Vincentius de Paula Hij staat alleen! BEWEGING Pol en Slant.; Van tak op tak. TOONEELFEEST. SYNDIKAAT 'Premie. Henneberg-Zijde Stant steekt de groote poort open en Pol is be Eig mee hooi te binden. Stant. Ha, Pol,'k ben kontent da'kn nen keer 't huis vind 't zal hier beter gaan om ons gelegenheid te zeggen als op straat. Pol. Inderdaad, Stant, en er zal ook min gevaar zijn van afgeluisterd te worden, alhoewel g'heel de wereld tooh maghooren wat da we zeggen, Stant. Da geloof ik, Pol hebben wij al iets anders ondereen verteld als de waarheid? En hebben wij al een woord gesproken tenzij voor 't goed En zulke dingen mag iedereen Pol. 't Is zeker schrikkelijk vuil, Stant Stant. Zwjjgt er af, Pol 't Is wel da'k mijn guetten aaugedaan heb, want mijn broek zou er anders uitzien maar kau 't missen, Pol Alzoo regenen en slecht weêr maken Pol. Ja, Stant, 'tjaar 99 en, heeft het maar droef ingesteld, en a propos 'k wensch u een gelukkig en zalig nieuwjaar nen mensch zon da nog vergeten als 't alzoo al eenige dagen voorbij is. Stant.Excuseert, Pol, excuseert? Ik was t ook vergeten en wel bedankt en veel zegen en welvaart voor U en voor Kaken Pol. Merci, Stant zij en de garyon zijn juist bezig meê wafels bnkken, en laat ons niet te lang wachten vau binnen te gaan of 't zon kunnen pruissens zijn Stant. Wafels bakkeu, Pol, wafels Zoo ben ik nog precies in mijn geluk geko men Pol. Maar, Stant, en laat u zoo dom nietge weet gij wel dat 't morgen Drij Koningendag is. en dat de boeremenschen 's avonds te voren wafels bakken. Stant. He wel, Pol, om te zeggen lijk 't is. 'k had er mijn boontjes op to week ge leid, en 'k was ginder nog achter den boom gaard als ik den fijnen reuk al in mijnen nens kreeg en als ik al lichter begon op te stappen (Ka trekt de deur open en is aan 't roepen). Ka. Alla, Stant, moet dat daar zoo lang duren Waarom en komt ge nie binnen dan p01„ Had ik 't u nie gezeid, Stant Alla, bom meê. (Ze trekken binnen.) Stant. Beste Kaken, 'k wensch U uit den grond van mijn hert een zalig en geluk kig nieuwjaar en nog veel naarvolgende de gezondheid, den voorspoed in 't huishouden en al wat uw hertje lust. Ka, Bedankt, Stant. en van de gelijken, en daarbij de vrede meê ons Lieer. Stant. Dank U, Kaken, 011 't geen da ge daar bijvoegt, dat is nog "t bijzonderste want zonder onzen lieven lieer en zijn wij niemendallen 't moet immers van Hem alle maal komen KA. 't Is alzoo, Stant, en zet u bij 'k ga U en Pol nen keer ferm trakteren meê fijne wafelkes nit 't heet ijzer en nen pot kaffée van d'eerste sneê, Stant. g'Haalt er eer af, Kaken, en 't en is van geen refuus en zeg mij nen keer, hoe is 't er nog meê want nou is 't laug leên da we malkanderen gezien hebben Ka. Lijk ge ziet, Stantalle dagen nen sprong ouder, maar toch God zij gedankt, frisch en gezond Stant. Uw dingen is wel, Kaken, en gaat g'alzoo voort, ge zijt een mensch om honderd jaar te worden Ka. Hewel, Stant. 'k en zon er nie willen ▼oor teekenen tante Roeeken van Geesber- Schouwburg van Aalst. KA En daar en is tot hiertoe geen ap- prensie van, nie waar Stant Stant. Ter contrarie. Kaken de donsjen zeggen in hun gazetten en in hun publieke I aanspraken da ze zullen voortgaan tot ter l dood in hun droevige dwalingen, en ze vra- gen de medehulp van iedereen, 't is gelijk van - wie S Ka. En hebben ze geenen penning of inschrijving begonnen daarvoor dan Stant Stant. Jaas, Kaken, den paster donche penning i Ka. Wat zullen ze nog allemaal uitvin- geschied kondig drama in 5 bedrijven en den die liefhebbers. Stant? Van nen S'l'ie- 8 tafereelen uaar het Fransch, vau Am- terspenning. daar heb ik g'heel mijn leven eet