Antwoord en zegen des Pauzes. - Spoorwegen. - Werkloon. Boekbeoordeeling Pol en Stant. Groene betoogingen j Bokkenrijders Onze Stedelijke Raad Onze premie Nieuwe Vlaamscbe Illustratie Kerk der Theresianen Kerk van den H. Martinus. w Hoe men liegen durft AALST. Luisterrijke Ver- Allerhande Nieuws. 9 9 9 9 Do Avenir de Luxembourg, vraagt of hot waar is, dat ciloyen Defuisseaux,de depute ouvcrrier bij die het meeste dondert tegen de rijke klas, in do gemeente Burret, tegenover de standplaats van Travigny, een buiten beeft gebuurd Hij moet «laar aangekomen zijn in een prachtigen lar.dau, met twee niet minder pracb'ige peerden bespannen, en die de bewondering uitmaken van heel de streek. Meu bouwt er eene stalling, schikt het inwendigo van het huis op en het heer schap bezigt eenige ongelukkige boeren om de hovingen op te rijven. Bloemen eu planten, zelfs vreemde planten worden aangebracht. Doch het heerschap moet eene jacht hebben, en bet heeft bet in dier voege aangelegd, dat bij gemiddeld maar 50 centiemen per hectaar betaald. Eu nu maar gesakkerd tegen den ryk- dom, tegen het kapitaal, tegen het ver slaven der arme boeren 1 Herbergen en drankhuizen. E-n Brusselsch liberaal orgaan - VEtoile Beige viel dezer dagen hevig uit tegen do c itholi' ke regeeriDg naar aanleiding van het vergunningsrecht. Als uien die liberale babbelkous geloo- ven wil dan klopt het gouvernemeut een ongehoord geld uit dat rechtmaar ook, 't kan niet missen, het aantal drankhuizen vermeerderde op bedenkelijke wijze. Maar de liberale babbelkous spaart Lier weer eeus de waarheid. Van 1870 tot 1889 vermeerderde het aantal drankhuizen met 84,273, 'tzij 1400 jaarlijksware dat aldus blijven gaan we zouden er nu heden 225,000 tellen. Op 1 meert waren er 191,824 waarvan 57,133 die geen sterke dranken schenken. Op 31 december 1889 waren 185,036 drankhuizen welnu dit cijfer is gedaald tot 134,191. Oordeelt nu. geëerde lezers, wat geloof meu stellen mag in de beweeringen vau eene liberale babbelkous. De heer Voorzitter van den Belgischen Volksbond heeft van Z. Em. Cardinaal Rampola den volgenden brief ontvao'gen b Zeer geachte Hoer, - Ik heb niet gewacht het schoon besluit door den Volksbond voorgesteld en goedgekeurd op zijn Congres van Luik, dat gij mij meegedeeld hebt per brief van 18 dezer maand, ter bnuuis van den H. Vader te brengen. - Zijne Heiligheid verheugt zich over de gevoelens van volkomene gehechtheid aan zijne wooi den, uitgedrukt in gemeld besluit. Hij geeft zijnen apostolischen zegen aan den voorsteller van het besluit en aan allen die het gestemd hebben. Gelukkig er u kennis vau te geven, betuig ik u de gevoelens mijner oprechte hoogachting. M. Card. Rampola. b Rome, 21 September 1898. Eene bemerking De christene democraten, alias de groene socialisten, vergaderd iu congres (?fte Brogge, op 14 Oogst 11.hebben ook oen adres gestemd aau Z. II. Leo XIII,... maar dit adres is onbeantwoord gebleven, want tot biertoe beeft geen enkel orgaan der groene verra- dorskü'. k eenig antwoord op dat adres bekend gemaakt. Zal dit verschil van houding van den H. Vader tegenover den Belgischen Volks bond en tegenover de Daensisten dan toch de oogen niet openen van de brave mcnschen die zich door die scheurmakers hebben laten misleiden De herhaalde openbare voroordeelingen door HH. HH. de Bisschoppen van Gent en van Brugge tegen het daeusism uitge sproken, staan dus nimmer alleen. De II. Vader is niet min streng jegeus deze wraakgierige sekte,die tot biertoe uitslui tend de catbolieke partij beeft bestreden tot voordeel en profijt van doctrinairs, progressisten en socialisten, dus van de ujaiu.eu van God, Kerk en Priesters