Pol en Slant. Kerstnacht. Staats-spoorwegen Van tak op tak. 5 De laatste groene bussel Burgerlijke decoratie. ZONDAGRUST. Nog- M. Daens. Concert der Muziekschool. KERSTMIS. Schouwburg van Aalst. remie. Rechterijk Krouijk. Pol rijdt achter voeiéragie voor de lange steerten. Stant. Sa, Pol. 't heeft verle- .den naoht wel ga lbakken, he man? »En waar rijdt gij "naartoe Pol. 'k Rij achter loof, Stant, want 'k en betrouw 't woêr niet de raapkes zouden kunnen vaat ataan binnen nen dag of twee. Stamt. 't En zal er raker toch nog alzoo nia «pannen, Pol't en ia maar nen keer pro beren dat ze doen, denk ik. Pol. 't Zou kunnen gebeuren, Stant maar den tijd van 't jaar ie daar, en ik ben yan «in yan een provisie naar huis t' halen ten minsten voor een g'heel week. Stant. En hoeveel ie dat dan, Pol Pol. Wel, Stant, dat is ten minsten ron dom de tien kerren, want z'eten ten minsten een kerre per dag op. Stamt. Ik geloof 't, Pol, want z'hebben een wyde muil en een groote kas. Pol. 't li ongelooflijk, Stant, wat dat er yandoen is voor nen grooten stal beesten maar als 't loof niet en vervriest staan w'or toch goed voor, zooveel te meer dat de schuur en de schelven ook goed voorzien zijn. Stant. Een beetje vorst, Pol, is toch een ander laven als die gedurigen regen 'k was den verleden dijnsdag op ronde langs de kan ten van Baardegem, en 'k durf u zeggen da'k geweten heb aan wat prijs d'een charge ge smolten sneeuw achter d'ander op mijnen rug, en daarbij nen moeiëlijken en vnilen gang, gedurig uitslibberen en nie avanceren T was van kindeken bervoesj I Pol. Ja, Stant, en nie alleenlijk om op de baan te zijn, maar ook voor de gezondheid van menschen en beestenis open en droog weêr beter als die besloten lucht en gedungen smosregen. Stant. Dat wordt iedereen gewaar, Pol liberder op den asem en veel beter kunnen binnenspelen. Pol. Is er geen bijzonder nieuws langs uwe kanten, Stant Stant. Er wordt veel gesproken van Mr Daens, Pol, die nu g'heel en gansch simpel ijk door zijn Iloogweerdigheid den Bisschop ge suspendeerd is. Pol. Ja, Stant, 'k heb dat ook hooren vertellen van mijnen kozzen Tist, die 't wel al in tien verschillige gazetten gelezen had. Stant. Wat zouden we zeggen. Pol Al die do zaken van by kende, verwachtte hem daar al lang al aan nie willen gehoorzamen aan zijn geestelijke Overheid, dat wordt altyd gestraft. Pol. En waarin bestaat da nu eigentlijk, Stant gesupendeerd zijn Stant. Dat bestaat hierin, Polvan geen priesterlijke bediening niemeer te mogen uit oefenen en van geen mis meer te mogen lezen. Pol. 't Is erg, zei van den Berg, Stant Stant. Jajaat, Pol en 't is daarom dat er in den Bien publiceen katholieke gazet van Gent, den verleden dijnsdag stond; dat men in 't vervolg niet meer priester maar BÏmpe- lijk Mijnheer Daens moet zeggen. Pol. w'llebbon 't al laDg onder een ge leid, he Stant, dat er zouden aardige en droeve dingen uit voortgesproten zijn uit die rampzalige donchisterij Stant. En dan nog altijd staan roepen en schrijven, he Pol, dat zij van de kerkelijke Overheid niet afgekeurd zijn 1 Pol. Ja, Stant, en zijn hoogweerdigheid den Bisschop herhaalt nu nog nen keer in uitdrukkelijke woorden dat Daens 't publiek misleidt en op den dwaalweg brengt zullen er nu nog dommekoppen gevonden worden die er nog zullen aan twijfelen Stamt. 