Pol en Stant. Eerlooze kuiperij. Priester Daens Moorsel. Van tak op tak. Rechterlijke eerherstel- Dendergalm, Paarden markt Pol trekt weerom naar den meersch meè de gaffel op den schouder. Stant. I» 't nog altijd in 't hooi te wer ken, Pol? Poi.. Och jaat, Stant; 't zal van de jaar weerom van kiksken lange steert zijn; 't en ia maar halfhooiweêr dat v'hebben. Stant.Neen 't, Pol; jm in 't hooi te werken meê plezier, moet men vaat weer hebben en dan is er avance bij Pol. 't Is alzoo, Stant; maar nen menach moet het pakken lijk 't komt, en hem toch maar nit den slag zien te trekken. Stant.O'hebt toch zeker al hooi binnen, Pol? Pol. God dank, ia Am Stant; en 't geen dat binnen is, is goed binnen gegaan zonder nen centiem schaAi. Stant. Dat is nog 't bijzonderste, Pol; en tegen wanneer schikt ge gedaan t'hebben meê 't hooi Pol. Dat is nu ook een vraag voor nen wijzen mensch lijk gij Stant Precies of dat dat van ons afhing. Zeg mij nen keer, Stant, wat weêr dat 't zal sijn nog acht dagen lang, en 'k zal u dan ook antwoorden Stant. Gelijk 't onzen lieven Heer be lieft, Pol. Pol. Hewól, Stant, gelijk 't onzen lieven Heer belieft, alzoo zal t zijn meê 't binnen gaan van ons hooi Stant. 't Is just. Pol; maar in de veron derstelling dat 't weêr hem nu zet, hoe lang moet ge nog werken aan 't hooi Pol. Nog vijf dagen, Stant, en daarmee waar 't vergeten Stant. Maar, Pol, hebt g'hier verleden woensdag ook alzoo een schrikkelijke vlaag g'had Pol. Zwijg mij daar af, Stant 't zal nog lang in d'haver haar ribben hangen, het goot water, mensch Stant. 't Was bij ons 't zelfde, Pol, en daarbij hagelbollen nen marbol groot Pol. Dat is slechter, Stant Stant. Hewel, Pol, 'k was just in de Zoutstraat, rechtover nen saucissen winkel, alzoo een kwaart voor den twaalven, als d'hagelsteenen tegen mijn ooren begonnen te' botten da'k algauw binnen vloog. Pol. Dat was nog precies gepast, Stant, ge kont daar nog een endeken profiteeren. Stant. 't Is alzoo gegaan. Pol want 'k was daar bij eenen van mijn beBte vrien den. Pol. Toch geen malheuren gebeurd ze ker Stant, door den donder of zoo Stant. Neen 't, Pol schrikkelijk gere gend, redelijk wel g'hageld, maar anders niets bijzonders. Is er hier op den buiten groote ■cha&i veroorzaakt, Pol Pol. Och, Stant, 't gaat nog al in d'haver hebben ze nog al gerokeld, maar dat kan hem toch nog rechten. Stant. En geen sebaai aan d'ander vruchten Pol. Bijna geen, Stantter contrarie veel deugd gedaan aan de tweede snee van klavers, aan de patatten en aan de betterave. Stant. 'Dan is 't nog al wel, Pol Pol. Jaat, Stantwij en liggen maar meé een groote zaak op onzen lever, en dat is ons hooi Stant. Maar, Pol, 't weêr krijgt beter zinnen, en ge moogt zeker zijn dat alles zal godd komen. Pol. 't Waar te wenichen, Stant, en hoe duur staan de patatten nu uog tot Aalst? Stant. Nog aan 8 centen de kilo, Pol, wel te verstaan de nieuwe maar ze sullen voor goed gaan afslaan, want zo komen er meê at meê g'heele hondenkarren en kruiwa gens. Pol. 'k Geloof ik dat, Stant, dat ze zul len gaan afslaan er komen er ook al aan aan de mijne, en voor acht centen de kilo mogen zij ze allemaal hebben. Stant. Binnen acht a tien dagen, Pol, en iB dat maar drij a vier centen nieraeer, zijt er zeker van, maar hoe bster koop boe liever 't is den halven kost van nen werk man. Pol. En 't schijnt dat ze wel zullen ge- Jukt zijn van de jaar, Stant. Stant. Ja, Pol, als er de plaag maar nie aan en komt. Pol. Jamaar, Stant, we zullen er by zijn man van de naaste week af zijn wij aan 't besproeien, en is 't noodig, wij doopen se twee keer. Stant. En is 't besproeien van de patat ten nog nie verboden, Pol Pol. Verboden, Stant door wie Stant. Wel, Pol, door 't goevernement Pol. Maar, Stant, zijt ge nie wel