Bourgeois en Michel Massou door hooren van sprekeu. en daar geven alle brave G Vau Beek. menschen aan omdat dat moet dienen om nvnrsnrPDH onzen heiligen Vader, den Paus van Roomen, ONDER WERI t' helpen en 't ondersteunen in 't bestuur van uPr stuk speelt onder de regeeriDg d'Heilige Kerk maar nen pasterdonchepen- r.,n Lodewijk XIII De minister, Kardinaal de Richelieu, KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ 't Land van Riem. of de Weezen van de brug Notre-Dame, ning, dat iB wat anders, zelle Stant 'k beu nen keer kurieus wie dat 6r daar nen ceDS gen was i r wel honderd en drij als ze bij on- lieven Heer ging. Maar nen mensch en moet er toch nie straf op zijn om lung te le ven, Stant, als g'hoort wat al slecht volk dat er alhier en aldaar op de wereld te voorschij: komt 1 Stant. Ja, Kaken, t en is sedert eenige jaren nie verbeterd onder 't menschdom sedert dat die socialisten zijn opgekomen en is 't in de steden bijzonderlijk nie veel te zeggen KA. 'k Hoor dat somtijds lezen in de gazetten, Stant kozzeli Tiet komi bijna al avonden omsteken en hij brengt altijd d'eeu of d'ander gazet meê, en alzoo weten wij toch iets van de wereld, maar 'ten is waurlijk niet om er veel konragie op 't hebben als g'hoort hoe het alhier en aldaar gaat Stamt. Er wordt schrikkelijk veel ge werkt om de religie onder 't volk weg te nemen. Kaken en moesten de booswichten daarin gelukken, dan waar 't malheur en miserie overal KA. Jamaar, Stant, zoo ver en zijn ze toch niet Dat de socialisten hier op procbie en in ons streken maar en proberen, ze zullen nen garla pakken Stant.En 't donchiatendom, Kaken, dat heeft ook veel kwaad gedaan aan de religie en aan veel menschen den kop doen dr&aiën. Ka. Jaat, Stantmaar dat is nn toch ook gedaan da «pel is hier nitnu bijzon derlijk dat ze den lesten genadenklop gekre gen hebben door d'afstelling van hunnen opperbaas, nu is dat hier dood en begraven. Stant. Zoo, Kaken, dat dat hier ook al overal goed gekend is Ka. 'k Geloof 't wel, Stant't is afge lezen op de preekstoelen en 't staat in al de goeië gazetten, eu 't waa een solaas en een algemeene ontlasting bij alle brave men schen 1 1 Stant. En hebt ge vernomen ook, KA- ken, boe dat de donsjen voortgaan in hunne ongehoorzaamheid aan onzen geliefden Bis schop meê in 't publiek 't volk te gaan od- makeu tegen 't gouvernement en tegen de katholieke partij KA. Wel jajaak, Stant, en hoe da ze daar t' Antwerpen opeubaarlijk verklaard hebben da ze meê liberalen en socialisten zul len meewerken tegen 't katholiek Stant. En die fijne historie daar van dienen Stobbeloski, waar dammen over acht dagen van gesproken hebben, ik en Pol KAJa, Stant, da weet ik ook al dienen Stowweloski was ook nen priester die tegen zijn geestelijke Overheden opging en daar voor gestraft wierd maar de mensch wierd verwittigd en vermaand en uitgenoodigd om hem te beteren en van zyn dwalingen af te zien, en hij heeft hij da gedaan, en alzoo is hij van zijn straf ontslagen geworden en ia hij weerom nen goeiën geworden. Stant. Alzoo is 't gegaan, Kaken, en dat is de waarheid en dat den onzen dat ook deêd, dat hij ook tot betere gevoelens en tot de gehoorzaamheid terugkeerde, hij zou iiy dan ook van zijn straf ontslagen worden en in xsgsl geraksn mee zyn Overheid. zon willen aan hangen Stant. Toetoet. Kaken, ze zeggen dat de liberalen en de socialisten en andere tisten daar zullen in voorzienen dat er meê doei- zenden en doeizenden zullen voor rond g'haald worden KA. Eerst zien, zei den blinden, zelle Stant liberalen en al dat geus is, dat en is zoo geefachtig niet do liefde voor onzen lie ven Heer en voor 't goed, dat