Pol en Stant. Van tak op tak. Savonarola. - De Wet van Beieren. - Alles uit liefde voor het volk Boerekrijg. Kerk der Arme Clareny Aflaat van Portiuncula. Spaansche en Americaansche 0 0 E L 0 S ZONDAGRUST. Allerhande Nieuws. Pol zit zijn pijpken te smooren op den berm vóór de poortStant zet er hem nevens. Stant. Hewel, Pol, hoe is't er meê Hoe Ter staan we met den oogst Ge 7.ijt nn zeker toch kontent geweest van 't weer Pol. StaBt, ge zoudt nen boer in éénen keer zijn knnst afvragen maar we sullen u mee partementen antwoorden. Stant. Jaja, Pol, op 't gemak aan Pol. Meê de gezondheid, Stant, is 't God dank allerbest en over den oogst en 't weêr en mogen we nie klagen. Stant. Hebt g'al inghaald, Pol Pol. Jaam, Stant, er zit al een partij rogge op haar plaats, maar al den anderen staat nog bsiten. Stant. Nog niet droog misschien, Pol Pol. Zoo droog als poer, Stant, maar nog geenen tijd ghad, mensch 1 Stant. Zoodan, Pol, wat was er nog te verrichten dan Pol. Loof zaaien, Stant, en dat gaat bij mij voren zooveel te meer dat wij van dees jaar wat achteruit waren door 't langdurig kond en nat weêr. Stant. En ia 't loof zaaien nn gedaan, Pol? Pol. 't Ligt er in, Stant, sedert dezen middag. Stant. En 't ligt in goeiën grond zeker, Pol? Pol. In nen alderbesteu grond, Stant ook staat het rap boven, en 'tgeen over acht dagen gezaaid werd, komt al voor goed uit. Stant. En presenterent hem wel. Pol Pol. Eerste klas, Stant, 't komt uit meê een malsche en gezonde plant 't heeft ziunen en 't zou kunnen oeu loofjaar zijn. Stant. Dat is wel, Pol, en hoe aal 't nu zijn meê d'opbrengst van den oogst? Pol. Hewel, Stant, tusschen tweöen volgens mij zal 't veel min zijn als de men- schen gepeisd hadden veel hoop is er, maar schrikkelijk veel schaai in graan en strooi. Stant. Ik kan 't gelooven, Pol, want op veel plaatsen ligt alles schrikkelijk gedeistenf. Pol. En niettemin zullen we mogen kontent zijn als we nu alles goed binnen krij gen. Stant. De schuren zullen te klein zijn zeker van de jaar, Pol Pol. Jaas, Stant, zooveel te meer dat, lijk gebuur Charel over eenige dagen zegde, de tassen zullen gelijken auu luulrussen al dat gelegen goed is gekronkeld en gebocheld en dat tast niet ineen lijk iets dat gezond en ongedeerd is opgegroeid. Stant. Hewel hewel, Pol, z'en hebben dan maar mijten te zetten in *t meetjesland hebben de boeren maar schuren lijk ovekoten en die menschen moeten bijna gheel hunnen oogst in mijten, of gelijk ze daar zeggen, in oppers setten. Pol. Ja, Stant, dat gaat tooh ook, maar 't is dobbel werk en als 't ilirekt bij van der schnren kan gevoerd worden, dat is toch- 't manneken. Stant. En nn gaat 't een achter 't ander rijp staan en gepikt w orden zeker, Pol Pol. Jaat, Stant, de masteluin staat te wachten en daarentusschen zal de terwe ook al schreenwen om af te zijn. Stant.En de menschen tot over veertien dagen toe dachten dut den oogst niet eu zou binnen geraakt hebben I Pol. Ja, Stant, nen boerenmensch is rap benauwd, en dat komt bijzonderlijk hierbij, omdat hy tegen nie veel en kan. Veronderstelt nen keer dat wij onzen oogst nie binnen en kregen, we waren wij gedozzold voor een wig gn dry dagen. Stant. Dat is waar, Pol, maar ons lieven Ileerken is toch altijd t'huia, zelle man Hij kan de boerkes wel benauwd maken en hen somtijds al eens wat nijpen, maar hen vor- laten, dat nooitWant de boerkes zijn altijd en blijven zijn beste vrienden dat zijn men schen die 's zoudags naar de mis gaan en daar wel lezen, en ook naar andere kerkelijke diensten, en die daarenboven 's morgends en 's avonds voor en ua 't eten op onzen lieven Heer peizen, en die bovendien