I De heer Minister van Spoorwegen komt eene beslissing te uemen welke door de werklieden van zijn bestuur, met genoegen zal vernomen worden. Na een nauwkeurig onderzoek gedaau loor de oversten der verschillige diensten is er best.it ig i geworden dat zekere werk lieden dagloonen bekwamen die volstrekt onvoldoende zijn. M. Vandenpeereboom heeft nu besloten dat de dagloonen die,in sommige diensten fr. 2,20 en 2,40 bedroegen, op fr. 2.60 en 2,80 zulleu gebracht worden. Tevens zal het streng verboden zijn nog werklieden te aanveerdeu tegen con dagloon minder dau uil minimum. Die maatregel heeft zelfs eene terug werkende kracht tot 1 Julf, 't is te zeggen dat het verschil van het dagloon zal betaald worden, te rekenen van 1 Juli, en reeds van morgen,zegt LePatriote 't Zal aau velen bij 't naderen van den winter goed te pas komen. Is verschenen een klein Boekje, be vattende 2 Oefeningen van den H. Kruis weg en eene korte Onderrichting tot dezo oefening. Na elke Statie een strof van het Stabat Mater. Dit boekje is bijzonder geschikt voor openbare Kruiswegoefening met gezang vau 't Stabat Mater. Vervaardiger G. KALLENS. J. Uitgever, Em. Verninmien-Lie- baut, Boekdrukker, Bi usseischesiraal, ül, AELST. PRIJS 0-25 centicmeu het dozijn frs. 2-50, by den uitgever genomen. Ze zijn aan 't uitdoen van de patatten en Pol voert ze naar 't hof. Stant. Is 't nu eindelijk voor n dat gij patatten haalt, Pol Poi.. Jaat, -j£ X- Stant wij en kunuen toch g«e- -ötV - nen weg om iets anders uit te steken op 't land. Stant. Geenen middel van zaaien, zeker Pol? Pol. Onmogelijk niet, Stant. wat dat er ons nn te wachten staat, dat en weet ik niet. Stant. -- En op ander jaren was 't nn al volop in de zaaitijd, niewaar Pol Pol. Jaat Stantvan als 't oktober wierd, en wachte er niemand niemeer, en elk haastte hem om gedaan te maken. Stant. En tot hoe lang is 't nu nog goed om te zaaien hier in uw streken, Pol Pol. Hewel, Stant, al 'tgeen voor jaar markt t' Houtem gezaaid is, kan nog goed komen maar dat hangt ook veel af van de jaargangen is 't nen genadigen winter, dan kan de late zaaitijd zoo goed of nog beter zijn als de vroege maar is 't nen natten en nen kouden winter, dan is 't zeer dikwijls miB mee de late zaaitijd. Stant. Zoo Pol, dat is nu toch nog een g'heele maand dat het zou deugen om te. zaaien Pol. Jaat, Stant, als 't weer zou mee gaan maar 'k en heb er geenen poef meer op, man 't wordt te laat, en 't is te vreezen, als't weêr zal omslaan, dat we meê een lang sezoen van regen en sneenw en bncht zullen zitten, en dat veel land zal moeten blijven leêg liggen tot na de winter. Stant. En wat dan gedaan, Pol Pol. Patiëntie hebben, Stant, en 't pak riskeren in den uitkomenden. Stant. Kan dat nog goed komen, Pol? Pol. Jaat, Stant, da kan maar er zijn veel perijkel8 bij in 't jaar 70 was den oogst letterlijk vervrozeu en w'hebben alles her- zaaid naar den winter, en we zijn redelijk goed gevaren maar 'k heb ook al dikwijls gezien dat het herzaaide graan maar een halve panne niemeer en was. Stant. 't Is nen droeven toestand, Pol, en 't is wel dat er nen buitengewouen goeiën oogst geweest is van de jaar. Pol. Jaat, Stant, en 't is hetgeen ons nog een beetje couragie geeftmaar we ris keren toch straf van er aan geschoren te zijn, Stant. En 't beesteneten dat staat te kre- veren, Pol, dat is ook nen strengen artikel Pol. Och jaat, Stanthadden wij op tijd regen g'had, er en zou nog nooit zulk loof te zien geweest zijn, en nu en zal 't, ten besten dat 't gaat, toch maar een flauw beestje meer uitmaken. Sta.nt. 