wijs dan 't Is 't goevernement die geleerde man nen aangesteld heeft, om de landbouwers t' onderwijzen, en onB alzoo zoo ver te bren gen dat we allemaal ons patatten konden besproeien. Stant. Jaja, Pol, 't is verloren 't goe vernement zal t verbieden, zeg ik u Pol. Maar zwijg, Stant, meê nwan on- noozeleu praat 1 Stant. Luistert, Polvóór de kiezing bebben de doncbisten mannen rondgezonden al de kanten van Maria-Uudenhove en verder op, en die ertiBten moesten bij de boeren gaan op 't veld en meê hnn klappen over de patat- ten. Ln als ze deboerkes hoorden zeggen dat ze van zin waren van dees jaar lijk vroegere jaren hun patatten te besproeien, antwoord den zij door deze leugen Boerken g'hebt ge lijk dat ge wilt besproeien maar indien 't zoo is, stemt dan toch niet voor Mr Woeste En waarom dat, vroeg 't boerken Omdat 'antwoordden ile volksbedriegers, Mr Woeste de vriend is van al die groote rijke menscben van Brussel die met nem bijna al d'bazen opeten van ons land en omdat die kerels zeggen dat dienen pap waarmede gij uwe pa tatten besproeit, vergift bevat voor ile bazen, en dat zij bijgevolg eene wet willen zien ma ken, waardoor het verboden is dienen vergif tigen pap te gebruiken. Pol, (lachende). En worden ze nu toch g'heel en gauach zot die vieze donchisten En peisden ze misschien dat daardoor eenen en kelen boerenmensch hem zou laten verleiden bebben Stant. Wel zeker peisden zij dat. Pol daarbij voegden ze alle walgelijke geruchten op de rekening van Mr Woeste en op zijn ge drag en die schelmen dachten lijk Voltaire liegt maar en blijft maar liegen, er zal toch altijd iets van over blijven. Pol. z'iiebben er wat meê opgehaald, meê bun leugens en hunnen laster, ne Stant? Stant. Ze zijn de ketel in voor eenwig en drij dagen, Pol. Pol.Durven ze nu nog bougeeren, Stant? Stant. Wel jajaas, Pol nu is 't voor de gemeentekiezing van 't naaste jaar. En ze zeggen zij maar openlijk uit dat ze opkomen meê g'hesl de geuzerij tegen de katholieke partij en tegen 't bestuur van de Stad Pol. Zonden die mannen bezeten zijn, Stant Stant. Ja, Pol, en nie van eenen zwer- ten major, maar van een g'heel legioen. Pol. En gaan ze nog naar de kerk, Stant Stant. 't Is te weten, Pel de kopstuk ken en de kapteina die gaan nog, en dat zelfs meê veel brio en veel onnoozel beslag maar onder de simpel soldaten van 't doncheleger beginnen ze meest allemaal de kerk te verla ten. Pol. En kan 't missen, Stant Stant. Wel nieneen 't, Pol, dat en kan nie missen dat de generaals en kaporanls van de donthekliek nog naar de kerk gaan, dat en geeft geen wonder die mannen zijn meê 't masker van de schijnheiligheid gebo ren en zullen alzoo sterven, en daarbij ze moeten nog altijd enkele eenvoudige en kort- ziende menscheu bedriegen maar dat de simpel soldaten van 't revolutionnair leger naar de kerk niemeer en gaan. wie moet dat verwonderen d'Hoofdmanuen van de don chisten en doen niets anders als de kleine inan opmaken tegen hun priesters 't is gedurig dat de priesters verkocht zijn aan de rijken om den minderen man uit te buiten, t is ge durig dat de priesters hun plichten niet kwij ten, dat zij preêken tegen 't volk, enz... enz. Pol. Maar worden die mannen zot dan, Stant Stant. 't Is gezegd over tijd door eene gentscbe gazet. Pol gek of slecht, 't is te zeggen, zot of boos n dat zijn die mannen. Pol. Zoo zoo, Stant, er wordt tegen de donchisten gepreekt Stant. Zoo «eggen zij, Pol Pol. Hewel, Stant, waarom beklagen zij zich daarover Waarom en beteren zij zich niet Als ik hoor preêken over iets dat mij raakt, ik zeg in mijn eigen 't is waar, 't is alzoo, en we zullen veranderen, 'k zal mij beteren. Stant. 