I op zijn mmmm. Zondag 28 Augusti 1808 ,1 centiemen per nummer. 35"* Jaar 3291 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Spaarbonden. De Moordenaar? Vooruitte Gent. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Ouique suun Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den «Jijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 27 Augusti 1898. Met iDnige vreugde hebbeu wij gehoord dat het Cornice van Herzele zich kracht dadig met het stichten van spaarbonden bezig houdt. Onze beste gelukwenschen aan die wakkere mannen Mocht hun edel pogen gedijen I Mochten op ieder dorp zulke bonden oprijzen, groeien en bloeien voor 't welzijn der huisgezinnen voor 't geluk van ons land en van 't geheele mensch- dom I Wat is een spaarbond Dat is eene vereeniging gesticht met het doel ieder lid een boekje te zien nemen op de lijfrentkas onder waarborg van den Staat. Tot hiertoe is het getal van die bonden erg beperkt, het zou grootelijks moeten vermeerderen, want de voordeelen,welke er aan gehecht zijn, zijn te groot opdat er ons volk zoo veel mogelijk niet zoude aan putten. Van een enkel voordeel bijzonder willen wij spreken, van de toelagen jaarlijks door ons catholiek Bestuur aau die bon den geschonken. Dank aan M. Woeste is die som in eons met 100,000 fr. gestegen zij is nu inder daad 150,000 fr. Die 150,000 fr. worden aan de verschillige bonden uitgedeeld. Die som zal jaarlijks vermeerderen, want het is langs dien weg weg verde digd door Denderbode in ver3cbilligc arti kels dat onze volksgezinde mannen willen komen tot de oplossing der moei lijkste en ingewikkeldste vraag van onzen tijd de vraag der pensioenen voor oude werklieden. Reeds hebbeu vele werklieden een boekje op de lijfrentkas genomen zij hebben er hunne centjens heen gebracht om later, in den ouden dag een appeltje voor den dorst te vinden I Dat is loffelijk, dat is prijsbaar en ver dient alle aanmoediging niet alleen bij woorden maar door daden. Dat hebben de catholieken begrepen en zij hebben toelagen gestemd. Maar, ja er is eene maar, wie op eigen hand stort en blijft storten, krijgt zijn aandeel niet in de toelagen. Men zegt dat indien men aan iedereen toelagen wilde geven dit te veel beslommeringen zou vragen, te veel werk, misschien wel zoo veel dat een nieuw ministerie tot stand zou moeten komen. Daarom geeft de Staat slechts toelagen aan de maatschappijen van spaarzaam heid. Wij willen nu de volstrekte recht- veerdigheid er van niet bespreken wij stellen het feit vast en bepalen ons tot het zeggen het is nu eenmaal zoo. Wat echter de kwestie van beslomme ring en tijd betreft, oh daarop heeft onze oud-volksvertegenwoordiger M. Diericx volkomen geantwoord, met zijn stelsel wordt dit alles zoo eenvoudig» WIE IS NAAR HET HOOGDÜITSCH van EDUABD WAGNER. Jammer dat dit stelsel niet wordt doorgedreven met enkele veranderingen. Spaarbonden moeten er dus gesticht worden overal in elke gemeente. Dc werklieden moeten zich vereenigen,hunne maatschappen doen erkennen en zij krij gen toelagen van wego Staat en Provincie en op vele plaatsen ook van wege de Gemeente. Wie 3 fr. stort krijgt in Brussel 2,50 fr. toelage elders is het wat min maar toch wie 12 fr. stort is zeker er altijd 8 bij te krijgen. Op vrienden van den werkman, op 1 Bonden gesticht overal, do oogst zal prachtig zijn Onder dezen titel deelt Het Nieuws van den Dag van woensdag 11. een arti kel meê, allermerkweerdigst omdat het ons het Daensism - ouder zijno wezen lijke gedaante voorstelt. Wij drukken hier bedoeld artikel over en roepen er de bijzondere aandacht onzor geachte lezers op in Sedert eenigen tijd is er eene nieuwe leeriug onder katholieken opgerezen, welke men voorloopig met den naam van