Een weinig geschiedenis. 'en 00<,er Een en ander- De afgekeurde en versletene munten. Kerstboom. WS.T f' "f Tl I £3 SYIVDIKAAT KERSTMIS Premie. Allerhande Nieuws. Ziehier de financieele geschiedenis van drie ministeries Het catholiek ministerie van 1870-78; Het liberaal miuisterie van 1878 84; En het catholiek ministerie dat sedert 1884 aan het bewind is. Wij geven die geschiedenis enkel met de aanduiding of er bij het sluiten van het jaar in Staatskas geld overschoot of te kort was. Onze lezers zullen zeiven oordeelen waar de goede en slechte be stuurders huizen. Oatholiek ministerie. Jaar. Over. Te kort. 1870 1,306,925,54 1871 13,438,886,60 1872 12,464,528,77 1873 10,261,765,96 1874 2,410,658,05 1875 1,080,472,10 1876 5,354,402,08 1877 3,859,449,22 Te zamenfr. 43,940,242,46 6,246,846,92 Te kort 6,246,846,92 Over 37,693,395.54 Dus is het slot van het ministerie Ma- lou 37 millioen 693,395 fr 54 c. over. Liberaal ministerie. Jaar. Over. Tekort. 1878 5,945,202,35 1879 3,115,353,00 1880 88,525,14 1881 6,060,352,45 1882 15,211,844,22 1883 18,253,868,11 1884 16,237,235,65 Te zamen fr. 64,612,379,91 Dus is 't slot van het ministerie Graux: 64 millioen, 612 duizend, 879 fr. 91 c. tekort. Oatholiek ministerie. Jaar. 1885 1886 1887 1888 1889 1890 1891 1892 1893 1894 1895 Te zamenfr. 87,296,680,22 Te kort 754,548,56 Over. 2,184,831,11 14,300,102,61 18,767,454,79 15,705,032,37 5,295,020,65 7,623,572,80 6,259,532,77 7,584,103,43 9,260,196,34 7,316,833,05 Te kort. 754,548,56 ten, gescheurd of bevlekt waren. De ver- Provinciale Tentoonstelling van gelijking is zoer juist, daar het bankbiljet Oost-Vlaanderen. Gent 1899. op zich goene waarde heeft. De zilveren Wij herinneren onzen lezers era in dat de munten, ons door do Staten geleverd, 15 Januari het uiterste tijdstip is dat hebben er niet veel meer en worden 5 werd vastgesteld voor het aanvaarden der alleenlijk aangenomen door de waarde, j toetredingen tot de Provinciale Tentoon- welke er de buitenlandsche overeenkomst aangeeft. En wat wil eigenlijk zeggen bescha digde munt Indien het stuk met valsch is dat het den stempel der echt heid heeft dat het onbetwistbaar het fabricaat is van den Staat, heeft deze Staat of een ander der Cokontraktanten niet het recht, dit stuk te weigeren, al is het dan ook een weinig versleten of be schadigd die zijn gevolgen van wisse lingen en het publiek is daar niet aan sprakelijk voor. Deze munt weigeren is het kontrakt breken ten nadeele van het publiek. Het is wel waar, dat de versletene of beschadigde stukken niet in omloop mo gen blijven. Maar er is eeu eenvoudig middel om dit te beletten wanneer de Staat een dezer stukken aantreft, dat hij ze beware on uit de circulatie trekke eu dat hij er de vervanging van vrage aan den Staat, die de munt heeft uitgegeven Op dusdanige wijze zullen deze stukken verdwijnen zonder eenig nadeel en zon der moeielijkheid voor hot publiek. Burgerwacht. Voor stel Delbeke. Men weet dat MM. Delbeke en consoor- teu een voorstel hebben inge diend, strekkende om al de vrijstellingen, onder de oude wet gedaan, onder de nieuws te behouden. De middensectie heeft dit voorstel slechts gedeeltelijk aangenomen. De guust der vrijstelling wordt enkel toegekend aan de wachten die, op 1 januari 1899, den ouderdom van 28 jaar hebben bereikt. Voor de jongeren zal een byzondere raad iu januari de gevallen afzouderlijk onderzoeken. stelling, ingericht onder de bescherming van het Staatsbestuur, de Provincie en de Stad Gent. Van uu af zijn de toetredingen buiten gewoon talryk eu wij kunnen de Nijve- raars en Handelaars die aau deze Ten toonstelling wenschen deel te nemen, niet genoeg aanzetten zonder uitstel iu te teokenen. De belanghebbenden kunnen hierom trent alle weuschelijke inlichtingen be komen bij deu Burgemeester huDner gemeente en in de bureelon van de Pro vinciale Tentoonstelling, Leopoldlaun, 47 te Gent. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd .- 2 schrijnwerkers 1 schoenmakbr (leer jongen) goede wevers en leerjongens voor het weven. Vragen werk Een jongeling van zeer kennende de Vlaamsche en Fransche talen, vraagt plaats als bediende in werk buis of fabriek 1 koetsier 1 voerman 1 goede bakkersgast 1 brouwersgast i dagloouers eu fabiiekwerkers. 754,548,56 Daens. Le Bien public van dijusdag deelt inlichtingen meê betrekkelijk deu hedendaagschen toestand van priester Daens en de maat regelen die togen hem door zijne geeste lijke Overheid zijn genomen. Uit die inlichtingen blijkt het zonne klaar dat het niet de oübewaarders zijn welke e.r schuld aan hebben dat pries- ter Daens, in de kapel der Visitatie te Schaerbeek-Brussel geene Mis leest,maar Over 86,542,131,66 Daar hebben wy bet slot der vareffende - rekeningen van bet catholiek ministerie jj wel dat het is door zijne eigene schuld sedert 1884 dus 86 millioen, 542 duizend, 131 fr. 66 c. over. Waar zijn nu de goede bestuurders on waar de verkwisters En gelijk het toeging in 8taatskas, zoo zal het gaan in Stadskas. De toestand wordt onverdragelijk voor het publiek en zeer lastig voor de dage- lijksche handelingen. Wij hebben reeds de ongangbare munt groot in getal en welke eene gedurige oplettendheid vereischt daar moest het bij blijven. Indien do Staat zich nu nog het recht erkent dit of dat stuk geld te weigeren onder voorwendsel, dat het min of meer beschadigd is, zou men eenen geruimen tijd verliezen met ieder stuk na te zien van de betalingen in geld en dan nog is men altijd niet seker er geene aan te nemen, welke door den Staat gewei gerd worden. Dit stelsel is niet houdbaar. Men biedt zich aan de Staatskas om eene betaling te doen. De beambte on derzoekt ieder stuk geld, dat men hem ge«ft, en weigert, volgens zijne beliefte, elke munt, welke hem beschadigd voor komt. Er is hier geen spraak van eene be paalde ongeldigheid. Neen het is aan het oordeel van den beambte overgelaten onnoodig opmerkingen te maken het geldstuk is Diet good, de beambte beeft het gezegd gij kuut het torug nemen. Wij hebben het gezegd, zulke handel wijze is niet verstaanbaar. Giiekcnland, Italië en Frankrijk heb ben een muntstelsel aangenomen. België en Zwitserland hebben zich daarbij aan gesloten en eeu kontrakt gevormd. Ieder land heefteen zeker getal stukken zilver geld in omloop gezet en zich verplicht na afloop van bet kontrakt de terugbetaling in goud to doen. Het zilvergeld is gang baar iD de landen, die zich verbonden hebbeD. Zulk is de geest van de overeen komst. Ingevolge van deze overeenkomst heb ben deze landen eene zekere hoeveelheid zilverstukken uitgegeven, die tengevolge vaD den afslag van het zilver slechts eene vastgestelde waarde hebben. Zoodat op heden 5 franks in zilver slechts ongeveer de helft in goud waard zyn. Maar aan gezien zij voor vyf franken door den Staat worden aangenomen, neemt het publiek ze ook aan. Het publiek voert dus de overeenkomst uit. Maar welk recht erkent zich de Staat, om dezo geldstukken