St-Antonius' Brooden. DE TONG. Een en ander. Spaansehe en Americaansche OORLOG, Leening van frs. 1,649.000.00 STEUN GEEFT MOED, TURNFEEST Allerhande Nieuws. den mond. Ecu meisje sprak tot mij Mijnheer tcij hebben de eer u ie groeten. Ik uitte mync dankbaarheid en tevreden heid en vroeg aan dat meisje Van waar Onze H. Vader de Paus heeft, door een schrijven van 1 Mei II., eeno nieuwe en kostbare goedkeuring verleend aan de hedendaags zoo bloeiende godsvrucht tot den H. Antonius van Padua. Aangezien de belangrijkheid van dit schrijven, geven wij er hieronder de vol ledige vertaling van en roepen de bijzon dere aandacht onzer lezers op het ver langen door Z. Heiligheid uitgedrukt be treffende de wijze waarop de aalmoezen ter eere van den H. Antonius gegeven, dienen uitgedeeld te worden. De geloovigen, zoo schryft Z. H. den Paus, hebben alle redenen om den H. Antonius met bijzondere en liefdevolle eerbewijzingen te bejegenen. Deze hoi- lige, door eene zonderlinge schikking der Voorzienigheid, bekomt voordurend aan het christenvolk eene menigte genaden en voordeelen zoodat de Kerk de geloovigen opwekt zelfs dan tot hem huone toe vlucht te nemen, als er mirakelen noodig zijn In deze onheilvolle tijden, gaat de H. Antonius van Padua een liefdoverbond aan met den H. Vincentius h Paulo en beiden werken samen om de ellenden te lenigen en het klein volk hulp aan te brengen. De eene geeft het brood, de andere draagt het (tot zijne bestemming). In vele kerken vindt men nu een offer blok met de zoete beeltenis van den Hei ligen Antonius van Padua, hot Kindje Jezus in zijne armen dragende. Deze beeltenis zoekt de geloovigen aan en zelfs dwingt ze met zoetheid hem gena den af te smoekeu en uit erkentelijkheid voor de bekomen genaden, leggen zij in den offerblok hunne aalmoes voor het St-Antonius' brood voor de armen be stemd. Dan ontvangen de Conferentiën van den H. Vincentius èi Paulo, die, door hunne instelling zelf, aan de arme gezin nen het noodige moeten verschaffen, van den H. Antonius een en machtigen steun en overvloedigen onderstand voor het vervullen hunner zending. Ingezien deze feiten, ontvangen Wij met bijzondere welwillendheid de Ons toegezonden aanvraag, altijd bereid om de godsvrucht der geloovigen te doen aan groeien en de hemelsche schatten der Kerk aan deziolcn mode te deelen, ver- leenen Wij aan alle christenen van beide geslachten die, na op dertien achtereen volgende dinsdagen of zondagen berouw vol gebiecht en gecommuniceerd te heb ben, dezen heiligen door godvruchtige overwegingen of gebeden ter eere Gods gedaaD, zullen vereeren, eeuen vollen aflaat toepasselijk aan de zielen des Vagevuurs. Dezen aflaat kan men verdie- op oenen of anderen der dinsdagen of der zondagen dat men al deze voorwaarden zal vervuld hebben. Gegeven te Rome bij S. Pieter, den 1 Mei 1898, het twintigste jaar van ons Pausdom. LEO MI, Paus. Men ziet duidelijk in dit schrijven dat het uitdrukkelijk verlangen van Zyne Heiligheid is dat de St-Antonius' broo den door de zorgen der Conferentiën vsn St-Viucentius h Paulo aan de be- hoeftigen uitgedeeld worden. Een ieder die aalmoezen doet, verlangt voorzeker dat met deze zooveel goed mo- gelyk gesticht worde en bygevolg dat zy op het gepaste oogenblik en niet aan 't is gelijk welke personen, maar aan ware noodlijdenden worden uitgedeeld. Kan men deze voorwaarden beter zien ver wezenlijken dan door de Conferentiën van St.