Pol en Stant. Van tak op tak. Groen Congres te Brugge. Aajst. Kruisplanting. Allerhande Nieuws. POL rijdt al schuifelen naar de stoppels. Stant. Hela Pol is 't nu nog te labenren 't Was ran de ver- ledene week al bijkans gedaan Pol. Ge zijt er wel meê, Stant; 't ia zeker nog wel twee maanden lang op 't veld te werken maar ten presseert alzoo nie meer lijk de verledene week, Stant we gaan beginnen aau 't knisschen van de stop pels. Stant. Alzoo is 't van 't een op 't ander, Pol den oogst zit nog maar paa bij Vander- schuren, en er wordt weerom al gewerkt om nen anderen te zaaien. Pol. Ja, Stant, maar 't ia nu tocli op 't gemak aan overigens menschen en bees ten hebben een wat rust van doen want w'en zonden 't geen acht dagen meer uithouden lijk 't verleden*; week was. Stant. En toch zoo onbermhertig heet zijn, he Pol Pol. 't Was te schrikkelijk, Stant wij en hebben 't voor met nie ghad gedurende drij weken, maar. God dank, den oogsi zit in 't droog en er zal nen boterham af mogen. Stant. 'k En heb van mijn leven nog zooveel mijten nie zien staan op den buiten, Pol. Pol. Dat geloof ik, Stant 't was door gaans weg een voer per dagwand meer als naar gewoonte maar *t en zal er toch nie naar schieten de rogge bijzonderlijk en is maar stillekes gelaaiën. Stant. Door den grooten hoop zal d'op- breugst toch voldoende zijn, Pol, en daarbij de patatten schijnen overal wel gelukt te zijn, en alzoo staan w'er nog nen keer goed voor. Pol. Br en valt tot hiertoe niet te kla gen, Stant, en als we daarbij kunnen goed loof winneu, dan zijn wij er uit lijk Martha. Stant. En hoe is 't meê 't loof tot hier toe. Pol? Pol. 't Komt goed uit, Stantze zeggen dat het alhier en aldaar nog al afgeëten wordt, maar daar zijn de prijzen toch nog ▼an te geven. Stant. Een vlaag regen en zou er zeker geen kwaad aan doen, Pol Pol. Neen 't, Stant konden wij nen gepasten regen krijgen voor een uur twee of clrij, hij ware wel gekomen, maar er en is toch geen haaate bij van de droogte en kre- veert een vrucht nog zoo gauw niet, en 'tis daarentasschen eerste klas van weêr om 't land te bewerken. Stant. Is d'haver al gepikt, Pol Pol. Neen, Stant, de naaste week, als 't God belieft't is spijtig dat ge gisteren nie gekomen en zijt, man, als we den hanen bin nen gedaan hebben Ka heeft er haar van dezen keer meê gemoeid ze bakt gewoonlijk smakelijke en malsche kassaarts, maar nn bad z'er bijzonder op gepast. Stant. En dat laat hem nog eten, he Pol Maar afhad ze van dezen keer bijzonder wel verdiend, man, want de boerenmenschen hebben een wat zweet gelaten Pol. Jaam, Stant, meê g'heele eemers, maar daar en klaagt nen boer nie van, als alles maar goed uit en komt en als bij niet en moet vreezen voor den Kerstdag. Stant. Ja, Pol, dat is meê mij ook alzoo 'k mag wel gezweet hebben g'heel den dag als ik maar wel en verkoop en nen g'oeiën stuiver gewonuen heb als ik s avonds t' huis kom, dan wordt ik geen moeite meer gewaar. Pol. t' Is zoo Stantals nen mensch meê wel te travakkon door den wereld geraakt en eou appelken tegen den dorst kan van kant leggen, dan loopt alles op wielekes en bedankt hij onzen lieven Heer. Stant. En ilan vindt g'er somtijds nog die dat niet en kunnen verdragen, Pol, en die er jaloersch van zijn. Pol. Jajaag, Stant, en dat is nochtans leelijk en kleingeestig zie dat en zon 'k over mijn hert nie kannen krijgen van miskontent te zijn omdat een ander zijn brood wint ter contrarie, als ik nen gebaar of nen anderen mensch zie goed vooruitgaan, dat doet mij plezier, en als ik een scnoone beest zie van nen gebuur of een partij schoone vruchten, tk kan daar staan op zien meê dezelfde vol doening alsof 't de mijne waren. Stant. Alzoo moet het zijn, Pol maar den dag van vandaag is de wereld vol afgunst en jaloezie, man als nen meDsch zijn kinde ren wel opbrengt en proper kleedt, zijn er seffens van die heksen die daar weten op te kubassen en van al aardige resons weten op af te geven. Pol. 