Eene bedroevende statistiek. Een en ander. Spaansehe en Americaansclie OORLOG. Belgische Nationale Bedevaart O.-L.-V. van LOURDES Allerhande Nieuws. hebben. Koude trek, armoede, flauwte vuil eteu en drinken, hitte enz. maken de hoenders zeer vatbaar voor snotziekte. Men geve ze als geneesmiddel: bittere kruiden en drank azijn, bittere tisane, afkooksel van eikenschors, in deegvoeder; men ontsmette hunnen bek met créoline water. Windeiers worden gemeenlijk veroor zaakt door gebrek aan kalk; ziet hoe de kiekens dikwijls de moortel van de muren pikken. Een weinig gemalen krijt, hout- asch, in deegvoeder gemengd en wat kalk- gruis of oude moortel in hun bereik stel len zal meestal de oorzaak doen ophouden. Eeue statistiek is iu Frankrijk opge maakt betreffende de zelfmoorden door de kinderen gepleegd. In het jaar 1895 alleen, heeft men in Frankrijk bestatigd vier honderd vier en zeventig zelfmoorden door jongelingen van zestien tot een en twintig jaar eu negentig zelfmoorden van kinderen onder de zestien jaar 1 fin de redens van die daden van wan hoop Zij zijn menigvuldig, maar gewoon lijk zijn het nietigheden waarvoor de kinderen zich om het leven brengen, uit vrees van door ouders of meesters beke ven te worden, van door hunne gezellen bespot te worden, enz. Het ziju daar, wel te verstaan, maar de gelegenheden. Men moet de oorzaak dieper zoeken. Alle kinderen immers worden al eens gestraft, bekeven of uit gelachen, eu allen zijD er gevoelig aan. Waarom dan brengen de eonen zich om het leven en waarom boteren of veront schuldigen de anderen zich Waaruit komt dio gemoedsgesteltenis, waarin het kleinste bezwaar kinderen van vijftien jaar aanspoort om in het water to sprin gen, zich te laten versmachten of zichzel- ven oenen kogel door het hert te jagen Het antwoord van den christen is zeer eouvoudig. Het- is een gebrek in de op voeding, eene leemte iu de vorming van de ziel en het karakter, in andere woor den, hot is do afwezigheid van godsdien stig gevoelen die, negen en negentig kee- ren op honderd, tot deze noodlottige gevolgen brengt. Schrijvers, die weinig kunnen verdacht worden klerikaal te zijn, moeten zeiven bekennen welken ver delgenden invloed het wereldlijk en on zijdig, d. w. z. ongodsdienstig onderwijs, door de vrijdenkers opgehemeld, op do gemoederen dor kinderen uitoefent. Eertijds, vooraleer de kinderen in de openbare maatschappij verschenen, voor aleer zij hun eigon meester waren, be reidde men ze tot den strijd, men drukte hun het begrip in van het einde waartoe de mensch is geschapen, men verstarkte hunne ziel, hun hert, hunnen geest tegen de hinderpalen die zij zouden ontmoeten. In een woord, men bezorgde hunne op voeding. Hedendaags hebbon de openbare besturen in vele landen en ook de ouders in don familiekring die christelijke en zedelyke opvoeding als verouderd verwor pen. Eer de driften in het hert opstaan, is het kind reeds aan zijn eigen overgela ten. Het doet wat het wil, het leest wat het wil, bet gaat om met wien het wil. Noch overste, noch ouder, zal zich ooit afvragen wat indruk dit boek, dit gesprek, die gewoonte, dit gezelschap op den geest of het hert van kind zal teweeg brengen. Eu daar is de oorzaak gelogen van die schelmstukken, afschuwelijk soms en on gehoord, door kinderen of jonge lieden bedreven. De driften woeden of de vrees benauwt eu niets versterkt het kind in dien bodonkelykon oogenblik. Wilt frpnip 1 Over den oor- li ai 0euie log tusschen America en Spanje zijn or reeds veel lo- genachtige berichten in de wereld gezon den en ook veel dwaasheden neergeschre ven, doch De Werkman 'torgaan van de groene herdoopers van Chipka, spant de kroon. Zoo lezen wij in t nummer van vrijdag 11. - Vrijdag heeft generaal Scheffer met de Cubanen ae Stad Santiago be- stormd, terwijl Sampson uit zijne vloot duchtig deed schieten op de vloot van b America en op de Spaansehe forten. Dus admiraal Sampson, do bevelheb ber der Americaausche vloot die op de Americaansche vloot onder zijn persoon lijk bevel duehtig deed schieten. 