Pol en Stant. Wat bluf Van tak op tak. Dienaar van 't Vaderland Als ons programma i seïurte TT?™; DEN DAG dftn da& dat uw Liberale betooging. Bokkenrijders Oordegem. SYNDIKAAT Rechterlijke kronijk. ZONDAGRUST. Bericht herbergiers en spijstafelhouders. Allerhande Nieuws. POL komt naar't hof gereden met eene kerre loof. Stant.Schoone nVSifev en dikke rapen lijn't Pol a Pol. Ja,Stant, ze beginnen er te komen; ze groeien bij d'unr, en lijk d jTf- - ge ziet, er komen er reeds Teel in lyk een brooiken van vijf eens Stant. Wie zou 't nog gepeisd hebben, he Pol Pol. De menschen kloegen allemaal om te meer. Stant maar rechtzinnig gesproken, 'k en heb nooit den moed g'heel en gansch opgegeven 't moest toch 'nen keer regenen, en den grond lag toch zoo vruchtbaar en laat het nn nog drij weken open weer zijn, en er zal voeiëragie zijn meê de macht. Stant. God zij gedankt, Pol En hoe meer hoe beter De boerkes en kunnen niet te wel varen 't Zijn brave menscheD, en als ze zij wel varon, komt er nog 'nen goeiën stuiver van naar de stad. Pol. Dat is zeker, Staut en nu bijzon derlijk dat de winter voor de deur staat, zat er gaan gepeisd worden op 'nen dikken lijf rok, een beste broek, een floere jip, een Rus sische muts, enz. enz.. Stant. Is 't buitenwerk nu geheel en gansch gedaan, Pol Pol. Hier in ons streken om zoo te zeggen jaat, Stant alhier en aldaar nog een pleksken betteraveland te zaaien, en daarmei is 't opgevouwen. Stant. En regent het nu niet te veel. Pol? Pol.Nieneent,Stant; 't smokkelt wel bij na alle dagen, maar eigentlijk veel water en is er nog nie gevallen en daarbij 't land lag zoo droog dat het op geen vlaag of twee aan sn komt. Stant. En regen en wind is goed voor 't loof, he Pol Pol. Jaat, Stant, 't is alzoo dat er de groote rapen aan komen. Stant. Mij dunkt mij, Pol, dat 't graan zoo schoon uitkomt Pol. Allerberst, Stant, maar 't staat op veel plaatsen in beetjen op zijn dikste de menschen hebben ter oorzaae van de droogte een beetje meer geworpen en 't en was in 't g'heel nie noodig,want er en is geen graan- tjen achtergebleven. Stant. Maar, Pol, dat is toch wonder niewaar, hoe dat op eenige dagen tijd alles aan 't schieten en aan 't groeien is Pol. Ja, Stant, dat is 't werk van onzen lieven lieer die g'heel den natuur en de gan- sche schepping regeert en bestiert, en waar dat die groote verstanden die God loochenen, zoo dwaas staan op te zien als 'nen hond op een zieke koe. Stant. 't Is waar, Pol, maar 't en is toch maar uitwendig of door hun woorden dat ze den almachtigen God loochenen want ik ben zeker, als z alleen zijn, bijzonderlijk 's nachts in den donker, en als ze dan peizen op al de boosheden en de schelmstukken die z uitgesteken hebben, dat ze dan wel gevoelen dat er 'nen God is en dat ze hun moeielijk op hun gemak kunnen leggen in hun bed. Pöl. Zij zeker, Stant, dat ze dan meer afzien en meer zweeten als 'nen sukkeleer die alleen d'eegde moet trekken Stant. Da peis ik ook, Pol, en 'k en zou nie geern in de plok zijn van die grootspre kers en die herbergfilosofen Pol. Hoe is 't, Stant, zijn de groote da^en^van dees week wel gevierd geweest to Stant.Allerbest, Pol 't En is nog nooit Sezien geweest in onze St. Martenskerk lijk e bieontstoelen en de kommuniebank bele gerd zijn geweest. Op Allerheiligen is de heilige kommunie er uitgedeeld geworden van naif vijf 's morgends tot den acht uren zonder ophouden en dat nog somtijds door twee priesters gelijk. Pol. A la bonne heure,Stant Dat is een eere voor Aalst Stant. En 'b namiddags, Pol, onder de goddelijke diensten, en onder 't lof dat toch zoo schdni is geweest, was de kerk zoo prop pende vol volk dat g'op d'hoofden zoudt heb ben kunnen gaan. Pol. Dat is wel, Stant, en alzoo moeten