't Is waar, Stant, en dat die kom- meeren hun moeiden meê hun eigen huishou den en trachtten daar ook alles in order te brengen, ze zouden zij veel beter doen en veel meer verstand toonen. Stant. Ja, Pol, maar maakt het hun nen keer wijs ze zullen u vierkant uitlachen. Pol. Wij beleven onder dat opzicht ook al aen aardigon tijd, Stantde nauatenliefde is bij veel menschen ook al zeer ver gaan Üuitcn. Stant. En kan 't missen, Pol, meê al die uitzinnige en dwaze leerstelsels die ze den dag van vandaag onder 't volk trachten te verspreiden V Kan 't missen als ze gednrig aan de menschen van nietB anders en spreken als van hunnen armen en noodlottigen toe stand, als ze die sukkeleer» meer en meer malkontent maken en ophitsen tegen al wie iets meer is of bezit don zij Kan 't missen als ze in 't hert van die ongelukkigen altijd meer en meer haat en wraakzucht trachten te zaaiën Pol. En als ze bovendien de dienst doende en volkslieveude priesters trachten hatelijk te maken en den spot drijven meê hun sermoenen en meê al hnn werkingen Stant. 't Is schandalig, Pol, en wraak roepend Bijzonderlijk als ge dat ziet gebeu ren lijk t' Aalst, van mannen die alles aan de Priesters en aan de heilige Kerk te danken hebben en die jaren en jaren lang de kweze- leers nitg'hangen hebben en nn van hunne kweselary een wapen maken om de liehtge- loovige en kortziende menschen gemakkelij- ker te bedriegen en te misleiden 1 1 Pol. Ja, Stant, zulke schijnheiligaards zullen meê een rekeningsken voor den dag komen bij onzen lieven Heer Stant. Ze doen meer kwaad en duizend keer meer kwaad als d'openbare godsdienst haters, Polnen geuB en francma^on beken- neu dat ze niet en deugen en dat ze meésLan- neu meê den duivel tegen onzen lieven Heer, maar die valsche judassen komen hnn venijn aan d'eenvoudige sukkeleer» verkoopeu en doen iuslikken onder den dekmantel van godsdienstigheid en ware menschenliefde !?1? Pol. BrStant, br..,.., zulke wange drochten zouden ze moeten geeselen en pu bliek straften Stant. Ze verdienen 't wel duizend keer, Polmaar laat ons het oordeel aan onzen lieven Heer overlaten ze znllen krijgen naar verdienste.... maar laat ons onverpoosd wer ken om die valsche booswichten te bestrijden overal waar wij kannen en om ons volk twen hunne moordklauwen te bevrijden Ja, Pol, houden wij niet op van de menschen te ver wittigen dat zij hunne gazetten niet mogen lezen, dat zij afgekeurd zijn van onze hoog- weerde Bisschoppen, en dat zij een schrikke lijk gevaar zijn voor Kerk en Samenleving 1 Pol. 0 ja, Stant, laat ons alzoo voort- werken De verledens week nog kwam ik alzoo nen sukkeleer tegen die alzoo nog een slechte gazet las eu hij sloeg op zijn hert en riep nit dat hij dommokraat was. En wat is dat demokraat zijn, vroeg ik hem. Dat is, antwoordde hij mij, den oorlog voeren tegen Pastoor en Burgemeester en tegen 't Goever- nement Zoo dus zeide ik, zijt gij een revo- lutionnair Ja, antwoordde de bezetene, alles moet veranderen de rijke menschen moeten arm worden en de arme rijk. O gi sukkeleer, antwoordde ik, die liefhebbers wier gazetten gij leest, doen u dat gelooven omdat gij door uwe stem in de kiezing hunnen hoogmoed en hnnne baatzucht zoudt voldoen, en daarna zonden zij u den rug keeren en u vierkant nitlacheD. De onnoozelaar stond verbaasd te zien met den mond vol tanden, en als ik hem zegde dat hij beter zon doen met te leven lijk zijne brave