somtijds nen keer te biechten en 't onzen Heere gaan en daarom ook zullen ze Gods zegen bly ven ge nieten. Pol.Ha,Stant, dat is waar ons kristene Slichten vervullen daar houden wij aan en at er hier op ons proohie eenen moest komen die dat niet en doet,hij zon meê vingers gewe zen worden en van 't stekelverken krijgen. Stant. En hij zon 't verdienen, Pol maar zeg nen keer,hoe is 't nog meê de patat- terkes dan Pol. Goed, Stant, de patatten staan, in 't algemeen gesproken, wel sommige soorten begiunen alhier en aldaar droog te vallen, maar 't is den tijd van 't jaur, en iedereen stoeft op d'opbrengst. Stant. Kon 't weêr er nog kwaad aau doen Pol Pol. Jajaat, Stant kregen wij te veel regen, 't bederf zonerknnnen aan komen, en rlan ware 't berniek maar beleven wij nog gedurende een paar maanden een droog sezueu, dan is 't zeker dat er veel patatten zullen zijn en goeië. Stant. A la bonne henre, Pol'k zal 't alzoo afgeven aan de vrouw 't avond, en 't mensch zal er zinnen in hebben maar, Pol, er en zijn geen vruchten mislukt van de jaar d'haver eu de peerdeboonen en de bet- terave, dat staat ook allemaal buitengewoon goed, dankt mij Pol. d'Haver en de bonnen zullen er zijn, Stantmaar de betterave mag alzoo wel zijn op veel plaatsen. Stant. Ze zal misschien nog verbeteren, Pol, en 't eu kun toch nie allemaal eerste klas zijn we znllen toch weerom al bevrijd zijn van hongersnood en dierentijd. Pol. Och jaam, Stant maar dat er dat eenB onder 'tvolk moest komen, dan zonden de menschen staan zien wij en booren nn nog anders niets als krippen en klagen, en rechtzinnig gesproken, Stant, ik en heb no; zelden of nooit zooveel luxe en zwierigheid van leven op de wereld gezien als den dag van vandaag. Stant. Er worden nn meer franken ver kleed en verteerd, Pol, als in onzen jongen tyn stukken van vijf «ens. Pol. Dat geloof ik, Stantals ik nen kerel was van 10 a 12 jaar, 'k moest alle dagen naar de mis gaan van moeder zaliger, en ik weet nog zoo wel als of 't maar van Cren geleden en waar, g'on zaagt in de niets als katoene maar propere mantel- kes maar ga ziet nn eens Lakeue mantels ala 't u beiielt, en geen schorre of trezekes- mutsekes meer, maar boeien en hooge zijdene mutsen meê bloemen iu van een vuisl hoog. Stant. Jaja, Pol, 't ia alzoo overal man ik zie dikwijls t' Aalst meisjes naar de fabriek trekken gekleed en gepimpeerd dat er een boereburgemeeetersdochter zou beschaamd nevens staan. Pol. Och, Stant, wat zouden we zeggen, mensch 't Is de verkeerde wereld ons voor oudera die zorgden eerst voor een goed on proper hemde eu nen deugdelijken boterham, en den dag van vandaag is 't voor den blooi en de parade dat er gewerkt wordt, als moes ten ze daarachter droog brood eten of honger lijden. Stant. 'tls alzoo, Pol de tijden sijn veranderd, maar nie verbeterd en waar dat dat naartos moet, dat mag onzen lieven Heer weten d'eenvoudigheid, en d'onderdanigheid en de familiegeest gaan weg van onder de menschen, en bijgevolg ook de vrede, de broederlijkheid en t geluk. Pol. En dat wordt dan nog allemaal zooveel te slechter, Stant, meê die vuile ga zetten waarin dat 't volk gedurig opgemaakt wordt. Stant. Waar zyn, Pol nen ouder doet al wat hij kan om aan zijn kind een wat ge leerdheid te laten geven, en ge zoudt waarlijk benauwd zijn van te zien dat ze kunnen in nen boek lezen, door al die slechte schriften en gazetten die tegenwoordig rondgestrooid worden. Pol. 