't Is nen grooten achteruit voor de boeremenschenPol want gelijk gij mij al dikwijls gezegd hebt, 't is uit de stallen dat het moet komen. Pol. Jaat, Stant, 't is boter en melk en 't kweeken en 't vetten van de beesten die er ons moeten doortrekken anders zijn wij den berg af Stant. Wij beleven nen aardigen tijd, Pol en daarbij zulken aardigen en droeven geest dat er op veel plaatsen komt onder t volk Pol. Ja, Stant, 't en is den goeiën kris tenen geest niemeer die wij van ons voor onders geërfd hebben. Stant. 'k Geloof 't wel, Pol zie maar nen keer enkelijk hoe het gaat den dag van vandaag meê den eerbied voor d'overbeid Pol. Den dienen is ver gezet, Stantge zondt zeggen dat 't vierde gebod nitgeschrabt is en dat iedereen moet meester zijn. Stant. 't Is waar, Pol 't en is nie alleenlijk 't openbaar gezag, van pastoor en burgemeester en andere overheden dat onder de voeten wordt getrapt, maar d'ouders zelve en hebben niets meer te zeggen op hun kin deren. Pol. Hewel, Stant, dat en is hier op den buiten nog zoodanig slecht niet, maar 't en verbetert toch ook nietmaar in de stad moet dat een wat zijn Stant. 't Is ongelooflijk, Pol van als ze hun eerste kommunie gedaan hebben, mee- nen ze dat ze groot zijn en van niemand nie meer af an hangen en dat leest slechte ga zetten, gazetten van socialisten en andere tisten, en dat vaagt zijn broek aan vader en moeder en g'heel de werelden twee jaar nadien leven ze lijk beesten. Pol. Die daaraan meewerkt door gazet ten en ander opmakerij, die zullen rekening geven, Stant Stant. 'k Gelooft wel, Polg'hebt daar die schijnheilige donchisten die nog altijd durven spreken van onzen lieven Heer en die niet ophouden van gedurig aan de menschen op te maken tegen de dienstdoende priesters en tegen 't burgerlijk gezag, die judassen zullen meê een paksken verschijnen voor 't oordeel Pol. Gaan ze nu nog altijd voort in hunne deugenieterij, Stant Stant. Ze worden nog langs om boozer, Pol eu al wat nog een beetjen treffelijkheid in zijn hert gevoelt, walgt er van in Aalst 't is den eenen uitval op den anderen, dan op Mr den Burgemeester, dan op g'heel den Ge meenteraad, dan op ons katholieke Volks vertegenwoordigers, dan op ons brave en ioverige Priesters, dan op de eerweerde Paters Jesuieten, dan op andere voortreffelijke en brave lieden, enzenz...., en dat met eene sluwheid en met eene gemaakte schijnheilig heid die den duivel alleen hun ingeven kan. Pol. z'En zijn nog niet ten einde geleefd de liefhebbers die zulke stukken uitsteken, Stant Stant. Volgens mij, Pol, en is er nog nooit op de wereld een sekte verschenen die zooveel kwaad gedaau heeft en zoo hatelijk eu walgelijk te werk gaat als die donchisten- kliek ander mannen die 't volk willen ver leiden en in den afgrond brengen, die beken nen dat ze meê den duivel eu meê 't kwaad meêdoen, maar die donchisten bazen die pre tenderen dat ze betere kristenen zijn als hunnen Bisschop, als hunne dienstdoende Priesters en als al de brave menBchen te sa men. Pol. Dat is tegen 't zot worden, Stant Stant. En niet te min durven ze dat afgeven, Pol, en zijn er onnoozelaars die dat inzwelgen. Pol. Geineene kerels knnnen dat in zwelgen, Stant, muar toch niet éénen seriea zen braven mensch Stant. Dat is waar, Pol, dat veruit 't grootste getal van d' aanhangers van den donchisten boel gekend zijn als loenscke en aardige pikettere, maar alhier en aldaar vindt men toch nen braven mensch die hem laat bij den neus leiden Pol. Dat alleen riekt ponrtaut al aan gebrand, Stant, dat al den bazaar meedoet meê de donchistekliek Stant. Wat wilt ge daaraan doen, Pol Al dat niet en deugt komt van zelfB, en nen mensch is meer geneigd naar 't kwaad als naar 't goed Pol. Ja, Stant, dat is allemaal wel maar als ge nu voor goed weet