Zondag 6 November 181)8. 5 centiemen per nummer. 3isle Jaar 5511 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Onderzoekt en oordeelt. De Moordenaar? w Landbouw. De waarheid. gJ^r.Tk Nieuwerwetsche liberalen. - DE DENDER Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitaotiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31, •n in alle Postkantoren des Land. Cuique «uum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den uijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voer de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Buret-Ie van dit blad. Aalst, 5 November 1898. Blind van dolle woede roept Hel Land in zijn laatste nummer uit - Chipka een modderpoelWat komt uit Chipka Onderzoekt het en oordeeltLand 30 oct. 1' bl. 4* kol.) Reeds dikwijls heeft Denderbode het zich tot plicht gerekend, een pijnlijke plicht, te onderzoeken, in de weegscbale van het gezond verstand te leggen, de aardige, zonderlinge leerstelsels welke uit Chipka de wijde wereld wordeu iuge- zonden en altijd, uiet waar lezer? in het geen wij onderzochten zijt gij met ons t'akkoord geweest om het te voroordeelen. Om nogmaals den vinger op de wond te leggen behoeven wij slechts een paar weken achteruit te gaan. In het nummer van 16 oct. 11. lezen wij. (1® bl. 1® kol.) O XX6 Siècle, rijke lafhertige pry 1 wat hebt ge te zeggen tegen de Soir Is dat geene schoone, verstandige, aan- b gename, eerlijke gazet Ze wordt door vele catholiekeo gelezen, omdat ze zoo b treffelijk schrijft, en niet gelijk gij, de Waarheid wringt als eenen schotel- doek, volgens de partijschap... Recht moet recht en waarheid waarheid blij- ven. b (Nota der redaktie). Wij kunnen haast onze ooren niet ge- looven De XX' Siècle, een catholiek volksgezind blad van Brussel, wordt uit gescholden en Le Soir opgehemeld. Le Soir, eene schoone goede gazet De Soir in de oogen van Chipka eeno goede, aanbevelingsweerdige gazet ge worden. Dat is een comble Weet M. Daens dan niet meer dat eeDS tusschen Le Patriote en Le Soir een pennetwist is ontstaan en dat de eerste al de huichelachtige pluimen van Le Soir heeft uitgerukt Wij willen nu niet spreken van zeker soort van aankondigingen waarbij Le Soir grootelij ks leeft, die zijne specialiteit uitmaken en dio hem zulk een schoon faam hebben verworven 1 Ah I om ze te kennen zou men de gan- sche verzameling van Le Patriote moe ten opgraven Onder politiek oogpunt heeft, zegt men, LeSoir geen kleur. Maar hoe komt het dan dat met al de maatregelen door de catholieken genomen den draak wordt gestoken en de spot gedreven Maar waarom dan worden alle catholieke man nen door Le Soir stelselmatig afgebroken? Onder wijsgeerig oogpunt verspreidt Le Soir de zonderliugste leerstelsel, Le Soir is rationalist zijn God is de menschelijke rede. Hebben wij hem over eenige maanden de zelfmootd niet zien verhenen en loven WIE IS KAAR HET HOOGDUITSCH van EDUARD WAGNER. 48- VERVOLG. Zij boog en kuste het meisje op het voor hoofd. Sofie greep hare hand en koste ze hartstochtelijk. Haar gelaat was zoo bleek als dat van een lijk. Gij zijt opgewonden, mijn kind, zegde zij teeder. ik zal zien wat ik voor u doen kan. Vertrouw op mij, Sofie en alles komt terecht. Zij gaf het meisje verlof om heen te gaan. Toen zij weer alleen was dacht Eugenie na over hetgeen zij gehoord had en mompelde zacht Waarom is dat huwelijk met den graaf onmogelijk Ik wil eens hooren, wat hij er Tan zegt. Ik zal niet rusten vooraleer ik Sofie doorgrond heb. Maar nu weet ik dat zij rein is als een engel. Ik zal den hinderpaal die het jonge paar in den weg staat, verwij deren en den donkeren sluier oplichten, welke dit meisje omgeeft ik moet haar geheim weten. als eene daad van