Uitroeiing van Distels. - Gebeurd, te Harelbeke. St-Medard. Hed0.n Een en ander. Rechterlijke Eerherstelling. - Godsdienstige tijdingen. Kieskronijk. OORLOG SOLEMNEELE OCTAAF, Allerhande Nieuws. De Gouverneur van Oost-Vlaanderen, Besluit Art 1. Alle eigenaars, pachters, huur ders, vruchtgebruikers of andere bezit nemers, zijn gehouden, te beginnen van 1 juni en tot 1 October 1898, derwijze den bloei te verhinderen,de distels uit te roeien of te doen uitsteken, die in de door hen bezeten of gebruikte gronden te vinden zijn. Art. 2. Indien de belanghebbenden in gebreke blijveu die maatregelen ten uit voer te brengen, zal, bij bevel van den Burgemeester,er toe van ambtswege over gegaan worden op de kosten der over treders, en dit ongeminderd de straffen waarmede door artikel 4 van het tegen woordig bevelschrift bedreigd wordt. De kosten der werkzaamheden zullen, desgevallend, geïnd worden door het plaatselijk Bestuur, zooals in zake van belasting. Art. 3. Do Burgemeester waakt op de stipte nakoming der maatregelen voorzien door het tegenwoordig bevelschrift. Art. 4. De overtredingen der schikkin gen van artikel 1 worden gestraft met eene boete van 5 tot 15 frank. Bij verzachtende omstandigheden, kan de boete verminderd worden, zonder ech ter nooit boneden 1 frank te kunnen dalen. Art. 5. Het tegenwoordig bevelschrift zal afgekondigd en aangeplakt wordea in al de steden en gemeenten der Provincie. Ziehier wat men vertelt Den maandag, 23 mei, daags na do kie zing van Dendermonde, waren de demo- kraten er boven op. Hun man, Ducatil- lon met name, kwam in ballottecring te Dendermonde met den achtbaren heer miuister Do Bruyn. Wat zegt gij Hij, in ballotteering komen met eenen minister? Zeker ja, en voorzeker zou hij gekozen zijn. Daarop gevierd, eene pint gepakt, do dépêche uitgehangen die de ballottee ring aankondigde, en 't schoonste van al het vaandel uitgesteken. Volle vreugde, alleluia 1 Goed 1 de week trok voorbij en den zondag naderde, den schoonen dag vau 29 mei, waarop Leonce zegevierend uit de stembus ging komen. De held ging den bruinen beer van den mond van den Dender onder zijne klauwen verbrijzelen. 's Namiddags was men in volle verlan gen en men verlangde tegen dat het avond was.... De avonduren trokken voorbij.... Geen nieuws... Dat duurt lang, heeft hij misschien vergeten eene dépêche te zen den Alla, manneken, ga eens gaan zien of er nog geen vaandel uitzit in het Hof van Brabant... Het jongentje kwam ge- loopen en ging met de mare weere. Het vaandel en zit nog niet uit.... O blijde stood I Hoop, veel hoop, maar nogtans geen dépêche. 't Wierd maandag morgénd, en de ga zetten kondigden den uitslag van Den dermonde aan. Oei, aai, welke slag De bruine beer die volgens Ducatillon's zeggen moest verpletterd zijn komt zege pralend uit de stembus en onze held kreeg eene buis maar van zesduizend meters lang. Adieu vachesveauxcou- vées, Léonce reste gros Jean comme devant. Dat zal die mannekens leeren het vel van den beer te verkoopen eer deze ge slacht is. Het spreekwoord van den wijzen man zegt - Haast en spoed is zelden goed. - Of er te Harelbeke en in 't omliggende met de grap gelachen werd 1 Saint en kost I Gazet van Kortrijk. 