m Zondag 4 September 1898. 5 centiemen per nummer. 35s* Jaar 5293 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. RECHT en Recklveerdigheid. De Moordenaar? Algemeene ontwapening. w ZONDAGRUST. BelgischeVolksbond I'riesterbeleedigers. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Land. Guique auum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse cp 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 3 September 1898. Na lange talmen heeft eindelijk de zeer geleerde advocaat De Backer, heer van Denderhautem en omstreken,zijn gedacht laten kennen over de kwestie van den dag, over Cuba. Natuurlijk in zijnen verblindenden overmoed heeft hij partij getrokken met de verdrukkers tegen de verdrukten.Wie, inderdaad, hier op de onrechtveerdigste wijze verdrukt wordt door het misbruik van de macht is wel Spanje. Dit vervallen zuiderland had op Cuba eenigc moeilijkheden met een klein getal woelzieke droomers vin onafhankelijk heid. Het Americaansch goud maakte ze stout; zij dachten zich ondersteund door de zoogezegde democratieke republiek van het noorden. Sedert het begin dezer eeuw loerden de Vereenigde-Staten op het prachtige eiland sedert lang droomden de Staats mannen van aanhechting 1 Op alle moge lijke wijze stookten zij vuur bij de mis noegden van Cuba. Menige oproer borst dan ook los; maar de wijsheid en de vastberadenheid van Spanje kwamen alle moeilijkheden te boven. Eindelijk was het ongeduld der mach tige Americanen niet meer te stillen; zij moesten Cuba hebben ten prijze vau welke opofferingen, zij wilden de Euro- peesche suikernijverheid dooden. Wat Spanje nu ook deed om den oor log te ontwijken was te vergeefs. Amerika had den oorlog beslist. Eerst vroeg het de onafhankelijkheid van Cuba maar nu, daar Spanje verslagen is, willen zij de aanhechting. De huichelaars rukten hun masker af. Onrechtveerdig was de oorlog die Ame rica verklaarde en onrechtveerdig zijn dus ook de voordeelen welke de Ameri canen er uit eischen. Zien wij nu eens de groote bewijsvoe ring van onzen fameuzen rechtsgeleerden, den gezworen verdediger der zwakken, der armen en weezen 1 Spanje verdrukte Cuba, Spanje zoog dat eiland uit. En het bewijs In 1867 bestond op Cuba de slavernij nog I Pyramidaal 1 In het prachtige land der democratie van onzen advocaat is de sla vernij afgeschaft drij jaren vroeger ten gevolge vau eeuen burgeroorlog tusschen noord en zuid l! En toch zijn de Americaansche demo craten en de Spanjaards eeuwenoude verdrukkers I Knoop aaneen I Wij willen ons met de proza van M. den advocaat niet langer bezig houden, want die diepbestudeerde heer zou door ernstige pramen al wat hij in zijn artikel WIE IS NAAR HET HOOGDUITSCH van EDUARD WAGJSER 3D*1* VERVOLG. Indien gij den overleden hertog, me- vrouw's vader, gekend hodt, zoudt gij begrij pen wat ik niet duidelijk kan maken. Hij was trotsch en regeerde zijne familie met eene ijzeren strengheid. Mevrouw vreesde hem zeer en op den morgen na den moord, toeu Alexe Mixtome gevangen was genomen, lag zij geheel bewusteloos op het ziekbed. Er werd om baren vader gezonden, die terstond kwam en haar meê naar Montfajon nam. Hier werd mevrouw doodziek. Ik dacht elk ^ogenblik baar laatste uur te zien aanbreken, doch zij herstelde weer. Toen volgde de rechtszaak. Zij wilde zich naai- baren echtge noot begeven, maar baar vader belette bet en sloot haar in hare kamer op, terwijl hij zwoer dat zijne dochter niets met eenen moordenaar sou te maken hebben. Gedurende weken hield hij haar op bare kamer gevangen en zegde tot de bezoekers dat zy weigerde iemand te Cuba zegt niet kunnen bewijzen. Het wordt langs om duidelijker dat de oproer makers