Pol en Stant. Van tak op tak. De tentoonstel- Ongodsdienstige macht. IIERDERSEM. ZONDAGRUST. Allerhande Nieuws. Pol wandelt rond zijn stuk terwe, 't pijpken in den mond en de schup onder den arm. Stant. Dag, Pol Dat is een weêrken, he man Pol. Ha, Stant, zijt ge daar Ge zondt nen menBch de dood aan doen 'k en had n noch g'hoord noch gezien Stant. Hewel, Pol, C 'k had n in d'oog van achter den Tichelen bosch en ge waart inderdaad zoo serieus bezig da k peis dat ge de graantjes teldet die hier op uw land zoo jeugdig opschieten Pol. Dat waar wat erg, Stant; 'k en had te naatste jaar meê St-rietersdag nognie gedaan Maar 'k ben zoo kontent van de zaaitijd, Stant. da'k er nen halven dag zou blijven op kijken. Stant. Ze staat schoon, Pol, machtig schoon En wat is dat 't geen hier zoo schoon en zoo malsch uitkomt Pol. 't Ie terwe, Stanten waart gij boer gewonnen en geboren lijk ik, ge zoudt dat encennen van als 't zijn kopken boven- steekt Stant. Ja, Pol, da verstaa'k man; 'f is elk in zün vak en hebt gij zelve die terwe gezaaid, Pol Pol. Jaak, Stant; en alhoewel de beenen reeds een beetje stram worden, en zou'k nog nie geern mijn vaan afgeven 'k zaai geern naar mijn goeste Stant. Jamaar, Pol, g'hebt een goeië goeste want om zoo gelijk te zaaiëu lijk g'heel deze partij hier staat, dat is eene ware liefhebberij, en 'k en versta nie hoe't mo gelijk is Pol. 't Is meer als dertig jaar. Stant, dat er op g'heel ons boerderij geen zaaiken gewor pen en is dat door mijn handen niet en pas seerde, en 'k en zou waarlijk maar nen dom- merik zijn indien ik nu de kneep nog nie weg en had Stant. 't Is verloren, Pol; 'k zou 't mij nog op geen dnizend jaar alzoü te zien leeren; 't is alsof 't geplant stond Pol.—'t Staat goed, Stant en bijzonderlijk in goeiën grond want *k en heb nog nooit zulken voordeeligen achterweêrsjaar beleefd lijk nu 't was eergisteren achternoen zoo werm als in den zomer en 't is een plezier lijk loof en alles groeit. Stant. En alle buitenwerk is nu voltrok ken hier in de streek, Pol Pol. Jaat, Stant; over acht dagen heb ben wij 't betteraveland afgewerkt, en waar lijk 't ligt lijk een ajuinbedde. STAffr. En nu morgen is 't jaarmerkt t'Houtem, Pol Pol. Jaa^, Stant, en hoe is 't Komt ge mij uitroepen i Stant. 'k En heb er nog geen afdoende antwoord over bekomen van de vronw, Pol; 't zal afhangen: heb ik vandaag wel verkocht en mag er oen stuiver af, ik aenk dat 't zal gaan. Pol. Hoor nen keer, Stant, ge moet er op aandringen Kaken en zwijgt er nie af En 't zal deugen, Stant, als we naar den noen zullen t'huis komen 'k heb haar al hooren spreken van karbenijen, saucissen, wafels rijBpap, enz., en z'heeft het er op om ons eens wel te doen. Stant. Als 't alxoo is, Pol, 'k en zal nie loslaten, en morgen ten zeven uren ben ik op 't hof Pol. En zegt aan Trientjen, Stant, dat ze niet en zal vergeten worden en dat ze 's avonds meê de kinderen ook zal mogen kermis houden. Stant. A la bonne henre. Pol 't Zal Wel gaan En er zal zeker weerom veel volk zijn, Pol Pol. 'k Peis van ja, Stantmaar 'k heb gisteren hooren zeggen dat er geen koeien, verkens, schapen of geiten op de merkten niemeer en mogen komen nit oorzake van de poot en muilplaag die alhier en aldaar ont staan is, en dat zou kunnen nen grooten ach- toruit zijn voor 't volk, Stant Stant.— Jaat, Pol, maar 't verbod en begint maar maandag aanst.13 November en zoo mag er veemarkt gehouden worden anders ware dat nen grooten tegenslag voor St-Lie- vens maar alia, daar en ware toch nie aan te doen de malheuren en slapen nie en er moet toch alles gedaan worden wat mogelijk is om ze tegen i houden en af te keeren. Pol. 