zulke dagen gevierd en over gebracht wor den in ae kerkeu, in 't gebed en in 't her denken van ons dierbare overledenen Stant. Dat is volgons de geest van ons Moeder d'heilige kerk en van ons kristene voorouders, Pol en dat is iets anders als die onnoozelheden die ze tegenwoordig be- S'nnen uit te steken, van op die dagen naar kerk nie om te zien en van meê krooneu en bloemen naar 't kerkhof te loopen, lijk de socialisten doen in de groote steden. Pol. Ja, Stant, 'k heb daar ook nog hooren van klappen van die onnoozelheid en dat en beteekent niemendallen dat is een heidonsch gebruik en dat en kan de geloovige ziélekes maar weinig baten 't zijn de gebe den en d'afiaton die wij jiuu toepassen, die ze moeten hebben en waar zij naar snakken en verzuchten. Stant. 't Is alzoo Pol en 't is het geen op allerzielenavond ons op aller» andoenlijk- ste wnze nog eens is voorgehouden in een allerschoonste sermoen. Pol. Voor mij, Stant, is er niets dat treffender is als de devotie tot de geloovige zielen 't is zoo zoet en zoo troostelijk van te kunnen helpen en bijstaan die gene die ons zoo lief waren hier op de wereld en die de dood ons heeft ontrukten mij dunkt g'en moet geen menschenhert meer hebben om aan de verzuchtingen en de smeekingen van ons overledenen uie gevoelig te zijn. bTANT. Al wie nog een beetje geloof heeft ls daar gevoelig aan, Polmaar de socialisten en andere slechterikken werken om dat geloof g'heel en gansch uit 't hert van de menschen weg te rukken en 't is daarom dat ze toch zoo schrikkelijk veel kwaad doen al diegene die 't volk tegen de priesters en tegen d heilige kerk opmaken. Pol. Wordt het nog altijd voortgedaan in AalBt, Stant Stant. Ze zeggen dat 't schandaleus is, Pol, lijk de socialisten en de donchisten tegen 't geestelijk uitvallen priesters en religieuzen worden gedurig gelasterd en bespot in hun schriften en gazetten en den duivel zelf zou het niet raziger doen dan zij. Pol. -- 't Was te voorzien van 't eerste af, Stant, dat de donchisten diep zouden ge vallen hebben die naar de vermaningen van zijne kerkelijke Overheid niet wilt luisteren, is op den weg van 't laatste verderf, en zulke mau nen moeten zoo diep vallen als~Lucil<-r zeil. ötant. Ja, Pol, w'hebben 't nog ondi r een gezeid, mensch maar 't komt alle dagen ineer en meer uit er en is geen hatelijkere geen koppigere en geen gevaarlijkere sekte onder de menschen ontstaan zoolang als de wereld bestaat, dan wel die valsche en verra derlijke sekte van douchisten dat durft nog altijd spreken van zijne Heiligheid den Paus en van zijn schoone Encykliek, en twee regels verder lachen ze meê de priesters en schrij ven ze juist 't contrarie voor van 'tgeen dat er in d'Encykliek staat. Pol. 't Is abominabel, Stanten schrik kelijk zal zulk gedrag gestraft worden. Stant. En zoo, Pol, zijn ze benevens do socialisten d'oorzaak dat veel jonk en slecht volk g'heel en gansch den weg naar de kerk vergeet en effenaf goddeloos wordt. Pol. Ja, Stant,geatraft zullen ze worden voor zulke schelmstukken Stant. En zooveel te meer, Pol, dat zij zoo schijnheilig te werk gaan eenige van hnn partesjans hangen den grooten heiligen uit en loopen kerken en kapellen af en zoo willen zij aan 't volk doen gelooven dat men kan donchiet zijn en aan zijne kristene plich ten verkleefd blijven en van den anderen kant maken hunne heethoofden de werkmen- schen wijs dat de priesters en kloosterlingen tegen hen werken, dat zij misbruik maken van den Godsdienst, dat zij hunne plichten niet kwijten, dat zij het bijwonen der kerke lijke diensten onmogelijk maken, euz.., enz. en zoo boezemen zij aan die ongelukkigen nen walg en nen afkeer in voor hunne priesters, voor hunne kerken en voor al wat goed en noodzakelijk is in het kristene leven Pol. Men kan niet boozer en slechter te werk gaan, Stant, en zij doen zooveel kwaad als de socialisten Stant. Veel meer, Pol, omdat zij het kwaad aanprediken en terzelvertijd zich be hangen met den uitwendigen schijn van geloof en religie. Pol. En dat durft dan nog beweren dat zij de bestrijders zijn van 't socialismns en dat het door hun toedoen is dat er nog niet meer socialisten in Aalst ontstaan Stant. 