amerikanismus of amerikanerij gedoopt heeft, cn waar wij het geraadzaam vinden onze lezers een woord van te zeggen, want de amerikanerij is in Vlaanderen gemeener dan men denken zou, sedert eenige jaren bijzonder. Dat onze lozers maar niet deuken dat Het Nieuws van den Dag hun hier moeielijke godgeleerde of wijsgeerige lee ringen zal bloot leggen. Neen. Dat is de taak van een dagblad niet. Onze lezers vragen ons geene hooge bespiegelingen, en wij achten het niet noodig hen to ver velen met ze hun te trachten aan het verstand te brengen. Het zal gemakkelijk en kort zijn onze lezers de amerikanerij met den vinger te doen tasten. Er staat geschreven gehoorzaamheid is beter dan slachtofferande, en pastoor Daens herinnerde over eenige dagen die spreuk boveuaau zijn blad. Het is schoon alzoo de gehoorzaamheid aau te preeken, en het is nog schooner ze te beoefenen. Voor eenen lieelen hoop redens die onze lozers kenuen,en die ons in de school, in de boeken en later op den predikstoel geleerd werden, hebben de kristenen voor plicht hunne herders gehoorzaam te zijn. Als de herders belast worden over do schapen te waken en hen te hoeden, is het tevens verstaan dat de schapen naar de herders moeten luisteren,en gaan waar het hun gezegd en afblijven waar het hun verboden wordt. Zooniet hebben wij geene schapen en geene herders meer. Dat spreekt van zelf. Nu echter is er eene geheele school, die alle maskers voor haar aangezicht bindt, en die het anders leert. Zij wil dat de mensch zich niet door herders en leer- SS,U VERVOLG. Zoodra mevrouw Mixtome vertrokken was, wierp Sofie zich op eenen stoel en weende overvloedig. Nadat zij weêr een weinig tot bedaren waB gekomen, zette zij zich aan tafel om haren brief af te schrijven. Zij meldde haren vader, dat zij op Hontfa$on geplaatst was, dat zij daar dien avond gruaf Alfred Beaucourt en den markies van Charlemont had aangetroffen en gaf hem kennis van het gesprek met eerstgenoemde. Over den markies van Charlemont sohreefzij De tegenwoordige markies schijnt de goedheid zelf te zijn. Hij staat bij zijne on- derhoorigen en bij de dorpelingen goed aan geschreven. Hij is vriendelijk en zacht, en het zon onrechtvaardig zijn hem te verden ken zelfs ik, die met een vooroordeel tegen hem naar hier kwam, moet bekennen, dat ik hem onbekwaam acht, zulk eene misdaad te bedrijven. Lieve vader, ging zij voort, wat zal ik u van haar, van Eugenie Mixtome verhalen Zij is boven alle beschrijving schoon, schoo ner dan ik mij de schoonheid eener vrouw gedroomd heb zij neemt iedereen voor zich in, heeft aangename manieren en eene waar dige houding. Ik dacht dat zij koel was, doch heden ontgloeide haar hart door eene natuur lijke neiging voor mij, zij sprak liefdevol tot mij en kuste mij. O, vader mijn hart zwol onder deze omhelzing, de omhelzing mijner moeder Had ik op dat oogenblik niet aan gedacht, ik ware aan hare voeten gevallen en zon den zeem van haar kleed gekust hebben. Ik bemin haar maar zon haar toch gaarne haten. Ik bemin haar om hare goedheid dewijl zij met zulk eene vurige liefde denkt aan haar verloren gewaand kind, dat zij nog in stilte beweent maar ik wend mij van haar af wijl zij zoo wreed jegens n is geweest, jegens n, mijn armen vader Ik zon n schrij ven of het waar is dat zij met den markies van Charlemont zal trouwen. De verloving is nog niet publiek gemaakt, doch iedereen houdt hen voor verloofd. Hij gedraagt zich ook aldus tegenover haar, maar uit zijn ver der gedrag is niets bepaald op te maken. Ik zie dat zij hem acht en eert en geloof ook dat zij hem hare hand zul schenken, daar zij in de meening verkeert dat gij niet meer van deze wereld zijt. Op zijn verzoek is zij naar Montfajon gekomen, dut zij