Pol en Stant. Catholieke Jonge Wacht. M E E It B E K E ZKETXRUnTG- Van tak op tak. La Justice Sociale ttur, Ze lekken elkander. Koniüginnefeesten. Allerhande Nieuws. 4- Overlijden. POL voert boer in 't loof. Stant. 't fs nog goeiën elm n - far die g'iuvoei t. J l'ol k had h<-m nl iq den neus van ginder beneên "3? i" de leegte. Pol.—Ja, Stant, 't is van 't eerste brouwsel en bijgevolg van de volle sneê.en zulk dingen is nog zijnen arbeid weerd. Stant. 't Is in 't loof dat go voert zeker Pol? Pol. Jaat, Stant, 't heeft al goed van 't zakaken g'had en daar nu nog 'nen keer wel op gechanfard.en daarmee zullen w'er komen. Stant. Mij dunkt mij, Pol, dat 't loof ferm groeit Pol. Jaat, Stant, en w'hebben excellent goe weer g'had ook sedert acht dagen den regen van over eenige dagen was goud weerd. Stant. 't Loof is toch nog achteruit tegen op ander jaren, dunkt mij, rol Pol.Nie veel, Stant, en als 't niet te vroeg en wintert, kannen wij van de jaar nog allerbest geloofd zijn. Stant. God gaaf 't. Polen ia d'haver nu al binnen Pol.Jaas, Stant, en wel binnen, ener was ten minsten een voer per dagwand meer op als naar gewoonte. Stant. Dat helpt allemaal huishouden. Pol 'nen boer moet van alles zijn gerief hebben; Pol. 'K geloof 't wel, Stant, en schoten er ieverst eenige zakken over op 't leste van 't jaar, daar komen daar nog spijkers af ooK zelle Stant Stant. 't Is alzoo. Polmaar wat zijn de jonge klaverkes toch klein die in d'haver ge zaaid zijn Pol. Jaas, Stant, en dat en kan bijkans nie anders ze zijn overweldigd geweest door d'haver, maar er is toch weinig kwaad bij zij hebben nog twee maanden om te struiken en in een te loopen, Stant. En blijven de patatten nog altijd stand houden, Pol Pol. Jaas, Stant, en we geven ons ge- wonuen. We rekenen hier op een buitenge wone goeie opbrengst. Stant. En dat is nog 't bijzonderste van a1, Polwant 'nen goeiën patat is 't voedsel vau erm en rijk, en 't en steekt nooit niet tegen. Pol. Dat is waar, Stant, ik zou ze wel drij keer per dag eten. Stant. En ik ook, Pol 's morgends meê de kazak aan, 's noenends gezooiën •s avonds gestoofd. Pol. En g'en zijt toch naar de kermis nie gekomen den verleden zondag, Stant Stant. Neen ik, Pol meêg'heel 't huis houden komen was wat volle veel en te koste lijk; en alleen komen is ook al iets de vrouw die g'heel de week binnen zit en travakt van '8 morgends tot 's avonds, die gaat dan ook geern al eens een wandelingsken doen en een wat lucht scheppen als 't zondag is, en 't mensch heeft liefst da'k dan meê ga. Pol. 't Zijn redens, Stantmaar waart gij gekomen, ge zoudt wel gevaren zijn en veel plezier g'had hebben. Stant. En alles is bijgevolg wel afge- loopen, Pol? Pol. Jaat, Stant, lijk ik u de verledene week voorzegd had er is wel geëten, 'nen goeiën pot gepakt en veel deftig verzet ge weest. Stant. Alzoo moet het zyn, Pol dat is nog volgens ons oü traditiën of overleve ringen. Pol. Gelukkige menschen, Stant, waar dat die oü traditiën nog bestaan en gevolgd worden, Stant. Daar is nog eenvoudigheid en rechtzinnigheid en menschlievendheid te vin den, Polmaar in dien nieuwen wereld waar dat de donchisten gedurig van klappen in hun gazetten, daar ligt alles overhoop. Pol. 