m f Donderdag I December 1898. 5 centiemen per nummer 34ste Jaar 3318 Landbouw. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. =3/ j VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Wie inschrijft voor 1899 zal Den Denderbode van heden af tot Nieuw jaar gratis ontvangen. Een volksvriend van den echten stempel. VERLOREN EER SPANJE. DE DEND Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwilantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des band. r- - - Culque auiim. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklaraen fr. 1,00 Vonnisse p 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den aijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Buret Ie van dit blad Aalst, 30 November 1898. De fransche academie is onlangs, vol gens jaarlijksche gewoonte, in plechtige sitting overgegaan tot het uitreiken der belooningen voor daden van deugd en moed, en heeft den grootsten prijs (prys- Montyon) toegewezen aan een eenvoudi- ;en kloosterling, Pater Jozef genaamd, lie met daad, en niet met ijdele woorden, gslijk onze praters van socialisten doen, xijne liefde »oor het volk bewezen heeft i nog bewijst. Wij ontleenen aan het verslag, door het academielid, M. Loti, voorgedragen, de volgende eervolle feiten De liefdadigheid zoo schryft hij is en blijft het durend kenmerk der volgelingen van Christus. Zy wordt op prachtige en afdoende wijze verheer- lijkt in een boek,* dat, allo eeuwen door, als do echte uitdrukking der ware menscblievendheid zal blijven bestaan, namelijk het Evangelie. - Op den eersten rang uwer uitver- koornen, mijuheeren, zoo gaat hij voort tref ik weder, evenals op vorige jaren, een dier discipelen van Christus aan, een priester ditmaal van de om streken van Belfort, een Barnabiet, Pater Jozef, wien gij terecht de grootste belponing toekent. In 1870, bij den aanvang van den oorlog tegen Pruisen, vroeg Pater Jozef, die zich reeds alsdan door zijne uitmuntende liefdadigheid in eene kleine parochie van Geneve, on derscheiden had, de toelating om dienst te mogen nemen, als veldpater, in het Fransche leger, en by begaf zich naar de voorposten in den Elzas. Bij het beleg van Straatsburg, bracht hij zyne - dagen en Dachten te midden der solda- ten door, en, onverschrokken voor het gevaar, immer vroom en heldhaftig, verwierf hij het kruis van het eerele- gioen, dat hem door het Staatsbestuur overhandigd werd. Na de overgave der stad, vonden hem de Pruisen in de ambulanciën en hielden hem aan. Hun bevelhebber schonk hem de vrijheid, welke by echter weigerde te aanveerden een verbaal naar het hoogduitscb. 31* VERVOLG. Het meeste zal wel voor hen blijven liggen doch een gedeelte kan geen langer uitstel lijden. Hij ging heen Dora hoorde hem in den molen werken, later zag zij hem in de schaar gaan. Zyn schuw en vreesachtig voortslui- pen, als wilde hij niet gezien worden, trok daarbij hare aandacht. De avond begon reeds te vallen, toen hij het peerd uit den stal haalde zij Btond in de deur terwijl hij het besteeg. Hy wenkte haar met de hand een afscheids groet toe. Een zonderlinge blik, die haar verontrustte en bevreemdde, trof haar uit zijne oogen zij kon zich niet onthouden van te denken, dat het de blik van een slecht, met schold beladen geweten was. X. Dora was in huis teruggekeerd zy moest over de meêdeelingen haars man nadenken. Zy kwam meer en meer tot de overtuiging, om zich vau zijne geliefde medemak- - kers, die krijgsgevangen genomen wa reu, niet te moeten scheiden. Door onze vijanden, die over zulke zelfverlooche- - niDg verwonderd waren, en