sedert jaren niet meesters late geleiden, maar zich zelf besture, zonder achter iemand anders om te zien. Maar welke waarborgen heeft men alzoo dat men niet zal verdolen, als men zijn eigen gedacht volgt, en niet de leiding van dezen die aangesteld zijn om ons den weg te tooneu Niets is eenvoudigerde H. Geest spreekt in elk van ors, en als wij die inspraak van den H. Geest volgen, zijn wij zeker op den goeden weg wij moeten naar geene overheid omzien wij kunnen niet verdolen. Dat is Amerikanerij. De eerste schooljongen de beste zal zeggen maar dat is het protestantismus Luther en Calvin leeren ook dat elkeon maar moet doen wat de geheime stem die in zijn binnenste spreekt hem ingeeft de H. Geest spreekt tot elk van ons en wij moeten maar doen wat hij zegt, zonder achter overheid of gezag te loopen. Die schooljongen zou gelijk hebbeu die leering die stilaan bezig is met rond verspreid te worden, is niets min of niets meer dan een nieuw protestantismus. Men durft haar echter dien naam niet geven, omdat het protestantismus te wel gekend is. Iu Vlaanderen durft men er zelfs den naam van amerikanerij niet aan geven, want in godsdienstzaken bijzonder wan trouwt de vlaming alle nieuwigheden, en hy heeft gelijk.Cbristus is niet veranderd, zegt hij, en het is niet aan te nemen dat do H Geest tot nu gewacht heeft om te weten hoe hij zijne zending vervullen moest, en dat hij lessen zou moeten komen nemen bij onze hedendaagsche progresmannen. Die nieuwe valsche leering tracht hier binnen te dringen juist gelijk do libora- lerij over vijftig jaar. Het liberalismus is eene ketterij. Wel wetende dat het niet de minste kans had te gelukken als het die leelijke tronie openlijk liet zien, hebben de voorvechters van het liberalismus ze verborgen achter een politiek masker en gezegd Het liberalismus heeft met den godsdienst niet gemeens het is enkel een politiek stelsel, zoodal men zeer goed katholiek kan zijn en tevens liberaal. Nu nog, na vijftig jaren bittere onder vinding,ontmoet men zelfs menschen die dat te goeder trouw gelooven. Juist alzoo tracht de nieuwe leering, die zich als een nieuwmodisch christen dom uitgeeft, haren weg te maken. Als de onderpastoor baar aanvalt, zegt zij Ik luister achter u nietik volg de leering van den deken. Is het de deken gij ver staat slecht de zaken de bisschop is met ons. Spreekt de bisschop op zijne be ïrt, dan heet het gij laat u door de geld macht overheer.schen ik strijd voor de encyklieken van den paus. Eu gebiedt de Ëaus de gehoorzaamheid, dau zegt men letgeen gij gebiedt, staat in de wet van Christus niet nu, wij kennen maar de wet van Christus. Net als de protestanten, die maar den bijbel aannemen, en hem juitleggen elk volgens zijn eigen gedacht. bezocht heeft. Zij rijdt met hem in zijn rij tuig, noodigt hem en zijne dienaren ten eet- male, richt feestjes voor hem in en is voor komend jegens liem. Sedert het drama is zij niet meer op Charlemont geweest, maar heeft het plan overmorgen daarheen te gaan. Zij sprak nog hare hoop nit, dat het haar gelukken zou hare plannen tot een goed einde te brengen en sloot den brief. XVI. EEN LICHT IN DE DUISTERNIS. Nauwelijks had Sofie hareu brief gesloten of er werd zacht aan de deur geklopt en Johanna trad binnen. Mevrouw heeft zich ter ruste gelegd, zegde zy, en gelastte mij u te helpen. Wil ik uw haar voor den nacht in orde brengen, Als gij wilt, ja, Johanna, antwoordde Sofie met eene vriendelijkheid, welke het hart der kamenier voor haar won. Johanna toog aan het werk, prees het schoone haar, maakte vleiende opmerkingen en sprak toon eensklaps over hare gebiedstei wier schoonheid zij tot in do wolken ver hief. Sofie sprak eveneens over mevrouw Eugenie Mixtome en