dat iemand omgaat meê lengens en Ledrog en judnsserij, ge moet toch van den dnivel in hebben om daar nog meê meê te doen en daar nog naar te luisteren g'hebt daar nu enkelijk d'his- torie van 't wijf, van Jezabel, om van duizend andere leugens en valsche streken te zwijgen, uls ge nu maar enkelijk die historie en zoudt kennen, waar dat nie genoeg om den rug te keeren aan de donchisten en om die kliek- mannen vierkant uit te lachen Stant. Dat was toch schandalig, he Pol, van den dag voor de kiezing meê alzoo een vuile en lasterende historie voor den dag te komen, om de kiezers te bedriegen en hi stemmen t' ontstelen Pol. Zwijg mij daar af, Stant, en dan nog altijd voor spreuk durven aannemen alles in eerlijkheid en deftigheid Stant. Meê alzoo een eerlijkheid en ee_ deftigheid lijk de die van de donchisten, krijgt g'overal nen messcher voor vier eens, Pol Pol. 't Is om meê te lachen, Stant En ik zeg nog nen keer, da'k niet eu versta hoe dat er nog éénen mensch die nog een beetjen treffelijkheid of eergevoelen in zijn bloed loopen heeft, nog één gazet of nog één schrift van zulke mannen in zijn huis of in zijn han den durft nemen. Stant. 't Is waar, Pol, maar dat ver mindert toch van dag tot dag, en 't zal er in 't kort g'heel en gansch meê gebeld zijn P91" 't Is t' hopen, Stant, en tot weder omziens Stant. Ja, Pol, tot binnen acht dagen MAATSCHAPPIJ de AALST. Het Comiteit, in zijne vergadering van Zaterdag 1 October laatst, heeft be slist de 32BlB verjaring der stichting van de maatschappij De Bok kenrijders te vieren op Maandag 7Novem ber 1898. Om 10 uren 's morgens plechtige Ziel mis voor de overledene Leden. Om 7 uren 's avonds Avondmaal ten lokale vau den Katholieken Kriug, Groote Markt. heeft in zijne geheime zitting van maan dag 11., benoemd le Tot leeraar aan onze Academie vau schoone Kunsten, in vervanging van M. Gustaaf Miry overleden, den Leer Isaby, vaG Gentbrugge. 2° Tot boterwegers in vervanging van M. Frans Luycx, overleden MM. Firmin Van der Poorten en LodewijkVan Hauwe. In openbare zitting, toen het reglement over het houden van betoogingen enz. ter sprake kwambracht de Raadsheer Dr Bauweus, iu naam der Aalstenaren, eene warme hulde aan de krachtdadigheid en den tact door den heer Gheeraerdts, Bur gemeester, zondag 11 aan den dag gelegd om het reglement to doen eerbiedigen en de rust en vrede te bewaren. Gansch do Raad sloot zich by de hulde aan. Bij de verschijning van hot eerste num mer van den vierden jaargang der raden wij al onze lezers aan, die nog niet hebben ingeschreven on die van deze schoone en goedkoope uitgaaf zouden willeu genieten, ons zoo spoedig mogelijk huune inschrijving te willen zenden. De nieuwe inschrijvers hebben slechts bun adres met melding Nieuwe Vlaam- sche.Illustratie, te zenden met bijvoeging van den inschrijvingsprys, um verdere kosten te vermijden. De prijs per jaar is Voor de stad fr. 3,80 Voor buiten de stad fr. 4,30 T E AAL S T Zaterdag 15 October 1898, ten 9 uren, solemueele Mis met uitstelling van het Allerheiligste. Ten 5 uren solemneel Lof. Zondag 16 October, ten 9 uren, solem nele Mis met uitstelling van het Aller heiligste. Ten 5 uren Lof en Sermoen in het Vlaamsch door ecneD Eerw. Pater Carmeliet Disoals. Maandag 17 October, verjaardag van het Kindeken Jesus van Praag, ten 9 uren solemnele Mis, Na het Evangelie Ser moen iu het Vlaamsch, dooreenen Eerw. Pater Carmeliet DiacALS.Na de Mis Toe wijding der Kinderen.. Woensdag 12 October aanstaande, om 8 uren, Jaargetijde voor wijlen den heer Jozef Megafck en Familie, van wego de Burgerlijke Godshuizen. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 schoenmaker (leerjongen) 1 werk jongen vau 16 tot 17 jaren Leerjongens voor het weven een goede keukenmeid, (zeer dringend). Vragen werk 1 paarden- of huisknecht voor heeren huis wordt sterk aanbevolen 1 brou wersgast daglooners onjjfabriekwerkers. Zondag II., zouden al hier de betoogingen plaats grijpen sedert meer dan 6 weken door de organen der groene socialistea aangekondigd. De Bruggesche groenen zouden hier met hunne Aalstersche vrien den komen verbroederen en tot opluistering van den dag zou de Bruggesche groene Turuclub hier eene feest geven op eene openbare plaats. De groene drukpers riep verder al de groenen van stad en dorp op om zich zondag naar Aalst te begeven en aldus eene schitterende revanche te nrmeu overdo mislukte betooging van 13 Juni 1897. H Land van Aelsl voorzegde dat er «luizende Franschmans uit al de dorpen giDgen optreden en dat de A.ilstenaars zich deesmaal maar zouden koes te houden hebben of anders de vuisten.... men begrijpt de rest. 't Recht van Leeuwke Plancquaert, riep uit: «Wij moeten te b Aalst toonen dat indien Woeste erin gelukt is daar de moeder der democratie te doodeo, het kind te Brugge herleeft. In tegenwoordigheid dier uitdageuile houding der Daensisten, heeft de heer Gheeraerdts, Burgemeester, het in 't belang der open bare rust, voorzichtig geoordeeld op zondag 11., allen stoet of alle betooging te verbieden. De Bruggesche groenen kwamen hier in den voormiddag aan. Zij waren ongeveer 90 A 100 in getal, mannen, vrouwen, turners en vaantjesbroeken, alles begrepen. Natuurlijk had het gros der groeno kliek zich ter statie begeven om hunne Bruggesche makkers te ontvangen, jojbj Daens en onae broeder Pie stelden zich aan 't hoofd om naar den Letterzetterskring te t" kken. De Bruggelingen poogden oen klaroenmarsch te blazen, maar 't was holakadééééé de Politie deed verbod. Na de zitting iu duu Lettereetterskring trok men in groepjes naar de Groote Merkt ter danszaal Ruelens alwaar eene openbare meeting plaatsgreep. Er waren oen 2C0tal mannen, vrouwen en snotneuzen opgekomen om het gezccver te aanhooren die zekere Thys er gratis uitdeelde. Onze Pie viel ook hevig uit tegen den heer Burgemeester en ons catholick Bestuur. Toen «Ie meeting geëindigd was, begaven de Bruggelingen zich verder in de stad en men zag hen vooral de fruitkraamkes aanvallen waar- scliijnelijk om hunnen dorst te lesscheD. De groene herbergiers zullen dus, gelooven wij, lang dik staan van 't vertier der Bruggelingen. Des namiddags vergaderden de groenen ter Verkensmarkt en be gaven zich stoetsgewijze Daar de herberg In den blauwen Strik palende aan 't mestplein alwaar de Bruggesche Turners eene ver- tooniDg gingen geven. 't Is onze Pie die 't lokaal van den Blauwen Strik verkoos te Brugge hield hij meeting In den Mestput en hier maakte hij zijne tuimeltoeren op den Mesthoop. Wij zeggen dat onze Pie tuimeltoeren maakte en dat is zoo, want de Bruggelingeu traden niet alleen op. Hot aanwezig groen publiek heeft verwonderd gestaan over de iostiDCtmatige vlugheid en behendigheid waarmee bij zijne tuimel- perten uitvoerde. Warme toejuichingen vielen hem dan ook ten deele.' Het Leve onze Pie en hij mag er wezen l werd dan ook in koor aangeheven. Een vriendenhand heeft ons eenige afbeeldsels bezorgd van de wonderbare Tuimeltoeren van onzen Pie en welke wij hier meê dcelen. De turnfoest voltrokken geleidden de groenen de Bruggelingen stoetsgewijze muziek aan 't hoofd langs de Zonnestraat, Korte- en Lange Zoutstraat, Merkt, Kapellestraat, Graanmarkt naar de statie. Deze stoet, 200 koppeD sterk, was samengesteld ten grootere deele uit vrouwspersonen en kinderen. Zeg eens, Pie man, zijn die vrouwspersonen