Donderdag 22 December 1898. 5 centiemen per nummer. Jaar 5524 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Wie inschrijft voor 1899 zal Den Denderbode van heden af tot Nieuw jaar gratis ontvangen,. Krediet. VERLOREN EER DE DENDERBODE, Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week Yoor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 4-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwHaotiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31. en in alle Postkantoren des Land. Cuique mum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Keklamen fr. 1,00 Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen aich te wenden ten Buret. Ie van dit blad Aalst, 21 December 1898. Ziedaar voorzeker een wapen schrijft De Onafhankelijke dat van twee kan ten snijdt. De oenen vinden er hunne redding in, doch de meesten gaan er bij ten onder. De groothandel sou moeilijk zonder krediet kunnen bestaan of zou toch zeker in zijne beweging belemmerd zijn indien het krediet niet bestond. Een der nuttige en goede vormen van het krediet zijn de volksbanken, de Raif- feisenkassen, die aan den kleinen hande laar, den landbouwer, den werkman het middel bezorgen om zijne zaken uit te breiden en eer aan zyne verbintenissen te doen, in afwachting dat hij zijne koop waren of voortbrengselen op voordeelige wijzo te gelde make. Een ware kanker voor menige stiel doeners en handelaars is het gedwongen krediet dat zij moeten geven, dat hen dikwijls in verlegenheid brengt en voor velen de oorzaak van hunnen ondergang is. Meer dan eens hebben wij de aandacht onzer lezers op dezen ongelukkigen toe stand van den kleinhandel geroepen, ver oorzaakt door het misbruik vau het kre diet, en wij hebben alle eerlijke lieden aangezet hunne leveraars dadelijk te be talen. Hoevele schoenmakers, kleermakers, kleine winkeliers zijn er niet, die vroeger deftig bun brood verdienden en thans tot verval, tot armoede zelfs geraakt zijn om dat hunne klanten hen te lang op hun geld lieten wachten en sommigen in het geheel niet betaalden In de meeste gevallen is het krediet gevaarlijk, noodlottig zoo voor dengene. die het geeft als voor hem die er gebruik van maakt. Er is eeu vorm Tan krediet, die betrek kelijk nieuw is, doch allergevaarlijkst voor den kooper H is de betaling op ter mijn. Tegenwoordig bestaan er in de groote steden handelshuizen, die allerhande slach van zaken, al wat gij uitdenken kuut meubels, kleederen, wijn, sigaren, boe- een verhaal naar het hoogduitscb. 34* VERVOLG. ken op krediet verkoopen, betaalbaar op termijii. Bij middel van aankondigingon in de nieuwsbladen, van plakbrieven met schreeuwende kleuren en nog scbreeu- wender oproepen tot het publiek, door tusschenkomst van agenten, die gausch het land doorloopen, zoeken zij de licht- gelootigen in hunne netten te krijgen. 't Is vooral bij de werkende klas, de kleine bedienden, dat zij de meeste slachtoffers maken. Wat slachtoffers zijn het, zij, die zich tot deze handelshuizen wenden. De voorwaarden zijn zoo aanlokkelijk. Mits vijf franks per maand te betalen kan men seffens alle wenschelijke kle dingstukken bekomen voor drie franks per week krijgt men een volledig buis- raad. Maar wolk huisraad 1 En aan vat prijs I Het gevaar, dat de verkooper bij som mige kalanten loopt van niet betaald te worden, moet vergoed worden en peper duur wordt dat de koopers aangerekend. Het ergste van al, echter, is het con tract, de overeenkomst die men do koo pers doet onderteekenen Daardoor blijft de verkooper eigenaar van de