't Is al zoo sterk dan toen onze Pie schreef dat de Zoutstraat op de Groote Merkt uitkomt of uitgeeft omdat men daar in den lijd zout pleegt le verkoopen. En de man die al dio dwaasheden neer schrijft wil aan groot en klein de les voorspellen, wil Volksvertegenwoordiger, wil Burgemeester van Aalst worden!?!?..! Kom, kom no zóóóóóóóót 1 Postzegels. Wij herinneren aan onze lezers dat de postzegels van 5 en 10 centiemen, uitgegeven ter gelegenheid der tentoonstelling van Brussel, in 1897, niet moer mogen gebruikt worden om brieven to frankeeren. Bij overgangsmaatregel mag men ze nog gebruiken bij het verzenden van postbons, Toor den taks der haudelsetfek- ten, alsook voor de kwijtschriften en bulletins der Spaarkas. Lieve zomer. Te Groningen heeft het zaterdag namiddag gedurende twee uren fijn gesneeuwd. Gauw, de zomerkleeren in do kas en de dikke frakken voor den dag I Roode capitalisten. Men weet hoe de socialisten dul zijn op kapitalisten en kasteelheeren, ten minste voor zooveel zij zei ven geene kasteel heeren en capita listen zijn. Wij vragen ons af waai om het eene misdaad zijn zou fortuin te bezitten of een kasteel te bewonen, voor personen die geen socialisten zijn, als wij do Jan sons, do Picards, de Defuisseaui.de Van- dervelden en talrijke anderen aan 't hoofd zien van groote fortuinen en gevestigd in prachtige hotels in de stad of in schil derachtige buitenverblijven. Citoyen Vandervelde heeft thans zijn schoon huis te Elsene verhuurd en is zich gaan vestigen op eenen buiten te Ter hulpen, alwaar hij voornemens is zomer en winter te verblijven. De plaats is schilderachtig en schaduwryk en bewoond door talryke begoede Brusselaars. Van dervelde levert er zich over aan gezond heidsoefeningen op het rywiel en aan aangename wandelingen in kostuum van gentleman-farmer of boerenheer. Wat verschil is er tusschen hem en eenen anderen capitalist of kasteelheer Het sparen is, te oordeelen naar het algemeen verslag, in hot jaar 1897 aan zienlij k toegenomen. Zelfs is dit jaar de grootste vermeerde ring vastgesteld,te weten 139,042 boekjes en 51 millioen fr. Het schoolsparen wint ook voortdurend bij en bedraagt nu reeds, 30 jaar na zijne invoering, de som van 7 millioen. In de gemeentescholen te Brussel wordt circa 17,000 fr. per maand gespaard. In het arrondissement Bergen is een comiteit gesticht dat aan elk nieuwgebo rene een spaarboekje schenkt, met eene eerste storting van 1 fr. Men hoopt aldus de ouders aan te wakkeren voort te sparen voor hunne kinderen. Deze pogingen, om het sparen te ver spreiden, kunnen niet genoeg aangemoe digd en toegejuicht worden. Het mond en klauwzeer uit Hol land verdwenen. Het mond- en klauwzeer, dat zoolang den Hollandschen veestapel op verschrikkelijke wyze heeft geteisterd, is nu geheel verdwenen. Blij kens de offiiëele statistiek kwam in de gansche maand Juni in geen enkele pro vincie van het Ryk cenig geval van dien aard voor. Overneming; van Congo. Eene zaak die zeker is de Congo-overneming wint meer en meer aan populariteit. Haar eerste titel op de sympathie onzer christene bevolking is wel wezenlijk, dat daar een reusachtig arbeidsveld geopend is voor den iever onzer missionnnarissen en de liefdadigheid onzer kloosterzusters. Maar hoe zou,onder een ander oogpunt, eene nijverige en handeldrijvende natie, het koninklijke werk niet dankbaar be groeten, hetwelk tusschen België en Mid- den-Afrika eene vruchtbare en levendige strooming van zaken deed ontstaan, ge roepen om eene eindelooze ontwikkeling le nemen En toch, moest morgen de vraag der overname van Congo door België worden gesteld, is er geen twijfel wij mogen er zeker van zijn dat