't Is juist 't contrarie, Pol zon der de slechte en afgekeurde werking der donchisten zouden er in ons stad veel min socialisten en goddeloozen te vinden zijn en indien 't jong werkvolk bijzonderlijk zoo schrikkelijk vervalt van zijne kristene plich ten, (hetgeen d'ouders bijzonderlijk ondervin den en hen doet znchten en treuren) 't is door de venijnige en goddelooze aanvallen en bespottingen der donchisten Pol. 't Is krimineel, Stant, en wraak roepend Stant. Al wat nog deftig is in onze stad roept het dagelijks uit, Pol, en iedereen beeft voor de schrikkelijke straffen die op die hate lijke volksverleiders znllen nederploffen. Pol. 't Is hunne eigene zaak, Stant, en die niet wil hooren moet voelen Stant. 't Is waar, Polmaar niettemin bidden alle brave menschen voor hunne bekeering Pol. 't Is nog best, Stant, en mochten zij m hnnne duivelsche dwalingen terugkomen Stant. En nu, Pol, tot de naaste week, maar g'en zegt lijk niets van de jaarmarkt van St-Lievens gaat gij er niet naartoe van dezen keer Pol. Wel zeker jaak, Stantmaar 'tis nog tijd om er van te klappen tot de naaste week 't en is immers maar morgen en acht dagen jaarmerkt en tracht van Trientjen te bekomen dat ge moogt méégaan. Stant. Goed, Pol 'k zal 't vragen aan i vrouw en n binnen acht dagen d'antwoord brengen Pol. C'est-^a, Stant, en goeie reis 1 In 7 Land van Aelst van zondag II., schrijft onze Pie dal zijn broeder Dolf 7 Vaderland neerslig en deftig heeft gediend. 't Vaderland dienen voor een volksver tegenwoordiger dat is medewerken om de zaken van 't land te bevorderen, om goede wetten te maken nuttig voor 't volk voor een catholiek volksvertegenwoordi ger 't Vaderland dienen dat is 't catbo- liek, 't nationaal gouvernement bijstaan en verdedigen tegen de vijanden van 't Vaderland en van onzen H. Godsdienst. Men moet den onnoozelaar van Chipka zijn often volle op de onnoozelheid zijner lezers mogen rekenen om te durven schrij ven dat jaivd Donsj aldus gehandeld heeft gedurende de 4 jaren dat hij, dank aan leugens en volksfopperij, dank aan de me iewerkiug der geuzerij van alle kleur te Brussel op de donzige kussens heeft gepraald. Welke zijn de volkswetten die hij heeft voorgesteld Wie kan er ons een enkel wetje aanvijzen Wolko zijn de volkswetten die hij heeft ondersteund Wie noemt er ons eene Is 't hij niet die de wet heeft bestreden duor 't catholiek miuislerie voorgesteld, welke aan de ouders der weinig begoede miiitianen een hulpgeld van 30 fr. ter maand toekent Is 't hij niet, die volksminnaar f die dierf uitroepen dat 10 fr. ter maand reeds te veel was vermits geen enkel jon geling van 20 jaren, aan zijue ouders meer voordeel kon verschaffen dan 10 fr. ter maami En 't catholiek ministerie heeft bij dat voorgestaan Wel hij viel het gedurig aan en in alles wat hij in de Kamer verrichtte, betrachte hij slechts de goedkeuring en do toejui chingen der roode socialisten. Wat hij in de Kamer 't meest heeft verricht, t' is de catholieken uitschelden, onze boeren voor botervervalschers uit- k raaien en tot speelpop der roode socia listen dienen om de catholieke partij te bevechten. Nu, dat heet 7 Land van Aelst - 't Vaderland neerstig en deftig die nen n 1 Eu zeggen dat jojnd Saucies om dat schoon werk te verrichten 16 duizend franks heeft opgestreken en