kan iemand geefachtig maken maar al da geen religie en neeft. en neeft ook geen edelmoedigheid dat en peist maar op zijn eigen zeiven. Maar zeg nen keer, Stant, zouden den kerel zijn zestien doeizend ballekens al vertoerloereluut zijn die hij in de kamers ongestreken heeft voor een wat onnoozel vertelselkes af te geven Stant. Zie, Kaken, dat en weet ik niet maar misschien spaart hij en heeft hij ze op de bank gedaan tegen zijnen onden dag Ka. Maar, Stant'k meendege dat de donsjen zegden en schreven dat d'aalmoes vernederend en verslavend is En zou dat dan geen aalmoes zijn als ze non iedereen siueeken en bidden om toch iets te storten in den paster donche penning Stant. Wel zeker, Kaken, maar wat geeft dat voor die mannen Hebben is heb ben, en krijgen is de kunst Nen erremen mensch en mag geen aalmoes ontvangen vol gens de donsjen of hij handelt gelijk een slaaf maar zij mogen wel z'eu zijn zij im mers geen erreme menschen, en bovendien z'hebben zij een manier van leven en ze zullen zij daar goed gebruik van maken KA. 't Is om van te kreveren, Stant Waarom en bleef hij dan geen dienstdoende en gehoorzame priester Waarom en werkte hij niet gelijk alle andere priesters doen, in onderwerping en eendrachtigheid meê zijn Overheden Stant. G'hebt wel doeizend keer gelijk, Kaken Maar den hoogmoed dau, mensch En de gloria mundi En van u doen spreken Eu schitteren als nen grooteu man En pa raderen als nen feilen bol En sprekeu en zeeveren in groote vergaderingen Is dat allemaal niet danKaken Pol. En Pie zien berremeester worden in Aalst, is dat dan ook niets, vrouw KA. Wel gezeid, Pol 'k meeudege dat g'nw tong afgebeten hadt meê wafels t' eten, man, en ge komt nou nog den nagel op den kop slaan Stant. ~r g'Ilebt mijn woord gestolen, Ka ken want 't schijnt dat I'ie van anders niet droomt als van berremeester te worden bij ons de sukkeleer Ka. Stant, leeede gij nog altyd voor de donchisten Stant. Jaak, Kaken, ik lees alle dagen nen vaderons voor de bekeering van de ver dwaalden. KA. Ik en Pol ook, Stant, en God gave damme verhoord wierden Stant. Ja, Kaken en nu bedank ik U voor uw deftig trektument, en 'k wensch U nog nen keer alle geluk en zegeu Ka. - - 't Is zonder bedanken, Stant, en daar op d'ander tafel ligt een pak voor Trien- tjen en de kinderen Stant. 't Is te veel goedheid, Kaken maar alla. God zal 't u loonen, en we zullen meer en meer bidden voor uw welvaren, KA en Pol. Ja, Stant, en wel t' huis en tot de naaste week. heeft eene wet tegen het tweegevecht uit gevaardigd ile getuigen zijn verwezen tot de galei of de Bastiljc de overwin naar, als hij edelman is, tot do bijl Graaf Raymond de St. Géran, die een jaar te voren zijucn vijand doodstak, treedt in het huwelijk. Nog zijn de dagen lange bruiloftsfeesten niet ten einde of de graaf is voor die wetsovertreding in hechtepij genomen. Op den stond der aanhouding,wordt zijne vrouw met krank zinnigheid geslagen. Reeds acht maanden is de St. Géran onthoofd, en nog ver keert zijne weduwe soms in den waan dat hij leeft. Zij wil dan den miuister om genade gaau bidden. De moedervreugde staat haar te wachten. Dat ook weet de schelm de Varaunes, baar bloedverwant, die de erfeuis'van de St. Géran beloert. Onverpoosd b -waakt hij de ongelukkige en zal bet wicht'- kost wat kost bemach tigen. In het uitvoeren zijner helscbe ontwerpen wordt hij geholpen door Me vrouw de Montbazon, wier man hij met een flrscbje vau den alchimist Gauthier vergiftigde, en door zijn knecht Jacques. Jacques legt het kin-1 Valentin aau de brug Notre-Dame te vinden, doch ook zijue vrouw,Catharina legt, door armoede en gebrek gedwongen, hun eigen