noodzakelijkheid en van moed getuigende De leerstelsels van Le Soir zijn de vol strekte ontkenning der christene begrip pen. Wat LeSoir voorhoudt kan onmo gelijk een christen mensch aannemen. Ook is er Diet een geestelijke bij wie Le Soir in huis komt of door wie bij zelfs gelezen wordt. Integendeel overal is hij met klank aan de deur gezet. En ua zulke veroordeeling komt Chipka woedend uitroepen dat Le Soir eeno aau- bevelingsweerdige gazet is. Over de feuilletons door dat Brusselsch blad afgekondigd zou er veel te zeggen zijn. Stellen wij slechts dit vast dat zij allen, de eene meer dan de andere ODzedig zijn Welke huisvader zou die romans door zijne kinderen durven laten lezpn Uit ganscher harte zouden wij hem be klagen, want hij zou het einde van zijn ongeluk nog niet hebben beseft. Die loftuitingen aan Le Soir toege zwaaid brengen ons een andere te binnen, eene goede, waar hij M. Daens de geuzen brave christenen deed worden En wat komt er uit Chipka Leest en oordeelt 1 De liberalen goede christenen Welke dwaling en M. Daens die jaren en jaren de geuzerij heeft bevochten, die ze uit gescholden en aan den kaak gesteld heeft, heeft dat woord niet horroepen Door z^ne zwijgende houding heeft hij dit rampzalig gezegde bekrachtigd Waar de blindheid iemand voeren kan 1 Wij hevelen aan M. Daens eens de volgende woorden uit La Réforme te overwegen. Wij, liberalen, wij mogen niet n blijven staan voor het geweten der menschen de liberale partij moet om haren naam van liberaal n te verdienen, vlakaf oorlog voe- ren tegen God. En de Chronique voegt er bij Ja, in Belgie is de liberale partij n regelrecht tegen den Godsdienst n gericht. En toch zijn de liberalen voor Chipka goede christenen. Hoe wy het saam moeten rijmen, weet ik niet. Gij, lezers leest en oordeelt nu en be antwoordt daarna de vraag zoo vrijpostig door Het Land gesteld. Mocht dit blad ons schrijven overwegen buiten de voor ingenomenheid van allen politieken baat en verblindheid ZEG EEIVS, Denderbode, hebt ge in Dendergalm dat Sermoen van den Bok gelezen Wel, ja, maar 't is wind, niets dan wind, maar ook 't komt van de wind. Wat geoie niet waar 1 die liberale predikant XXI. AFGELUISTERD. Sofie verscheen aan tafel zonder dat men op haar gelaat iets van hare ontroering kon lezen. Mevrouw Mixtome zag het en toonde er zich zeer te vreden over, want zij liet nooit aan iemand merken wat er in haar binnenste Na tafel deed men een beetje muziek en daarna was Sofie vrij. Zy ging in een hoekje van het raam zitten, achter het zware gordijn en beschouwde met belangstelling het tooneel in de kamer. Het vuur in de schoorsteenen, het over vloedige licht der kroonluchters, de prach tige toiletten der dames, dit alles trok Sofie aan, want het was zoo geheel in tegenstelling met haar eenvoudig leven in Griekenland. Hare blikken rustten echter vooral op me vrouw Mixtome en zy beschouwde haar met liefde en genegenheid, die evenwel niet vrij was van ieverzncht, dewijl zij vermoedde, dat deze weldra verloofd zon zijn met den markies van Charlemont. Hoe kan zij mijnen vader vergeten, zelfs als zij gelooft dat hij dood is dacht zij. Doch hoe schoon is zy. Mevrouw Bienjour naderde Sofie met een lachje op de lippen, doch meteen hart vol nyd en afgunst. Zij baatte Sofie. Het is onbegrijpelijk dat mevrouw Mix tome vau dit meisje kali houden, dacht zy. Over de noodzakelijkheid der ver grooting van de tarweopbrengst. In zijne openingsredevoering uitgespro ken in September 11. bij de vergaderin gen der Britannische Vereeniging voor den vooruitgang der wetenschappen onderzoekt M. William Crookes de kwes tie der tarweopbrengst voor de volks voeding. Tegenwoordig, zegt hij, beslaat de tarweteelt in de