdienstige betooging. Talrijke voor name geestelijke personen namen aan de processie deel, onder andereu Mgr Van den Bosch,verscheidene gemijterde abten, de pauselijke zouaven, onder het geleide van generaal de la Charette en markies de Resimont, enz. De stoet werd geopend door eene groep ruiters deze was ge volgd door koorzangers, begeleid door faufuren, historische groepen eu eindelijk volgde de eerw. pastoor met de relikwie, met welke van op het rustaltaar de zegen over de dicht op eengepakte menigte werd gegeven. Een schrikkelyk ongeluk is voorge vallen maandag morgend, rond 8 uren, aan het hotel Leopold II, tc Oostende. Schildersgasten waren er bezig met de ladders te plaatsen om den gevel te schil deren. Dc genaamde Franciscus Maes, trok op het balkou eene zware ladder uaar boven, toen al met eens een groot deel dor ballustrade begaf en den ongelukkige ten gronde plofte. Het slachtoffer ontving de eerste zor gen van dokter Morreaux, waarna hij in deeruisweerdigen toestand uaar zijne woning, to Mariakerke, werd overge bracht. Het parket, vergezeld van exporten, is een onderzoek komeu doen. Naar het schijnt was het balkon slecht vastgehecht met plaaster en niet met ijzeren haken. S~T~AD AALST. en zijne machtige Phono- graaf, stellen het gansche werkelijk leven voor den geest door het zicht eu door 't gehoor. Te zien te rekenen van 25 mei 1898 on de volgende dagen, tot zondag 29 mei de laatste voor stelling, om 8 uren 's avonds, ter Stedelijke Schouwburgzaal. f80F* Onder anderen zal voorgesteld worden de groote processie van Sinter Goelen te Brussel aan de welke onzen achtbaren gekozenen, den heer Woeste deelneemt. De heer Woeste is zeer herkennelijk. Prijzen der plaatsenie rang, fr. 1,00; 2e rang. Ir. 0,50. Prijzen voor 86, 27 en 28 Mei Zalm do kilogr. fr. 3,00 Tarbot fr. 0,85 Heilbot fr. 1,50 Kabeljauw fr. 0,80 Tongen(koppel)fr.0,70, 1,00 tot 3,00 Groote Pladijs (stuk) van Ir. 0,70 tol 1,50 Rog fr. 1.00 tot 3,00 Roobaard fr. 1,00 tot 2.00 HoHandsche Schelviscb fr. 1,00 tot 1,50 Groote Vloot fr. 3,00 tot 4,00 Nieuwe Schotsche Haring 't stuk fr. 0,26 1 vaatje nieuwe Haring 12 stuks fr. 2,25 Dagelijksche aankomstvan verschen Zalm Ouden Dendermondschen Steenweg, 9, te Aalst, hebben de eer aan hunne talrijke klanten en het geacht publiek te laten weten dat zij den Schrijnwerkersstiel zullen voortzetten zooals voorheen, en hopen door hunne goede en spoedige be diening do gunst van eenieder te ver werven. We Frans Keppens en Zonen vi'ano'f eene dienstmeid voor keuken kennende, eerlijk en proper. Getuigschriften worden geëischt, 29, Madeleinestraat, Brussel. Huur 30 fr. Postzegels van alle landen, tegen ge ringe prijzen zijn te verkrijgen bij Geor ges Van de Putte, 31, Korte Zout- straat, Aalst; alsook het beruchte pakje x AMERICA inhoudende 100 Zuid- en Midden-Amorikaansche postzegels. Prijs fr. 15,00 franco, per post fr. 15,50. sedert 10 Mei gelammerd, van beste hoe danigheid aan civielen prijs te koop, bij L. Meganok, Burgemeester, Kerkxken. Rywielen beantwoor den alleen aan de ver wachting der wielrij ders, zoowel door sterkte als door wel verzorgd werk. Hibbard's rijwielen te beginnen van 450 fr. Enkele prijs voor Arax rijwiel 300 