kiud, Gabriël terzelf Ie plaats. Vincentius de Paula, de weldoener, neemt bc-ide jongens op en draagt ze naar het Vonde lingenhuis, dat bij stichtte. Valentin en Gabriël groeiën samen op. j! de Varaunes wil Vincentius de Paula vergiftigen om zich meestor te maken van den erfgenaam van dn St. Géran. Vincen tius de Paula wil dezen redden. Die tegenovergestelde strijd is de spil waarop heel het stuk draait. De toestanden zijn meesterlijk afgeschetst on de edele figuur van Vincentius doorademt het gansche gewrocht, de Courcelles, de losse doch rechtschapen Ridder, dè bedrogen ge neesheer Bcrtrand, de berouwhebbende Gauthier eo Jaques ondersteuneu Vin centius iu dezen kamp voor het goede.... Prijzen der Plaatsen Zondag, vuoibelioudene fr. 2,50 Maandag, fr. 2,00 Beneden or bovenplaatsen zijn Zondag en Maandag als gewoonlijk. Waarom de Paus het Vaticaan niet verlaat. Waarom komt do Paus niet buiten het Vaticaan Hij is toch vrij, zeggen de liberale bladen. De Ohservatore Romano antwoordt daarop als volgt Op ceuii.'o schreden van het Vaticaan, bij den Tiber, zon den Paus aanstonds herinnerd worden aan zekeren Italiaan- schen eeneraal, die alle cardinalen in de rivier wilde werpen. Hij zou ook denken aan den onvereotelijkeu 13 Juli, toen een razend gepeupel het stoffelijk over schot van zijn oumid lelijken voorganger in het water wilde gooien. Veronderstel, dat de H. Vader wilde gaan bidden in het Pantheon. Hij zou daar het hoek kunnen zicD. waarin zoo heel lang nog niet gele den een pelgrim de woorden schreef Leve de Paus, hetgeen aanleiding gaf tot een verwoede jacht op bedevaartgan gers, terwij! in de straten van Rome ge roepen werd Dood aan den Paus Als men in een kerk niet Leve de Paus mac schrijven, 't is duidelijk, dat men op straat nog veel minder - Leve de Paus mag roepen. Indien de Paus -voorbij de Universiteit kwam <in een of ander catholiek student op zijn knieën viel, den zegen vroec eu u Leve de Paus riep, zou hij onmiddelijk door een woeden-Ie boude worden aangevallen en de kreten zouden weèrklinken Weg met den Paus I Leve Giordano Bruno Het standbeeld van dien afvalligen monnik iu het kleed van den H. Dotniui- cus eu Thomas vau Aquino zou de Paus zien op bet Carnpo dei Fioii, eu als hij naar «jon Janiculus mocht gaan bidden op de plaats, waar de H. Petrus, de eerste Paus, gemarteld werd zou hij daar een ander standbeeld zien, al, ter eere v:\q den man, die don Paus den kanker van Italië noemde. De schildwachten /ouden den H. Vader wel is waar bet. geweer presenteeren maar die militaire eer zou hom gebracht worden op den drempel van dein kazer nen herschapen kloosters, of voor den ingang van een apostolisch paleis, waar met valsche sleutels werd binnengedron gen. Indien de Paus een lijkstoet tegen kwam,'zou het best kunnen gebeuren, dat de lijkwagen geen godsdienstige zin nebeelden droeg, maar omringd was van banieren met de teekeneu van den duivel, Ea dan vraagt men nog, waarom de Paus niet buiten het Vaticaan komt. In geheel Belgenland is or, God dank 1 maar één Priester die denkt, handelt, schrijft eu spreekt, gelijk A. Daens. Wat is dat te zeggen V Dat hij alleen gelijk beeft tegenover iedereen Ofwel dat hij ongelijk hooft Ieder weldenkende mensch zal moeten met ons bekennen-iat het onmogelijk is dat hij alleen al het verstand eu al de deugd v.ui -Ie werelJ heeft dat al de anderen afdwalen, en dat hij -alleen op den rechten weg is. Er zijn er zeker wel die denken gelijk hij, in zekere vrije punten, bijv. over de evenredige vertegenwoordiging, de pen sioenkas, de beteugeling der boterver- valscfiiug.de noodzakelijkheid der iokom- rt ebten op vreemde