't Is waar, Stantmaar alla de geleerdheid is toch een schoon en nnttig din gen maar d'ouders moeten wel hun kinderen vermanen eu bewaken, omdat ze toch geen boeken of gazetten eu zonden lezen die door de kerkelyke Overheid afgekeurd zijn. Stant. -- Zekerlyk, Pol maar g'en hebt ze gij toch nie altijd onder uw oogen en 't bert van nen mensch en byzonderlijk van de jonkheid is meer getrokken naar 't slecht als naar 'tgoed. Pol. Ik weet het, Stantmaar als alle brave menschen hun plichtsn kwijten lijk wij, en overal d'afgekeurde gazetten vervol gen en bestrijden, dan zal 't toch beteren en zal de goeië geest overal onder 't volk terug keer en. Stant. 't Is t' hopen, Pol en 't en zal aan mij nie liegen, want overal waar da'k nog een revolutionnaire en ongodsdienstige gazet tegenkom, batter ik er op bovenserms en houd ik niet op vooraleer zij verdwenen is. Pol. Bn ik van degelijken, Stanten nn man, gaa'k de peerden inspannen en is 't te travakken. Stant. Ja, Pol 'k ga ook mijn ronde voortzetten, en tot binnen acht dagen. Pol. Als 't God belieft, Stant, en brengt maar altijd goe weêr meê. U ah.aL Verlodeu zondag, bi 01 Zulu 31 Juli had te Herzele V een prachtig Festival plaats, waaraan 35 Muziek- en Koorzang- maatschappijen deelnamen, waaronder verscheidene van Geut eu omliggende. Een speciale trein, na den noen, uit de Zuidstatie vertrokken, volstond nog niet, om, benevens de gewone treinen, de rae- nigto die naar*flerzelo trok to vervoeren. Ongelooflijk ook was er den toeloop duizenden en duizenden vreemdelingen doorkruisten deze schoone Gemeente, wier huizen om zoo te zeggen zonder uit- zondoriog, bevlagd waren, of verdrongen zich rond de vijf kiosken, waar oprecht -puike stukken uitgevoerd werdeu. De heer Joseph Mattbys, do catholieke en volksgezinde Burgemeester dier Kan ton-Hoofdplaats, die de ziel on de inrich ter geweest is van die oprcchto Vkamscho betoogiug, werd door de meeste Maat schappijen met eene serenade vereerd en hulde gebracht aan zijne dienstvaardig heid en minzaamheid niet alleen door gansch het Kanton Herzele, maar ook nog door zijne talrijke vrienden uit andere Kantons en do Stad en het Arrondisse ment Gent. De uitgeloofde premiën werden be haald door de volgende sociëteiten Ko ninklijke Harmonie van Oordegem, 150 frank Gent, Sinte Cecilia 100 fr. Lovendegem, 60 fr. Meerbeek, (Koor) 60 fr. Velsiquo-Ruddershove, 50 fr. Scheldewindeke, (Fanfaar) 30fr.; Oostac- ker, «Vreugd in Deugd,» Faufaar, 25 fr.; Denderhautem, 25 fr. Totaal 500 fr. Oprechte schoone dag, voor Herzele waar do deelnemers als een man zegden, nog naar Herzele te zullen terugkeeren. De hennen van tenen gebuur komen uwen hof vernielenof beschadigen plan ten en groensels. Moogt gij schadevergoe ding vragen A. Ja, zeker. Hoe tuit gij de overtreding doed vast stellen A.Volgens art. 52 van het landelijk wetboek de veldwachters zijn hoofdzake lijk ingesteld om to waken over het be houd vau de eigendommeu, do oogsten en iie vruchten der aarde, gij kunt dus niets beter doen dan de overtreding doen vaststellen door den veldwachter der gemeente. Volgens art. 66, 67, 68 en 69, zijn de veldwachters belast de overtredingen vast te stellen. Moogt gij die hennen doodslaan of schieten en dan opeten A. NeeD, dat moogt gij niet doen, maar volgens art. 68 van het landelijk wetboek, de veldwachters zijn gemacb- tiug het in overtreding bevonden pluim gedierte aan te slaan, en zo in bewaring te stellen. Om recht te hebben, is het noodig dat de hof bezet zij met muur of haag A. Gij hebt recht, volgens art. 83, nr 3 bestaat het recht voor een open veld: De overtreder vervolgd op proces-ver baal opgemaakt door den velwachter, kan gestraft worden met eene geldboet van 5 tot 15 franks (art. 38, n*3). Als de hennen of andere dieren in uwen hof enten (greffien, van hoornen be schadigd hebben, iie overtreder is ook strafbaar (zie art. 88, nr 13). Daarenboven kunt gij den overtreder vervolgen voor don vrederechter in ver goeding der schade die u aangedaan is. Dit vervolg moet gedaan zyn in de zes maanden te rekenen van deu dag dat het feit bestatigd is (Art. 83 van het landelijk wetboek voormeld. De Tuinbouwer). 