gedurende 4 jaren lang dagelijks en kosteloos in eerste klas naar Brussel, naar Knockc, naar Jblankeuberghe heelt gereden om aldaar, als nen rijken menheer, van zijnen Jan te i Laken met die 16 duizend ballekens. Van rulke dienaars, o Heer, verlost ons Vaderland 11 f Als men de held van chipka gelooveD wil dan gaan er ten gevolge der kiesreklamen van de firma - Blauw Rood Groen duizend stemmen aan de catholieken ontnomen wonleu. Vooruit spreekt van 800 stemmen en Dendergalm roept dat de catholieken - de sluipen krijgen van razernij omdat ze gewaar worden dat ze den berg afrolleD. Als er twee hanen vechten krijgt deze die het eerst victorie kraait, gemeenlijk klop. En waarop draait al het triomfgeschal dat wij sedert weken hooren nu uit De associatie van liberalen, socialisten en daensisten heeft iets meer dan 350 kicsn-klamen ingediend vragen van in schrijving, van vermeerdering en vermin dering van stemmeu en van algemeene afschrabbing. De twee derden dezer reklamen hebben alleen betrek op de lijst voor de Volks kamer. En tot hoeverre al die reklamen ge grond zijn, dat dient nog onderzocht tc worden. Dcch van nu af heeft men ons verzekerd, dat de inschrijving wordt ge vraagd »an jannen die van hun kiesrecht zelfs gedurende 20 jaren zijn beroofd en ook de afschrabbing van een overledene. Als de firma het met dien bluf halen moet, z'is er wel meê I niet zal aantasten en zoo eene gansche slecht is, ah de werking™, slecht Mijn, J31" ll..GueT0te.^?."°r dS' doet ceroordeelm. Dan ,al alles ge- T *i 7 '2° n slist zijn zeSffen» t vertrouwen der nanscbe Sneeuwen en vriezen. Tame lijk strenge vorst en aanhoudende sneeuw stormen heerschten in de laatste dagen in Oost- en Westpruisen, in Posen en iu Pomraeren. In Hulm daalde de thermo meter tot 6 graden, in Pommeren tot 7 graden onder zei o. Óp sommige plaatsen had het eeoen duim diep in den grond gevrozen. Bij Nenstetted hadden plassen en vijvers reeds eene vingerdikke ijskorst. Op eenige plaatsen, zooals in Ilöshu en Tilehne, hield de sneeuwstorm den gan- schen dag aan bij Schloppe lag de sneeuw drie centimeters hoog. De nog te volde staande suikerbecten, rapen en aardappels, zijn door den vorst merkelijk beschadigd. Alleenheerschiug zal vallen, velen van u zullen in 't diep- ste van hunnen kelder kruipen Als zij 't gebulder van de volksmacht en van de volkswoede op de Markt en in de Straten zullen hooren... Dies irce Deze regelen bevatten eene voorzegging die Pie van Chipka ons, catholieken, doet. Pie voorzegt ons dat zoo de verbondene blauwen, rooden en groeueo iu de aaust. gemeentekiezing zegepralen, de priesters, de kloosterlingen, de voorname catholieke werkers zich in 't diepste van hunnen kelder zullen moeten schuil houdeu, in dien zij niet willen als wilde dieren ver volgd en doodgeslagen worden... Dies irtz, dag van gramschap en volks woede, van moord en brand, gelijk tijdens de Commune van Parijs, voorzegt Onze Pie... Catholieke Aalstenaars ge zijt ver wittigd, neemt uwe maatregelen opdat die bloedige voorzegging der judassen van Chipka eene ijdele bedreiging weze 1 In alle geval, wij teekenen die bedrei gingen aar.. Nieuw stelsel van telefoon. In het onder-sekretariaat van posten en telegrafen te Parijs heeft men een nieuw telefoonstelsel beproefd. De gemeenschap is veel gemakkelijker en de woorden klinken veel duidelijker en luider dan met het huidige stelsel. Op een grooten afstand van het tuig, kon men nog al de woorden onderscheiden zelfs kunnen de woorden, in eene zaal met goeden acoustiek, door duizenden personen verstaan worden. Een derde voordeel, dat het nieuwe stelsel aanbiedt, is dat men zeer duidelijk het onderscheid kan hooren tusschen de sisletters S, Z en X. Deze telefoon is een groote vooruitgang. 