dezelve niet konden beseffen, van bespiederij ver- dacht, werd hij naar Rastadt overge- bracht, van nabij bewaakten mishau- r> deld, totdat eindelijk de Aartsbisschop van Freiburg, in hem eeuen waren apostel ontwarende, hem onder zijne bescherming nam. Verlangt gij den dood te trotseo- ren zoo schreef hem de Bisschop - op zekeren dag ga I De typhus woedt te Ulm 2000 uwer landgenooton zijn door de ziekte aangetast, en zij behoo- ven troost en bulp 1. Eenige uren later, was hij te Ulm. Daar verbleef hij negeu maanden lang, dag en nacht, zonder rust en zonder verpoozen, aan het ziekebed der lijders gekluisterd. Ondertusschen schreef hij aan zijne vrienden van Frankrijk om geld, warme kleedingstukken en allerhanden onder stand voor zijne ongelukkige broeders, die aan den dood mochten ontsnappen, meer door koudo en ellende nu geteis terd wareu. Zijn oproep werd beant woord. Dank aan de vrijgevigheid zijner vrienden, vermocht hij, tijdens dien aseligen winter, meer dan 300,000 fr. uit te ueelen. Alsdan stonden onze vijan- - den, die hem aan het werk zagou, vol bewondering voor dien held der chris- lelijke liefdadigheid, enzij boden hem het Eerekrais van den Zwarten Arend aan. Doch nogmaals bedankte Pater - Jozef voor de eer en bad enkel om eon verhoor bij de keizerin Augusta, hare Majesteit smeekende hem als eenige -gunst te willen vorloeneu, dat de hor- - stelde zieken naar hun vaderland zou- den terug gezonden worden, wat tot dan toe hardnekkig was geweigerd. De keizerin voldeed bereidwillig aan zijn - verzoek, en aan verscheidene houderde Fransche soldaten werd het, door zijn - toedoen, vergund de gevangenis te ver- laten en naar bun geboorteland te mo- gen wederkeereu. - Bij het eindigen van den oorlog, be- trok Pater Jozef opnieuw zijne parochie to Geneve, waar hij zich ganscb aan het verzorgen toewijdde van tallooze - arme weezenkindereu, die hij rond zich had geschaard en in zijne pastorij ge- huisvest. Dat duurde zoo onafgebroken tot op den dag dat hij, in gezelschap zijnen Bisschop, Mgr Mermillod, door ■do ongodsdienstige onverdraagzaamheid der Zwitsersche liberalen, verjaagd - werd. - Hard, voorwaar, viel het hem, zich - van zijne aangenomen kinderen to moe- ten scheiden doch, in die droevige omstaudigheden, ontviel hem de moed niet. Hoo dwaas het ook mocht voorko- men, bedacht hij een heldhaftig plan, wat hij ten uitvoer bracht met het gering overschot zijner geldmiddelen - ongeveer 30,000 fr. kocht hij op - Franschen bodem, Dhby de grens, eene - pachtstode, waar hy zijne boscherme- - lingeu, thans ten gctalle van 150, groo- - tendeels kloiue,ongelukkige veriatenen, verzamelde en voor wier stoffelijk wel- - zijn on zedelijke beropbeuring hij on- verpoosd bidt, arbeidt, predikt, aal- - moezen inoogst, kortom, zich geheel cu gansch teu offer brengt. Zoo luidt het verhaal van M. Loti, over Pater Jozef. En zooals deze, zijn er (lui zende beoefenaars dor Evaugelische liof- dadigheid, die zich, alle stonden van hun leven, voor hunne medomenschen slacht offeren, en dan uog op den hoop toe. in stede van beloouing, door de socialisti sche en liberale vrijbuiters en vrijlevers, op de scbandigste wijze miskend, bespot, gehoond en als vijanden van bet volk uitgescholden worden 1 Nu, ons dunkt dat die Pater Jozef en zijne talrijke medewerkers wel kunnen opwegen tegen onze gewaande volksvrien den, die, tot nu toe, schoon er millioen- fijken onder hen zijn, nog geeue roode duit aan de arme dutson hebben gegeven, maar, wel integendeel. Op de kap van het misleid volk paleizen aaakoopen en