't Is alzoo. Polmaar er en wordt tegen de donchisten nie gepreêkt, man maar 't zijn de donchisten die altijd meenen dat er tegen hun gepreekt wordt Pol. Dan moeten die mannen zeer ge voelig zijn, Stant, ofwel moeten ze nog al 't een en 't ander op hunnen lever liggen heb ben 't Valt mij ook voor van te peixen dat er op mij gepreêkt wordt, maar dat en is toch maar van tijd tot tijd nen keer, en 'k trek daar mijn profijt uit Stant. Hewel, Pol, dat iB 't contrarie van de donchisten 't is bijkans altijd op hen, zeggen ze, dat er gepreêkt wordt, en in plaats van hun te beteren, ze maken hun kwaad en ze verwijten. Pol. Maar, Stant, die nie vuil en is en moet hem niet wasschen, en die geea huksel en heeft en moe nie krabben Stant. 't Is precies dat, Pol ons pries ters preêken over deugden en ondeugden, zoo bijvoorbeeld, over d'ootmoedighsid, de ge hoorzaamheid, de naastenliefde, of over den hoogmoed, de wederspznnigheid, de bedrie gerij en de belastering van den evenmensch, enz.... enz.... en ik veronderstel dat de kap- teius van de donchisten dat hooren seffens scheuren die Pliariseërs liun kleêren, en in razernij en in wraakzucht roepen ze en schrij- veu ze 't is tegen onB dat men preekt 't is tegen de valsche kristene volkspartij, enz.... Pol. O die leeperikken, Stant, in de plaats van den priester en sijn heilig woord te eerbiedigen, zoowel als onzen Goadelijken Meester dien hij vertegenwoordigt Stant. Och, Pol Wat deden Luther, Calvien, Zwingel en g'heel dien roesem van volksverleiders Pol. Dat is den nagel op den kop, 8tantmaar wee aan hen aie hunne dienst' doende priesters die werken onder de leiding en de goedkeuring hunner Overheid en bijge volg van God zelve, durven afkeuren, bespot ten en belasteren Wee aan ben die den eer bied en de achting van den waardigen priester durven trachten te vermindereu en te ont stelen I Stant. Ja, Pol, men kan hier op de we reld wel nen tijd stout, boeveerdig en stijf hoofdig zijn, men kan hier wel rondloopen met oogen als gloeiende kanonballen en met een wezen van nen bezetenen maar helaas loontie komt om zijn boontje En dat zij er aan denken die ellendigaards, 't is dan te laat gekermd en gesmeekt, 't is dan voor eeuwig en altijd Pol. En daarom braaf zijn en ootmoe dig, «n meê d'heilige kerk .en meê hare brave priesters meêdoen, dat is 't mamaken, Stant! Stant. Dat was 't woord van one voor ouders, Pol en tot de naaste week meê be lofte van goed weêr. Pol Ja, Stant, brengt van 't beste meê, en wel 't huis GEEX SGHEEKING. De Bicn public en andere dagbladen deo- len meè dat er geene scheuring in 't Land van Waeste vreozeu is. M. Van Brussel, welke als vertegen woordiger van den Landbouw optreedt, heeft zich bij zyne medegekozenen bege ven en is met hen ten volle 't accoord over de hoofdpuuteu van 't programma ouder voorbehoud zijner persoonlijke denkwijze aangaande zekere vraagpunten. Men is reeds bezig met de herinrichting der catholieke kiesverecniging in demo- cratischen zin. De scheuring die, zoo zekere lieden het hooptenzou ontstaan door de ver kiezing van M. Van Brussel is dus afge weerd. H Land van Acht, De Werkman Klokke Roeland en 't Recht van Planc- quaerl stelden den heer Van Brussel voor als een aanhanger van 't Daensism ofte groene socialisterij... Maar - De Gazet van Stehene het orgaan van M. Van Brussel, zegt dat er in hem geen greintje groene zocialisterij te vinden is, en dat het hem pijn doet te hooren dat men hem wil doen doorgaan als de man die 't Daensism ia 't Land van Waas wil doen binnendringen. M. Van Brussel uic» aanzien wor den als aanhaoger d ^r Daensisten, Roe- laudisten, Plancquaertisten en andere listen die eejarouaig verao- telijke verra ders zyn om de er en de baat 1 Eerlijke lieden, leest en oordeelt Wij hebben reeds de eerlooze kuiperij aangeklaagd door de liberalen, roode en groene socialisten, in de laatste