het antwoord der bevolking zou wezen Nog niet (Handelsblad.) Voor gepensionneerde onderoffi ciers. Het gebeurt dikwijls dat op pensioen gestelde onderofficiers,bij gebrek aan middelen, moeilijk in de kosten eener nieuwe installatie kunnen voorzien. De minister van oorlog heeft besloten, dat voortaan eene schadeloosstelling zal gegeven worden aan deze militairen, vol gens hunne behoeften en de omstandig heden. Kieskronijk. De plaats van M. Orban de Xivry, den onlangs overleden Senateur van Marche-Bastenaken zal denkelijk ingenomen worden door zijnen zoon, M. Alfred Orban de Xivry, provin cieraadslid en lid van den raad dermynen. Men gelooft niet dat zijne kiezing be twist zal worden. Tabak. Wij lezen in de Patriots De gemiddelde opbrengst van tabak in ons land was jaarlijks van 1880 tot 1890 van 4,394,539 kilos. Sedert is zij geklom men van 3,919,662 kilos in 1891 tot 5,300,000 in 1893 vervolgens tot 6,191,235 in 1896 en eindelijk tot 6,436,852 kilos in 1897 De wetten hebben dus het planten be- voordeeligd en uitgebreid. De vermeerdering van opbrengst van den inlandscheu tabak heeft weinig in vloed gehad op den invoer van vreemden tabak het schijnt dat bet verbruik ook vermeerdertnogthans heeft men in 1882 en 1883 meer tabak verbruikers dan hedendaags 19 */z millioen kilos in 1882 en 17 l/t millioen in 1883. -Het gemiddeld getal kilos was van 1880 tot 1890: 13,410,782 kilos, terwijl in 1896 men 15,395,404 kil. on in 1897 14,990,065 kilos tabak oprookte. Stedelijke Werkbeurs van Aalst, Worden gevraagd 1 behanger, leerjongen 1 kleermaker, halve gast 1 letterzetter 2 jongens van 15 tot 16 jaren voor het fabriek 1 schoenmaker (volle gast) en 1 (leerjongen). Vragen werk 1 ajusteur 2 paardenknechten dag- looners en fabriekwerkers. De beschieting vau Santiago is herbe gonnen, doch richt weinig schade aan. Do toestand der Spanjaards te Santiago is niet wanhopig gelijk de Americanen beweren er ontbreken geene mondbe hoeften. De Spanjaards zijn in volle ge zondheid eu zullen zich tot het uiterste verdedigen. De ster van Aguinaldo verbleekt op de Philippijnen 2000 opstandelingen en hunne officieren hebben zich aan de Spanjaards overgegeven. Het ministerie in Spanje heeft zijn ont slag ingediond. De Spaansehe dagbladen verklaren zich voor de voortzetting van den oorlog tot het uiterste zy vragen dat de regeering zou handelen volgens den wil van het leger te Cuba, 't welk zich in vlakke veld met de Americanen zou willen meten. De Americanen schynen hiertoe niet zeer haastig te zijn. Siboney, 11 Juli. Generaal Shafter heeft heden onder handeld met de Americaansche generaals nopens de voorstellen van generaal Tor ral dio beloofd heeft noch de kanons, noch den voorraad,noch de gebouwen van Santiago te vernietigen als men hem toe laat tot op 20 mijlen van daar te vertrek ken. Al do generaals hebben hen gunstig aan die vrage getoond omdat zy weten dat de Spanjaards alles zouden kunnen ver nietigen en dan nog vluchten. De Americaners loochenen dat zij als vredesvoorwaarden hebben gesteld 1° Het afstaan door do Spanjaards van Cuba en Porto-Rico. 2° Eene haven op de Kanarie eilanden. 3° 1,200,000,000 fr. in gelde. Zij zou den de Philippijnsche eilanden als borg houden tot dat deze sommo betaald zij. naar September 1898. I. Trein van groote omreis Vertrek den 4 September. Verblijf te Lyon en te Marseille. Verblijf te Lourdes van den 9 tot den 15 September. II. Half-rechtstreeksehe trein Ver trekken den 7 September, uit Gent, Brus sel en Luik. Verblijl te Parijs den 8 Sep tember, te Lourdes van den 9 tot den 15 September. III. Rechtslreeksche treinen en treinen der zieken Vertrek den 8 September, te Lourdes van den 9 tot den 15 September. Voor de zieken moet men zich uitslui- telljk wenden tot den E. H.Grandchamps, pastoor van St-Christophel, rue des Cha- pelains, 4, te Luik. Voor