5 Oogst, deelt eene levensbeschrijving meê van den pater dominikaan Savona rola, welke op 't einde der 15' eeuw leefdb. Het factum is weèr eens derwijze aaoeengestooten dat de lezer maar in de plaats van Savonarola den naam van Priester Daens te stellen heeft. Ouuoodig byna te doen bomerken dat volgens - Den WerkmanSavonarola alles te verduren heeft gehad wat Pries ter Daens en zijne aanhangers nu heden, zoo ze logenachtig beweren, te lijden hebben en waarover men wekelijks in Land van Aelst eindelooze jeremiaden te lezen krijgt. Tusschen Savonarola en Priester Daens is alleen deze gelijkenis vast te stellen, 't is dat beiden den Paus, de Cardinalen, de Bisschoppeu, de Priesters, de Kloos- terlingeu met hevigheid hebben aange vallen, bewerende dat er hervormingen noodig zijn en dat zy alleen gooien zijn terwijl al de andereu Paters eu Priesters wel geen slechten zijn maar toch niet deugen. Luther sprak van Savonarola als van een voorlooper der horvorming. Savonarola werd in 1498, dus over 500 jaren, te Florencia met tweo zijner aanhangers opgohangeu en verbrand, iets waarvoor or oponzp dagon, niet meer te vreezen is. Het Kruisbeeld. De ver maarde Franscbe schrijver Jules Janin, behoorde wel juist niet tot de klas der voorbeeldige christenen hij had echter een gasch büzouderen eerbied voor het Kruisbeeld. Op zekeren dag bemerkte eeD van zijn zoogezegde vrienden een Kruis beeld dat in zijne zaal hiug Wat is dal vroeg bij met ceu spotlach. Waar toe dient dat? Dat! antwoordde Janin op ernstigen toon, dat is het beeld van Ouzea Lieven Heer. Het beurt mij op in mijne dagelijksche moeilijkheden: hot zal mij troosten op mijn sterfbed. Ik wil niet dat men wanneer ik op sterven zal liggen, bij de geburen een Kruisbeeld moet gaan baleu. Dat diene tot voorbeeld aau zekere christenen, die hen schijnen te schamen eeu Kruisbeeld plaatsen in de kamers, waar zij bezoekers ontvangen, en die het buiteu aller oogen, als het ware gebannen hebben. Het Kruisbeeld prijkt in onze woningen, op al de plaatsen onzer huizen, ja het bekomt de eereplaats in de prach tigste kamers en in de rijkste zalen. Het kruisbeeld brengt heil en geluk 1 Landlooperij en dronkensohap. Dio beiden gaan gepaard Bijna alle tQt werk bekwame bede- laars zijn dronkaards, - zegt de vrede rechter van Moorsele.eu deze van Meouen schrijftIn al de beduide govalleD van bedelarij en landlooperij die ik te onderzoeken heb gehad, waren de per- sonen gealkoiiseerden - En de vrederechter van St. Hubert be aamt rechtaf Het alkolism is het bijzonderste deel in de landlooperij. Iedereen kent zulke mannen, zelfs wel stellende, die geerue eentje pakken en na eenige jaren tot landlooperij ver vallen zijn on hunne dagen te Morxplas eindigen. Nu is 't do wet van Beiereu niet meer, 't is eeu reglement. 