't Is alzoo, Stant, en ze zeggen dat er niets zoo betrapelijk iB als die droeve muil- plaag gisteren verzekerde mij nog iemand aat ge die plaag in uwe stallen kunt brengeu met den voet gezet te hebben op de plaats die eene besmette beest zou betrapt hebben. Stant. En zoo zouden de menschen zelve de ziekte kunnen voortdragen, Pol Pol. Zekerlijk, Stant, eu daarom vin ik dat men geene maatregelen genoeg kan nemen om de besmette dieren op stal t'hou- den, en bijgevolg vin ik het goed van de merkten voor eenigen tijd op te schorsen. Stant. Maar er komen toch veel peerden naar St-Lievens, Pol, en in alle geval zal er toch veel volk zijn p0L. Dat denk ik wel, Stant; en is er wat min,we zullen ons niet te min ammuseren en verzetten Stant. En 't ware misschien ook nog voordeelig. Pol, als er min volk is, om het schandalig wijf te vinden, waar van over vier jaar zoo schrikkelijk naar gezocht wordt. 1'ol (al lachende). Onzen lieven Heer weet, Stant, waar die leelijke bekse naai- toe iB; maar 'k peis dat ze nu zouden beter doen van haar langs de kanten van Brussel op te zoeken 1 Stant. 't Is ook mijn gedacht, Pol maar g'en kunt dat toch nie weten, en de duizend franken staan nog altijd open voor dengene die se aan den dag brengt. Pol. Ja ja, Stant, 't waar nen kostelij- ken vogel, maar 'k geloof dat z en ze in 't jaar één nog niet en zullen hebben Stant. 't Ib mogelijk, Pol, maar den be- ruchten slimmerik heelt er toch zestien dui zend ballekens meê opgestreken gedurende vier jaar, zonder er iets voor to doen 1'ol. Hij heeft toch wel gevoyageerd, Stant, en veel llanllan gemaakt, en veel menschen den kop doen draaien, en dat is ook al iets Stant. Wel mag 't hem bekomen, Pol maar gelukkiglijk aan alles ia een einde, en mochte nu ook al 't kwaad dat de donohisterij gesticht heeft, welhaast g'heel en gansch ver nietigd zjjn pou En nu hebben ze geheel en gansch hun masker afgeworpen, nie waar Stant nu doen ze maar publiek en opentlijk meê meê al dat goddeloos en revolnuonnair is Stant. Jaas, Pol't is den eenen uitval achter dan anderen tegen burgemeester, pries ters, religieuzen, en tegen al wat Kerk eu Staat voorstaat en verdedigt 1 Pol. Maar wanneer, Stant, zouden de brave werkmenschen toch eindelijk nen keer verstaan dat de hoofdmannen van de don- chisterij anders niet en zijn als zwanzers en gelukzoekers Dat socialisten en slechterik ken daarmee meedoen, dat verstaat iedereen maar dat nen mensch waar dat nog een beet- jen gezond oordeel in steekt en nog een boon- tjen gerechtigheid, dat zulke mensch, zeg ik. daar nog blijft naar lnisteren en daar blijft meê meedot-n, dat gaat mijn verstand te bo ven Stant. En 't mijn ook, Pol Weihoe dat dnrft spreken van zijn Heiligheid den Paus, van onzen lieven Heer, en van lezen en bidden, en dat valt uit terzelfdertijd tegen al wat goed en deftig is, en dat loopt gedurig bij gekende geuzen en goddeloozen die liever zonden dood vallen als nen priester te salue ren en hunnen voet in de kerk te zetten en meê die kliek- en duivelsmannen complot eert dat tegen 't geestelijk en tegen een goed en katholiek bestuur en omdat ze dan daarach ter, lijk Judas den Iskarioot, valschelijk van onzen lieven Heer spreken en met nen grooten dikken paternoster loopen daarom laten sommige eenvoudige en kortzichtige men schen zich nog nen blinddoek aandoen en gelooven zij nog dat die verraders werken voor 't arme volk en voor hnnnen welstand Zie, Pol, daar moeten al de dnivels meê ge moeid zijn, of 'k en versta er mij niet aan Pol. 