koopwaren zoolang deze niet heel en gansch betaald zijn. Men kan weken, maanden lang ge regeld betalingen gedaan hebben en dan door ziekte of werkverlies niet moer voort kunnen betalen, al bleef men op drie, vier honderd franks slechts tien franks schuldig, do verkooper behoudt zijn vol recht eu, weest er vau verzekerd, hij maakt er ruimschoots gebruik van. Hoeveel arme bedienden en werklieden zitten er reeds niet tusschen de klauwen dezer mannen, die, gewapend met de onderteekende overeenkomst, het karig loon Sunner slachtoffers in beslag nemen of de geleverde waar geheel of gedeeltelijk terugeischen Zoowel op den buiten als in de steden woekert die kwaal en daarom waarschu wen wij. onze lezers tegen de wezenlijke uitsluiting waarvan de werkende klas vooral te lijden heelt door do sluwe doeu- wijze van krediethuizen, die den handel eene oneerlijke mededinging aandoen. Mochte het Gerecht er weldra tusschen- komen om ons van deze plaag te ver lossen Moresnet. De Berlijnsche corres pondent van de Indépendanec beige maakt melding van het gerucht dat Pruisen eu België een overeenkomst gesloten zouden hebben, ten aanzien van het onzijdige stukje laud Moresnet. Dit zou aan België afgestaan wordeD, terwijl een gedeelte vau het Herzogenwalii bij Eupen, aan Pruisen zou komen. De Duitsche Katholieken en de Drukpers- De Duitsche katholieken over ecuige dagen, hun jaarlijksch Congres houdende teCrefeld, hebben belangrijke beslissin gen genomen aangaande de drukpers. Wij roepen de aandacht onzer lezers op die besluiten, welke in België wel zouden van pas komen. Zij zijn zeer merkwaar dig, want ze toonen hoezeer de Duitsche katholieken besloten hebben in zake van letterkunde en drukpers, met den ouden slenter af te breken. De krachtdadige middelen door de ver gadering aangewezen schijnen niet over dreven edoch, wij moeten er bijvoegen dat indien de vergadering uit de katho lieke huisgeziunen al de dagbladen on boeken verbaut, die de zeden of het ge loof eenigzius kunnen kwetsen, ze ook heeft bewezen dat de katholieke dagbla den en tijdschriften in staat zijn ernstige vergoedingen aan te bieden, zoodat men de veroordeelde geschriften niet hoeve te betreuren. Het is kanunnik Hulskamp, als oenen zeer ervaren letterkundige gansch Duitschland door bekend, die bet verslag heeft afgelezen en zijne besluiten heeft 'doen aannemen. Ziehier de beslissing tegenover de on zijdige drukpers genomen HetCoDgres drukt zijnen spijt uit, dat zoovele katho lieke huisgezinnen nog zoogezegde ouzy- dige of onpartijdige dagbladen lezen. Deze worden aangekocht door katho lieken die zich aan geene liberale dag bladen willen abonneeren maar die den moed niet hebben zich lezer te toonen van een kutholiek dagblad. Geen gewag makende van deze omstan digheid, dat bet den meusch onwaardig is zijne meeniug niet rechtuit te doeu kinnen, en dat er, ten huidigen dage, geen onzijdig dagblad kan bestaan, dient er opgemerkt te worden dat juist deze dagbladen, 't zij in hunne letterkundige gedeelten, 't zij in hunne aankondigingeu, maar al te dikwijls zeer juiste beknibbe lingen uitlokt verdienen. Gedurende den kiesstrijd, insgelijks toonen zij zich meest al de gezworene vijanden van de Kerk en van het katholiek Geloof. Nu volgt een ander besluit, welk eene hevige woordenwisseling heeft doen ont staan, zoowel in de algemeene zitting als in de vergaderiug der afdeehug Het Congres wekt alle katholieke zonder onderscheid aan te werken, ieder volgens zijue macht 1° Om de onzijdige en vijandige druk pers te verstooten men