te weigeren onder voorwendsel, aan deze tengevolge van wisseling versleten of een weinig beschadigd zijn. Hetzelfde zou zijn, indien de nationale Bank weigerde bank biljetten te ontvangen door haar uitgege- namelijk, doorzijno weigering van nog te celebreren met gesloten deuren. Wij zullen het art. van Le Bien pu blic zondag meêdeelen. Nogthans willon wij 't slot van 't art. van Le Bien public n laten volgen op dat onze geëerde lezers van boden af beter zouden kunnen oordeelen over den toe stand van Mijnheer August-Adolf Daens. Iu die omstandigheden zegt Le Bien public, en na de laatste hulpmiddelen van het vaderlijk geduld uitgeput te hebben, heeft Mgr do Bisschop van Gent zich verplicht gezien een dier streuge maatregelen te nemen, die dik- wijls veel pijnlijker ziju voor deOver- heid van welke zij uitgaan, dan zij den- geue treffen die het ongeluk heeft ze op to loopeu. De Bisschoppelijke Overheid moet en mag den schijn niet hebben, door hare verdraagzaamheid een werk van tweedracht eu verdeeldheid te dek- ken, dat niet overeen te brengen is met de priesterlijke zending en klaarblij- kend in stryd met de onderrichtingen van den H. Stoel. In andere woorden, het is noodig dat de geioovigen zeker weten dat, zoo ccn priester zoekt hen meê te sleepen in een broederoorlog, die priester in de Kerk geen regel- matigen toestand moor heeft en met eeno tuchtstraf getroffen is door zijne Oversten de eerweerde heer Daens is nog onkel Mijnheer Daens, en hoeft zioh zooveel mogelijk verwereldlijkt. Leuren. In don gemeenteraad van Brussel, zal in de eerste zitting oen regle ment op het leuren besproken worden. In de secties werd, bij staken van stemmen, het voorstel verworpen do leur ders mot eene taks te belasten. Doch, er werd besloten dat alleen voor verbruiksartikeleu, zaad, kleiu hout en bloeman mag geleurd worden met karren. Dat is een genadeslag voor het leuren met wit goed. Slechts aan personen hoven de 18 jaar worden toelatingen tot leuron gegeven. Vroeger mocht men leuren tot midder nacht; nu sal men slechts tot 2 uren des namiddags mogen leuren. Ook het verkeer van reklaamwagens wordt geregeld en aan taksen onder worpen. Wangedrocht uit den ouden tijd en wangedrocht van heden. De fabel vertelt ons dat er eertijds, op het eiland Creta een wangedrocht bestond, half mensch en half stier, dat zich met menschenvleesch voedde. De Alheners moesten het jaarlijks zeven jongelingen en zeven jonge meisjes leveren. Veel gulziger is 't wangedrocht alcool I Weet gij welko schatting België er jaarlijks aau betaalt Nagenoeg 20,000 menschenlevens, dat is 1/6 van al de menschenlevens welke er in ons land vergaan. Ratten. Hebt ge het ongeluk van met ratten-geplaagd te zyn Neem 30 grammen zee ajuin en kneedt dit id eenen mortier of in eeneu pot met er stillekens aan water bij te gieten totdat ge eene soort van deeg hebt,doet er dan 10 gram men verkensvet en 10 grammen witte suiker onder en roert goed oudereen. Voegt er teu slotte nog 2 druppels Ven kelolie bij en doormengt alles goed. Deze spijs wordt op stukjes brood gesmeerd eu op de plaats gelegd, waar do ratten ge woonlijk afkomen. Deze dieren zijn bijzonder op dit meng sel gesteld, zij komen er goed naartoe, en 't minste dat zij or van geëten hebbon, moeten zij onvermijdelijk sterven. Bier en jenever. Men houdt zich tegenwoordig in het ministerie van finan ciën bezig met eene statistiek, om per streek te bepalen in welke gedeelten van België 't