'Nen mensch om gelukkig te zijn, Stant, moet zijn plichten kwijten, en om uw plichten te kwijten moet ge eerst en vooral ootmoedig en onderdanig zijn. Stant. Dat spreekt van zelfs, Pol is er een meerder geluk in de wereld als van gerust te zijn van hert en consciëntie Pol. En kan er iemand gerust zyn in zijn binnenste, als hij miskent hetgeen onzen lieven Heer en zijn wettige Overheden hem opleggen Stant. Neen hij, l'ol, en 't is daarom dat de gazetten van de donchisten zoo gevaarlijk zijn om lezen, omdat ze de wettellijke Over heden gedurig aanvallen en alzoo d'eenvou- dighcid en d'ootmoedigheid eu d'onderduuig- heid uit d'herten van de menschen willen uit rukken. Pol. Maar 't is daar do leering geweest van alle openbare kwaadstichters en van alle vervolgers van d'IIeilige Kerk Stant. Wel zeker, Polwat hebben de~ ketters en de geuzen van alle tijden anders gedaan als de wettige Overheid beknibbeld en hatelijk gemaakt Pol. Zie, Stant, ze mogen 'nen naam dragen lijk ze willen maar van den oogen- blik da'k ik een gazet hoor lezen of een ge sprek aanhoor waar dat deftige katholieke menschen en bijzonderlijk ieverige en dienst doende priesters in aangevallen worden of oneerbiedig besproken, dan trek ik mijne schouders op en 'k heb er genoeg van ze mogen zij zoo venijnig en zoo bedekt weg mogelijk hun kritieken tevoorschijn brengen, ik uu betrouw zulke soort niet eu mijn eerste gedacht is dat er daar iets anders onder zit. ötant. Dat is klaar, Pol er zit daar onder of teweWoddeloosheid, of tewel hoog moed, of misschien wel alle twee. Pol. 't Een komt uit 't ander voort, Stantin 't eerste misschien en is 't nog niets anders als den hoogmoed die die kleppers doet schreeuwen maar de goddeloosheid volgt er natuurlijk en noodzakelijk op. Stant. Zeker is 't alzoo Pol; want d'Hei- ligo Kerk in hare priesters of bedienaars aan vallen en tegenwerken,is God zelve aanvallen en tegenwerken, en dat is den goddeloozen spelen. Pol. En daarbij dan nog naar do kerk gaan en daar den godvruchtigen willen uit hangen, dat is bovendien nog den schyn- heihgen spelen en die dat doet, is veel slechter ais 'non geus die nooit vanz'loven zijnen voet in de kerk niet en zet en die open- baarlijk verklaart dat hij in niets en gelooft. Siant. Dat is ook mijn gedacht, Pol want den heiligen nithangen en terzelfder tijd priesters en bisschoppen durven aanvallen, dut is den spot drijven meóonzen lieven Heer, eu dat roept wraak ten Hemel Pol. En gaan de donchisten nog naar de kerk t'AalBt, Stant Stant. Den meesten hoop en gaan in 't geheel nie meer. Pol, en zijn als goadelooze kerels zeer wel gekend eenige brave en tot hiertoe nog bedrogene eu kortzichtige men schen gaau er naartoe maar de kopstukken gaan er naartoe meê veel beslag en gaan de brave katholieke menschen en zelfs de pries ters door hunne stoutigheid eu beslagmakerij tergen tot in de kerk. Pol. De maat is vol voor zulke laffe 8chijnheiligaard8, Stant, en wat kan er daar van voortkomen dan al wat niet en deugt Stant. 't Koordeken zal rekkeu tot als 't klakt, Pol, en die hoeveerdigaards zouden kunnen schrikkelijk den berg aftuimelen. Pol. 'tis d'historie geweest van alle aartsketters, Stant eerst den schijn van godsdienst omhangen om aan do menschen to doen gelooven dat zij eene bovennatuurlijke en rechtzinnige zending vervulden en dan, als zij met honderden en duizenden eu mil- lioenen ongelukkigen hadden gemaakt, dan in eens den berg aftuimelen tot in den diep- sten afgrond van schande en ellende. Stant. 't Is te wreed om te bepeizon, Pol, en 't. is nochtans de waarheid ja, den hoogmoed brengt tot alles eerst veel geld gewonueu door den steun en de medehulp van alle brave menschen,"en dan 't zot in*den kop krijgen en perforce willen representant en burgemeester worden, en daarvoor alles alachtoÖeren Pol. Elk zijn goeste, zei de man, en hij kuste 'nen mutten al door de doorleeren hage Stant. 