fr. Rijwiel en luchtbanden worden een jaar gewaarborgd. Agent voor Aalst en omliggende:Van de Putte Georges, Korte Zoutstraat, 31, Aalst, Denderbode. TV liOOi) oen ^FLO per occasie,beste n-uulmerk, zoo goed als mouw, 11 kilos, h 150 fr. bij G. Gregoire. OVERZEESCH ONLANGS UITGEVONDEN Doodt met eene snelheid en eeno zekerheid die bijna bovennatuurlijk is.de Wandluizen, de Vlooien, de Kolenbrander, de Motten, de Ca- fards. de Vliegen, de Afteren, de Tichelbeesten, de Vogelvlooien en in algemeen alle Insecten, zoodat er geen te minste soort van insec- ten-broeisel overblijft. FABRIEK EN UITVOERHANDEL bij ANDEL Drogist, 13 in den Zwarten Hond, Husgasse 13 Algemeene depositaris Albert Ceuterick, 61, Véldstroat, 61 GENT Dit oprecht en goed koop Poeder I wordt verkocht te Aalst, bij den lieer Victor Meirsscbaut, Korte Zoutstraat, 39. OPENBARE VBRKOOPING van een goed te Erondegem, op 7 Kauterken. De Notaris Eeman, te Erpe, zal na mens wien het behoort, met het houden van eenen enkelen Zitdag, in het open baar verkoopen Eenige Koop. Een perceel Land, gelegen te Eronde gem, op 't Kauterken, groot 13 aren, 86 centiaren, palende oost Karei Peerlinck, zuid het Bureel van Weldadigheid van Erondegem, west de weduwe De Brau- wer en Camilla Flaming eu ten noorde Burgemeester Van den Eeckhout. Gebruikt door den eigenaar Domien Van den Eeokhout, te Erondegem. ZITDAG Donderdag 16 Juni 1898, om 4 uren van den avond, ter herberg De Klok, bij de kinderen Van den Eeckhout, te Erondegem, Dorp. Door verandering van looonst. OPENBARE VERKOOPING van en afgebroken BOUWMATERIALBM, te AALST, Keizerlijke Plaats. Deurwaarder Jozef DE VOS, te Aalst, zal ten verzoeke van wie i het behoort, op Maandag 6 Juni 1898, om 1 ure stipt namiddag, ter heiberg St-Ivo, te Aalst, Keizerlijke Plaats, overgaan tot de openbare verkooping, van Huismeubels, afgebroken Bouwmate rialen, enz., bestaande voornamelijk in tafels, stoelen, banken, kleer- en andere kassen, ledekanien met en zonder res sorts, ijzeren bedstoeleD, wollen matras sen, keukenjacht, stoven, kachels, groo- ten kapstok, lampe beige, suspension, ingelijste printen, brandkoffer (coffrc- fort), zinken bad, vleeschblok, keuken- gerief enz. Bouwmaterialen, zooals balken, rib ben, ramen, kepers, groote glazenpoort, dakpannen, enz. De verkooping zal geschieden tegen dadelijke betaling en op gewone voor waarden. OPENBARE VERKOOPINGEN van 1* Te Kerkxken op Maandag 13 Juni 1898, om i ure na niddag. 2* Te Haeltert en Erembodegem, Ter joden op Dijnsdag 14 Juni 1898, om 8 ure 's morgens. 3* Te Welle en Erembodegem.Osbroeck, op Woensdag 15 Juni 1898, om 8 ure 's morgens. 4* Te Erembodegem, op Dijnsdag 21 Juni 1898, (zynde 3de kermisdag,) om 8 uren 's morgens. Studie van den Notaris De Sadeleer, te Erembodegem. Landbouwersalein en Beestialen, ten sterfhuize vau Casimier De Pril, 's Gra- venkerselaer, Haeltert, op Maandag 6 Juni 1898, om 8 uren 's morgens. VERKOOPING VAN DE afhangende aan gemeld sterfhuis. Instel en Verblijf bij Eduard Van Damme^ Haeltert. Zie pl&kbieven. VERKOOPING VAN Land en Meersch, te EREMBODEGEM en WELLE. Ten verzoeke van de kinderen Joannes Callebaut I. Een Huis, te Erembodegem, Dorp. Verdeeld in twee koopen. II. Eeno