nu ook geene slonsen gelijk ge de meisjes geheeten hebt dio deu lichtstoet der Cath. Jonge Wacht volgden Men hield toch nog eens stil aau den Letterzetterskring. Natuurlijk hadden al die bewegingen aldaar en op 't Statieplein eene zekere menigte nieuwsgierigen gelokt. Wij moeten bestatigen dat alles zeer rustig zou zijn afgeloopen» want algemeen was men onverschillig aan 't geene de groenen aan 't uitsteken waren, maar Priester Daens, die gansch den dag den leidsman was geweest, kon zijne klapkraan niet toehouden eD moest toch tot 't volk eens spreken. Nauwelijks had hij eenige volzinnen geuit of de heer Burgemeester verboodt het hem maar op 't zelfde oogenblik hieven de groenen dreigend hunne stokken op om den heer Burgemeester te slagen. Voorzeker zou de heer Gheeraerdts slagen hebben bekomen, had hij zijnen aanvaller bij de borst niet kuDuen grijpen en zijn zoon den slag afweren. De aanvaller is gekend en proces-verbaal is tegeu hem opgesteld. Tegen Priester Daens is ook proces-verbaal opgostelil. Op eens ging de kreet in 't publiek op Men slaagt den Burge meester Honderden sprongen te gelijk toe en de groeno stoksla- gers dit bemerkende vluchten als hazen den Letterzetterskring n binnen eu Van Schuylenbergh sloeg de deur dicht... Ze begrepen dat de verontweerdigde Aalstenaars hun eenen aardigen toer zouden kunnen spelen hebben. Onze gansche deftige bevolking is verontweerdigd over 't gedrag van Priester Daens. De Gendarmerie verscheen ter plaats, dreef de menigte uiteen, de Bruggelingen vertrokken en weldra heerschte er rust. Priester Daens na 't voorgevallene mot den heer Burgemeester liep in eene vlucht naar zijne woning, onstak twee keersen nevens een Christusbeeld, zette de vonsters open en van op straat zag men hem, geknield voor dat beeld, in zijn breviaris bidden... Comcdiante Comediante /...- Hut is onbetwistbaar dat de bevelen des heeren Burgemeesters tot drymaal toe zyn miskend eu overtreden geworden. Ten andure het wordt door onze Pie, in Den Werkman, erkend, toen hij schrijit Bij plakbrief was de stoet verbodenen toch is er stoet en optocht geweest. Een twintigtal Bruggesche Turners waren hier overge bleven, om den verloren maandag te viereo, zoo onze Pie schreef. Onze groenen hebben dan met hunne Bruggesche mak kers, voorafgegaan van razige trompetters, vau de eene groene kroeg naar de andere gedwijld bij zooverre dat velen van Wemmei iu de beenen kregen. Ter Keizerlijke Plaats aan do woning van den heer Desideer De Wolf, Voorzitter der Cath. Jonge Wacht, hebben de groenen, die ridders van eerlijkheid en deftig heid, luidruchtig Ahoe Ahoegehuild... Zekere Jan Welleman, was 't haantje vooruit, on braakte er eene vracht domme beleedigingen uit tegeD do achtbare familie De Wolf. Later trokken de groenen naar den Letterzetters kring en wierpen met een ledig floscbje van spruitwater, eene spiegelruit iu van 't buis bewoond door juffer Fanny vander Noot, 't welk aan hooger genoemd lokaal der groe nen paalt. Mejuffer vander Noot zat aan 't venster te werken en eenige glasscherven vlogen haar in 't aangezicht. Wat mag die juffer welke zich met geene politiek be moeit en niets dan goed doet aan haren evenmensch, dan toch aan de groenen misdaan hebben Naar meu ons verzekert, is de dader gekend door onze Policio. Donderdag zijn do inrichters van de stoeten op Zondag 11. ten Bureele van policiemoeten verschijnen om onder- hoord te worden. De Werkman van heden vrijdag 7 October, schrijft dat Priester Daens, maandag morgend, toen hij terugkeerde vau zijne Mis, iu de kapel der Theresianen, door eenen Woestist, een ouderling, werd aangevallen eu beleedigd. Aangezien de bedoelde