't Is (1© schuld der oübewaar- ders var. Aalst. Men leest in 7 Land van Aelst dat het de schuld der Aalster- sche catholieken is dat pater Dousj in het gesticht der Visitatie is wandelen gezon den en er geenc Mis lozen mag. Ze zouden de Eerw. Overste der Visitatie bedreigd hebben dat ze hunne kinders uit haar peosionnaat zullen terugtrekken indien priester Daens er den voet zet. Onze Pie die dat schrijft, weet zeer wel dat dit leugens zijn: geen enkel ca tholiek van Aalst heeft zijne kindors aan dat gesticht toevertrouwd. Dus indien er ouders zijn die gedreigd hebben hunne kinders uit 't gesticht der Visitatie terug te trekkeu zoo priester Daens, in de kapel, zelfs maar Mis mocht lezen, dan zijn het ouders vreemd aan onze stad. Nu indien het waarheid ware zou dit eens te meer bewijzen hoe zeer de catholieken van alle streken onzen vermaarden sau- cissenman liefhebben. Maar niet te verwonderen I Geen geur. Volgens opzoekingen van eenen Oosten rij kscben geleerde schijnt het dat er betrekkelijk zeer wei nig bloemen zyn die eenen weldanigen geur afwerpen. Van de 4.110 soorten van bloemen welke in Europa gekend zijn en gekweekt worden, zyn er te nauwernood 400 die eenigen geur hebben en van deze 400 zijn er ongeveer 50 welke eenen geur hebben die veeleer onaangenaam is. De witte bloemen zijn veruit de tal rijkste. Men telt er 1,194 waarvan enkel een zesde deel welriekend is. Van de 951 gele soorten zijn er 77 die geur bezitten van 823 rooden 84 van de 594 blauwen, j 31 j van de 308 violetkleurigen, 13 en van de 240 gepanacheerde soorten, 28. yj- i bevolking bezit, moet onverwijld de mid- Zyn de notas van HH. HH. de Bis- j delen in 't werk leggen om Oordegem te dan eeene begiftigen met een gesticht van weldadig heid van 't allergrootste nut. De Gemeen tebesturen worden door Staat en Provin cie geholpen voor 't stichten van hospi talen en men voege daarbij de giften van mildadige lieden en weldra ziet men de gebouwen waar zalving en leeuigiug zullen te vinden zijn zich in de lucht verheffen. De Burgemeester van Oordegem zou zich moeten aan 't hoofd stellen en onder steund worden door alle gemeentenaren zonder onderscheid vau denkwijze. Neen, niemand mag zijne medewerking weigeren. De beer De Schaepmeestei wiens edel moedigheid en grenzelooze liefdadigheid in de streek is gekend, na eene zaal te hebben gegund voor 't muziek, dus voor 't vermaak, zal ongetwijfeld niet ten achter willen blijven, om nu oen gesticht helpen tot staud te brengeu waar de smarten en ellenden zijner lijdende dorps genoten zullen gezalfd en geheeld kunnen worden. Stedelijke Werkbeurs vajn Aalst. Worden gevraagd 1 stokerleerjongens van 14 tot 15 jaren voor alle werk. Vragen werk Een jongeling van zeer goed gedrag, kennende de Vlaamsche en Fransche talen, vraagt plaats als bediende in werk huis of fabriek 1 koetsier 1 voerman daglooners en fabriekwerkers. Kiesstrijd.De Conservatieve Ver- eeniging van Oudenaarde was dezer dagen geroepen om het geschil te beslechten, ontstaan tusschen M. de Malander en zijn neef Dr Ferrand, die gekozen werd. De zaak werd besproken en gestemd. De Senateurs en Volksvertegenwoor digers onthielden zich, wat echter niet belette dat M. Tbienpont vlak weg partij betooging in de duisternis, wellicht, om- j; koos te8eu zyaen oud-collega, M. De dat zekere Jannen 't daglicht niet kunnen s Malander. schoppen van Gent en Brugge dan geeue terourdeelingc-n van 't programma, van de werking der valsche christene democra ten of groene socialisten Plaats ontbreekt ons heden om die drij veroordeelendo notas opnieuw meê te deelen, en wij zullen ous dan bepalen de tweede van "L. H. Mgr Stillemans, deze van November 1895, te herinneren welke zegt - Aangezien