Nog de Tentoonstelling van Pluimgedierte. Priester Daens voor de Rechtbank. Van tak op tak. Wij hebben 'Premie. ZONDAGRUST. SVJiSÏÏK Allerhande Nieuws. Pol. Zie, Stant, w'an mogen daar niet te diep in komen, of 'nen nieusek zou mal heuren doen, bijzonderlijk als ge peiat, dat die Talache donchisten meê al die elechterik- ken meewerken om alzoo ons braaf volk te verbeeeten en ongelnkkig te maken Stast. En bijzonderlijk, Pol, als ge weet hoe dat ie durven liegen en lasteren om de menschen te doen gelooven dat ae op den goeiën weg zijn Pol. Ja, Stant, hoe dat zo durven zeg- Sen en acbrqven dat ae van d'Overbeden der Kerk goedgekeurd zynnaar dat zijn H. de Paus genoegzaam gezeid heeft en laten blijken dat hij de donchisten afkenrt en naar dat onze hoogweerde Bisschoppen herhaalde malen de geloovigen opgewekt en aange maand hebben om geen gemeens meer t'heb- ben meê 't donchistendom en om toch nooit meer eene van hnn gazetten of schriften in handen te nemen 't I Stant. Och, Pol, 't is schandalig, 't geen dat ze durven zeggen en schrijven peis 'nen keer, Pol.de verledens week dierven zij schrij ven in hnn gazetten dat er in Aalst maar twee priesters en zijn die hun afkeuren en tegen werken hewel, Pol, op de twintig of meer priesters die in ons stad van Aalst zijn, en is er niet eenen.niet éénen zeg ik, die niet treurt en tot in 't diepste van 't hert, niet bedroefd en is om de slechte werking van 't donchisten dom, en die niet al en doet wat hij kan en niet dagelijks en leest en bidt,omdat de menschen toch hun oogen zouden opendoen en de val- sche verraders van de aonchisterij zouden aanzien lijk zo moeten aanzien worden, 'tis te zeggen, als meehelpen van de logiemannen en als bestrijders van Kerk, Samenleving Vaderland Pol. O die onbeschaamde leugenaars, Stant watten Er zouden in Aalst maar twee priesters zijn die 't rampzalig donchis tendom zouden bestrijden en veroordeelen Zouden er twee zijn in g'heel onzen Belgiek die dat helsch donchistendom niet en bestrij den I Ik spreek van tijd tot tijd mot de priesters van ODze streek, en allen zijn het eens om tc zeggen dat de donchisten meer kwaad stichten en gesticht hebben dan de geuzen en de socialisten Dat is een ander paar mouwen, niewaar Stant Stant. Maar, Pol, ik weet ik dat wel, man en de'uitviuders en d'aanvoerders van 't donchistendom weten dat ook maar, ge weet wel, van den eenen kant zijn zij als sla ven voortgezweept door den duivel van hoog moed, haat en geldzucht en van den anderen kant weten zij dat indien zij maar eenen keer dierven bekennen dat zij de bondgenooten zyn der francmacons en socialisten, en indien zij hunnen uitwendigen en farizeeachen schijn van godsdienst dierven neêrleggen, zij weten wel, zeg ik, dat zij dan zouden gedaaz heb ben en aat de weinige verblinde en kortzich tige menschen die hen nu nog op hunne hel- sche baan volgen, hen seiTens naar den dui vel zouden zenden, 't ia te zeggen, naar de eenige plaats die hun toekomt !?1? Pol. Zoo is 't, Stanten dat zou noj meer om meer onder 't volk moeten bekem gemaakt worden Dat de sleohterikken met nun meedoen, en de geuzen en de socialisten eaalle krotmannen, dat is natuurlijk Maar dat nog één treffelijke en kristene mensoh 't donchistendom volge, dat is ongepermet- teerd en dat is 'nen helschen tegenziu §tant. Wij zullen ons beste doen, Pol en tot ter dood zullen wij het duivelsch don chistendom bekampen en bestrijden ons ge weten, onze Moeder de II. Kerk, God zelve leggen het ons op En dat is genoeg om nooit, voorniemand, voor niets ter wereld te zwijgen of achteruit te wyken Pol. Bat is gesproken zie Stant En nu, beste vriend, wensen ik u van nu af'nen zali gen hoogdag van Kersmis en de goeie reis Stant. Bank u, Pol, en van degelijken maar zeg eens hoe zijt gij uitgespeeld over aoht dagen op de boomvenditie Pol. Goed, Stant'k was nog in tijds, en ik heb mijn gerief gekocht; twee eiken nen esch. Stant. 