't Ministerie van landbouw, schrijft - Pie de herdooper, zegde Er is alzoo geene wet in Beieren Eu Denderbode - gaf katoen op ous... Dan bekende men Er is in Beieren een reglement n dat luidt als volgt Er mag geen bier gebrouwd worden dan met Hop, Mout en Gerst... Land- bouwers, daar hebt ge het... Begrijpt ge, geachte lezers, met Hop, Mout en Gerst, juist als of 't mout niet ten meerderen deele van gerst wordt ge maakt. Men bekende dat er in Beieren een reglement bestaat. Maar wio bokende dat, waar en wan neer Die vraag zal de herdooper van Chipka wel onbeantwoord laten en om reden... Tusschen wet en regloment is er !geen verschil, beiden moeten nageleefd wor den. Maar de waarheid is dat er in Beieren noch wet, noch reglement bestaat de verplichting voor de brouwers voorschrij vende van alleeu Hop on Mout te mogen gebruiken. Bijgevolg dus wil de herdooper vau Chipka nogmaals aan de mcnscheu een voudig leugens wijsmaken om ze tegen 't catholiek ministerie aan te hitsen. Burgelijke begraving. Men sprak eens bij den Frauschen Staatsman Thiers over burgerlijke be gravingen. Arago, een geleerde, keurde het goed dat zekeren Brousse, hem burgerlijk had doen begraven. De heer Thiers zegde hem: Vriend Arago, om u te matigen moet ik u een. klein historietje vertellen. Na de burgerlijke begraving van Sainte- Bceuve, was ik eens aau tafel met mevr. Ratazzi. Ge weet dat zij in de begraving geweest was. Ik vroeg haar Hewel, mevrouw, ge hebt u eens wil len verzetteu met eene burgerlijke begra ving bij te wonen Weet ge wat zegde, die oude zottin (Zij is soms geestig en geeft blijken van gezond verstand) Inderdaad, zegdo zij, ik had nooit eenen hond met ceremoniën zien begra ven; ik wilde eens zieu hoe dat ging 1 Wekelijks hoort men de helden van Chipka hun liedekon herhalen Alles uit liefde voor het volk. - 't Is hm onze liefde voor 't volk, roepen zij gedurig, dat wij beleedigd, gelasterd, vervolgd eu gebroodroofd worden. Maar dat belet niet dat er geen enkel nummer der groene drukpers verschijnt dat niet krioelt van platte beleedigingon, vuige versmadingen en eerlooze lasterin gen tegen Paus, Bisschoppen, Dekens, Pastoors, Onderpastoors, Kloosterlingen en voorname Catholioken. Zij handelen uit liefde voor H volk Maar men onderzoekc het eens grondig, men stelle de vraag Waarom en ge zult niets aoders vinden dan hun eigen zich zeiven. Dio groeno volksverleiders betrachten één dingen hun zeiven; ze zoeken één dingen, hun eigen; werken voor één persoon, den hunnen. Hud programma, hun poll, huo volkswil, dat is gekozen worden of in een vette laas geplaatst worden... Ja, zoo is 't en anders niet En dus zou het bctor staan te zingen Alles uit liefde voor de baat Medaljon JuliaanDe Vriendt. Do Vlaamsche Bond van het arrondisse ment Brussel heeft beslist op 21 Oogst aanstaande Jen heer Volksvertegenwoor diger Juliaan De Vriendt zijn brouzeu medaljon aan te bieden, gemaakt door eeu ouzer beste Vlaamsche beeldhouwers, den heer Julius Lagae. Van dit medaljon zullen een zeker getal pleisteren afgiet sels gemaakt worden aaa don prijs van 5 fr. por stuk. De Vlaamsche Bond denkt dat vele Vlamingen deze gelegenheid zulleu wil- lon waarnemeu om zich bet afbeeldsel van den koenen Vlaamschen leider, van den roemrijken veroveraar der gelijk- heidswet te verschaffen. Oonoodig te zeggou dat het eeu echt kunstwerk is dat de gekende beeldhouwer Julius Lagae heeft vervaardigd. De toekomststaat- Le Peuple schrijft nu dat de menschen nog te ikzuch tig en te onwetend zijn om de sociale revolutie te doeu. - Wij zullen het kapi talistisch stelsel enkel omverwerpen,zegt bij, den dag wauueer wij een hooger plichtbesef iu de plaats van de tegen woordige zedelijke opvatting zullen ge steld hebben. Voor menschen die zich door geono holklinkende woorden laten misleiden, beteekent die prietpraat eenvoudig dat de druiven nog te groen zijn. Verwoestingen aangericht door den alkool. Het komiteit van het witte kruis heeft eene zeer belangrijke statistiok opgemaakt betrekkelijk de ver woestingen aangericht door den alkool. Hot is bewezen dat de Belgen jaarlijks zooveel geld besteden om zich alkoolin- houdendc drankeo