't Is t' hopen van neen, Pol maar wat zal Pie zelf nu doen, hij die over dry weken nog dierf schrijven dat Chipka seffens in een kluis zou veranderen als de geestelijke Overheid openbaarlijk zyn han delwijze afkeurde p0L. Ja, Stant, wat zal Pie nu doen Stant. Hij zal misschien uit den hoek ■oekeudat 't gezag van zijnen Bisschop niet en telt, Pol, of, gelijk hij alzoo dikwijls dur ven schrijven heeft, dat de geestelijke Over heid verslaafd is aan de geldmacht, enz. enz Pol. En er staat ook in die gazet yan Gent te lezen, Stant, dat Zijne Heiligheid den Paus reeds herhaalde malen het donchis- teudom afgekeurd heeft wat zullen ze daar op antwoorden Stant. Wel, Pol, dat is gemakkelijk om voorzien, menseh ofwel zullen zij zich on derwerpen en zich bekeeren, en God geve het ofwel zullen zij wederom beginnen lie gen en afloochenen en voortgaan in hnnne dwaling Pol. Zie, Stant, dat gaat te ver over zijn hout En als zij van dezen keer niet en wil len luisteren en vaarwel zeggen aan hoog moed en heerBchzucht, dan moeten wij recht uit zeggen dat zij heel eenvoudiglijk wande len op den weg vau Luther, Calvien, Zwin gel, eu ul die ander revolutionnairs die toch zoo schrikkelijk veel kwaad gedaan hebben aan de religie en aan 't menschdom Stamt. 't Is 't geen dat we zoo dikwijls tegen een geseid bebben, Pol, dat die mannen verloren liepen en diep zouden gevallen zijn Pol. Van den hoogmoed en komt niet dat deugt, Stantzie maar naar, te beginnen meè dea val van Lucifer en d'ander weder- spannige engelen en van aan 't begin van de wereld tot den dag van vandaag toe, en 't is altyd dien vervloekten hoogmoed die slacht offers gemaakt heeft voor d'belle. Stant. Zie, l'ol, 't is lijk ge zegten in d'oniBtandigheden die wij beleven, laat ons lezen en bidden voor de bekeering van de verdwaalde sukkeleers en laat ons daaren- tusschen meè nog meer iever eu moed voort- werken om toch alle menschen t° overtuigen dat t donchistendom door d'Heilige Kerk afgekeurd is, eu dat niet eenen kristenen menseh nie meer meè die sekte en mag mee doen. Pol. Zoo gezeid zoo gedaan, Stanten ik beu g'heel en gansch overtuigd dat eer een maand van hier 't donchistendom niemeer en zal bestaan nog één sekte zal er te vinden zyn en de die zal blijven bestaan zoo lang als de wereld. Stant. Te weten, Pol Pol. Wel, Stant, de sekte, van religie en kerkvervolgers, en dat volgens de voor legging van onzen lieven Heer zelve Siant. Eu ons voorouders hebben de die altijd weten to bestrijden en te verslaan, Polen dat zullen, als 't God belieft, alle kloeke Vlamingen en Belgen blyven voort- Pol. Dat de logiemannen en al degene die met hen meedoen, daar maar op en reke nen, Stant 1 In den dieperik moeten zij Stant. 't Zij zoo, Pol En na wensch ik U nog nen keer nen zaligen hoogdag van Kerstmis en dien zaligen vrede dien d'Ênge- len bij de geboorte van onzen lieven Heer hebben komen aankondigen voor alle men schen die van goeden wil zonden zijn en hnonen Heer en God zouden erkennen en dienen. Pol. Dank u, Stant, en van de gelijken nen keer te biechten en te communie gaan, ons dry missen hooren, es 't is staal aan 't hert eu geluk in 't huishouden Stant. Jaat, Pol, en mijn wenschen en groetenissen aan Kaken Pol. Ja, Stant, en wel t' hoii GELUKKIGE Te Berliju, op eene vochtige mansarde, waar nauwelijks eenige vluchtige licht stralen binnensluipen, zat eene vrouw aan 't ziekbed van haar man bitter te weenen. Ab zuchtte de arme vrouw, wat Lebben wij al ontbeerd sinds dien hache- lijken nacbt, die met ons geluk ook ons vermogen verslond I Ware hij, als ik, zijn geloof trouw geble ven, had bij den laatsteu sprankel Gods dienst in zijn hart niet uitgedoofd, ware hij den noodlijdenden ter hulpe gekomen en de beurs v0or deD heLoeftigou losge bonden, dan misschien hSd God ons voor ellende en ongeluk gespaard. Vroeger was rijkdom en weelde bij ons iu huis niets ontbrak er, de minste weusch was aanstonds vervuld, terwijl nu helaas I... Ja, ik herinner het mij als ware het pas gebeurd. Dien