't Is wel dat, Pol, en tot binnen acht dagen Pol. Ala 't God belieft, Stant. Dendergalm die geen woord heeft ge rept om aan zijne lezers het welgelukken der tentoonstelling vau pluimgedierte en de bijzonderheden Tan 't ministerieel be zoek en 't feestmaal keübaar te maken, berst nu van koleire, omdat wij tone wel verdiende hulde gebracht hebben aan de inrichters dezer schoone feestelijkheden. Dendergalm die gansch verslaafd is aan de onverdragelijkste radikala partij (partij van pijkenaas en anker en zonne) heeft met woede het welgelukken dezer feesten besfatigd. Qeon woord van aan moediging, vau gelukwenscbing aan de inrichters M.M. Schelleken», Callebaut- Govaert, De Clercq, Van Muylem unz. Geen enkel woord Alleen venijnige persoonlijke aanvallen welke alle eerlijke lisden zullen doen schokschouderen, of domme veronderstellingen dat de gema tigde liberalen, of andersdenkenden dio deelgenomen hebben aan de tentoonstel ling, om zoo te zeggen, uitgekocht zijn door de katholieke partij De tentoonstelling heeft niet gediend - tot verbetering vau 't pluimgedierte maar tot verheffing vau 't koteriebe- n stuur van Aalst En dit alles omdat men niet kan krop pen dat het katholiek Gemeentebestuur met genegenheid deze schoone tentoon stelling hoeft geholpen, cn dat hare in richters de beleefdheid hebben gehad hunne dankbaarheid aan het Gemeente bestuur te betuigen 1 En verder - de gevleugelde kiekens worden op "t achterplan geschoven, en de stadhuiskieken» vooruitgezet, 't is al katholiek bestuur, katholieke over- hedeu, enz. Het is onze taak niet, de inrichters der tentoonstelling van pluimgedierte aan welko gezindheid zij ook toebehooren, verder ie verdedigen togen de belache lijke aanvallen van Dendergalm. De genegenheid hunner dankbare medebur gers. en dc ondersteuning der drukpers die de rechtvaardigheid eerbiedigt, zullen zo wreken over deu groien schimp en de razende bemerkingen van het orgaan on zer Aalstersche radikalen. 't Is byzouder op den achtbaren Ridder Leo Schtllekens dat Dendergalm het ge munt heeft. Iedereen zal klaar zien in die handelwijze in de aanvallen gericht tegen M Schellekens tracht men zijn schoonbroeder, Minister De Bruyn, te be reiken. De katholieken van Aalst zullen zich door deze taktiek niet laten bedrie gen. En ons dunkens zullen ook vele deftig, liberalen hun goesting krijgen van die galachtige polemiek van personnaliteiten die de eer en faam van de achtbare fami- liën SchellckeDS on Do Bruyn-Schelle- kesns niet kau raken. In plaats van, na drie weken, ons verslag over de feestelijkheden trachteu tegen die liberale medeinriebters der tentoonstelling te exploitereu, hadt gij beter gedaan, Dendergalm zelf een on partijdig verslag te geven. Dan zou men uwe genegenheid en de genegenheid der liberale vogels die geweigerd hebben deel te nemen aan de feesten, hebben kuuuen waardeeren Doch gij hadt dan geene plaats in uwe kolommen om over e»ne onpartijdige ten toonstelling verslag te geven. Nu er was toch plaats genoeg om persoonlijkheden naar 't hoofd van Mr Bn Leo Bcthune te slingeren. Ten slotte, wat Dendergalm er ook van denke, wij brengen nogmaals hulde aan den iever betuigd