van Cuba slechts eenige woelzieke geesten zijn die van onafhankelijkheid droomen. Zij zijn met America geweest zoolang zij dachten dat dit land hun de gedroomde onafhankelijkheid zou bren gen en niet zoodra hadden zij zich in hunne hoop bedrogen gezien of zij keer den zich tegen de fameuze democraten van onzen advocaat. De houding der Cubanen bewijst dus niets. Wat erger is M. de advocaat, hij rechts geleerde, hij keurt goed, bij heeft gene genheid voor onrechtveerdige aanvallers, hij trekt er partij voor. Met welk recht ging America zich met de Cubaansche zaken moeien En na de onrechtveerdigheid van den aanval zal hij, de overwinnaar aan Spanje een paar eilanden ontnemen. Onze rechtsgezinde advocaat zal nogmaals toe juichingen; de inpalmers zijn de demo cratieke Americanen. Weet gij, heer advocaat, hoe men de daad uwer helden op het gebied vau den privaat eigendom heer advocaat wat gij privatief bezit noemt, wel te verstaan heeten zou Men heeft twee boeren, een machtige en een zwakke. Zij voeren oorlog, de machtige heeft hem aan den zwakke ver klaard, hij is overwinnaar en ontneemt den zwakke een paar velden. Hoe zou men zulke handelwijze be stempelen, heer advocaat Wij hebben in de Cubaansche kwestie niet tusschen te komen maar toch zouden wij ons scharen langs den kant der recht- veerdigheid, niet langs dien der macht. Keizer Nicolaas HE, van Rusland stelt aan de Mogendheden voor de bewapeningen te verminderen. De Messager officiel kondigt, op bevel van den Keizer, eene mededeeliug af, welke graaf Mouravieff den 24 dezer maand overhandigd heeft aan al de ver tegenwoordigers der mogendheden te S' Petersburg gevestigd. Dat stuk stelt eene algemeene ontwapening voor. Het behoud van den algemcenen vrede, zegt Keizer Nicolaas II, en eene mogelijke vermindering der overdrevene bewapeningen, welke op al de natiën drukken, komen in den tegenwoordige» toestand van gansch de wereld voor als het ideaal waartoe de pogingen van al de gouvernementen zouden moeten strekken. De keizerlijke regeering zegt ver der de boodschap denkt dat het tegen woordig oogenblik zeer gunstig zou zijn voor de opzoeking, bij middel van inter nationale besprekingen, van de doelma tigste middelen om aan al de volkeren de weldaden van eenen werkelijken en deugdzamen vrede te verzekeren, en voor ontvaDgen. Mevrouw schreef eenen brief en verzocht mij hem aan Alexe Mixtome te doen toekomen maar haar vader hield mij aan hij had spionnen die hem waarschuwden mij den brief af en dreigde mij weg te zenden als ik het opnieuw durfde wagen iets tegen zijnen wil te ondernemen. Zij schreef hem dan Ja, mejuffer, zij die beweren dat zij haren echtgenoot in het gevaar alleen liet, doen baar groot onrecht aan. Zij smeekte haren vader geknield baar toe te staan hem te bezoeken zij wilde de gevangenisstraf met hem deelen zij wilde met hem sterven. Maar haar vader hield haar opgesloten en liet nie mand bij haar toe dan mij en de bedienden, die bij uitdrukkelijk daarvoor had aangewe zen. Zij was eene gehuwde vrouw, maar nog zeer jong en gemakkelijk te weerhouden zij beefde voor haren vader, maar de liefde voor haren echtgenoot gaf haar den moed om te beproeven langs het raam te ontvluchten. Mevrouw waagde veel, ter wille van haren echtgenoot, doch haar vader zette zijnen wil door. Hij hield de gehuwden gescheiden en zond uit naam van Mevrouw, wreede bood schappen aan Alexe Mixtome. Hij hield hem voor schuldig hij haatte en vloektte hem. Het gerecht verklaarde Alexe Mixtome schul dig aan moord en veroordeelde hem ter dood. Toeu werd mijne arme meesteres bijna waanzinnig. Zij smeekte haren vader het leven alles een einde te stellen aan