nacbt, dienijselijken nacht!. Te midden van dien nacbt werden we door de noodklok en alarmgeschreeuw uit onzen slaap gewekt. Brand Brand galmde gestadig het voorbij snellende volk uit. Op eens weêrklonk onze huisbel door den eenzamen gang de nachtwaker des fabrieks behoorende den heer Willem von X.... bracht ons de mare Fabriek met aanpalende bureeleu en bergplaatsen branden. Daarop snelde ik naar het venster vau waar ik al wat wij bezaten door bet vuur zag verteeren. Alles stond in lichtelaaie vlam en geleek eene zee van vuur zooda nig dat de klaarte de omstaande gebouwen verlichte on mij toeliet alles nauwkeurig gade te slaan. Toen ik mijne oogen van dit schrik barend tooneel afwende, was de kamer leeg miju man had ongemerkt het huis verlaten en was denkelijk na&r de plaats der ramp getrokkeu. In treurige gepein zen verzonken wachtte ik op zijne terug komst on al te lang bleef hij uit.Eiadelijk toen bet reeds morgend was* hield een rijtuig voor de deur stil. Twee brand weermannen brachten Willem naar huis, maar in welken toestand Gansch bebloed eu gehavend, met brandwonden over dekt.... en oh een ongeluk wordt nooit alleen gebaard, niets, niet een gebouw was verzekerd. Geruineerd, van vrienden eu dienst boden verlaten, door onverbiddelijke schuldeischers vervolgd, waren wij ge dwongen bet geene wij nog bezaten in de klauwen dier hebzuchtige gieren te laten, en sedert die afschuwelijke ramp zit ik hier met man en zoontje verborgen in armoede en ellende. Een jaar is het geleden op een Kerst avond, ja op 24 December 18.... wierd ons geluk vernield.... Op eens werd de deur open gestootea en daarmee brak de moeder hare gedach ten af. De kleine Franz, een knaap van zoo wat 8 jaar, kwam huppelend van vreugde de kamer binnen gesprongen. Stil toch, Fransje, laat uw vader wat rusten of heb ge lie-er dat hij morgen met mij bij 't Kerstkindje niet gaan kan Zeker oeeo, best- moe, dj bobt me immers toch gezegd dat ik wc uwijs zijn en braaf bidden opdat Go-I ons vader gezond terug geve. Juist daarom, bleef uw vadertje ziek dan kon hij aan 't Kindje Jesus voor u niets vragen. O 1 ja moetje, ge weet het nog wel va-Ier beloofd- mij voor dit jaar een schoone kersttak en een paar vurige schimmels (1), en als ik die heb dan spau ik ze voor ons beste rijtuig en rijden wij er de stad meê door, niet waar Bid dan wel 't Kindje Jesus miju goede jongen eu ga dan te bed dan vin-I ge mor gen uw vader gezond en dan ga ik met, hem om de schimmels. - God verhoord immers de beden der kleinen dacht de goede vrouw. Met de zieke in het aanpaleu-le kamer tje giog niet al te wel; de dokter vreesde; naar zijn oordeel zou hij den nacht niet doorgebracht hebben. Willem, sprak de vrouw.de dokter viud u niet heel wel zou ik geen priester halen, wat deukt gij er vau Immers gij en hebt altijd niet zoo slecht geweest voor we vereenigd waren, waart ge goedhartig en 'vol geloof, zeg gauw, mag ik uit liefde voor ons kind Neen, beste Marie, al bebt ge de tee derste plaats mijns harten geraakt, al is Frausje mijn trots, neen, ik kan niet. Waarom niet, Willem Nooit hebt ge geweten, Marie dat, se dert we ons te Berlijn gevestigd hebben, ik mij door eenige mijner vrienden die mij geld voorgeschoten hadden eu mij mid dels in baud gaven om eens rijk man te worden, heb lateu misleiden, eu hun ge zworen heb terwijl ik des zoudags mijn christelijke plichten verzuimde, dat ik zelfs aan mijn sterfbed geen priester ge- doogen zou. Genoeg, Willem genoeg en voor eeuig wereldsgeluk, voor eenige goudstukken, ach hoe laag 1... In den hoek der kamer zat nu de arme moeder te weenen, gansch den nacht zou zij biddend aan de sponde van haar Willem doorbrengen. De