Zondag 24 Juli 1808. 5 centiemen per nummer. S58te Jaar 5281. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. SOCIALISM ONDERWIJS. De Moordenaar? DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwilantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Cuique auum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 23 Juli 1898. De groote hoofdman der socialisten in Frankrijk, de rijke M. Jean Jaurès, komt de volgende openbare belydenis af te kondigen Mijne moeder en mijne vrouw zijn kristen en beoefenen baar geloof. Ik heb het recht niet en ik heb er nooit aan gedacht hare vrijheid te hinderen of bare gevoelens te dwingen. Hoeveel familie» zijn er in onze zoo droevig verdeelde en zoo gefolterde maatschappij, die voor het kind het- zelfde geloof niet mogen belijden 1 Daar, waar er geene eenheid van geloof bestaat is de opvoeding der kin- deren eene buitengewoon kiesche zaak. Verscheidenheid van overtuigingen, gelijkheid van rechten alle uitsluitend - en bepaald stelsel wordt onmogelijk. In dit geval is de hoofdvereischte voor ons (en ik heb er altijd op gewaakt) dat onze kinders geen enkel oogenblik toe- vertrouwd worden aan het godsdienstig - onderwijs. Aldus loopen zij geen gevaar als 't ware misvormd te worden door - eene stelselmatige en voortdurende drukking in den zin van het dogma zij knoopen het fanatism des geest,es niet aan, en wanneer zij opgegroeid zijn, - kunnen zij zelvcn hun weg kiezen en hun leven schikken volgens de voor- lichting hunner rede. Zoo spreekt socialist Jaurès, en zoo be kent hij alle natuurlijke vrijheid te ver krachten in name der socialistische vrij heid. Hy begint met aan de moeder de vrij heid te ontrukken van de vorming der harten harer kinderen, zooals bij het doet met zyne vrouw, om zijne kinderen vol te pompen met haat voor iets dat hij hun niet laat leeren kennen en dat aan hunne moeder dierbaar is, namelijk den Gods dienst. Hij misvormt dus hunne harten, zooals hij hunne geesten misvormt door het fa natism van den godsdiensthaat en de stel selmatig bewerkte onkunde van 's men- schen verhevenheid boven het ontwik kelde dier. Hy eischt voor zich zeiven de vrijheid van geest en hart bij zijne kinderen te 'dooden naar zijnen wil, maar hij keurt de Fransche schoolwet goed, die dcti christen werkman in de onmogelijkheid stelt zijne kinderen leven in geest en hart te schenken volgens zijne overtuiging. Het socialism heeft in zake van onder- wys niets aan 't liberalismus te benijden gewetensverdrukking noemen zij vrijheid en verstomping wordt verlichting voor hen. Bovenstaande hebben wij aan Het Volk b van 17 Juni 98 ontleend. Vele bemerkingen zullen wij er niet op neer schrijven maar enkelijk vaststellen dat onze Belgische roodrokken overtuigde partijgangers zijn van het verplicht en verwereldlijkt onderwijs. De socialisten schreeuwen veel van vrijheid maar dagelijks toonen zij dat hunne vryheid niets anders is dan knecht schap en slaveruij voor anderen. De so cialisten kennen de ware vrijheid niet die vrijheid welke aan anderen erkent wal men voor zich zeiven eischt en ver langt. Zy eischen voor hen het recht hunne kinderen eene wereldlijke opvoeding to geven, ze groot te brengen in hunnen godsdiensthaat, maar dat zelfde recht verloochenen zij aan de geloovigen, aan de catholiekeu. Worden de socialisten eens meester, zij zullen onze kinderen sleuren met dwang en geweld naar de pestholen waar hunne eenvoudige en schuldelooze ziel voor altijd zal vermoord en besmeurd worden. Eu die huichelaars, die ellendige klucht spelers zullen den ijseliiken kreet op de lippen hebben Leve de vrijheid Aan vrije scholen valt niet te denken. Het vrij onderwijs dragen de socios in hun hert niet. In den tegenwoordigen toestand bewijst het vrij onderwijs de zelfde