door Mr Ridder Leo Schellekeus in de inrichting der tentoon stelling en aan de rechtzinnige en gul hartige welvoeglijkheid waarmede hij de Overheden heeft ontvangen. Deze hulde brengen wij ook aan gansch het inrichtend komiteit der tentoonstel ling, en wij zeggen aan al de heeren - Gij hebt veel verdiend van de Aal- - stersche Burgerij cn van den Land- bouw. Laat u door het gezeever vau do vreemde eu galachtige redactie der radicale drukpers niet bedroeveu of hinderen en gaat moedig vooruit in den ingeslagen weg, hand in hand metal de weldenkende burgers, met de openbare besturen, al waren zij zelfs katholiek, tot bevordering der belangrijke taak welko gij hebt op u genomen. Wie? Wie? Wie? Pie Dons] Wie 1° ras er eertijds cntholiek Pie Donsj Wie was het maar voor zijn boutiek Pie Donsj Wie is er nu éu liberaal, Socialist, geus, radicaal Pie Donsj (6 maal.) 2° Wie spot met Pi iesters, Bisschop, Paus? Pie Donsj Wie heeft daarvoor het helsch applaus? Pie Donsj Wio schrijft met duivels pen eu iukt Waardoor hij 't brave volk verblindt Pie Dousj (6 maal.) 3. Wie zal er schaude onderstaan Pie Donsj. Wie zal met buizen zijn belaan Pio Donsj. Wie rolt door eenen kiespardaf Voor eeuwig in het Judas graf? Pie Donsj (6 maal.) Dendergalmen 3Ir Nestor Schaltin. Over eenige jaren, vóór do gemeente- kiezing van 1895,gebeurde het dat een katholiek kandidaat,Mr advocaat Bethunc zoo wij ons wel herinneren, Mr Schaltin hulpgriffier der Koophandelsrcchtbank, op dc Markt, aansprak om hem eene be stuurlijke inlichting te vragen over een proces. Onmiddelijk schreef 't orgaan der Daeuspartij dat M' Schaltin uitgekocht was door de klerikalen en wat weten wij nog. Nu, over drie weken, heeft Mr Schaltin, die liefhebber is van 't pluimgedierte, deel genomen aan 't banket dat de Tentoon stelling sloot. Zijn naam is ouder de aanwezige dischgenoten van alle partijen vermeld en 't is genoeg opdat Dendergalm zou schrijven - Heeft Denderóode met Mr Schaltin verbroederd Wel heere I hij i* vuorzeker verdoemd eu wat ver der - Dus dat Denderbode.... op libera- - len en socialisten rekent om de libera- len te bevechten, s Mr Schaltin die ondanks onze vroe gere geschillen, bekeuuen wij het gaarne een lustig gezel is, zal de eerste ziju om met de kattenkoleiro van Dendergalm eu zyne zotte vei ouderstellingen te la- cheu. Doch ernstig gesproken Zijn de dwin gelanden die onze liberale partij leiden dan toch zoo laag gevallen dat een hunner aanhangers hun de permissie moet vra gen om deel te nemen aan eeu banket waar hij zich nevens andersdenkenden bevindt i Liberale burgers, gij die vrij en onaf hankelijk wilt zijn, die do vrijheid wilt behouden eeu handdruk te geven aan uwen katholieken of socialislischen ge- buur als het ii belieft, ziet gy waar moD geleidt Dat kunnen misschien de manieren zyn van Erpo of Sottegem, maar wy, Aalstc- naars, willen onze vrijheid van beleefd te ziju voor wie 't ons belieft, behouden. Eene correspondentie uit Moorsél moet uit hoofde van plaatsgebrek aan kant gelegd worden. Priesterlijke benoemingen. Z. H. de Bisschop heeft pastoor be noemd to Goefferdinge, den E. H. Mis- tiaen, onderpastoor te Geerardsbergeu. De E. II. De Smet, onderpastoor te Sbhoonaerde, is ouderpastoor benoemd te Geerardsbergeu. Hij wordt vervangen door den E. H. Do Pesseroey, oud-sur veillant te Ledeberg. Het werk van Priester Daens beoordeeld door een geuzenblad. De catholicke bladen bebbeu dikwerf al bet kwaad aangeklaagd, gepleegd door de donchisterij en dit bijzonderlijk onder opzicht der religie. In