gauscho wereld eene op pervlakte van 65 millioen hectaren, welke jaarlijks eene gemiddelde opbrengst van 745 millioen hectoliters, of van 11,5 hectol. per hectaar geveu. Rekening hou dende van de gedurige verhooging van bevolking, zal de hoeveelheid voortge brachte tarwe ras onvoldoende zijn on kau men voorzeggen dat, binnen dertig jaren, de tarweopbrengst tot 1174mil- lioon hectol. zal moeten stijgen hetgeen een te kort eou geven van 429 millioen hectol. of van 6,6 hectol. per hectare, tegenwoordig bebouwd. Daar al de gronden op verre na niet in staat zijn om, op winstgevende wijze, tarwe voort te brengen, hoe zal men het te kort aanvullen Door de huidige gemiddelde opbrengst met 6,6 hectol. per hectaar, te verhoogen bij middel van stikhoudende mesten, ant woordt M. Crookes. Kau deze uitslag in practijk bekomen worden? Wij beantwoorden deze vraag zonder aarzelen bevestigd, op voorwaarde nochtans dat de grond genoegzaam voor zien zij van de andere voedende bestand- deelen: pkosphoorzuur, potasch, kalk, enz. In deze voorwaarde kan men voor het redematig gebruik van stikstofhoudende mesten niet alleenlijk deze vermeerdering vau opbrengst bekomen maar ze zelfs merkelijk overtreffen. M. Crookes onderzoekt vervolgens de voornaamste bronnen van stikstofmesten A. De gasfabrieken welke zwavelzure ammoniak voortbrengen, maar in be trekkelijk geringe hoeveelheid daar zij maar 400,000 tonnen voor gansch Europa beloopt. B. Do Guano welke gedurende lange jaren een der voornaamste stikstofhou- dendende mesten geweest is, maar waar van de liggingen zoodanig ^uitgeput zijn dat zij wat meer in aanmerking genomen worden. C. De teelt der peulgewassen. Men weet dat de peulgewassen de eigeuschap bezitten om de stikstof der lucht te ver eenzelvigen. D. De waters der rioolen onzer groote steden bevatten verbonden stikstof. On gelukkiglijk bestaat er heden nog geen praktische wijze om de stikstof erin ver vat, op winstgevende wijze te benuttigen. E. Het eeuig bestanddeel dat eene vol doende hoeveelheid samengestelde stik stof inhoudt, welke, als stikstofmest, op Zij is niets meer dan eone avonturierster en ik hoop dit weldra te kunnen bewijzen. Hoe is het mogelijk dat eene dame, die de meest trotBche vrouw van Frankrijk genoemd wordt belang kan stellen in een meisje van wie nie mand weet wie zij is, of van waar zij komt verleden een sluier omhult. Zij is met een doel hier gekomen, maar ik zal haar ontmas- )ren Zij nam eenen stoel en plaatste zich naast Sofie. - Gij zit hier zoo alleen jufvrouw Lepage, begon zij. Waarom mengt gij u niet onder het gezelschap Alles is my zoo nieuw in Frankrijk, dat ik er meer genoegen in vind toe te zien dan aan de uitspanningen deel te nemen, antwoordde Sofie. Dat toezien lijkt wel op eene bespieding zegde mevrouw Bienjour koel. Het meisje kleurde. Ik kan niet gelooven dat ik zoo ver keerd beoordeeld wordt, antwoordde zy ont steld. Is die beoordeeling valsch vroeg me vrouw Bienjour. Komaan, jufvrouw, moeten wij denken van een jonge dame, die in Frankrijk geene bloedverwanten heeft en daar toch is geboren Wat moeten wij den ken van eene jonge dame, wier vader toe. stemt, dat zij alleen nit Griekenland naar Frankryk reist en die het aan haar zelve groote schaal kan benuttigd wordeu, is de soda-nitraat of salpeter van Chili. Deze stof bovondt zich iu groote mas- sas, in eene enge strook iu de vlakte vau Tamarugal, gelegen in de noordelijke gewesten van Chili. Deze liggingeu van nitraat hebben eene zeer groote handels waarde en beloven in 't vervolg eene nog grootero waarde to bekomen. De uitvoer van nitraat van Chili, welke altijd grooter wordt, beloopt tegenwoor dig ongeveer 1.200.000 tonnen. Het zijn deze aanzienlijke