't Is lijk ge zegt, Stantmaar doet er nen keer drij soorten van menschen af goddeloozen, slecnterikken en krotmanuen en ziet dan nen keer, Stant, hoeveel man schappen er nog bij blijven bij de donchis ten Stant. Toetoet, Pol, er zijn er nog an dere bij te vinden kerels die achter een plaatsken geloopen hebben en het niet heb ben bekomen ook nog essentieële dweeze- rikken en ruziemakers lijk de kopstukken van de donchisten zelve dan nog heerschzuchtige venten die ook wel eens in den gemeenteraad zonden willen zetelen en dan eindelijk nog een zeer klein getal eenvoudige en brave men schen die zich van 't eerste af hebben laten fanatiseren door de schoone en bedriegelijke beloften van de donchisten, en die nu ter oogen uit zien dat ze bedrogen geweest zijn, maar die uit menschelijk opzicht van hunne dwalingen niet en dnrven terugkomen Pol. Hewel, Stant, 'k geloof dat ge waar heid zegt maar, die leste soort die ge zegt weinig talrijk zijn, en zou nie moeten bestaan niemand en moet beschaamd zijn om van zijn dwaling terug te keeren integen deel, 't is schoon en grootmoedig van te dur ven bekennen dat men is mis geweest, en dat men onbeschroomd naar den goeden weg te rugkeert maar dat g'heel dien anderen boel meê de donchisten meedoet dat is natuurlijk want soort zoekt soort Stant. 't Is alzoo, Polen nu trek ik voort en ga&'k mijn beste doen om wel te ver- koopen en tot morgen hoop ik, Pol Pol. 'k Zal n verwachten, Stant, en Kaken ook PROVINCIALE TENTOONSTELLING VAN OOST-VLAANDEREN. GENT. Juni-September 1899, Bureelen: Leopold Boulevard, 47, Gent. BERICHT. Het Uitvoerend Comiteit der Provin ciale Tentoonstelling te Gent, in 1899, brengt ter konnis van het publiek, dat in de omheining der Tentoonstelling (park en tuinen) de volgende eet- en drinkzalen zullen worden opgericht 1* Twee restaurantséén burgerrestau rant en één volksrestaurant. 2* Twintig verkoophuizen voor bier wijn- en likeuren. 3" Drie verkoophuizen voor chocolade, melk, koffie en thee. Do persouen in Oost-Vlaanderen woon achtig, of er door een erkend agent ver tegenwoordigd,welke een dezer concessiën verlangen te hekomen, worden verzocht hunne aanbiedingen bij aanbevolen brief, aan het volgende adres Uitvoerend Comiteit der Provinciale Tentoonstelling, Boulevard Leopold, 47, te Gent, uiter lijk op 30 November aanstaande, in te zenden, met inachtneming van de vol gende conditiën le De aanbiedingen zullen moeten gedaan worden met een minimum vaa tien frank per vierkante meter. 2* Iedere soumissie zal moeten vergezeld zijn van a) De teekeniDg van het ontwerp pavil joen dat de soumission naris verlangt op te richten. b) Het tarief van de door hem te ver- koopen dranken cn eetwaren. De plaatsen, waar deze eet- en drink zalen zullen mogen worden opgericht, zijn in het park bij middel van palen aangeduid. Het plan, opgevend de grootte van ieder dier plaatsen, kan geraadpleegd worden in de bureelen der werken van de Erovinciale tentoonstelling, Boulevard eopold, nr 47, alle werkdagen van 6 tot tot 7 uren 's avonds. De Veemark ten ziju bij ko- uinklijk besluit, tot nadere be slissing verbo den in onze Pro vincie van Oost-Vlaanderen te rekenen van maandag aanst. 13 November. Do veemarkt te gelegenheid der Jaar- merkt van St. Martinus te Aalst, op zaterdag 19 November zal dus geene plaats hebben ten ware bet verbod voor dit tijdstip ingetrokken wierd. De paardeumerkt zal als gewoonlijk plaats grijpen. 