kleine Franz was reeds lang ten ruste en had God vurig om de genezing zijns vader» gesmeekt. Hij droomde de goede kleine vau den Kersttak en de schimmels die zijn vader bij 't Kindje Jesus balen zou.... Willem had den gauschen nacht wel geslapen en scheen des andereudaags veel beter, doch wat geluk stond er dit zoo hard beproefd huisgezin te wachten Willem die zoo har.lnekkig alle priester lijke hulp had geweigerd, bad nu zijne vrouw aaustonds een priester te halen op dat hij hem met God verzoenen zou. Fransjes gebed bleef dus niet onver hoord, het Kerstkindje scbouk allengskeus de gezoudheid aan zijn vader terug en op Kerstdag van bet volgende jaar tooD vader gansch hersteld was, gingen zij, te samen naar de Kerstmis en loofden den Heer omdat Hij de echtgenoot en vader geloovend en gezond van harte de zijnen bad terug geschonken. Gloria in excelsis Deo et pax hominibus bone volontatis. Glorie aan God iu den hooge eu vrede aan de menschen van goeden wil. G. V. D. P. (1) Schimmel witachtig paard. Een omzendbrief van den minister van spoorwegen, verbiedt op volstrekte wijze, aan het personeel van dit ministerie 1° De uitoefening van een verkieziugs- mandaat. Dit verbod is eebter toepasse lijk op de mandaten welke niet van poli- tieken aard zijn 2° De uitoefening van het ambt van gemeente-secretaris 3° Het houden der boeken, briefwisse ling, enz., van personen die betrekkingen hebben met het bestuur eu belangen welke aan de zijne tegenstrijdig zijn 4° Ondernemingen voor rekeniDg van bijzonderen en, namelijk, het toezicht eu het bestuur van bouwwerken 5° Deelnemingen aan de werkingen van weddingen op de poerdcnloopen, enz; 6° De uitvoering door de bareelwach ters van elk betaald werk buiten de dienst uren 7o Den verkoop van dranken (bier, wiju of sterke dranken) in 't groot, half groot, bij den liter, bij de flesch of bij het glas 8° De uitoefening of het beheer van allen hoeg-naamden handel 9° De uitoefening van alle ambt, be drijf of handel, alsook van alle beheer, dat van aard zou ziju te schaden aan do achting der agenten, aan bet vertrouwen dat zij bet publiek moeten inboezemen, dat van hunnontwoge verplaatsingen zou vereischen of dat eenigen hinder zou op leveren voor de stipte uitvoering van den dienst. Naamlooze brieven aan Den Den- derbode gezonden vliegen de scheurmand in. Bericht aan den verzender van eeneu brief, dragende den poststempel Hael- tert. - Eenzame kluit*. In nummer van 11 December 11., schreef P. Daens Nogtans, indien de hooge kerkelijke Overheid uitdrukkelijk spreekt en openbaar afkeurt, wat in 't geheim eu ter sluiks bevochten wordt, wij zullen geen oogenblik aarzelen wij trekken ons achteruit en Chipka wordt eene eenzame kluis doch wij willen geen kromme sproDgen maken. De hooge kerkelijke Overheid heeft vroeger meermaals gesproken om de zoo gezegde christene democraten ofte Daen- sisten te veroordeelen in hunne werking.. Dezer dagen komt Z. II. Mgr. Stillemaus andermaal uitdrukkelijk to spreken eu openbaar af te keuren, zal P. Daens zich nu achteruit trekken en gaat Chipka eeDe eenzame kluis worden Wij die weten hoeveel haat en wrok er in de ziel van Pie verborgen is, antwoor den Neen, Chipka zal blijven wat het is, al sprak de geestelijke Overheid nog meer veroordeelingou uit Nog eens het corset-dragen. Men zal zich hennuereu, hoe wij voor eenigen tijd berichtten, dat de Russische minister van ouderwijs het corset-drageu heeft verbo ten op de scholen, omdat deze kleediogstukkoü schadelijk voor de ge zondheid zijn. Ook een professor te Weenen, B. Ger- son, geeft de uitkomsten van ziju laugja- rig onderzoek over de uitwerking vau het corset eu richt