aan te schaffen, als er noodig zijn om ton behoeve van 27,000 werkmansbuizen, 66 millioon kilogram men vleesch, 20 rnillioen zakken aardap pelen en 675 rnillioen kilogrammen brood to koopeu. Dit vergift slorpt meer dan honderd en drio maal de totaio som op der toelagen vau de meest belangrijkste maatschap pijen van menschliovendheid des lands. Üoe zeer zij God behoeven. God is het kwaad 1 werd op alle tooneu in een ongodsdienstig blad of boek geschreven, en iedereen moest denken dat alles wat naar het voor ons gezegend woord God streefde, voor do mannen der vrijdenkerij vorgif en zonde was. Integen deel. Zonder het te belijden, zonder hot wellicht ta vermoeden, roepen zij op God, leveren zij de bekentenis, dat God dat do Godsdienst, voor duizend redens nood zakelijk is. Le Journal, een goddeloos blad van Parijs, drukt hot volgende De priesters, in hunoe kerken gehou den, ontvouwen de verblijvende pracht, hunner cermoniën voor het oog niet meer. De dichters, de kunstenaars moeten 's volks zedelijke ellende tegemoet komen, om het aan te moedigen zijn hoofd steeds tot de wolken verheven te houden. Het geloof werpt op de menigte niet meer zijne vreedzame betooveringen. Ziedaar weêr de uitboezemingen eener ziel die de ontgoocheling in de loochening gevonden heeft, en den zaligen invloed van don Godsdieust betuigt, welken hij misschien, om den broodo, loochenen ou vloeken moet. Neon, neeu, God cijfert men zoo ge makkelijk niet weg, en het volk zal zijnen blik tot de sterren slechts dan verheffen als het gelooft dat daar zijns Vaders woon is, die het na volbrachten plicht mag deelen. Wet op de vischvangst. Men weet dat oene nieuwe wet op het visschen wordt voorbereid eu zij denkelijk tegen januari zal gereed zijn Do voornaamste wijziging aan de be staande wetgeving, is de instelling van een visch verlof. Niemand zal dus mogen visschen, tenzij dragers van het verlof. Zullen v&n het verlof ontheven zijn visschers beneden de 16 jaar en alle vis- schers met de hengelroe, op zon- en feest dagen. Het verlof zal kosten a) 2 fr. voor de hengelroe- en poervis- sch'-rs b) 4 fr. voor het visschen met allerlei lokaas, met het geweer, enz. c) 10 fr. voor alle visch en zonder onderscheid. Het geld, door die taksen opgebracht, zal besteed worden aan het strenge toe zicht van alle waterloopen. Boerenkrijg zijn hier ten onzent begon nen, even gelijk de Boerokrijg zelf er over eene eeuw aanvang nam. Het was een prachtig weder, en er was een eindelooze toeloop, uit alle deelen van het vlaamsche land. Ons schoone dorp was als in ééue feest zaal herschapen, en alom was het versie ring, en ten allen kante wapperden wim pels en vlaggen en stonden dichten en jaarschriften. Aan den gevel der kerk stond een prachtigen altaar, die de gansche dorp plaats beheerschte. Het krielde 's morgends reeds van men schen, en in het voorbijgaan gezegd, ge heel Gent scheen uitgelaten. Het luidt op Overmeirc's kei koloren. 't Is de Mis die wordt aaugekondigd. Daar is de kanonik Verschueren, eeu inboor ling van Overmeire, die den altaar be klimt, door zes priesters bijgestaan. Do zangers van Overmeire, in keurigen gre- goriaanschen zang, begeleiden het Heilig Misoffer op onberispelijke wijze. Onder de Mis, stonden al de standaar den en vaandels van deelnemende maat schappijen rond den altaar geschaard. En stille was 't, volkomen stille, in die men- scheuzee, te Overmeire, binst de Misse, en ze baden, die duizend, vurig gelijk de vaderen baden, over honderd jaar, eer zij ten strijde trokken tegen revolutionnair en beestig geweld, voor Godsdienst en Vaderland. Ze baden ze baden zoo vurig al te