8 Juni, feestdag van St-Medard. Als het op dezen feestdag regent, zegt men, dan volgt er gemeenlijk eene regenvlaag van G weken. Nogthans meer dan ecus is bestatigd geworden dat op het St-Medardusfeest regende en eene droogte volgde. Verscheidene spreuken bestaan er. De Franschen heeten St-Medardgrand pleurard. St-Medard groote woenor. S'il pleut le jour de St-Medard 11 pleut quarante jours plustard. Ten ware dat St-Barnabeus het kwame verhinderen, want de Franschman zegt A moms que la Saint-Barnabé, Ne vienne lui couper le nes. De Vlaamscbe sprouk zegt Regenen sal H op Sint-Medard, Korfy daar voren of daarna. Laat ons hopen dat wt den regen dees jaar vöör St-Medard hebben gehad en er nu droogte en warmte, waar do veld vruchten zulke behoefte aan hebben, zul len volgen. Gedurende deze laatste 50 jaren, regende bet 28 maal op den foestdag van St-Medard en 22 maal regende het niet. Gedurende de 28 jaren der zoogezegde 40daagsche regenvlaag heeft men gehad 4 maal dat het meer dan 30 dagen regende 13 maal dat we 20 a 30 dagen regen hadden 11 maal dat het min dan 20 dagen regende. Gedurende de 22 jaren dat het op St-Medard niet regende Geen enkel maal meer dan 30 dagen 12 maal van 20 tot 30 dagen regon 10 maal min dan 20 dagen regen. Men onderzoeke deze cijfers en men f zal van den eenen kant vinden dat zij gedeeltelijk schijnen gelijk te geven aan de spreuk ter oorzake der 4 jaren dat het op St-Medard regende en het gedurende de volgende 40 dagen geen 30 dagen ophield van regenen maar van den ande ren kant, als men 't middengetal der regendagen gedurende de 40 dagen van iedere reeks vau jaren neemt, zal men vinden dat het bijna het zelfde getal is. Dus de spreuk schijnt niet op onder vinding te berusten. Met het vertrek IAF.MjU. tan de Alicrt. ville, dat den 11 plaats heeft, zullen de volgende passagiers mcêreizen, om de inhuldiging van den spoorweg bij te wonen Voor de spoorwegmaatschappij MM. de majoor Tbys, algemeene beheerder- bestuurder; J. Cousin en E. Cambier, beheerders. Vertegenwoordiger des Konings M. de generaal Daelmau. Vertegenwoordigers van verschilVge landen Duitschland M. de baron de Dankel- mann, van de coloniale afdeoling van het departement van buitenlandsche zaken, te Berlijn. België MM. do graaf Hipp, d'ürsel, lid der Kamer van Volksvertegenwoordi gers G Van Cutsem, algemeenen toe- zichter bij het departement van financiën; Francken, ingenieur bij het departement van spoorwegon kommandant Montaye, van den staf Secgors, bestuurder van het departement van buitenlandsche zaken graaf André de Robiano.afdeelingsoversto bij hetzelfde departement. Engeland: M. kapitein Arthur, consul te Dakar. Italië M. dokter Villa, konsul te Matadi. Andere genoodigden MM. Karei Buis, burgemeester van Brussel kanonik Seghers, vicaris-generaal, vertegenwoor diger van Mgr de Bisschop van Gent Hipp. Lippens, oudburgemeester van GeutEmiel en Alexander Delcommune; R. Osterrieth, vertegenwoordiger der Compagnie des Produits du Congo majoor Storms majoor Gilson com mandant Bourgoignie; generaal Daelmau; Conrad Lentzo iDtendent Vanden Plas Norbert Diederricht ingenieur Espanet; kapitein Weyns pastoor Buysse, oud- aalmoesenier van het gasthuis van Kiu- kanda (Matadi) doktor Cantineau dokter Jullien. Verders een aantal vertegenwoordigers van dagbladen en vier dames, die hare echtgenooten gaan opzoeken. De kraaien brengen het uit. Door eene onbescheidenheid van een der groene generaals is het thans geweten dat de kiesveldtocht in het Dendermondsche 7000 franks heeft gekost. Land van Aélst roept gedurig dat de groene socialisten geene geldmiddelen bezitten, dat ze arme duivels zijn Van waar komt dau al dat geld Moet men bet vragen Wel van de francmagons, van de joodsche geldwolven die 't Laatste vuil Nieuws en moer andere organen der godverlooehenaars ondersteunen. Het valt niet te loochenen hier te Aalst ontvingen de groenen 15 duizend franks om te liegen en te lasteren, en stemmen te koopen... in alle eerlijkheid en deftigheid 1.... Zomerradijs. Men kan aannemen dat, van half-Mei de tijd der voorjaars radijsjes ton einde is. De nioeshof moet ons dan reeds de eerste gele, grauwe of