ouders het gedaan hadden, 't is te zeggen, volgens onzen catechismus die ons oplegt van onze wettige Overheden te eeren en te beminnen en van aan arm en rijk zijne rechten te erkennen en te geven, dan ant woordde hij mij dat ik gelijk had en dat hij die beruchte en valsche wereldhervormers zou laten loopen hebben met hun haar al buiten en voor wat zij weerd waren. Stant. A la bonne henre, Pol, dat was gesproken zie En alzoo zon iedereen moeten handelen ten opzichte van dio schijnheilige gelukzoekers Pol. Zij gerust, Stant, 't zal er welhaast meê gebeld zijn de kopstukken zullen open bare slechterikken worden en d'eenvouaige menschen die ze gefopt hebben, znllen tot den laatsten toe terugkeeren naar de heilige Kerk en naar hnn kristene plichten Stant. God gave dat allen zich bekeer den en ophitsers en bedrogenen Ons leven is te kort om het wetens en willens te vergallen en te vergiftigen, en daarbij d'eenwigheid is zoo lang Pol. 't Is alzoo, Stanten nu tot binnen acht dagen Stant. Als 't God belieft, Pol Prijsdeelingen. Wij hebben, verleden week, ons ja&r- lijksch verslag moeten verschuiven over de prachtige Prijsdeeling van Sint Mar- teDE gesticht, Esplanade. Sedert jaren, zijn wij aan uitmuntende opvoeriug van muziek en taalkundige oefeningen gewoon gemaakt, op deze feestelijkheid. Dit jaar zagen wij met genoegen benevens het Geestelijk der stad en omliggende, de stedelijke Overheden vertegenwoordigd door onzen geachten Heer Burgemeester en den Heer Volks vertegenwoordiger Baron Leo Bethune, Schepeno Verders was de ruime en sier lijke feestzaal vol uitgelezen publiek. Zonder de lofweerdige betooging te willen beknibbelen, durven wij aan het Bestuur der school eene dubbele vriende lijke opmerking maken 1° Eer weer* te HeereD, onze duurbare moedertaal, die Gij nogthans uwe leerlingen zoo grondig aanleert en waarvan Gij allen voorstaan- ders zijt, was die niet wat te veel ver bannen uit uwe oefeningen 2° Uw indrukwekkend drama zou, naar ons oot moedig goeddunken, moeten ruimen voor eeD bertlijk blijspolWeenen komt weinig van pas op zulke dagen 1... Men begrijpt enkel tranen van aandoening bij vaders en moeders, om de lauweren en palmen hunner zonen.... Wij laten bier de namen der bekroonde leerlingen volgen Uitgangs Examen. Diplomas. Diploma van 1®" graad, 8/io der punten aan Alfred De Paepe, van Aalst. Diploma van 2en 7/io der punten aan Jozef Liebaut van Aalst. B^i*I'- leerlingen van het derde Studie jaar, Middelbare afdeeling. Middelbare afdeeling. Derde Studiejaar: 1° Odilon De Bruyn, van Aalst. Tweede Studiejaar1" Edward De Meersman, van Herdersem. Eerste Studiejaar 1° Jozef Vander- donck, van Welle. Voorbereidende afdeeling. 3' Studiejaar i° Aloïs De Mesel, van Impe. 2" StudiejaarOscar Gbilain, van Lede. 1° Studiejaar: Octaaf Props, van Lede. Lagere afdeeling. 2C Studiejaar 1° Frans Van Nuffel, van Moorsel. le Studiejaar 1° Jan Steleman, van Aalst. De leerlingen van Sint Martens Gesticht blijven zich voortdurend onderscheiden in verdere studiën, zooals dit jaar in bet Collegie der EE. Paters Jesuïten, en wat zo voornamelijk onderscheidt, de goede cbristene gevoelens die hun van jongs af 2ijn ingeplant en waaraan ze, God dank, getrouw blijven. De heropening der leergangen is be paald op Vrijdag30 September, ten 8 Posterijen. Iu September e. k. worden bij den Postdienst wedstrij den uitgeschreven voor zes-en-zeventig plaatsen van Hulpklerk, bij helft te ver deden tusscben burgerlijke candidaten en de vrijwilligers en oud vrijwilligers van bet leger. De jongelieden, die de voorwaarden van dezen wedstrijden wenscbeu te ken nen, wenden zich tot de postkantoren. De aanvragen van dc burgerlijke