zal ze niet bij staan noch door aankondigingen, noch door haar mededeelingen toe te vertrou wen, betrekking hebbende, tot het gods dienstig leven. Daar hoorde zij eensklaps de gillende stem der oude Brigitte brand 1 brand roe pen het was een kreet die door merg en been drong. Zij vloog naar de deur het was toch niet mogelijk dat het huis in brand stond lij had immers het licht uitgedoofd en den misdadi- gen toeleg van den brandstichter verijdeld. Met loshangende haren, onafgebroken om hulp roepende, stond de oude meid op de plaats reeds was de brandlucht merkbaar en toen zij buiten kwam, zag zij eene donkere rookwolk over den boomgaard naar het dorp drijven. Dora bemerkte terstond, dat het vuur op meer plaatsen aangelegd was, daar aan twee tegenovergestelde punten de vlam men uit het dak sloegen. Sprakeloos en stijf van sohrik, ontzetting en afgrijzen, stond de jonge vrouw voor het brandende huis, het oog op de vlammen vestigd, die met razende snelheid om zich tasten. Het was haar niet mogelijk cenig ge luid voort te brengen zij knikte zwijgend, toen Brigitte betuigde dat ook nu de brand aangestoken was zij schudde ontkennend het hoofd tot antwoord op de vraag, of men niet beproeven zou te redden, wat nog redden was Had het in hare macht gel- gen den brand te blusschen, zij zon er de kracht niet toe bezeten hebben naar lichaam en aiel als verlamd, was zij niet in staat eeu besluit te nemen of iets tot redding te be proeven. Het was haar onmogelijk nit den chaos van haar denken en gevoelen een enkele gedachte te vormen zij moest den storm in hare ziel laten uitrazen, al streek hij ook vernielend over de leste bloesems van haar jeugdig leven; zij kou hem niet bedwingen. De onde riep nog gestadig op hulp, Dora keerde naar het brandende huis den rag toe en sloeg den weg naar het dorp in. Hen ding stond echter onwankelbaar bij haar vastzij wilde eerst dan in het huis hoars mans terugkeeren, wanneer hij zich zuiveren kon van de vreeselijke verdenking, die op hem rustte zij hoopte nog steeds, dat zulks hem mogelijk zou zijn. Tot zoo lang wilde zy in de dorpsherberg haren intrek nemen zij kende de vrouw van den herber gier en wist dat zij bij haar vriendelijk zou opgenomen worden. Moest zij van haren man scheiden, zoo vond zij een onderkomen in de hot, die zij voor haar trouwen met hare moeder bewoonde deze hnt was nog haar eigendom aan den 2° Om altijd meer uitbreiding aan de katholieke drukpers te verschaffen door het nemen van een abonnement, door ze aan te bevelen, overal in da staties en hotels katholieke dagbladen te vragen, ann die dagbladen aankondigingen te verschaffen en er aan mede te werken. Het congres beveelt insgelijks do plaat selijke dagbladen aan, die bijzonder door het volk gelezen worden. Het is door deze dagbladen dat men, met den besten uit slag, het socialismus bestrijdt. Het con gres vraagt dat de plaatselijke dagbladen zoo opgesteld worden dat allo andere lezing overtollig worde. En, indien men goede uitslagen wil bekomen, moet zij in kal men en vastberaden toon worden op gesteld. Hel bier in Egypte. Men zegt dat Egypte in de oudheid een ballingsoord was voor de arme Hebreeu wen. Zij moesten er gedurende veertig jaar verblijven, alvoren in bet beloofde land te kunnen doordringen. Vandaag zou men zeggen dat de rollen veranderd zijn en dat Egypte, verre van een oord vau verbanning en straf te zijn, een waar land van belofto is geworden.... voorde brouwerij. Wij bobben in den tijd gemeld, dat eene Belgische maatschappij, aan wiens hoofd een onzer