aau alle ouderwijs colle ges, hoofiea van scholen eu verceuigiu- gen voor volksontwikkeling het verzoek zooveel mogeiyk het dragen vau corset te a tegen te gaan en op het nadeelige daarvan te wijzen. Volgens zijne verklaring laat het corset slechts eene flauwe ademhaling toe, ten gevolge waarvan de ademhalingswegen Diet voldoende met lucht gevuld worden. Tengevolge daarvan is ook de vorming van het bloed onvolkomen, waardoor bloedarmoede eu bleekzucht ontstaan. Daar nu alle organeo door het bloed ge voed worden, lijden deze ook aan voe- dingsstorrugeu. Dit uit zich vooral iu zenuwhoofdpijn, traagheid, ncèi slachligheid eu lusteloos heid. Maar ook de bartspior, de maag eu de lover worden geschaad. f I 1 Verledene week i Stoeit Op is Pie Donche bij zijne bon-lgenootcn, de liberalen, voor goed ingelijfd. Vergez-M van twee zijner aanhangers, is hij vrijdag 16 December, om 8 iJt - reu 's avonds, den liberalen cerkel, den Comte dEgmont - ofte Grauwensteen binnen g< trokken. Pie en zijne makkers ziju aldaar ont- vaugon gewordeu door Moentje die de - eer deed van 't huis. Men moet weten dat verscheidene libe ralen den wenscb haddeu uitgedrukt van Pie eens van nabij te kuoneu zien. 't Schijnt dat Pie eenen onverwachten bijval heeft genoten bij zijne blauw-roode vrienden. Schijnt ook dat allen gevonden beb ben dat bij er toch zoo rechtzinnig uit ziet. Er is daar zelfs (zoo vertelde een libe rale zwanzeur woensdag te Brussel) een Brusselscbe portretje getrokkeu allerbest gelukt van - Dane calolin do meê zane vieze binette. Pie scheen verbabereerd ondanks al de moeite die Moentje zich gaf om hem op zijn gemak te stellen. Eensklaps werd er op de deur geklopt en iemand geeft aan de meid eenen ge sloten brief af, met verzoek hem zonder uitstel aan M. Donche te willen bestellen. Pie opent den brief en leest er 't vol gende in Pie Donche I Nu zit gij in den gen zentempel togen deu welken gij zoo dikwijls en zoo hevig - uitgevallen zijt. -Wat komt gij hier doen Aanspannen met de vijanden van onzen II. Godsdienst Plannen trekken met 'liberalen en s socialisten om de catbolieke meuschen die gij verleid hebt mei gedurig te spreken van Kerk en Paus, plannen trekken om die bravo menschen trach- ten voor het geuzenkliokje te doen stemmen - O Pie Leest eu overweegt het vol- gende dat »ij, Pie Donche, op 25 oc- tober 1878, schreeft iu uwe gazet 't Land van Aelsl Leest eu overweegt dat en ge zult b hier weg loopen n Liberalen b Uw eenigste hoop is van ouder de n katholieken verraders en judassen - te vinden welnu ge ruoogt loopeu en dretsen, vleien en beloven, dreigen en b verweuschen ge moogt do muren oploopen; maar verraders, judassen b van die verachterlijke soort zult gij er geene of weinig onder de katholieke b kiezers vinden probeert maar en >le- b gene 'lie go krijgt, houdt hom maar 0 vrijelijk want hij zou onwaardig zijn n van nog onder treffelijke oogen te ver ft schijuen 't zal eene winst wezen voor - de katholieken, als zij vau 'nenval- - schen broeder ontslagen worden. - De toestand der Geuzen is vreeslijk zij moeten, erger als zielhonden, op 't verraard speculeer»-»Wat gedacht hebben zij van Aalst Meenen ze dat b de valscbaars die overal zoo ra vinden zijn, meenen ze dat do val- schaars t'Aalst dik lo'opon Terwijl Pie die strenge veroordeeliug leest, door hom zelve over 20 jaren ge schreven, wordt hij zoo bleek als een doek bij beeft in al zijne lidmaten, ziju mond gaat open en toe; zijue oogen kijken dwaas in 't roude naar muren eu plafond; hij trekt zich achteruit alsof bij iets schrikwekkends bemerkte.... Zijne makkers stellen hom voor van boen te gaan. Pie sukkelt buiten en op de merkt