't Is alzoo, Pol, maar hij en zat niettemin meê de krabben Pol. En nu rijd ik voort, Stant, en tot de naaste week Stant. Ja, Pol, als 't God belieft Het Bestuur der Catholieke Jonge Wacht onzer stad bericht ons, dat de inhaling van haar Vaandel bepaald besloten is op 18 September aanstaande. Ter dezer gelegenheid is het volgende programma vastgesteld Om 10 uren. Plechtige Mis en wij ding van het Vaandel ter St-Martenskerk. Om 11 uren. Vergadering in de Groote Feestzaal van den Katholieken KriDg, Groote Markt. Aanspraak door den heer Karei WOESTE, Eerevoor zitter der Jonge Wacht. Om 3 uren. Betooging der Jonge Wachten- Om 5 uren. Feestmaal in de groote zaal van den Werkmanskring. In een volgend nummer zullen wij een meer uitgebreid programma der feesten kunnen inededeelen, nochtans kunnen wij van heden af verzekeren, dat het een prachtig feest zal ziju, hetgeen eens te meer de eensgezindheid der catholieke jonkheden van Aalst zal bewijzen. Wij twijfelen geenszins of dien dag zullen wij al de jonkheden van geheel ons Arrondissement 7ereenigd zien, ten einde aan dit feest den grooisten luister moeelijk bij te zetten -, ook rekenen wij welhaast het voorbeeld onzer Aalstersche jonkheid door onze vrienden te zien na volgen. De 8' September zal voor deze ge meente een vermaarde dag wezeD. De Meerbekeuarcn hebben getooid dat de 12 honderste verjaardag van de dood der H. Berlendis buitengewoon luisterlijk moet gevierd worden. Ook noch kost noch moeite worden gespaard, de ontworpene feesten beloven veel en de oproep tot het cbristone volk van 't omliggende gestuurd is aanhoord geworden: Brabant en Vlaan deren hebben talrijke maatschappijen aangekondigd. De plechtigheden, pontificale Mis en geschiedkundige stoet, zullen een grootsch karakter outleent-n aan de tegenwoordig heid der Hoogo Bedienden der Kerk. Z. Em. deCaruinaal Aartsbisschop van Mechelen, Z. Em. de Pauselijke Noncius, HH. do Bisschoppen tan ons land, alsook Mgr Terzian Bisschop tan Armenië en verscheidene hoogwaarde Prelaten zullen te Meerbeke vergaderen en de plechtig heden met hunne tegenwoordigheid ver- eereD TOT IIERRINNERING 8 September, om 9 uren, Pontificale Mis, op de Gemeenteplaats, opgedragen door Z. H. de Bisschop van Gent. Om 2 llt uren Praalstoet. van het HOORNVEE toebehoorende aan de Leden der Maat schappij van Onderlinge Vee verzekering S' Martinus, gevestigd te Erpe, op Kermis Donderdag-, 8 September ten 8 uren 's morgends, ter wijk DORP en KAT. De stieren der gemeente en omliggende ge meenten worden ook ter keuring toegelaten. De feesten sullen door liet muziek opge- luistt rd toorden. Ziehier het overzicht en de ver houding van het getal bezoekers welke tot op '28 Oogst onze verschillige Belgische badplaatsen bezocht hebben. Oostendo 33,253 officieel ingeschreven vreemdelingen Blaukt oibergbe, 18,584 Heyst, 7,779 Middelkerke, 3,827 Nieuwpoort (badeu;, 2,211 Knocke, 1,640 Wenduyne. 1,517 Den Haan, 228. Daarin zijn natuurlijk niet begrepen Je personen die slechts voor een dag iu die badsteden verblijven of bij familieleden of vrienden voor oen paar dagen ver toeven Men uiag dus voorzeker die ge tallen verdubbelen en dan zal men nog onder bet normaal cijfer bleven. htt congres en de betoogiut: te Brugge af, maar ook hebben de opstellers MM. Reu kin eu Carton de Wiart hierdoor de kaart leerlijk misgovern Do herdooper van Cbipka speelt hun de les voor, doch smeekt hun van zich toch niet verder van de groene democra- teu af te scheiden. Pie gevoelt dat het groene schip verzinken gaat en poogt het vlot te houden. Generaal Roste Knevel is integendeel iu eene kattencoleire geschoten en heet de twee Brusselsche groene kamerleden salondemocraten, jannen die maar den democraat uithangen om op het parlementair leder te geraken, die vroe- - ger als kiekjes onder de vleugels van n Priester Daens schuilden maar die nu s voor die heer en een citroenpel is gewor- b den die maar dient om er over te slieren en ie vallen. Verder worden MM. Renkin en Carton aau meikevers ofto meuleuaars verge leken. 