men nog blijft beweeren b dat wij de handelwijze niet afkeuren *an hen die zich christene democraten Doemende, werken om in veel plaatsen de catholieke besturen te doen vallen, a meenen wij dat het onze herderlijke plicht is, de geloovigen van het Arron- dissemt Aalst tegen die ongegronde b bewering te waarschuwen. Ziedaar eene uitdrukkelijke veroordee ling van 't programma en der werking van de valsche democrateu door Z. H. Mgr. Stillemaus uitgesproken. Immers indien dit programma, die werking niet te veroordeelen zijn, waarom er de ge loovigen dan tegen gewaarschuwd ALLERHEILIGEN. Nooit heeft men in de Kerken van Aalst meer volk gezien dan op Allerbeiligendag. Gedu rende 't Lof was onze Siut-Martinuskerk proppeude vol... Dat getuigt dat ondauks al 't venijn der groene valsche democra ten en hunne schandalige artikels tegen onze dienstdoende Priesters, tegen de Eerw. Paters Jesuïten, het volk van Aalst aan zijn geloof getrouw blijft. De groenen die gezworen hebben ons volk aan de geuzerij te leveren, zullen nog lang wachten eer zij hun duivelsche werk zullen kunnen voltrekken. Zoodag 11 hielden de liberalen hier eene verdragen daar ze daags na de kieziDg moeten gaan stemmen. Nu dit heeft niet belet dat men heeft j kunucn bestatigen dat tal van roode l socialisten en al de haantjes-vooruit der groene socialisten er aan deelnamen. De u,.-. i_ stoet was samengesteld voor een goed J^Il geheim geOpeilbaard De vraag tot uitsluiting van M. Fer rand, door M. De Malander, in stemming gebracht, werd verworpen met 75 stepa- men tegen 50. MAATSCHAPPIJ de AALST Het Comiteit, in zijne vergadering van Zaterdag 1 October laatst, heeft be slist de 32ste verjaring der stichting van de maatschappij De Bok kenrijders te vieren op Maandag 7 Novem ber 1898. Om 10 uren 's morgens plechtige Ziol- mis voor de overledene Leden. Vergadering Cath. Kring, Groote Merkt, om 9 V* uren. Om 7 uren 's avonds Avondmaal ten lokale van den Katholieken Kring, Groote Markt. derde uit kinderen en volwassene jon gens en meisjes die allerlei zelfs vuile liedekens zongen. Onze Pie zag men in de rangen niet, maar volgde den stoet op de bijgangen. Moeten wij er bijvoegen dat Dender- bode, weêr met eenige luidruchtige kre ten van Ahoe Ahoe werd vereerd. De leden van den Cath. Werkmanskring werden ook op die wijze vereerd... Ja, vereerd... Natuurlijk zal dat iu andere straten ook zijn voorgevallen om uit do gewoonte niet te gaan. Toen de stoot de Verkensmerkt ver liet, bevondt Priester Daens zich aan de kapel ter Werf en iemand kwam hem zeggen Menheer de paster, ze komen. Dadelijk trok onze Dolf naar de Gebro- kene Ruit,opende eene der vensters zijner kamer op 't tweede verdiep en plaatste er zich voor hij wist wat er gebeuren zou. De groote blauwe Lama had immers uit geroepen voor dat He stoet het lokaal ver liet, dat priester Daens zich aan zijne venster zou bevinden en allen in 't voor bijgaan den hoed of klak iu de hoogte moesten zwaaien onder de kreten Leve onze paster Donsj Hip 1 Hip 1 Hoera En waarlijk dat geburde priester Daens hoogst gevleid en verheugd over die blijkeu van blauwe en roode liefde en genegenheid, beantwoordde ze met geestdriftige saluwaden en 't werpen van lieflijke pollenhaudjes.... Iu die omstan digheden zouden wij, Aalstorsche catho lieken, de vlag moeten strijken voor priester Daens, hem maar laten begaan zonder verzet.... Neen, Deen, dat kan niet zijn... dat kan Diet zijn lijke ziekte door ééu workman uit Frank rijk overgebracht, heerscht te Oordegem. In drij dagen tijd wierden drij menschen in deu bloei der jaren door deze gevaar lijke plaag ten grave gesleept. De kwaal is onmeedoogend zelfs voor dien jeugdigen leeftijd, voor de verstandige zorgen der geneesheeren