-Vincentius A Paulo?... Voorzeker neen De leden dier vereenigingen ken nen de ware beboeftigen, en bezoeken de gezinnen voornamelijk die der Bchamel armen. Zy ook weten wanneer de nood het drukkendste is. 't Is dus onbetwist baar dat zij beter dan wio het ook zy in staat zyn de St-Antonius' brooden, - met de noodigo voorzorgen en kennis van personen en zaken, uit te deelen. Z. Heiligheid, mei zyne gewone wys- heid, hoeft dit alles ingezien en daarom zijn hiorhooger aangehaald verlangen uit gedrukt. Wij twijfelen niet of alle geloovigen zullen het zich eeneu heiligen plicht re kenen de zienswyze van Z. Heiligheid den Paus by te treden en, zoo noodig, alt voorwaarde hunner aalmoezen ter eere van den H. Antonius stellen, dat zij door iusschenkomst der Con fcreniiën van St- Vincentius d Paulo uitgedeeld worden. De tong is het lichaamsdeel dat ten dienste staat van do spraak, om onze ge- dachton luidop uit te drukken. De houding van het lichaam, degeba- reu in 't aangezicht, de teokens met de handen, en bovenal de oogen vertolken 'de gevoelens dcrzicl, geven de gedachten te keDnen van den geest. De gramschap, de blijdschap, de goedkeuring, de afkeu ring, de bevestiging, de ontkenning wor den dikwijls kenbaar gemaakt zonder spreken. De doofstommen missen de tongspraak en zeggen wat ze willen met teekens en gebaren. Te Gent heb ik bij de Zusters van Liefde in de Molenaarstraat, doof stomme meisjes hooren spreken. Daar wordt hun de spraak aangeleerd met al het geduld dat eene kloosternon kan be zielen. Immers de stommen hebben de spreekorganen evenals een ander, maar zij spreken niet, omdat zyn doof zijn. De kloosterzusters leeren do doove kinders daar geluiden uitbrengen, en passen die toe op letterklanken. Die kinders leeren zijt gij Zijt gij van hier en het ant woord volgde Ik ben van Melle. De mensch heoft de tong, de spraak, om zijne gedachten uit te drukken. Eilaas het gebeurt meuigwerf dat de tong gebruikt wordt om de gedachten te verbergen, om do waarheid te verduiken of ze te bestrijden. Wel hem die de tong gebruikt om de waarheid, offl het goede te doen kennen, om heil en vrede te doen heerscben. Nogthans daar zijn lieden, die schijnen slechts hunne tong ten dienste te stellen om kwaad en smaad te zaaien, om twist en oncenigheid te verwekken, om den evennaaste te beknibbelen, zijne eer en faam te schenden, hem te belasteren. Overal bestaat het heilloos misbruik der kwaadsprekerij, door de jaloersch- heid, den haat en den nijd ingeblazen. In de stad vindt men zulks zeldzamer dan in de dorpen, om dat da bewonors der steden malkaar min kenneD, omdat elk er zijn handel en bedryf uitoefent zonder omzien voor zijne gebuurs, voor zijne stielgenoten. Te lande kentiodereen het gedoen van gansch de parochio, men ondergaat daar meer den invload van de jaloersche aanvallen van 't gemoed. Zelden gebeurt het dat men te weinig, en menigmaal dat men te veel gesproken heeft. De voorzichtige moDsch overweegt eerst zijne woorden vooraleer zijne tong los te laten. De praatzieken zeggen maar alles zonder nadenken, zonder te zien wat kwaad hunne tong kan veroorzaken. De kwade tong spuwt niet alleen venijn, vergift op den cvenmenseh, maar zij heeft nog de gewoonte eens anders ge zegden to verdraaien en te wenden, om tot slechte bediedenis te komen, en alzoo kwaad te kunnen stoken. Het uitbraken vau vloekwoorden is het doen