prospectus, prijzen, enz., moot men zich wenden tot den Bestierder, M. Fl. Raikem, quai de Ia Dérivation, 31, te Luik, ofwel tot de heeren Briefwisselaars in alle steden van het land. Aalst-Kermis. - Zondag 17 Juli, CONCERT om 6 uren, op de kiosk ter Keizerlijke Plaats, door het muziekkorps van het 1* Linieregiment onder 't bestier van den heer Leo WALPOT. Zeer prachtig Vuurwerk op het Statieplein, om 10 uren 's avonds, af te schieten door M. G. De Smet-Strobbe, vuurwerkmaker te Ledeberg, (Gent). Eeu der bijzonderste stukken zal een gevecht verbeelden met beschieting tus schen twee oorlogschepen. Naar wy ver nomen zal het een allerfraaiste vuurwerk zyn dat wy gaan te bewonderen krijgen. Concert. Door een onvoorzien geval moet het Concert der fanfaar onzer vrije Brandweer, aangekondigd voor morgen Donderdag 14 Juli,uitgesteld worden tot binnen 14 dagen, dus tot Donderdag 28 Juli, ter Groote Merkt. Veldfeest in den Casino op Kermis- Dijnsdag. Het inkomgeld, 10 centie men per persoon, ten voordeele van het Bureel van Weldadigheid, beeft de som opgebracht ran 255 franks 65 centiemen, dus fr.35,54 meer dan in 1897 en fr.44,35 min dan in 1896. Exaam. De heer Jozef Meert, zoon van den heer Schepen L. Meert- Scheurmans en oud-leerling van het Col- legie der EE. Paters Jesuïten onzer Stad, komt het eerste exaam van candidaat- notaris voortreffelijk te ondergaan. Guldensporenslag. Ter herin nering van den Guldensporenslag waren bier maandag maar weinig huizen be- vlagd. Om 11 uren speelde onze Beiaard. Provinciale Tentoonstelling van Oost-Vlaanderen. De aanstelling van de Cantonale Sectio Aalst, zal plaats hebben Zondag 17 Juli, om 11 uren stipt voormiddag, ten Stadhuize van Aalst. Aalst. Dijnsdag namiddag om 5 uren, stond het paard en riituig vau M. J. Hillaert, gistkoopman, ïlopmarkt al hier, aan het estaminet - Ala Carpe Leopoldstraat. Terwijl M. Hillaert eenige oogenblik- ken A la Carpe was binnengegaan, ging zijn gespan op loop. Iu volle vaart kwam het de Leopoldstraat uit en stormde in het wafelhuis Friiure Parisienne De voorgevel van het wafelhuis, meubels, teljoren en meer andere voorwerpen wer den verbrijzeld. Aan peerd en rijtuig is schiers geen letsel. De schade is nog al aauzienlyk. Dendermonde. Gister dijnsdag hadden drij dieven, uit eene weide 2 koeiën gestolen en waren er reeds meê op vlucht. De policie zette de dieven ach terna en deze die de koeiën voortdreef, werd aangehouden de twee andoren konden zich uit de voeten maken. De koeiën werden op stal gebracht en de eigenaar verwittigd. Brutaal feit. Men schrijft uit Dendermonde aan de Journal de Bru- xélles. Een feit van ongehoorde brutaliteit is te Hamme voorgevallen. Eene oude vrouw ging door eene der straten van de gemeente, toen eene troep velorijders met groote snelheid kwam aangereden. Do vrouw werd omgeworpen en zwaar gekwetst, zoo erg zelfs dat zy, ofschoon spoedig door do geburen verzorgd, daar niettemin den. geest gaf. Wat de veloryders betreft, deze zetten hunnen weg voort, alsof er niets gebeurd was. Een onderzoek is ingesteld. Processie le Brussel. Den 17 Juli gaat de procossie uit, ter gelegenheid van het Congres. De weg, die de processie volgt, is dezelfde als die van alle jaren. Op de Groote Markt zal de benedictie worden gegeven, en een tweede van de hoogste trappen van 8l Gudulakerk. Al de parochiën en voorsteden zullen iu de processie vertegenwoordigd zijn de pa rochie van Molenbeek, in 690 opgericht, zal het dichtste bij het H. Sacrament geplaatst zijn. De parochie van Sinter- Goelen komt het laatst zij dagteekent van 1047. Men schat op 7 a 8000 perso nen, die aan de processie zullen deelne men. Het muzikaal» gedeelte bestaat, onder ander, uit een koor van 300 zan gers. Bij eene prijsschieting met den doel- boog te Laken zag een schutter, op het oogenblik dat hij de boogpees losliet, dat