11 Tl P*van aCerlei pluim-, o gedierte en gevo gelte zal, uaar wij uit goede bron vernemen, allermerkweer- dïgst zijn en ee.De der voomaamsten die in België tot biertoe gehouden ziju go- weest. De Aalstersche Tentoonstelling zal een bezoek wcerd ziju,want men zal er pluim gedierte en gevogelte kunnen bewonderen die velen in hun leven nooit zagen en zelfs niet wisten dat ze bestaan. QCTQ Een vraagsken aan den lil Belgischen Volksbond. De valsche democraten die de gebroeders Daens tot leiders hebben, begeeren zich met den Belgischen Volksbond te verzoe nen, waaruit zij werden gebannen om bunne aanvallen tegen de Geestelijkheid en tegen de ware christene democraten, welko gehoorzamen aan H.H.de Bisschop pen van België..Zeer wel Al wie catholiek en oprecht volksgezind is, zou met blijdschap de scheuring zien verdwijnen die door de ongehoorde over drevenheid van eenige booveerdige heet hoofden in decatholieke Partij is ontstaan, tot groote vreugde en tot m-oot voordeel der vijanden van ons H. Geloof en der samenleving. Maar hier eene vraag Mannen die publiek aanspanueu met geuzeu en socialisten,gelijk dc Donchisten vau Aalst eu Brugge,die mannen, kunnen zij in den Volksbond aangenomen worden, zonder eerst en vooral publiek af le brekeu met hunne blauwe en roode bondgenooten YVy vragen hierop een klaar en beslis send antwoord - In 't Land van Aelst van 30 October jl., leest men Wat vragen wij Dat eene anti-godsdienstige macht op 't stadhuis kome? Neen, neen.» Onze Pie wil dus niet dat er godloo chenaars, vijanden van God en Kerk, godsdiensthaters en priestersvervolgers op ons stadhuis zouden zetelen. Maar als dat waarlijk de wensch, de wil is der christene democraten, waarom werken zij, beliegen zij, bedriegen zij de menschen om de catholieken uit ons tadhuis pogen te verdrijven en ze door liberalen en socialisten te vervangen De liberalen en socialisten op ods stad huis doen zetelen, ware dat niet er eeno anti-godsdienstige macht doen komen Maar zie, sedert dat de groene demo craten met de 'liberaleD en socialisten samenspannco, zijn deze laatsten goede christene:» geworden cn verbeelden zij voor hen gee no anti-godsdienstige macht meer. Nu, Onze Pie, dacht er vroeger, toen bij nog geen verrader was geworden, heel anders over. Om te bewijzen dat de liberalen en afstammelingen wel degelijk eene anti godsdienstige macht zijn I stelde hij do volgende vraag en liet het antwoord vol gen V. Mag men, als christen, te Aalst of eldors, voor de liberalen stemmen A. Neen 1 want het libcralismus is een opstand tegen God. Dit zijn de eigene woorden van onzen Bisschop die woor den zijn van al de preekstoelen onses Bisdoms voorgelezen. Bij gevolg voor de liberalen stemmen, is tegen den almachtigen God opstaan. Zij die in opstand zyn tegen God, zou- deD dus, volgens Onze Pie, geene anti godsdienstige macht daarstellen Maar wat is 't De hoogmoed, de wraakzucht hebben zijne zinnen zooda nig verbijsterd dat hij de duivelachtigste godloochenaars als goede christen aan schouwt... Pie man, waar zijt ge toch verdwaald Tegen den Godsdienst zijn de so cialisten Diet, dat is gekend Maar Le Peuple schreef over weinige dagen dat geen enkele roode propagan dist van Autworpen zijne kinderen hoeft laten doopen. Is dat niet tegen den Godsdient, dan is het er toch nevens 1 Onzijdig onderwijs. In België wordt het onzijdig onderwijs als ongodsdienstig aanschouwd en 't volk in groote meerderheid, verfoeit de scholen zonder God. En die scholen zonder God zijn, volgens de getuigenis varf gezel Anseele, de beste kweeknesten voor het socialism. Eu niet alleen de Belgische catholie ken maar ook de Hollandsche joden ver- oordeelen en verfoeien