candi- dateu worden ontvangen tot 31 Augustus en die van de vrijwilligers tot 28 dezer maand. A n 1 ct Stedelijke Adlbl Muziekschool. Plaats ontbreekt om den Pak uitslag der prijskampen van 1898, heden meê te deelen 't zal dus iets voor donderdag aanst. zijn- Met meer dan 200 Aalsteuaars trekken wij naar 't Congres le Brugge, schreef 't Land van Aelst eu 7 Recht van 't leeuwken Plancquaert beweerde dat er 300 zouden optreden Nu, de wa irheid is dat er, alhier ter statie, 156 reiskaartjes werden afgeleverd voorde groenen van Aalst,Denderhautem, Kerkxkeu, Meire, Erernbodugem, Niou- werkeikeu, Lede, Hofstade, Gijsegem, Herdersem, enz. enz. Een mager beestje voorwaar na zoo hard getrommeld te hebben. Onze groenen die hier om half acht moesten vertrekken geraakten een uur later weg teroorzake der talrijke speciale express-treinen naar de zee. Eindelijk kwamen ze toch to Brugge aan i ua er eeutje gepakt te hebben, bega ven zich voor bet standbeeld vau Breidel en De Coniuck. Pie Daens bocbelde er, volgens Vooruit Deze helden hebben geleden even als vrij. Maar zij overwonnen de reactie gelijk wij de kapitalistische overheër- schiDg zullen neervellen. Dus de klassenstrijd en tot gevolg de roof der bijzondere eigendommen. Wij willen het algemeen stemrecht en wanneer wij bet zullen bekomen bebbcn, zullen er slechts nog twee vlaggen wapperen de roode en de groene vlag. - De nationale vlag zullen ze dan ver branden gelijk te Charleroi onder den kreett Weg met België I Dan eerst zullen wij een vaderland hebben en met eenen de macht om de uithongeraars uiteen te doen stuiven. Dus de macht om de gelden dor kapi talisten in te palmen en dezen die zich niet gedwee onderwerpen uit 't Laud te erbannenofin 't gevang te werpen. Het Congres werd om 11 uren geo pend iy de herberg Makelaars Heester, onder voorzitterschap van Pie Daens. Pie spon, volgens L'Etoile Beige zijne schijnheiligste tronie, maakte zich eersteen kruisken en sprak de openings rede uit die niets anders was dan de bloote herhaling van een der gewone arti kels van 't Land van Aelst met aanval van smaad en beleedigiug tegen Mgr. Stil lemans, de dienstdoende priesters en voorname catholieken en de eindelooze jeremiaden over zoogezegde vervolgingen en broodroof. Verscheidene groene vogels, de eene wat raarer dan de andere, zongon hun deuntje over de sociale kwestie iets waar van ze zooveel kennis hebben, zegt La Réforme dan de bok van safraan te keuren, 't Was zeever dat ze verkochten waar niets goeds voor de werklieden kan uit voortspruiten, maar wij verheugen er ons toch over, voegt Ld>Réforme n er bij, omdat ze misnoegden makeu, de won den openhouden en den weg banen voor de revoluiionnairs... Het Congres dat men met eenen gewel digen uitval tegen Mgr. Stillemans aan ving, werd gesloten met een adres aan Z. H. Leo XIII. Hadden ze dan van 't minnewater gedronken Om 3 uren onthulling van drij vanen, waarna een stoet gehouden werd aan den welken ongeveer 800 groenen deelnamen, de 200 Bruggelingen meê gerekend.Geene vlaggen aan de huizen en 't volk bleef onverschillig. Na den stoet werden de aangekondigde meetingen gehouden. Do,redenaars waren De Backer, Lebon, Plancquaert, Lam- brechts, P. Daens, Dncattillon, Van Schuylenberg, Van Lint enz, Ten 7 uren, zegt Be Werkman sprak P. Daens In den Mestput en zie daar was hij, nu toch eens ten b volle in zijn element... a Het besluit van al de redevoeringen was Oorlog aan de catholieken, de oübe- waarders. Daar waar de groenen mach tig genoeg zijn om te triomferen in de kiezingen moeten zij alleen optreden, anders moeten ze met de roode socialisten een verbond sluiten. Priester Daens verscheen niet te