de steeds aangroeiende ontwikkeling der tegen woordige bewapeningen. In den loop der laatste 20 jaren zijn de betrachtingen naar de algemeene be vrediging bijzonderlijk opgekomen in het geweten der beschaafde volkereu. Het behoud van den vrede was het doel der internationale politiek, en het is met dat doel dat de groote Staten machtige ver bonden hebben aangegaan, het is om beter den vrede te waarborgen, dat zij hunne krijgsmacht in tot nu toe onbe kende verhoudingen ontwikkeld hebben en ze nog vermeerderen, zonder voor eenige opofferingen achteruit te deinzen, Nochtans hebben al die pogiugen de wel doende uitslagen der gcwenschto bevre diging niet kuunen verzekereu. De ffnancieëlc lasten klimmen gedu rig, den opeubaren voorspoed in hare bron treffend. m De verstandelijke en lichamelijke machten der volkeren, de arbeid en het kapitaal wareu grootendeels vervreemd van hunne natuurlijke aanwending en nut teloos verbruik. Houderden millioenen werden besteed om tuigen van ijselijke vernieling aan te koopen, die, heden beschouwd als het laatste woord der wetenschap, morgen bestemd zijn om alle weerde te verliezen, ten gevolge van eenige nieuwe ontdekking op dat gebied. De nationale landbouw, de huishou delijke vooruitgang en de voortbrengst der rijkdommen worden in hnnne ont wikkeling belemmerd, verlamd of ver- valscht. De bewapeningen van elke mo gendheid beantwoorden van langs om min aan het doel dat de regeeriugen zich voorgesteld hadden. De economische crisissen grooten deels verschuldigd aan het stelsel der eindelooze bewapeningen en aan 't voort durend gevaar dat in do opeenhooping van het oorlogsmaterieel gelegen is, ma ken van den gewapende» vrede onzer dagen eenen verpletterenden last, dien de volkeren meer en meer moeite hebbeu om te dragen. Het is van dan af klaarblij- kend, dat die toestand, moest hij voort- dureu, noodlottig zou leiden tot die ramp zelve, welke men tracht te verwijderen en waarvan de afschuwelijkheden bij voorbaat alle menschelijk gedacht doen gruwen. - Een einde stellen aan die gedurige bewapeningen en het middel zoeken om de rampen te vcorkomen die gansch de wereld bedreigen, zulks is de opperste plicht, die zich thans aan alle Stateu op dringt. De afkondiging van dat stuk wordt aan zien als de grootste gebeurtenis van on zen tijd. De fransche bladen zwaaien den russischen Keizer allen lof toe en zeggen dat zijn edelmoedig gedrag ook ter eere strekt aan Frankrijk, dat de bondgenoot is van Rusland. Van Franschen kant is er dus geen erg verzet te vreezen. Maar zou die ontwape- van haren echtgenoot te redden en hem znlk eenen smartelijken dood te besparen, üe her tog beloofde zijne bevrijding te bewerkou, niet omdat zij er om smeekte, maar omdat zyn trota hot niet kon verdragen, dat zijn schoonzoon wegens moord werd opgehangen. Hij richtte een smeekschrift aan het ministe rie en aan den keizer, doch iedereen geloofde Alexe Mixtome Bchuldig en door zijnen dood moest een voorbeeld gesteld worden, dat rang en hooge waardigheden het recht moesten eerbiedigen. Zooals men weet ontvluchtte Mixtome. Ik geloof dat de hertog den gevan genbewaarder heeft omgekocht. Sofie was diep ontroerd bij het vernemen dezer onthullingen. Hare moeder had dus haren vader niet ver laten Zij had steeds aan zijne onschuld ge looid Zij had hem steeds bemind Ik zou a over deze zaken niet spreken, mejuffer, vervolgde Johanna, maar gij hebt valsche geruchten gehoord, en daar gij me vrouw wilt dienen, moet gij haar kennen, zooals zij werkelijk is. Wanneer ik den ge- heelen nacht bleef praten, zou ik n hare over- groote liefde en hare trouw aan Alexe Mix tome niet duidelijk kunnen maken. Na