samen, meêgesleept den een door den anderen. Het is de Elevatie, het canon buldert, de standaarden buigen, hert en zin gaan omhoogmeu looft, men smeekt den Heer. Prachtig en plechtig, die Mis in de opeue lucht. Na de Mis werd het gedenkteeken ont huld en door den zeer eerw. kanonik Verschueren, ingezegend. Op dit gedenkteeken rijst het kruis in top. Eeu gespierde boor houdt het vaan del der strijders voor God en Land. Met de pistool in den gordel, springt hij moe dig vooruit, met de rechterhand den vijand, den plunderenden en moordenden sansculot aanwijzend. Een makker, een jongeling van Overmeire, heeft aan het overige manschap het sein tot den strijd gegeven, en daarna grijpt bij zijn geweer, om ook meê te doen in den strijd. De groep is treffend, on verheerlijkt op meesterlijke wijze de stryders van Over meire. Nadat het gedenkteeken ingezegend was, hield de oerw heer Claoys eene feestrede voor de opeengedrongc menigte. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 boekbinder, leerjongen 1 schoen maker (volle gast) en 1 (leerjongen). Vragen werk 1 brouwersgastdaglooners en fabriek werkers. delingen op den goeden weg sijn. In be ginsel is besloten dat de commissie voor den vrede te Parijs bijeeD zal komen. Porto-Rieo. Washigton, 4 aug. Een telegram uit het militaire hoofd kwartier op Porto-Rico, vau 2 di-zer be helst De Spanjaards dio bij Aibonito staan, waar do Amerikanen bezig zijn hen in het front en in den rug te omsin gelen, tellen in het geheel 5000 man. De hoofdgroep der aanvallers bevindt zich thans binuen 22 mijlen van Aibonito.De Spaansche siolling is sterk. Spaansche overwinningen. Volgens een telegram uit Havana heb ben de Spanjaarden de opstandelingen verslagen in de nabijheid van Monte Verde en hun zware verliezeu toege bracht. AALST. CO» »0» Ter gelegenheid van den aflaat van Portiuncula, hebben de diensten dit jaar met eene bijzondere plechtigheid plaats gehad dank aaD de gedienstigheid van eeuige Hecren oudleerlingen van het CollegieS' Joseph, onder liet bestuur van den Heer Jos. Cammaebt, Professor van muziek, die zijn talent in muziekale ken nissen ten pande stelt, tot opluistering van de diensten in de Kapel der Arme Claren, alhier. Alle Heeren medewerkers, dank 1 God zal het U loonen. Priesterlijke benoemingen. ij Z. H. de Bisschop heeft benoemd Deken van Gent (extra-muros, cis-Scal- dim) den Z. E. H. Kanunnik Seghers, S. T. L., pastoor van S' Jan-Baptist te Gent; pastoor van O. L. Vr. op S' Pieters te Gent, den E. H. Heynssens, pastoor op Sl Jozef te Geutpastoor te Zele, deu E. H. De Stoop, pastoor te Schendelwindeke. Bij «onder e Landbouw-decoratién van 2'" klas zijn toegekend aan E. H. Van der Schueren Hector, Be stuurder vau S' Martinusgesticht, Secre taris van den Bond der Veekweeksyndi caten van Oost-Vlaandoren, te Aalst. M. Versnick Lodewijk, Gemeente onderwijzer, te Borsbeke. M. De Sadeleer Dominicus, Voorzitter stichter iu 1865 der erkende Verzeke ringsmaatschappij Sint Nieolaas van Tollentijn, tegen sterfte onder het vee, to Aalst. M. Moens Gregorius, Oud-Schepen, stichter en beheerder der onderlinge maatschappij van VeeverzekeriDg, - De Boerenkring, tegen sterfte onder het vee, te Moorsel. Van l"* klas M. De Vuyst Pieter-Antoon, landbou wer, te Herzele. Vredesonderhandelingen. Madrid, 5 aug. De raadpleging van alle partijleiders door M. Sagasta, maakt van de kwestie van den vrede een nationaal vraagpunt. Het gouvernement heeft nog geen be slissing genomeu op de voorwaarden door de Unie gesteld. Indien de meerderheid der goraad - pleegde mannen voor do voortzetting van den oorlog is. zou het ministerie aan de kroon don