stemde met den lof van Johanna volkomen in. De E, P. De Lattre, S. J. heeft een werk geschreven waar bij die nieuwbak ken leering tot op het hemd toe uitkleedt en er het gevaar van aantoont. (1) Die leering miskent en belastert geheel het verleden der H. Kerk, en verscheidene harer eerbiedweerdigste en oudste instel - liugeu en roept al onze bewondering, al onze hoop voor de toekomst in op eene inrichting die nog niet bestaat, maar welke men ons afschildert als bestemd zijnde om geheel de wereld to herscheppen. Die inrichting is de democratie. Een zuiver demokratische staat is mogelijk, en er bestaan voorbeelden van. Zij zijn niet talrijk, maar er ziju er. Maar de H. Kerk, welke Christus als een rijk, als eene monarchie gesticht heeft, in de hauden der demokratie willen leveren van de leerlingen de meesters en van de schapen de herders willen maken, dat is eenvoudig het werk van Christus omver werpen om het werk der menschen in de plaats te stellen dat is geestelijke revolutie dat is scheuring dat is een begin van ketterij. Maar, zegt men, het gaat wel in Ame rika. Daar geniet de katholieke kerk niet den minsten steun van den Staat, maar steuDt alleen op het volk,en het katholiek geloof bloeit er even goed en zelfs beter dan elders. Dat ie ver van waar te zijn. De katho lieke Kerk geniet in Amerika de levens voorwaarden niet waar zij recht toe heeft. Haar bestaan is er zoo moeilijk en zoo gebrekkig, dat meer dan de helft der fatholieken hun geloof verliezen De officieele school kweekt de katholieke kinderen ten grootendeele op tot onver schilligen en apostaten. Zekere amëri- khansche gebruiken in de leiding der H. Kerk leveren vruchten op welke geen katholiek bewonderen kan. Zeker is het beter dat de H.Kerk alzoo besta dan in het geheele niet to bestaan, juist gelijk het beter is ziekelijk dan dood te ziju, maar zeggen dat de gezonden moeten trachten ook do ziekte te krijgen, dat is voorzeker noch katholiek, noch christelijk noch redelijk. Wij hebben van dat katholicismus op zijn amerikaansch niets te leeren. Laat ons katholieke Belgen blijven, getrouw aan ons verleden, katholiek met den paus, met deD bisschop, met den deken, met den pastoor en met den nederigsten ouderpastoor als hij dezelfde taal voor houdt als de herders door Christus -aan gesteld dat is zekerst, eu wij weten dat wij alzoo nooit zullen verdolen. Militarism. Reeds meer dan eens heeft men aange drongen op het nemen eener be slissing in den Volksbond, op- ziebtens het militarism. De catholieko partij is in België anti militaristischeu dewijl de Volksbond optreedt, zegt het Fondsenblad, als bond genoot van de catholieke partij, dient deze laatste te weten waaraan zich te houden. In eenige kiesdistrikten is er reeds aan leiding gegeven tot verdeeldheid, en er zijn kantons, die verklaren dat als hun - Gij gelijkt mevrouw in vele zaken, me. juffer, zegde Johanna. Ik zegde heden avond tot mevrouw dat gij het hoofd draagt als zij en denzelfden gang hebt. En gij herinnert mij ook aan iemand. Zij zweeg plotseling stil. So tie's hart sloeg sneller, zij wist wie die iksusd was. Mevrouw heeft de gelijkenis met dien iemand ook bemerkt, vervolgde Johanna na eenig dralen, en wel eer ik haar daarover had gesproken. Het is een zonderling toeval, zeer zonderling, maar er zijn veel menschen die op elkaar gelijken. Menigmaal is dat het geval iuet personen uit verschillige landen. Het zou ook wel een wonder zijn als onder de mil- lioenen menschen er geene twee waren, die op elkaar geleken. Zeker, zegde Sofie. Maar op wien gelijk ik dan Op iemand wiens lot ontzettend was, doch die thans dood is, antwoordde de kame nier met droevige stem. Zijn naam wordt door mevronw nooit uitgesproken. Ik