plezierreisjes doen I Hoelang nog zullen do sukkelaars zich door die hatelijke kluchtspelers laten foppen dat haar vermoeden gegrond was het terug- stootende, barsehe voorkomen van den knecht versterkte dien argwaan niet weinig. Zij herinnerde zich dat de schaapherder haar eens vroeger gezegd had, dat do roode Hans in het bezit was van een geheim, het welk, naar hij meende, op den toenmaligen brand betrekking bad zij wilde met hem spreken, misschien wi6t hij een middel uit te denken, om den misdadiger te ontmaskeren. Een gelukkig toeval wilde dat de herder zijne kudde voorbij den molen dreefDora hoorde het blaten der sohapen, zij ijlde naar buiten en noodigde den oude nit bij haar binnen te komen. Daar de herder echter zijne kudde niet wilde verlatenzag Dora zich ge noodzaakt buiten met hem te spreken. Zy berichtte hem allee wat Hagen haar meege deeld had en vraagde hem, of hy geloofde, dot dit het geheim was, hetwelk de roode Hans zoo streng bewaarde. De herder schadde twijfelachtig bet hoofd. Wel gaf hij toe, dat de verdenking gegrond kon zijn, maar hij was van oordeel, dat de knecht, in dit geval, nit vrees voor de altijd mogelijke ontdekking, reeds lang naar een anderen dienst zon omgezien hebben. Hij was het met do jonge vrouw eens, dat men alles in het werk moest stellen om zich zeker heid te verschaffen, waarschuwde-baar echter voor alle onberaden stappen, en raadde haar Melkerij school voor mansPersonen, te Bors- -- beke. Deze school, ge plaatst onder toezicht van - dan Staat en de Provincie, UV^ff k eene ^er 0U('stö en host ingerichte des lands. Ieder leergang duurt er 4 maan den en omvat melkerij, kaasfabricatio, werktuigkunde, boekhouden, dieren- kweek, veevoedering, enz. De leerlingen hebben dagclijksche oefeningen in alles wat de prachtische workzaamheden der melknyverheid betreft. Voor alle inlichtingen wende men zich tot den bestuurder der school M. A. Peiffer, landbouwkundige te Dendermon- de of tot den secretaris der landbouwco- mico te Herzele. De grenzen opnieuw gesloten. Bij maatregel van gezondheidspolicie, is door ministerieel besluit van 26 novem ber 1898, afwijkeudo van de bepalingen van het besluit van 4 October laatstleden, verboden, tot nadere schikking en te rekc- aan den knecht noch door een woord, noch door een gebaar te laten blijken, dat men achterdocht tegen hem koesterde. Hij bracht haar onder het oog, dat men van de wraakzucht van zulk een mensch het ergste moest vreozen, en derhalve verstandig deed deze wraakzucht niet op te wekken. Zoo de mulder den knecht ontslagen had, dan zou hij daarvoor wel goede gronden gehad heb ben, zegde hij, en het was niet raadzaam hem langer in huis te honden toegevend heid was tegenover znlke lieden eene dwaze zwakheid, waarover men later altijd berouw had. Dora moest hem in alle opzichten gelyk geven, maar zijn raad en zijne waarschuwin gen stelden haar geenszins gerust. Zij kon de inwendige onrust niet meester worden zy geloofde zich nog dien dag zekerheid te moe ten verschaffen om den veroordeelde de vrij heid te kannen doen hergeven. Zij dacht aan hem het geloof aan zyne onschuld, dat haar nooit verlaten had, rees als een glinsterende ster aan haren dicht be wolkten horizon op, en al haar denken en streven was er slechts op gericht hem de vrijheid en de eer terug te geven. Al kon zij thans niet meer voor hem dat zijn, wat zij zoo goerne voor hem geweest ware, al kon zij hem ook niet vergezellen op zyn eenzaam en vreugdeloozen pelgrimstocht nen met 1 december aanstaande, de invoer van melkkoeien, herkomstig uit