witte radijzen leveren. Een goede aan winst is de gele eironde zomerradijs. Het is eene verbeterde verscheidenheid van de gele of rosse somerradijsook nog russische radijs genoemd, waarvan de wortel bijna bolrond is of licht tolvormig, met donkergele of grauwe huid en een bijna zoo scherpen smaak als de zwarte winttrradijs. Deze verscheidenheid wast spoedig en dikt reeds eenige dagen na den uitkom, gevende schoone radijzen. De smaak is minder sterk, de schil schoon frisch geel en zij wordt niet zoo spoedig voos als de oudu soort. De rassen van radijzen welke niet genoeg worden aangekweekt als zo- merradijzen, zijn de witte, roode. violette en met witten top. Zij hebben den smaak der voorjaarsrad ijsjes, het vleesch is vol en krakend en zij blijven eetbaar, zonder voos te worden, tot wanneer zij reeds zeer groot zijn. Gevleugelde dronkaards. Poë ten, schilders en zelfs natuurkundigen hebben ons den vlinder altijd voorgesteld als een der meesterstukken van de schep ping. Zijne schitterende kleuren, zijne sierlijke vlucht, zijne voorliefde voor bloemen maken hem tot het ideaal van al wat schoonheidszin bezit. Eilaaswat bedriegt men zich De vlinder is niet het liefelijke wezen, dat verdient met de bloemen bezongen, naast de bloemen geschilderd te worden. Hij is een afsehruwclijke dronkaard. Professor Tutt heeft dit in eene voor dracht te Londen gezegd en er als bewijs bijgevoegd, wat hij door genomen proe ven ondervonden had. Hij sloot twaalf mannelijke en twaalf vrouwelijke vlinders in eene serre op. De vrouwkens drinken niets dan water. Een druppel dauw op eene bloem is haar vol doende. De mannekens daarentegen zuigen het sap uit de planten eu wel bij voorkeur uit de meest alcoolhoudende bloemen.En zij nemen er zoo veel Van, dat zij soms volslagen dronken worden en soms twee uren lang bewusteloos blijven zitten of zich waggelend naar huuno gezellinnen voortslepon, om door deze gekoesterd en ontnuchterd te worden. Zij versmaden zelfs de druppels likeur niet, die tegen de ruiten der serre ge sprenkeld werden; een vergeten glas. dat op de tafel was blijven staan, werd even eens bezocht. Wat men over de grilligheid en wispel turigheid van den vlinder heeft gezegd, is ook onnauwkeurig. Hij heeft maar eene gezellin en blijft deze «trouw tot aan den dood. 't Land van Aelst kondigde zondag 11. onder titel Rechterlijke Eerher stelling het vonnis af, uitgesproken door de burgerlijke Rechtbank van Den dermonde, in zake ingespannen door den heer Karei Borreman-Mally, tabak-fabri kant, te Aalst, tegen den uitgever van hooger bedoeld weekblad. Onze geëerde lezers zullen zich nog de toedracht der zaak herinneren. De Rechtbank verklaart in rechte dat de artikels gedrukt door >len verweerder Pioter Daens in - Het Land van Aelst en in De Werkman - lasterend en schadelijk zijn. Dus - t Land van Aelst en - De Werkman zijn lasteraars en eerdie ven. En dan is men schijnheilig genoeg om te beweren dat zijne leus is Alles in eerlijkheid Alles in deftigheid Nooit liegen Nooit beleedigen Nooit lasteren! Te naaste week, beschrijf onzer pro- cessen met wetenswaardigheden zegt - V Land van Aelst. - 't Zal zeker weêr al eens gebeuren ge lijk met zoovele andere zaken waarvan men do geheimen ging ontsluieren In alle geval, 't zal merkweerdig zijn dien staat van veroordeelingen eens onder oogen te hebben. Maar zal men de zaken onverralscht, 't is te zeggen, in hunne volle waarheid voorstellen Zal men ze onder een valsch daglicht voorstellen, gelijk men het doet in zake Borreman-Mally Wij zullen het afwachton 1 Spoorwegkaarten. Minister Van den Pcere- boom heeft besloten dat, van af 15 Juni, de heen- en weerkaarten voor alle afstanden