on voor de bewonderens waardige zelfopoffering der ziekendien sters. Na het vernielingswerk dier ziekte geeft de dood als overschot eenen steuD- loozen grijzaard van 80 jaren, eene wan hopige weduwe eu rampzalige weeskin dereu, waarbij nog een ziekelijk, die allen wellicht tot den bedelzak gaan gedoemd zijn Wie weet hoevele andere slachtoffers er in de toekomst door eene plotselinge uitbersting der kwaal nog in den omtrek zullen vallen Die overlijdeus hebben eenen diepen indruk op onze bevolkingen uitgeoefend en vele vragen zich afin hunnen angst, of de menschen dan over geene middelen be schikken om van zulke ziekte genezen te worden, om van zulke onmeèdoogende kwaal bevrijd te blijven Ja, er is een middel en dat middel is de stichting van een hospitaal Iu een hospitaal worden de zieken door bekwame ziekendiensters opgepast daar heeft de geneesheer de verzekering dat zijne voorgeschreveue zorgen op verstan dige wijze zullen toegepast worden daar hebben èn ziekendienster èn geneesheer de middelen om zich zeiven voor besmet ting te vrijwaren daar bestaat de meesto kans voor den zieke tot genezingdaar heeft men ook de vulkomeno zekerheid dat de ailergevaarlykste kwaal anderen Vele lieden heb beu zich sedert lang de vraag gesteldWaarom mag toch onz« Dolf bij do Jesuieten de kap over de haag hebben gehangen En zie nu komt 7 Land van Aelst dat geheim te verklikken in zijn artikel over de zonen van Sint-Ignatius van Loyala, want wie dat artikel leest moet wel be sluiten dat daar de ware rede is aange geven. En welk was dan de rede 7 Land zegt dat de Jesuieten zoo rijk waren goworden en daarom van hunnen regel afweken en in den dienst der rijken geraakt. Na 8 of 9 jaren Jesuiet te zijn geweest had de slimme Dolf dat eiudelijk be merkt. In zijne eerlijkheid en deftigheid, verliet hij die rijke en afgewekene orde. Hij ging studeereu te Gent en werd Priester. Hij werd onderpastoor be noemd. Nu kwam het hem in 't gedacht dat de Jesuieten intusschen wel eens bekeerd konden zijn en opnieuw aan de armoede en regels getrouw waren geworden. Aanstonds verkocht Dolf zijnen wijn kelder, zoo zegt men, en keerde naar de Jesuieten terug. Maar nu had hij in acht dagen reeds gezien wat hij vroeger slechtg na acht jaren bestatigde, namelyk, dat het nog altijd de zelfde konkelfoes bij de Jesuie ten was Schatrijkvan den regel afge weken en in dienst van de rijken... En daarom keerde hij weer naar Cbipka terug. Denderbode is 't eerlijke en deftige Land van Aelst zeer dankbaar voor die inlichtingen. De Koning heeft stellig gewild dat er hoegenaamd geen verandering kwam aau dc tenue der jefkens, om de mcuschen niet op kosten te jagen. Een bravo voor den Koning 1 Goede tijding. Wij hebben het nut doen zien van het werk der Vla mingen die in Frankrijk hun brood gaan verdienen. De eerw. h. Van Essche, doet zondags omreizen in de plaatsen waar Vlamingen verblijven en bekomt er voortreffelijke uitslapen. Binnen kort, zegt een blad, zal een be. scherming-comiteit gesticht worden voor de Vlaamsche werklieden, die in Frank rijk arbeiden en 't zal in den volgenden zomer in volle werking zijn. van Reizigers, Klerken en Patroons. Het komitoit heeft besloten dat te be ginnen met deu ls,en November, de leer gang van Engelsche taal, zal plaats heb ben dijnsdags en Diet meer vrijdags, uur en lokaal als van tc voren. De leergang van Duitsche taal blijft vastgesteld op den woensdag. Personen die geen lid zijn der maatschappij, zullen er toegelaten zijn mits eene bijdrage van 6 fr. die den eigendom blijft van het Syndikaat. Zondag 6 November, verplichtende storting voor de leden der spaarkas, van 11 tot 12 */t uren. Op 5 november werd voor het assisen hof van Oost-Vlaanderen de laatste zaak