hop, enz. enz. In al die punten doet uij niets dan anderen naspreken Maar or is geen één Priester die denkt gelijk hij over de gehoorzaamheid die een Priester aan zijneu Bisschop verschul digd is Er is geen een die handelt gelijk hij tegenover zijne tegenstrevers, voor wieu alle middelen goed zijn, die de slechtste en do gemeenste don voorkeur geeft, die, om te komen waar hij begeert, verbond wilt aangaan met dc gróótste vijanden van den Godsdienst..,. Er is geen één die handelt gelijk liy tegenover zijneu Bis schop heeft gehandeld. Er is geen een die spreekt gelijk Ad. Daens, bijv. gelijk hy gesproken beeft te Antwerpen, namelijk over den heer Woeste, dien hij nog denzelfden avond iu den hemel wenschle... gelijk hy spreekt aan de slechte dagbladschrijvers... gelijk hij spreekt overal waar hij verschijnt. Niet één is er die schrijft gelijk hij tegen al wat goed, oei lijk ea deftig is, tegen Bisschoppen eu Priesters, tegen do goede gazetten, tegen echte volksvrien den... Niet. ééa is er die schrijft gelijk hij aan zijnen Bis.-chop geschreven heeft. Nog eens mogen* wij zeggen, en 't iz zijn veroordeehug Hij staat alleen 1 De aalmoes is vernederend Zoo spreken de schijnheilige mannen van Cbipka als er voor hen te geven valt... maar als er voor hen te trekken is, oh I dau is do aalmoes niet moer verne derend, niet waar Dolf Epd Daens-penning, beter ge naamd Geuzen-penning- komt dooi de groene antichristene domocraten inge richt te wor-leu ten voordeele van M. Adolf in opstand tegen zijuen Bisschop. Men mag er zich a«n verwachten dat de groene scho- i- rs woldra <l-> arme dom pelaars zullen gaan lastig vallen om hunne zuurgewou'-'-n centen aan Menheer Adolf te geven.... Zal dat niet vernederend zijn voor dien held?... Hij die gezond is, waarom werkt hij niet gelijk al an.lore menschen, gelijk onze brave priesters doen Menheer A-lolf vindt hot waarschijne- lijk gemakkelijker te leven op den bedel zak dau te werken Eu .ils er aan de brave leden van onzen Cath. Werkmanskriug eu Patroaagiën door huano begoede medeleden eenig voordeel verschaft wordt, dau vinden de kleppers van Chipka geenc woorden hard en "verachtelijk genoeg om die brave menschen te verwijten dat ze slaven zijn en bedelaars O gie charlatans Spaar- en lijfrentkas. Sedert eenigen tijd heerscht onder degenen die sparen om een pensioen te bekomen eene groote onrust. Hot placht te zijn dat het Staatsbestuur de spaarders zooveel bijleg gaf als zij zolfgestort hadden. 't Is te zoggen voor eiken frank dien zij stortten kregen ze eenen frank bij. Dit jaar nu was de bijleg maar om streeks 70 centiemen per gestortten fr De heer Nysseus, daarover ondervraagd in den Senaat, heeft het volgende ge zegd In het begin bedroeg het hulpgeld voor den bijleg maar 20 duizend frank, nu be draagt het reeds 210 duizeud frank. De regeering heeft zich dus zeer mild getoond, Ziehier nu hoe de verdeeling ge schiedde i Voor eiken frank die getort werd was een punt toegekend. Het hulpgeld der regeeriug werd verdeeld door het getal punten. Natuurlijk hoe meer punten er waren hoe min de bijleg per frank beliep. Het bedrag van den bijleg was dus wissel vallig de Regeering verkiest eenen vas ten bijleg te geven eu daarom heeft ze beslist-lien vo0r eiken gestorten frank op 0,72 frank te bepelen hoe groot het aantal spaarders of storters ook wezen mogo. Ziedaar eene verklaring welke de spaarders op do lijfreutkas ten volle zal inlichten. Bericht aan de Landverhuizers. Alle javen, met de lente, trekt Noord Amerika talrijke landbouwers en werk lieden naar zich. Zonder twijfel kunnen deze lieden kans van gelukken hebben, maar, op eene voorwaarde, en dit is, dat zij buu ambt uitoefenen in zekere voor waarden en dat zij daar eene zekere be scherming vinden. De Sl Raphaël's maat- STAD AELST. van den Burgerlijken Stand en der bevolking gedurende 1898. Geboorten Wettige: man. 546 vrouw. 