Brugge en dat was te voorzien. Meer dan eens reeds kondigde men aan dat priester Daens in deze of geeoe meeting zou spre ken, aan deze of gene betooging zou deel nemen en telkenmale verscheen hij er niet. Die handelwijze heeft een dubbel doel 1° Men doet het doorgaan als of er verbod van wego Mgr. Stillemans bestaat en men maakt Hem aldus hatelijk bij de groenen priester Daens is dan een slachtoffer 2° Meu lokt het volk dat onzen merte- leer eens wil zien en hooren. Begrepen geachte lezers Liever Turkseh dan Paapsoh. Voor de honderdste maal zegt de liberale Chronique, haar hert rechtuit sprekeudo Liever Turksch dan Paapsoh, liever socialisten dan calotins dat legt ous de politieke eer op. Goed zoo, Chronique. 't Ware te wen schen dat alle liberale bladen even recht- zinuig waren. Doch als ge wezenlijk zoo gesteld zyt dan legt de politieke eer u ook op, don strijd tegen het socialism aan anderen over te lateu en niet langer te bluffen dat het liberalism alleen de samenleving kan bevryden van de maat- schappolyke revolutie. Kunstmatig eiwitstof.- Profesor Libeufeld, oeu Oosteurijksche scheikundige, heeft, zegt hij, het middel gevonden om kunstmatige eiwitstof {albu- mine) voort te brengen, geboel cn gansch gelijk aan het natuurlijk eiwit dor levens organen. Hij heeft dat uiteengedaan op een con gres van chimisten te Weenen, cn al de scheikundigen stonden verbluft. De nieuwe eiwitstof is samengesteld uit drio zelfstandigheden het voortbrengsel wordt pepton gebeeten. Indien de ontdekking vau Libeufeld de uitslagen levert welke hij er van ver wacht, dan zal zij eenen beelen omkeer teweeg brengeu in de samenleving, de voeding van den mensch wellicht ook met eenige wijzigiug, die vau de dieren zal in den grond gewijzigd worden. Vleesch en eieren zullen afgeschaft worden en zelfs het brood zal wellicht uit do eetkas verdwijnen. De menschen zullen zich voeden met eitwitstof. Slachters en bakkers zullen er niet meer moeten zijn de boeren zullen geene beesten meer moeten kweeken of geene kiekens moeten houden om eieren te hebben. Indien de heer De Bruyn in dien ge lukkigen tijd nog minister is, zal men hem zijne ooren niet meer afrazen over bet sluiten of openen der grenzen, over het merken en oorringen der koeiën, over muilplaag en lougziekte er zal immers geen veemeer zijn. Dan zal het plezierig zijn don minis* terieelen landbouwwagen te mennen. De bakkers zullen niet meer te klagen hebben over de conkurenkie der samen werkende maatschappijen, noch groote noch kleine bakkers zullen er nog be- staaan. De boeren zullen ook geene inkom- rechten meer moeten eischen op 't graan want zij zullen er geen meer moeten zaaiën of er zal er geen meer inkomen. Weeral een groote doorn uit den voet der Staatsbesturen. Kortom het leven zal op eene wonder bare manier vereenvoudigd zijn men zal niet anders meer noodig hebben dan eiwitstof welke men waarschijnlijk onder vorm van bollekens of pastillekena zal verkoopen. Dus geene koks of kokessen noch keu kenmeiden meer geene suiker- of taar tenbakkers moer geene kelders meer noodig in de huizen groote vereenvou diging in het bouwen zelfs geene keu kens, stoven noch vuren meer. In dien gelukkigen tijd zal de buiten in een lustpark herschapen worden, waarin do gelukkige stervelingen wandelend hun ne gazetten zullen gaan lezen iiroodroof. De groene herdooper I) van Cbipka ligt gedurig te jammo ren de cbristene democraten worden wreedaardig vervolgd en gebroodroofd. En hij, de herdooper, riep de groenen toe Wij mogen onze vijanden niet ster ker maken, 't gene zeggen wil Ge meogt den penning niet jonnen aan onze catho- lieke vijanden, ge moet ze broodrooven... En om te bewijzen dat de groenen aan dit hovel van den herdooper gehoorzamen, knippen wij uit den strijdpenning van Klokke Roeland't volgende Wy, democraten, drinken nergens - een pint bier als daar waar De Klokke op tafel ligt. De Klokke op tafel en de Almanak der christene volkspartij aan den muur.