niet van eenen* beschaafden, wel- opgebraebten mensch. De xedelooze praat komt uit het bedorven hert van eenen verdierlijkten mensch. De Schepper heeft ons de tong gegeven, wij moeten dio wel eerst gebruiken om Hem te loven, te danken, te verheerlij ken, te prijzen. Hetgeen wij van de tong zeggen mag ook van de pet» gezegd worden. Gebruikt dezo niet om kwaad maar om goed te doeD; sehrijft niet om anderen te versma den, te lasteren, maar om de boozen tot beternis te brengen, om allen te stichten. Slechte boeken, slechte gazetten doen moer kwaad dan kwade tODgen, omdat zy in wyderen kring het verderf rond strooien. Belgisch sanatorium te Las Pal- mas. De Koning zal binnen kort het comiteit van geneesheeren, geldmannen en dagbladschrijvers ontvangen, dat zich bezighoudt met de inrichting van oen Belgisch senatorium op Las Palmas. Het zou een dubbel doel hebben aan de uit Congo keerendo Belgen dienen, alsook aan de lieden uit Europa die aan tering of bloedeloosheid lijden. Een Belg, Dr Decamps, is ter plaatse zelf de voorloopige stuaies gaan doen. De ontwerpers zullen de bescherming vragen des Konings, dio steeds aanhanger is geweest van 't inrichten van dergelijke instellingen te Las Palmas. Het H. SacramentscongreB. Het H. Sacramentscongres.dat te Brussel zal gehouden worden van 13 tot 17 Juli eerstkomende, zal grootsch on indruk wekkend zijn. Zelden ook zal men eene zoo talryke vergadering van prelaten en catholieke notabiliteiten uit alle landen verzameld hebben gezien. Twee vreemde cardinalen zullen op den eersten rang dezer vergadering zete len aan de zijden van onzen vereerden primaat. Carainaal Langéuieui zal ver blijven te Mechelen en ae gast zijn van Zijne Eminentie cardinaal Vincent Van- nutelli zal verblijven in de nuntiatuur, en dezelfde vertrekken bewonen als toen hij nog eenvoudig auditor was van den nun- cius Cattani. Het Hollandsche episcopaat zal verte genwoordigd zijn op het Congres door Mgr den Aartsbisschop van Utrecht. Bij de plechtigheid, die zal plaats heb ben woensdag avond, 13 Juli, in Sint Tor Goelen is het, zegt mon, do meest wel- sprokonde Parijzer redenaar, P. Coubé, welke de openingsredevoering zal uit spreken. De uitstekendste geestelijken dor ver scheidene orden zijn gelast met avoudser- monen gedurende heel den duurtyd van het Congres. De maan verduistering van 8 juli, De merkweerdigste eklips van dit jaar is voor ons land dio van 3 juli, want deze maanverduistering is niet alleen bijna totaal, maar ook bijna in haar geheel zichtbaar. Ten 6 ure 48 's avonds (tijd van Greenwich) bereikt de rand van de maan de halfschaduw der aarde, en het eerste contact met de kernsehaduw is ten 7 ure 48. De maau is op dat uar voor ons nog niet boven den horizon, zoodat hot begin van het verschijnsel hier niet gezien kan worden. Kort na de eerste aanraking ovcnwel gaat de maan op, zoodat wanneer zij hier zichtbaar wordt, nog slechts een klein deel der oppervlakte verduisterd zal zijn. Het midden der eklips is ten 9 ure 17,6 m. Het verduisterde deel der opper vlakte beslaat meer dan 9/10 van de mid dellijn der maanschijf, zoodat de eklips bijua totaal is. Na deze grootste phase uoemt hot ver duisterde deel weer geleidelijk af, en ten 10 ure 49 m. heeft dc laatste aanraking plaats met de kernsehaduw en verlaat de maan dus den kernschaduwkegel der aarde. Zij is dan nog in de halfschaduw en verlaat deze eerst ten 