gekoineD, vraagt bij aan zijue makkers of zij ook overal op de muren, en plafond, op de deuren en vensters van deu geuzentempel, gelijk in deu tempel van Balthazar,die gloeiende woorden beb ben gelezen Verraders I Judassen l Eu Pie trekt al dubbende de Molen straat af, naar Chipka,... Ma/vpcaI Verleden Dijnsdag en iïlUUIÖCI. Woensdag, 13 eu 14 De cember beeft de Zangmaatschappij De Jonge Wacht aldaar met vreugd haar Ceciliafeest gevierd. Dezo Sociëteit geeft sinds eenigen tijd waarlijk blij keu vau moed en wilskracht in baar streven. Vooruit zoo I zaugmiunaars vau Moorsel, blijf uw achtbaar reglement getrouw, zoo zal uwe Vereenjgiug u... ook uren vau aaugeuaam tijdverdrijf blijven verschaffen, tusscheu uwen dagelijkschen arbeid. Volgens Vooruit heeft Pie Daens zondag 11. op de meeting ter zaal- Ruelens, Groote Merkt, onder andercu gezegd Maar neen dat zult gij niet b en toekomende jaar zult gij met ons medewerken om bres te schieten in het fore van dieven, roovers en moor- bdenaars Dus,volgens Pie Daens, is ons Stadhuis een lort w.iar dieven, roevers en moor denaars verblijveu die alles goed achten om nan 't bewind te blijven. Pie, mau, hebt ge die lasteringen waarlijk uitgebraakt V Zoo ja, dan zeggen wij u eenvoudig Wat zyt ge laag gevallen, Pie 1 Verdeeling der kiesomschrijvin gen. Dagbladen vau verschillige rich ting verzekeren dat het gouvernement de verdeeling der groote arrondissementen besloten heeft en melden dat Brussel in vier omschiijviugeu zal verdeeld worden. Wij zijn iu staat, lui it eeue officieuse nota vau het Journul de Bruxclles, te bevestigen dat de ministerraad tol hiertoe 1 niet eenmaal over eene kieshei voimiug heeft beraadslaagd. Al die gezegden zyn dus ongegrond. Eene merkwaardige briefwisse ling. Men schat dat cie president der Frauscbe Republiek dagelijks omtrent 7oO brieven outvangt welke men kan rangschikken als volgt bedelbrieven 250 politieke verzoekschriften 150 ver zoekschriften van veroordeelden 100 klachten tegen verschillende bedienden 100 naamlooze bcleedigingsbrie' en 80 moordbodreigingen 20. Stedelijke Werkbeurs van, Aalst. Worden gevraagd 2 schrijnwerkers 1 schoenmaker (leer jongen) goede wevers en leerjongens voor het weven. Vragen werk Een jongeling van zeer goed gedrag, kennende de Vlaamsche eu Fransche talen, vraagt plaats als bediende in werk huis of fabriek 1 koetsier 1 voerman 1 goede bakkersgast1 brouwersgast •J iglooners en fabriekwerkers. Geene werkstaking. Maan l.-.g bebben de afgeveordigdeu van de mijn- werkersgroepen uit den Borinage eene vergadering gehouden, met het oog op bet congres, dat te Charleroi moet plaats bebben. Er is beslist, op dit congres geene werkstaking aan te preken, omdat de arbeiders goede looneti trekken eu omdat de kas der socialisten loêg is. Bij besluit van 17 december 1898, wordt het burgerkruis verleend aan de officieren der gemeente-sapeurspompiers van Aalst, wier namen volgen Mr P. De P.iepe, kapitein-bevelhebber; Mr A. De Wolf, tweede kapitein Mr L. De Paepo, luitenant Mr H. Arys, onderluitenant. Onze beste gelukwenschen. De 2000* kilometer. Er hoerscht groote vreugde in de wereld van het per soneel der buurtspoorwegen. Ter gelegenheid van de concessie voor !en 2ü00e kilometer baan heeft de beheer- aad aan al de leden van het personeel groote vergoedingen toegekend. De hoogere ambtenaars en bedienden ontvangen twee maanden tractcment. Het kleine personeel ontvangt eene maand loon eu eenen opslag van 5 tot 10 ten honderd. Maandag zal te Brussel een feest ge vierd werden, op het welk aan M. C. de Burlet, den bestuurder der maatschappij, zijn portret wordt aangeboden. De plechtigheid beeft plaats in de lo