een lang artikel van het logiehlad Le Petit Bleu van Brussel, in 't welk Priester Daens opgehemeld eu aangezet wordt om op te staan togen zijne geeste lijke Overheid, lezen wij 't volgende Malgré lui peut-être, il (L'abbó Daens) leur a inculqué une conviction - nouvelle qui, petit d petita tué la conviction religieuse première. Ce grain de révolte qu'il a semé dans les dmes les a a jamais affranchies de la soumission passive exigée par l'Eglise. Wij zetten letterlijk over Ondanks hem wellicht, beeft hij (Priester Daens) hun eene nieuwe over- tuigiug ingeprent, die allengskens de eerste godsdienstige overtui- ging heeft gedood. Bat zaad van opstand welk hij in de zielen heeft gezaaid, heeft ze voor altijd vrijge- maakt van de blinde gehoorzaamheid door de Kerk vereischt. Volgens het Brussclsche logieblad, zou dus Priester Daens de godsdienstige ge voelens zijner aanhangers hebbeu uitge doofd bij zou in hun hart het zaad van opstand geworpen hebbeu eu ze voor altijd van de H. Kerk hebben afgerukt I I Indien do vrijmetselarij waarlijk aldus de werking vau Priester Daens beoor deelt, zou het niemand verwonderen, moesten do logiebroers, gelijk zij het ove rigens reeds iu hunne dagbladen aankon digen, een Daens-penning inrichten om Driester Daens te ondersteunen en hem de middelen te verschaffen om het werk voort te zetten, dat zij zoo voordee- lig achten om tot hun helsche doel te geraken Arracher des ames A l'Eglise, gelijk geus Laurent van GeDt hei zegde Zielen aan de Kerk ontrukken Nationale Bond der Vogelteeltmaatsehap pijen van Belgiè,onder, ae bescherming van het Staatsbestuur enhetEere- voorzitterschap van Z. K. H. den Prins Aalbrecht van België. Internationale Tentoonstelling van Luik, in Januari 1899, met de medewerking van alle aan gesloten Maatschappijen en Clubs. Wij herinneren dat het sluiten der inschrijving, volgens de schikkingen van het reglement, den 20 December moet geschieden. De liefhebbers welke er willen deel aan nemen, gelieven zich dus te haasteu üunno bijtreding te laten ge worden bij Mijnheer den Avoeaat de Pebbe, rue du Peuplier, n°7, le Brussel. Nooit is eene tentoonstelling geroepen geweest om zooveel bijval te genieten als de eerste die door den bond ingericht is. Het programma bevat 547 klassen, met 8 fr. prijs per klas, hoe kleiD ook het getal ingeschrevene loten moge wezen, eu 1000 fr. aanmoedigingsprijzen boven de eerste prijzen. De afdeeliug het geslacht gedierte, zal wonderbaar zyn. De afdeeling, in 'do welke al degenen, en zij zijn talrijk, die belang hebben iu de toekomst Tan onze Nationale Vogelteeltnijverheid,zullen me dedingen, bevat 10 klissen elke klas heeft recht aan eenen len prijs van 5 fr. eeuen 2* van 3 fr. cn aan eene aanmoedi gingspremie van 25 fr. Voor hetgeen het geslacht pluimge dierte aangaat.de teatooogostolJe vogelen zullen niet mogen opgezet ziju de kop, de vleugels en de «teert moeten hunne pluimen behouden. [Medegedeeld.) VOLKSKAMER. Zitting van 13 December 1898. Uittreksel uit beknopt Verslag De heer Bethune, stelt de volgende vraag aan den heer minister van spoor wegen De stad Aalst en vooral de werkende klas wachten met ongeduld naar de uit voering van de werken tot verhooging der statie, in die stad. Ik verzoek den heer minister mij te willen zeggen wanneer hij hoopt die wer ken in aanbesteding te kunnen leggen en denkt te beginnen met de aardweiken, die voor Staatsrekening moeten uitge voerd worden. De heer Bethune vraagt daarenboven aan den heer minister van openbare wer ken op welken datum do