11 ure 47 m. welk tijdstip dus het einde der eklips is. BottcrdNwuwsb). Algemeene landbouwopteUing. Dit werk in 1895 begonuen, loopt op zijn einde. Binnen kort zullen alle statistieke gegeveus ter perse worden gelegd. Zij zijn in drie afdeeliugen gesplitst de zakon betrekkelijk de landbouwbevol king, die rakende den grondbouw en de derde betreffende do dieren. Kaarten, diagrammen, tabellen zullen do verslagen verduidelijken. Reuters correspondent geeft 't volgende verslag over 't gevecht van Juragua Juragua, 24 Juni. De Amerikanen rukken naar Santiago. Dezen morgend vielen de eerste en tien de ruiterskorpsen met Rough-riders, te samou 1000 man, op vijf mijien van San tiago 2000 Spaansehe soldaten aan. De Amerikanen kwamen vooruit en volgden de vluchtende vijand tot aan de stad. De Amerikanen lieten 13 dooden en 50 ge wonden, waaronder 6 officiers, op 't slag veld. Waarschijnlijk zullen er 10 van de gewonden het met den dood bekoopen. 12 gedoodc Spanjaards werden na't ge vecht in de struikgewassen gevonden men denkt dat hunne verliezen merkelyk grooter zijn. Generaal YoUDg die bevol voerde over de expeditie was met de geregelde troe pen. Kolonel Wood geleide de maDoeu vers der Rough-riders eenigo mylen ten weste. Beide Amorikaansche afdoelingon kwa men to gelijkertijd met de Spanjaards in aanraking. Do Spanjaards openden het vuur van achter een dichte kreupel- boscb, ook hadden zy alle voordeel van positie en getal, maar de Araerikaansche troepen rukten voorwaarts en dreven hen achteruit. Eon blokhuis waarrond do Spanjaardseenlaatsten tegenstand boden, werd stormenderhand ingenomen, en waren genoodzaakt over de bergen terug te trekken. De Amerikaacsche rnitery was van achter door infanterie versterkt. De ruitery wist hare positie voor Santiago te houden. Veel troepen rukken onophoudend voorwaarts, en ijverige toebereidsel# zijn ingang voor den algomeenen aanval op Sautiago. Me* bemerke wel dat dees ver haal van Americaansche zyde komt en dus weinig te vertrouwen. Het gevecht bij Juragua. Generaal Wheeler zegt in zyn ambto- lijk verslag over het gevecht in de hin derlaag bij Juragua,dat de Amorikaansche verliezen hebben bedragen 22 dooden en tusschen 62 a 80 gekwetsten. Voorts zegt bij dat vijf wagous met Spaansehe ge kwetsten naar Santiago gezonden zijn, en dat nog andere Spaansehe gekwetsten hebben Santiago te peerd of te voet be reikt. Luitenant-colonel Roosevelt zegt dat Spanjaards wonderlijk goed scheten, en dat zy voortdurend vuurden Later. Ondank» er van Amerikaan- sche zijde meermaals het nieuws is over geseind dat Manilla door de Yankees is veroverd geworden, blijft deze stad altyd in de macht der Spaujaards. De toestand op Cuba is niet veranderd. Men weet niet welken weg het eskader van Camera zal inslagen of het naar do Philippcn zal blij ven varen', of terug keeren naar de Spaansehe kusten die door de Amerika nen bedreigd worden. Naar 't schijnt heoft dc Spaansehe regeering besloten geene voorstellen van vrede te tullen aanhooren dan na dat de Spaansehe machten eene beslissende ne derlaag zullen hebben geleden. STAD VAN AALST. (18 9 1). 14* Trekking. 27 Juni 1898. Obligatiëu van frs. 500 uitbotaaibaar aan pari te rekenen van 1 Augusti 1898 540 1550 1870 1899 2500 2510 2545 3239 3267 Obligatiën uitgekomen ia vroegere trekkingen en nog Diet uitbetaald 8° Trekking 24 Juni 1895. N° 381. (Koepon n° 9 aangehecht). 