diensten aan het land dan het offi cieel en door eene voorbeeldlooze onge rechtigheid gaan al de gunsten van den Staat naar dit laatste. De socialisten zeggen niets, zijn tevre den, liever, juichen toe want dit is naar den wensch van hun hert want nooit, heeft Vandervelde gezegd, mag het vrij onderwijs een centiem van de socialisten verwachten 1 En toch spreken zij van vrijheid en rechtvaardigheid, de roodon 1 IJselijke kluchtspelers 1 Ellendige co- medianten De hitte. Hopoogst. Londen, 17 Juli. Hoe warm 1 hoe onver- dragelijk heet 1 dit is alles wat men in Londen hoort. Gisteren toonde Je ther mometer 95 graden Fahrenheit in; de zon en 81 graden in het lommer aan, en ver scheidene personen door zonnesteken ge troffen, moesten naar do gasthuizen ver voerd worden. Het is niet dat de warmte overdreven is voor het seizoen, maar na de koele mei- en juni maanden doet haar thans meer gevoelen. De hopoogst in kent en Sussex, welke op het einde der vorige maand zooveel beloofde, is thans door de groote hitte hevig bedreigd. Het ongedierte richt veel schade aan, en sommige groote hopplau- ters hebben reeds 3 tot 4 malen hunne beplantingen moeten wasschen. Volgens de laatste vooruitzichten, zal de oogst, in geval er geene verandering in 't weêr komt, zeer klein zijn en de kwali teit zal ook grootelijks te wenschen laten. (Handelsblad Algemeene Vergadering van den Roerenbond. Op Maandag op 11 Juli hield de Boeren bond zijne algemeene vergaderiug. Wij achten het niet van nut ontbloot een kort verslag over die vergadering te geven. Ten 11 uren ving zij aan onder het voorzitterschap van den hoofddeken van den Bond den achtbaren heer Helleputte. De Eerw. Heer Mellaerts, algemeene schryver doet verslag over de werk zaamheden van den Boerenbond in het jaar 1897. Op den dag van heden zijn er 400 plaatselijke gilden (met ongeveer twintig duizend huisgezinnen) bij den Bond aan gesloten.'t Is vooral in West-Vlaanderen dat in het verloopen jdar het meeste nieuwe gilden zijn tot stand gekomen. Door tusschenkomst van het hoofd bestuur van Leuven werd er in 1897 ge kocht Metaalslakken 8,794,000 kil. Andere meststofien 5,320,000 kil. VoederstofFen 6,968,200 kil. Die aankoopen van mest- en voeder- stoffen beloopen eene gezamelijke som van 1,700,000 fr. Op de metaalslakken alleen is eene som van 22,500 fr. aan de gilden terug geschonken geweest. Om beter nog het nut dier gezamenlijke aankoopen te waardeeren mag mon niet uit hot oog verliezen dat de werking van den Boerenbond er machtig veel toe bij gedragen heeftom en de prijzen der grond stoffen merkelijk te doen afslaan en de vervalsching der waren te keer te gaan. De melkerijen ook nemen eene groote ontwikkeling. De landhouw-ingenieurs van den Boerenbond stellen zich Jter be schikking der gilden die er eene stichten willen. Ook zijn er reeds verscheidene land- bouwstokerijen tot stand gekqgien.Eenige echter zijn niet in overeenstemming met den geest der wet gesticht en zijn het werk van speculanten eerder dan van landbouwers. De minister van geldwezen legt er zich gelukkig op toe om die mis bruiken te beteugelen. Verzekering tegen brandgevaar. Op den dag van heden telt de Boerenbond 2500 gebouwen die door zijne tusschen komst verzekerd zijn. Behalve dat de pre mies voor de bij den Boerenbond verze kerde gebouwen verlaagd zijn, is er nog een tiende der premies aan de parochiale gilden terug gegeven. De brandschade werd voor 1897 ge schat op 16,913 fr. T5 cent. De uitbeta lingen geschiedden allen tot groote vol doening der belanghebbenden. Landbouwerediet. Er bestaan thans 185 Raifeisseu-kassen, waarvan er 130 met de middencredietkasl van den Boe- renboud zijn aangesloten. Op 31 Decem ber 1897 hadden deze 130 kassen in bewaring 1,034,700 fr. Zij leenden uit 419,800 fr. totaal in kassa 614,900 fr. WIE IS NAAR HET HOOGDUITSCH van EDUARD WAGNER. 