Donderdag 50 Juni 1898 3 centiemen per nummer. 53ste Jaar 3273 Sparen. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. LIRERALISM SOCIALISM. VERLOREN EER DE DENDERBODE. Dit blad Tenchijnt den Woensdag en Zaterdag ran iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week Yoor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantie» door de Poet ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van da Putte-Qoossent, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique luum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bq accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijn8dag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 99 Juni 1898. EN len socialistisch dagblad schreef eeDS Tusschen het liberalism en H socialism is er maar een verschil van wat meer of wat minder. De laatste kiezingen hebben ons be wezen dat het eene onbetwistbare waar heid is. Immers er was geen spraak in de roode en blauwe organen dan van vereeniging van alle anticlerikalo machten om tegen den gemeenen vijand, de catholieken op te rnkken. Le Peuple riep immers: Allen ten strijde tegen het ministerie. Kiezen moeten wij voor de candidaten der oppositie of men ze blauwen, rooden of groenen heet I Le Petit Bleu deed eenen warmen oproep tot al de tinten van het anti-cle- rikalism. La Chronique en La Béforme en gansch de liberale drukpers schreven artikels en artikels om alle anticlerikalen tot accoord te brengen om tegen 't catholiek minis terie te stemmen. Hier sloten de liberalen een verbond met de socialisten, daar triomfeerde de socialisten dank zij de stemmen der libe ralen. Nu dat zal niet beletten dat onze libe ralen zich als mannen van orde als ware vaderlanders zullen blijven voorstellen. Aardige mannen van orde die openlijk aanspannen met de mannen van wanorde, revolutie, vernieling onzer samenleving, roof der bijzondere eigendommen I Aardige vaderlanders die tot de zege praal meêwerken van mannen die onze nationale driekleurige vlag te Charleroi verbrandden I... Houdt dus op, liberalen, van u als mannen van orde, als vaderlanders voor te stellen. Toont u liever gelijk ge wezenlijk zijt ja, toont dat de leus die uwe geusche voorvaderen aannamen Liever turksch dan paapseh I... heden ook de uwenjis gebleven.... Onze eerste koning Z. M. Leopold 1 schreef eens met veel waarheid In België kan alleen gebouwd worden op de catholieke partij de liberale partij is eene zandbank die altijd gereed ligt om te vergaan onder de golven der revolutionnaire - gedachten. een verhaal naar het hoogduitscb. 10* VKRVOLQ. Terug, riep Willem, terwijl hij onver moeid sijn knuppel zwaaide. Qet is mijne schuld niet, wanneer ik er een de hersenpan inBla Laat mij met vrede ik ben onschul dig zoekt hem die het gedaan heeft Met den moed en de kracht der vertwijfe ling brak Dora door den kring, om den man, dien zij nog altijd beminde, te beschutten. Hij is onschuldig kreet zij, terwijl zij de armen afwerend naar zyne belagers ver hief. Indien htj het gedaan had, was hij niet meer hier Wat wil Dora hier riep een boer ver stoord. Hoe durft de bruid van Hagen voor den misdadiger in de bres springen Sleurt ze op zyde, wij moeten den schurk hebben. Luistert, menschen nam nu de schaap herder, die ook in de kring getreden was, het woord op. Gij wilt eeue misdaad begaan om eene misdaad te straffen. Weet gij niet, dat het eene moord ware, die u allen geza menlijk in de gevangenis brengen zou Wie den molen aangestoken heeft, weet nog nie mand, alleen rust het vermoeden op dezen jongman, niemand kan hem echter syne Wat kan ik gaan spareu I Inderdaad er zijn er die niets kunnen wegleggen I Wanneer zij hard gewerkt hebben van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, wanneer zij hunno daghure leggen nevens deze hunner werkzame vrouw, en van dien mageren loon kost, kleeding on voeding afrekenen, voor een huishouden van 8, 10 personen. Wat zouden zij dan sparen Gelukkig als ze niet te kort komen als zij niet moeten leenen op de toekomst en als zij gespaard zijn van ziekte en ramp Zulke meuschen zijn er, braaf en deugd zaam, eerlijk en neerztig. Hewel voor zulke menschen moet de liefdadigheid een handje toesteken I Na een leven van zweetend en zwoegend werk, van pynlijk pogen, van angst en bekommernis voor geliefde kinders, ver dienen