aanbesteding zal plaats hebben voor het bouwen der brug en voor de ophooging van een steen weg van Brussel naar Aalst De uitvoering dier werken is onont beerlijk om op 't grondgebied van Aalst, de werken aan te vangen van den buurt spoorweg die Asscke, Aalst cd Oordegem moet verbinden. Op die vragen zal aanstaandeu Dijusdag worden geautwoord. Onze geachto lezers zullen zich nog herinueren dat op 5 October 11. Priester Daens, ter Btatie alhier, den heer Burge meester onzer Stad en nog een andere persoon gesmaad en beleedigd heeft. Priester Daens komt door den heer Procureur des Konings gedagvaard te worden, om voor do boetstraffelijke l Rechtbank vau Dendermonde te verschij nen op Woensdag 4 Januari aanst.be ticht inet A. Den Burgomeester dor Stad Aalst, in zyne hoedanigheid van Magistraat der bestuurlijke orde, door woorden, te gele genheid der uiioefening zijner beüieding gesmaad te hebben. B. Keleedigingen gericht tegen M. X. KERSTMIS. Het Kribbeken zal te zien zijn, in 't Gesticht der Eerw. Dames van Maria, Molenstraat op de volgende dagen en uren Zondag 25 Dacmban J 5"° nrM en van 2 tot 1 oren. Maandag 20 December van 2 tot 4 uren. Zaterdag 31 December van 9 tot 11 uren. Zondag 1 Januari van 9 tot 12 uren. Vrijdag C Jannari J van 2 tot 4 uren. Zaterdag 7 Januari van 9 tot 11 uren. Zondag 8 Januari van 9 tot 12 uren. Kap over de haag. Onze geachte lezers weten dal de liberale drukpers becff aangekondigd dat priester Daens, in 't openbaar politiek leven gaat terug treden, iu andere woorden, dat hy zijne kap over de haag zou hangen. Wij hebbeu doen bemoi keu dat de li berale drukpersiu deze zaak bare innig ste wenscben reeds voor wezenlijkheid neemt en dat wy er geloof zulleu aan hechten wanneer de organen der groene kliek 't als waarheid zullen aankondigen. liet Recht van 't leeuwken Piancquaert van zondag 11. licht ons in omtrent de zaak Priester Daens denkt er volstrekt niet aan den rok af te leggen. Maar voe^t 't Recht er bij Priester Daens keert terug in het politiek leven. En vraagt 't bedoeld groene orgaan Wat kan hij nog doen Zijn burger- lijk recht hernemen. Priester Daens zal hel doen, naar men ons verzekert. Hij heeft het niet gezocht, hij heeft bet anders gewild. Troebele tijden breken aan. Gansch de verantwoordelijk weegt op de onverzoenbare, wraakzuchtige bewaarders. Priester Daens zal zich opnieuw aan H hoofd stellen van de kristene volks- partij, a Zoo, zoo do verantwoordelijkheid weegt dus op de bewaarders II... Maar 't zijn nogthans do bewaarders niet die aan Priester Daens hebben verboden als poli- tieken leider op te treden dat verbod gaat immers uit van zijno Geestelijke Overheid. En wanneer Priester Daens dat verbod over 't hoofd ziet, i. a. w. van achter de gordijn treedt om op 't politiek tooneel zichtbaar te voorschijn te komen, dan stelt bij zich aan als weerspannigen priester, in opstand tegen zijne Overheid. Immers nooit heeft Priester Daens een oogen blik opgehouden van feitelijk aan 't hoofd der groene democraten te staan. Het Avondfeest welke belegd was te geven door de Kring - CARITAS - van Antwer werpen, in het Collegio der EE. PP. Jesuïeten, op Maandag 25 December aan staande, zijnde 2S Kerstdag, is tot een later te bepalen datum verschoven. Een kranig woord is door dr Lueger, burgemeester van Weeoen, gesproken bij de opening van het catholiek Congres aldaar. Zooals er reeds medegedeeld is geworden, begroette dr Lueger de con gressisten namens zijne stad, dio hen thans binnen hare muren zag. Hij ein digde aldus Wij catholiekeu, laten