33"* VERVOLG. Mevrouw Eugenie Mixtome lachte hare jonge gezelschapsjuffer bevallig toe en zeide Wees welkom in uwe nieuwe woning, juffrouw Lepage. Het was mijn plan, u bij uwe aankomst te ontvangen, maar ik had mij te slapen gelegd en was zoo moede, dat ik niet kon opstaan. De tocht op de onstuimige zee heeft mijne krachten meer uitgeput dan ik meendo. Maar gij ziet er weder goed uit, merkte Sofie beleefd aan. Ik zie er niet lijdend uit, hernam me vrouw met bitteren glimlach. Heeft Johanna u gezegd, dat wij vandaag dischgenooten krijgen? Het zyn onze buren van Ch&rlemont. Zij kwamen zoo even aan en bevinden zich in de kleedkamer. Wij zullen ons in de zaal begeven om hen daar te ontvangen. Zij ging voor en Sofie volgde haar de bree- de trappen af naar de zaal, die in een zee vau licht schitterde. Dy hun binnenkomen stond een man, die by den naasten schoorsteen ge zeten was, op en trad haar te gemoet. Markies van Charlemont, zegde me vrouw Eugenie Mixtome zacht, hem de hund reikende. De markies nam hare hand eu hield ze lang in de zijne. Het verheugt mij u wel te zien, me vrouw, zegde hij. Ik maakte mij reeds onge rust dat de stormachtige tocht n niet goed iu bekomen zijn. Neen, zooals gij ziet, zegde Eugenie koel, maar zeer beleefd. Juffrouw Lepage, mag ik u den markies van Charlemont voor stellen. Markies deze jonge dame is mijne nieuwe gezelschapsjuffer. De markies boog, en met aanwending van al hare wilskracht sloeg Sofie de oogen op hield die strak op het gelaat gericht van den man, welke de plaats innam, die haren vader behoorde. Haar hart was tot barstens toe vol en toch moest zij bedaard schijnen. Slechts met do grootste moeite gelukte het haar hare gewaar wordingen te verbergen en den doordringen den blik van den markies van Charlemont te verdragen Op dat oogenblik doorstond zij eene folterende pijn. XIV. NIEUWE MOEILIJKHEDEN. De markies van Charlemont, vroeger Au gust Bartineux, geleek niet in het minst op de mannelijke leden van het oude geslacht, wier laatste vertegenwoordiger hij was hy Niet een centiem van de uitgeleende sommen werd niet op tijd terugbetaald. Het ware vurig te wenschen dat deze nuttige krediet-kassou in alle gilden wer den ingericht. Zij zijn een der machtigste behoedmiddelen tegen den ondergang der kleine landbouwers en ter bestrijding van den schandigen woeker. In de namiddagzitting was de eerste kwestie die te berde kwam, de ingewik kelde grenskwestie. Na eene belaugwekkende bespreking besluit de vergadering te vragen 1° Dat het vette vee, dat van den vreemde komt, op de vreemde grens moete geslacht worden voordat het, het land moge ingebracht worden 2° Dat de grenzen voor het mager vee gesloteu blijven. Verder uil de vergaderiug de wenschen (Yl° Dat de veekweek-syndicaten door de plaatselijke gilden opgericht de staatstoe- lageu rechtstreeks ontvangen zonder tus schenkomst der laudbouw-comicen. Het betaamt niet dat de gilden van de land- ^ouw-comicen afhankelijk wezen. 2° De regeering moest aan de landhou- wersvereenigingen voor bepaalde doelein den toelagen verleenen, zooals voor het aankoopen van graanziften, meststofplet- ters en andere dergelijke landbouwge- tuigen, voor het inrichten van landbouw- boekerijen, den leden der vereeniging ten dienste staande, enz. Het hoofdbestuur van den Boerenbond zal bij den minister van geldwezen de noodige stappen doen om de ontslaging van patontrechten te bekomen, welke sommige ontvangers de hoerengilden ten onrechte willen opleggen. Het zal hetzelfde doen om verminde ring van vervoerkosten te bekomen voor zekere vruchtbaarmakende stoffen (zooals het straatmest der steden) welke voor de vruchtbaarmakiug der dorre stroken der Kempen en van