kalen der maatschappij. Daarna volgt een gróót banket voor geheel het personeel groot en klein in de zalen der Har monie. dienstdoende Apotheker Zondag 25 December 1898, Mr Callebaut, Boter markt. De Bien public deelt gister vrijdag eenige uitleggingen meê over de houding van M. Daens. die door Mgr de Bisschop van Gent in zijne bediening van geestelijke is geschorst geworden. De liberale pers schrijft eenen stortvloed van beleedigingen tegen de bisschoppelijke- drcingdandij en vlecht kronen aau den priester martelaar. Kom bij ons, roept de halfroode en ongeloovige Re for me, eu als wij meester wa ren, vonden wij eene kerk voor u boawen om a te laten mis doen Voorwaar, dat zou een goed middel zijn om eene scheuring in de oatholieke partij te brengen Dat is juist wat de liberale pers altijd verlangd heeft. Maar let wel op, dat M. Daens geenszins het slachtoffer is van zijne politieke dennijze. Hij is voorstaander der E. V., en te Gent zijn er nog meer dan hij hij is partijganger der christelijke democratie en daarin heeft Mgr de Bisschop ook zijn woord in het midden gebracht, en is voor den werkman in de bres gekomen hij is gunstig aan de progressieve belasting en andere hervormingen maar hierin ie de reden van de straf niet te vinden, die op hem is toegepast. Die reden moet men zoeken, meent het blad. in den klassenstrijd, waarvan de naam van M. Daens onafscheidelijk is geworden, en die door den II- Stoel is aangeduid als gevaar lijk voor de eenheid der catholieken. Die klassenstrijd is eerst bedektelijk, daar na openlijk voor den dag gekomen. De bisschoppelijke Overheid had meer dan reden genoeg om over dien toestand van za ken eu over zijne gevolgen, ontsteld te zijn. Wat vele catholieken bezorgdheid ver wekte en de bekommernis onzer geestelijke herders deed outstaau, was dat men het priesterkleed niet mocht laten dienen tot Ivereenigingsteeken voor eene nieuwe partij, die t«D doel had de catbolieke partij te ver- deelen en bezorgd is om haar te verzwakken en de bestrijden. 'j Alles duidt aan dat de bezorgdheid ten j volle gegrond was. De liberale bladen kondigen aan dat, ten gevolge der maatregels door Mgr den Bis schop vau Gent genomen, alle poging van verzoening van de groep der Daensisten met de catbolieke partij, als onmogelijk moet beschouwd worden vooral te Antwerpen. Veeleer zeggen zy, dan zich met de catholie ken te vereenigen, zouden de Daensisten zich vereenigen met de doctrinairs, de radicalen en de socialisten de eeuwige vyanden van Geloof eu Kerk. Wij willen dien bluf niet volgens de letter aannemen, omdat wij weten dat de Daensisten beter zijn dan de faam, die de liberale pers hnu geeft. Doch dit anti-oatholiek verbond dat men zegt te bestaan, zou de maatregels reeds wet tigen vau wege de herderlijke Overheid. Als er eene democratische partij Ibestaut, zooge zegd christene, bezield met dergelijke gevoe lens om boven al do catholieken te bevechten en zich te verbinden mot het liberalism en het socialism, ten einde des te zekerder de catholieken te verdelgen, moet het blijkbaar zijn, zelfs voor onze tegenkanters, dat die veldtocht niet gebeuren kan onder loencht van eenen priester, noch beschermd worden door de verdraagzaamheid., zelf» stilzwijgend,van de Bisschoppen. De Overheid, na veel uitstel, nutteloos ver lengd, moest eindelijk spreken zij moest de rol van iedereen duidelijk mukeu, zooals ieders veruutwoordelykheid vaststellen. Dat heeft men gedaan, en de verdruungen, de kronkelingen der liberale pers, zullen er niet in galakken den toestand nog te verduisteren. Maandag 11. om 6 uren 's avonds hoeft ter feestzaal van 't stadhuis het jaarlijk- sche Concert