Kamer- kiezingen, op 'l laatste oogenblik, in bet werk gelegd om de zogepraal van hunne candidateu te verzekeren. Onze geëerde lezers zullen gemakkelijk raden dat er hier kwestie is van de schan dalige leugen die verspreid is geworden, namelijk, dat priester Daens, den zater dag, daags vóór de kiezing, in de Lange Zoutstraat te Aalst, door de catholieken geslagen en gestampt was geworden. Onze oneerlijke tegenstrevers hoop ten hierdoor andermaal vele bravo lieden te misleiden gelijk zij ze, vier jaar te voren, hadden weten te foppen met de eerlooze kanaljestrook van 't wijf, van de Jesabel, die do catholieken hadden om gekocht voor duizend franks om priester Daens, even als St-Antonius, te bekoren en zijnen naam voor eeuwig te bevlekken. Wij vernamen dat het vliegende bladje dat gedrukt was om die snoode laste ring te verspreidon slechts maar hier en daar was in 't licht gegeven. In die plaatselijkheden waar het min of meer gevaarlyk was het te verspreiden, heeft men de lastering bij monde verkondigd. Nu, de verzekeriug dat dit lasterende vliegende bladje wezenlijk bestondt en was uitgegeven vonden wij in 't Recht van Plaucquaert, date 29 Mei 11. Ons dus een exemplaar van dat vlie gende hladje bezorgen, was voor ons de groote zaak. En eindelijk na vele devoi- ren zijn wij er ingeslaagd. Wij drukken hier dus die eerlooze kui perij van 't laatsto uur over en roepen alle eerlijke lieden toe LEEST EN OORDEELT! Schandalige misdaad op fledeu Zaterdag morgend toen Priester Daeus zijne dagelijksche Mis in do kapel der Theresianen bad gelezen, ging de Volksvriend al biddende naar zyn huis. Terwijl de edelmoedige Priester zoo huiswaarts keerde hebbeu Oude Bewaar ders in de Lange Zoutstraat hem schan dalig aangevallen en op de rpottenste wijze hem belasterd en beleedjgd. De Oude Bewaarders of de schiju-kar tholieken van Aalst die al menigmaal Priester Daens met zijnon broeder en gansch hunne familie hebben vervolgd en gebroodroofd, die zelf het afbeeldsel van Priester Daens hebben vertoond en ver brand, waarvoor ze zelf door de Recht bank van Dendermonde zijn veroordeeld; kunnen nu nog dien eerbied waardigen Priester niet gerust iateo on in vrede laten leven. Hcliande! Sehniuleü voor al die ongehoorde schelmstukken Allo deftige menscben zullen die schandjge tooneelen doen ophouden en zullen stemmen onder N° 2 en ondejr N° 3. Ziedaar geachte lezers I... Wij roepen alle eerlijke menschen tot getuigen, is er daar zelfs maar een schijn van waarheid van Is dat niet schandelyk gelogen en ge lasterd Is priester Daens alsdan of ooit door iemand aangeraakt geworden Neen I neen J hooien wy al de Aalste- naars ons toeroepen. Wat schijnheiligheid toeü L.,.. De volksvriend ging al biddende naar zijn huis. Dat zal de Aalstenaar doen lachen De volksvriend 1 ja, van de liberalen en socialisten iu wior kaarten hij speelt Voor de blauwen en roodon is er maar een enkele goede priester in gansch hot Land en dat is priester Daens, al de overigen en deugen voor hen niet op geep manieren. En die logenaars en lasteraars durven schrijven - Alle deftige menschen tullen dit schandige tooneelen doen ophouden en - tullen stemmen p onder N° 2 en onder N° 3. Onder N° 2 voor Mb*?! Galle en Spitaels. Onder N° 3 voor Pie Daens en AlOjs De Backer. Eerlijke menscben wij vragen het u is dat geene schurkachtige kyiperij die gebruikt is geworden om de zegepraal van Albert Galle, Spitaels, Pie Daens ,en Alois Do Backer te verzekeren En zij die zulk eene eerlooze kuiperij in 't werk stellen, zij die ze gebruiken om hunne partij te doen zegepralen, zegt ons, eerlijke lieden, tot wat alles zyn die mannen bekwaam Nu, deukt eens, geëerde lezers, dat de liberale heoren beweeren dat,eens de kie- zingeu *001'bijDenderbode daar