liggingeu van soda-nitraat, welke ons grootelijks het aandeel zullen verschaffen, om het tekort iu tarwe waarvan wij hooger ge sproken hebben, te dekken. Daar volgens de schattingen van M. Crookes, de gemiddelde opbrengst der tarwo slechts 18 hectol. moet bereiken, in plaats van 11,4 hectol. wolke de tegen woordige middelmatige opbrengst is, is het buiten twijfel dat het gebruik van soda-nitraat als meststof toelaat deze gematigde verhooging van opbrengst to verwezenlijken en ze zelfs te overtreffen. Het uitwerksel der soda-nitraat voor de verbetering van opbrengst in tarwe is op praktische wijze bestudeerd geworden door de HH. John Lawes en Henry Gilbert, op hunne proefvelden te Rothamstead. Het zelfde land bezaaid met tarwe gedurende 13 achtereenvolgende jaren, zonder mest stoffen, heeft 10.8 hectol. per hectare voortgebracht. Gedurende do 13 volgende jarou, heeft betzelfde land, altijd bezaaid met tarwe, maar bemest met 635 kilogr. soda-nitraat per hectare, gemiddeld 33 hectol. voortgebracht, hetzij eene ver meerdering van 22 hectol. In andere woorden 28.8 soda-nitraat hebben eene verhooging van 1 hectol. tarwe teweeg gebracht. Dus wil men den oogst der wereld, per hectare, met 6.6 hectol. verhoogen, moet men jaarlijks aan den grond ongeveer 190 kg. soda- nitraat toedienen. L. Van Den Berck, Landbouw-ingenieur. Wat vragen wij Dat eene anti-godsdionstige macht op 't stad huis kome Die vraag wordt gesteld door 't Land van Aelst. Wat zal het hondgenootschap der Daon- sisten mot liberaleu en socialisten, in geval van zegepraal, anders tot gevolg hebben dau eene ongodsdienstige macht op ons stadhuis breDgen Hoe menigmaal heeft H Land van Aelst niet geschreven en bewezen dat de libe ralen en socialisten godloochenaars, gods diensthaters, vijanden der priesters zijn... en die godloochenaars, dje godsdienstha ters, die vijanden der priesters, willen de Daensisten naar ons stadhuis voereu om er eene anti, of liever, ongodsdienstige macht tot stand te breugeu, die met den - eerbied van alle godsdienstige zaken weldra zal den spot drijven Waarlyk er valt te wanhopen voor den man die zulke vragen stellen durft 1 van Chipka worden thans verschillige bis- toriekens aaneengeflanst om aan 't volk te doen gelooven dat joind Daens te Schaar beek-Brussel, niet als almoezenier !?f) is aangenomen geworden door de tegen kantingen der catholieken van Aalst. Welnu dat is eene logen zoo grof als deze van de Jesabel die JOjud Daens moest bekoren. Immers met veel genoe gen hebbeu de Aalsterscbe catholieken den viezen pastoor zien afscheid nemen der vrieudeu on vriendinnen van den Osbroeck eu hem hooren vereeren met eene serenade ofte charivari ter gelegen heid zijner benoeming tot eene oervolle plaats, zegt De Werkman. Enkel eene vrees bekommerde ons, uamelijk, dat de reiziger naar Brussel met een heen- en weêrkaartje zou ver trekken. Overigens dat zou de eerste maal niet zijn dat men hem zou zien vertrekken met het vast besluit nimmer in de Aal- stersche wereld terug te keeren. Velen van ons herinneren zich nog dat wauneer hij voor de tweede maal, door schoon spreken eu drukkelijk zieu, iu 't orde der Jesuïeten aangenomen werd, hoe hij alsdan vau de vrieudeu afscheid nam en zijne pijp, als gedeukenis, schonk aau den dikken beenhouwer der Molen straat. - Pa, zegde hij, nu vertrek ik en 't is ti voor goed, waarop de lustige vriend antwoordde - Lippen, zie daar zet ik uwe pijp op de schouw eu eer veertien - dagen vcrloopen zijn, zult ge ze wol komon terugnomen En inderdaad nauwelijks verliepen er een tiental dagen of op de deur zijner celle stond er ge schreven u Sic transit gloria mundi Zoo vergaat de wereldsche glorie, en de vogel was gaan