zij toch ruste 1 En t' is niet te veel dat zij, in hunnen ouden dag, in eene genotvolle rust kunnen gelukkig hunne dagen slijten. Ik weet niet welk liefdewerk er grooter is voor eene welhebbende «iel dan aan eenen braven werkman zij nen oudeD dag te verzekeren en te ver zoeten ik weet niet wat er aangena mer is en edeler voor een goed hert, dan te mogen zeggen Oh 1 die eerlijke werk man is gelukkig, de vreugde perelt in zijne oogen en 't is ik die hom dat ge zorgd heb 1 Maar 't zijn zij niet doorgaans die klagen en zeggen «Wat kan ik gaan sparen. Neen, zij hebben te eerlijk hert daarvoor, zij werken en zwoegen geheele dagen en zij zwijgen Maar er zijn er andere die zeggen Wat kan ik gaan sparen b en die 't zou den kunnen doen. Anderen die nog jong zijn en zonder last, die zouden kunnen wegleggen voor hunnen ouden dag, zoo danig dat zij niet mooten klagen en bedelen of ten laste liggen van de ge meenzaamheid, er zijn er die zouden kunnen sparen, zoodanig datzy hun leven lang fier hun hoofd mogen verheffen en zeggen Oh 1 'k ben mijn leven weerd I 't Zijn deze die overvloed hebben En welk onder de werkmenschen zijn deze die overvloed hebben Deze die nutteloos en redeloos hun geld van kante maken, die drinken zonder mate, slempen en nachtuilen, en hun zuur gewonnen penningen verbeesten. Zulke kunnen en moeten sparen, en 't is de plicht der ouders dat in te plan ten en te verwezenlijken in hunne kin ders 1 Plicht door God opgelegd I schuld bewijzen. Wilt gij iemand zonder be wijs veroordeelen Oordeelt niet, opdat gy niet geoordeeld wordet De onde heeft hem geholpen riep de aanklager, om don indrnk uit tewissohen, dieu de ernstige waarschuwing van den schaapherder op de verhitte gemoederen ge maakt had. De beiden hebben elkander voor den brand nog gesproken en de oude is den mulder ook niet meer genegen sinds zij twist met elkander gehad hebben. Is dat niet Matthias, de zoon van de oude Lena, die dat zegt vroeg Willem ho nend. Laat gij u door den twistzoeker bij den neus leiden Deze woorden wakkerden den storm weêr aan de boeren drongen op den jongman in. Dora en de schaapherder hielden hen terng terwijl de aanvallers met hen worstelden, had Willem tijd om te vluchten. Achter den boomgaard lag slechts door een dunne laag daarvan gescheiden, een dicht bosch hierin zocht Willem eene wijk plaats, hij baande zich een weg door het kreupelhout en ijlde rusteloos verder tot hij geen geroep of gedruiach meer achter zich vernam. Het was hem gelakt hen te ontkomen, maar het was een lange, vermoeiende drijf jacht geweest, welke zyne krachten uitgeput had. Hij wist maar al te goed, dat het met zyn leven gedaan was, wanneer hij in de Plicht door de liefde voorgeschreven Is het zijn kind beminnen van het te laten zijn eer verliezen Is het zijn kind beminnen van het te laten zijne gezondheid, verbeesten Is het zijn kind beminnen van het te laten zijne toekomst verspelen Is het zijn kind bominucn van het zijn ongeluk recht laten in te loopen en 't ongeluk bereiden voor al wien er meê of omtrent woont. Plicht bevolen door eigen belang. 't Zijn zulke kindors die voldoening geven, 't geluk uitmaken hunner ouders, hun perel en kroon zijn, de steun van hunnen ouden dag en den troost van hun leven. Deze kunnen sparen en de ouders moe ten het hun leeren. Maar hoe sparen 1 Waar gaan en waar kan men komen Ziet hier De lijfrentkas en de werklieden. Op onze dagen wordt er overal veel ge sproken van werkliedenpensioenen. Dank aan de ruime hulpgelden van de open bare besturen, alwie, nu ten tijde goed van wil is, en niet doodarm, mits vroeg tijdig te beginnen, kan men gemakkelijk aan een fatsoenlijk jaarlijks jaargeld ge raken, bij de lyfrentkas. I. Wat is de lijfrentkas De lijfrentkas is oene maatschappij, ingericht door den Staat, om, onder zijne waarborg, lijfrenten of pensioenen te ver schaffen aan hare leden. II. Is die kas te betrouwen Die maatschappij is niet ingericht om zelve geld tc winnen, maar enkel om voordeel te doen aan de storters. De Staat is borg voor al het gestorte gelden voor de pensioenen, evenals in do spaarkas. Met uw eigen haudteoken kunt gij uw gestort geld en uw pensioen niet wettig afstaan, ea uwe schuldeischers zeiven kunnen er de hand niet op leggen, want dat geld en dat pensioen zijn ouaf- staanbaar cn