nimmer mag over spieken, dat men de spons moet vagen over al de politieke schande lijkheden die de blauwen, rpode^ pn groe nen bedreven hebben Neen, neen, Mannen, zoo niet geboerd De Denderbode za\ u ongenadig 't masker afrukken, opdat 't yoljf u nog beter zou leereu kennen als <lo oneerlijkste politieke tegenstrevers, der wereld, als mannen die voor geene eerlooze kuiperij Koe groot, hoe schandalig ook achteruitdein- zen om to zegepralen En gij, heer Albert Galledie beweert de eerlijkste politieke tegenstrever te zijn, wat zegt gij van die eerlooze kuiperij gebruikt om uwe verkiezing als volks vertegenwoordiger te verkrijgen De kolommen van Denderbode staan voor u open en wij yep wachten uwe ant woord... hoor je, M. Albeit fjalje No^ een woord Het vliegende bladje dat wy hier hooger letterlyk overdrukken is geletterzet geworden in do zelfde druk kerij der Verkensmerkt waar de schan dalige kanaljestreek der omgekochte Jesabel over vier jaren is geletterzet geweest. En nu, geachte lezers, is 't woord aan u om uw oordeel uit te spreken 1 Gij zult met ons zeggen, wij zijn er zeker van: Zij die tot zulke eerlooze kui perijen hunne toevlucht nemen, stellen zich bloot aan de algemeene verachting Chipka nog al erg bemoeid met deze gemeente, alwaar Noóken des Zondags tot 200 nummers van den Denderbode verventert. Uok staat er te lezen in het Land van Aelst van 19 Juni Morgen, 't Jaarlijkscb Verbroederingsfeest der Muziekeu.... Moorsel zou toch een Ge denkzuil moeten oprichten aan do helden van 1797.... Het was te Moorsel, en niet t' Overmeire, dat de oarste opstand plaats had voor God en Volk, voor Altaar en Vrijheid.... Welnu de groote verbroedering der groote muzieken is gebeurd en de vol keren (gelijk Pie schrijft) hebben hunne tranen van blijdschap niet kunnen tegen houden als zij den afgekookten Candidaat voor de Kamers, M' Janssens van Erem- bodegem, zagen in de broedersarmen liggen van Mr Caudron van Moorsel, afge kookten Candidaat voor den Provincie raad. Het schijnt dat zij tc samen op het verbroederingsfeest uitriepen Voor Goden Volk, voor Altaar en Vrijheid!» Wat scboone bekeering I want het is toch beter laat als nooit en hot is te verhopen dat zij hunne muzikanten, voor de helden van 1797, niet moer zullen doen spelen gelijk in vroegeren tijd Van ongedierl der Papon, verlost ons Va derland. Het Weekblad van Chipka laat Moor sel niet los. In de Laatste berichten staat er ook Wat d'Hop aangaatHop en Vlas gaan te niet. Menschen van Gijsogem die naar Moorsel-kermis geweest zijn, zeggen dat ze veel Hop zien die er vroeger stond en nu niet meer. Er is geen winst aan. Wanneor gaan al de Boeren-oogen open Wel, heilige deugd Zijn de boeren- oogen dan niet open als zij tien Hop staan, die er vroeger was en nu niet Geef aan de sukkelaars 'nen groenen bril, en ?e zullen Pater Daens nog in de Ka mers zien zitten, alwaar hij vroeger tgas en nu niet. li fin "T Ouder dezen titel kondigen llliy, wij aan 't hoofd van ons blad, het vonnis af uitgesproken in zake van den heer Karei Borreman-Mally, fabrikant in tabak, to Aalst, tegen P. Daens-Mayart, (uitgever vaa 't Land van Aelst. Reeds hebben wij in voorgaande num mers de toedracht der zaak doen kennen. 