't Zijn kerels, zegt de generaal, die enkel met hunnen zetel inzitten, een zetel die bliksems waggelt. 0 ja, voor die groote hoeren ideologen, die met zooveel medelijden op do arme - d( mokraten neérzien, is het plezanter mot verlakte schoenen in de salons te b paradeerec. En gansch de uitval van generaal Roste Knevel is in den zelfden trant. De bat daost dus geweldig op de koord... maar ook 'tis 't begin van 't ein dden eu dat wordt generaal Roste Kne vel ook al gewaar. Wij hebben het voorzegd dat van 't oogenblik dat MM. Reukin en Carton zou.h u weten wie en wat de groene demo craten van Aalst zijo, zij ze over boord zouden smijten om er zich van to ont maken lijk vaD schurftige schapen. Hoeveel wespen bevat een wes pennest. De beantwoording dezer vraag beeft zich een inwoner van Weert ten doel gesteld. Te dien einde plaatste hij boven de opening van een wespennest, een vliegenglas, dat bij telkens door een ander verving als er een vol was. Zoo doende ving hij in korten tijd 1600 wespen. Het nest is daarmede nog niet ledig, de vangst duurt nog altijd voort. Zondag 11. schreef 't Land van Aélst Dendergalm had twee weken achter- b volgens een schoon en goed artikol over b Onderwijs en Eerlijkheid. Nu, eeu der artikels van Dendergalm die de herdooper van Cbipka zoo schoon eu goed vindt, i3 eene vau die razende liberale uitvallen tegen het godsdienstig onderwijs en tegen de catholieke leer meesters. Het godsdienstig onderwijs wordt uitge kreten als geestverstompeud en onbe kwaam om goede medeburgers te vormen. De catholieke onderwijzers worden voorgesteld als zedelooze lieden die op 't gebied der opvoedkunde noch onder vinding, noch praktijk hebben, in oen woord, de Eerw. Paters, de Jcsuïten, de Eerw. Broeders der christelijke scholen, de Onderwijzers der vrije catholieke scho len zijn onbekwamen iu den vollen zin des woord. 't Liberaal ongodsdienstig onderwijs biedt alleen waarborgen van zedelijkheid aan en de vrijdenkende leermeesters ziju allen feniksen van geleerdheid en be kwaamheid... Ook raadt men de ouders aan hunne kinderen naar do liberale scholen te zenden. En wie is de schrijvelaar van dat artikel Moet men bet vragen Wel een libe rale scboolpcdant... En de herdooper vau Cbipka die vroe ger tegen 't liberaal ongodsdienstig onder wijs zoo geweldig donderde, vindt nu de artikels van den liberalen sehoolpedaot schoon en goed Pie, jonge, waar zijt ge gevaren Regeling der pachten. Men spreekt dikwijls over de regeling der pachten eu men beweert dat deze zouden moeten geregeld worden. In ons blad en in den Laüdbouwers- bond is die kwestie herhaalde malen aangeraakt en telkens is de officieele ro- geling door den Staat als een hersen schimmig denkbeeld bestreden, maar wat als aannemelijk is voorgesteld 't is de regeling der pachten door de vereeniging, door de onderlinge verstandhouding van de Landbouwers. Ook is 't met een waar genoegen dat de gedachten dienaangaande voortgang doeD. Zoo vernemen wij dat te Temsche eene vereenigiDg is tot staud gekomen voor doel hebbende den prijs van da gronden, den pacht enz., van die gemeente vast te stellen. De leden dier vereeniging verbin den zich den bepaalden prijs van den groud niet te verhoogen en elkander niet te onderkruipen. Elk perceel land zal aan zijne wezen lijke waarde worden geschat en de maat schappij zal eene atgemeene