zullen geldig zijn voor twee werkdagen, en dus voor drie dagen, indien er oen zondag of wettige foestdag tusschenvalt. Keizer Menelik. De egyptische bladen melden dat Menelik, keizer van Abysinië, in 1900, na zijn bezoek aan de parijssche tentoonstelling, ook het H. Land zal bezoekeq. Hij wil namelijk Jerusalem bezoeken, waar over drie duizend jaar de koningin van Saba, die de moeder was van zynen stam door koning Salomon ontvangen werd. Volgens den stamboom door den Negus bewaard, «ou hij de 72e afstammeling der koningin van Saba zijn Al de catholieke Jonge lingen der Stad welke wil len deel uitmaken van de Catholieke Jonge Wacht worden uitgenoodigd om de algemeene vergadering te willen bij wonen die zal gehouden worden in het Land, van Riembij den heer Victor Keppens, Nieuwstraat, Zaterdag aanstaande 11 Juni, om 8 V» uren 's avonds. DAGORDE 1. Aanneming van het Regle ment. 2. Kiezing van een Bestuur van negen leden. De Belgische zendelingen in den Punjab. Do Miudei broeders-Capu- ciencn van België zullen binnen kort nog eenige zendelingen stureu naar de Pun jab streek in het Noord-Westen van flin- doustan gelegen. De Capucienen stellen zich niet tevre den met in hun land te werken, maar ge trouw aan de voorschriften van don groo- ten patriark vau Assisië, aanzieu het voor eenen heiligen plicht de landen te bekeeren, welke de H. Vader hun aan wijst. Sedert tien jaar zijn de Belgische Ca pucienen bezig iu den Punjab, die uitge strekte streek. Het aantal zendelingen is uiet meer voldoende voor de zware taak die daar te vervullen is daarom zal binnen kort eene nieuwe karavan zende lingen naar dat verafgelegen land ver trekken. Mogen hunne pogingen met eenen rij ken oogst beloond worden. Men meldt dat do catholieke candidaat voor den opengevallen zetel van volks vertegenwoordiger, door de benoeming van M. Van Hoorde tot senateur, zal zyn M. Delvaux, die bij de provinciekiezing te Viel-Salm zulke schitterende overwin ning behaalde. Geen ernstige nieuwstijdingen.De Ame- rieanen beweren dat het oorlogschip Me- rimac niet door torpedos in de lucht sprong, maar wel door luitenant Hodson iu den grond werd gelaten,om te beletten dat het Spaansch eskader uit de haven van Santiago zou kunnen varen. De New- York Herald heeft kuDhca bestatigen dat bet gezonken schip in 't vaarwater niet ligt en de gemeenschap der haven met de zee niet onderbroken is. Van verscheidene zijden wordt geseind dat de beschieting van Santiago herno men is, doch verdere inlichtingen ont breken. De berichten van Amcrikaansche zyde zijn niet sterk te vertrouwen. Gr. Z. J. C. A. J. M. J. F. C C. «o» van het Allerheiligste Sacrament des Autaars in de kerk der Arme Claren Coletinnen. Donderdag 9 Juni, Feestdag, en de volgende dagen der Octaaf, zal het Aller heiligste Sacrament ter aanbidding uitge steld wordeu, om 6 uren met de gewoon lijke Mis, tot na het Lof welke zal ge schieden om 3 uren namiddag. Vrijdag 17 Juni, Feestdag van het Heilig Hert vau Jesus en gedurige aan bidding. Om 6 uren de eerste Mis met uitstelling van het Allerheiligste Sacra ment tot na het Lof. Om 8 uren tweede Mis. Om 4 uren het Lof met te Deum. Het monument Anspach heeft aan de stad Brussel 300,000 fr. gekost. Nu komt er nog een monument Van Humbeek, ge weet, die grrroote en eenige minister van onderwijs, door de liberalen zoo zeer opgehemeld, dat zij besloten, voor dit gedeukteeken eene openbare inschrijving te openen. En die inschrijving bracht de kolos sale som van... zes duizend franks op. Ja, ja, de liberalen zijn heel joviale jongens, als 't uit de groote kas komt. Maar als zij zelf moeten betalen, tous pingres Valsche soon. De echtgenooten D. S., wonende