onaantasbaar. Waar kan uw geld zekerder zijn III. Hoeveel moet men storten Zooveel men wil, regelmatig of onre gelmatig, nu meer, dan min, maar ten minste 1 fr. effen per keer. 1V. Op welke wijze mag men storten Met voorbehouden kapitaal, of met af gestaan kapitaal, of op deze twee wijzen te samen. In het eerste geval koert al het gestorte gold, (min 3 p. °/0) na de dood van den storter, terug naar zijne handen zyner verbitterde tegenstanders viel, die zoo vast van zijne schuld overtuigd waren, dat zelfs het vrijsprekende vonnis der rech ters hen niet tot betere inzichten zon ge- braoht hebben. De dag begon reods aan te breken, toen de jongman zich eindelijk een korte rnst gunde, om adem te scheppen en nienwe krachten te verzamelen. Hij verkeerde in een wanhopigen toestand. Ongetwijfeld was de vervolging nog niet op gegeven hij moest op de voortzetting daar van rekenen het was te verwachten, dat men een drijfjacht op hem zou inrichten, als op een afgeschoten everzwijn. En wat had hij gedaan Niots hij had zich niets te verwijten. Nadat de herder hem vorlaten had, was hij het bosch ingegaan om over de wijze van zijne wraakoefening na te denken, want het voornemen om zich te wreken op denman, die hem het laatste, het dierbaarste ontroofd en hem daarbij nog zoo bloedig beschimpt had, stond bij hem vast. Hij had tallooze plannen ontworpen, weêr verworpen, dewijl zij onuitvoerbaar waren hy had er nog geen gevonden, dat hem be vredigde, toen het roode schijnsel der bran, dende gebouwen door het geboomte hem uit zijne mijmeringen wakker schrikte. Hij was terstond gewaar geworden dat de brand aan gestoken was, maar hy had er niet over erfgenamen. In het tweede geval blyft alles aan de maalschappij. In het derde koert het eene deel weder naar de fami lie, en het andere blijft aan de maat schappij. Maar hoe meer men stort met afge staan kapitaal, hoe hooger hot pensioen klimt. Maar ik kan niet veel storten. Daarom moot gij lid worden van een pensioengilde, want zulke gilden krijgen veel hulpgeld 1° Van don Staat. De Staat stemde daartoe in 1891 een hulpgeld van 20,000 fr. Het klom tot 30,000 fr. Voor 1896 be draagt het 46,000 fr. en voor 1898 is er op voorstel van M* Woeste, 150,000 fr. gestemd. Indien ons landsbestuur op voorhand voor al die stort in 1899 met de gewone voorwaarden, eene hulpsom uitstake van een half miljoen, eer't jaar 't einde is zou er schier op elk dorp een pensioen- gilde zijn. De gilden genieten de volgende voor- deelen aEenmaal kosteloozen druk van hare stand regels. b) Eenmaal van 75 tot 125 fr. tijdens de stichting der gilde. c) Eenmaal 1 fr. per hoofd voor ieder nieuw boekskeD, waar 3 fr. op gestort is. d) Jaarlijks eon goed punt per gestorten frank binnen de 12. Dat goed punt be droeg, in 1-895, 78 centiemen; 2° Van de Provincie. Al de provinciën schenken jaarlijks een rijke toelage de mildste is Henegouw, die 50,000 fr. geeft. 3° Van de gemeenten, daartoe wettig gemachtigd. 4° Van de liefdadige personen, als eere leden of beschermleden. 5° Van bijzondere giften, waut zulke ?ilden mogen, gelijk de kerkfabriek en bet armbestuur, wettig by testament, giften aanveerdeu. V. Hoeveel hulpgeld zou ik jaarlijks kunnen krijgen Vele gemeenten en liefdadige personen ondersteunen den ouderlingen bijstand. Deze gilde heeft dan dikwijls overschot. Indien de pensioengilde ingericht wordt in den ouderlingen hijstand zelve, kan deze een deel van haren overschot jaar lijks op de lijfrentkas storten ten voor- deelo van hare leden. In deze veronder- stolling, ou de hulpgelden van den Staat, Provincie en Ouderlingen Bijstand te gare gerekend, zoudt gij, die persoonlijk 3 fr. stort, routl-de 3 fr. hulpgeld krijgen. Die 12 fr. stort, zou er van 10 tot 12 fr. be komen, cn een getrouwde man, die eon boekje zou nemen voor hem en zijne vrouw, op iedor 12 fr. stortende, zou van 20 tot 24 fr. hulpgeld winnen alle jaren. nagedaoht wie de misdaad kon gepleegd heb ben het was hem genoeg, dat hij de huizin gen zijns vijands in de vlammen zag opgaan. Hij maakte geen alarm, om de hnlp niet te vroeg te doen verschijnenzij mocht eerst dan komen als het te laat was en de gebouwen reeds in asch lagen. Willem smaakte een onbeschrijflijke vol doening, toen hij de brandende balken kra kende hoorde instorton en den inhoud der voorraadschuren