keus van nieuwe raadgevers laten. Alle politieke mannen bewaren het stilzwijgen, behalve Romero Robledo, die openlijk voor de voortzetting van den oorlog is. De koningin-regentes heeft verschei dene generaals om raad gevraagd. Do Correo, ministerieel blad, zegt dat de koningin zelfs de republikaansche en carlistische.leiders zal raadplegen. Sagasta is op dit oogenblik in onder houd met de voorzitters van Senaat en Kamers en met maarschalk Campos en den hertog van Tetuan. Washington, 4 aug. De inlichtingen, door Spanje gevraagd, worden hier als volkomen gewettigd be schouwd. Er is nog niets voorgevallen dat reden geeft om de goede trouw van Spanje in twijfel te trekken. Mc Kinley weigert te voldoen aan ver zoeken van Cambou om wijzigingen in de vredevoorwaardeu, behalve ten aanzien van enkele ondergeschikte punten. Er valt niet aan te twijfelen of de onderhan- ZONDAG 7 AÜGUSTI1898, dienst doende ApothekerMr Em. Meganck, Leopoldstraat. Botermarkt.Heden zaterdag werden 613 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 4091 kilos. Programma van 't Concert, welk zal gegeven worden door de Ko- nioklijko Maatschappij van Harmonie, Maandag 8 Augusti 1898,om 8 1/» uren 's avonds, op het kiosk ter Groote Markt, onder de leiding van M. F.-L.Van den Bogaerde: 1. Hohenzollern, Ma rich, Unrnth, 2. Ouverture d'Obéron, C. JV. Von Weber. 3. Qi'en dites vous. Mazurka, Meuron. 4. Fantaieie sur l'opéra Fault, Gounod. 6.*Eipana, Valse, Waldttuffel. AALST. Gulden Bruiloft. Woensdag aanstaande, 10 Oogst zullen de echtelieden Emmanuel Jacobs, oud 83 jaren en Rosalie Félix, heiden ge- bortig van Zele en woonende Moorselsche Baan 88, Mijlbeek,hnnne Gulden Bruiloft vieren. Om 10 uren, plechtige Mis ter Siut- Martinuskerk. Naar men ons laat weten, zal het volop feest zijn ter Moorselsche Baan. Wij vernemen met genoegen dat juffrouw Bortha Reyuiers den eersten prijs vau piano behaald heeft in het koninklijk conservatorium van Gent. Herzele. Verleden maandag word de Gendarmerie van Herzele ver wittigd dat er te Borsbeke twee koei- beesten gestolen waren. De gendarmen en burgers gingen aanstonds langs alle kanten op zoek. Dijnsdag vond men ze op eeue hofstede te Grootenberghe waar ze op hun gemak waren komen toegewan- deld. Ze waren dus enkel uitgebroken. Domme weddingen. Over eeni- gen tijd stierf te Brussel eeu persoon, die eene wedding gewonnen had met eene levende muis door te slikken. Een ander wedde, een levenden paling den kop af te bijten. De kop schoot door zijne keel, eu de wedder stierf na eenige uren lijden. Dijnsdag wedde een 68jarige inwoner van St. Gilles dat hij zijne doorgerookte pijp zou opeten. Hij deed het inderdaad. Daarna trok hij het baardbrandende uit den mond van een ander persoon, en dit ging den zelfden weg in. Eensklaps viel hij op den groud, zich ia vreeselijke stuiptrekkingen kronke lend. Zijn toestand is wanhopig. Hij had dit kunstje reeds twee maal in eene andere herberg verricht. Vrouw B., wonende Vriendschap- sreeg, te Brussel, was dijusdag morgend uitgegaan,haar öjarig kiud thuis latende. De kleine vermaakte zich met fosfoorkens en weldra stonden zijne kleeren in brand. Op de hulpkreten kwamen geburen toege- loopen die de vlammen uitdoofden. Het kind werd iu wanhopigen toestand naar St. Pietergasthuis gebracht. Huwelijksdrama te Brussel. Moord door eenen Antwerpenaar. Een gewezen winkelier van Antwerpen, Jozef D., had zijne vrouw verlaten en waste Brussel komen werken. Berouw veinzende, schreef hij naar zijne vrouw, om haar naar Brussel te doen komen, eu beloofde zelfs, haar to Antwerpen te komen afhalen.

De Denderbode | 1898 | | pagina 2