Rooigemstraat, te Gent, en die sedert hunne jeugd buiten de Brugschepoort verblijven, hebben ver leden jaar hunne gouden bruiloft gevierd. Zij worden door hunne geburen geacht en bemind. Dezer dagen werden zij zeer onaange naam verrast door het bezoek van een persoon, die zegde het onwettig kind te zijn der vrouw, er bijvoegende dat hij door haar bij zijne geboorte verlaten was; hij wilde thans volgens zijn zeggen, kennis aanknoopen met zijne moeder. De persoon was in het bezit van een uittreksel van zijnen geboorteakt, waarop, gemeld stond dat bij geboren was te Doornik, den 16 october 1842 en onwet tige zoon van D. S. Op dit tydstig was vrouw D. S. ongeveer 17 jaar oud. De kerel werd afgewezen en hij ging in de herbergen der buurt aan iedereen ver tellen dat hij het onwettig kind was van de geachte vrouw D. S. Hierdoor ontstond buiten de Brugsche poort een praatje. Een bloedverwant der iamilie D. S. haastte zich, aanstonds naar Doornik bij den burgerstand inlichtingen to vragen, waaruit bleek dat daar de kerel op hot aangeduide tijdstip inder daad geboren was van eene naamgenoote van vrouw D. S., die op dit tijdstip 26 jaar oud was en te Munte woonde. Wanneer de persoon in kwestie zulks veruam, drukte hij zijn spijt uit, iu dwa ling gebracht te zijn en zegde dat hij zich naar Munte zou begeven om zijne moeder op te zoeken. De echtgenoote D. S. is zeer ontroerd door deze gebeurtenis. Onweer. Maandag avond heb ben in het zuidelijke gedeelte der provin cie Antwerpen eu het noorden vau Brabant, dus hoofdzakelijk in de streken doorloopen door de Zemie, de Nethe, de Dijle en den Rupel tot aan de Schelde, hevige onweeren gewoed, die ongetwijfeld veel schade hebben aangericht. Personen,die vau Temsche en Bornhera kwamen, zeggen dat daar hagelbollen zijn gevallen als aardappelen zoo groot. Verschrikkelijk was het onweer te Lier. Vremde en Bouchaut vormde als het ware do grens ervan, zoodat Antwerpen niets heeft gehad dan eene frissche regenbui en eenige ver verwijderde donderslagen. In BrabaDt hebben al de dorpen aan dezen kant Brussel, te lijden gehad. Te Brussel zelf is veel schade aangericht, door zware slagregens; die een gedoclto van den nacht de kelders onder water zetten, daar het afstroomende straatvuil de rioolmonden verstopte. De bliksem beeft geen brand teweeg gebracht, doch in de Miniemenstraat werd het dak van een huis zoo zwaar beschadigd, dat de bewoners moesten vluchten. Op het ministerie van spoorwegen is de olektrieke vonk gevallen op de bliksem afleider, die bet gevaar afkeerde. Van alle kanten werd hulp gevraagd aan do policie en do pompiers, voor het leegpompen der kelders. Hier te Aalst en omstreken hebben wij ook van de brokkeliugen gehad Avonturen van eenen Limburger. In de Onafhankelijke van Hasselt wordt melding gemaakt vao de avonturen, waar van zekere Tist van Dendermonde do held was, terwijl hij van uit de Limburgsche gemeeute Cosen voor de tweede maal te voet been en weêr naar Lourdes reisde. Die Tist moet een soort van hardlooper zijn, naar hetgeen wij er over te lezen krijgen. Op 5 April vertrokken, is hij den 27 April te Lourdes aangekomen, waar hy eene blijde ontmoeting met drie zijner dorpsgenooten had. Den 29 April heeft hij zijne reis voort gezet en is den 2 Mei in Saragossa aan geland. In deze stad, de vaderlandslievende betoogingen ziende, liet hij zich door den geestdrift meêslepon en lijfde zich als vrijwilliger in het Spaansch leger in, om naar Cuba te vertrekken doch in San tander ingescheept zijnde, tastte hem de zeeziekte aan door deze omstandigheid wist hij zich aan zijne verbintenis te ont- tuekken en vond het geraadzaam, maar naar zyn dorp terug te keeren. Het is