- Ed die mannen durven van broodroof spreken I De hitte der laatste dagen heeft allor- wege slachtoffers gemaakt; in ons land, in Frankrijk en Engeland zijn talrijke per sonen door zonnesteken gedood. 't Is te beginnen van donderdag 11 augusti dat de hitte zeer hevig gewor den is. De vorige dagen had men, des namid dags, in de schaduwe, niet meer dan 20c bestatigd; donderdag rees de thermome ter tot 25"4; vrijdag 27°; zaterdag 30°. Van af zaterdag is de hitte stikkend geworden. Ziehier de waarnemingen te Ukkel; in het observatorium zaterdag 30°; zondag 30°1; maandag 32®6; dinsdag 32°4. 't Was geleden van 1852 dat men nog eeno zoo lange periode boven de 30® had vastgesteld; gewoonlijk duurt zulks niet meer dan drie dagen. In de zon heeft men te Ukkel waarge nomen: vrijdag 48°1; zaterdag 50°; zondag 46°7; maandag dinsdag 49°3 Te Verviers en aan de Gileppe, waar het gewoonlijk zeer koel is, heeft meu in de zon, maandag, 48° waargenomen. In de schaduwe te Maeseyck, 34°3; Luik, 32°; Spa, 31*; Oostende, 27°2. De verkoeling van temperatuur, woens dag ingetreden, werd veroorzaakt door eene luchtbeweging, aan den ingang van het kanaal en die ae wind van hetZ. O. naar het Z. W. deed overslaan. De wind was woensdag heel den dag Z. W., maar intusschen is de barometer opnieuw gerezen en de hitte nam donder dag weer toe. Warme dagen ziin dus nog te verwach ten, indien de lucht onbewolkt kan blijven. Blageeren. Klokke Roe land is voor good aan 't boffen en gelijk zy het voorstelt is 't al goud was blinkt bij de groenen. Woet ge wat Vooruit van 16 Oogst 11. schrijftKlokke - Iemand die wezenlijk zwak is, duikt zyne zwakte door te zwygen of te bla- geeren. Kikvorschenbillekens. Men leest iu het Rotterdamsch Nieuwsblad Dat het voor de kikvorschen tegenwoor dig geeu al te gunstige tijd is, kan men wel nagaan, als mou bedenkt, dat er van de export-slagerij te Kappellebrug (Zeeuwsch-Vlaanderen) sedert bet voor jaar, toen men begon met kikvorschen te vangen, ruim 36000 kgr. kikvorschenbil- lekes naar Parijs zijn gezonden. Er zijn weken geweest, dat ze ruim 45000 van die diertjes machtig werden. s Morgens om 7 a 8 uren ziet men ke rels, 12 a 16 in getal, het veld uittrekken gewapend met eenen stok en op den rug een zak. Op elke sloot en elk stuk laud, waar zijdenken kikkers te vinden wordt door hen met den stok in de hand gedu rig tegen den gronde slaande om de kik vorschen te doen springen, afgegaan. Dikwijls ziet men ze dan 's avonds gela den thuis komen. Do kikvorscheu weiden dan in 2 of 3 groote putten geworpen od 's morgens om 3 uren worden ze door de gezamenlijke vangers gestroopt «n ter verzending verder bereid. De billokens worden op stokskes gere gen, op ieder stokske 12 stuks, verder worden ze netjes in gesloten manden ver pakt en naar. de plaats van bestemming verzonden. Wanneer zal er toch eens paal en perk gesteld wordea aan dezo onmonschelijke slachting van zoo bij uitstek nuttige diertjes Tot regelmatiging van den post dienst stelt een brievendrager voor eene bijzondere brigade te stichten, bestaande uitsluitelijk uit inkasseerders van kwit- tancies. De uitbreiding die deze dienst heeft genomen, maakt die maatregel, zoowel in het belang van het publiek als van de bedienden noodig. Hoe de mollen 's winters leven. Prof. Ritseme Bos kwam het vorige jaar toevallig in het bezit van een groot aantal regenwormen, door een tuinman