Luxemburg onontbeer lijk zijn. Eindelijk beslist de vergadering dat de leden van den Boerenbond zich in groot getal naar de prachtige feesten zullen begeven, welke binnen kort te Hasselt zullen gevierd worden ter verheerlijking der helden die op het einde der voor gaande eeuw zoo edelmoedig hun bloed gestort bobben voor Godsdienst, Vader land en Vrijheid. Hoe men elders tabak gebruikt. miste het blonde haar en de blauwe oogen der Charlemonts, mocht zich volstrekt niet eiuen op eene flinke gestalte, terwijl hij evenmin kon oogen op de edele lierheid, waar door al de mannelijke leden dezer familie zich sedert eeuwen hadden onderscheiden. Sofie verwonderde er zich over, dat de mar kies zoo weinig op haren vader geleek. Schoon van middelbaren leeftijd, zag de markies er nog tamelijk jeugdig uit. Hij was klein van gestalte, bad een lang, smal en bleek gelaat, waarop eene gemaakte vriende lijkheid lag. Zijne kleine zwarte oogen ver rieden eene sterke neiging tot droomerij. Werkelijkheid en bijna overdreven vriende lijkheid waren de voornaamste eigenschappen van zijn karakter hij had eene zachte stem en was voorzichtig in zijne bewegingen, ter wijl zijne manieren van beschaving getuig den. Ondanks zijne zachtheid en vriendelijk heid bezat bij eenon vasten wil en eene stijf hoofdigheid in het doorzetten zijner plannen, welke hem in de meeste gevallen de overwin ning bezorgde en hem tot een invloedhebbend lid der samenleving maakte. August Bartineux was nooit getrouwd ge weest. Toen hij nog jeugdig was, had hij, uit hoofde zijner armelijke omstandigheden niet kunnen trouwen, en tot rang on rijkdom ge komen, zich geheel aan het genot van een vrij leven overgegeven, totdat hij voor eenigc jaren Eugenie Mixtome wéér ontmoette en Roerenhonrl vaniietcan- DUtl ton Herzele. Op Zondag 24 Juli, in het Gemeente- buis te Aygem, om 10 uren voormiddag zal er eene belangrijke Voordracht tot het stichten van Pensioenkassen op deze Gemeente door M. Joseph De Vuyst van Borsbeke gegeven worden. Sedert het jaar 1898 zijn er door de zorgen van voormelden Boerenbond zes Pensioenkassen gesticht drij te Bors beke, 2 te Herzele en 1 te Ressegem. Het is te hopen dat al de andere Ge meenten van 't Canton zulke voorbeelden zullen op korten tijd volgen. Tabak is ecu genotmiddel, dat over de gansche wereld verbreid schijnt, doch niet overal maakt men er gebruik van als iu onze maatschappij. Men houdt er zelfs zoo zonderlinge gewoonten op ua, dat wij Diet meer kuuDcn begrijpeu, dat dergelijk gebruik noe genot kan heeten. De Negritos op Luzon een der Philip- pijnen houden bijv. het brandeude einde eener sigaar in de mondholte en slikkon nu on dan den rook in. In de sneeuwvel den van den Himalaya woont eon stam, wiens rookers in de bevrozen sneeuw eeu kanaal makeu, aan het einde daarvan ta bak en een stuk brandehde houtskool leg gen eu a-in het ander einde, op den groud liggende, den rook inademen. De bewo ners van Cooks-schiereiland in Australië vangen den rook van brandende tabak op in een hollen bamboe van een voet of vier lengte en geven dan deze pyp in het ge zelschap rond. Iu Paraguay kauwen de vrouwen tabak eu reizigers gaven meer dau eens hun ver bazing te kennen, dat zij bij bezoeken aan deftige burgers, de damen, in satijn gekleed, zagen vooruittreden om den kus (de gewone begroeting) te ontvangen, na vooraf haar pruimpje achter de tanden te hebben weggenomen. In Virginië, Carolina, Goorgia, en Ala bama vindt men «tobacco dippers». Dezen bevochtigen een stokje, soppen het in snuif eu wrijven deze tusschen de tandon iu, of wel zij zuigen op het stukje als kin deren op een stuk zoethout. Van de Eskimos hooren wij, dat zij di rect den vrcemdeting lastigvallen om het bruine drab, do olie, die zich in de pijp afzet en die