't Land van Aelst heeft den heer Borre- man-MalIy beschuldigd van zyne werk lieden te bestelen. Nu de Rechtbank verklaart dat die be schuldiging ongegrond, lasterlijk en Sohadelijk is.... Alles in eerlijkheid en deftigheid is ODze leus roept'tOrgaan derVischmerkt.. Nooit liegen, nooit bedriegen, nooit be- leedigen.ooojt lasteren maar zie dat belet toch niet dat het zelfde Land van Aelst wegens zijne lasterlijke beschuldjgjngen komt gebrandmerkt te worden. Liberale vrijheid. Wij hebben dikwijls gejzegd dat de liberalen door vrijheid verstaan dat zij zelve moeten de volste vrijheid genieten, terwyl de andore menschen, diogeen liberaal zijn, moeten verdrukt eu gemuilband worden. Wij vin den er oen goed bowijs van in het blad La Chronique van den 17 april jongstle den Eerst en vooral, als bewijs dat de liboralerij zuiver politiek is en zich met den godsdienst niet bezighoudt, zegt dat blad De eene godsdienst verdient niet meer eerbied dan de andere zij zijn allen B even veel weerd zij bestaan allen uit n strekkingen en ezelarijon, en de twee- n den versmachten de eersten. Daaruit maakt de Chronique de vrij heid op gelijk zij ze verstaat het is ae vrijheid het geloof te vernielen. Dat is de eenige liberale vrijheid niemand mag hei geloof verdedigen of aankleven, maar iedereen heeft de volste vrijheid te werken om het te vernielen. Over eenige jaren zelf vroeg het liberaal kopstuk Pergameni boet, gevang en bal lingschap voor dezen die dat vernielings werk zouden willen tegen houden. Wat zegt gy daarvan, lezer beralen zijn ook goede christenen beweren de helden van Chipka. Om eens te laten oordeelen welke soort van christenen dc liberalen zijn, willen wij 't volgende knippen uit Dender galm van Zonaag 11 Heüige kwast. St. Marton die - soldaat was bij 't paardenvolk kapte zijnen mantel in stukkeu om den helft aan eeaen armen grijsaard te geven. De geschiedenis zegt niet hoeveel dagen - cachot Sinte Marten daarvoor heeft ge- - kregen als hij terug in dc kazerne kwam. Donderdag kwam er eon soort van t> .Sinte Marten bij M. Eraiel Ruelens at en dronk er.Maar hij bemerkte wellicht dat hij bij een liberaal was, trok er van onder zonder betalen en sloeg met a eenen kasseisteen de groote vitrien uit. Wij bevelen dien kanonfretter in de gunst van Denderbode door dezes be- a moeiïng kan hij als Sinte Marten heilig verklaard worden, b Niot waar. geëerde lozers, de liberalen die aldus met onzen Stadspatroon en met de heilige zaken spotten zijn goede christenen? En die liberele spotters zijn de bondge» uootea van de helden van Chipka Hij zal zich haasten. De Fran- sche socialist Jaurès schreef onlangs Wij willen aan de burgerklas den - eigendom ontnemen, welke zij gebruikt om het proletariaat tot haar voordeel te doen arbeiden Daarop antwoordt Henri Rochefort Wij besluiten daaruit dat Jaurès b voornemens is zich te ontmaken van b zijn kasteel van Bessoulet, te Mouzieys B (Tarn) en van zijne twee boerderijen van Bouzoullic en Chiffoulié (te samen - 130 hectaren land) ten voordeele van het proletariaat. Men kyi den man niet genoeg geluk- b weuschen over zijn voornemen, aldus zijne werken in overeenkomst te bren- 8 gen met zyne woorden. Opgedragen aan Vooruit die woensdag morgend verschenen is met een opge schroefd artikel over kasteelen en kas- teelheeren, artikel dat onder ons ge zegd veel gelykenis heeft met die van.. Het Recht lastert noch boleodigt ooit iemand integendeel 't is immers Denderbode die de liberalen beleedigt en lastert. Maar wat wil men De musch in dca krio- kenboom roept ook dief 1 dief Wij willen hier eenige staaltjes voor oogen brengen der beleedigingen en laste ringen die de liberale muschen in Den dergalm van Zondag 11. tegen de catho lieken uitchirippen Men oordeele 't Was processie. Het Lichaam en Bloed van den zaligmaker werd door de straten van Aalst gedragen. Talrijke huichelaars beneven een gering ge- tal huichelaars gingen or voor en achter, huilende, spelende, zwaai- b ende, flambeeuwen en vaandels - dragende. (V) Een drukfeil is hier begaan de schrijver heeft voorzeker huichelaarsters geschreven. De kerkelijke ge?angen worden een gehuil geheeten,de piopessje eeno schijn heilige parade en onzen Godsdienst oenen winkol... Onze Woeste wordt verder als een jood van afkomst uitgekreten en al de