12® Trekking 28 Juni 1897.—N® 203. (Koepon n° 13 aangehecht). 13° Trekking 27 December 1897. N° 2282. (Koepon n° 14 aangehecht). Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 bakkers gast, (zeer dringend) 1 behanger, leerjon gen 1 kleermaker, halve gast 1 let terzettor 2 jongens van 15 tot 16 jaren voor het fabriek. Vragen werk 1 ajusteur 2 paar denknechten daglooners en fabriok- werkers. De Catholieke Turnclub zal op Dijnsdag 5 Juli, (Kehmis Dijmsdao), om 4 uren 's namiddags, de Leden van den Kring De Vriend schap en des Catholieken Werkmans- krings en hunne Familiën een prachtig aanbieden in den Lusttuin vau den Kring. Wij hebben verschillige oefeningen bij gewoond en mogen de uitgenoodigden verzekeren, dat zij zich aan iets buiten gewoons mogen verwachten. Het Feest zal door de uitvoering van muziekstukken opgeluisterd worden. Aalst. Pupillenschool. M. Van- denpeereboom, d. d. minister van oorlog, heeft beslist dat voortaan de meêwerking der leerlingen van de Pupillenschool niet meer aan feesten zal verleend worden, tenzij in uitzonderlijke gevallen, namelijk wanueer de meêwei kiug door den Koning gevraagd wordt. Gedurende de laatste dagen waren er niet minder dan 19 vra gen ingekomen. Er zijn valsche goudstukken van 10 fr. in omloop. Zy dragen het beeld van Napoleon III en het jaartal 1887. Zij zijn gemaakt van de tweo zijden der echte stukken, waartusscheu een plaatje koper. - Prins Albert. De Soir verzekert andermaal dat prins Albert een jaar in garnizoen zal komen te Antwerpen. Graaf d'Oultrmout bevindt zich reeds 6edert eenigen tijd in de stad, waar hy den prins als aide de-camp zal dienen. Een nieuw onweer heeft maandag boven Brussel gewoed. De hevige donder slagen deden op do Grooto Markt, vior vigilantpeerden op den loop gaan. Gedu rende een kwaart uurs vielen er groote hagelsteenen. Een genaamde M.,verzekeringsagent te Brussel, die voor aftruggelary tot drie jaren gevangenis veroordeeld was, had een appartement gehuurd, waar hy door zijnen huisbaas werd opgemerkt door de talrijke malen dat hij van costuum ver anderde. Nu eens droeg hij een valschen baard en pruik, dan weêr was hij als priester gekleed. De policie werd opmerk zaam gemaakt en deze pakte hem oij den kraag. Samyn, de Gentsche socialist, die over twee jaar tot 10 jaar dwangarbeid werd veroordeeld, voor hot lossen van pistoolschoten op zijnen patroon, is voor waardelijk in vrijheid gesteld. Zondag avond, rond 9 uren, ont moette een jonge kleermakersgast van 19 jaar, rechtover de herberg St-Sebastiaan, in de Ankerstraat, te St-Nikolaas, een meisje van 18 jar^t', wiens moeder een fruitverkoopstei is. Hy beweerde dat dit zijne liefste was en vroeg haar om met te - kermisseu Op de weigering van het meisje loste hy een revolverschot op haar zonder haar te treffen. De agent Reyns was in de nabijheid, hield hem aan en bracht hem op het policie bureel, waar hy maandag morgend nog in bewaring zat. Daar heeft men nog zes revolverkogels uit zijnen zak gehaald. De aangehoudene beweert dat met het wapen uit zynen zak te trekken,het schot is afgegaan en dat hij enkel wilde schie ten om het meisje vrees aau te jagen. De jongen heeft nog nooit, buiten deze zaak, met het gerecht iets te stellen gehad. Nadere bijzonderheden. De jongen die zondag avond een revolverschot loste op Josephine Maleyn, had kennis met dat meisje van over zes jaren. De ouders waren