491 1037 Onwettigemau. 36 vrouw. 29: 65 Te samen 1102 Doodgeboren mannelijk 29 vrouwelijk 15 44 Huwelijken 224. Eene echtscheiding is uitgesproken. Wettig verklaringen van natuurlijke kindi-iuu mannelijk 28 vrouwelijk 21 49. O verlij dens mannelijk 282 vrouwelijk 223 505. "Vermeerdering der bevolking manuelijk 259 vrouwelijk 221 480. Bevolking op 1 Januari 1898 28,771. Vermeerdering 480. Bevolking op 1 Januari 1899 89,251. Aalmoezen geven, verarmt, niet, zegt het spreekwoord. Het bekomt 's Heereu zogen, en verheft en veredelt den gever bij God en de meDschen. Hoe meer water er uit eene bron geschept wordt, zegt de H. Ambrosius, hoe reiner en gezonder het blijftals het langen tijd gerust staat, bederft het. Zoo eaat bet ook met de schatten van den rijke, die aan de armen niet mededeelt. Milddadig heid is eene voordeelige koopwaar, zegt de H. Augustiuu* men verkoopt blik en men bekomt goud in vergelding. Vorstin Eugenie »an Zweden, over eenige jaren gestorven, bouwde met baar geld een gesticht voor arme zieken. Daal de onkosten hooger beliepen dan het be stek, verkocht zij hare schoonste diaman ten. Toen do eerste zieken opgenomen waren, kwam de stichteres ze bezoeken. Door een» der zalen gaande, vielen hare oogen op eenen armen man, die zoo ont roerd was vau dankbaarheid bij het zien zijner weldoenster, dat hij luidop begon te weenen. Toen de vorstin die tranen zag, zegde zij diep bewogen Ik zie mijue diamanteu weder 1 n Het- ergste van de twee Arse- oik of rattenkruid en alcohol zijn beide vergiften. Wolk is het ergste van de twee De alcohol ongetwijfeld. Hoe dat Van den arsenik sterveu hoofdza kelijk maar ratf.cn en muizen eu ander ongediert. Het is cone zeldzaamheid; als eens een onverlaat of ecu onvoorzichtige door arsenik het leven verliest. Maar wie telt mij ue duizenden die jaarlijks in den jenever het leven van ziel en lichaam verliezen De regeering zou dan volgens mijn lompen plomp boerenverstand eene wel daad aau hot menschdom bewijzen, in dien zij de herbergiers een streng verbod gaf jenever te schenken, maar hun toeliet 'arsenik te vorkoopen. P. Veedings. Een vieze vaderlander. Do Brusselsche vrijdenkerij noodigt geuzen en socialisten uit om zondag deel tc uemcu aau eeno botooging tot nagedach tenis vau Maruix dc St-Aldegonde, dien zij oen groot burger on een doorluch tige vaderlander noemt Nu, Maruix, toon hij burgemeester vau Antwerpen was, wilde die stad aan den koniug van Frankrijk verkoopen. Een vieze vader lander, voorwaar. Ellende. Het is, op verscheidene punten van Duitschland, op verre na niet al suiker en zeem. In veel Duitsche steden is er ellende, eu het getal noodlijdende lieden vergroot van dag tot dag. In rónd de dertig stodeu. waaronder van de grootste, is het gebruik van paar- deuvleesch fel toegeuomen. Er ziju zelfs streken in Saksen, waar de lieden nu de gewoonte nebben hoe den vleescb te eten. De soldaterij en de overgroote mili taire lasten, verteeren daar ook de beste levenskrachten van h-1 land. Wanneer zullen de - beschaafde - volkeren van Europa dat begrypen Priesterlijke benoeming. De E. H. Bert, candidaat in wijsbe geerte en lettereu, die sedert vier jaren werkzaam was in Congo, is professor van rhetorika te Oodcuaarde benoemd. Allerhande Nieuws. Uotermarkt.