in een zee van vonken in de lacht zag stijgen het gebral van het vee in de stallen en het huilen der honden klonk hem als mnziek in de ooren. Nu was de mul. der geeu rijk mau meer, nu was ook deze een bedel&ar en van het trouwen met Dora kon in de eerste jaren niets komen. Ja, hij was gewroken Het ongeluk had zijn vijand be zocht en hem harder geslagen, dan hij ver. wacht hadde. Zoo peilde de jongman, terwijl hy onafge wend in den vuurpoel staarde en van tyd tot tyd zijne vreugde in een schor, honend ge lach uitte. Hij zag de boeren met hunne lad ders en emmers toesnellen,het verheugde hem geweldig dat zij te laat kwamen dat zij hem voor den brandstichter konden houdeu, vermoedde hij niet En nu lag hy in het bosoh op het voohtig mos onder schaduwrijke beukeu en overwoog zyn toestand, die alles behalve troostrijk voor hem was. Verliet hy het bosoh, dan viel Is dat de moeite weerd, ja of neen VI. Zeg en leg nu eens al de voor deden uiteen dier lijfrentkas t 1° Het pensioen2° het kapitaal3° de begrafeniskosten. f° Het Pensioen. Ziehier 3 voorbeel den Een kind van 10 jaar, een jonge ling van 20 jaar en een getrouwde man van 30 jaar, storten pik, regelmatig, tot aan 60 jaar, maandelijks 1 fr. met voorbe houden kapitaal. Het kind zou 124,25 fr. trekken zoolang bet leeft, de jongeling 70,52 fr,. do getrouwde man 36,85 fr. Storten zij tot aan 65 jaar, het kind zou 212,35 fr. pensioen trokken du jongeling 121,51 fr., de getrouwde man, 64,58 fr. Moesten zij storten met afgestaan kapi taal hun pensioen zou omtrent het dub bel zijn. 2° Het Kapitaal. Wie stort met afge staan kapitaal, kan niets achterlaten voor zijne familie, daarom is zijn pensioen omtrent het dubbel. Dat kind van 10 jaar, de jongeling van 20 jaar, de getrouwde man van 30 jaar, jaarlijks 12 fr. stortende tot aan 60 jaar, met voorbehouden kapitaal, zouden ach terlaten het kind 600 fr., de jongeling 480 fr., de getrouwde man 370 fr. (min 3 p. °/0). Dit pensioen en kapitaal is voor die storten op hun eigen maar al die hunne stortingen doen als leden eener wel ingerichte pensioengilde, krijgen rond de 12 fr. hulpgeld daarbij, on hun pen sioen, en achter te laten kapitaal, zullen ook verdubbeld rijn. Is dat niet wel 3° Begrafeniskosten. De lyfrentkas geeft daartoe 25 fr. voor begraving van ieder der behoetige leden, die hun pen sioen hebben beginnen te genieten. Do burgemeester der gemeonte oordeelt en beslist over de behoeftigheid. Slot. Werklieden, beste vrienden, aan 't werk I Overal ponsioengilden go- sticht en gezorgd om uwen ouden dag, in rust en vrede te mogen slijten. Ons cathoiiek landbestuur is den klei nen man genegen. In het kort zal er eene wet voorgesteld en gestemd worden in de Kamers, waarbij de storter, eens tot do jaren van 't pensioen gekomen, zyn kapi taal zelf zal mogen opstryken. De handen uit de mouwen, aan 't werk Congo-leening. De leening van 12 millioen fr. in rente 4 is gesloten met een consortium, waarvan deelmaken de Société Générale, de Banque de Paris et des Pays Bas. MM. Lambert de Roth schild en Philippson. De openbare inschrijving zal binnen eenige dagen plaats hebben. hij of de gendarmen of den woedenden boeren in de handen bleef by in zijne schuilplaats dan stond hem de hongerdood voor oogen. Dat al de dorpen in den omtrek gewaar schuwd waren, dat gendarm en boeren zich met elkaar vereenigden om hem te vangen, was ontwijfelbaar en wee hem, als hij zich vangen liet Wat had hij dan eigenlijk misdreven, dat men jacht op hem maakte als een aangescho ten stuk wild Niets het eenige wat men hem ten laste kon leggen, was een onbedui dende houtdiefstal, waarvoor hij zyn straf ondergaan had eon vergrijp, waaraan hon derden anderen zich dagelijks schuldig maak ten, zonder te denken zich daardoor aan een gevangenisstraf bloot te stellen. Indien de boschwachter hem niet betrapt had, zou het niemand in de gedachte gekomen zijn hem voor zoo iets scheef aan te zien er waren in het dorp toch jongelieden genoeg die het niet als een misdaad beschouwden bij nacht op eens anders grond en bodem een stuk wild te schieten en naar huis to dragen. Maar hij had in de gevangenis gezeten, dat had hem voor altijd van zyne eer beroofd en nu hielden allen hem tot elke misdaad in staat 1 (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1898 | | pagina 1