dien verschrikkelijken nacht is zij geene enkele minuut meer gelukkig geweest. Ik meende dat zij van plan was Frankrijk te verlaten om in 't binnenland haren echtgenoot op te zoeken, maar de hertog bewaakte haar scherp ning voor Frankrijk eeuwigen vrede be- teekenen Volstrekt niet want hot ontwerp van den Tsar kan de Franschen niet doen afzien vau cgds de twee departementen to heroveren die ze in 1871 aan Duitscb- land hebbeu moeten afstaan. Enkel dus vermindering vau oorlogslasten. De Figaro is van meening dat de voor gestelde confcreutie spoedig zal kunnen vergaderen. Duitschland en Oostenrijk zouden reeds hunne bijtreding hebben laten kennen. De bütrediug van Italië is niet te betwij felen, dewijl dit land het meest van allen onder de militaire lasten gebukt gaat. Spanje, men begrijpt het stemt met beide handen toe. De Engelsche drukpers looft den Tsar maar lonkt op zij. Zij wijst op de werking van Rusland om in China de eerste viool te spelen en Engelsch Indië binnen te dringen. Wat er van 't voorstel komen zal, moet de toekomst ons leeren. Moest het voorstel des Tsars aangeno men worden de Vereenigdc Stateu tan America zouden zich zien te leurgesteld nu dat zij er aan denken eene groote mo gendheid te lande en te water te worden ondanks de Americaansche staatslieden zich voor een scheidsgerecht in geval van oneenigheid tusschen de natiën verklaar den. Tegonkantiug is er dus te vreezen. Onnoodig bijna er bij te voegen dat de bevolkingen der mindere landen aan dit voorstel van ontwapening toejuichen. ne Zondagrust. Weet ge hoe M. Van den Peereboom 't ge vonden krijgt om drie ministeries te be stieren zonder ooit op vacautic te moeten gaan Met 's zoudags nooit te werken. Ja, de miuister die van eersten af ge zorgd heeft dat zijne ondorhoorigen de zoudagrust hadden, weet zelf eerst en vooral de weldoende kracht er van te genieten. 's Zondags zijn al zijne bureelen ge sloten tot zelfs de brievenbus blijft toe. Dan voelt hij zich zoo gelukkig als een kind hij wandelt, 't zij in rijtuig of te voet, een eiudjo buiten de stad, verlustigt zich gansch incognito, een buitenkerkje te bezoeken, want men weet de minister is even groot liefhebber van oude meu belen als van 't oud geloof. 's Zondags op officieels feesten zijn, komt hem uit de keel. Men ziet hem daar immers bijna nooit Dat is nogeens wer ken, zegt hij. De liberale gazetschrijvers zoowel als do andere, zeggeD dat ze ook geern alzoo hunnen zondag zouden hebben. En wie zou het niet willen dan ZONDAG 4 SEPTEMBER 1898 dienstdoende Apotheker Mr V. Meir- schaut, Korte Zoutstraat. in dreigde haar meermalen haar in een krank- innigengesticht te laten opsluiten. Toen bet bericht kwam dat Alexe Mixtome in Znid- Amerika was gestorven, werd zij zeer ziek. Haar vader verminderde nu wel zijne streng heid jegens baar, doch hij drong haar aan weêr in het openbaar to verschijnen en toen zij, na verloop vau jaren, er toe overging, deed zij het slechts uit gehoorzaamheid en omdat zij den tegenstand moede was. Dit familiedrama en de djod van haar kind, kna gen aan haar bestaan. Zij lacht en regeert als eene koningin, ,zij wordt overal geëerd en ge vleid, maar niemand weet dat onder al die vroolijkheid, een gebroken hart verborgen is. Soiie kon bare oogen niet gelooven, indien Johanna haar gelaat had kunnen zien, zij zou verschrikt zijn geweest over hare bleekheid. En toch, zegde Sofie, na eenige minuten, met zachte stem, en toch, denkt zij nu aan een tweede huwelijk. Ja, mejuffer maar vele menscben die eenmaal innig bemind hebbeu, huwen voor de tweede maal. Mevrouw is zoo alleen iu do wereld, zoo geheel verlaten. Haar groot huis staat ledig. Zij