Holland, langs de tolkantoren Esschen (statie) ou Esschen (dorp). Moniteur. Eenige prijzen van Belgische hengsten. Baron de Steenhault heeft een hengst van 3 jaren verkocht aan een Üuitsch koopman voor 4600 fr. Bric, broc, de zesjarige hengst van M. Defalque, die tijdens do laatste keuring yan Genappo den eersten prijs behaalde is verkocht aan een consortium van Luik- sche kweekers voor 20,000 fr. indien het peerd eene bewaarpremie van 5,000 fr. wint. Jovial II, 2 ljt jaren,van M. Deleener, te Houdzocht, is aangeworven door MM. Van den Heuvel, van Eppegem, voor 5300 fr. De hengst (8 jaarj van M. Bódo- ret, to Houttaiu-le Gal, is verkocht aan consortium Limburgsche kweekers voor 7000 fr. Voor Hollansch-Limburg is door MM. Vygen en PuDt een Belgischen hengst ge kocht. Deze heeren hebben last drie hengsten te koopen met het doel, dezelfde aan de fokkers van Hollandsch-Limburg ouder zekere bindende voorwaarden pu bliek te verkoopeu. Rupsenplaag. Een tuinbezitter had de opmerking gemaakt, dat zijne planten in de nabijheid van een knlkhoop niet (loor rupsen lastig govallen werden, terwijl elders alles kaal gevreten werd. Deze omstandigheid deed hom de proef nemen met kalk tot rupsen verdelging en wel met gunstig gevolg na drie dagen was geeu rups meer te vinden. Daar nu de kalk hot gewas niet benadeelt, ja, in vele gevallen als een uitstekend amende ment van den bodem te beschouwen is, is dit middel de proef zeker wel waard. Een audor middel is iu Frankrijk be- proofd en doeltreffend bevonden het bestaat in de besprooiing met eene oplos sing van 3 DG. kopervitriool, 3 DG. ge- bluscbte kalk eu */t DG. melasse in 2 liters water. De besproeiing moet plaats hebben als de rupsenplaag begint. Eene bewering, welk*» men sinds «enigen tijd herhaaldelijk in do antiklerikale bla den tegenkomt, is deze, dat de klooster lingen den oudergang vau Spanje bewerkt hebben. Historische feiten, om die bewe ring te bewyzen, halen zo echter niet aan zo zouden er te veel moeite meê hebben zo bevredigen zich met grofhe den, dwaasheden en leugens uit te kra men Deftige handelwijze, inderdaad 1 Welnu, de geschiedenis getuigt dat Spanje nooit zoo bloeiend, zoo voorspoe door het leven, het was haar tflch geoorloofd, als eene vriendin en zuster, voor hem te zor gen, hem schadeloos te stellen voor datgene wat hij geleden had. Wellicht vond hij op zijn pad nog eenige bloemen, die hem ver goeding schonken voor hetgeen hij verloren had. Ja, zij moet hem bevrijden.... nit hare handen moet hij de vrijheid en de eer, zijne hoogste goederen, terug bekomen. Misschien wist de oude meid iets, wat een lichtstraal in het duister wierp. Bezield door deze hoop, ging Dora naar de kenken zij vond Brigitte bezig met koken van voeder voor hot vee. Zij knoopte een ge sprek met haar aan, dat zij ongemerkt op den rooden Hans wist over te brengen. Zij zegde dat Hagen den knecht weggejaagd had, om dat hij grof en brutaal geweest was zy kon dat evenwel niet begrijpen tegonover haar had UanB zich altijd zeer vriendelijk en voor komend betoond. Zij geloofde wel, dat de man een boosaardig karakter had, maar in ieder geval moest hij getergd geweest zijn geerno zon hij niet den goeden dienst verla ten hebben. Zy zag Brigitte daarbij onderzoekend aan, maar in het barsehe gezicht der oude meid verraudde geen enkele trek, of zij deze mee ning dan of niet deelde. Wat denkt gij er van vraagde Dora. dig, zoo machtig was als ten tijde toen het eene katholieko natie bij uitstek mocht genoemd worden. In menig opzicht trad Let alsdan aan do spits der Kuro- peesche