het onzijdig onder wijs. De joodsche opper-rabbijn te Amster dam, Dr. Dunner, heeft eenen omzend brief rondgezonden waarin hij de onzij dige school veroordeelt en met eigen penningen scholen wil gesticht zien, waarin het maatschappelijk en godsdiens tig onderwijs, volgens joodsche begrippen of leerstelsels zal gegeven worden. Tot heden toe hadden de Hollandsche joden hunne kinders aan de onzijdige scholen toevertrouwd maar men onder vindt dat die scholen gevaarlijk ziju geworden voor de joodsche kinders. De onderwijzersstand, zegt Dr Duu- ner, wist zich met te vrijwaren van den antujodsdienstigen invloed der nieuwe wereldbeschouwingen. Niet weinig onder wijzers worden door den modernen geest in zijne tegenwoordige gedaante niet alleen beheerscht maar treden als diens ieverige zendelingen op. In andere woorden ze prenten aan de kinderen hun eigen ongeloof en hun radicalism in. En 't is daarom dat de openbare onzij dige school een gevaar is geworden en de joden willen dus huunc kinders aan de liberale onzijdige scholen niet meer toe vertrouwen. Zy bandelen dus gelijk wij, Belgische catholieken, en zy hebben gro&tgelyk. f Eene bemerking nog Hieruit blijkt J dus dat de onzijdige ouderwijzers overal koekeu vau deuzelfden deesem ziju te weten afgezauteu der hel eu baudlangers van 't socialism. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 1 stokerleerjongens vau 14 tot 15 jaren voor alle werk. Vragen werk Een jongeling van zeer goed gedrag, kennendo de Vlaamsche en Fransche talen, vraagt plaats als bediende in werk huis of fabriek 1 koetsier 1 voerman daglooners en fabriekwerkers. ITit iYinnvf* TeNiuove hoort 4J11 seden 14 JageD de bengels, straat op, straat af loopen al zingende Sadcere 1 Sadcere I De klepel is kapot I En hou de klepel niet kapot geweest De Klok en hou niet stom gewcost. Sadeere Sadeere De klepel is kapot Ob die deugnieten, die schelmen vau jongens toch 1 i roene schijnbeilig- heid. Den zondag voor Allerheiligen gaf 't Land van Aelst een arti kel af tegen de Eerw. Paters Jcsuïten zoo schan dalig dat Vooruit het met geestdrift overnam. En twee dagen nadien, op Allerheiligen, om 6 uren 's namiddags, Pie, die dat smaadartikel had onderteebend, ging met opene armen den kruisweg iu do kapel der Eerw. Paters Jesuïten.... Wat zegt ge daarvan, geachte lezers Alcool in melk. Een duitscb geleerde bewees dat kocicnmelk, voort komend van eene groote mclkcrij, die gehecht was aan eene jeneverstokerij en waarvan het hoornvee met - spoeling en andere stokingsafdrijfsels werd ge voed, meer dan 1 p. h. alcool bevatte. De molk scheen goed onder alle andere opzichten, alhoewel zij meer alcool be vatte dan zekere gekende, sterke bier soorten. Een Belgisch geneeskundig blad doet terecht opmerken dat het hoogst noodig zou wezen, onder dit oogpunt de melk te onderzooken der koeien, die tijdens den winter worden gevoed bij middel vau spoeling en anderen afval der jene verstokerijen. Het nemen van gealcooliscerde melk levert voor dc zuigelingen natuurlijk een groot gevaar op. Groene razernij. Laat ons ooit eens boven liggen, roept onze Pie, we zullon de catholieken ar- rangeeren, ze zullen mo- gen in hunnen kelder krui- pen Dies iree Brrrrr 1 dat brengt ons iu 't geheugen 't gene hier over eenige jaren voorviel tij dens enne gemeentekiezing. De liberalen waren geheel en gansch overtuigd, en 't koiï niet missen, dat zij ditmaal zoudon zegepralen. Zij haddon houderden reklamen ingediend tegen de kiezerslijstOD en er was zelfs on- eenigheid ontstaan tusschen de catholie ken... Nu, de liberalen dachten, oh I het was zeker en zoo zeker als iets zeker zijn kan, vele catholieken zouden hunne kazak keeren en voor de liberale candidaten stemmen. De dag der kiezing brak aan en eilaas de liberalen kregen klop als Daar ge woonte of nog moer En 't was ook dies irae. 