van den loopenden zittijd opgeroepen en wel ten laste van 1° Karel-Lodewijk Temmerman, land bouwer te Woubrecutegem 2° Gustaaf De Groof, 23 jaar, land werkman te Aygem 3° Ad. Van der Stuyft, koopman in pluimgedierte te Oordegem 4° Philemon Van Impe, 21 jaar, kleer maker te Denderleeuw. Zij zijn beschuldigd van poging tot diefstal, doodslag met voorbedachtheid en pogiug tot doodslag met voorbedacht heid, het dragen van verboden wapens en aanslag door gebaren of zinnebeelden, te Heerne (Brabant) en te Appeltorre- Eyohem. o— Een koopman van Gent werd tot twee boelen van 200 fr. veroordeeld, voor vervalsching van peper. Twee brouwers uit den omtrek van Brussel die hun bier met saccharino be reidden, zyn elk tot 50 fr. boete veroor deeld. dienstdoende Apotheker Zondag 6 No vember 1898, M* Meirschaut, Korte Zoutstraat. AAN Het Bestuur der Vogelteeltmaatachappy van het Land van Aalst en Ringslagers- Club heeft besloten, ter gelegenheid der Tentoonstelling, die zal plaats hebben den den I9den en 20,t<,n November, Óvardekte Markt, Aalst, een buffet, voorzien van allerlei eetwaren en dranken, mterichteu dat bij aanbesteding zal worden toegewe zen. Het cohier van lasten, waarvan de belanghebbenden kennis nemen kunnen berust in het Koffiehuis De Vier Win den. De voorstellingen zullen ontvangen worden van Donderdag 5den tot Donderdag 10^° November. BotermarktHeden zaterdag werden 673 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 4800 kilos. Cartouches sans fumée J. Van den Bergh-Jouret. Vlierzele. In den nacht van vrij dag tot zaterdag 11. ziju te Vlierzele, wijk Moorlegem, 2 koeibeesten ge,stolen,toebe- hoorende aan de wed. Uytteuhove van Deuderhautem. De dieven hebben den afsluitboom jopengebroken en zijn met de beesten dik over dun naar den steenweg van Vlierzele naar Letterhautem getrok ken. Dan heeft men het spoor der dieven verloren. Er liepen op de weide drij beesten de derde zullen ze waarschijn lijk niet kunnen grijpen hebben. Men zegfc dat de twee gestolen beesten opgedreven wierden door eenen hond. maar niemand kan diesaangaande iets stelligs bevestigen D. M. Jachtartikels Jaak Van den Bergh- Jouret. Te Brussel, in de kazerne van het 9® linie, in de bureelen der 3® compagnie van het 3® bataillon, gecommandeerd door kapitein Daenen (die 5 jaar in Congo doorbracht),ziju sedert zondag belaugryke stukken vordwenen. De zaak werd tot nu toe geheimge houden, Uooh vrijdag is zij aan het licht gekomen. De deur der kamer was met geweld door een sterken persoon met den schou der opengewrongen, na eene vergeefsche poging om met eenen stoofhaak het slot te verwringen. Vervolgens heeft de dief eene glazen kast opengebroken en uit de schuif 72 kaarten van België en eene brochuur, houdende ecu plan van mobiliseering voor het Belgische leger gestolen. De schuif bevatte ook somtijds geld, dat de sergeant-major Dehou, die den dienst van secretaris deed, er in be waarde. De brochuur in kwestie is het gewone document secret, dat in elk militair bureel aanwezig is en slechts iu tijden van oor log, van onlusten of andere dergelijke omstandigheden mag worden geopend. Het bevat, zooals velen weten, de noodige onderrichtingen om in geval van nood het leger spoedig op voet van oorlog té Het spreekt van zelf dat de colonel on- middelijk een streng onderzoek is begon nen, Heel de compagnie, van den com mandant tot den minsten soldaat werd ondervraagd. Men vraagt zich af of hier niet eene wraakneming iu 't spel is. Ofwel, of de dief enkel gedacht heeft, geld in de schui ven te vinden, en de andere stukkeu slechts heeft meégenomeu voor het ple zier van kwaad te doen 'i Sergeant-majoor Dehou en twee andere onderofficiers zyn opgesloten.

De Denderbode | 1898 | | pagina 6