tafel met den prijs van al die perceelen opmaken. Die vereeniging zal allernuttigst zijn wauueer al de landbouwers van Temsche er deel van maken en de st&ndregelcn nauwkeurig en gewetensvol worden na geleefd. Wij zullen ouze lezers over de bande- lingen dier nieuwsoortige inrichting we ten op de hoogte te houden. (Landbouw). De groene held van Chipka schrij ft in zijnen open brief aan Z. H. Mgr. Stil lemans Zoo wordt Priester Daens behandeld als den onweerdigsteu mensch Dezo «week nog, maandag, omdat er geeste- lijke retret was in Aalst, oieu deou hem uit de Theresianen zeggcu dat hij daar - van geheel de week geen Mis kon lezen. Voorzeker had de Eerw. Overste der Theresianen geweten dat Priester Daens reeds veertien dagen te Blankenberghe aan 't zeestrand verbleef eu zinnens was er nog langer te verblijven, zou zij aau hare boodschapdocuster do moeite Lebben gespaard zich naar de Gebrokene Ruit te begeven. Op 't oogenblik verblijft Priester Daens nog te Blankenberghe aan 't zeestrand en smaakt er al 't genot, al de wellusten die aau 't leven aldaar verhonden zijn. 't Le ven is er kostelijk dat weten wij allen, men moet van wanten weten, ze kruipen hebbenMaar zou Priester Daens zich wel zoo zeer bekommeren als hij het be weert met de werklieden die in nood veikeeren Wij gelooven het niet.... Indien hij aan de in nood verkecrende werklieden waarlijk de liefde toedraagt die hij beweert hun toe te dragen, dan zou hij dit kostelyk leven van wellusten aan 't zeestrand niet leiden, hij zou lie ver te Aalst verblijven en door die bespa ringen zijn brood kunnen doelen met de noodlijdeuden die hij zegt zoo lief te heb ben. Maar 't is ook al van Luistert niet naar mijne woorden, maar ziet naar mijne werkenOok scuijut Priester Daens van 't princiep te zijn Eerst goed voor moeders kindje zorgen, en daD 1 |(Ap De pluktijd der hop is in onze streek reeds hier en daar begonnen en in den loop der toe komende week zal men voor goed aan 't plukken gaan, daar ten minste waar er te plukken valt. Wij zeggen waar er te plukken valt, want vele bopplantingen zullen geene bol om zoo te zeggen geven. Aangaande de opbrengst van bet gajische gewas van 1898, is men het niet eens, ook is het moeielijk te raden. Eon landbouwer vau Erembodegem zegde ods dat hij rekende twee honderd pond, 100 kilogr. te zulleD plukken van 800 kuilen, maar dat er niet verre van zijne woning land bouwers wonen die nog geen 30 pond van 800 kuilen zullen te plukken hebben. v Menschenbedrog.—De voor- \CsT staanders van den kazernedwaug jw halen ons Nederland als voorbeeld aan. Ziet gij wel, zeggen zij, dat de kazernedwang goed is, vermits hij in Holland iDgevoerd is eu dat Dr Schaep- man, een katholieke priester, er voorge stemd hseft Ten eerste, België is Holland niet. Ten tweede, zijn de Hollanders al niet veel met die uitvinding van hun gouvernement ingenomen. Ten derde, kan Dr Schaep- mau missen, en de Hollandsche katho lieken zijn eenparig om te zeggen dat hij gemist heeft. Ten vierde, ja, de kazerne dwang bestaat nu in Holland, maar hoe De plaatsvervanging is afgeschaft, maar de lotelingen mogen met elkander van nummer verwisselen Wat is dat anders dan een soort van plaatsvervanging De lotelingen mogen twee of drie jaar na de inroeping wachten van in de ka zerne binnen te gaan. Het getal vrijgestelde is zeer groot. Do vrijwilligers worden van de lichting afgeteld. Het getal te leveren soldaten wordt per gemeeQte bepaald, en de lotelingen mo gen elkander verstaan om premies te ge ven aan vrijwilligers om ben dienst te doen nomen, Als de lotelingen, bij voor beeld, oener gemeente die drie