meest jenever wordt gedronken. Deze studie heeft naar het schijnt een tweezijdig doel, namelijk 1° te zoeken naar nieuwe middelen om de alkoolplaag te bestrijden 2° het nemen van schik- kiugen of maatregelen iu zake de stoko- rijen. Het is een keumorkend feit dat in alle streken waar men goed bier drinkt, Vlaam sche uitzet, het alkoolverbruik veel ge ringer is dan in de nijverheidcentrums, waar de brouwerij verwaarloosd worden. Een scliniulaal. In de begraafdiensten ziet men dikwijls in de offerande rekels die ten offer gaan en weigerc-n de pateen te kussen. Dat is een schandaal dat zou kunnen gestraft wor den. Niemand is voorzeker verplicht de pateen te kussen Maar dat dozen die van bunnen heus willon maken, dan ook ten offer niet gaan. Zoo schrijft Bet Nieuws van den dag eu het hoeft groot gelijk. HET BESTUUR van den Catholieken Werkmanskring onzer Stad wendt zich nog eeDS tot alle weldenkende Medebur gers, tou einde geholpen te worden in het planten van eeneu Kerstboom wiens vruchten nut o.a volJoening verschaffen aan onze duizend en vijf honderd wer kende Leden. Zooals gij bet ziet, geërde eu geachte Burgers, ons volksgezind en liefderijk werk bloeit meer en meer; wij hebben dus ook meer en meer uwe me dewerking noodig wij rekenen ergop met een vast betrouwen. De winter is daar, tot hiertoe genadig wel is waar, maar wie weet welke gure eu strenge dagen ons nog to wachten staan Dus gezorgd voor vole en warme kleedingstukken I Dat onze vijftien honderd brave en def tige Werklieden tot deu laatsten toe te plukkeu vinden aan den Christusboom vau vrede eu verbroedering 1 Men is verzocht in den loop van deze week alle nuttige voorworpen voor 't huis gezin van deu Werkman te willen zenden naar het huis vau onzen Eerevoorzitter M. Bugeen Van liierbeek of van den Be stuurder E. H. Bonnet. Namens de Bestuurcommissie van den Cath. Werkmanskring van Aalst. Priesterwijding. Verleden kwater- temper-zaterdag, heeft Z.H. de Bisschop, ten 8 ureD, in Sint Baafshoofdkerk, het priesterschap toegediend aan de volgende heeren K. Bossems, van Hofstade V. Blondeel, van Impe K. Borremau, van Rijsel; J. Bosman, van Beveren; K. Ca- morman, van Doel A. De Couinck, van Lokoron; E. De Vriendt, van Zomergem; O. Fifliers, van Bachte Maria Leerne; E. Goeminue, van Waunegem; K. Moortgat, van Wieze L. Nyssens van Meerdonck C. Palms, van Kalloo A. Parys, van Waasmunster J. Vau der Vennet, vau Lootenhulle J. Van Langenhove van Baardegem alsook het diakouaat aau 19 en het ondei diakouaat aan 23 leerlingen van het seminarie. Schouwburg van Aalst. 5 Jaohtarfcikels Jaak Van den Bergh- Op Zondag 8 en Maandag 9 Januari ^oure^ 1899, zal 't koninklijk zang- tooneel- en Eene dronken vrouw te Brussel letterkundig Gezelschap 't Land van heeft eenen politicageut, die haar had Riem, Vincentius de Paula, groot aangehouden voor ruitenbrekerij en bal- geschiedkundig drama in vijf bedrijven en dadigheid ongeuadig met haren holleblok acht tafereelen opvoeren, met de mede- afgeranseld, zoodat verscheidene voorbe werking van Mevrouw Vau den Berg, ge- gangers moesten ter hulp komen om hel wezen dramatische hoofdrol van het j razende wijf meester te worden. Nederlandsch tooneel te Antwerpen. Me- Dieven hebben zaterdag te St-Jani- juffers Fret, Dieltjeus, Sel, Roosen en Molenbeek, in volle daglicht, meer dan Mejuffers Van den Berg. i. 700 meters telefoondraad gestolen. u Ni?