weet wien gij bedoeld, zegde Sofie ernstig. Ik vernam de trenrige geschiedenis in het logement te Charlemont. Praten de menschen daar nog over vroeg Johanna Bpijtig. Meer dan achttien jaren over de verschrikkelijke gebeurtenis heen gegaan Maar zulke dingen schij: nooit to verouderen na honderd jaren zal men deze geschiedenis nog verhalen. Sprekt vertegenwoordiger zich onder dit of dat opzicht, gunstig aan het militarism zou verklaren, hij de meening des volks in die kantons niet vertegenwoordigt. In alle geval zou dit protesteeren niets helpen men dient zijne maatregels vóóraf te nemen, wil men later zich niet bedrogen viudeu. In de Revue sociale catholique heeft do voorzitter van den Volksbond, zich voor het vrijwilligersleger verklaard. Wij vragen nu dat de kwestie zij is dringend in den Volksbond zeiven, definitief beslist worde of de bond zich duidelijk, zonder omwegeu, tegen den persoonlijken dienstplicht verklaart of -:et. Het militarism komt weêr boveu water en wij dienen eens en vooral te weten waaraan en waaraf I Wij voegen onze stem bij deze van onze grooten Confrater Het Handelsblad. Sedert eenige dagen valt M. BeDoni Van Huffel de socialisten-maatschappij Vooruit aan in la Bataille, en zegt dat gemelde maatschappij in achteruitgang is. Zoo denken er maatschappijen over van het Walenland en van Brussel. Citoycn Anseele beweert integendeel dat Vooruit nooit blooiender is goweest dan thans. Benoni Van Huffel houdt dit voor bluf en bij bestrijdt in het bovengenoemd blad, la Bataille, het gezegde van Anseele. Zijn artikel wordt door de pers vrij opgenomen - Uw financieelo toestand in Vooruit is verre van schitterend te zijn en gij weet het. Daarvan volgen hier eenige be wijzen - 1° Hoeveel hebt gij verloren in den brand vau het gebouw op de Vrijdag markt 2° Do verzekering heeft u in 't geheel 225,000 fr. opgebracht, 't is te zeggen voor het gebouw, de meubels, de koop waren, het werkverlet der werklieden. 3° Volgens de boeken van Vooruit as het gebouw met den grond in 1896- 1897, voor don brand, 275,785,75 fr. weerd. 4° Volgens uwe hoeken en uwen bi- lan, vastgesteld op 30 november 1897, hadtgij in de twee banken en in uwe kas, in alles 217,739,77 fr. - 5° Dus, gij kunt uw gebouw op de Vrijdagmarkt niet heropbouwen zonder een hypotheek te nemen. s Gij weet wel dat gij, voor den brand, eene hypotheek hadt ten voordeele van M. Lod. T.. Diereutuindreef, te Gent,van 35,000 fr. Doch nu zult gij, ingezien uwen gel- delijken toestand, verplicht ziju veel meer te nemen. 6° Om nog duidelijker den voorspoed van Vooruit te bewijzen, ziehier een voor beeld De rekening van winsten en verliezen, vastgesteld den 30 november 1897 (een do bewoners kwaad van Mevrouw Dat is oumogelijk Zeg mij, mejufler, wat meu ver telt. Zij spreken met de hoogste achting van vrouw Mixtome en zeggen, dat zij spoedig in het huwelijk zal treden met den markies van Charlemont. Zij zeggen wat zij wenschen, hernam Johanna. Zij zouden haar gaarne als gebiedster op Charlemont zion. Juffrouw Robinex zegde dit ook. Nu hun wensch moge in vervulling gaan. Ik hoop dat mevrouw met den markies zal trouwen ik geloof ook, dat zij hot doen zal, ofschoon de verloving nog niet publiek werd gemaakt. Zij is er zeer geheim mee zelfs ik die altijd bij haar ben eu haar volko men vertrouwen geniet, hoor nooit iets van haro plannen. En hoe laten de menschen zich over het drama van Charlemont nit, mejnf- fer Wij zijn zoo lang van hier geweest, dat ik niet weet hoe over dit drama godacht wordt. Juffrouw Robinex beweerde, dat er geen twijfel bestaat, of Alexe Mixtome is de moor denaar zijns broeders, zegde Sofie. Zij had besloten deze gelegenheid niet ongebruikt te laten voorbijgaan en