een toeschouwer voor het blazoen kwam staan. Hij riep Ga weg doch het was te laat. De onvoorzichtige kreeg den pijl in de keel en zakte, hevig bloedend en be wusteloos in elkaar. Een andere toe schouwer viel nu den schutter te lyve, zoodat seffens het heele spel overhoop stond.De eenen verzorgden den gekwetste, de anderen poogden den aanrander tot roden te breDgen. De man die onvrijwil lig de oorzaak was van het ongeluk, is wanhopig. Drama op den spoorweg. Zondag morgend had iu den trein, die ten 9 uren 36 iu do Noordol ni van Brussel aankomt, een drama plaats. Een soldaat der gidsen. D. genaamd en een grenadier en drie burgers zaten in een- rytuig van 3® klas. Onder deze laatsten was M. Yvo B., van Brussel. Deze zat rechtover D., welke laatste onder het rijden, zoodra zy Zellick ge passeerd waren, B. met zijne vuisten be gon te stompen, zoodat het bloed langs zyn gelaat en over zijne kleeren stroomde en zijne oogen verveerlijk opzwollen. De treinoverste werd verwittigd en deze zond een telegrafisch bericht naar den stotieoverste van Brussel, zoodat bij de aankomst van don trein de policieagenten gereed stonden om hem aan te houden. Do toestand van het slachtoffer dier brutale aanranding is zeer erg. De genees- heeren vreezen dat B. hot gozicht zal kwyt zyn. Men denkt dat de soldaat in eenen aan val van dronkemanswaanzin heeft gehan deld. Het program der nationale feesten van Brussel is verschenen. Het bevat kolossale nieuwigheden. Men oordeole kanonschoten door de burgerwacht,Fran- sche en Vlaamscho tooneelvertooningen, uitdeeling van decoraties, to Deum, con certen, verlichting der openbare gebou wen, vuurwerk, enz. Dus juist hetzelfde van alle jaren. Bergenkruis De inschryvingslyst tot het oprichten van eene kapel op de plaats, waar eenige dagen geleden het Christusbeeld in brand gestoken werd, vindt overal den besten bijval. Reeds is voor meer dan 600 fr. ingeschreven. In de maand Augusti zal waarschijnlijk eene plechtige boetprocessie plaats heb ben. —Vreesdijk ongeluk in de Br ederode- straat te Anlwerpen. Een jong meisje levend verbrand. Een schrikkelijk tooneel heeft zaterdag morgend, rond half 10 uren, de Brederode- en Balans straten in opschudding gebracht. Eene jonge dienstmeid, Stefanie Do Bae, wonende bij M. Vervoort, houder der danszaal Appollon, is levend ver brand. Dit meisje, slechts 1T jaar oud,dochter van eenen metser en eene ziekelijke moe der, die op het Kiel wonen, was door haren meester gelast met het koken van terpentyn en was, bestemd voor't boenen van den dansvloer. Terwijl Stefanie met dit gevaarlijk werk bezig was, bevonden de baas en do bazin zich in den kelder om de likeurflosschen te vullen. Eensklaps gebeurde er iets dat,wanneer zoo'n werk door eene onbedreven hand verricht wordt, onvermijdelijk gebeuren moest do terpentijn kookte over, stroom de in het vuur en vatte vlam. De meid, iets ergers willende voorkomen, wilde den pot afzetten, doch het spreekt van zelf dat dit de zaak nog gevaarlijker maakte. Waarschijnlijk ook stroomde de bran dende terpentijn onder door het luchtgat der stoof, zoodat onvermijdelijk de klee deren van het meisje moesten vuur vatten. Dit gebeurde ook.In een oogwenk stond hot arme kind in brand. Wij zeggen kind, want de ongelukkige moest op 17 April eerst 17 jaar worden. De vlam sloeg boven haar hoofd. Zy vluchtte brandend en om hulp scbreeu-' wend, de keuken uit in de danszaal, van daar langs eene zijdeur in den hof, terwijl door hetlonpen de vlam nog meer aange wakkerd werd. Geburen zagen die levende fakkel vlam-: mend eu smorond voortvluchten, radeloos de poort van den hof open rukken, die in de Balansstraat uitgeeft en daar bewuste loos in elkaar zakken. Het kind dat bij haar was had aan den kelder geroepenMoederStefanie brandt en zij schreeuwt zoo erg Men snelde toe en poogde de vlammen uit te