volle eu onbe perkte- vrijheid aan andersdenkenden, maar deze vrijheid eischen wij ook voor ons zeiven. De Kerk mag niet de dienares zijn van den Staat de Godsdienst niet tot voorwerp van spot dienen voor eiken opgeschoten kwajongen. Zij, die aan den ondergang van het Rijk arbeiden, beffen lergeüjkertijd hunne vermeiende hand op tegen den Godsdienst omdat met het eene. ook het andere valt. Zij beweren, dat eeu goed katholiek onmogelijk een goed Duitscner ziju kan. Laten wij hnn toonen, dat men de liefde tot den Godsdienst kan verecnigen met de gehechtheid aan onze eigen natie. Laat ons aldus voortwerken, vertrouwend op den ulmachtigen God, die de zijnen ooit of nimmer verlaat. Dc gevierde burgervader werd storm achtig toegejuicht. Ziju kianig woord mag ook wel elders wordeD verstaan. Iets voor de bakkers. Spiekende over de stichting eener socia listische bakkerij te Wetteren, schrijft Vooruit onder anderen Leven ten koste der arbeiders dat is het doel der bakkers. De bakkers zijn dus, volgens do socia listen, uitbuiters der werklieden, slokops die den werkman het laatste druppeltje zweet afperseu, om met dat zweel, zoo Vooruit ons zegt, huisjes te bouwen. Ouzo Aalstersche bakkers, catholieken en liberalen, weten nu ook waarom de socialisten, hier te Aalst, do samenwer kende bakkory - Hand aan Rand heb ben gesticht. 1° Dat de Aartsbisschop, dat de Bis- - schoppen spreken in 't openbaar, maar geene geheime veroordeeling. 2° Nogtans, indien de booge Kerke- - lijke Overheid uitdrukkelijk spreekt en openbaar afkeurt wat iu''t geheim en ter sluiks be«ochteu wordt, wij zullen geen oogenblik aarzelen wij trekken ons achteruit eu Chipka wordt eene eenzame kluis doch wij willen geen kromme sprongen maken. - 3* En in St. Jozefskerk is 't eerste woord door 't Geestelijk der kerk nog tegen ons te preeken. Zie, Pie man, 't is juist waarom alle deftige lieden en de Priesters tegen u opkomen omdat gij door uw geweld, door uw onverstaud, door uwe opwinding meer tot het ongeluk dan tot de welvaart der werklieden bijdraagt... Immers na ze nfkeerig gemaakt te hebben van de pries ters, voert gij ze naar 't liberalism en socialism. Daarom, man, en daarom alleen be schouwen onze Priesters het. nis eene gewetensplicht ook op den preekstoel tegen uwe manier van doen te protes- teeri-n on het volk te waarschuwen. En heeft onze geestelijke Overheid nu nog niet duidelijk genoeg gesproken na de drij uitdrukkelijke veroordedingen door fiH. de Bisschoppen vau Geut en Brugge uitgesproken Eu in St. Jozefskerk is 't eerste woord nog tegen ons te preeken... Maar daaruit volgt toch niet dat de Eerw. Heeren vau St. Jozef niet oven goed uwe manier van doen afkeuren 1 Waarom, Pie, zegt go dat ook van de Eerw. Paters Jesuïten niet Maar wat wij in 't Land van Aelst niet lazen is dit Dat Pieter Daens vrijdag avond der verledene week, de vergadering van libe ralen en socialisten, in den Graaf van Egmondheeft bijgewoond, en dat hij daar openbaarlijk heeft verklaard voor taan met de liberalen en socialisten te zullen meêwerken om do catholioke partij te bevechten. Ziedaar! Tegen <le kroep. Onlangs werd een zeer eenvoudig hulpmuddel te gen de kroep meegedeeld. De Clinique, het officieel orgaan der gasthuizen van Brussel, zegt to dien op zichte Geen enkel uit*- iig geneesmiddel kau den loop van do kroep stuiten hot gebruik van een opdrijvend middel is in tegendeel zeer gevaarlijk, want het kan op de plaats, waar men het legt, eene diphterische wonde veroorzaken, die eenen reeds ernstigen toestand kan ver