't Uitschot der liberalen, van 't soortje dat nu heden in 't liberaal kampje den bovenzang zoekt te krijgen, trok 's avonds in de duisternis door de stad, gewapend met stokken en steeneD, en sloegen en wierpen honderden ruitou on vitrienon bij catholieken aan stukben. Wij moeten er bijvoegen dat de deftige liberalen tegen die ongehoorde schurkerij krachtdadig protesteorden eu dio gemoene krawatten met verontweerdigiug afkeurden. De Stad heeft dan oene aanzienlijke som moeten betalen om de schade te her stellen. Bij Pie op Chipka hebben die volgelin gen der commuuards van Parijs dan stee- uen gesmeten tot in de wieg van Baasko Van de Wiele. 't Is sedertdien dat Pie - blaveturen aan zijn huis hoeft laten hangen. En nu is 't de zelfde Pie die ons aan kondigt dat dit vernielingswerk bij gele genheid zal herbeginnen Welnu, Pie, kom maar af met uw Jan hagel Maar tracht dan toch dat ze wat meer moeu toonen als de groenen die op 13 Juni 11 de Stad uitliepen gelijk ha zen, omdat men ze hier of daar eens scheef had bekeken Het socialism bekommert zich met geen enkele godsdieust. Wij laten aan allen de vrijheid onder dat opzicht. Eu Vooruit herhaalde dat reeds dikwerf. Doch het art. 11 van het reglement der kas van ouderlingen bijstand vaD bet Matsou du Peuple in 't vlaamsch Volkshuis, te Brussel, luidt als volgt - Iu geval vau overlijden van een lid, en wanneer de begrafenis zuiver burger lijk zal zijn, worden de kosten ervan door de kas gedragen. n Geen vergoeding zal worden toege kend aan de familie van den overledene, dio deze bepaliug van bet reglement niet naleeft. Ziedaar een bewijs van de leugenachtig heid der beweringen van de schijnheilige voor ui te rs 1 GROENEIV. Maandag aanst., 14 dezer maand,enzull de groenen sectie, of liever, wijkclub houden ter herberg In de Wolvinne Houtmerkt. Er zal daar eenen pot geschept worden en dan later eens eldors gaan om er ook potten te scheppen en dat alles in vooruitzicht der aanst. goraeentekieziogni. De Burge meester van Schaarbeek zal de saucissen deeeee Róóólougc leveren. g I Een luisterrijk Concert Zi*l op Zondag 20 en Maandag 21 November aanst., gegeveD worden door de leden der Zang- maatscbappij De Vriend schap »omi ureu 's namiddags in de groote zaal vau hut Kloos ter. Wij roepen de bijzondere aandacht onzer vrienden op dit luisterrijk Concert in onze catholieke vriendeD vau Her- dersem welke zich in den laatsten kies strijd zoo heldhaftig gedroegen, verdienen onze beste ondersteuning. Naar Her- dersem dus In nht zegt Pie in u Den MTl HUISI WerkmnHy .hoeft de christene (of liever schismatieke) volks- partij, op de' muren der stad doen uit- plakken een Protest tegen de kiezing n van 22n Mei. 't is op de muren niet dat het protest moest te recht komen maar op 't Bureel der Volkskamer. Maar de druiven waren te groen want al de aangehaalde reden tot verbreking ziju leugens eu laster en woerd ig. der domme uilen die op de torons van Chipka nestelen Cath. Jonge Wacht. Moreen Zondag 13 November, uitstap naar Mijlbeke. Bijeenkomst om 2 en half uren stipt, bij den heer V. Keppens, Groote Markt. dienstdoende Apotheker Zondag 13 November 1898, Mr Van Caelen- bergh, Leopoldstraat. V olkskamer. De vergadering heeft, na eenen hevigen redetwist uitge lokt door de socialisten en die 3 zittingen