ïïï? «°?feelversi?ringe»,« deD Te Sint-Jans-Molenbeek is zondaJ heer MrDe Mette, muziek van M'G. Pape. Qamiddag> kort na 3 uren oen hevigl - brand uitgeborsten in eene suikerfabriek m r\ it ni-iT nn-nnm t der Manchegterstraat. T00NEELFEEST.|| Het vuur dat in eon achtorgebouw ont in ons Collegie der Èérw. Paters De s,cha(1° moet zeer groot zyn, maai Jesuïten, zal gegeven worden 18 vco,r net oögonbhk nog met te schatten, op Zondag 15 Januari 1899. teg de Reforme- Overbodig grooten lof te spre- s Ten blllf 6, was all° g°7a;l,r geweken, ken over deze talentvolle kunst- eu gro°t g°doelte vau do gebouwen lig! in puin. Dezo waron gedeeltelijk in houl opgebouwd. minnaars Voorbehoudene plaats 4 fi. Eerste plaats 2 fr. Tweede plaats 1 Ir. ten voordeele der Belgische Missiën. van Reizigers, Klerken en Patroons. De trekking van don Kerstboom zal plaats hebben den Donderdag 29en De cember te 5 uro 's avonds, in de zaal van den Katholieken KriDg. Een kleiu toonkundig en vermakelijk feest zal voor Zondag 8 Januari, storting voor de Spaarkas van 11 tot 12 */2 ure. Zondag 15 Januari teu 12 lire stipt, algemeene vergadering. Dagorde goed keuring van het nieuw plaatselijk regle ment. Mededeelingeu. Jongelingen - Congregatie. Hoogfeest van Kerstmis. Algemeene Communie in de Kapel van de Congre gatie der Jonge Dochters, Klapst'raat. Om 6 uren de eerste 11. Mis met korte toe spraak en zang. Volle aflaat. Het Kribbekeu zal te zien zijn, in 't Gesticht der E"rw. Dames van Maria, Molenstraat op de volgende dagen en uren Zondag 25 December j J* Maandag 26 December van 2 tot 4 uren. Zaterdag 31 Decembor van 9 tot 11 uren. Zondag 1 Januari van 9 tot 12 uren. van 9 tot 12 uren en van 2 tot 4 uren. Zaterdag 7 Januari van 9 tot 11 uren. Zondag 8 Januari van 9 tot 12 uren. Vrijdag 6 Januari Gelijk verleden jaar, hebben wij het genoegen aan onze geachte lezers een prachtig groot portret aan te bieden Zend een goed gelijkend photographie van eenen levenden of overleden persoon, met eeno som van 9 frs., aan M. Palatzky, photographe, Albrecht Liénartstraat, te Aalst, en na 15 dagen ontvangt men het vergroot portret en het kleine ongeschon den terug. De groote bijval die deze schoono portretten behaald hebben, zal zeker nog vermeerderen. - Cartouches sans fumée J. Van den •Jouret. Aalst.Alex. Van Schuylenbergh, ge wezen agent van politie is door do Recht bank van Derdermonde veroordeeld, voorwaardelijk, toteoue boete van 50 fr., wegens bedreiging van slagen op den heer Burgemeester van Aalst, iu de uitoefe ning zijner ambtsbedieniug. Het is do derde maal gedurende zijne regeering, dat Koning Leopold geene nieuwjaarsreceptie houdt. De eer ste maal was in 1865, dus eeuige dagen na zijue troonsbestijging; do tweede maal tydens zijne ziekte in 1884. De Koningin eu prinses Clementiue zullen volgens ge woonte 's avonds vóór nieuwjaar de dames der leden van het diplomatischcorps, der voorzitters vau Kamer eu Senaat en der leden van het gouvernement ontvangen. Een geheimzinnige aanslag is maan dag nacht te Brussel gepleegd. Eeu per soon werd, door een revolverschot in den buik gekwetst door jongelingen, die hem ontmoetten eu zonder eeneu schijn van uitdaging aauvieleu. Uit het onderzoek schijnt echter gebleken te zijn, dat degene die schoot, zich iu staal vau wettige ver dediging bevond on dat de gekwetste zelf do aanrander is. Verscheidene landbouwers eu hove niers van Sint Picters-Jutte bemerkt®! sedert eenigen tijd dat hunne veldvrucb ten, kooien, seldorstruiken, beeton-uitdi moeshoven