wilde de kamenier nit- hooren. Niemand geloofde destijds aan zijne onschnld. Dan dwaalt juffrouw Robinex, viel halfjaar, van juni tot einde uov.), sluit met eene winst van fr. 10,882,03. - Voor eene sameuraerking die voor 2 milliocn zaken doet per jaar,is dat maar mager. - 7° Sedert 30 november 1897 wy zijn nu den 18 augnsti 1898 is de hilan nog niet uitgedeeld aau de leden, noch op de koophandelsrechtbank neêrgelegd. Alle zes maanden ontvangen do leden eene soort van bilan.doch tot heden heeft men vergeten dezen uit te Jeelen van het half jaar december 1897 tot einde mei 1898. Waarom vergeet men dat, als uwe financiën en uw toestand zoo stevig zijn als gij beweert 8° Waarom hebt gij zoo langen tijd het geld der syndikaten van den Bond Moyson, der spinners, der wevers, enz., gebruikt ia uwe samenwerking - Deze som beliep in 1896 tot 226.592.75. Wij zijn nu iu 1898. Hoeveel bedraagt die som nu a 9° Waarom geeft gij, in uwen bilan op de koophaclelsrechthank neêrgelegd, niet op waaruit deze som is samengesteld eu waarom vermengt gij dat in den enke- lee post verschillende schuldeischers 598,420,91 Dat is niet rechtveerdig I 10. Indien gij hot geld der syndikaten moest uitbetalen, waar zoudt gy naartoe gaan 11. In hetzelfde artikel van le Peuple, van 17 aug., zegt gij dat het getal leden vermeerdert. n Dat is altijd het oud liedje van An seele en O. Gij weet dat het do waarheid niet is. b In den loop van mijn proces tegen Vooruit heeft deze laatsto mij bij con tract het recht gegeven het register on de lijst der leden te raadplegen. - Ik heb, in 1897, tweemaal dit register geraadpleegd, in de bureelen van Vooruit en ik heb kunnen vaststeUen dat er meer dan 5000 leden zijn inge schreven, doch zonder handteeken. Ziedaar de waarheid 1 b In 1894 waren er volgens de boeken van Voomit 5,908 leden. In 1895 5,350 Wiizijn nu in 1898. Hoeveel hebt gy er nog b Bewijst hot tegendeel, M. Anseele, en leg uw register van de leden neêr, in orde, en iu regel, zooals de wet op de samenwerking het voorschryft. b 12. Ik meen dat men veel leden ver loren heeft .omdat veertien dagen geleden, M. Ansoele in het blad Vooruit, een arti kel heeft geschreven, door hem ondertee kend, en zeggende dat men kost wat kost de ontslagen moet tegenhouden. - s Dus, het eenige besluit, te trekken uit uw artikel, verschenen in le Peuple van 17 augusti, is dat het goechreven is voor den bluf. b Uwe grootspraak is sedert lang ge kend. n Gij zijt altijd dezelfde kluchtspeler en zult dat altijd blijven. Dat is eene onge neesbare ziekte. B. VANHUFFEL. Johanna haar in de rede. Eene enkele geloofde niet aan zijne onschuld, ofschoon al zijne vrienden zich tegen hem keerden. Zijt gij dat, Johanna Ik spreek niet over mij zelve, want Phi lip l'iron, verdreef mijnen twijfel. Hij ver klaarde Alexe Mixtome schuldig. Neen, zijne eigene vrouw geloofde aan zijne schuld. Sofie verschrikte en werd doodbleek. Had zij vertrouwen in hem fluisterde zij. Ja, antwoordde Johanna, overtuigend. Het is zonderling, maar menschen die elkaar bemiunen, gelooven elkander. Mevrouw be minde haren echtgenoot met geheel hare ziel en hij was hare liefde waardig, in weerwil der ontzettende daad, die hem en dozijnen in 't verderf stortte. O, mejufler, hij was zoo goed, zoo edelmoedig en hij beminde zyne vrouw en zijn kind zoo vurig O, hij moet op het oogenblik dat hij de daad bedreef, krankzinnig geweest zijn Algemeen houdt men het er voor dat hy zijne zinnen verloren had. Maar ik heb gehoord, dat mevrouw Mix tome zich van hem terugtrok, toen hy in gevaar was. Hebt gij dat gehoord Nn ja, ik week dat men het zegt, maar het is niet waar. Niet waar (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1898 | | pagina 1