Schagerbrug in een mollennest gevonden. Er waren een drij honderd stuks, in klu wen van 7 tot 8 door zand of aarde van elkaar gescheiden. Een onderzoek bracht aan het licht, dat aan alle wormen het kopeinde was afgebeten; de wond had zich gesloten door een nieuwe huid, terwijl waarschijnlijk de wintertemperatuur te laag was voor wederaangroeiïng van het afgebeten go- deelte. Zoo blijven de wormen dengeheo- len winter levend als versche voorraad voor den sluwen mol, die de levenswijze der wormen uitmuntend schijnt te kennen ener zeer goed partij van weet te trekken. De wormen toch bewegen zich al du wende of al vretende door den bodem; al naar gelang deze los of vol gangen is of wel uit harde klei bestaat, doch zooals duidelyk is, steeds met den kop vooruit. Door nu den worm van zijn kop te ont doen, belet de mol hem te vluchten, en daar het winter is, blijft de onthoofde worm ook in leven. Dierenbescherming op den spoor weg. Een dienstorde gelast het per soneel van den Staatsspoorweg, te eischen dat de jonge varkens, door kooplieden verzonden, voortaan moeten begeleid zijn door eenen drijver, die zal zorgen dat de dieren onderweg in de wagens niet met elkaar vechten. Sommige kooplieden doen, om te be letten dat de verkens elkaar niet kwet sen, de slagtanden der dieren afzagen, wat echter nog grootor pijn veroorzaakt dan de kwetsuren, die zij elkaar bij het vechten toebrengen. De statieoversten zijn verzocht streng de hand aan deze voorschriften te houden. De gezondheid des Pauzen. Donderdag liep alwéér het gerucht, als zou Dr Lapponi aan den H. Vader verboden hebben zijn werk voort te zstten De geneesheer logenstraft ten stelligste dezo geruchten. Hij heeft zelfs den voet niet in het Vaticaau gezet. De gezondheid van den Paus is geheel normaal. De aan gezegde ontvangsten van geestelijken en wereldlijken, tor gelegenheid van het feest van den H. Joachim, blyven op zondag vastgesteld. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 boekbinder, leerjongen 1 schoen maker (volle gast) en 1 (leerjongen). Vragen werk 1 brouwersgastdagloo- ners en fabriekwerkers. Een vijand der Bieën. Woet ge, bieënhouders, wio een der grootste vijan den is van uwe lievelingen De pad. Op het Congres van Charleroi heeft een bieënhouder verhaald, dat er padden ver bleven in de nabijheid van zijne biehal. Een zekeren avond vond hy een dezer dieren vlak voor het vlieggat van eenen biekorf zitten om de insecten, die binnen wildon, op te vangen. Hij doodde de pad en vond hare maag met bieën gevuld. Wy doen eenen dringenden oproep tot de Catholieken dezer Stad, om Zondag 21 Oogst 1898, de Kruisplanting welke zal ge daan worden op het graf van onzen diepbetreurden vriend, den Heer J. DE PAUW, met hunne tegenwoordigheid te vereereu, zoodoende zult Gij eene hulde brengen aun de nage dachtenis van dien jonge strijder, die ons op eene zoo wreede wijze ontrukt werd. Te vergaderen om 2 en half uren na middag, in den - Ouden Enoel Korto Nieuwstraat. F. KeppensR. Van Hauwe, J, De BoeckTh. KiechensP. Salome/s. Vlaamsch-Neierlandsch Congres van Bieënteelt. Al do bieëntelers van België cu Nederland wor den uitgenoodigd om deel te nemen aan 7 Vlaamsch Nederlandsch Congres van Bieënteelt, dat op Zondag 11 Septem ber aanstaande, ten 10 uren, te Antwer pen ten Stadhuize (Trouwzaal) zal gehou den worden, onder ecrevoorzitterschap van M. De Bruyn, minister van land bouw en openbare werken. De besprekingen eindigen ten 2 uren, indien ze niet afgeloopeu zijn, worden ze voortgezet daags nadieu, ten 10 uren. De personen, welke dit Congres willen bijwonen, ou een punt, betreffende de Bieënteelt, willen behandelen of willon behandeld