Woestist ten Bureele van politie eene klacht, wegens beleedigingen en smaad, tegen Priester Daens heeft gedaan, willen wij den grond der zaak niet intreden. Maar 't bewijs dat onze Pie, in zijnen Werkman a aan de waarheid te kort-blijft, in andere woorden, dat hij liegt en wetens en willens liegt, vinden wij in 't volgende in volle letteren gedrukt Wat u aangaat, gij die dat nieuw schandaal hebt uitgerecht, moest ik u noemen, ge zoudt ons b vervolgen, en wij werden veroordeeld ons - zuur gewonnen pefmingskens zouden wij aan - u moeten geven... Onze Pie bekent dus dat moest hij den heer met naam noemen die hij bedoelt of genoegzaam aanwijst, hij door de Rechtbank andermaal tot schadeloosstelling zou ver oordeeld worden. Als men rechtveerdig handelt, moet men de Rechtbank niet vreezen. Kan men nu klaarder en duidelijker bekennen dat men liegt en bedriegt toon in ff 0I) Maanda& 24 October aanstaande, O om 5 1/t uren stipt des avonds, ten lokale van den Cath. Werkmanskring, te geven door de heeren Meesters der Zondagschool van Sint-Martinus. Pro gramma 1° Openingstuk voor Symphonie 2° De Koning der Boschjagers, geschiedkundig drama in 4 bedrijven 3° Het Huis in het Woud, kluchtspel in een bedrijf. Prijzen der plaatsen Voorbehoudene fr. 2.00 Eerste, fr. 1.00; Tweede, 0,50. Do werklieden betalen halfgcld. Opening der zaal om 5 uren Ingang langs de Korte Zoutstraat. De heeren Meesters der Zondagschool zullen de vryheid nemen kaarten ten huize aau te bieden. Botermarkt. Heden zaterdag werden 721 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 5760 kilos. AALST. Bloedig gevecht. Zondag was het kermis ter wijk De Kat en alles liep er vrolijk af, toen er in den avond een verwoed messengevecht ontstond. De genaamden Gaytant Alois, Gustaaf eu Emiel, drij ge broeders en Dancet Karei, rondleurders van Rousselaere, die hier soms weken op logist zijn ter herberg In den Toren hadden zich van in den dag aau den drank bege ven en weêrwolf geioopen. In den Toren was men aan 't dansen en er brak ruzie los, om eene nietigheid, tusschen een persoon die er een ;las bier kwam drinken en de Rousselaarsche weêrwolven. )p een draaien en omzien trokken deze laatste huune messen en begonnen in het wilde te kappen en te korven op de aanwezigen; ze wierpen met pinten en flesschen, in een woord met alles wat er in hunne handen viel. Ieder een vluchtte dapper de deur uit eu toeu zij niemaud meer te stekeu vonden sloegen zij hunne messen in deuren en muren; al de vensterruiten werden ook verbrijzeld. Verscheidene personen werden min of meer ernstig gekwetst. De gunaamde De Boeck Leopold werd nog al ernstig verwond en ligt op 't oogenblik in 't hospitaal. De Rous3elaarschon worden ook nog al goed ufgetak- keld. De Politie kwam er tusschen en nam de Rousselaar sche vechters in verzekerde bewaring tot na het onderzoek wanneer zij terug op vrije voeten werden gesteld. Verscheidene der verwonden zijn ten politiebureele verzorgd geweest door Doctor Hertecant. Zaterdag werd vrouw R. Do Pauw, oud 56 jaren, echtgenoote Pieters J.-B. verkensslachter, wonende Maan- straat, 33, alhier, in den kelder doodgevondeu. Onge twijfeld zal dezo vrouw, die zich soms aan den drank overgaf, in den kelder gesukkeld zijn en verongelukt, doch niettegenstaande dat vermoeden is er door de Politie een onderzoek ingesteld. De brand, maandag avond te Cureghem in de meu belmakerij van M. Van Wichelen uitgeborsten, had in korten tijd ecu werkhuis van 70 meters lang op 40 me ters breed geheel omvat. Er blijft van het werkhuis niets over dan de vier mu ren. Voor ruim 60,000 fr. schade werd er aangericht.^!

De Denderbode | 1898 | | pagina 2