- Heden zaterdag werden 764 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te aamea 6100 kilo». Aalst. Diefstal. Woensdag avond rond 6 uren hebben onbekende dieven, gareel en toebehoorten van een paard dat voor eon brouwerskar gespan nen was, gestolen. Terwijl do gasten bier in den kelder eener herberg, staande op den Den (Schcrrcstraat) alhier, neêrdroegen, heb- b'-n de schurken hunne werkingen uitge oefend. Het paard behoorde toe aau den heer De Blieck, brouwer, ter stede. Ongeluk. Woensdag namiddag, omtrent 2 uren, werd op het fabriek Filature Teinturerie Alostoise, Keizer lijke Plaats alhier, den genaamden Lio- vens Charles-Louis, door het machieu eea vinger afgedraaid do vinger is gansch verpletterd. Door den stoomtram overreden. Dijnsdag avond is met den laatsten tram, uit Hamrae naar Kalken komende, een schrikkelijk ongeluk gebeurd. Tusschen de stopplaatsen Zele-baraal en Klappel-Donk miste men deu trein wachter Jozef De Poorter. Men ging zi#u en men bemerkte bloed en stukken vleesch aan de wielen der achterste wagens. Men ging op zoek en men rond wat verder het afgrijseiijk verminkt lijk van den ongehikkigen bediende- VT- t_ Deze zal bij het overstappen van den schappij zal hun persoonlijk deze kans j laMoben van gelukken doen kouneu eu zal trachten hen ten beste mogelijk te plaatsen. Wij verzookpn dus al dezen die het in - zicht hebben het land te verlaten, geene beslissing te nemen, eu dit kan groote gevolgen hebben, zonder de bovengemelde de platformen gevallen en overreden zijn. Men zal zich herinneren dat over eenige maanden twee politebeambten van Brussel, zonder op hooger bevel te han delen, poogden zekeren Menuet in han- maatschappij' 'te' raadpia7el,"wlër ra"Id- krijgen, welke met eea goed half plegihgen kosteloos zijn. mi hoen tiaar Griekenland was gerlucht, Zich te begeren hij don lieer Bidder k welk» hij van eeno Brusselsche Bank had Stanislas d'YDEWALLB, Secretaris te ontvreemd. e ni:.- L S' Audries bij Brugge. Stedelijke Werkbeurs van Aalst. Worden gevraagd 2 schrijnwerkers 1 schoenmaker (leer jongen) goede wevers cn leerjongens voor het weven. Vragen werk Een jongeling van zeer goed gedrag, kennende de Vlaamsche en Fransche talen, vraagt plaats als bediende in werk huis of fabriek 1 koetsier 1 voerman 1 goede bakkersgast1 brouwersgast daglooners eu fabriekwerkers. De Minister van den Arbeid in de Ver- eenigde Staten van Amerika stelde on- laugs de volgende vraag aan meer dau zeven duizeud bestierders van fabrieken Mankt gij in de keuse uwer werklieden verschil tusschen geheelonthouders (of waterdrinkersen anderen Over de drie duizend vijfhonderd be stierders antwoordden Wij geven de voorkeur aan de geheel onthouders want dat zijn de beste wer kers. Meer dan twaalf honderd bestierders antwoordden Wij nemen geene werklieden meer aan, of zij moeten geheelonthouders zijn. Het laatste gebruik voor glas in de plaats van goud is c.en opvullingsmid del voor holle tanden. Het is voor dit doel zeer dienstig ou veel minder iu het oog loopend dau goud. Het is geen gewoon glas maar het wordt toebereid volgens oeüe nieuwe manier, waarbij het zacht en bewerkbaar wordt. Glas wordt tegen woordig ook veel gebruikt voor kerk klokken waarvoor het een buitengewoue taaiheid wordt gegeven zoodat het niet breekt of scheurt en boven alle metaal ecu zuchten, volkomen en diepen klank heeft. Wij berichten onze geachte yfc lezers dat de vertoouing te ge- ven door de Maatschappij Ca ritas van Antwerpen, iu de ruime zaal van het Collegie der Eerw. Paters Jesuïten onwe- derroept-lijk op 15 Januari is vastgesteld. Men zal opvoeren Les crochets de l'Oncle Martin. Kaarten zijn te bekomen bij den poortier van het S'Jozefs Collegie. van Reizigers, Klerken en Patroons, Zondag 8 Januari 1899, verplich tende storting voor de" Spaarkas, van 11 en half tot 12 en half uren. o— De eugelscho los zal toekomenden Dijns dag 10 Januari, niet kunnen plaats heb ben. Gelijk verleden jaar, hebben wij het genoegen aan onze geachte lezers een prachtig groot portret aan te bieden Zend een goed gelijkend photographic van eenen levenden of overleden persoon, met e.