heeft mij alleen, en ik kan nieta voor haar zijn, omdat ik maar een een voudig meisje ben. De hertog van Moutfagon, haar broeder, heelt zelf een gezin en kun zich niet met baar bezighondeu. De markies van Charlemont bemint haar hjj kan haar in het buis brengen, dat zy nog zoo lief beeft ZEVENDE CONGRES Zondag 18 en Maandag 19 Sept. 1898, in het lokaal van het Collegie St-Servais, St-Gillestraat, 100, TE LUIK. DAGORDE: Zaterdag 17Sept. (vooravond der opening) 19 uren. Tooneel- en muzikale avond stond den Congresleden, in de groote zaal van bet Collegie St-Servais, aangeboden. Zondag 18 September (1* dag). 10 uren. Solemneele Mis in de Hoofdkork. Na de Mis zullen do leden stoetsgewijze naar het lokaal van het Col legie St-Servais gaan. 11 lj» uren.Openingszitting, vereerd door de tegenwoordigheid van Z. H Mgr Doutreloux, Bisschop vau Luik, die eene aanspraak zal doen tot de leden van het Congres. 15 tot 18 uren. Vergadering der af- deeliugen. 20 uren. Algemeene vergadering. Maandag 19 September (2e dag). 7 uren. Bijeenkomst in het lokaal van de Union démocratique chrêtienne Sint Lambertusplaats, 15. Bezoek aan do merkwaardigheden der stad. Uitstap naar Seraing. Bezoek aan de werkhuizen der Maatschappij Cockerill en aan het ge sticht der Aalmoezeniers van den Arbeid. 10 tot 13 uren. Vergadering der afdeelingen. 15 uren. Algemeene sluitingszitting. Ziehier de leglementsschikkingon voor het Congres van Luik 1. De Belgische Volksbond, zal zijn jaarlijksch Congres houden op zondag 18 en maandag 19 september 1898, in het lokaal van 't Collegie St-Servais te Luik. 2. Kunnen deelnemen aan het Congres: a. Met beslissende stem, al de maat schappijen en federatiën die, bij den Volksbond aangesloten zijnde, hunne bij drage betaald hebben voor 1898 b. Met raadgevende stem: 1° Al de af zonderlijke beschermende of werkende leden des Volksbonds, die hunne bijdrage voor 1898 betaald hebben; 2° Al de per sonen, die voorzien zijn van eene bijzon dere toegangskaart te bekomen in het secretariaat des Volksbond, Oudburg, 32, Gent, of bij M. Maquils, St-Lambertus- plaats, 15, te Luik, aan den prijs van 2 frank. 3 Al de congresleden mogen deelne men aan dc bespreking van al de vraag stukken der dagorde van het Congres. 4. De stemmingen in de verschillige af deelingen geschieden per afgeveerdigden vau maatschappij en volgens art. 12 van het reglement des Volksbonds. 5. Do voorzitters der afdeelingen heb ben het recht, wanneer zulks naar hun hij kan haar de plaats van vroeger weêr doen innemen. Ik weet niet zeker, doch ik geloo. dat zij den markies hoogacht. -- Indien mevrouw Mixtome haren echt genoot voor onschuldig hield waarom liet zij zich dan van hem scheiden vroeg Sofie. Dat wns het werk van baren vader. Hij wilde niet dat zijne dochter den onteerden naam van Alexe Mixtome droeg. En indien zij aan zijne onschuld geloof- _j, vervolgde Sofie, waarom deed zij dan geene poging om dit te bewijzen Dat deed zij, mejuffer. Zij liet geheime policiebeambten komen maar dezen ver klaarden er zeker van te zijn dat Alexe Mix tome zijnen broeder vermoord had. De ver denking kon op niemand anders vallen, uie- maud dan bij had belang bij den dood zijns broeders. Er is geen twijfel aan Alexe Mix tome was schuldig en mevrouw zou goed doen hem te vergeten en den markies van Charle mont te huwen. Gij beeft, mejuffer. Het is reeds laat en gij zult vermoeid zijn. Moget gij uit het gehoorde liefde putten voor mevrouw die zulk eene groote genegenheid voor u heeft opgevat. Uw haar is in orde, nu kunt gij gaan slapen. Sofie daukte baar voor den bewezen dienst i Johana verliet de kamer. Toen de deur achter haar gesloten was viel Sofie op de knieën en hief do banden dan kend omboog. oordeel noodig is, do besprekingen in te korten of de sprekers het woord te wei- gereu of te ontnomen. 