mannen leveren moot, alzoo drie vrijwilligers be talen, moet de gemeente niets meer leve ren, maar ziju zij allen vrij. Is dat niet juist de plaatsvervanging Dat is de Hollandsche wet, welke men ons aanhaalt als voorbeeld dat de kazer- nedwang mogelijk en goed is. Maar wij vragen het: wat heeft dat stelsel gemeens met den kazernedwang dien men ons hier wil opdringen Zoo spreekt Klokke Roeland. Alea jacta est, de steen is goworpen en in 1900 gaan de groene democraten in al de do arrondissementen van West- Vlaanderen ten strijde trekken, geen en kel uitgezonderd. Eu noch notas, noch valsche kiesmid- deltjes, noch waterdemocratische jere miaden zullen de groenen kunnen weer houden. Houdt u dus goed vast hoeren Visart, Iwoins, Colaert, Tack, enz. enz.... of ge gaat vliegen... Ja vliegon zonder miseri- corde 1 Maar ontstelt u niet, vreest niet waut er is een middeltje om 't gevaar af te weren en luistert Vraagt eens aau mvea achtbare collega tor Volkskamer, M. Rausaet, Burge meester van Audenaarde hoo hij het aan boord heeft gelegd om den strijd vau het Daensism of liever der groene socialistorij te verijdelen 't Duimkruid eu mysterie, heeren Aalst. Kermis Saskaai. Vooruit kondigt aan dat het zondag Kermis ter Saskaai is. Eu Audreas, de lokaalhouder, zegt Vooruit, heeft ervoor gezorgd dat niets ontbreken zal in den rooden tempel, in andere woorden, Audreas beeft er voor gezorgd dat hij de kluiten kloppen zal uit de zakken der onnoozclaars dio niet be grijpen dat Rand aan Rand eene onder neming is die toelaat aan zekere januen die aan 't werken vaarwel hebben gezegd, van schoon weer te schuifelen eu op sloeffon te loopen. Om maar van do bakkerij to spreken Rand aan Hand verkoopt het brood zoo duur als den bakker die bet duurst ver koopt vau gansch de stad.... En dat zullen wij bewijzen. Na den oorlog. Londen, 1 Sept. Aau de Times wordt uit Manilla ge seind Er vallen vele strooperijen in de voor steden voor vijf personen zijn er gewel- dadig opgelicht. Eem; rooversbonde viel de eugelsche meelfabrieken te Malaca- nang in den omtrek vau het paleis aan, maar de Americanen veijoegen hen. Aau de Times wordt uit Melbourne geseind Americanen hebben hier eene groote massa proviuud gekocht en naar Manilla verscheept. Priesterlijke benoemingen. Z. H. do Bisschop heeft pastoor be noemd te Sl Laureyns, deu E. H. De la Croix, pastoor te Deftingo te Lacrne, den E. H. De Schepper, pastoor te Wel den te Welden, den Eerw. Heer Van deu Eeckiiuut, onderpastoor te Wetteren; te Deftiuge, deu E. H. Van deu Breen, pastoor te Donck. De E. H. L. Van Damme, is bestuurder benoemd vau het hospitaal te Geerards- Veeziekte ïn 't I.uiksche. Do muilplaag woedt op onrust wekkende wijze in 't Luikschc. To Aubel ootsnapt geen enkelen van de 70 stallen aau do plaag. Te Montzen zijn 30 stallen aaugetast te Bomhourg 60 To Clermont, Loppenal en. Geenenik, Moresnet is de toestand dezelfde-. Opioer- keusweerdig is hot dat de dieren, die in 1892 door de ziekte aangelast werden en genazen, nu gespaard blijven. Doch hoe goed de zaak ook moge afloo- pen, toch zal menige veehouder zoo goed als ten ouder gebracht zijn. De berichten uit Nederland over de feestelijkheden, ter gelegenheid van de troonsbeklimming der jonge koniugin, zijn zoo wijdloopig en zoo talrijk, dat er waarlijk geen dag door te zien is en wij ons met eon zeer bondig overzicht moe ten tevreden houden. De 31 augusti is in geheel Holland schitterend gevierd. Stad en dorp waren versierd en bevlagd, over al hadden feestelijkheden, concerten en optochten plaats, 's avonds werd er verlicht eu wer den vuurwerk aangesteken. Te Amsterdam