ergeren. De in ascb gebraden ajuin, uit muntend om te eten als hij niet met am moniac is begoten, is, onder den vorm van plaaster, iu geval van keelpijn ton minste, gansch ondoeltreffend. Indien men naïef genoeg ware om er gebruik van te maken in gevallen van keelziekte, zijn twee dingen mogelijk ofwol hét betreft eene keelpijn van niet kroepachligen aard en dan zal zij geuezeu, ondanks den ajuin die geen ander uitwerksel zal hebben dan een arm ziek kind te doen lijden, dat reeds genoeg te beklagen is ofwel, iu- dion het eene krampachtige keelziekte betreft, zal do uitslag jammerlijk zijn. De geneesheer, dien men eindelijk, maar veel te laat, zal roepen, zal zich voor eenen zieke bevinden, dien hij niet meer zal kunnen helpen. En de Clinique voegt erbij Dank aan het serum van Roux is de sterfte van de kroep van 80 op 20 °/0 ge vallen zij zou uog minder ziju indien de ouders niet zoo nalatig waren het is de plicht der drukpers deze zaken aan 't publiek kenbaar le maken. Gelijk verleden jaar, bebbeu wij het genoegen aan onze geachte lez<-rg een prachtig groot portret aan te bieden. Zend eou goed gelijkend photographic vau eenen levenden of overleden persoon, met eene som van 9 frs., aan M. Palatzkt, pbotograpbe, Albrecht Liénartstraat, te Aalst, en ua 15 dagen ontvangt men het vergroot portret en het kleine ongeschon den terug. De groote bijval die deze schoone portretten behaald hebben, zal zeker uog vermeerderen. Franschmans ™ee°iryt™ Fransche Kamer, voorstelt ouze Vlaam- sche werklieden te belasten met 5 frank in de maand Het zijn de socialisten Ah 1 die vrieuden van den werkman, die mannen die zeggen alle werklieden zijn broeders... Ja, broeders... die onze brave en deftige werklieden van België in Frankrijk willen belasten met 5 frank iu de maand. Ja, bet zijn de socialisten die onze werklieden willcu beletten van in Frank rijk tc gaan, en wie in de Belgische Ka- mor neemt hunne verdedi ging Zijn het socialisten Is het Anseele, Vaudervelde, De Fuis- seaux Neen Het is M. Maenbaut, een catholicke laudbouw-volksvertegenwoordiger en die machtig ocdersteund werd door onze ge kozenen MM. Woeste, De Sadeleer, Be thune en Vacder Linden. Oordeelt nu, werklieden, wie uwe ware vrienden zijn. Schouwburg van Aalsl. Op Zondag 8 en Maandag 9 Januari 1899, zal 't koninklijk zang- tooneel- ou letterkundig Gezelschap 't Land van Riem, Vincentius de Paula, groot geschiedkundig drama in vijf bedrijven en acht tafereelen opvoeren, met Je mede werking van Mevrouw Vau den Berg, ge-, wezen dramatische hoofdrol van het Nederlandsch tooneel te Antwerpen. Me- juffers Fret, Dieltjens, Sel, Roosen eu Mejuffers Van den Berg. Nieuwe tooneelversicringen van den heer MrDe Mctte, muziek van MrG. Pape. dienstdoende Apotheker Zondag 18 December 1898, Mr A. Renneboog, Nieuwstraat. Botennarkl.- Heden zaterdag werden 769 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 6150 kilos. Cartouches saus fumée J. Van den Bergh-Jouret. Leuven. Vrijdag 16 Dec. Meel fr. 22.50 Boter fr. 2.50 Eiers fr. 3.50. Wij lezen in het Fondscdblad Woensdag morgeud is Frans Lanck- rock, voor de kamer vau in beschuldi- gingstelling verschenen, gelast met uit spraak te doen, over het beroep door den boscbuldigo ingeslagen, tegen het aan- hou li jgsmaödaat, dat tegen hem werd afgeleverd. Zooals het te verwachten was, heeft het hof het mandaat bekrachtigd. Het sobijnt nog volstrekt niet zeker dat bij middel van duikers opzoekngon zul len gedaan worden in de Lei. achter het Pavilion de la Lys. Nieuwe omstandigheden maken