vliegen.... en kwam zijne pijp terugeischen. Nu, wanneer jajed Daens zich op woensdag 19 octobor 11., om 9 uren 's voormiddags in 't Gesticht der Visitandinnea aaubood, zag by met ver wondering het zelfde latijuscue opschrift op de ingangdeur geschreven eu verzocht men hem vriendelijk zijneu weg voort te zetten daar men van zijne goede diensten afzag. De mislukte almoezenier ging zich bo- klageu en tranen storten iu den schoot van Staatsminister B. deze poogde hem te troosten en moedigde hem aan om pa tiëntie te hebben, daar er wellicht eene plaats zou geweest zijn iu een oudeman nenhuis. Maar onze Lippen schoot in gramschap uit, roepende dat zijne patiëntie ten einde liep eu dat hij zich uiet zou laten opslui ten in een oudemannenkens-gesticht. - Ik mij te Elsone laten opsluiten Nooit Gauscb ontroerd cn afgemat verliet hij de woning van den Staatsminister eu liep recht naar een apotheker der Anspach- laau, welke hem, als hulpmiddel, 200 versterkende pillekens toediende. Dit is toch een tijdelijke balsem voor deu beproefden merteleer bijzonderlijk iu dezeu tyd des jaars dat het raapzaad geschoten ligt. overlaat eene betrekking te zoeken Ik houd het meer met een meisje wier verleden bekend is en die geen geheim daarvan maakt. - Mevrouw Mixtome was over mijne ge tuigschriften te vreden, zegde Sofie trotsch. - Ja, Eugenie Mixtome is te argeloos, maar ik geloof niet dat gij zijt wie gij schij nen wilt. Mevrouw O. gij moogt boos worden, maar ik houd het er voor, dat gij met uwe komst naar hier een geheim doel beoogt. Wees op uwe hoede, jufvrouw Lepage. Mevrouw Mixtome heeft vrienden die over haar waken, en wanneer gij haar nadeel wilt berokkenen, zalt gij er zelfde gevolgen van dragen. Sofie wierp het hoofd trotsch achterover. Indien mevrouw Bienjour Sofie's waren naam had geweten, zou hare boosheid in de diepste nederigheid veranderd zijn zij lachte editor valsch. Ik zal uwe beleedigingen aan mevrouw Mixtome mededeelen, zegde Sofie koel. Doe zniks en toon u het verraderlijke wezen, waarvoor ik u hond riep mevrouw Bienjour woedend. Gij zult ondervinden dat ik eene oude vertrouwde vriendiu van me vrouw Mixtome ben, eu dat eene vreemde mij niets kau maken. Zeg het haar, zie dan wat er zal gebeuren. Sofie zweeg. Zij begreep dat zij als eene vreemde in huiB, de beleedigingen van vrouw Bienjour niet aan hare moeder kon mededeelen. Hare woorden konden argwaan wekken, wellicht zou zij ontslngen worden als zij klaagde daarenboven kwam haar de zaak onbeduidend voor. Er bleef haar niets over te doen dun zich kalm te honden. Ik ben niet gehouden verder naar u tt luisteren, mevrouw, zegde zij. Zij richtte zich op en ging naar het por taal. De huisdeur stond open eu liet bruis- Bchen der golven bereikte haar oor. Zij zelde een oogenhlik, begaf zich vervolgens naar hare kamer, nam eenen Bhawl en trad naar buiten. Er woei eene ruwe wind. Sofie wikkelde zich in den shawl en toog naar de klippen r zij zich achter eene hooge rots neerzette en naar het geklots der golven luisterde. Ik heb eene vijandin in huis, dacht zij. Het is maar goed dat mevrouw Barti- neux mij een tijdelijk verblijf in hare woning heeft aangeboden, want wnarschynlijk zal ik Montfa$on spoedig mooten verlaten. Maar wat, kan ik gedaau hebben, dat mevrouw Bienjour mij zoo haat De hemel was met wolken bedekt. Er heerschte eene diepe duisternis, doch de witte kniven der golven waren nog zichtbaar. Er scheen een storm in aantocht. Sofie hulde zich nog dichter in haren shawl en ging in eene holte van de rots zitten om voor den wind beschut te zijn. Troost u, man alles is vergankelijk op deze wereld, maar weest overtuigd dat konden do catholiekeu van Aalst u aan een postje helpen zoo