heorschte er overal eene groote drukte. Duizeuden verdrongen zich in de straten eu langs de grachten, met confetti en serpentins goeiend. Hier ea daar waren prachtige verlichtingen aangebracht. Te Rotterdam was het feest insgelijks algemeen. Al de inwoners verschenen in zondagskleeren eu er heerschto eene ware zondagsstemming. Iu den nacht had de wind veel schade aangericht aau do versieringen iu de straten. Van zeven uren 's morgeus vergader den de militaire muziekkorpsen op het Beursplein, waar ook weldra eene onaf zienbare menschenmassa. met oranje kleuren getooid, zich verdrong. Na het plechtig: Nu danken wij allen God te hebben gespeeld benevens an dere stukken, trokken do korpsen de stad rond, gevolgd door de menigte, joe lend en jujehend. Die optocht duurde tot 10 uren. Verder hadden er godsdienstoefeningen plaats ia alle kerken. Kinderspelen, volksspelen,, er werd aan de Parklaan eene Wilhelminaliudo geplant, eene fon tein werd onthuld op het Burgemeester Hoffmanplein, dio het opschrift draagt Hulde aan Koningin Wilholmina der Nederlanden, enz. enz. De verlichting 's avonds was zeer schoon. Al de schade door regen en wind aangericht was reeds hersteld. Dc vloot parade was insgelijks zeer schoon. Het was als een liebtsprookje. In veel plaatsen zijn de armen ruim bedacht geweest tor gelegenheid van het feest. Men schrijft uit den Haag: H. M. de Koningin ontving donderdag namiddag ten 7 3/4 uren, de gelukwcnschen vau het diplomatisch korps. Daarna was er gala diner voor de ledcu van HH. MM. burger lijk en militaire huis. HH. MM. de koninginnen hebben dins dag middag in bijzonder gehoor ontvan gen baron De Greilo-Rogier, Belgisch ge zant aau het Hollandsch Hof. Iu tegen woordigheid van de geheele Hofhouding heeft de gezant, namens zijnen souverein, aan ieder der kouinginnen overhandigd het Grootkruis der Leopoldsorde, waar van Z. Exc. de versierselen overhandigde met de verklaring, dat zoowel de konink lijke familie als het Belgische volk van harte deelneemt aan de heugelijke ge beurtenis, thans gevierd. H. M. de koniugiu-regentes, ook in naam der koningin, verzocht H. M.'s dank voor de onderscheiding aan den Koning, de regeering en hot Belgische volk over te brengen voor deze nieuwe blijken van vriendschap. De Belgische gezant ontving het Groot kruis der orde Oranje-Nassau. Do koninginueu hebben donderdag een bezoeg gebracht aan de magazijnen vau den rijtuigmaker, die het galarijtuig heeft gemaakt, door de koningiu-regeutes be steld, tea gebruike van H. M. de Konin gin, bij de inhuldigingsfeesten te Amster dam en in de. residentie. Het rijtuig is een prachtexemplaar en de vorstinnen waren er dan ook zeer tevreden over. Ziju professor benoemd in Sl Jozefs gesticht te Sl Nicolaas, deu E. H. Ghij- sels, caudiJaat iu uatuurlijke weten schappen to Ledeberg, den Eerw. Heer Van Brantoghem, priester der laatste wij- ding. De volgende heeren zijn gezonden om hunne studiën te vervoorderen naar de Hoogeschool van Leuven de HH. Van Brabandt, Voor de gojsgeleerdheid Bou- qué voor physika en wiskunde Cathelyn en Claeys Boüaert, voor wijsbegeerte en letteren naar het Belgisch College te Rome do H. Oscar Joliet. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 boekbinder, leerjongen 1 schoen maker (volle gast) eu 1 (leerjongen) 1 smeder (halve gast) een jongen van 16 tot 17 jaren voor eeu wèrkwinkel. Vragen werk 1 brouwersgastdagloo- ners eu fabriekwerkers. Tenbureele van den Denderbode kan men van heden af HET KRO NINGSNUMMER der Nieuwe Belgi sche Illustratie bekomen aan O, SO franco per post O,Vraag het aan onze gazetverkoopers. Koterniarkt.