dom- pers, de catholieken, zijn overigens politieke joden die slem en ziel en ge- welen tegen klinkende munt smokkelen en verzchacheren. En ten slotte, Dendergalm verwittigt ons dat, nu de kiezingeu voorbij zijn, hij voornemens is eenige historiekens van gemeene gezalfden des Heeren aan zijne lezers te vertellen. En de liberale schrij velaars kennen er bij dozünen, wjer namen ons niet allen vreemd zijn, Wij durven wedden dat de liberale schrij velaars de zelfde lafaards zullen zyn als vroeger, dat ze geon enkel der' zoogezegde priesters met naam en stuk zullen durven noemen. Wat goede christenen toch I v provmciale belastingen in zyn, per inwoners genomen Antwerpen, fr. 1-61; Brabant, fr. 2-16; Hénogouw, fr. 1-93 Limburg, fr. 1-76 Luik, fr. 2-63 Luxemburg, fr. 2-20 Namon, fr. 2-13 Öost-Vlaanderen, fr. 1-10 West-Vlaanderen, fr. 1-50: In onze Provincie betaalt men dus het minst dank aan 't wijs en spaarzaam ber stuur der catholieken. De Penpestrijd in de Gazette van Bevtron- Waas duurt voort; de kiezers verklaren zich daar anti-militarist. Op- zichtons de gedragslijn van MM. Do Guchtenacre en Huyshauwer, waarop M. Janssens zich beroept, antwoorden de kiezers van Beveren-Waas Zoo die heeren tegen de plaatsver vanging opkomen, hetgeen ons onmoge lijk schijnt, is het omdat zij waarschijn lijk daartoe gelast werden door eene formeele ifitspraak van hunne kiezers. Zij gehoorzamen aan het hun opge legd programma. Zij doen dus hun plicht. Maar juist dat doet EUd. niet.' s Toen het programma van den Chris ten Volksbond moost vastgesteld worden, waren de gedachten over de militaire kwestie zoo verdeeld, dat men bijDa tot geeuo oplossing kwam. Bedriegen ons ouzo herinneringen niet, en wij bobben de memorie getrouw genoeg, dan wou men van geen ander militair slelsel dan van een vrijwilligersleger. UEd. me'ent dat men daartoe het best geraken zal door den persoonlijken dienst. Een ruim, een overgroot getal der werklieden iu Waas, gansch de burgerij en al le de landbouwers, meenen van neen. n Wat moet UEd. alsdan doen Eeno beslissing nomen, op eigenhand, ovor een zoo gewichtig punt waarop zoo veel oneenigheid bestond tusschen uwe kiezers? Neen l Neen IJwe plicht was eene onzijdige hou ding aan te nemen, zoolang uwe kiezers goeno formecle uitspraak hadden gedaan. - Wij hadden zooveel te meer r£cht<lrt van U te verwachten, daar UEd. hij het aanvoerden van uw mandaat, zich do tegc-nkanter van den persoonlijken dienst, verklaard heeft. >i Overigens hetgeen zich voordoet in het arrondissemeni Gent raakt ons niet. Het is een bewezen feit dat het Land van Waas tegen den persoonlijken dienst is, want nooit heeft er eene politieke inrich ting nog een catholiek blad van Waas hem verdedigd. B opoorwegenm China.—Dank aan de bemoeiingen van onzen koning Leopold II, hebben de Belgen de ver gunning bekomen voor bet aanleggen van eenen spoorweg in China. Dc ontworpene lijn beeft voor doel, de hoofdstad van China, Peking, te verbin den met de voornaamte handelsstad van het keizerrijk, Hau Kau, gelegen op den Midden-Yangtsekiang. Zy loopt bijna in rechte lijn van het Noorden naar het Zuiden, op eene lengte van 1200 kilometers of >240 uren. Men zal maar weinig moeilijkheden van den grond ontmoeten slechts twee tunnois zullen moeten gebouwd worden tusschen Yantsekiug en Hoanho.do eerste van 400, de tweede van 150 meters lang. Daarbij zal men eeDe brug te bouwen hebben v.id 4000 meterslang. Dat kunst werk zal al het doorzicht en de bereke ning der Belgische ingenieurs vereischen. I)at kontrakt, door den keizer van China goedgekeurd, vergunt het leggen van den spoorweg uitsluitend aan de Belgen, dus mag men voorzien dat het materieel geheel door België zal geleverd worden Stedelijke Werkbeurs van Aalat- Worden