wijd mogelijk van hier, zij er niet zouden aan te kort blij ven, al ware het maar om onze stad te bevrijden van al die droevige spektakels die er reeds zoo menigmaal door uwe tegenwoordigheid zijn opgevoerd gewor den I Sedert dat zekero leiders der nieuwerwet- sche liberaler» zich van een groot gedeelte der Aalsterscno liberale partij hebben meester gemaakt, ontvangen wij schier wekelijks een, twee of drij naamlooze brieven en postkaarton waarin wij en onze catholieke vrienden bedreigd worden, men ons raad geeft en ook al op de ge- meinste wijze beleedigi. Dat is eeno handelwijze alleen weerdig van topkensridders. Maar wat wil men, 't vat moet tóch uit geven wat het in heeft. Nu het gebeurt dat men in die naam looze schriften kostelijke bekentenissen aantreft. Men weet dat tal van liberalen behoo- rende tot de oude deftige burgerij onzer stad zeer weinig genegenheid gevoelen voor de aardige Jannen die de verwaand heid zoo verre drijven van de les te dur ven voorspellen aan die oude pruiken, die u doctrinairs n gelijk zij ze met ver achting heeten en die do liberale fami- liëu gedurig beknibbelen en versmaden omdat zij zich niet gowaardigen van ge dwee het hoofd te buigen voor do bevelen vau dat volkje. En die deftige liberalen verbergen hoe genaamd huune gevoelens nietdikwijls eu uit eigene beweging, als of ze vreesden »an verdacht te worden van met die vieze kwasten aan to spannen, geven zij vrije lucht aau hunuou afkeer cd walg. Vlakaf verklareu zij dat ze zich wel zullen wacb- teu van ooit te stemmen voor den blauw- groen-roode hutsepot die zekere jaunen aau 't koken zijn te samen met de roodo en groene socialisten. Maar wij wisten nog niet wel of die Jauuen, gelijk wij, bekend waren met de gevoelens van SnijqoB der doctri- uaire oudepruiken - ten hunne opzichte. Nu, de laatste uaamlooze brief dien wy van de Jannea de verledene week outvia- gen, licht ons daaromtrent ten volle in; de moedige en deftige schrijvers bekennen er in dat wel is waar eeuige dozijnen doctrinairs (sic) in 1899 voor de Dompers zullen stemmen, maar dat de liberalen in overgroote meerder heid de sameuzweeriug tusschen libe raleu, Daensisteu en socialisten goed keuren. Wel mag het hun bekomen en elk zijne goesting Maar niet te min, 't staat nu toch vast dat de Januen zoo wel weten dan wy, dat vele liberalen hot onder hunne woerdig- heid achten van met hen nog iets ge meens te hebben. De naamlooze brieven door alle deftige lieden aanzien als H wapen der schurken, zijn dan nog tot iets good. Op hetzelfde oogenblik hoorde zij nade rende voetstappen en luid spreken. Sofie verschrikte, keek nit haren Bchuilhoek en zag eenen mau eu eene vrouw gearmd de rot sen naderen, waarachter zij zat. Zy waren nog eeuige stappen van haar verwijderd. Sofie trok zich geheel in de rotBen terug. Zij dacht dat het gasten vau het huis waren, die voorbij zouden gaan zonder haar te zien. Bij de eerste woorden van den man, die zy verstAun konleende zij een opmerkzaam oor. Het paar was Filip Piron eu Johanna zy praatten over Sofie, Filip Piron was met Johanna verloofd an opzettelijk overgekomen om haar te spreken Wie is toch die nieawe gezelschapsjuffer van mevrouw Mixiome vroeg hij, met ge- dwongene onverschilligheid. Wie is jufvrouw Lepage Zij komt uit een vreemd land, ant woordde Johanna waar hebt gij haar ont moet Gisteren avond op het kasteel. Zy ziet er als eene jonge vorstin nit. Is zij geene bloedverwante van mevrouw O, neen, zy is de gezelschapsjuffer van mevrouw, meer niet. Maar als gij haar gezien hebt, Filip. dan moogt gij gerust zeggen, dat - gij het schoonste meisje van Frankryk hebt j gezien. (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1898 | | pagina 1