verdwenen, zouder dat i wijten wie de dief kon zijn. Eu een der bestolenen, B. genaard legde zich in hinderlaag, vergezeld vii Rus, zijnen trouwen hond. Tegen middernacht zag hij den dief na deren en Rus werd hem te gemoed ga zonden. Knap 1 zegde het beest, en pakte dei dief bij de slippen. B. snelde toe en her kende niemand anders dan... zijnon buil baas, ook eigenaar van don grond hij in pacht heeft. Do man bekende schuld. Dus nog nie te vreden met het huurgeld van de hec tareu grond, die hij hier bezit, kwam h 's nachts nog zijne huurders bestelen Die groenten zullen dien oneerlijke eigenaar duur te staan komen. Cartouches Bachmann J. Van dei Bergh-Jouret Verongelukt. Een koopman hout van Lokeren, Louis De Wilde, vat dc Heirbrug, is te Moerbeke op droevigi wijze aau zijn einde gekomen. Terwijl hij het uitdoen van boomet naging, viel hem een zwaren tak in dei hals. De ongelukkige werd stervend opge nomen en overleed een paar uren daarna Het slachtoffer is 59 jaren oud. De rijtuigverhuurder te Ronse M Van Crombrugge, voerde, in gezelscha van zijnen knecht, eeno kar mest ovc: den steenweg. Aan den IJ teren Barreel gekomen werd M. Van Crombrugge eensklaps aan gevallen door twee personen, die hen vastgrepen. Gij hebt mij vroegor eens aang® houden; dat zal ik u doen betalen, rie eeu hunnor. En op hetzelfdo oogenbli stak hij bem een mos iu de zijde. Van Crombrugge viel dood neêr. D( moordenaars zijn aangehouden. Later. De vader van een der perso ueu, dio den stalhouder Van Crombrugge vermoordde, is ook in hechtenis genomen. Het schijnt dat deze, terwijl zijn zoon slachtoffer vermoordde, deu knecht lette, zijnen meester ter bulp te komen. De moordenaar heeft volledige bekente nissen gedaan. Het mes, waarmeê de moord geploegd werd, is.onder zijn bed gevonden. In de val geloopen.Een 22j arige Duitscher was zondag uamiddig langi den afzonderlijke ingang van het Cafi Neptune aan de Werf, te Antwerpen, hoek der Suikerrui, binnengegaan. Hi, ging naar de tweede verdieping en opende eene deur. Maar tol ziju ongeluk was het juist die der slaapkamer van deu baas. En deze deur was mot eene electneko bel verbon den, zoo dat men beneden kon hooren dat er onraad was. Snel als de wind werd de politie ont boden en, terwijl de ongenoodigde bezoe ker volop en rustig aan 't werk was, kwam de baas met de agenten de kamer binnen. Verrast over die stoornis, verzette hij zich, werd woedend, greep al wat hem onder de banden viel en wierp het de po!";,10 naar het hoofd en weinig scheelde het of hij rolde met de agenten, die hem reeds vast hadden, van al de trappen. Toen mon met hem aan do deur kwam, kon hij toch nog ontsnappen, doch later werd hij nogmaals aangehouden. Men heeft eene collectie dievengereed- schap in zijn bezit gevonden. Een meisje verbrand. Te Chate- lineau een lfjarig meisje, dat op de gloeiende aschhoopen der smeltovens kooltjes zocut, is op vreeselijke wijze aan haar einde gekomen. Do koude korst, die deze terril over dekte, week eu door de bersteu stak het inwendige smeulende vuur hare rokken in braud. Het meisje, zich schamende, de bran dende kleeren uit te werpen, liet zich le vend verbranden. Het leveu vau dit meisje is een kleine roman. Het werd over 16 jaar op den opeubaren weg gevonden door eenen poli tieagent, on nooit is men cr in gelukt, do ouders der vondelinge te ontdekken. Zij werd opgevoed door eene weduwe au Chatolineau, bij welke zij nu nog woonde.

De Denderbode | 1898 | | pagina 2