duurde, eindelijk de kieziugen le Door- uijk en Aath goedgekeurd. Rechterlijke kronijk. Moord te Ileenie. Het Assisenhof te Gent heeft veroor deeld Tot ter dood Ch. Temmerman van Woubrechtegem. Het vonnis bepaalt dat de halsrecbting zal plaats hebben op eeno openbare plaats te Aalst, doch de dood straf is feitelijk afgeschaft. Tut levensaurige opsluiting De Groot Gustaef v..n Aygem en Van Impe Phile mon, kleermakersgast te Denderleeuw. Tot 25 jaren dwangarbeid Vander Stuyft Adolf, poeljenier te Oordegem. De veroordeelden waren hoegenaamd niet aangedaan, ze keken stoutweg naar 't volk toen ze weggeleid werdeD. IVog Landbouw. Sesaamolie en margarine. Wij hebben reeds gemeld, dat de minister van landbouw eerstdaags een wetsontwerp zal neerleggen, betrekkelijk de botervcrval- sching door de margarine, dat volledige voldoening aan de landbouwers zal geven. Het zal voorschrijven, de magarine iu kleine verhouding te mengen met twee volkomen onschadelijke stoffen, gemak- kelyk te erkennen aardappelmeel en sesaamolie. Maar het schijnt nu dat die sesaamolie niet zoo afdoende z.-.l worken als men wel gelooft, of liever dat men wel eens zuivere boter voor sesaam- of raargariue- boter zou kunuon houden, namelijk wan neer deze gemaakt is van molk, voorts- komende van koeion, die met sesaam- koeken gevoed zijn. Om afdoende te werken zou men dus ook het gebruik van die koeken als vee voeder, al ware het eukel voor de melk koeien, moeten verbieden. Ten ware de boeren, die boter maken, uit eigen bewe ging, het gebruik van dit voedsel afschaf ten, om geen gevaar te loopen, onschuldig vervolgd te worden. Meibereiding. De Moniteur kon digt het volgende bericht af Er wordt ter kennis van het publiek gebracht dat het departemeut vau land bouw eeu bijzondt.ro dienst ingericht, heeft van raadgevers en raadgeefsters in zake van Melkbereiding, ten einde de stichters van syndicaten tot melk- of kaasberereiding in to lichten over de materieele inrichting der samenwerkende maatschappijen, en om aan de eersten al de uitleggingen en raadgevingen te ver schaffen, welke van aard zijn do moeilijk heden uit den weg te ruimen, welke men tegenkomt in 't maken van boter en kaas. Die bijzondere dienst is toevertrouwd, voor het Vlaamsch gedeelte vau het laud, aan 1° M. Adriaeuseu, landbouw-ingenieur, Bogaardenstraat, 69, to Leuven; 2° Mev. Thiers-Tangho, meesteres van melkbereiding,teBisseghem (West-Vlaan- deren). Schriftelijke inlichtiugeu kan men be komen met zich rechtstreeks tot voor noemde personen te wenden. In geval men het bezoek verlangt van een raadgever of raadgeefster in zake melkbereiding, wordt men verzocht de vraag in to dienen bij den minister van landbouw en openbare werken. Aalst. Catholieke Tum- dub Steun geeft moed Af deeling des Werkmanskrings Gymnastisch Feest, op Maandag 5 December 1898, om 5 uren 's avonds, in de ruime zaal van den Catholieken Werkmanskring. Oefeningen met den stok, op do even wijdige baren, aan den rek, met pyrami- ilcn, in de riugen, met de gewichten en tot slot reeks pyramiden. Dit programma voorspelt iets buiten gewoons in dien aard. Een prachtig orkest zal het Feest op luisteren. Prijzen der Plaatsen lc Rang fr. 1,50; 2e Rang fr. 1,00 3" Rang fr. 0,50. Inkomkaarten ziju op voorhand te ver krijgen ten lokale dor Maatschappij bij den heer Penneman Kabel, Oude Graan- merkt, en bij de hoereu Leden der Maat schappij, die de eerbiedige vrijheid zullen nemeu zich met kaarten ten huizo aan te bieden. Komt te verschijnen Gedenkpostkaarten der Stad Aalst met zicht op de Dam kaai, Nieuwe Vischmarkt, Sl Annabrug, enz. De andere verschijnen kortelings. Prijs lr. O, ÏO per kaart. Botermarkt.