voornaamste Brusselsche bro iwers stond, eene brouwerij had"go- sticht in de stad Alexandria, in Egypte. Wij lezen in de bladen dier stad Le Pharc cn La Réforme, Gat de brouwerij geheel voltrokken is en dezer dagen in werkzaamheid gesteld werd. - Niets belangwekkender, zegt Le Phare d'Alexandrie, dan het doorloopen dier ruime lokalen, gebouwd op een op pervlakte van omtrent tien duizend vier kante meters, met al de inrichtingen, verbeteringen en volmakingen, in de beste gestichten van dergel ij ken aard in Europa aangenomen. De nijverheidsgebouwen, de gisting- bcwaarkelders, dc magaxijnen voor het op flesschen trekken, de afbankelykhe- den, bureelen en woonlokalen, zijn op onberispelijke manier ingericht, zoo on der technisch als onder oogpunt van ge rieflijkheid en gezondheidsleer waarvan de regelen overal werden in acht ge- De stallen, de mestboopen en alles wat maar de minste onzuivere lucht kon mee brengen, is op verren afstand geplaatst achter de lokalen der fabrikatie. De verkoeling der hop gebeurt in her metisch gesloten lokalen, in welke men enkel gesteriliseerde lucht laat door dringen. De gisting- en bcwaarkelders verdienen aandrang van den mulder, om haar te koopeu, had de oude vrouw uiet willen toe ven. Aan den zoom van het bosch bleef Dora nog eenmaal staau, eu wierp een laatsten blik op den molen, die thans in een vuurzee her- sohapen was. Ach zij had onder dat dak geen enkel vrooljjk, gelukkig uur beleefd zij kon zon- der leedwezen, zonder Bmart er van scheiden, geeu enkele genoeglijke herinnering knoopte ziek toch voor haar aan deze woning vast. Zij hoorde in de verte de Btemmen der boe ren yiings trad zij in het kreupelhout om met deze lieden niet in aanraking te komen. Zij vreesde de nieuwsgierige vrageu, waarop j zij geen antwoord weuschte te geven iy j wilde de beantwoording er van aan haren man overlaten. Zoodra de boeren voorbij wa ren, zette Dora haren weg voort. Niemand had haar bemerkt, als zij achter de deur der herberg verdween. XI. Met lossen teugel rende Hagen de herberg voorbij naar het tooDeel van den brand, het welk den rooden weerschijn aan den donke ren nachtelijken hemel hem reeds in de verte aangewezen had. Vrouwen en kindren stonden op den weg die door het dorp looptzij schreeuwden hem na, dat het zijn huis was hij hoorde een scherpe stom het woord brandstichter roepen; eene bijzonderemelding. Niettegenstaande de hevige hitte, die in dit lana heersebt, zijn de kelders niet in den grond uitge graven; zij zijn met den grond gelyk, maar zijn omringd door afzonderende muren, zoo goed gebouwd dat het er zoo friscb is alsof zij onder den grond waren. De koude wordt voortgebracht door twee machtige machienen. Zij ziin ge maakt met rechtstreeksche ontlading in de kelders, en kunnen 30,000 kil. ys per dag opleveren. Al de zalen van de brouwery, alsook de woningen van het personeel en tot zelfs de kleinste afhankelijkheid zijn electrisch verlicht. Op de voornaamste binnenplaats staan twee electrieke masten, welks schitterend licht men 's avonds op meer dan een half uur afstands bemerkt. Niets is verwaarloosd, en men mag zeggen dat elke vooruitgang in de laatste jaren verwozenlijkt in do takken, die be trek hebben op de brouwery, in deze modelbrouwerij toegepast is. De schoonste toekomst wacht de stout moedige inrichters dezer groote onder neming. De stad Alexandria is groot en bezit eene zeer belangrijke haven. De Arabieren mogen bier drinken on zij drin ken het zeer geerne. De muzelmannen, integendeel, moeten er zich van onthou den; de