plaatsgehad ingericht door onze Stedelijke Muziekschool, te gelegen heid der Prijsuitdeeling. Deze muzikale plechtigheid is luister rijk geweest. De solisten welke zich lieten hooren, hebben bewijs geleverd van waar talent; Mejuffer Peirreboom, oudleerlinge, beden leerlinge aan 't conservatorium te Gent, met gevoel en uitdrukking zingende «Pen see aautomne en Ave Maria de Gounod Mejuffer Iiena De Borgh uit voerende met juistheid en correctheid twee stukken van Mendelsohn Mijnheer Do Meersman tamelijk wel spelende het Concerto de Rode voor viool. Het gemengd choor hooft met samen hang en stipte regelmatigheid uitgevoerd oen choor van Gounod Prière d Marie. Maar het voornaamste stuk was de uitvoering van twee fragementen der Sgmphonie du nïiit van Mozart, door het orkest der school. Dit werk van uitnemende schoonheid, is wonderlijk geïnterpreteerd geweest door den orkestmeester, M. Van den Bogaerde en door do muzikanten voor treffelijk uitgevoerd. Het geheugt ons niet ooit te Aalst eene zoo bezorgde orkestuitvoering gehoord te 1 hebben. i De heer Bestierder heeft een uitmun- tend gedacht gehad met dit werk aan 't Aalstersch publiek te doeu kennen. Wij betreuren waarlijk dat tijd en om standigheden hem niet toegelaten hebben die symphouie iu haar geheel te doen uitvoeren hopen wij dat hij ons toeko- baend jaar het menuetlo en de finale zal ten gehoore geven. Spijtig nogtaus dat M. Van den Bo gaerde, gedurende dc uitvoering van den overschoonen Aadante, geen oogenblik opgehonden heeft met de voeten de maat te geven de lieflijke indruk door dat schoon stuk verwekt, is er gansch door bedorven geweest. Onmogelijk zich eene onaangenamere begeleiding te ver beelden. {Medegedeeld.) Het Kribbeken zal te zien zijn, in 't Gesticht der Eerw. Dames vau Maria, Molenstraat op de volgende dagen en uren n j ns n van 9 tot 12 uren en Zondag December van J tot 4 nren. Maandag 26 December van 2 tot 4 aren. Zaterdag 31 December van 9 tot 11 uren. Zondag 1 Januari van 9 tot 12 uren. tt van 9 tot 12 nren en Vrijdag 6 Jannar, j ran2lot 4 „e0. Zaterdag 7 Januari van 9 tot 11 uren. Zondag 8 Januari van 9 tot 12 uren. Op Zondag 8 on Maandag 9 Januari 1899, zal 't koninklijk zang- tooneel- en letterkundig Gezelschap 't Land van Riem, Vinoentius de Paula, groot geschiedkundig drama in vijf bedrijven en acht tafereeleu opvoeren, met de mede werking van Mevrouw Vau den Berg, ge wezen dramatische hoofdrol vau het Nederlandsch tooneel te Antwerpen. Me- juffers Fret, Dieltjens, Sel, Roosenen Mejuffer Van deu Berg. Nieuwe toonrvl ersieringen van den heer MrDc Motte, muziek van MrG. Pape. Gelijk verleden jaar, hebben wij bet genoegen aan onze geachte lezers een prachtig groot portret aan te bieden Zend een goed gelijuond photographie van eeuen lovendeu of overleden persoou, met eeue som van 9 frs., aau M. Palatzky, puotographe, Albrecht Liéuartstraat, te Aalst, eu ua 15 dagen outvaugt meu het vergroot portret en bet kleiue ongeschon den terug. De groote bijval die deze scbooue portretten behaald bebben, zal zeker uog vermeerderen. Slechte moeder. - Eene vrouw van Brussel, <lie haar kiud mishandelde,werd veroordeeld lot tien straffen, elk van 6 maauden gevaugenis. Hare onmiddellijke aanhouding werd bevolen, Onwettige uitoefening der ge nees -iunde. Eene oude dame van Brussel, die een geheim middel bezat, om oogziekten te genezen, en hierin ^steeds gelukte, weid uieti min voorwaardelijk tot 60 fr. boete veroordeeld. Zij deed zich hiervoor niets betaleu. Hel vouLis zegt dat du wet raoet toege past worden, zelfs als de ouweitige ge neeskunst wordt uitgeoefend iu eenen geest van liefdadigheid.

De Denderbode | 1898 | | pagina 2