6. Van de dagorde der afdeeliugen mag door toevoeging niet worden afgeweken, tenzij met bijzondere machtiging van het bestuur. 7. Aan de vertegenwoordigers der pers wordt toegang verleend, op vertoon hun ner identiteitskaart, tot do vergadering der afdeelingen alsook tot do algemeene vergaderingen. 8. Het gebruik der laleu is vrij op al de vergaderingen. Het Volksrecht, het Antwerpsche groene orgaan, schreef in ziju verslag over de maljonnige en kamanke groene betooging te Brugge Wie een priester beleedigt, 't is n gelijk om welke reden, beleedigt n Jesus-Christus zelve. Deze waarschuwing is onbetwistbaar toepasselijk aan 't Land van Aelst en 't Recht want goene week gaat voorbij of Z. H. dePaus,H.H. de Roomsche Cardi- nalen, H.H. de Belgische Bisschoppen, do Z.Z. E.E. H.H. Dekens, Pastoors, On derpastoors worden door die bedoelde bla.len veracht, gehoond, versmaad en beleedigd.... Neen, nooit werd de "R. K. Geestelijkheid door de vuilste liberale drukpers met meer verachting door den modder gesleurd dau de groene organen het heden doen. En dan durven de groene sch rij velaars zich nog als catholieken voorgeven en met Het Volksrecht - zoggen Gedenkt dat persoonlijkheden nooit - eene partij hebben vooruitgeholpen - laat om de liefde van God, altijd de - geestelijkheid buiten zake. - Dit laat altijd de geestelijkheid buiten zake - geeft ons de maat van de ver regaande schijnheiligheid waarmeè de groene schrijvelaars te werk gaan. En persoonlijkheden L... De groene organen knoeien ervan.... Al wie catho- liek, oübewaarder is, wordt wekelijks uitgescholden voor domkop, dwingland, bloedzuiger, lafaard, slaaf, zoollekker verkochte penneknecht, flajeskesraan' soepsoldaat, vent om in d'erwteu te zet ten, enz., enz. Neeu, nooit waren er schrijvelaars die meer eu hatelijker persoonlijkheden heb ben gemaakt dan de groene persschavui ten 1 Kostbare stukken. Een der oli fantstanden, door de Coomassie meege bracht, weegt 68 kilo. Tusschen de groot- sten, die hier ooit aankwamen, waren ei twee van 78 kilos. Deze stonden in de tentoonstelling van 1894 eu werden daar verkocht. De gewone tanden wegen 28 tot 50 kilos. Er beviudt zich iu het magazijn van ueu Cougostaat uog eenen stock van 100,000 kilos ivoor. Zij heeft hem steeds lief gehad mom pelde zij. Zij heeft beproefd zijne onschuld te bewijzen, maar het gelukte niet? Zij wilde hem in de gevangenis bezoeken, doch dit werd haar belet Zij bleef hem zijn vertrou wen scheuken. Zij twijfelde nooit aan zijne onschuld, wat hebben mijn vader en ik haar onrecht aangedaan Mijn vader moet de waarheid weten Hij mag baar niet langer vurdenkeu. Zij beminnen elkander en zijn door eeno kloof dieper dan de dood geschei den. Zij zal weêr trouwen. O, kon ik toch den naam mijns vaders zuiveren, hom weêr in zijne rechten herstellen, en wel zoo spoedig dat hunne vereeniging wéér mogelijk ware I O, kon ik dat I Zij stond op, trad naar hare schrijftafel opende den brief en voegde er nog voel bij.' Zij schreef haren vader allee wat zij van Johanna gehoord had en sloot den brief op nieuw. Zij ging ter rust, doch kon niet sla pen. Den volgenden morgend verzond zij den brief en vermoedde niet dat hy zulke groote zorgen eu gevaren voor haar eu haren gelief, den vader zou teweegbrengen. De mededeelingen van Johanna gaven Sofie de hoop, dat zij haar doel zou bereiken. Zjj overlegde lang wat haar te doen stond, zon der echter eenig besluit te kunnen nemen. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1898 | | pagina 1