gevraagd 2 bakkersgasten 1 behanger, leerjongen 1 kleermaker, halve gast 1 letterzetter 2 jongens van 15 tot 16 jaren voor het fabriek. Vragen werk 2 ajusteurs 2 paar denknechten daglooners en fabriek werkers. Bieénteelt in Hol- Een bieboer in werdoihem heeft in 1897 1nauwkeurig aautcekening gehoudou vau de opbrengst van 5 korven bieën. Van deze 5 korven kreeg hij 11 zwer men in de maanden mei en juni, zoodat hy 16 korven bieën had. Begin juni werden uit 8 korren honig en werk gebroken; hij verkreeg daarvan 7o kilos honig, 4 kilos wa» en maakte uit de mee 3 gulden. In de maand september verkocht hij 4 korven bieën voor 25 gulden, waarna hij nog 7 korven overhield en 5 vellen. De 75 kilos .honig brachten op 30 gul den, 4 kilos was 6 gulden, mee 3 gulden, v,j l'i.e k°rvea 25 gulden, samen 64 gulden. Hiervan moet afgetrokken wor den roor voeder 4 gulden, blyft 60 guld, Dowiust per korf in dat jaar bedroeg dus 12 gulden. Er dient echter bijgevoegd to worden, dat hetjaar 1897 zeer gunstig was voor de bieëntedr. De gelijkheid. De heeren citoyenz Brenez en Roger zyn verzocht geworden op 1 Juli hun gevangenisstraf te gaan uit doen. Gelijk men weet, liepen zij die in door hun onbetamelijk gedrag tegenover den burgemeester van Paturages. Deze ridders der gelijkheid zullen nu tijd hebben om to bostatigen dat de ge lijkheid voor de wet geen ijdel woord is en zij die zoowel als iedereen, moeten verdragen. Zij lullen terzelfder tijd kunnen na- gaan in welken toestand zij de werklieden, welke door hunne opruiing gevangenis straf bekwamen, hebben gebracht Maar, 't is waar, die werklieden aten het roggebrood dor arme gevangenen terwijl zij dagelijks voor hun geld wijn over tafel krijgen zullen. Immers.... zij zullen de pistool genie- ten het roggebrood is goed voor hunne slachtoffers. Komkommers in* HoUand. Ir is wellicht geene streek, waar de teelt dezer zoo gezochte vrucht zoo wordt beoefend als rond het stadje Venlo. Driehonderd hectaren grond zijn daar uitslujtelyk met komkommers beplant en deze geven eene gemiddelde jaarlijksche winst van 3500 fr. per hoctaar. Van juni tot het begin van den winter vorst is de algemeene opbrengst dooreen 15 wagons per dag. Aangaande de vervalsching van meel door hout - klompenhout waar over er volgens het Weekblad van Zeeuwsch Vlaanderen gesproken is heeft de Ned. Bakkerscourant een onderzoek gedaan en bevonden dat die vervalsching gebeurt in Frankrijk, doch dat er sinds lane geen spraak meer is van uit Frank rijk ingevoerd meel, zoodat het bericht als sterk overdreven kau worden be schouwd. Zaterdag 2 Juli. De paarden markt en prijskamp geniet langs om meer bijval. De kooplieden zuilen menigvuldig zijn, dank aan iev«nge propaganda van wege het Comiten Het aantal paarden en veulens inge schreven voor den Prijskamp groeit dagelijks aan. De vreemde kooplieden komen voornamelijk op goede veulens af. West-Vlaanderen voornamelijk zal bijtreden als het noordergedeelte onzer Pro vincie ende Kempen. Wij raden dc landbouwers zich te voorzien van getuigschriften van oorsprong indien ze uitgelezene veulens te verkoopen heb ben. De Commissie zal haar gelasten deze te onderzoeken en te waarborgen. Die stukken wor den vereischt voor goede peerden en veulens' Cn dc ernstige kooplieden zullen de markt van Aalst achten indien deze stukken ter trouw onder toe zicht der Commissie worden afgeleverd. De Commissie vergadert eerstdaags om de laat ste schikkingen te nemen Een dubbel Jury ia noodzakelijk, misschien wel zal men een derde lur)' noodig1 hebben. De plaats zal ook ontoerei kend zijn. Vcracheidene naburige straten zullen moeten ingenomen worden. V/ij herinneren dat de merkt om 6 uren 'a mor gens es de prijskamp ten 8 uren beginnen.

De Denderbode | 1898 | | pagina 2