- Heden zaterdag werden 602 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 4210 kilos. Programma van 't Concert, welk zal gegeven worden door de Ko ninklijke Maatschappij van Harmonie. Maandag 5 September 1898, om 8 en half uren 's avonds, op het kiosk ter Groote Markt, onder de leiding van M. F.-L. Van den Bogaerde 1® Marche Nuptiale du Songe d'une nuit d'été, Mbndblsohn. 2° Ouverture d'Obéron Von Wkbbr. 3° Sérénade pour Flüte et Cor, exécutée par Ch. De Naeyer et V. Keppens Till. 4° Fantaisie sur Martha, Da Flotow. 5° Lach-polka Sbiffbrt. Cartouches sans fumée J. Van den Bergh-Jouret. AALST. Doctor A. Ver- haegen, Albert-Liénartstraat, 4, te Aalst, zal kostelooze raadplegingen hou den voor oog- en uitwendige ziekten den maandag, woensdag en vrijdag van 1 tot 3 uren 's n I Pastoor-Deken van Ninove, is aldaar maaudag godvruchtiglijk overleden in deu gezegende» ouderdom van79 jareu. De eerzame overledene was Eerekanuuuik van S' Baafs eu Ridder der Leopoldsorde. De plechtige Lijkdienst en Begrafenis heeft gister vrijdag te midden van eeueu talrijken volkstoeloop plaats gehad. R. I. P. In den nacht van 21 tot 22 der ver ledene maand Augusti zaten ter herborg van Van den Steen,Brusselsche Steenweg, in min of moer dronken toestand, de genaamden Constant Coppons van Erem bodegem, Van Baveghem Hendrik en Peeters Prosper van Aalst, werklieden. Om aau centen te geraken en verder op zwier te kunnen gaan,maakten zij accoord van zink te gaan stelen ter in de nabijheid gelegene brouwerij vau deu heer Vauder Schuereu. Do diefstal werd gepleegd, maar 't kwam aan do ooren der Politie, dat de gestolen zink was verkocht aan Wantje Barrez,voddenkoopman, wonende Houtmerkt. De adjunct-commissaris van politie Commerman en de agent Van Driessche werden gelast eene huiszoeking te doen bij Barrez. Toen de twee vertegenwoor digers der wet ten huize van Barrez kwa men, was hij afwezig, hij was als peter ten doop gegaan met een kindje van zijn zoon Domien wonende Vrouwenstraat. Toen vader en zoon Barrez thuis kwamen protesteerden zij tegen de huiszoeking, bewerende aat er geen gestolen zink door hem werd gekocht en daar de politie aan drong schotr-n vader en zoon in gram schap, vielen in beleedigingen uit, en na men eone dreigende houding aan. Vader Barrez greep zelfs de adjunct Commermau bij de keel doch deze laatste wrong zich los en de beide agenten waren verplicht den sabel te trekken om aan de geweldenarijen van de twee bezetenen te ontsnappen. Vader en zoon Barrez be- weeren dat zo dronken waren en niet wisten wat ze deden, maar wij gelooven dat ze te Dendermonde een pijpje zullen te rookeu krijgen dat aan de ribben han gen zal. Ongeluk te Wetteren. Een jonge missiounaris der zending van Scheut, M. Gaston Vilaiu, va» Eecloo, welke den 6 der toekomeude maand naar Congo moest vertrekkeu, droeg hier dijusdag morgend ten 7 uren in de parochiale kerk het H. Misoffer op, toen eensklaps een vijf kilogrammen zwaar ornement,dat juist boven het altaar in 't gewelfsel ge vestigd was, losging en van eene hoogte van 15 meters op het hoofd des jongen priesters neêrviel. Hij stortte achterover, het altaar met ziju bloed besprenkelend. Oogenblikkelijk kwam de geestelijkheid en het kerkpersoneel den ongelukkigen missionnaris ter hulp, dieu zij stervend vonden en dc eerw. heer pastoor-deken diende hem de laatste HH. Sacramenten toe,waarna hij in hunne tegenwoordigheid uaar 't huis der moeder van den eerw. h. bestuurder van Scheut, dio ook getuige vau het ongeluk was, welke in ouze ge meente woont, gedragen werd. De priestor is rond 10 uren overleden.

De Denderbode | 1898 | | pagina 2