door hon smakelijk wordt op- gelikt.Zij rooken alleen, om naderhand ait vuil te kunnen genieten. De stam der Moschans, een zenuwachtig zwak volkje in Zuid-Afrika, hoeft geheel misvormde neuzeu door het over groot gebruik van snuif. Zij stoppen dit orgaan zoo vol. dat de massa er naderhand met ivoren of yzereu lepeltjes weer wordt uit- gedolveu. Daarom draagt elk huuner steeds dergelijk instrument in het kroes haar. De zwartjes uit Dsjesire mengen hunne tabak met water en natron tot een pap, die zij bucka noemen. Zij nemen daarvan de mond vol en blijven daarmee liggen ge nieten. De buckapartijen zijn steeds op do grootste feestdagen gebruikelijk. Bij de negers in Zuid-Amerika speelt de tabak een groote rol. Het aanbieden er van is een geliefkoosde wijze van be groeting eu bij huwelijk is de tabak on ontbeerlijk. De bode, die na den huwe lijksmakelaar iu de Beetsjoeauen-kraul komt, vraagt eenvoudg: «Ik ben gekomen om tabak te halen. Waar is die?B De vrouwen wrijven dan tabak, doen baar in een kleine kalebas, een uitgeholde pompoen, en zenden haar door een harer naar de kraal vau den bruidegom, die ze een hopelooze mededinger werd naar hare hand. De markies bemerkte den scherpen blik van Sofie, toen zij tegenover hem stond en er aangenaam door getroffen. Ilare schoonheid viel hem op, doch het weelderige, blonde haar en de blauwe oogen verrasten hem. Hij meende haar meer gezien te hebben zij herinderde hem aan iemand zonder dat hij wist aan wien. Ten gevolge daarvan werd hij onrustiger, hoe langer hij het meisje uun- zag. Sofie had niet veel tijd om het golaat van den markies op te nemen want spoedig trad eene oude, in het zwart gekleede dame bin nen. Zij was mevrouw Bienjonr, de wednwe van eene baron, die zijn groot vermogen had verkwist en haar arm had achtergelaten, zoo dat zij zelfs verplicht was een onderkomen te zoeken. Sedert lang had mevrouw Mixtome haar tot zich genomen. Mevrouw Bienjour was lang en mager, met een hoogst ernstig gelaat. Het grauwe haar was gedeeltelijk onder eene witte muts ver borgen. Hare oogen met eenen gouden bril gewapend, waren kleiu en scherp en drukten den grootsten argwaan uit. Zij mocht Eugenie Mixtoni# zeer gaarne lijden en droeg haar achting toe, terwijl zij ieverzuclitig was op ieder die haren gunst zocht te winnen, be halve op den markies van Charlemont. Zij geloofde namelyk dat Eugenie Mixtome eens met eenen harer talrijke vereerders in den echt zou treden en hoopte haro oude dagen genoeglijk op het kasteel Charlemont te kun- slijten. Daarom steunde zij den markies in alles. Op alle andere personen, die recht streeks met mevronw Mixtomo in aanraking kwamen, was zij ieverzuchtig, dewijl zij •reeade, dat deze voortgetrokken mochten worden of zooveel invloed zonden krijgen, dat hare belangen daaronder zouden lijden. Mevrouw stolde Sofie aau do baronos voor, die het meisjo koel en scherp aangluurde. Mevrouw Bienjour was de vorige gezelschaps juffer niet genegen geweest, wijl Eugenie met deze meer ophad dan met haar, en zij vatte onmiddelijk eenen feilen haat op tegen Sofie* daar zij bemerkto dat dit meisje in staat wai de genegenheid van mevrouw te winnen. Gy zult slechts kort hier zijn, dacht zij. Zij, eene gezelschapsjuffer Ze ziet er eer uit als de erfgenume van een voornaam hnis Wanneer ik nog een beetje invloed op Euge nie heb, zal dit meisje binnen eene maand het slot verlaten. Noch met de oogen, noch met de woorden liet zij echter iets van de bedoeling blijken. Zy was beleefd en vriendelijk eu knoopte met Sofie een gesprek aan, terwijl de markies van Charlemont en Eugenie Mixtome langzaam naar den schoorsteen gingen. Uwe nieuwe gezelschapsjuffer is schoon, mevrouw, aigd.de markieszyne feestelijk met zijn famillie op snuift en de leege doos terugzendt. De