zien, worden dringend ver zocht een bijtrediDgsbriefke te vrageu aan M. E. Van Diereu, voorzitter der Kem- pische Biemaatschuppy te Herenthout, of aan M. W. Rondou, voorloopige schrij ver van het Congres, te Oud-Heverlee. Bij de opening van het Congres, zal de voorzitter door de aanwezig zijnde deel nemers, worden aangeduid. NAMENS DE INRICHTERS Zijne Excel. M' De Bruyn, minister van landbouw en openbare werken. De Eerw. heer De Ridder, bestuurder van Db Bi*. De Wel Edele heer Baron Bethune, voor Oost-Vlaanderen. M. S. Verdeyen, Voorzitter van den Bond der Bieëntelers van Brabant en omtrek. M. Du Buisson, voor West-Vlaande- ren. M. Joz. Stoop, Eere-Voorzitter, der Waassche Bieëntelers. M. Joe. Gilson, Bieënteler te Antwerpen. M. P. Bydetidyk, Brummen (Nederland). M. E. van Dieren, voorzitter der Kem- pische Biemaatschappij. Spamsche. Americaansche OORLOG. De americanen te Manilla. Washington, 18 aug. Het ministerie van oorlog heeft aan generaal Merritt geseind Daar Manilla in bezit is der Unie moet alles gedaan worden opdat er vrede heersche en opdat personen en eigendom men worden beschermd. Iedereen, ook de opstandelingen, moet het gezag der militaire bezetting erken nen en de vijandelijkheden staken. De president machtigt u, in dezen zin zulke maatregelen te nemen als gij noo dig oordeelt. Generaal Merritt seinde overigens in zijn verslag van 13 augusti, dat hij maat regelen nam om alle plunderingen en op roeren to voorkomen. Evening Journal verneemt dat Merritt eene proclamatie zal uitveerdigen, tot erkenning van alle burgerlijke en geeste lijke wetten en reglementen. Merritt zal eene geheele americaansche rschterlijke inrichting invoeren ter be teugeling va* alle overtredingen. Manilla zal geopend worden aan den wereldhandel. Generaal Merritt betrekt het paleis van den Spaanschen gouverneur. Uitbreiding van den opitand. Men seint uit Singapore aa* Daily Mail De oproer op de Filippijnen breidt zich uit. Te Panteluan, Pilar en Ponsol hadden ernstige gevechten plaats. De Spaniaards hebben Pilar verbrand en 500 inboorlingen gedood. De rebellen concentreeren zich te Ablay ten einde den weg af te snijden aa* de Spanjaards uit de provincie Calarina. Uit Santiago vertrokken Donderdag 7 transportschepen met 2000 Spaansche soldaten. De gezondheidstoestand is deerniswek kend. Men heeft donderdag 200 Spaansche dooden begraven. Londen, i9 aug. Tolgens een telegram uit Hong Kong aan Daily Mail zou, in de voorwaarden der capitulatie van Manilla vervat zyn afstand van heel den archipel der Filip pijnen aan America. Al de telegrammen uit Washington toonen dat de openbare denkwijze in de Unie vooral deze oplossing aankleeft. Priesterlijke benoemingen. Z. H. Mgr de Bisschop heeft pastoor benoemd te Doel, den E. H. Do Boe, astoor te Nukerke te Nukerke, den I. H. Van den Abeole, bestuurder der Broeders van O. L. V. van Lourdes. te Oostacker: Botermarkt.- Heden zaterdag werden 464 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 3240 kilos. Programma van 't Concert, welk zal gegeven worden door de Ko ninklijke Maatschappij van Harmonie. Maandag 22 Augusti 1898, om 8 en half uren 's avonds, op het kiosk ter Groote Markt, onder de leiding van M. F.-L. Van den Bogaerde 1° Marche Lorraine, Ganne. 2. Les Gnómes, Morceau caracteristiquie, Eilenbergh. 3. Un jour d'été en Norwêge, Fantaisie, Wihners. 4. Bonte en train, Polka, Heyman. 5. Rhapsodie Hongroise N° 2, Lists. Aalst-Mijlbeek. Een onbe kende had donderdag nog brandende houtascli op de Moorsclsche Baan uitge goten en de kleine Van Impe Joris, zoon Frans, oud vier jaren ging er blootvoets in spelen en bekwam erge brandwonden.

De Denderbode | 1898 | | pagina 2