volkeren. Stoffelijke welvaart en verstandelijke ontwikkeling gingen er hand aan hand. Zijne hoogescholen, zijne geleerden, zijne schrijvers genoten eene buitengewone vermaardheid. Is Spanje sinds de baan des vervals opgegaan, 't eu zyn geenszins de klooster lingen, welke er do schuld aan hebben. Dat erkende nog onlangs la Nouvelle Revue, een blad, dat zeker uiet klerikaal geziu l is, wanneer zij schreefSomber is do tegenstelling tusschen het prachtig b uiterlijk dezer gebouwen (van Andalu- 8 zië) en do huidige armoede harer in- b weodigo versiering droevige Karei b III, welke meende dat het voldoende b was om den voorspoed vau het konink- b rijk te bevorderen, eenige kloosters te n verwereldlijken, douanen-inrichtingen a te maken eu de bureelratten te verme- b nigvuldigen Overigens, de oorzaken van den onder gang van Spanje zijn zoo nauwkeurig mo gelijk gekend. Daaronder zijn in de eerste plaats te noemen de beroerten, wclko dit land sedert het begiu dezer eeuw te door worstelen had. 11 jaren oorlog baiten 's lands, 23 jaren oorlog iu ziine koloniën, 10 jaren strijd togen de Carlistcn en 12 jaren inwendige woeliugen hebben Spanje beurtelings uitgeput. Daarenboven is het onder politiek eu finautieël opzicht jaren lang erbarmelijk bestuurd geweest. Ein delijk, do noodlottige uitslag van den laatsten krijg met de Vereenigde Staten heeft zijne ontreddering ten top gevoerd. En toch schijnt Spanje, ondanks al die rampspoeden, niet reddeloos verloren. Mocht het een verstandig, vooruitziende staatsbestuur bekomen, dan waro eene opbeuring nog zeer goed mogelyk. Im mers, het Spa&nsche volk bezit eigen schappen, welke het tot buitengewone krachtinspanning geschikt maken. Daar enboven is de rijkdom van zijnen grond onberekenbaar delfstoffen van allerlei aard zijn er in massa voorhanden, bij zooverre dat een Amerikaan nog voor enkele maanden schreef dat Spanje, in dit opzicht, het meest begunstigde land van Europa is. Zijne vruchtbaarheid even eens is verbazend het levert voortbreng selen van allen aard cd dit in menigte. Bemerken wij nog dat, volgens do laat ste statistieken, er een merkelyke voor uitgang is waar to nemen in de outwikke- ling van mijnontginning, landbouw, koop handel en nijverheid in het Herisch schiereiland. Reclus, welke zeker niet kan verdacht worden de katholieko natiën te willen ophemelen, schreef reeds voor drie-en-twiutig jaren Geschiedschrijvers hebben van de b Spanjaards gesproken als van een - Ik weet het nietantwoordde de oude. Wat gaat het mij aan, wat die beiden met met elkander gehad hebben Maar gij hondt Hans toch ook voor een boosaardig mensch Hem hij heeft roode haren Ik vrees dat hij wraak zal nemen, om dat mijn man hom de deur gewezen heeft. De onde roerde druk in den ketel, een kwaadaardige trek vertoonde zich op haar gelaat. - Ik weet niet wat ik zeggen zal, en daar om zeg ik liever niets, antwoordde zij op korte, barsehe manier die twee zijn alkan der sinds den trouwdag steeds nit den weg gegaan, en de roode heeft kannen doen wat hij verkoos. Of hij werkte of niet, geen haan kraaide er naar, en als de meester 't huis was, vraagde hij er niet eens naar wat er ontvan gen, of gedaan was. Ja, dat is mij ook opgevallen, merkta Dora aan. loen het den meester naderhand zoo erg geworden is, dat hy don knecht weg joeg, had hij eerst moeten bedenken, dathy zelf er de schnld van was als men een knecht laat luieren, moet men er zich later niet over verwonderen, dat men een dagdief den kost geeft, (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1898 | | pagina 1