bruid ver siert deze laatste met parelsnoeren en draagt ze nu tot zij haar eerste kind heeft. Dan worde de paarlen het kloine zwartje omgehangen. In de Zuid-Afrikaanscherepubliek en aangrenzende staten rookt de kaffer uit antiloopen hooreus. Deze zijn hol, en op de halve lengte is daarin een bouten buis aangebracht voorzien van een dikke eind, dat uitgehold is ou als pijpenkop dienst doet. Do hoorn wordt met water gevuld, de dikko opening, soms eene halve hand groot, om den mond gesloten en de adem ingehaald. De rook gaat nu uit den houten kop, door de houten buis, borrelt door den met water gevulde hooru en komt aldus den mond. Dieper in het binnenlaud ge bruikt hij dergelijke pijpen, die tot een half kilogram tabak kunnen bevatten. Deze pijpen gaau van mond tot mond soms wordt er dagga (Indische hennep) uit gerookt, en de opgestikte rook heeft nagenoeg dezelfde werking als opium. De negers onder den evenaar rooken ook uit gaten iu den grond, en dit was o. a. de gewoonte van het Zoeloehoofd Chepe, die met trots verklaarde de geheele we reld is mijn pijp. Het opslorpen der vloeistof, die zich in den waterzak der pijpen verzamelt, is ook hier als hoogste genot bekend. Bij de Ovambo-stammen wordt de schat ting aan den vorst in tabak betaald en is dit trouwens het eenige ruilmiddel. Op de westkust wordt gerookt uit ka- labasson. Do Loaugo-nogers hebben korte pijpen. Meer noordelijk treft men lange pijpen met roer van bauanenstengel aan. Veelal wordt daar door de vrouwen nog meer gerookt dan door maunen. Snuifdoozen van gedroogde kalebassen zyn er alge meen in gébruik. Meu ziet, hoe vorsobillend de wijze van tabaksgebruik is, maar tevens, hoe alge meen dit genotmiddel verspreid is onaer allerlei vormen. PCX. Zwaluwen. Het wordt veel besproken, dat er van don zomer n zoo weinig zwaluwen naar ons land overgekomen zijn. Hot is jammer, want 't is een geheel leven en eene aangenaamheid, als die zwaluwen daar alzoo vliegen en tjalpen. De zwaluwen, als zij in hunnen zwier zijn, 't zijn gelijk schichten,die al draaien en kronkelen de lucht doorklieven. En vau de jare, 't is raar dat wij een zwaluwke zien, en allerlei ongedierte zal er bij miljarden meer zijn. Men zegt dat de zwaluwen, met groote netten, iu massa gevangen worden op do Itaiiaansche kust, als zij overkomen. De zwaluwen zijn moé en vliegen laag en langs de plekken waar zij van zee komen, worden groote netten gespannen. Mon spant verscheidene netten, hier en daar eene, en telkens worden by hon derden zwaluwen gevangen. zachte oogen niet zeldzame scherpheid op het meisje richtende. Ik meen dat ik haar meer heb gezien. Gisteren was zij nog niet hier. Waar hebt gij haar gevonden Ik ben daarin zeer gelukkig, antwoordde mevrouw, het meisje vriendelijk aamienda. Zij is vreemd in Frankrijk. Ik heb nooit innemender gelaat gezien. Ik hoop intuaschen dat uwe verbintenis niet om hare schoonheid alleen is gesloten, bemerkte de markies lachend. Zij bad goede aanbevelingen, zegde En- genie Mixtome. En ook zonder deze, zon haar gelaat eene voldoende aanbeveliug geweest zijn. Gij weet immers, ging zy, als tot zich zelf sprekende voort, dat ik geheel alleen op de wereld ata. Mijne ouders sijn dood, mjjn broeder heeft het te druk met zijne eigene familie en met de politiek. Ik heb beproefd mij by mevronw Bienjonr, zelfs by mijne vorige gezelschapsjuffer aan te sluiten. Ik gevoel behoefte aan genegenheid en Vriend schap en daarom zie ik met zulke groote be langstelling op dit meisje neêr, dat, naar ik hoop, met ter tijd meer zal worden dan mijn# betaalde gezelschapsjuffer. De markies werd rood het scheen alsof hy een galant antwoord zou geven. Hy bedacht zich echter spoedig en segde (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1898 | | pagina 1