Coran verbiedt hun do gegiste dranken. Maar zij hebben het middel ge vonden om bier to drinken, zonder den Coran te overtreden, daar zy hot eenvou dig drinken onder den naam van gerste water. Wij zegden hooger dat Egypte het be loofde land is voor de brouwerijen; wy zouden nog meer mogen zeggen, t is het Eden, het Paradijs der Brouweryen I En inderdaad, iu dit gelukkig land is de regie totaal onbekend. Men brouwt wanneer men wil: geen aangifte te doen. Men brouwt er zooals men wil, geen toe zicht van de belastingkomiezen en nooit accynsrechten te bAtalen I Wij eindigen dit artikol met eene ware hulde aan de helderziende on onderne mende mannen, die begrepen hebben dat er ginder iets te doen is voor de brouwery ou hun groot ontwerp tot goed eindo heb ben weten te brongon. Wij moeten or bijvoogen dat in de Crown Brewery van Alexandrie, de naam alleen Engelsch is; ai de rest is Belgisch: machienen, ketels, kuipen, tonnen, enz., alles, tot den laatsten nagel is in België gemaakt. Moge deze onderneming, bestemd om den goeden naam onzer nationale nijver heid te verspreideu en het aanzien van België in den vreemde to verhoogen, met volledig succes bekroond worden. La Moniteur de la Brasserie. woedend drukte hij zyn paard de sporen in de zijde, zoodat het geweldig begon to stei geren. Zoodra hij uit het bosch kwam en zijn blik op de brandende gebouwen viel, bemerkte bij terstond dat de hulp te laat kwam en er aan geen redding meer te denken was. Hij rende verder. In den boomgaard stonden di boeren in groepen bijeeu. Zy omringden hem toen hij uit den zadel sprong bedreigingei werden gehoord, welke hij alleen op zichzel- ven toepassen kon. Hij gaf er geen antwoord op maar liep haastig naar de brandende ge bouwen De schaapherder volgde hem, de overigen bleven terag om op veiligen afstand to zien. wat hij nu ging doen. De brand is weêr aangestoken sprak de herder en er klonk een scherp verwijt in den toon dien hij aansloeg. De mlijder staarde strak iu de vlammen, die mét haar rood schijnsel syn aangezicht spookachtig ver licht ton. Dan heeft de roode Hans het gedaan, antwoordde hij ik heb den vlegel om zijne brutaliteit weggezouden, hij heeft my be dreigd, dat het mij berouwen zon. Deetijde zou het Willem gedaan hekben merkte de onde man aan. Wellicht is het destijds ook mijn knecht geweest, vervolgde Hagen, terwijl hij verder voortliep staar wie kan het thans bewijzen 1 Hola heeft niemand den rooden Hans ge- sn? Hij h&d de laatste vraag tot de boeren ge richt, die achter hem stondeD, doch hy ont ving er geen antwoord op. Het is toch opmerkelijk, dat de brand altijd in awe afwezigheid uitberst, merkte de herder aan. Zwijg viel de mulder toornig uit. Wilt gij mij in opspraak brengen Indien ik den brandstichter had, sloeg ik hem dood, den schoft Nu, schade lijdt gij er niet by de ver- zekeriogmaatschappy moet wéér den geldboi- il losmaken. Hagen hief de rijzweep op, die hy nog in de hand had de oude man zag hem vast en bedaard aan. - Gij zijt zot morde Hagen, torwyl hy den arin weêr liet zinken. Ik heb er waarlyk geen voordeel by al wordt mij ook de schade vergoed, het verlies dat ik lijdt doordien ik niet malen kan, vergoedt my niemand 1 Hm het is ook zoo groot niet Wat weet gij daarvan Ik wilde van daag eenige knechts huren en de 8000 mud malen, die nu iu de lucht gevlogen zyn ik had er goede winst meê kannen maken na kan ik voor het koren niet meer eischen dan den marktprijs, die zeer laag staat. Is dat ook voordeel (WORDT VOORTGEZET).

De Denderbode | 1898 | | pagina 1