dooven, door eene toile cirée over haar te werpen. Olie op het vuur 1 Eindelijk bracht men dekens aan, be goot haar met water en riep men eenen dokter, die na een eerste onderzoek,bevel gaf, het slachtoffer onmiddellijk naar het gasthuis te brengen' Een reuk van verbrand vleesch ver spreidde zich. Ook was de arme Stefanie nog slechts een verkoolden klomp, waar van niets meer van de kleeren zichtbaar was dan... do kousebanden. Drio personeu hebben wonden beko men, door de brandende toile-cirée van haar lijf te trekken. Do policie was ook dadelijk ter plaatse,; om oen nauwkeurig onderzoek in te stellen. 's Avonds hing de vlag aan het lokaal halftop en kondigde eene plakkaart aan dat de zaal zondag en maandag zou ge sloten blijven. De begrafenis van het lijk heeft maan-, dag namiddag plaats gehad. Moordpoging in de Everdystraat U Antwerpen. Het meisje Caroline 8., wonende in de Zweerdstraat, stond op trouwen mot eenen diamantslijper. Zij hadden reeds 90 fr. gespaard, toen hel eensklaps af raakte en de diamantslijper: zijn gold, dat het meisje bewaarde, terug eischte. Doch zy had hot niet meer en nn wachtte hij haar af in de Kammenstraat; wanneer zij maandag morgend-naar haar werk ging. Hij sprak haar aan, vroeg haar om de betrekkingen opnieuw aan te knoopeu en lokte haar meê naar hot huis, waar hij in de Everdystraat op logist ligt. Hij sloot de deur en bracht haar eenen steek in den hals toe. Daarop liep hij naar het nabijgelegen; policiobureel waar hij zegde, dat by zym verloofde vermoord had. De herbergier waar hij woonde, had dt moeder van het meisje verwittigd. Het slachtoffer is naar St. Elisabeth- gasthuis gebracht en het parket doet een onderzoek. Een Spaansch vaartuig.Maandig nacht is voor Vlisiingen aangekomen ec de Schelde opgevaren, een Spaanse! oorlogschip, waarvan de «cLouw schijnt geleden to hebben en waarvan men den naam heeft doen verdwijnen.De kanonnen waren met zeildoek overdekt. Het schip is maandag morgend ton half 8 uren voor Austruweel ten anker geko men, opgebracht, zoo men zegt, door een HollaDcischon loods. Dc douanen en ons loodsenpersooneel boden zich aan, doch werden streng vai boord verwijderd. Toch is men er in ge lukt, op do lauteerukassen te lezen Cm dad de Cadiz.Eeao fficier is op de dienst- boot overgestapt en heeft de volgendi inlichtingen gegeven Het schip, getuigd als driemaster, ligt 65 palmen diep, is gewapend met vici kanonnen van 12 cm., twee van cm. en vier revolvorkanonnen. Het loopt 1? mylen. Het heeft 165 man aan boord en staal onder bevel van den scheepsluitenant vai le klas. Ildendo Isbarez. Deze is maan dag morgend aan wal gestapt, waarschijn lijk om den consul to sproken. De Ciudad de Cadiz is een hulpkruisei der Mariuo. Men weet niet wat hij hier komt doen, nog waar hij naartoe gaat. Het schip komt van La Coruna. Later. Toen dijnsdag middag de scheepvaartcommissie en de loodsoverite' zich aan boord van de Ciudad de Cadil wilden begeven was.... het schip reedi vertrokken met onbekende bestem ming. 't Is bijna alsof er een spookschip in 't spel is. Handelsblad. Brand te Austruweel. Een hevige brand heeft zondag morgend de gemeente Austruweel in opschudding gebracht. Rond het kwaart voor vyf uren vatten de houten gebouwen, waarin zich de school, de kosterswoning en een grooten kruidenierswinkel bevonden, vuur en werden geheel vernield. Een huis, dat er aan paalde werd sterk beschadigd. De braudspuit der gemeente was spoe dig ter plaatse maar wat kan zoo'n ander-eeuwsch spuitje uitrichten tegen eenen brand, die houten huizen heeft aangetast Do pompiers van Antwerpen waren ge vraagd, maar, daar er geene toelatiug van den burgemeester was, mochteu zy niet ter hulp komen. Bij den brand hebbon zich voorname lijk onderscheiden MM. P. Van Es en S. Delia. Naar men meldt is alles verzekerd.

De Denderbode | 1898 | | pagina 2