— Heden zaterdag werden 637 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 4500 kilos. Aalst. Woensdag rond den mid dag geraakte de kleine Van den Bossche oud 7 k 8 jaren, zoon van Leo Van den Bossche, spoorwegbediende,wonende Zon- nestraat 71, aan 't Sas, al spelende, in den Dender. De zwits onzer St. Marti- nuskerk, Victor Deghels, die daarom trent aao 't visschen was,snelde aanstonds toe en kon den kleine van eene gewisse dood redden. De kleine had het bewust zijn verloren doch dank aan de zorgen des heeren Declerq, geneesheer, kwam bij tot bezinning. Wij hopen dat de moedige daad van Victor Deghels niet onbeloond zal blijven. Cartouches Bachmann J. Van den i-Jouret. St. Leopold. Te gelegenheid van het naamfeest des Konings zal dij ns- dag aanst. 15 November een plechtig Te Deum gezongen worden in onze St. Mar- tinuskerk. Cartouches sans fumée J. Van den i-Jouret. Erondegem. In den hof van Camiel Vlaminckx staan op 't oogenblik 3 appelaars in vollen bloei, 't Is een waarlijk wonder op dit tijdstip des jaars, appelaars vol bloemen te zien staan. Wie het niet wil gelooven, kome eens kijken. Jachtartikels Jaak Van den Bergh- Jouret. Volgens een blad van Brussel zou M. Indekeu advocaat, gewezen catholiek volksvertegenwoordiger, die bij de laatste kiezing door M. Gieleu uit den zadel werd gelicht, oorvegen hebbeu toegediend aan M. Florent Deploige, zijn collega en lid van den provincieraad. De feiten hadden plaats in de rechts- zaal van Tongeren, vóór den aanvang der zitting. M. Deploige heeft tegen M. Indekeu eene klacht neergelegd. Het schijnt dat M. Deploige de voor naamste propagandamaker was tegen M. Indekcu. en hij dus de oorzaak was, dat M. Gielen gekozen werd. Eenige vreemdelingen hadden te Brussel, bij een schoenmaker nabij de Zuiderstatie, valsch Amerikaausch pa pieren geld uitgegeven. Zoudag laatst hadden zij Brussel ver laten en de persoon, bij wien zij gelo geerd waren, na hun vertrek vernemende dat hij met aftruggelaars te doen had ge had, gaf aan de politie de inlichtingen die hij over hen bezat, namelijk hun signalement en hun nieuw adres te Ant werpen. Een politie officier der hoofdstad kwam naar Autwcrpeo en, dank uau de beko men inlichtingen, was het niet moeilijk de vreemdelingen in hadden te krijgen. Het zijn vier Frauschen, specialisten in het uitgeven van valsche baukbiljetten Een aantal voorwerpen, die zij zich door aftruggelarij hadden weten te be zorgen, werden terug gevonden bij eene juffer, welke met eeneu hunner betrek kingen onderhield. Men was ook op het spoor der kerels gekomen, door eenen brief, die deze juffer geschreven had, en waariu zij hem verwittigde dat de politie hen op het spoor was. Een reisje naar Griekenland. Twee agenten der policie van eene voor stad van Brussel, waren naar Grieken land gereisd, om eenen bediende aan te houden, die er met 800,000 fr. van eene bank van door getrokken was. Maar daar Griekenland geen uitleve- riogstractaat heeft met België, was, het nu maar de zaak, ueu vluchteling op Italiaansch grondgebied te lokken en hem daar aan te houden. Zij maakten to Athene keunis mot een anderen Brusselaar, die zich daar uit hoof lo van zekero abuzen had gevestigd er loopen er zoo nog al veel en deze heer zou unze agenten heipon, den dief te verschalken. Zij gaven zich uit als voorname wijn handelaars cn noodigdeu den persoon in kwestie uit op eeu tochtje naar hunne wyn bergen te Brindisi.

De Denderbode | 1898 | | pagina 2