dezen maatregel onzeker. Tot heden toe is ech ter nog niets beslist. Er is tot nu toe weinig bekend over hetgeen te Londen door het ouderzoek is uitgelokt, echter schijnt de plichtigheid vau De Clercq meer en meer bewezen. Jachtartikels Jaak Van den Bergh- Jouret. Provinciale Tentoonsielling tc Gent. De afdeeling Congo zal zeer belangrijk zijn. Al de kantonale comiteiten wcJieveren met elkaar voor het inzenden van nijver heidsproducten, eu bakkers, beenhou wers. brouwers, enz., zullen onderlinge wedstrijden uitschrijven. Men is thans ook bezig met het pro gram dor verschillende feestelijkheden op to maken. Het program van het bestendig festival is bepaald uauveerd. Er zullen voor 8500 fr. verdeeld in 110 premiën, te winueu zijn. Het bestuur van de afdeeline kunstmu ziek zal heden zaterdag 17 dezer, een onderhoud hebben met het uitvoerend comiteit om het program der plechtighe den te bespreken, welke tijdens don duur dor tentoonstelling zullen plaats hebben. Cartouches Bachmann J. Van den Bergh-Jouret. Moordpoging. Men schrijft uit Oostende M. Maryssael, apotheker en oudsche pen van Oostende, was dinsdag avond het slachtoffer van ceuc moordpoging die eene groote opschuddiug onder de bewo ners van de badstad teweeg bracht. Een kerel die naar het schijnt wat zin neloos is trad de apothekerij binnen en vroeg eenen slaapdrank. De apotheker deed hem opmerken dat hij hem dit niet zonder een schrift van den geneesheer kon geven. Dan gaf hij hem een woorde ken voor doktor Pleyn, en buiten den toog stappende zegde bij Ik zal u bet huis wyzon. Op hetzelfde oogenblik trok de kerel een mes uit en bracht hem eene geweldige messteek toe. De onge lukkige M. Maryssael had nog de macht den moordenaar op straat te achtervolgeu tot aan de woning van deu doktor Pleyn waar hij ineenzakte. De geneesheer, bijgestaan door zijn collega M. Van de Maele, heeft hem aan stonds de beste zorgen toegediend. Daarna werd de gekwetste naar zijne wouiug over gebracht. De dijader was getroffen en het slachtoffer heeft veel bloed verloren. De moordenaar zekere Frans Pols, werd aanstonds aangehouden. Men heeft hem reeds oen eerste ondervraging doen onderstaan. Het parket heeft om 6 uren ter plaats geweest. Men nv-1 !t uit Tongeren Te Uykhoven kwam Mevr. Brouwers, dochter van eenen welgekeudeu kasteel heer, terug vau eeueu rijtoer, toen op eens het peerd begon te steigeren eu ver volgeus op hol gine. Het botste tegen eeueu geslotou bareel en de koetsier werd door den schok te midden van deu weg geslingerd, waar hij zwaar gewond bleef liggen. Terwijl de aanwezige personen den ge kwetsten ter hulp kwameu, heruam het peerd ziju wilden loop, overal schrik ver spreidend. Movr. Brouwers sprong uit hot rijtuig, maar viel met hot hoofd togen oenen hoeksteen van de kerk. Zij werd doode- lijk gewond. Een dokter, die ter hulp werd geroe pen, verklaarde dat alle hulp vruchteloos was. Inderdaad, ua eeuigo stonden gaf de dame den geest. Een kind door den alcool gedood. Vrijdag rond 5 uren namiddag, stapten twee koolruijnwerkers een koffiehuis bin- ueu te Loudelinsart (Heuegouweu) en zettcdcu zich aan het drinken. Eenen kleinen knaap bemerkt hebbende, die in eene naburige smis aan 't spelen was, riepen de twee koolmijnwerkers het kind binnen, en noodigden het kind uit op eeuen borrel, De kleine knaap zonder van iets to we ten dronk eene hoeveelheid groote drup pels, tot dat hij op eou zekeren oogenblik steen dronken op den plankenvloer rolde. Voldaan over hunne schoone daad, von-

De Denderbode | 1898 | | pagina 2