fruitverkoopers. Beide familiën gingen zeer gemeenzaam met elkauderen om. Over veertien dagen bad het meisje haren minnaar afgezegd dat was do oorzaak waarvoor hij wraak nam.Op h?re weigeriug van met hem mede te gaan, loste hij het revolverschot. Golukkiglijk dat de agent Reyns hem oogenblikkelijk kon aanhouden. Gisteren is het parket in deze stad aangekomen, en een verhoor ingesteld. De ouders en het meisje Maleyn, waren opgeroepen. De dader heeft overvloedig geweend en moet in eene vlaag van opgewondenheid gehandeld hebben. Altyd houdt hij staan dat hij gemikt heoft om haar niet te raken. De jongen is ter beschikking van het gerecht, maandag avond naar Donder- monde gebracht. (jHandelsblad). Erg ongeluk. Eene schipperin, vrouw Keusters.wier schip in de Mexico- dok, te Antwerpeu lag, wiide zondag nacht, met een kind op den arm, aau boord van het schip Castmir gaan. Op de loopplank verloor zy het even wicht en viel in het water. Schippers en visschers, die dadelijk ter hulpsneldeu, mochten er niet in geluk ken, de ongelukkigo levend boven te halen. Kort nadien vond men het lijk der moe der, dat van haar kind in de armen knol- lend.Het was een tweejarig kind uit haar eerste huwelijk. De lijkon zijn aan boord gebleven. Maandag namiddag heeft men te Boom tot viermaal too onweer gehad. Hevige donderslagen hebben gansch den achternoen weêrklonken, doch ten 8 uren 's avonds gingen de sluizen des hemels voor goed open. Het water stroomde langs de straten,zoodat geene riolen bij machte waren het te verzotten. Felle bliksemschichten doorkliefden aan houdend de Jucht, terwijl schrikkelijke donderslagen alles deden rammelen en beven. Gedurende anderhalf uur hield het onweer aan on verspreidde in alle huizen angst en schrik. Tot hiertoe hebben wij echter niet gehoord dat er ongelukken gebeurd zijn. Dijnsdag morgend verspreidden de straten eeu vuilen onverdragelijken geur. Zondag rond middernacht, waren eenige mannen tor herberg van M. Bal, timmerman, op den Antwerpschen steen weg te Boom, aan het twisten| geraakt. Een zekere Frans Mampaey, diende voor al tot spot van drie kerels, welke met geene goede inzichten bezield schenen. Toen Mampaoy, het gekscheeren en spotten moede de herberg verliet, werd hij kortelings daarna door de drie kerels opgevolgd, achternagezet en ingehaald. Zij grepen Mampaey vast en trokken hunne messen, gedurig bedreigingen uitende. Mampaey, die zeker tegen geene drie man opgewassen was, koos het voor zichtigste deel en nam de vlucht. Hij gelukte er in, te ontsnappen. Nu keerden de drio aanvallers terug naar de herberg van Bal eD hervatten hun vorig spel, ditmaal Jacobus Craen- hals tot voorwerp vau hunnen spot en hunne torgiDgen kiezende. Eenigen tijd lang verdroeg Craenhals die plagorijeu, doch verliet weldra de her berg, om zich naar Schelle, zijne,woon plaats te begeven. Ook de drie twistzoe- kors hadden de herberg verlaten, doch zij hadden hun slachtoffer niet uit het oog verloren. Aan het kasteels van M. Ullens, op het grondgebied van Aartselaar, togen den veloweg gelegen, grepen zij Craen hals vast en brachten hem drie messteken toe in het aangezicht, het hoofd en den hals. Craenhals verloor veel bloed, riep om hulp, en de schurken namen de vlucht. Het slachtoffer is 47 jaren oud en is geboortig van Oppuurs. Hij is dijnsdag morgend de gendarmerie' van Boom van de zaak komen onderrich ten en M. de Commandant heeft