-ne som van 9 frs., aan M. Palatzkt, pbotograpbe, Albrecht Liéuartstraat, te Aalst, eu na 15 dageu ontvangt men het vergroot portret en hot kleine ongeschon den terug. Do groote bijval die deze scbooue portretten bohaald hebben, zal zeker nog vermeerderen. De politiebeambten, op het punt zijnde, te gelukken, kregou bevel van wege hun nen procureur, terug tq keeren en dezen ontrouwen kassier aau zijn lot over te laten. Menuet vernam slechts later, door de Belgische dagbladen, die in Griekenland ondei de uitwijkelingen nog al veel ver spreid zijn, het gevaar waaraan hij ont snapt was. Hierdoor verstout, verloor, hij alle voorzichtigheid uit het oog en begon han del te dryveu met Brindisi. Dat was zijn ongeluk. Zich nu herhaal delijk in een land bevindende dat met België een uitleveringsverdrag heeft, en te meer, de reis doende van Brindisi naar Athene op een Italiaansch schip, werd hij daar aangehouden. Doch hij wist de aandacht zijner be wakers te verschalken en over boord te spriugen op het oogenblik dat de boot de haven biuoeuvaarde. Toen men hem opvischte, had hij op gehouden te leven. Do verzending van vjsietkaartjes door het Brusselsche postwezen bedroeg op den 4 januari 1,800,000. Door de ver zending nog steeds voortduurt, denkt men wel de 2 millioen te bereiken. In twee dagen tijd, 31 december en 1 januari werden or voor 22,000 fr. postzegels ver kocht. Te Ilodimont is, door de gewone in gewortelde onvoorzichtigheid van petrool op het vuur te gieten, eene vrouw van het boofd tot de voeten verbrand. Zij stierf eenige uren vreeselijk lijden. Op den top van de boogte Silyestre, bij Luik in het gehucht Niname, werkten eenige arbeiders in de steengroef der gebroeders Troifontaine. Door eigen onvoorzichtigheid, daar zij onder eene overhellende steenmassa ble ven voortgraven, brak de brok af e* viel van eene hoogte van 25 meters in de diepte. Drie werklieden lagen er onder. Een hunner was in al zijne lidmaten gebroken en stierf kort nadien. De twee anderen zijn loounlijk gekwetst. Het heeft veel moeite gekost, de slacht offers, bij levensgevaar, onder de afge broken massa uit to graven. Een persoon, die men bebloed en bewusteloos iu eeno weide vond liggen, heeft, na eenige dagen verzorging het be wustzijn herkregen en uitlegging kunnen geven. Het is zekere Frans Steenhout werk- mau te Ukkel, die door eene vroegere minnares en eenen metser, harou tegen- woordigen vriend werd aangevallen. Die vrouw is aangehouden. Zij be- weestdatS. haar wilde aanvallen, doch dat V., de man, die haar vergezelde, haar verdedigde, den aanvaller de steken toebracht. De gekwetste houdt echter het tegen deel staande. Hij was het, zegt hy, die aangevallen werd. De magistraten hebben van alle verdere ondervraging moeten afzien, daar hij de operatie der schedelboring moet onder gaan. Men vreest dat hij sterven zal. Eene tweede aanhouding wordt verwacht. «^nipe rchtr,indien zij rechstreeks aan mijne fabrieken kith! worden - zwarte, witte en gekleurde, van af S rent. tot fr. 28.80 den metereffen, geribd, gekwa- r-i. bewerkt, Dama.i, ena. (ong. 2t0 kwal. en kleur», iiakoeringen en versch. teekeningen). vracht* (ulvrij te buit besteld. Monsters per keerende. s. Htmetrt, Fttriik tu ZUüi ii.hi.uw.>. Ztriet.

De Denderbode | 1899 | | pagina 2