partij Land, Hoplochting en Meersch, te Erembodegem en Welle, op den Havaan, groot 70 aren, 74 cen tiaren. Verdeeld in dry koopen. Verblijf, 31 Mei 1898, bij Petrus De Ghyseleer te Erembodegem,Leuvenstraat. Telkens Dijnsdag, om 2 uren namiddag. VERKOOPING VAN te Erembodegem. Ten verzoeke der kinderen Emmanuel Van Holsbeeck I. Eene Hofstede, to Erembodegem, Bergestraat, groot 2 aren, 30 centiaren. II. Eene partij Land, te Erembode gem, Denderland, groot 12 aren, 70 cen tiaren. Instel, 8 Verblijf, 22 JuQ1 >1898' telkens Woensdag, om 2 uren namiddag, ter herberg van Joseph Verleysen, te Erembodegen, Keppestraat. OPENBARE VERKOOPING van te Wanzele en Smetlede. De Notaris DE G4EEST, teAilst, zal met gewin van palmslag en gelagen in hel openbaar verkoopen, de volgende goedereu, gebruikt door deu beer Domi- nicus Govaert Gemunte Waniele. Een perceel Laml, op Wanzelekauter,gekadastreerd «ijk A, numuicr 729, met eene grootte van SS aren SD centiaren; palende ten ooste aan de Godshuizen van Gent, len zuide aan den heer llippolyte (iiancquaert, ten wesle aan de Straat, en ten noorde aan deu beer Franciscus Blondeel. Ingesteld fr. 1910. Gemeente Smetlede. Een perceel Meersch, in de Overmeertchen, gekt- kastreerd «ijk A, nummer 8U. met eene grootte van 13 aren 40 centiaren; palende ten ooste aan de beek, ten zuide aan de kinderen Blondeel, ten waste aas den Klaarboscb, en ten noorde ook aan de kinderei Blondeel. ingesteld fr. 540. ZITDAGEN: Instel Dijnsdag 17) Jft Verblijf 31)Mfll ,89S' ten 3 uren namiddag, ter herberg genaamd Sl-Anna bij den heer Frans Govaert, te Wanzele, tin de Breedestraat. OPENBARE VERKOOPING De Notaris LIMPENS, tc Aalst, en de Notarie MOENS, te Lede, zullen ten verzoeke van wie het behoort, met gewin van palmslag en gelagen, open baar te koop aanbieden Stad Aalst. Eerste koop. Een Woonhuis met zijn* Erve, gestaan en gelegen tc Aalst, achter de Wert kapel, in het Molenstraatje, uitmakend den hoek dezer met de Achterstraat, gekend bij kadaster sectie A, nummer 767, komende aan dc Achlerslraat, aan gezegd Mo lenstraatje en aan den heer P. De Paepe. Verhuurd per maand tegen 17 franks. Gebracht op 1750 fr. T«eede koop. Een Woonhuis met zjjne trve, gestaan cn gelegen te Aalst in da Kevzerstraat, al waar het geteekend is N° 20, gekadastreerd sectie A, nummer 72, met eenen inhoud van een aar, hou- ndede van den eenen kant aan dc erven Louis llurny- Antheunis. van den anderen aan De Smet-Simons én van achter aan den eigendom van den heer Moycrsoen- Liéuart. Verhuurd tegen 13 franks per maand. Gebracht op 1340 fr. DERDE ZITDAG: Donderdag 2 Juni 1898, ten 3 uren namiddag, ter herberg «'t Land van Riem,» b|j den heer Victor Keppens. Dc Notaris Breckpot, to Aalst, zal ter tusschenkomst van zijnen ambtgenoot Meester Englebert, Notaris te Brussel, met gewin van palmslag en gelagen openbaarlijk verkoopen ÏO hectaren, 34 aren gelegen te Aalst, Nieuwerkerken, Denderleeuw, Erpe, Haaltert en Herdersem. Alles breedvoerig bij plakbrieven aan geduid. Instel, Dijnsdag 24 Mei ,fiQ Verblijf, Dijnsdag 7 Juni °y8' om 2 uren namiddag, ter estaminet van den heer Joseph Van der Vorst, te Aalst, aan de Groote Kerk.

De Denderbode | 1898 | | pagina 3