proces verbaal opgemaakt ten laste der laffe aanranders, welke gekend zijn. Het zijn twee personen van Reeth en een van Aartselaar. De toestand van 't slachtoffer is tame lijk goed, doch de aanranding is er niets te minder laf om en verdient eene voor beeldige straf. Maandag avond, ten II uren, zaten eenige verbruikers in het Café Venitien, op den hoek der Hanswijkstraat, te Mechelen,toen een man deze lieden maar al te zeer verveelde, met zijn gedurig zingen. Een der verbruikers deed hem opmerkingen en vroeg hem te zwijgen. Dit giug den zanger niet, welke naar het gehucht Hanswijck, de Bercht, liep en korts nadien terug kwam met 3 makkers. Het duurde niet lang of zij begonnen ruzie te zoeken en wilden den persoon aanvallen, die over het zingen opmerkin gen had gemaakt. Deze werd vastgegrepen en tegen den grond geslagen. Niet zonder moeite gelukte men er in de vechters buiten te zetten, doch een van hen, de genaamde V., begon zich op eene barbaarsche wijze te wreken. Hij lostte een revolverschot. De kogel door boorde de deur der herberg en kwam terecht in den arm van den herbergier, M. Van den Eyndc. Hiermee was de ruziemaker uiot tevreden. Hij drong op nieuw de herberg binnen en loste nog 3 schoten, die golukkiglijk niemand trof fen slechts werd do hoed van M. Gysselu door een kogel doorboord. V. wilde de vlucht nemen en wierp zijn revolver op de Raghenoplaats weg, doch viel weinige oogenblikkon daarna in de handen der policie hij werd aangehouden en naar 't polioieburoel geleid, waar hij eene eerste ondervraging onderging. In- tusscheu word de gekwetste door M. Coolen geneesheer verzorgd. Tot hiertoe is men niet gelukt den kogel uit den arm te halen. (Handelsblad.) Onplichtig.Een persoon van Des- schel, zekere P. V. stond to recht voor de rechtbank van Turnhout, onder de be tichting van onverwacht eenen messteek te bebbeu toegebracht aan L. Staes. Hot slachtoffer beweerdo zijnen aanvaller er kend te hebben. P. V. werd dan ook ver oordeeld tot 4 maanden gevangenis en 50 frank boete. Er is nu evenwel later gebleken dat de veroordeelde dè wezenlijke dader niet was, want deze week heeft een persoon, zekere C., aan Mi do Procureur des ko nings komen verklaren dat de veroor deelde onplichtig was, daar hij zelf den messteek had toegebracht. Hij kon niet dulden, zegde hij, dat oen andere voor hem 4 maanden gevangenis moest doen. M. de procureur is nu tegen het vonnis jn beioop gegaan. De zaak zal nu eerstdaags opnieuw door het beroepshof behandeld worden, waar Y... voorzeker zal vrijgesproken worden. Zekere Z., van Campenhout, die over 14 jaar een moord pleegde, heeft zich denkelijk uit gewetenswroeging in de Willebroeksche vaart verdronken. Hij verkeerde in de verbeelding dat men hem voor die misdaad zou vervol gen, ofschoon er geene vervolging meer mogelyk was, daar er prescriptie is. De moord werd gepleegd in 1884, eeuige dagen voor de gemeontekiezing, naar men denkt uit politieken haat. De moordenaar werd nooit gevonden, en niemand zou Z. verdacht hebben, toen plotseling een ander porsoon eenen brief in handen kreeg, die aan Z. geadresseerd was en waarin de volgende zinsneê voor kwam - Ik zal u niet aanklagen voor de schoten van 1884.. Die persoon maakte den brief in het parket, bekend en Z. werd ondervraagd. Niet wetende dat hij niet meer vervolgd kon worden, heeft hy zich nu gezelf- moord.

De Denderbode | 1898 | | pagina 2