toch merkweerdig dat deze snellooper 85 kilometers te voet op eeneu dag heeft afgelegd. Zoo is hij den laatsten dag zijner reis gekomen van Assche Bra bant, tot Cosen, zijnde eenen afstand vau 17 uren. Eu dit alles zonder oordjes. Wat zegt gij van Tist De gendarmen van Sint-Pieters- Woluwe hebben een paar kerels betrapt op diefstal van telegraafdraden, die langs den spoorweg dienden als signaaldraden voor de aankomst der treiueu. Zij hadden niet alleen de draden ge stolen om zich die toe te eigenen, maar daarenboven om de treinen te doen ont sporen. Na eene behendige ondervraging van do gendarmen hebben zij dit feit bekend. Oppassen. Het Journal de Bruxelles roept de aandacht op eenen persoon uit Londen, die omzendbrieven stuurt naar bedienden en bandelaars, welke zich in geldelijke moeilijkheden zouden kunnen bevinden. In dezen omzendbrief biedt hij hen geld ter leening aan, doch zij moeten op voorhand zekere stukken en vooral 2 fr. voor onkosten opzenden, daarna volgt eene vraag om provisie van 10 fr. en... men hoort er niet meer van. Onze lezers, aan welke dergelijke aan biedingen gedaan worden, kunnen zich nu op hunne hoede houden. De brieven komen van eene Engelsche firma, uit Londen. Kind verstikt. Een verschrik kelijk ongeluk aan onvoorzichtigheid toe te wijten, is verleden week in de Artois- straat te Brugge voorgevallen. Eene moe der wilde haar kind doen zwijgen door het een biberon in den mond te stop pen. Op zekeren oogenblik, de kleine wat hevig geademd hebbende, slokte de caoutchouc op, die in zijn keel bleef ste ken. Alle pogingen werden in het werk gesteld om het kind te laten ademhalen, het was te vergeefs, het ongelukkige schaapke versmachtte in de armen zijner ouders. Zijne oogen builden uit het hoofd, door het goweld dat het gedaan had om te ademen. Vreeselijke moord te Heren thals. Vrijdag namiddag, omstreeks 5 uren had te Herenthals een ijsolijk drama plaats, dat ongelukkig weeral een menscbenleven gekost heeft. Het slacht offer Frans Voets was getrouwd met een meisje Verstrepen. De getrouwden woonden vroeger in bij de ouders, doch dit scheen uiet allerbest te gaan, zoodat eindelijk het meisje by hare ouders woonde en Voets bij de zijne, in afwachting dat zij gezamenlijk een huis zouden betrekken. Voets woonde op het grondgebied van Ooien, de ouders van het meisje Verstre pen te Herenthals, op nagenoeg een half uur van de kom der gemeente. (De lijn van den ijzerenweg-Gladbach loopt op korten afstand van de woning, waar het drama heeft plaats gehad. Zoo als er reeds gemeld is moet het slachtoffer met de familie zyner vrouw niet goed overeen gekomen hebben. Men zegt, dat bij vroeger zijnen schoonbroeder (den dader) reeds geslagen had en dat daarover procos-verbaal was opgemaakt. Vrydag nu had het slachtoffer zijne schoonmoeder ontmoet en met haar ge twist, ja haar zelfs geslagen. De zoon Verstrepen was hierover' terecht misnoegd. Rond 4 of 5 uren kwam Voets met zijnen kruiwagen voorbij de woning van zijne schoonouders Verstrepen. De zoon, dat ziende, vatte een geweer. De vrouw van Voets, die ook in de woning was, den opgewonden toestand haars broêrs bemerkende, vorsckrikte geweldig, toen zy hem het geweer zae nemen. Zij snelde buiten en riep tot haren man Maak n uit de voeten want hij zal scLieten I Haar broêr kwam reeds buiten met zijn geweer en loste op eenen afstand van ruim 25 meters een schot op Voets, dat zijn doel miste. Verstrepen liep naar zijnen schoonbroer toe en loste, nu op korteroa afstaud, ecu tweede schot, dat den ongelukkigen Voets in 't gelaat trof. Deze viel ten gronde, de dader snelde toe en in zijne gramschap, bracht hy met zijn

De Denderbode | 1898 | | pagina 2